Miejscowości i atrakcje, strona 4

Góra Świętej Doroty czyli tzw. Dorotka - ciekawe wzgórze w Będzinie

Góra Świętej Doroty w Będzińskim Grodźcu imion ma wiele. To popularna Dorotka, Zagłębiowski Olimp czy Zagłębiowska Jasna Góra. Choć ma wysokość 382 m n.p.m. i góruje nad okolicą, to ze szczytu nie daje widoków, bo gęsto jest zadrzewiona. Za to jesienią to prawdziwa złota góra. Punkt widokowy znajdziesz przy parkingu, jakieś 5 minut pieszo od szczytu wzniesienia. 

A co prócz drzew znajdziesz na górze?  Stoi tu XVII-wieczny kościół Św. Doroty, zwykle zamknięty, ale 6. dnia każdego miesiąca odbywają się tu msze o godzinie 15.00. To ponoć dawne miejsce kultu pogańskiego, gdy istniała tu osada. A dziś znane jest z objawień Matki Bożej. Dzięki nim robotnik Kotuła wyprosił uzdrowienie dla swego dziecka.

Dorotka to idealne miejsce na spacery, szczególnie jesienią. Wiedzie tędy Szlak Św. Jakuba. Istnieją plany, by powstała tutaj infrastruktura z placem zabaw i wieżą widokową.

21 październik 2022 10:58

Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich

We wtorek w schronisku po sezonie...

Mili moi, jakoś tak ta piosenka przychodzi mi do głowy, kiedy opisują nasz wtorkowy wypad na Trzy Kopce Wiślańskie 🙂 Telesforówka stojąca na szczycie to nie schronisko, a bufet, a w dodatku zastaliśmy drzwi zamknięte. Stąd nasza przypominajka, teraz po sezonie jest ona czynna tylko w weekendy! Także w góry weźcie swoją wałówkę. My na szczęście mieliśmy, bo wchodziliśmy też na Czupel, ale kawa z ciachem nam się tu marzyła 🙂 Tak cudownie pożegnaliśmy na jakiś czas Beskid Śląski 🙂

20 październik 2022 09:08

Pojezierze Palowickie - Śląskie Mazury

Jest taki piękny, zielony zakątek Śląska, na który serdecznie Was zapraszam 🙂 To Pojezierze Palowickie - uroczy teren spacerowy, gdzie malownicze stawy ukryły się wśród cennych drzew. Czekają tu liczne ścieżki piesze, trasy rowerowe, a nawet trasy narciarskie.

Jesień to wprost wymarzone miejsce na odwiedzenie tego terenu, na północ od Żor, blisko Palowic. A dlaczego? Bo ozłociła drzewa, sprawiła, że turystów jest mniej, za to przyroda wypiękniała. Zobaczcie sami, jak tam cudownie i już dziś planujcie spacer na Pojezierzu Palowickim. To element Krainy Górnej Odry.

19 październik 2022 08:21

Dolinki Krakowskie - piękne wąwozy ze skałkami

Jak pięknie potrafi być na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to już chyba nieraz Wam pokazaliśmy 🙂 A znacie Dolinki Krakowskie? Potrafią zachwycić 🙂 Jura południowa nie kończy się na słynnej Dolinie Prądnika czy popularnej Będkowskiej. Dolin jest znacznie więcej. Większość oferuje spokojne spacerki, wśród przyrody żywej i skałek.

Zobacz, jak wiele wąwozów kryje ta część Jury, jakie atrakcje kryją i z jakich miejscowości do nich uderzyć 🙂 Odkryj Dolinę Kobylańską, Eliaszówki czy Kluczwody. Podrzucamy Ci przewodnik po Dolinkach Krakowskich. On ułatwi Ci planowanie i zwiedzanie tej okolicy. Może zakochasz się w niej tak jak i my!

12 październik 2022 13:07

Ojcowski Park Narodowy - perełka Jury

Wraz z Doliną Sąspowską odwiedziliśmy też oczywiście cudną Dolinę Prądnika. Razem tworzą Ojcowski Park Narodowy - perełkę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W tej drugiej dolinie już tak cicho nie było, choć nadal bez tłumów. Wspięliśmy się na Jonaszówkę, a później chcieliśmy przejść zielony szlak wiodący skałkami, przez Górę Okopy. Daje on fantastyczne widoki, ale niestety szlak jest obecnie zamknięty. Jaka szkoda. 

W ogóle trochę pech nas prześladował w Ojcowie, bo zamknięta była też kawiarnia Niezapominajka (tylko w weekendy po sezonie). W Piwnicy Nietoperzowej nie było żadnego ciasta, a w Muzeum Przyrodniczym akurat była awaria i nie mogliśmy go zwiedzić. Sporo tych niepowodzeń 😉 No ale spacerek udał się przedni po dolince, bo pogoda za to jak żyleta, siadła idealnie 🙂

Za to odwiedziliśmy nieplanowany wcześniej zamek w Ojcowie i tutaj też nas jak zawsze widoki zachwyciły 🙂 Zwiedzania nie ma tu dużo, ale parę ciekawostek można usłyszeć na filmach. Zmęczeni wędrowaniem dotarliśmy do parkingu na Złotej Górze. W sumie pokonaliśmy ponad 10 km, a zajęło nam to ponad 4 godziny.

Zasłużony obiad zjedliśmy w zaprzyjaźnionym Chochołowym Dworze w Jerzmanowicach. To raptem 10 minut jazdy od Ojcowskiego Parku. A jak tu pysznie, dania kuchni polskiej i włoskiej, z sezonowymi akcentami. Na miejscu jest też spiżarnia z przetworami i pokoje hotelowe. Spaliśmy tutaj już nie pierwszy raz, polecamy Wam to miejsce gorąco. Piękny ogród, a w nim widokowy ostaniec, a kilkaset metrów dalej Skałka 502 - najwyższy ostaniec Jury południowej!
 

10 październik 2022 14:44

Dolina Sąspowska - jak tu pięknie i dziko!

Zawsze myśleliśmy o tym miejscu, gdy odwiedzaliśmy słynny Ojcowski Park Narodowy. Baliśmy się jednak dużych odległości z małą Amelką. Teraz zdecydowaliśmy się jednak na spacer przez Dolinę Sąspowską. Wybraliśmy się w tygodniu, by uniknąć tłumów. Ani przez chwilę nie żałowaliśmy, Sąspowska jest śliczna i bardzo urokliwa. To dziki zakątek Ojcowskiego Parku i całkowicie pozbawiony tłumów.

Ruszyliśmy zielonym szlakiem z parkingu płatnego na Złotej Górze. Stanął tu parkomat i mimo, że byliśmy sami, musieliśmy zapłacić aż 25 zł za 5 godzin. Nie było opcji na cały dzień i opłata konieczna jest przez cały tydzień. No trudno.

Szlak początkowo wiedzie przez las, bez specjalnych widoków i atrakcji. Dopiero, gdy weszliśmy po około 15 minutach na szlak żółty, zrobiło się dużo ciekawiej 🙂 Tutaj spacerowaliśmy wzdłuż Sąspówki i skałek, wśród ślicznych widoków. Byliśmy całkowicie sami aż do Jonaszówki, gdzie rozpoczyna się Dolina Prądnika, o której opowiem Wam wkrótce. Słuchaliśmy szemrzącego potoku i śpiewu ptaków. Jesień dodatkowo ozłociła to miejsce! Polecam Wam gorąco taki spacer, a teraz zobacz więcej informacji o dolince!

10 październik 2022 12:13

Puławy - Polskie Ateny

"Ojczyzno! Nie mogłam Cię obronić, niech Cię przynajmniej uwiecznię".
Tak o Rzeczypospolitej pisała  Izabela Czartoryska. Puławy więc  na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy zaborcy podzielili się Polską, stały się ostoją polskości. Nie mogliśmy ich pominąć podczas naszej wizyty w tej okolicy. 

Kiedyś już spacerowaliśmy po parku, ale nie było nam dane wejść do pałacu. Tym razem przybyliśmy o tej samej porze, kiedy pałac był już zamknięty. Wróciliśmy rano, by zajrzeć do ciekawych wnętrz Muzeum Czartoryskich. Myślę, że każdy Polak powinien zajrzeć do Puław i zwiedzić to miejsce! Aby Wam to ułatwić, przygotowaliśmy nasz przewodnik po Puławach!

07 październik 2022 12:53

Rezerwat Segiet na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór

Porywamy Was na Srebrną Górę, ale nie tą na Dolnym Śląsku tylko na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia. Domyślacie się dlaczego srebrna? Wyobraźcie sobie tu gwarków czyli górników, którzy prostymi narzędziami wygrzebywali z ziemi srebro. I to już od XIII wieku, przez stulecia. Dziś na tym pooranym wzniesieniu rośnie naturalny, piękny las bukowy. Od 1953 roku objęty Rezerwatem Segiet. To zielony azyl idealny na spacer czy wycieczkę rowerową. 

W pobliżu wznosi się pomarańczowa hałda popłuczkowa, po dawnym górnictwie w Kopalni Fryderyk. To strefa UNESCO! Ładnie wychodzą tu zachody słońca, ale nam akurat lunęło 😉

03 październik 2022 13:10

Spacer po legendarnym, oblanym słońcem Krakowie

Lubicie legendy? Tych o Krakowie jest mnóstwo, a ja chcę Wam dziś opowiedzieć jedną z nich. Taką mało znaną, a związaną z miejscem, które bardzo chcieliśmy odwiedzić 🙂 Na Rynku Głównym, u zbiegu ulicy Szczepańskiej stoi Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa. A czy wiecie, że ciągnie się pod nim labirynt piwnic? Sięgają aż do Kościoła Mariackiego. Legenda niesie, że czarnoksiężnik Krzysztof ukrył w tych lochach złoto, a pilnuje ich sam diabeł. Pewnego dnia kucharka w pałacu chciała zabić koguta na obiad, ale ten uciekł w podziemia. Gdy go odnalazła, przyznał, że jest owym diabłem i za darowanie mu życia obsypie ją złotem. Miała tylko wrócić do pałacu bez oglądania się za siebie, by tajemnice lochów pozostały bezpieczne. Ciekawość kobieca jednak wygrała i podarowane złoto zmieniło się w śmieci, a cały skarb pozostał w piwnicach pałacu.

Odwiedziliśmy te piwnice spacerując po Krakowie, ponieważ powstała tu nowa stała wystawa "Kraków od początku, bez końca". I choć złota nie znaleźliśmy, to schwytaliśmy inny skarb - wiedzę. Wystawy bowiem to swoisty Kraków w pigułce, podany w pięknej scenerii, w towarzystwie multimediów. Tutaj legenda przeplata się z codziennością. Dodatkowo na piętrach zobaczyliśmy wystawy czasowe, a nawet weszliśmy do bajkowo kolorowej krakowskiej szopki. Również i Wam polecam wizytę w Muzeum oraz spacer po tym pięknym mieście. Zobacz nasz przewodnik ułatwiający zwiedzanie Krakowa!

30 wrzesień 2022 14:13

Kazimierz w Krakowie - czarująca żydowska dzielnica miasta

Kraków odwiedzaliśmy już wiele razy, toteż tym razem postanowiliśmy się zagłębić w Kazimierz - żydowskią dzielnicę miasta. Choć miejscami nieco zaniedbana i pobazgrana, to jednak wciąż bardzo klimatyczna i ciekawa, szczególnie po zmroku, gdy rozświetlone podwórka zachwycają zielenią i niecodziennymi witrynami. Knajp jest tutaj mnóstwo, spotkasz je na każdym kroku, a wiele z nich oferuje pyszne jedzenie, fantastycznie podane.

Czy wiesz, że Kazimierz to największe skupisko synagog w Polsce? Można je tu zwiedzać, ale odpłatnie i poza sobotami, kiedy Żydzi mają swe święto. Przy jednej z nich - synagodze Remu, zaprasza też XVI-wieczny kirkut - jeden z najstarszych w Europie. Po naszej wizycie w tym uroczym miejscu powstał przewodnik po Kazimierzu. Na pewno ułatwi Ci jego zaplanowanie i zwiedzanie, tym bardziej, że atrakcje i ciekawe restauracje zaznaczyliśmy na mapce poniżej. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza w Krakowie!

28 wrzesień 2022 18:48

Dolny Śląsk - Zamek Grodno i Podziemne Miasto Osówka

Z ostatniej wyprawy na cudny Dolny Śląsk mamy tyle materiału, że będziemy Ci go dawkować 🙂 Dzisiaj chcę Ci opowiedzieć o dwóch niezwykłych miejscach, pełnych tajemnic, a nawet mroku. Zrobiły na nas ogromne wrażenie! Pierwsze z nich to Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. To jeden z piękniejszych zamków na Dolnym Śląsku, gotycka warownia fantastycznie ulokowana pośród zielonych wzgórz. Ma też swoje mroczne strony, ale drugie miejsce kryje jeszcze mroczniejsze tajemnice. To Podziemne Miasto Osówka koło Głuszycy. Zobacz koniecznie naszą relację!

12 sierpień 2022 12:14

Mikołajki - serce Mazur!

Mikołajki - fantastyczna miejscówka na Mazurach, leżąca w samym ich sercu, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy w Polsce, a Mikołajki to polska stolica żeglarstwa. 

I nie ma w tym nic dziwnego, wszak leży nad samym Jeziorem Mikołajskim, a dodatkowo rozlewa się tutaj Jezioro Tałty, Łuknajno, Bełdany i wielka sława - Jezioro Śniardwy. To największe jezioro w Polsce już nazwą magnetyzuje, ale warto zobaczyć je na własne oczy. Zobacz najlepsze atrakcje Mikołajek!

08 lipiec 2022 19:57

Gołdap - piękne miasto z najczystszym powietrzem w Polsce, cudnie położone wśród zielonych wzgórz Mazur Garbatych!

Na samym krańcu Polski, w jej północno-wschodnim narożniku, gdzie zaczyna się Europa, skryła się Gołdap. Nadzwyczaj tu spokojnie. I choć to Mazury, to nie zobaczysz tutaj tylu jezior, co w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Gołdapi i jej okolicach niewielkie jeziora wkomponowane są malowniczo w soczyście zieloną, pagórkowatą scenerię.

Gołdap to jedyne na Mazurach uzdrowisko - wyjątkowe miejsce dla turystów i kuracjuszy. Znajdziesz tu najczystsze powietrze w całej Polsce i białe bogactwo - wody mineralne i lecznicze. W części uzdrowiskowej Gołdapi czekają czwarte co do wielkości Tężnie Solankowe w Polsce! Działają od 2012 roku. A co zobaczysz w Gołdapi i jej okolicach? Sprawdź w naszym najnowszym przewodniku 🙂

06 lipiec 2022 21:05

Magiczny Rezerwat Łężczok

Czy lubicie odwiedzać magiczne miejsca? A kiedy jest jeszcze wcześnie rano i nie ma nikogo poza Wami i możecie cieszyć się tą chwilą do woli? Tak przywitał nas ostatnio Łężczok pod Raciborzem, w Krainie Górnej Odry. Wczesnym rankiem prawdziwie magiczny, rozkrzyczany ptactwem wodnym. Odludny, choć za rogiem sporego miasta.

Tutejsze stawy założyli jeszcze Cystersi w średniowieczu i od tamtej pory zachwycają swym pięknem. Zachowały dziki charakter, bo Cystersi żyli prawdziwie w duchu eko, pozwalając naturze trwać bez skazy i uszczerbku. A dziś to miejsce jest nadal naturalne, dzięki utworzeniu tu rezerwatu.

Na całkiem niedużym obszarze, możesz tu spotkać ponad 100 gatunków ptaków lęgowych, w tym rzadkie i cenne okazy jak bielik, kaczka podgorzałka czy hełmiatka. Łabędzi spotkasz tu mnóstwo, a i czaple potrafią się pięknie pokazać. Obserwację ułatwiają punkty widokowe - platforma z molo nad stawem Salm Duży i bardziej ukryta w lesie wieża widokowa nad stawem Babiczak Północny.

30 czerwiec 2022 12:13

Elbląg - cudne Stare Miasto w duchu retrowersji

Obiecałam Wam Elbląg i właśnie z nim spieszymy dziś do Was 🙂 Ale nas oczarowało to miasto! Czy wiesz, że jeszcze przed wybudowaniem Malborka to właśnie Elbląg był najważniejszym miastem państwa zakonnego Krzyżaków? 

Dziś jest cudowny i robi naprawdę niesamowite wrażenie, choć czasy wojenne go nie oszczędziły i zostało okrutnie pokaleczone przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Mówi się, że Stare Miasto legło w gruzach w 90%. Przemyślana i piękna odbudowa w duchu retrowersji przywraca mu blask i odsłania wiele pięknych budowli, do obejrzenia których dziś Was zapraszam 🙂 Zobacz najpiękniejsze atrakcje Elbląga!

22 czerwiec 2022 09:24

Ostróda - perła Mazur Zachodnich

Ostróda przywitała nas magicznym zachodem słońca, toteż od razu się w niej zakochaliśmy. To miasto w samym centrum oferuje wypoczynek nad wodą, bowiem rozlewa się tutaj Jezioro Drwęckie, z naprawdę pięknym molo. Prowadzi wzdłuż brzegu promenada, która powiedzie Cię do przystani, na plażę miejską czy pod widokową Wieżę Bismarcka. Po drodze spotkasz klimatyczne knajpki.

Warto też zejść z promenady, by dotrzeć do dawnego zamku krzyżackiego, dostępnego dla turystów czy do kościoła ewangelickiego, który latem zaprasza na wysoką wieżę. Te i inne zabytki poznasz podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, które dostępne są w wyznaczonych godzinach w każdą sobotę podczas wakacji. Zobacz więcej atrakcji i informacji w naszym przewodniku 🙂

15 czerwiec 2022 10:12

Iława - serce Pojezierza Iławskiego

Iława z najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem, przyciąga na Mazury Zachodnie wielu turystów, ale nie na tyle dużo, by było to uciążliwe. Serce Pojezierza Iławskiego zaprasza nad wodę - na plaże, na jacht, do kajaku albo i na statek. Ilavia opływa tu w sezonie codziennie wyspę Wielką Żuławę.

Gdzie nie pójdziesz w Iławie, otacza Cię woda. To wspaniały wyróżnik tego miasta, ale pokażemy Ci też inne miejsca godne uwagi, a ponadto podpowiemy gdzie zjeść czy przenocować. Zobacz nasz przewodnik po Iławie 🙂

14 czerwiec 2022 14:44

Zobacz unikalną plażę z samolotem!

Opolskie Olesno potrafi zaskoczyć! Na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorną miejscowością, ale zadziwia nie tylko długą historią, ale i niecodziennymi atrakcjami. Bo czy widziałeś kiedykolwiek drewniany kościół w kształcie róży? Jest fantastyczny. A może bywasz na plaży z samolotem? To chyba jedyna taka w Polsce. 

Do tego bardzo bogato zdobiony kościół neobarokowy czy bezpłatne muzeum. Zobacz najciekawsze atrakcje Olesna!

10 czerwiec 2022 12:33

Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich na północy Polski to niezwykle popularny i cenny szlak turystyczny, obejmujący gotyckie zamki Warmii, Mazur, Kociewia, Powiśla i Kaszub. Wśród kilkunastu obiektów znajdują się budowle krzyżackie, biskupie i kapitulne. Te najważniejsze to: Zamek w Malborku, Zamek Gniew, Zamek w Kwidzynie, Zamek w Nidzicy, Zamek w Olsztynie, twierdza w Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie czy w Rynie. Możesz o nich przeczytać wiele ciekawych informacji, ale dopiero przemierzanie tego szlaku przeniesie Cię w świat średniowiecznej kultury i tradycji. Wchodząc na zamki poczujesz ich klimat i znacznie łatwiej wyobrazisz sobie realia życia tamtych lat. 

Pamiętaj też, że atrakcjami na szlaku nie są jedynie średniowieczne mury i komnaty, ale również liczne imprezy organizowane w zamkowych podwojach. Są to turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, pokazy rzemiosła i barwne kiermasze oraz jarmarki. To wszystko sprawia, że z łatwością wkroczysz do czasów krzyżaków, rycerzy i dam dworu. Szlak jest samochodowy, bo zajmuje spory teren, kilkuset kilometrów. Warto przemierzać go i poznawać kolejne obiekty, będące trwałym śladem wielkiego niegdyś bogactwa Krzyżaków i znakomitego kunsztu budownictwa. Zobacz więcej na temat Szlaku Zamków Gotyckich 🙂

25 kwiecień 2022 10:52

Szlak Orlich Gniazd

Porywamy Was dziś na Szlak Orlich Gniazd - nasze ulubione miejsce w Polsce! To znakowany na czerwono, najpopularniejszy szlak na Jurze, przebiegający z Częstochowy (Stary Rynek) do Krakowa (osiedle Krowodrza Górka). Liczy ponad 163 km!

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda - gotyckie, warowne budowle, przysiadłe na masywach skalnych, m.in.: Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Ojcowie, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn, ruiny zamku Bydlin, zamek Pilcza w Smoleniu, słynny ostaniec Okiennik Wielki, zamek Bąkowiec w Morsku, moją ulubioną Górę Zborów, bratnie zamki w Mirowie i Bobolicach czy Zamek w Olsztynie. Dawniej broniły Małopolski przed Śląskiem, aż popadły w ruinę, najczęściej podczas potopu szwedzkiego. 

Zobacz więcej szczegółów na temat Szlaku i zamków jurajskich 🙂

25 kwiecień 2022 10:35

Wiosna budzi się w Mosznej

Wiosna budzi się w parku w Mosznej, a czy wiesz, że w maju i czerwcu rozkwitną tu z całą mocą azalie i rododendrony. Z tego słynie to miejsce, czy Wy też nie możecie się doczekać? Takie cudne azalie znaleźliśmy w Mosznej, prócz tych niskich są też wielkie, kwitnące krzewy azalii. No ale Moszna słynie też z cudnego pałacu wyglądającego niczym zamek z bajki

Na zdjęciu nie widać najpiękniejszego skrzydła neogotyckiego wybudowanego dla hrabiego Franza Huberta von Tiele-Wincklera, za to widać neobarokowe skrzydło dla służby. A czy wiesz, że 15 osób rodziny hrabiego obsługiwało 150 osób służby ?! To pokazuje rozmach, jaki tutaj panował. A zobaczysz go we wnętrzach, które można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem.

13 kwiecień 2022 11:56

Kawa na zamku Rabsztyn :)

Kto ma ochotę na pyszną kawę i ciacho? Od wtorku do niedzieli w zamku Rabsztyn, w piwnicach dawnego pałacu zaprasza kawiarnia, można tu wypić kawę na tarasie, z widokiem na ruinki, Super sprawa 🙂 

Rabsztyn leży nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś, królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku.

Obecnie zamek jest pięknie zrewitalizowany i z pomysłem przygotowany dla turystów, którzy są tu mile widziani przez cały rok (zimą tylko w weekendy). Zapach kawy szybko przyciągnął na zamek wielu turystów. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Rabenstein, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę.

11 kwiecień 2022 09:43

Zapraszamy na nasz najnowszy film: Zamki na Jurze. Top 5!

W ten biały piątek piąteczek piątunio, do kocyka i grzańca podsyłamy Wam nasz najnowszy film ze Szlaku Orlich Gniazd czyli naszej ulubionej krainy w Polsce 🙂 Zapraszamy na film: Zamki na Jurze - Top 5, a w nim: najpopularniejszy Zamek Ogrodzieniec, tajemniczy Zamek Tenczyn na wulkanie, Zamek Rabsztyn z pyszną kawiarnią, magiczny o wschodzie słońca Zamek Olsztyn i odbudowana perełka - Zamek Pieskowa Skała. Czy i Wam Jura się tak bardzo podoba jak nam? 🙂

01 kwiecień 2022 20:49

Gliwice - wiosna w Parku Chopina i lato w Palmiarni

W miniony weekend piękną wiosnę z krokusami znaleźliśmy w Parku Chopina, gdzie przez cały rok zaprasza Palmiarnia w Gliwicach. Tutaj w środku zawsze tropiki - lato w pełni - ciepło, zielono i kolorowo 🙂 Cudne kwiaty, imponujące, olbrzymie palmy, kwitnące cytrusy, mnóstwo kaktusów, a do tego trochę zwierząt i egzotyczne, wielkie akwaria z rybami z każdego zakątku globu. Kilka pawilonów odkrywa przed nami egzotyczny świat. W ogóle cała Palmiarnia jest świetnie zagospodarowana, każdy kąt oferuje jakąś ciekawostkę! Nam bardzo się podobało! A na koniec czeka sklepik z roślinami i pamiątkami oraz kawiarnia z krzesełkami również na balkonie. To wymarzone miejsce na spacer, szczególnie, kiedy jeszcze pogoda nas nie rozpieszcza 🙂

28 marzec 2022 11:12

Nasze piękne rodzinne Tarnowskie Góry

Nasze rodzinne Tarnowskie Góry - historyczne miasto, które wyrosło w XVI wieku na złożach srebronośnych, czego pamiątką jest najważniejsza atrakcja miasta - Kopalnia Srebra wpisana w 2017 roku na prestiżową Listę UNESCO. Ale Kopalnia to tak naprawdę maleńki wycinek całych podziemi tarnogórskich, które ciągną się pod całym miastem aż po otaczające miejscowości! Poza Kopalnią dla turystów udostępniono też inny ich fragment - słynną Sztolnię Czarnego Pstrąga, w której przepływa się łodziami odpychanymi nadal ręcznie, przez przewodnika. W tej mrocznej ciemności, w której nawet pstrągi wydają się być czarne, robi to niesamowity klimat, a teraz możliwy jest tu nawet podziemny rafting czyli spływy pontonami. A jakie inne atrakcje zobaczysz w mieście? Zamek, stare parki, makietę kolejową... Podrzucamy nasz przewodnik po Tarnowskich Górach 🙂

25 marzec 2022 18:45

Malbork - zobacz jego atrakcje z największym zamkiem w Polsce na czele

Któż nie zna Malborka? To niewielkie miasteczko zasłynęło w świecie za sprawą największego ceglanego zamku na świecie, jaki wystawili tutaj Krzyżacy w XIII wieku. Gdzież miałby być kręcony film "Krzyżacy" jeśli właśnie nie tu? A to tylko jeden z wielu filmów, jakie wykorzystały scenerię cudownego zamku malborskiego. A co jeszcze znajdziemy w Malborku? Średniowieczne bramy miejskie, ładny ratusz, okazały dworzec kolejowy i ciekawe atrakcje dla dzieci - jeden z największych parków linowych w Polsce - Jumpy Park czy Dinopark z ruchomymi dinozaurami, wioską jaskiniowców, muzeum skamieniałości czy kinem 5D. A w lipcu każdego roku możesz przeżyć Oblężenie Malborka z pokazami rycerskimi, rzemiosłem i koncertami.

17 marzec 2022 10:16

Giżycko w sercu Mazur

Czy wybiegacie już myślami do ciepłych, letnich dni? Ja czasem tak i wtedy przypomina mi się Giżycko, w którym zawitaliśmy w poprzednie lato! To samo serce Mazur, wśród wielkich jezior - prawdziwy raj dla wodniaków, bo to żeglarska stolica Polski, z nowoczesną ekomariną. Idealna też na zwyczajny wypoczynek w pięknej okolicy, nad jeziorami, z historycznymi ciekawostkami, bo czeka tu unikalna Twierdza Boyen, dostępna dla turystów przez cały rok. W wysokiej wieży ciśnień zorganizowano świetny punkt widokowy z panoramą miasta, okolicznych lasów i Jeziora Niegocin. Na szczycie wieży, przy tarasie zaprasza kawiarnia, zaś na rybkę czy pyszne placki polecam Wam Tawernę Marina nad samą wodą. No i oczywiście trzeba jeszcze wypłynąć w rejs, żeby zobaczyć bezmiar otaczających wód, a przy okazji jedyny taki w Polsce most obrotowy obsługiwany ręcznie i stary zamek krzyżacki, w którym obecnie zaprasza hotel. Zobacz najciekawsze miejsca w Giżycku naszymi oczami!

16 marzec 2022 09:14

Wisła - perła Beskidu Śląskiego!

Wisła - lubiana i chętnie odwiedzana perła Beskidu Śląskiego. Jaki jest jej fenomen? Bo przecież centrum nie zachwyca może aż nadto, a jednak turyści lgną do Wisły nieustająco, przez cały rok. Sami ją bardzo lubimy 🙂 Czy to Małysz zrobił swoje? Czy nowe atrakcje, jak ławeczki czy Szlak Niedźwiadka? Smaczne restauracje? Stoki narciarskie? A może te cudne góry wokół ? Myślę, że wszystko po trochu, choć ja największe przyciąganie odczuwam właśnie ze strony przyrody i tych cudnych szczytów - magiczna Barania Góra, z widokiem tak pięknym, że chce się tu siedzieć cały dzień mimo zimna, Stożek ze 100-letnim schroniskiem, najstarszym w polskim Beskidzie Śląskim, bajkowa Dolina Białej Wisełki z konnymi kuligami no i wiślańska Niagara. Atrakcje można wymieniać bez końca, zobacz te najpiękniejsze w naszym przewodniku o Wiśle!

21 luty 2022 12:27

Sandomierz - królewskie miasto optymizmu!

Czy wiesz, że Sandomierz to stolica krzemienia pasiastego? A ten z kolei nazywany jest Kamieniem Optymizmu. I tak otwiera się przed nami cudownie radosne miasto, które zwiedza się z wielką przyjemnością. Urokliwy rynek, unikatowy, bo mocno pochylony, z fantastycznym ratuszem i Podziemiami to tylko zapowiedź ciekawych atrakcji miasta, łącznie z rejsem po Wiśle. A po podróżniczych zmaganiach, polecam odwiedzić pyszne restauracje i klimatyczne winnice. Zobacz nasz przewodnik po Sandomierzu i daj się zachwycić tym pięknym ośrodkiem!

21 luty 2022 08:28

Kamień Pomorski niejedno ma imię!

Kamień Pomorski to dawna stolica biskupstwa na Pomorzu, a dziś bardzo atrakcyjne, choć niewielkie miasteczko, z unikalnymi ciekawostkami. Położone niedaleko Dziwnowa, nad samym brzegiem Zalewu Kamieńskiego, nad dwiema zatokami - Karpinką od północy i Promną od zachodu, za którą wyrasta Wyspa Chrząszczewska. Kamień Pomorski znajduje się 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, z którym łączy się pośrednio poprzez cieśninę Dziwnę. Co ciekawe, miasto położone jest na szlaku zabytków sztuki romańskiej z katedrą na czele, ale poza zabytkami miejsce to oferuje wspaniałą rekreację. Niemal na rynek wlewają się wody Zalewu Kamieńskiego, wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Kwitnie tu żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, a także wędkarstwo. To nadal nie wszystko, bo Kamień Pomorski to zarazem uzdrowisko. Na obszarze miasta występują cenne źródła solankowe i pokłady borowiny. Uzdrowisko wykorzystuje zarówno odwiert solanki Edward III, jak i złoże borowiny. A nowinką w tym starym mieście jest wrak drewnianego żaglowca prezentowany przy kamieńskiej marinie! Wydobyto go w 2016 roku z Bałtyku!

10 luty 2022 13:06

Majestatyczny Zamek Krzyżtopór - zobacz koniecznie!

Zamek Krzyżtopór w świętokrzyskim Ujeździe to niezwykle potężne, widoczne z daleka ruiny okazałego niegdyś zamku Ossolińskich. Czy wiesz, że ta XVII-wieczna rezydencja, ufundowana przez Krzysztofa Ossolińskiego, była w czasach swej świetności najpotężniejszą budowlą magnacką nie tylko w Polsce, ale i Europie? I było tak aż do powstania francuskiego Wersalu. Swą nazwę Krzyżtopór zyskała od wielkich płaskorzeźb krzyża i topora, widocznych przy bramie wjazdowej. Symbolizują przywiązanie do wiary oraz herb Ossolińskiego. Zobaczysz je i dzisiaj, gdy tylko zbliżysz się do zamku. To prawdziwa perła województwa świętokrzyskiego, ulokowana około 15 km na południowy zachód od Opatowa, przy drodze nr 758 łączącej Iwaniska z Klimontowem. Zamek robi ogromne wrażenie i stanowi dziś zabezpieczoną, trwałą ruinę, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. My uwielbiamy zamek Krzyżtopór i choć nie mamy tu blisko, to już cztery razy z bliska podziwialiśmy te mury, a za każdym razem czymś nas zaskakiwały i zachwycały od nowa!

04 luty 2022 13:48

Świdnica - nie tylko Kościół Pokoju!

Świdnica zachwyca turystów unikalną zabudową, oczywiście ze wspaniałym Kościołem Pokoju i Katedrą na czele, ale również z innymi zabytkami, ślicznymi i zadbanymi parkami oraz skwerami, a do tego pysznymi restauracjami, które nie tylko oferują smaczne dania, ale i niecodzienny wystrój. Zobacz naszymi oczami to wiekowe miasto, w średniowieczu ustępujące na Dolnym Śląsku tylko Wrocławowi! Nasz przewodnik obejmuje najlepsze atrakcje w mieście, a jest ich całkiem sporo, ale także także restauracje, noclegi i historię Świdnicy!

02 luty 2022 14:38

Żarki - unikalne i przyjazne miasteczko jurajskie!

Żarki to niewielka, aczkolwiek bardzo ciekawa i urokliwa, a przy tym gościnna dla turystów miejscowość jurajska, leżąca nieco na północ od Myszkowa, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasteczko cieszy się długą i interesującą historią, z czym wiąże się tutejsze cenne dziedzictwo kulturowe. Żarki zostały założone przez księcia opolskiego Władysława II na szlaku handlowym prowadzącym z Bytomia do Krakowa. Od wieków przyciąga tu Sanktuarium w Leśniowie, cenne są zabytki po licznej niegdyś społeczności żydowskiej objęte Szlakiem Kultury Żydowskiej, ale w ostatnich latach miasto postawiło również na rekreację i aktywną turystykę. Czekają tu świetnie przygotowane trasy rowerowe, skałki wspinaczkowe, gaziki terenowe, a także niecodzienne atrakcje dla dzieci - manufaktura słodyczy, Wehikuł Czasu czy gospodarstwo z mini zoo i maleńkim skansenem. Zobacz nasz przewodnik po atrakcjach Żarek!

28 styczeń 2022 14:35

Olsztyn Jurajski - przewodnik po atrakcjach!

Olsztyn koło Częstochowy nazywany też Olsztynem Jurajskim to bardzo popularna, a przy tym przepiękna miejscowość leżąca 12 km na południowy wschód od Częstochowy, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uwielbiamy Olsztyn, bo jest bardzo atrakcyjny i rodzinny, oferuje mnóstwo fajnych aktywności. Poza ruinami zamku jest tutaj tyle ścieżek leśnych i skałkowych, że można tu spędzić nawet kilka dni na ich schodzeniu. No i Jurajski Giewont czyli Góra Biakło, wznosi się właśnie w Olsztynie. Widok tego ostańca zachwyca niezmiennie o każdej porze dnia i do złudzenia przypomina ten Giewont z Tatr! Zobacz nasz przewodnik po tym mieście!

27 styczeń 2022 12:41

Świerklaniec - piękne miejsce z niesamowitą historią!

Świerklaniec jest wyjątkowy i to nie dlatego, że to nasza gmina, ale dlatego, że można tu odkryć wyjątkowy, zabytkowy park, który jeszcze całkiem niedawno, bo 100 lat temu skrywał niewyobrażalne cuda! Stał tutaj, wśród starych drzew, średniowieczny Zamek Piastowski, a w sercu parku zachwycał wspaniały pałac Donnersmarcków, zwany Małym Wersalem. Cóż to była za rezydencja - jedna z najpiękniejszych w całej ówczesnej Europie, bo tez zbudował ją jeden z najbogatszych panów kontynentu! Niestety zawirowania dziejowe sprawiły, że dziś zobaczymy tu ledwie ślady tych cudowności! Nadal jednak miejsce jest interesujące i frasujące! Dość powiedzieć, że mieszkała tu największa femme fatale XIX wieku. Poznajcie tą historię, czytając nasz przewodnik o Świerklańcu!

25 styczeń 2022 19:55

Przewodnik po Krainie Górnej Odry

Jest taki zakątek województwa śląskiego i częściowo opolskiego, jeszcze  nie zadeptany i bez tłumów, za to coraz lepiej zagospodarowany. To Kraina Górnej Odry - przepiękny region spokojem płynący, rozciągający się na pograniczu polsko-czeskim. Ta malownicza kraina stanowiąca obniżenie między Karpatami i Sudetami, jedyny fragment Polski południowej bez gór. Jak okiem sięgnąć pola, lasy i woda. Po prostu sielanka! Znaleźliśmy tu wiele unikatowych atrakcji, które coraz liczniej przyciągają turystów z bliższej okolicy oraz odległych zakątków. Stolicą tego regionu jest Racibórz, sercem rzeka Odra, ale w tym cudnym krajobrazie spotkasz też sporo starych pałaców, często pozostających w ruinie i nowych wież i platform widokowych, będących elementem Szlaku Silesianka. My już kilka razy przemierzaliśmy Krainę Górnej Odry i przygotowaliśmy dla Was obszerny przewodnik o tym regionie. Zobaczcie go naszymi oczami!

21 styczeń 2022 13:36

Pszczyna - przewodnik po najlepszych atrakcjach miasta!

Pszczyna - kto zna i lubi, a kto planuje i chce przewodnik? To niezwykle urocze miasto, przepięknie położone wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Może poszczycić się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek, a właściwie dzisiaj pałac, będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Pszczyna jest bardzo, ale to bardzo lubiana przez turystów i chętnie odwiedzana. My również bardzo ją lubimy i dość dobrze poznaliśmy. Stworzyliśmy dla Was rzetelny przewodnik, który ułatwi Wam planowanie i zwiedzanie tego uroczego miasta.

A co zobaczyć w Pszczynie i jej okolicy? Oczywiście Zamek, a właściwie dzisiaj pałac, Zabytkowy Park, Zagrodę Żubrów, Skansen ... i wiele więcej atrakcji, bo to tylko znane wszystkim pewniaki, a ja chcę Wam pokazać więcej 🙂 Łap nasz przewodnik!

05 styczeń 2022 19:56

Lampa Aladyna - arabska noc w Chorzowie

Jeśli chcesz wkroczyć w magiczną arabską noc, wybierzcie się z nami do Ogrodu Świateł Lampa Aladyna w Chorzowie. To jeden z wielu parków światła, jakie powstały obecnie w Polsce. Lampa Aladyna rozświetliła tysiącami światełek naszą śląską Legendię, która w ten sposób stała się równie atrakcyjna zimą, co latem. Nawet niektóre karuzele się kręcą 🙂 Pamiętajcie ubierzcie się ciepło, a po więcej szczegółów zapraszam Was do portalu 🙂

06 grudzień 2021 20:37

Szczecin - co zwiedzić w tym mieście?

Piękny, monumentalny i kulturalny Szczecin to historyczna stolica Księstwa Pomorskiego i nowoczesna stolica województwa zachodniopomorskiego. To niezwykłe miasto w zachodniej Polsce, malowniczo ulokowane przy ujściu Odry do Bałtyku, nazywane jest polskim oknem na świat, ale i Paryżem Północy. Zajrzyj do naszego przewodnika i poznaj najlepsze atrakcje Szczecina - Zamek, Wały Chrobrego, Bulwar Piastowski i inne ciekawe miejscówki!

01 październik 2021 13:54

Przewodnik po atrakcjach Jury

Kochani, dziś dla Was się mocno napracowałam i zaktualizowałam nasz przewodnik po Jurze i jej atrakcjach. Toż to prawdziwa książka wyszła z tego! Bierzcie i dzielcie się, na pewno przyda się podczas jesiennych wojaży po cudnej Jurze! Zobaczcie 20 najlepszych atrakcji Jury - best of the best, a ponadto dużo więcej atrakcji pogrupowanych tematycznie. Do tego propozycje spacerów zaznaczone na mapie, wskazówki, gdzie zjeść i spać i wiele innych ciekawostek. I choć to frazes, w naszym przewodniku naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie!

24 wrzesień 2021 20:54

Zapraszamy w ten weekend na Juromanię!

To już dziś! W piątek 17 września rozpoczyna się na naszej Jurze Juromania - święto Szlaku Orlich Gniazd. Przez cały weekend czeka na Ciebie kilkadziesiąt wydarzeń w kilkudziesięciu miejscach na całej Jurze, zarówno w części śląskiej, jak i małopolskiej. Będzie się działo, m.in. na zamkach: Ogrodzieniec, Rabsztyn, Pilcza w Smoleniu, w Siewierzu, ale również na skałkach, np. na Górze Zborów, w muzeach, np. w Starym Młynie w Żarkach i, co może nieco dziwić, także przy sanktuariach, np. na Jasnej Górze czy w Leśniowie! Jako patron medialny Juromanii serdecznie Was zapraszamy, może się gdzieś spotkamy! 🙂

Aktualny plan wydarzeń znajdziesz na oficjalnej stronie Juromanii: https://www.juromania.pl/

17 wrzesień 2021 10:16

Industriada już jutro!

W najbliższą sobotę czyli 11 września 2021 odbędzie się już XII spotkanie na Szlaku Zabytków Techniki. Industriada, bo o niej mowa, to Święto tego Szlaku, które już na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego i łączy miłośników przemysłowych obiektów regionu. Już jutro industrialne serce Śląska zabije ponownie, a gdzie? W wielu miejscach na Szlaku, m.in w Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, w Starym Młynie w Żarkach, w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie czy w Muzeum Chleba w Radzionkowie! Zachęcamy Was gorąco!
Program Industriady z obiektami zaznaczonymi na mapie znajdziesz tutaj!

10 wrzesień 2021 12:09

Wybieracie się na Juromanię?

17-19 września 2021 wybieramy się na naszą ukochaną Jurę, z okazji Juromanii. Będziemy w kilku miejscach, znanych nam, ale mam nadzieję, że znów nas czymś zaskoczą, jak to zwykle na Jurze bywa 🙂 Kto z Was się wybiera? Może kogoś spotkamy 🙂 

06 wrzesień 2021 12:00

Łódź - miasto inne niż wszystkie

Czy znacie dobrze Łódź? My już nie raz przemierzaliśmy łódzkie ulice w poszukiwaniu atrakcji i okazuje się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, miłośnicy architektury, historii, wystaw muzealnych, ale też dobrej kuchni, nocnej rozrywki czy rodzinnej, dobrej zabawy. Zobacz nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Łodzi i tak jak my zakochaj się w tym mieście!

30 sierpień 2021 13:06

Nowe atrakcje w Zakopanem!

Polecamy nowoczesne i rodzinne atrakcje w Zakopanem, w którym trudno się nudzić, nawet podczas deszczu 🙂 To jedyny w Europie i najwyższy na świecie zjazd ze skoczni narciarskiej, niewiarygodny Iluzja Park, Myszogród z tysiącem żywych myszek, kolorowa i gwarna Papugarnia, Góralski Ślizg pod Gubałówką oraz zmodernizowany Podwodny Świat. Poznaj je wszystkie 🙂

26 lipiec 2021 20:57

U Słowian i Wikingów na Wolinie

Może Was to zdziwi, ale nasz wyjazd nad morze, na wyspę Wolin, zainspirowany był właśnie tym miejscem. To Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie przyciągnął nas w ten rejon Bałtyku. Nie zawiedliśmy się, miejsce jest tak klimatyczne, że niełatwo znaleźć podobne w całej Polsce. Przenosi do około X wieku i daje mocne wyobrażenie o dawnym życiu ludzi na tych terenach. Sami zobaczcie!

20 lipiec 2021 10:17

Zobacz piękny Ogród Japoński w Pisarzowicach!

To najlepszy moment, by odwiedzić ten cudowny Ogród Japoński Pisarzowice koło Bielska Białej, w którym akurat kwitną kolorowe azalie, znamienny element japońskich ogrodów! Kolorowe mostki, woda odbijająca promienie słońca i kumkające żabki w stawie. My jesteśmy zauroczeni tym miejscem, a Ty? Zobacz nasze zdjęcia z tego niewielkiego raju!

07 czerwiec 2021 12:37

Podziemny Olkusz otwiera się w najbliższy weekend!

Pamiętacie, jak zachęcaliśmy Was do odwiedzenia Podziemnego Olkusza? W najbliższą sobotę 22 maja ta niecodzienna atrakcja na Jurze otwiera się dla turystów. A tydzień później otwierają się po kilku latach podwoje zamku Rabsztyn, położonego raptem 3 km od centrum Olkusza. Zobacz nasz tekst z ciekawostkami i aktualnymi informacjami praktycznymi o Podziemnym Olkuszu, gorąco zapraszamy Cię do odwiedzenia tej multimedialnej miejscówki.

17 maj 2021 13:02

A może w weekend do Muzeum Śląskiego?

Pamiętacie naszą wizytę w katowickim Muzeum Śląskim? Znów jest dostępne dla turystów, codziennie poza poniedziałkami, do godziny 20.00, a dodatkowo można już zwiedzać wieżę. Oczywiście tylko przy sprzyjającej pogodzie. A wokół Muzeum robi się coraz ładniej i bardziej kolorowo. Czy i Wy zwiedzając zwracacie uwagę nie tylko na sam obiekt, ale i na jego obejście? Ja coraz bardziej, a Muzeum Śląskie w tej kwestii robi dobrą robotę.

07 maj 2021 13:31

Kaszuby idealne na Majówkę i wakacje

Kaszuby - cudowna kraina lasów i błyszczących w słońcu jezior okolic Wieżycy i Kartuz to wspaniały pomysł na relaks i wypoczynek w stylu slow. Jeśli dodać do tego niesamowite atrakcje wybrzeża - plażę Orłowską, Stare Miasto Gdańska czy Molo Południowe z żaglowcami w Gdyni, to po prostu rob się szał!

Zobacz nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Kaszub i już dzisiaj zacznij planować podróż w ten niezwykły region, który powstał z okruchów po stworzeniu świata i dlatego kryje wszystkiego po trochu 🙂

20 kwiecień 2021 12:43

Zaplanuj z nami Dolny Śląsk

Jak dobrze znasz Dolny Śląsk? A może dopiero pojawił się w Twoich podróżniczych planach? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś. My od wielu lat poznajemy ten zaskakująco atrakcyjny region i nie możemy się nadziwić, ile kryje turystycznych ciekawostek, jak choćby Zamek Czocha, największy w regionie Zamek Książ z Podziemiami Riese, unikatowa Dolina Baryczy, piękne Góry Stołowe czy Twierdza Srebrna Góra. Pewniaki rodzinne to Zoo Wrocław i Kopalnia Złota.

Zobacz nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Dolnego Śląska. Opisaliśmy w nim 20 miejsc, które koniecznie musisz tu odwiedzić, ale w naszym portalu atrakcji Dolnego Śląska znajdziesz dużo więcej 🙂

16 kwiecień 2021 13:03

Cuda na pierwotnym Podlasiu!

Czy mieliście już przyjemność poznać niesamowite Podlasie? To mój ulubiony region w Polsce, dziki, piękny i nieprzebyty. Cudowne, rodzinne wakacje trwające około tygodnia pozwoliły nam poznać Podlasie bardzo dobrze, dlatego chętnie dzielimy się z Wami swoimi wrażeniami i doświadczeniami z tego regionu. 

Koniecznie zobacz tu 3 parki narodowe, Krainę Otwartych Okiennic, Tykocin z zamkiem, cudną synagogą i jedyną w Polsce Wsią Bocianią, Supraśl z obronną cerkwią, muzeum ikon i monasterem, samotnię w Odrynkach, maleńkie Kruszyniany nadal zamieszkiwane przez Tatarów od czasów króla Jana III Sobieskiego i wszelkie inne perełki ukryte na Podlasiu! Zobacz nasz przewodnik po atrakcjach Podlasia!

15 kwiecień 2021 08:45

Kolejkowo Gliwice - majstersztyk dla całej rodziny!

Cudowny świat w miniaturze, tak określa się Kolejkowo. To nie frazes, to prawda. Latem sprawdziliśmy Kolejkowo Wrocław, teraz natomiast rodzinnie odwiedziliśmy Kolejkowo Gliwice. To miejsce nas oczarowało, od najmłodszego po najstarszego 😉 

Misternie wykonane budynki, również te autentyczne, chwytające za serce, z terenu Górnego Śląska, figurki ludzi i zwierząt oraz najważniejsze w Kolejkowie - ruchome pociągi! Wszystko pomniejszone 25 razy. Zobacz naszą relację 🙂

14 luty 2021 14:20

Krótki przewodnik po atrakcjach Wrocławia

Czy są tutaj miłośnicy Wrocławia? A może jeszcze nigdy nie byłeś w tym pięknym mieście, gdzie czeka ponad 1000-letnia historia, wspaniała architektura, 130 mostów i 400 krasnali! Właśnie przygotowałam dla Was krótki przewodnik po najlepszych atrakcjach Wrocławia.

Jestem przekonana, że pomoże Ci on w zaplanowaniu i poznaniu tej perły wśród polskich miast! Będzie mi bardzo miło, jeśli z niego skorzystasz i jeszcze bardziej miło, jak napiszesz mi w komentarzu swoje wrażenia z pobytu we Wrocławiu 🙂

11 luty 2021 08:54

Najlepsze atrakcje Wałbrzycha otwarte dla Was!

Kochani, dziś zapraszam Was do Wałbrzycha, w którym polecam unikatowe miejsca dostępne codziennie! Wśród nich jest legendarny Zamek Książ - cudny i uwielbiany przez turystów (pn-czw 12.00-17.00, pt-nd 10.00-17.00). Od 2019 roku dostępne są tu Podziemia Zamku Książ - najnowszy udostępniony obiekt Kompleksu Riese (pn-czw 13.00 i 15.00 , pt-nd 11.00, 13.00 i 15.00).

Świetna jest Stara Kopalnia - zrewitalizowana Kopalnia Thorez (Julia), z podziemnymi chodnikami, wystawami i wieżą widokową (pn-pt 11.00-17.00, sb-nd 10.00-18.00). Warte uwagi jest też Muzeum Porcelany. Zobaczysz tu urzekające zastawy z wałbrzyskiej fabryki oraz innych polskich i europejskich fabryk. Niektóre eksponaty kosztują tyle, co samochód (pn 12.00-15.00, wt-nd 10.00-15.00).

03 luty 2021 13:29

Buduje się Sky Walk w Świeradowie

A czy Ty już słyszałeś o nowej, wielkiej inwestycji, jaka już się realizuje w Świeradowie Zdroju na Dolnym Śląsku? To Sky Walk - najwyższa w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w chmurach, która staje na stoku Świeradowca. 

Jako że powstaje blisko miasta i kładka jest dostępna dla wózków, będzie to atrakcja praktycznie dla każdego! Podobnie jak pierwsza wieża ze ścieżką w koronach drzew w Krynicy, która przyciąga turystów już od 2019 roku.

26 styczeń 2021 13:05

Poznaj top atrakcje cudnej Doliny Baryczy

Tak nas wzięło na letnie wspominki i przenieśliśmy się myślami do pięknej Doliny Baryczy, która nas oczarowała w poprzednim roku. To największy park krajobrazowy w Polsce, największy Rezerwat Ornitologiczny w Polsce i największy kompleks stawów rybnych w Europie.

Daj się ponieść do magicznej Doliny Baryczy, podążaj Kolorowym Szlakiem Karpia i poznaj z nami najlepsze atrakcje tego regionu 🙂

21 styczeń 2021 10:01

Wszystkim Basiom składamy serdeczne życzenia!

Dziś Barbórka, wszystkim Basiom i górnikom składamy wszelkie uprzejmości. Szczęść Boże!
Ale skoro Barbórka, to też dzień, kiedy w Tarnowskich Górach stanął kolejny Gwarek. I oto jest, najnowsza rzeźba autorstwa Pana Jerzego Liska widnieje już przy zabytkowym kościółku Św. Marcina w Starych Tarnowicach.

A przy okazji skoczyliśmy do tarnogórskiego Gwarka z ulicy Krakowskiej, który kilka dni temu wrócił z naprawy. Oby już stał szczęśliwie zawsze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojawi się kolejny Gwarek w Tarnowskich Górach, a może tym razem przy górniczej atrakcji miasta 🙂

04 grudzień 2020 20:56

Szlak wież i platform widokowych Silesianka

Kochani, znacie Szlak Silesianka? To całkiem nowy, ciekawy projekt transgraniczny, dzięki którym turyści będą mieli do dyspozycji 34 wieże i platformy widokowe na pograniczu polsko-czeskim!

Jeśli lubicie wieże widokowe, a dodatkowo cudne widoki z nich się rozpościerające, ruszaj na Silesiankę, okolica warta jest uwagi, tym bardziej, że z wież podziwiać można urocze meandry Odry, zbiornik Racibórz i sielskie krajobrazy Euroregionu Silesia.

01 grudzień 2020 13:30

Unikatowy Jurto Stan nad Wierchomlą

Kto zna to miejsce? Jest naprawdę magiczne, dlatego zachęcam, jak będziecie w okolicy, koniecznie tam pomaszerujcie, np. z popularnej Jaworzyny Krynickiej.

Widoki cudowne i jeszcze ten unikatowy Jurto Stan...

A tymczasem zobaczcie je w naszej filmowej opowieści 🙂

22 listopad 2020 09:29
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Obserwuj na Instagramie