Opis Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej i graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu.Szczyty w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie, nazywane tak od relikwii drzewa Krzyża Świętego znajdujących się na Łysej Górze nazywanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem, to najstarsze góry w Polsce, od miliona lat erodowane przez wiatr, wodę i śnieg. Właśnie dlatego góry te nie imponują wysokością, a najwyższe szczyty przekraczają zaledwie 600 m n.p.m. Najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m.) wznosząca się ponad Świętą Katarzyną.

Geologiczny raj

Nie znaczy to absolutnie, że nie warto tu przyjeżdżać, bowiem w górach tych turysta odnajdzie niezliczone atrakcje, często charakterystyczne dla tego obszaru i rzadko spotykane gdzie indziej. Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów, zarówno tych domorosłych, jak i naukowców. Charakterystycznym elementem regionu są tzw. gołoborza czyli połacie usypanych kamieni i głazów rożnej wielkości. Świetnie widać je np. z platformy widokowej na Świętym Krzyżu.

Jaskinia Raj

Będą oni zachwyceni wieloma obiektami przyrody nieożywionej, zaczynając od jaskiń, z fantastyczną Jaskinią Raj na czele, udostępnioną dla turystów i uznawaną za najpiękniejszą w Polsce, poprzez ciekawe gołoborza pokrywające podszczytowe partie Łysogór - najwyższego tutejszego pasma, po liczne kamieniołomy i wyrobiska, w których można znaleźć interesujące okazy minerałów i skamieniałości, zachowane w skałach szczątki organizmów.

Święty Krzyż
gołoborza w Górach Świętokrzyskich


Świętokrzyski Park Narodowy

Bogactwem Gór Świętokrzyskich, choć niestety pomału ginącym, są relikty puszcz porastających niegdyś cały ten obszar. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. Są one chronione poprzez utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń, nadal licznie zamieszkujący tutejsze zalesione wzgórza. Poprzez Park i nie tylko prowadzą liczne szlaki turystyczne i ścieżki umożliwiające poznanie najbardziej uroczych zakątków tej krainy.

Góry Świętokrzyskie kryją też wiele zabytków architektonicznych i ślady bogatej historii - stare zamczyska, pomniki, muzea i przede wszystkim obiekty sakralne. Spotkamy je na górskich szlakach, ale też w uroczych niewielkich miasteczkach, jak Chęciny, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Jędrzejów i oczywiście w Kielcach - stolicy regionu.

Chęciny zamek
Chęciny zamek


Główny Szlak Świętokrzyski

Przez najciekawsze partie Gór Świętokrzyskich wiedzie znakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski, liczący 105 km. Początek bierze w Gołoszycach, po czym obejmując najwyższe szczyty i liczne atrakcje kończy się w Kuźniakach.

Chęciny zamek mostek na szlaku widok na Pasmo Orłowińskie z Kakonina Średniowieczna Osada w Górach Świętokrzyskich Świętokrzyski Park Narodowy ŚPN Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie zimą Św Katrzyna Góry Świętokrzyskie Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie zimą Michniów Michniów Góry Świętokrzyskie Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klsztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klsztor na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Jodłowy Dwór Góry Świętokrzyskie Klasztor Obbudowa więży KLasztoru na Św Krzyżu Góry Świętokrzyskie zimą Pojazdy na Św Krzyż Góry Świętokrzyskie Klasztor WIeża TV na SWIĘTYM KRZYU Góry Świętokrzyskie zimą Kolejka na Św Krzyż Góry Świętokrzyskie Klasztor Góry Świętokrzyskie zimą

Góry Świętokrzyskie noclegi

Góry Świętokrzyskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Górach Świętokrzyskich. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Góry Świętokrzyskie na blogu

Zdjęcie Jaskinia Raj
Jaskinia Raj
Jaskinia Raj to typowa jaskinia krasowa rozwinięta w wapieniach. Długość naturalnych korytarzy jaskini wynosi 240 m, a głębokość to 9,5 m. Jest jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych jaskiń w Polsce, a to ze względu na piękną, bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową, pokrywającą cały obiekt. Występują tu niemal wszystkie formy nacieków. Spąg korytarzy wypełnia namulisko, w którym znaleziono fragmenty szkieletów wielu zwierząt - niedźwiedzia jaskiniowego i...
Wokół turystyki · 2006-09-13 20:38:00

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna _Maria Weekendowy turysta 34 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-31 na

Uwielbiam czynny wypoczynek,szczególnie na terenach górskich.Nie ważne czy te góry mają 600m n.p.m. czy 2000mn.p.m. Świętokrzyski Park Narodowy przemierzam systematycznie przynajmniej raz w roku.....ma swój urok i  klimat'Polecam....szczegolnie  Łysicę i szlak  łączący Świętą Katarzynę z Świętym Krzyżem...warto tam zawitaći:)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021