Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej i graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu.
Góry Świętokrzyskie, nazywane tak od relikwii drzewa Krzyża Świętego znajdujących się na Łysej Górze nazywanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem, to najstarsze góry w Polsce, od miliona lat erodowane przez wiatr, wodę i śnieg. Właśnie dlatego góry te nie imponują wysokością, a najwyższe szczyty przekraczają zaledwie 600 m n.p.m. Najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m.) wznosząca się ponad Świętą Katarzyną.
Nie znaczy to absolutnie, że nie warto tu przyjeżdżać, bowiem w górach tych turysta odnajdzie niezliczone atrakcje, często charakterystyczne dla tego obszaru i rzadko spotykane gdzie indziej. Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów, zarówno tych domorosłych, jak i naukowców. Charakterystycznym elementem regionu są tzw. gołoborza czyli połacie usypanych kamieni i głazów rożnej wielkości. Świetnie widać je np. z platformy widokowej na Świętym Krzyżu.
Będą oni zachwyceni wieloma obiektami przyrody nieożywionej, zaczynając od jaskiń, z fantastyczną Jaskinią Raj na czele, udostępnioną dla turystów i uznawaną za najpiękniejszą w Polsce, poprzez ciekawe gołoborza pokrywające podszczytowe partie Łysogór - najwyższego tutejszego pasma, po liczne kamieniołomy i wyrobiska, w których można znaleźć interesujące okazy minerałów i skamieniałości, zachowane w skałach szczątki organizmów.
Bogactwem Gór Świętokrzyskich, choć niestety pomału ginącym, są relikty puszcz porastających niegdyś cały ten obszar. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. Są one chronione poprzez utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń, nadal licznie zamieszkujący tutejsze zalesione wzgórza. Poprzez Park i nie tylko prowadzą liczne szlaki turystyczne i ścieżki umożliwiające poznanie najbardziej uroczych zakątków tej krainy.
Góry Świętokrzyskie kryją też wiele zabytków architektonicznych i ślady bogatej historii - stare zamczyska, pomniki, muzea i przede wszystkim obiekty sakralne. Spotkamy je na górskich szlakach, ale też w uroczych niewielkich miasteczkach, jak Chęciny, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Jędrzejów i oczywiście w Kielcach - stolicy regionu.
Przez najciekawsze partie Gór Świętokrzyskich wiedzie znakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski, liczący 105 km. Początek bierze w Gołoszycach, po czym obejmując najwyższe szczyty i liczne atrakcje kończy się w Kuźniakach.
Góry Świętokrzyskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Górach Świętokrzyskich. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Uwielbiam czynny wypoczynek,szczególnie na terenach górskich.Nie ważne czy te góry mają 600m n.p.m. czy 2000mn.p.m. Świętokrzyski Park Narodowy przemierzam systematycznie przynajmniej raz w roku.....ma swój urok i klimat'Polecam....szczegolnie Łysicę i szlak łączący Świętą Katarzynę z Świętym Krzyżem...warto tam zawitaći:)