Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie, Danusia
mostek na szlaku, violus
Chęciny zamek, Anna Piernikarczyk
Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich, Anna Piernikarczyk
Chęciny zamek, Anna Piernikarczyk
widok na Pasmo Orłowińskie z Kakonina, Sylwester Jędrzejczak
Góry Świętokrzyskie, Danusia
Średniowieczna Osada w Górach Świętokrzyskich, mokunka
Góry Świętokrzyskie, Danusia
Gołoborza, Danusia
, Danusia
Świętokrzyski Park Narodowy, Mariusz Wiśniewski
ŚPN, Mariusz Wiśniewski
, Danusia
Średniowieczna Osada, mokunka
, Danusia
Zdjęcia Gór Świętokrzyskich (76)

Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej i graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu.Szczyty w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie, nazywane tak od relikwii drzewa Krzyża Świętego znajdujących się na Łysej Górze nazywanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem, to najstarsze góry w Polsce, od miliona lat erodowane przez wiatr, wodę i śnieg. Właśnie dlatego góry te nie imponują wysokością, a najwyższe szczyty przekraczają zaledwie 600 m n.p.m. Najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m.) wznosząca się ponad Świętą Katarzyną.

Geologiczny raj

Nie znaczy to absolutnie, że nie warto tu przyjeżdżać, bowiem w górach tych turysta odnajdzie niezliczone atrakcje, często charakterystyczne dla tego obszaru i rzadko spotykane gdzie indziej. Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów, zarówno tych domorosłych, jak i naukowców.

Jaskinia Raj

Będą oni zachwyceni wieloma obiektami przyrody nieożywionej, zaczynając od jaskiń, z fantastyczną Jaskinią Raj na czele, udostępnioną dla turystów i uznawaną za najpiękniejszą w Polsce, poprzez ciekawe gołoborza pokrywające podszczytowe partie Łysogór - najwyższego tutejszego pasma, po liczne kamieniołomy i wyrobiska, w których można znaleźć interesujące okazy minerałów i skamieniałości, zachowane w skałach szczątki organizmów.Świętokrzyski Park Narodowy

Bogactwem Gór Świętokrzyskich, choć niestety pomału ginącym, są relikty puszcz porastających niegdyś cały ten obszar. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. Są one chronione poprzez utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń, nadal licznie zamieszkujący tutejsze zalesione wzgórza. Poprzez Park i nie tylko prowadzą liczne szlaki turystyczne i ścieżki umożliwiające poznanie najbardziej uroczych zakątków tej krainy.

Góry Świętokrzyskie kryją też wiele zabytków architektonicznych i ślady bogatej historii - stare zamczyska, pomniki, muzea i przede wszystkim obiekty sakralne. Spotkamy je na górskich szlakach, ale też w uroczych niewielkich miasteczkach, jak Chęciny, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Jędrzejów i oczywiście w Kielcach - stolicy regionu.

Główny Szlak Świętokrzyski

Przez najciekawsze partie Gór Świętokrzyskich wiedzie znakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski, liczący 105 km. Początek bierze w Gołoszycach, po czym obejmując najwyższe szczyty i liczne atrakcje kończy się w Kuźniakach.

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2018-04-15 09:18:09

Planuje w wakacje, na pewno warto to odwiedzic

2014-02-15 13:52:25

Góry Świętokrzystkie to dobra propozycja szczególnie dla początkujących górołazów. Wdrapanie się na Łysicę, najwyższy szczyt tych gór, zajmuje najwyżej 3 godziny, a jakie piękne widoki po drodze, szczególnie we wrześniu...

piekne okolice  .piekne widoki , piekne drogi . wogole pieknie tam w  świętokrzyskim .

I ta czerwona ziemia i czerwone skaly  -przywiozlem  kilka do domu .

Pozdrawiam karol Barsolis

2013-04-29 20:31:15

Dzięki za zachętę do zwiedzanie muszę się tam wybrać

 

2013-03-31 20:38:49

Uwielbiam czynny wypoczynek,szczególnie na terenach górskich.Nie ważne czy te góry mają 600m n.p.m. czy 2000mn.p.m. Świętokrzyski Park Narodowy przemierzam systematycznie przynajmniej raz w roku.....ma swój urok i  klimat'Polecam....szczegolnie  Łysicę i szlak  łączący Świętą Katarzynę z Świętym Krzyżem...warto tam zawitaći:)

2013-01-02 16:29:56

Góry świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce. Pokryte lasem stoki są idealnym terenem dla miłośników pieszych wędrówek, przejażdżek konnych, czy wyczynowej jazdy rowerowej. Góry stanowią także doskonałą bazę wypadową do jazdy na nartach, czy snowbordzie.

2008-09-05 13:36:26
Jeśłi je znasz to proszę polećjakieś trasy rowerowe ale by przebiegały nie przez wsie lecz leśnymi duktami.
szczepu
2008-04-17 14:37:06
Góry świętokrzyskie to najpiekniejsze góry w Polsce. Warto jest odwiedzic. Wiecej informacji na www.goryswietokrzyskie.info
Martyna Marczak
2008-03-26 12:58:25
bardzo mi to pomogło
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: