Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej i graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu.
Góry Świętokrzyskie, nazywane tak od relikwii drzewa Krzyża Świętego znajdujących się na Łysej Górze nazywanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem, to najstarsze góry w Polsce, od miliona lat erodowane przez wiatr, wodę i śnieg. Właśnie dlatego góry te nie imponują wysokością, a najwyższe szczyty przekraczają zaledwie 600 m n.p.m. Najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m.) wznosząca się ponad Świętą Katarzyną.
Nie znaczy to absolutnie, że nie warto tu przyjeżdżać, bowiem w górach tych turysta odnajdzie niezliczone atrakcje, często charakterystyczne dla tego obszaru i rzadko spotykane gdzie indziej. Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów, zarówno tych domorosłych, jak i naukowców.
Będą oni zachwyceni wieloma obiektami przyrody nieożywionej, zaczynając od jaskiń, z fantastyczną Jaskinią Raj na czele, udostępnioną dla turystów i uznawaną za najpiękniejszą w Polsce, poprzez ciekawe gołoborza pokrywające podszczytowe partie Łysogór - najwyższego tutejszego pasma, po liczne kamieniołomy i wyrobiska, w których można znaleźć interesujące okazy minerałów i skamieniałości, zachowane w skałach szczątki organizmów.
Bogactwem Gór Świętokrzyskich, choć niestety pomału ginącym, są relikty puszcz porastających niegdyś cały ten obszar. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. Są one chronione poprzez utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń, nadal licznie zamieszkujący tutejsze zalesione wzgórza. Poprzez Park i nie tylko prowadzą liczne szlaki turystyczne i ścieżki umożliwiające poznanie najbardziej uroczych zakątków tej krainy.
Góry Świętokrzyskie kryją też wiele zabytków architektonicznych i ślady bogatej historii - stare zamczyska, pomniki, muzea i przede wszystkim obiekty sakralne. Spotkamy je na górskich szlakach, ale też w uroczych niewielkich miasteczkach, jak Chęciny, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Jędrzejów i oczywiście w Kielcach - stolicy regionu.
Przez najciekawsze partie Gór Świętokrzyskich wiedzie znakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski, liczący 105 km. Początek bierze w Gołoszycach, po czym obejmując najwyższe szczyty i liczne atrakcje kończy się w Kuźniakach.
Sprawdź artykuł o tym świetnym regionie:
www.turystykazpasji.waw.pl/zwiedzamy-swietokrzyskie-5-najciekawszych-miejsc-regionu/
Edytowano: 2018-11-28 15:11:06
Edytowano: 2018-11-28 15:11:45
Nie są to duże góry, dlatego jeżeli ktoś zaczyna przygodę z turystyką górską, to warto zacząć właśnie od czegoś takiego. Co nie znaczy, że trasy nie są wymagające. Góry Świętokrzyskie potrafią zaskoczyć podejściami.
https://roadtripbus.pl/10-miejsc-ktore-warto-odwiedzic-w-swietokrzyskim/
Planuje w wakacje, na pewno warto to odwiedzic
Góry Świętokrzystkie to dobra propozycja szczególnie dla początkujących górołazów. Wdrapanie się na Łysicę, najwyższy szczyt tych gór, zajmuje najwyżej 3 godziny, a jakie piękne widoki po drodze, szczególnie we wrześniu...
piekne okolice .piekne widoki , piekne drogi . wogole pieknie tam w świętokrzyskim .
I ta czerwona ziemia i czerwone skaly -przywiozlem kilka do domu .
Pozdrawiam karol Barsolis
Dzięki za zachętę do zwiedzanie muszę się tam wybrać
Uwielbiam czynny wypoczynek,szczególnie na terenach górskich.Nie ważne czy te góry mają 600m n.p.m. czy 2000mn.p.m. Świętokrzyski Park Narodowy przemierzam systematycznie przynajmniej raz w roku.....ma swój urok i klimat'Polecam....szczegolnie Łysicę i szlak łączący Świętą Katarzynę z Świętym Krzyżem...warto tam zawitaći:)
Góry świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce. Pokryte lasem stoki są idealnym terenem dla miłośników pieszych wędrówek, przejażdżek konnych, czy wyczynowej jazdy rowerowej. Góry stanowią także doskonałą bazę wypadową do jazdy na nartach, czy snowbordzie.