Święty Krzyż

Święty Krzyż
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, leżący w paśmie Łysogór, w jego części wschodniej. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę. Święty Krzyż budują kwarcyty i łupki kambryjskie. Niezalesione partie Łysej Góry pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami. Niższe partie porasta bór jodłowy, pozostałość Puszczy Jodłowej - cenny element Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego nowoczesne Muzeum mieści się właśnie na szczycie Świętego Krzyża.

Święty Krzyż platforma widokowa
Święty Krzyż platforma widokowa

Sanktuarium na Świętym Krzyżu

Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie - obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (stąd nazwa szczytu). Ta charakterystyczna budowla, widoczna z odległych nawet zakątków, na stałe wpisała się w panoramę Gór Świętokrzyskich. Poniżej opactwa, na stoku północnym rozciąga się rozległa polana zwana Bielnikiem.

Święty Krzyż
Święty Krzyż

Platforma widokowa

Zaś po drugiej stronie szczytu, zmierzając w stronę Huty Szklanej, powstała płatna platforma widokowa dla turystów, usytuowana ponad gołoborzami, z ładnymi widokami okolicy. Opłata nie jest droga, także warto się tutaj zatrzymać na dłużej. Do platformy trzeba dojść kilkaset metrów z głównego szlaku.

Święty Krzyż
Święty Krzyż

Szlak na Święty Krzyż

Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupi nazywany Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak ŚwiętokrzyskiŁysicy - najwyższego szczytu w regionie. Zaś z Huty Szklanej, z parkingu można podejść łagodną drogą asfaltową, droga ta wynosi niecałe 2 km. Z parkingu na szczyt turystów wożą też odpłatne busiki.

Święty Krzyż gołoborza
Święty Krzyż gołoborza

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Święty Krzyż klasztor Oblatów
Święty Krzyż
Święty Krzyż
Święty Krzyż
Święty Krzyż
Święty Krzyż
Święty Krzyż ołtarz z relikwiami Krzyża Świętego
Święty Krzyż
(4.5 głosów: 157)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 157)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Malinowski
Łukasz Malinowski
Czemu jedna gwiazdka... A no temu, że byłem bardzo zniesmaczony widokiem budek i sklepików na terenie klasztoru, w których można kupić chińskie badziewie. Czy to nie Chrystus przeganiał kupców ze świątyni???
Avatar użytkownika Paweł Stk
Paweł Stk
Kanal YT o Gorach Swietokrzyskich. Ciekawie prowadzony i ciekawe miejsca. https://m.youtube.com/channel/UCHWTrqeKY_bhAgChmUK8EpQ
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Jest atrakcyjny bo i widok piękny kościół i muzeum (chyba nawet dwa bo misyjne przy kościele i oddzielnie przyrodnicze) I można asfaltem z Huty Szklanej albo podejściem od Nowej Słupi zdobyć/się dostać.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

No ładnie tak na rowerku gratki 🙂

Avatar użytkownika kubarek23
kubarek23

Zdobywałem go rowerem.

Avatar użytkownika marta
marta

super miejsce 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024