Nowa Słupia to popularna miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona we wschodniej części Gór Świętokrzyskich, u stóp popularnej Łysej Góry zwanej Świętym Krzyżem. Stąd prowadzi na ten szczyt atrakcyjny szlak pieszy, usypany w górnej części z kamienia.
Historia Nowej Słupi
W XIII i XIV wieku wieś o nazwie Słup, znajdująca się w okolicach dzisiejszej Nowej Słupii, była własnością opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. W 1351 roku tutejsi opaci założyli miasto na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego.
Rozwój miasta, podobnie jak dziś, związany był głównie z obsługą ruchu pątniczego na Święty Krzyż, bowiem już od średniowiecza przybywają tu pielgrzymki. W Nowej Słupi kilkukrotnie zatrzymał się król Władysław Jagiełło, pielgrzymujący do świętokrzyskiego klasztoru.
Po kasacji klasztoru w 1819 roku miasteczko podupadło, a w 1869 roku, po powstaniu styczniowym, Nowa Słupia utraciła prawa miejskie.

Atrakcje w Nowej Słupi
- Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich, na który prowadzi kamienny szlak pieszy z Nowej Słupi, na szczycie dostępna jest odpłatnie platforma widokowa
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, ul. Świętokrzyska

- Centrum Kulturalno-Archeologiczne w Nowej Słupi, ul. Świętokrzyska
- Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi, ul. Świętokrzyska - późnorenesansowa świątynia rozbudowana w XX wieku



- Dom Opata (Punkt Informacji, ul. Świętokrzyska)
- Doroczny festyn archeologiczny Dymarki Świętokrzyskie, na którym prezentowane są m.in. starożytne metody wytopu żelaza.

Noclegi w Nowej Słupi
Nowa Słupia - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Nowej Słupi
Turyści najczęściej odwiedzają: Święty Krzyż, a potem Klasztor na Świętym Krzyżu i Główny Szlak Świętokrzyski.




