50°43'2" N, 23°15'10" E
Lubelskie
2016-11-25
2020-02-03 02:00

Opis Zamościa

Zamość to architektoniczna perła kresów, leżąca na wschodnich krańcach Polski, w województwie lubelskim, około 90 km od stolicy regionu - Lublina, skąd prowadzi do Zamościa trasa nr 17 (E372).Zamość oraz jego zabytki prezentują się po renowacji wybornie, całe Stare Miasto zachwyca nie tylko dobrym stanem utrzymania, ale urodą i licznymi zdobieniami.

Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

Zamość - miasto twierdza

Zamość jako prywatne miasto założył Jan Zamoyski - kanclerz wielki koronny, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego - twierdzy, która miała za cel chronić włości Zamoyskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu. W 1992 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.

Zabytki w Zamościu

- Katedra w Zamościu, ul. Kolegiacka 1 - kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła z wolnostojącą dzwonnicą, wspaniała świątynia z XVI wieku, powstała z fundacji Jana Zamyskiego założyciela miasta, wg projektu Bernardo Morando, podobnie jak cały Zamość. W kościele znajduje się aż 9 kaplic, a pod nawą główną mieszczą się krypty, w których pochowani są Zamoyscy.

Zamość Rynek
Zamość
Zamość Bastion VII


- Ratusz w Zamościu, Rynek Wielki - symbol miasta, wspaniała barokowa budowla z okazałymi, wachlarzowymi schodami, stanowi centralny punkt głównego placu.

- Kamienice ormiańskie w Zamościu, Rynek Wielki - w północnej pierzei Rynku usadowiły się niezwykle ciekawe i kolorowe kamienice z attykami, zwane ormiańskimi, mieści się tutaj Muzeum Zamojskie

Twierdza Zamość
Twierdza Zamość


- Kamienica Pod Św. Kazimierzem, Rynek Wielki, wschodnia pierzeja

- Kamienica Linkowska, Rynek Wielki, zachodnia pierzeja

Zamość kamienice Ormiańskie
Zamość kamienice Ormiańskie

- Kamienice z podcieniami, Rynek Solny, północna pierzeja

- Synagoga w Zamościu, ul. L. Zamenhofa/ul. Bazyliańska - w Zamościu zachowało się kilka obiektów kultury żydowskiej

Zamość Muzeum
Zamość
Zamość

- Mykwa w Zamościu, ul. L. Zamenhofa

- Kościół Św. Mikołaja, ul. T. Kościuszki/ul. Bazyliańska – dawna cerkiew unicka

Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

- Bastion VII, ul. W. Łukasińskiego - jeden z wielu zachowanych elementów słynnej twierdzy zamojskiej, kryjący dziś galerię handlową i Podziemną Trasę Turystyczną

- Rotunda Zamojska, ul. Męczenników - obecnie mieści ona Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny.

Zamość
Zamość

- Pałac Zamoyskich, ul. Akademicka

Atrakcje w Zamościu

- Muzeum Barwy i Oręża, ul. Zamkowa 2

Zamość
Zamość
Zamość

- Park Miejski w Zamościu - jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce

- Zoo w Zamościu, ul. Szczebrzeska, koło Dworca PKP - to jedyny Ogród Zoologiczny w tej części Polski

Zamość
Zamość

Roztocze

Dodatkowym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo Roztocza - pięknej, dzikiej krainy o nieskażonej przyrodzie, mrocznych lasach, przejrzystych rzekach i niecodziennej architekturze nacechowanej elementami kultury wschodniej. Kto raz przyjechał w te strony, będzie chciał wracać.

Oficjalna strona Zamościa

Zamość
Zamość
Zamość Zamość Zamość Rynek w Zamościu Zamość Zamość Zamość Twierdza Zamość Synagoga w Zamościu Zamość Zamość Zamość Zamość Zamość Zamość Zamość Zamość Zamość Zamość Rynek Wielki w Zamościu

Zamość noclegi

Zamość to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Zamościu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zamość na blogu

Zdjęcie Znamy już Top Atrakcje 2020, planujcie wakacje!
Znamy już Top Atrakcje 2020, planujcie wakacje!

Teraz możecie już planować swoje wakacyjne podróże, bo znamy Top Atrakcje 2020 czyli tegoroczne hity turystyczne. Co nas zdziwiło najbardziej? Znacząco różnią się one od zeszłorocznych Zwycięzców!

Cieszy nas, że wszelkie działania promocyjne nie tylko nasze, ale i regionalnej organizacji turystycznej przyczyniły się do sporej popularności Jury wśród polskich turystów, ale nieco zaskakujący i również nas zadowalający jest fakt, że mocno zaznaczyło się w najnowszych Top Atrakcjach województwo lubelskie!

Rankingi · 2020-06-22 10:08:41
Zdjęcie Film o Zamościu
Film o Zamościu
Dziś z naszą kamerą przechodzimy na wschód Polski - do uroczego Zamościa. Zobacz dlaczego to miasto bywa nazywane "Idealnym miastem" lub "Padwą Północy". Zapraszamy do oglądania, udostępniania i klikania "Fajne". …
Wokół turystyki · 2013-09-13 13:41:00

Wasze opinie

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 162 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-07-24 na

Byłem w czerwcu,ładne ciekawe miasto-polecam jazdę melksem.

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71030 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-06-17 na

Tutaj również zawitaliśmy teog roku w drodze powrotnej z Roztocza, Udało nam się przejść troszkę wokół rynków, Piękne kamienice, jednak czas gonił...

kat. Weekendowy turysta 50 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-08 na

Dla mnie trochę przereklamowany. Owszem, starówka ładna, ale jakaś taka bez duszy. Tak czy inaczej - na jednodniowy wypad warto. 

Edytowano: 2018-01-08 21:32:25

Avatar użytkownika
fazi Uzależniony od podróży 1883 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-12-02 na

Bardzo ładne miasto jest co zwiedzzać.

Avatar użytkownika
Romka Koterba Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-13 na

PIEKNE MIASTO POLECAM JAK W RAJU ......JA WRACAM

Avatar użytkownika
Anna _Maria Weekendowy turysta 34 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-07-18 na

Zamość zachwyca  Rynkiem,byłam tam w ubiegłym roku....odnowione kamieniczki działają jak magnes.....przyciągająwszystkich...bez wyjątku.Pozostałe zabytki również są warte polecenia do zobaczenia,ale Rynek najpiękniejszy....

mariusz Domator 19 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-15 na

 Świetne miejsce na rodzinną wyczieczkędojazd z Lublina bezproblemowy; dobra infrastruktura parkingowa. Rynek i Starówka-jedne z najpiękniejszych w Polsce;dodatkowo mamy Arsenał i jedyne w tym regionie Zoo-ostatnio mocno doinwestowane; Park Miejski-delicja sama w sobie;tym bardziej;że ma duże nasycenie "Baśkami" czyli wiewiórkami ;-).

Avatar użytkownika
a7wa Kuba Domator 14 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-10-11 na

Tak się składa, że pochodzę z Zamościa lecz aktualnie mieszkam w Krakowie (studia itd...) i coraz rzadziej przyjeżdzam do rodzinnego miasta. Jednak za każdym razem jak wracam po dłuższej przerwie (3-6 miesięcy) coś jest zawsze zmienione na +. Jestem zdziwiony osobiście, że w przeciągu może 5 lat tyle się zmieniło: rynek wodny, odnowienie kamienic i kolegiaty,wykarczowany małpi gaj(przerobiony w deptak do spacerowania), Odnowione planty, park miejski, bastiony itd... jeszcze więcej można byłoby wymieniać. Ciesze się, że po powrocie z wycieczek turyści zachwalają i chętnie wracają do tego miasta.

pozdrawiam !

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 na

ZAMOŚĆ to  podobno piekne miasta  , musze sie tam zameldowac  

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-19 na

Ja osobiście bardzo lubię Zamość, bylam dwa razy, najpierw kilka lat wstecz, nie był jeszcze tak pieknie odnowiony, ale rok temu podczas wizyty byłam już całkowicie zachwycona. Poza Kolegiatą, która akurat była remontowana, wszystko było już w idealnym stanie, wspaniałe zabytki odremontowane stanowiąc harmonijną i wspaniałą Starówkę, wpisaną zresztą na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021