Wokół turystyki, strona 1

Polskie góry na wyciągnięcie ręki. Atrakcje i noclegi na południu polski

Polskie góry to wyjątkowe miejsce, które kusi swoją dziką przyrodą i niesamowitymi widokami. Wypoczynek w górach to idealna propozycja dla każdego, kto pragnie oderwać się od miejskiego zgiełku i naładować baterie.

Znajdziemy tu wiele atrakcji, które zapewnią emocje i niezapomniane wspomnienia zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Polskie góry oferują również szeroki wybór komfortowych miejsc noclegowych, które stanowią doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy.

19 lipiec 2024 09:31

Wieczór panieński nad morzem. Przeżyj wyjątkowe chwile w atrakcyjnej okolicy

Wieczór panieński jest specjalnym wydarzeniem, dlatego warto dołożyć starań, aby na długo zagościł w pamięci. Dobrze jest zaplanować i wnikliwie przemyśleć organizację takiego spotkania. Aby ten wyjątkowy czas pozostawił same pozytywne wrażenia, organizatorka powinna zaprosić grupę bliskich jej osób i zorganizować imprezę w atrakcyjnym miejscu. Gdzie? Pomoże w tym lista najlepszych nadmorskich lokalizacji w Polsce na niezapomniany wieczór panieński!

17 lipiec 2024 09:40

Mazury Zachodnie od kuchni

Od zawsze Warmiacy i Mazurzy potrafili wykorzystać to, co dawały im okoliczne jeziora i lasy. Dlatego tutejsze dania opierają się w dużej mierze na świeżych rybach, ziołach czy owocach leśnych. Znamienna jest też lokalna gęsina i ręcznie robione sery. Najbardziej zaskoczą Cię pewnie w kuchni Mazur Zachodnich ślimaki! Te powracają po latach na tutejsze stoły, a wiemy, że dawniej gościły tu zarówno na biskupich, wytwornych stołach, jak i w biednych chłopskich chatach.

16 lipiec 2024 14:56

Podróż autostradą we Włoszech: niezbędne gadżety i akcesoria na długie przejażdżki.

Sieć autostrad we Włoszech, znana jako „Autostrade”, to dobrze rozwinięty system łączący główne miasta i regiony w całym kraju. Oferuje wygodny i efektywny sposób podróżowania, jednak przed wyruszeniem w podróż należy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami i przepisami. Zrozumienie systemu Autostrade jest systemem płatnym, co oznacza, że ​​za korzystanie z niego należy uiścić opłatę. Wysokość opłaty drogowej obliczana jest na podstawie przebytej odległości. Po wjechaniu na autostradę otrzymasz bilet z automatu przy punkcie poboru opłat. Pamiętaj, aby zachować ten bilet w bezpiecznym miejscu, ponieważ będzie Ci potrzebny do uiszczenia opłaty drogowej przy wyjeździe.

15 lipiec 2024 13:54

City break na wyciągnięcie ręki – odkryj uroki krótkich podróży

City break to ostatnio wyjątkowo popularna forma krótkiego wyjazdu turystycznego. I trudno się temu dziwić, bo organizacja takiego wypadu jest mało czasochłonna i nie wiąże się z dużymi wydatkami. Na wyjazd typu city break nie trzeba też brać urlopu, co dla wielu osób jest szczególnie istotne. Nie wahaj się zatem i oderwij się od codziennej rutyny, wyjeżdżając na weekend do innego miasta, w którym czeka na Ciebie wiele atrakcji!

08 lipiec 2024 09:19

Najlepszy resort nad morzem — wypoczynek pełen relaksu i wrażeń!

Wakacje nad morzem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną połączyć relaks z mnóstwem atrakcji. Mnogość miejsc noclegowych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze wybrany ośrodek zapewni nie tylko relaks i komfort, ale także wiele atrakcji, które umilą czas spędzony na wakacjach. Czym kierować się wybierając resort nad morzem?

05 lipiec 2024 09:12

Pomysły na ciekawe wycieczki szkolne dla licealistów

Organizacja wycieczek szkolnych dla szkół średnich to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia zarówno edukacyjnych, jak i rozrywkowych aspektów wyjazdu. Oto kilka inspirujących propozycji na takie wycieczki.

01 lipiec 2024 07:32

Wędrówka z psem - jak sprawić by była udana?

Długie wędrówki ze swoim ukochanym czworonogiem, a może nawet wspólne, górskie wycieczki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Niektóre psy bardzo potrzebują dużej dawki ruchu, a dla człowieka aktywność na świeżym powietrzu też jest bardzo ważna. Co więcej to doskonała okazja do poznawania nowych miejsc, obcowania z przyrodą i po prostu dobra zabawa. Jednak zanim wyruszymy z naszym psem na szlak, warto dobrze się do takiej przygody przygotować, szczególnie jeśli planujemy ją po raz pierwszy.

26 czerwiec 2024 09:10

Czy ubezpieczenie podróżne przyda się na szlaku turystycznym?

Planując wędrówkę po górskich szlakach, z reguły koncentrujemy się na trasie, kondycji fizycznej i niezbędnym sprzęcie. Nierzadko jednak zapominamy o jednym kluczowym elemencie – ubezpieczeniu podróżnym. Czy ubezpieczenie podróżne jest naprawdę potrzebne na szlaku turystycznym? Odpowiedź brzmi: tak, i to z kilku istotnych powodów.

18 czerwiec 2024 17:53

Namioty na kemping - jak wybrać odpowiednie?

Wyjazd na kemping jest dla wielu osób ulubionym sposobem na spędzenie czasu na łonie natury. Odpowiedni namiot to klucz do udanego biwaku, jednak biorąc pod uwagę ogromną różnorodność dostępnych modeli, wybór może okazać się wyzwaniem. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając namiot na kemping? Ten krótki poradnik może pomóc rozwiać wątpliwości.

17 czerwiec 2024 14:49

Szybki wypad do Czech! O czym należy pamiętać?

Planowanie spontanicznej podróży do Czech może być ekscytujące, ale równie ważne jest, aby dobrze się do niej przygotować. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, aby wypad do naszych południowych sąsiadów przebiegł bez niespodzianek. Przygotuj się na praktyczne porady dotyczące niezbędnych dokumentów, opłat drogowych i atrakcji, które warto odwiedzić.

12 czerwiec 2024 13:10

Co zabrać do jedzenia na długą podróż samochodem?

Planujesz bardzo długą podróż samochodem i chcesz jak najlepiej się do niej przygotować? Właśnie dlatego zastanawiasz się nad tym, jakie przekąski spakować? Zapomnij o nudnych kanapkach z serem czy niezdrowych słodyczach. Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

12 czerwiec 2024 13:00

Korzyści z biegania dla ciała

Codzienne bieganie może zapewnić korzyści zdrowotne. Badania pokazują, że bieganie od 5 do 10 minut dziennie w umiarkowanym tempie może pomóc zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu i innych powszechnych chorób. Bieganie jest jednak ćwiczeniem wymagającym dużego wysiłku, a przetrenowanie może prowadzić do kontuzji.

Bieganie przedłuża życie. To jedno z najlepszych ćwiczeń cardio, jakie możesz wykonać. Bieganie przynajmniej 10 minut dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Biegacze zmniejszają o połowę ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Co daje ci bieganie? Obniża tętno spoczynkowe, czyli liczbę uderzeń serca na minutę w stanie spoczynku. Jest to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Im niższa częstotliwość, tym wydajniejsze bicie serca.

03 czerwiec 2024 10:35

Top 7 przyjaznych dla jachtów europejskich destynacji na morską ucieczkę

Eksplorowanie Europy jachtem to luksusowy i unikalny sposób na poznanie różnorodnych kultur, oszałamiających wybrzeży i żywych tradycji morskich kontynentu - i oczywiście warto upewnić się, że jesteś świadomy różnych praktyk w danym kraju, aby nie popełnić faux pas. Od słonecznego Morza Śródziemnego po surowe wybrzeża Atlantyku, Europa oferuje niezliczone przyjazne dla jachtów miejsca idealne na morską przygodę. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym żeglarzem, czy entuzjastą jachtów po raz pierwszy, te siedem destynacji zapewnia idealne tło dla niezapomnianej przygody morskiej.

02 czerwiec 2024 12:01

Rower elektryczny - hit czy kit?

Rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularnością na rynku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów w różnym wieku. Czy rzeczywiście są one tak wspaniałe, jak się o nich mówi? Przeanalizujmy zalety rowerów elektrycznych i ich charakterystykę, aby odpowiedzieć na to pytanie. Warto zastanowić się, jakie korzyści płyną z użytkowania roweru z napędem elektrycznym oraz jak różnią się od tradycyjnych jednośladów. Przyjrzymy się również specyficznym typom rowerów elektrycznych, takim jak modele składane, które zdobywają uznanie dzięki swojej praktyczności. Czy rowery elektryczne to jedynie chwilowa moda, czy może prawdziwy przełom w codziennym transporcie?

01 czerwiec 2024 18:00

Jakie są koszty opieki nad psem podczas wakacji?

Niedawno opublikowane badania pokazują, że coraz więcej właścicieli zwierząt domowych decyduje się na zabranie swoich pupili na wakacje, co rodzi pytanie o koszty związane z taką decyzją. W naszym artykule przyjrzymy się różnym opcjom opieki nad czworonogami podczas urlopu, analizując zarówno ceny hoteli dla psów, jak i koszty związane z zatrudnieniem dog sitters, aby zapewnić indywidualną opiekę w domowym zaciszu. Poruszymy także temat zalet i dodatkowych wydatków wyjazdu z psem, a także jak efektywnie oszacować budżet na opiekę nad pupilem. Dodatkowo, przedstawimy porównanie kosztów różnych form opieki, aby pomóc Ci znaleźć najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcję dla Twojego psa, zapewniając jednocześnie, że Twój czworonożny przyjaciel będzie bezpieczny i szczęśliwy podczas Twojej nieobecności.

15 maj 2024 19:26

Odwołany lot - co robić

Odwołanie lotu może skutecznie pokrzyżować plany wakacyjne lub biznesowe. Niestety, taka sytuacja często wynika z zaniedbań ze strony linii lotniczych. Warto wiedzieć, że w przypadku odwołania lotu z winy przewoźnika przysługuje pasażerowi wysokie odszkodowanie.

15 maj 2024 10:42

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Ugryzienia kleszczy są powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Kleszcze mogą być nosicielami różnych chorób, w tym boreliozy i anaplazmozy, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować po ugryzieniu. Szybkie i właściwe działanie może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

11 maj 2024 08:34

Spływ Piaśnicą prosto do Morza Bałtyckiego. Tak uatrakcyjnisz wakacje nad morzem

Dębki to nieduża, ale bardzo modna miejscowość na Bałtykiem. Rokrocznie odwiedzają ją prawdziwe tłumy turystów, ale… nie ma tłoku. Jak to możliwe? Plaża w Dębkach jest tak szeroka, że każdy znajdzie miejsce dla siebie. Jednak sama plaża to nie wszystko. Jak uatrakcyjnić pobyt? Jedną z popularniejszych atrakcji jest spływ Piaśnicą.

06 maj 2024 09:28

Zielone Śląskie

‌Przeszywający krzyk ptaków krążących ponad wysepkami, mgły snujące się wśród mrocznych gęstwin sitowia, tu i ówdzie słychać plusk, to kaczki, łyski i inne ptactwo wodne buszujące w zaroślach. Niesamowite, ile czapli, mew i łabędzi można spotkać na śląskich stawach i jeziorach! A do tego nieprzebyte lasy i cudownie dzikie parki. Nie będziemy się oszukiwać, że Śląskie jest najdzikszym miejscem w Polsce, nikt by w to nie uwierzył, ale zdziwicie się, jak wiele zielonych rajów kryje nasz region. Właśnie taki Śląsk chcemy Wam pokazać, naturalny, trochę dziki, a dodatkowo z piękną architekturą i ciekawą tradycją. Piękny, wręcz zachwycający!

29 kwiecień 2024 14:31

Jak podróżować z małym dzieckiem?

Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy.

20 kwiecień 2024 13:08

Na rower z małym dzieckiem

  • Kiedy zacząć przygodę z dzieckiem i rowerem? 9 miesięcy to dobry moment
  • Fotelik lub przyczepka, dla niemowląt specjalny hamak
  • Koniecznie kup kask dziecięcy
  • Warto robić pikniki i przystanki
  • Miej przy sobie akcesoria typu klucze, pompka czy zapasowa dętka itp

Kilka tygodni temu spisałam w formie długiego, jak się okazało, artykułu porady na temat podróżowania z niemowlakiem i małym dzieckiem. A dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w sprawie rowerowych podróży z Maluchami, bo i one są dość bogate, mając trzy córki.

Wiem, że wiele osób uwielbia rowerowe przejażdżki, a ciąża oraz początki macierzyństwa nie idą w parze z miłością do dwóch kółek. O ile w tym czasie lepiej zrezygnować z rowerowych eskapad i odpuścić sezon czy może nawet dwa, to kiedy dziecko skończy 9 miesięcy, to można poczynić przygotowania do wspólnych wycieczek rowerowych.

20 kwiecień 2024 13:00

Góry w Polsce. Najpiękniejsze polskie szczyty!

Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. Na terenie naszego kraju dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich. Zarówno te najwyższe szczyty, jak i inne, przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków.

Tym samym możemy cieszyć się cudownym, górskim krajobrazem w wielu miejscach naszej ojczyzny, podziwiając czasem zupełnie odmienne pejzaże. Bo jakże mają się Góry Stołowe do ostrych, tatrzańskich szczytów czy zalesionych, łagodnych wzniesień Gór Świętokrzyskich.

19 kwiecień 2024 12:45

Gdzie na Majówkę w Polsce?

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. Majówka 2024 to ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w Polsce na weekend majowy, w różnych jej częściach. Mogą stać się dobrą inspiracją. Wśród naszych propozycji znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Sprawdź i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

18 kwiecień 2024 14:40

Co wziąć w góry? Lista przydatnych rzeczy

Marzy Ci się górska wędrówka z prawdziwego zdarzenia, ale wiesz, że taka podróż wymaga odpowiedniego przygotowania? Z naszym artykułem stworzysz własną listę rzeczy na wyjazd w góry, która pomoże Ci rozsądnie się spakować i być gotowym na każde warunki pogodowe.

28 marzec 2024 09:48

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - jak z niego skorzystać?

Nagła choroba turysty lub kogoś z jego bliskich, wypadek albo niespodziewana, choć bardzo miła sytuacja, jaką są narodziny dziecka – wiele sytuacji może doprowadzić do podjęcia decyzji o rezygnacji z wykupionego wyjazdu. Nie musisz godzić się z utratą pieniędzy za opłacone wczasy, jeśli tylko wykupisz polisę obejmującą ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jak z niego skorzystać i kiedy w ogóle będzie to możliwe?

23 marzec 2024 04:04

Rower elektryczny w góry – wady i zalety

Rowery elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Co ważne, na tego typu jednoślady przesiadają się również miłośnicy górskich przejażdżek. Nie może to dziwić, ponieważ jazda na rowerze elektrycznym wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Mowa tu choćby o wsparciu na podjazdach, które zapewnia silnik z baterią. Warto zatem poznać więcej zalet jazdy na tzw. elektryku w górach.

22 marzec 2024 10:32

Campingi polecane dla rodzin z dziećmi. Sprawdź, gdzie pojechać na wakacje

W Polsce campingi działają w każdym zakątku kraju. Można znaleźć je nad morzem i jeziorami, w górach, a także pośród lasów i na terenach w pobliżu dużych miast. Najlepsze campingi zapewniają wypoczywającym rodzinom szereg rozrywek. Co wyróżnia najlepsze campingi w Polsce? Jak wygląda dostępna na nich infrastruktura?

18 marzec 2024 11:02

Sztuka planowania podróży – jak to robić?

Planowanie podróży to ważny proces, który jest kluczem do udanej i satysfakcjonującej przygody. Od długich wakacyjnych planów po krótsze wyjazdy weekendowe, planowanie ma ogromny wpływ na komfort, efektywność i przyjemność podróży.

06 marzec 2024 15:40

Pierwsza przygoda z rowerem – w co się wyposażyć?

Doczekaliśmy się – wiosna zaczyna dawać o sobie nieśmiało znać, śnieg znika, a słońce coraz częściej wita nas przyjemnymi promieniami. W takim razie to najwyższy czas, by przygotować się do pierwszych wycieczek rowerowych! Na co warto zwrócić uwagę?

03 marzec 2024 08:55

Dlaczego stworzyliśmy Zaczarowane Podróże?

Trochę u nas nowości! Stworzyliśmy Zaczarowane Podróże. Cóż to jest? Strona PolskieSzlaki.pl narodziła się wiele lat temu. Chcieliśmy wtedy stworzyć turystyczny portal społecznościowy, który ongiś święcił swoje bardzo dobre lata. Ale z nastaniem platform typu Facebook stracił on nieco impet. Postanowiliśmy wówczas, że Polskie Szlaki będą naszym blogiem, gdzie będziemy inspirować i dzielić się naszymi podróżniczymi przeżyciami.

Lecz nigdy nie chcieliśmy porzucić Waszych podróży i zaangażowania. Czuliśmy, że zasługujecie na wiele, bo przez tyle lat byliście naszą częścią. Dlatego powstały Zaczarowane Podróże. To nowy adres, ale Wasze dotychczasowe, turystyczne miejsce w Internecie.

02 marzec 2024 19:16

Blogowe Morsy

Blogowe Morsy to fantastyczna impreza, która już od 5 lat każdej zimy odbywa się na Mazurach. Magicznie zamienia luty w ciepły i czarujący moment w roku! Paradoksalnie, bo choć głównie chodzi o wyborne spotkanie w gronie świetnych blogerów, to jednak wisienką na torcie całego wydarzenia jest morsowanie w jeziorze. Lodowatym o tej porze roku. Mogłoby się wydawać, rzecz okrutna, a jednak w tych okolicznościach i w tym towarzystwie smakuje wybornie! No i czekająca na brzegu balia z gorącą wodą sprawia, że człowiek aż rwie się do wody. A to tylko wyrywek niesamowitych atrakcji, jakie czekają każdego roku w ten blogowy weekend morsowy. 

27 luty 2024 13:34

Jak dobrać rower do wzrostu?

Wśród szeregu wątpliwości, z jakimi mierzą się rodzice, są też te związane z aktywnością. Najpierw zastanawiają się, kiedy dziecko jest gotowe, by zacząć jeździć na rowerze, a następnie jak wybrać ten odpowiedni. Wiele bowiem zależy od umiejętności, wzrostu czy też rodzaju pokonywanych tras. Jak widać, wybór rozmiaru roweru dla naszych dzieci oraz dla siebie może być zadaniem wymagającym uwagi i staranności. Niewłaściwie dopasowany jednoślad może nie tylko zniechęcić do jazdy, ale także prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Zobacz, na co zwracać uwagę, by jak najlepiej dobrać rower do wzrostu, aby zapewnić sobie i naszym najbliższym komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.

27 luty 2024 12:50

8 pomysłów na prezent dla górskiego freaka

Każdy miłośnik gór marzy o prezentach, które nie tylko ułatwią mu zdobywanie kolejnych szczytów, ale także pozwolą cieszyć się pięknem górskich krajobrazów nawet w zaciszu własnego domu. Wybór odpowiedniego upominku dla górskiego entuzjasty może być jednak nie lada wyzwaniem. Zebraliśmy dla Was 8 pomysłów na prezenty, które z pewnością zaskoczą i ucieszą każdego miłośnika gór. Od praktycznych gadżetów, przez inspirujące książki, aż po elementy dekoracyjne, nasze propozycje sprawią, że każda wyprawa stanie się jeszcze bardziej niezapomniana.

26 luty 2024 21:00

Apartamenty wakacyjne w Hiszpanii. Doskonały sposób na inwestycję!

Planujesz zakup mieszkania wakacyjnego w Hiszpanii? To doskonały sposób na lokatę oszczędności oraz możliwość wypoczynku przez 365 dni w roku. Jak kupić i urządzić apartament mieszkając w Polsce? To prostsze niż myślisz!

24 luty 2024 12:55

Zmiany, zmiany… dziś parę słów o nas!

Wiecie, że nasza pierwsza strona to był portal o Tarnowskich Górach? Kolejną stroną były Polskie Dzieje. Żeby napisać artykuł, zwykle czytałam całą książkę. Ale to była bajka Łukasza. Mnie od historii od zawsze bardziej pociągały podróże, tak więc naturalną serią dla Polskich Dziejów stały się Polskie Szlaki. To właśnie stąd wzięła się nasza nazwa!
21 luty 2024 12:40

Jagodna w Górach Bystrzyckich. Korona Gór Polski. Wieża i szlak ze schroniska

Jagodna 977 m n.p.m. to szczyt w Górach Bystrzyckich, położony niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia. Pomimo tego, że nie jest najwyższa w paśmie, należy do Korony Gór Polski. Na szczycie stoi wieża widokowa. Najłatwiejszy szlak wiedzie na nią spod schroniska pttk Jagodna na Przełęczy Spalona. To niebieskie szlakówki. Samo schronisko natomiast zaprasza na pyszne, legendarne wręcz racuchy i smaczne ziemniaczki zwane tu Przekąską Pilarza. Gorąca czekolada też jest nie byle jaka!

19 luty 2024 14:54

Pomysły na romantyczny weekend w Polsce

Walentynki, rocznica ślubu, urodziny - każda okazja jest dobra do świętowania we dwoje, a krótki wyjazd może być doskonałym sposobem na oderwanie się od codziennych spraw i pogłębienie relacji. Jeśli planujesz romantyczny weekend ze swoją drugą połówką, na pewno zastanawiasz się gdzie najlepiej się wybrać. W góry, nad morze, a może do stolicy? Każdy wybór będzie dobry, bo każde z tych miejsc oferuje liczne atrakcje i niepowtarzalny, choć zupełnie inny klimat. Zobacz nasze propozycje trzech polskich miast, które doskonale nadają się na weekendowy wypad.

19 luty 2024 10:15

Orlica. Najwyższy szczyt Gór Orlickich. Korona Gór Polski

Orlica 1084 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Orlickich, w Sudetach Środkowych. Dlatego należy do Korony Gór Polski. Łatwo wejdziesz na niego zielonym szlakiem z Zieleńca lub z parkingu pod Sołtysią Kopą. Sam szczyt znajduje się już po stronie czeskiej, ale 50 metrów od niego, jeszcze w Polsce, stanęła wieża widokowa, która mocno podbiła widoki oraz spopularyzowała tu miejsce. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najłatwiejszych szczytów Korony, na który bez problemu wejdziesz z dzieckiem.

18 luty 2024 19:42

Wielka Sowa. Najwyższy szczyt Gór Sowich z Korony Gór Polski

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach, widoczny nawet z Wrocławia. Dzięki wybudowanej na jej szczycie kamiennej wieży widokowej o wysokości 25 m jest doskonałym punktem widokowym, bo sam szczyt nie oferuje zbyt pięknych panoram. Wierzchołek, mimo, że zaliczany jest do Korony Gór Polski, jest łatwo dostępny dla turystów. Idealny na wędrówki rodzinne, nawet z młodszymi dziećmi. My zdobyliśmy szczyt Wielkiej Sowy z 5-letnią córką.

Jeszcze kilka lat temu panowała tutaj niesamowita cisza i spokój. Na okolicznych szlakach z rzadka pojawiali się turyści. Obecnie turystów jest więcej, ale nadal na szlakach jest dość spokojnie. Wierzchołek położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

16 luty 2024 11:07

Kłodzko atrakcje. Piękna zabudowa w cieniu potężnej Twierdzy Kłodzko

Czy słyszałeś przepowiednię o wilku w Kłodzku? Spełniła się w 1997 roku...

Kłodzko to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry i do innych, niezmiernie ciekawych miast regionu, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kłodzka

Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych ze słynnym Szczelińcem. Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Dziś zachwyca śliczną zabudową, zacnymi świątyniami, urokliwymi, romantycznymi uliczkami. A ponad wszystkim góruje potężna Twierdza Kłodzko!

14 luty 2024 11:45

Korona Gór Polski. Lista 28 szczytów. Szlaki, mapy, pieczątki i bezpieczeństwo

Na terenie Polski dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich, czyli listę 28 szczytów, najwyższych (czasem sprawa jest bardziej skomplikowana) wierzchołków wszystkich pasm w Polsce. Jeśli chcesz ją zdobyć, sprawdź ten wykaz, szlaki, mapy i pieczątki. Przyda Ci się do tego nasz przewodnik.

Zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków. Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. Szczególnie w Sudetach, a najbardziej na ziemi kłodzkiej nagromadziło się sporo pasm górskich, a co za tym idzie szczytów Korony Gór Polski!

13 luty 2024 14:46

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej. Rewitalizowany kompleks w Kotlinie Kłodzkiej

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej zadaje kłam stwierdzeniu “Śląsk, kraina umierających pałaców”. To niesamowity kompleks, malowniczo położony w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, wśród Wzgórz Ścinawskich, w środkowych Sudetach. Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku.

06 luty 2024 21:37

5 miast w Polsce idealnych na weekendowy city break

Miłośnicy podróżowania kojarzą city break głównie z kilkudniowymi wyjazdami za granicę. Nie trzeba jednak wybierać się do innych krajów, by zwiedzić ciekawe miasta i poznać ich historię w ciągu weekendu. Równie dobrze można wybrać się na udaną, krótką wycieczkę do jednego z polskich miast. Ciekawe atrakcje, niewielka odległość i przystępna cena sprawiają, że to znakomity sposób, by spędzić wolny czas poza miejscem zamieszkania. Poznaj 5 miast, które warto wybrać na weekendowy city break w Polsce.

30 styczeń 2024 09:43

Księży Młyn w Łodzi. Fabryka i Pałac Scheiblera oraz Pałac Herbsta

Król bawełny, jakim był Karol Scheibler, rozsiadł się w XIX wieku na Księżym Młynie w Łodzi. Stworzył tutaj nie tylko fabrykę, ale wielkie, samowystarczalne, przemysłowe miasto. Zaprojektowane w stylu angielskich osad przemysłowych. Działała tutaj przędzalnia, magazyny, gazownie, bocznice kolejowe, remiza, ale również szpital i szkoła, co było niezwykłą rzadkością. A do tego stały famuły, czyli robotnicze domy z cegły. Podobną zabudowę znamy u nas na Śląsku, tylko że u nas nazywają się one familoki. A najpiękniejsze znajdziesz na katowickim Nikiszowcu.

Zobacz też najpiękniejszy pałac w Łodzi, który stoi właśnie na Księżym Młynie. To pałac Herbsta. Niepozorny z zewnątrz, zachwyca w środku. Dość skromny jest też pałac Scheiblera, który we wnętrzach kryje Muzeum Kinematografii.

26 styczeń 2024 22:03

Łódź atrakcje. Co warto zobaczyć w Łodzi? Manufaktura, Piotrkowska, Księży Młyn. Muzea, murale, knajpki

Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter. Z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. 

Czy wiesz, że potęga Łodzi oparta jest na delikatnej bawełnie? Mocno zderzyła się ona z żelaznymi prawami biznesu i krwiopijczymi magnatami, którzy zbudowali niepojęte majątki, bezdusznie wykorzystując robotników. Pozostały po nich pałace z olśniewającymi wnętrzami, niezniszczonymi w czasie wojny i dawne fabryki, wielkie kolosy z cegieł, w które dziś tchnięto nowego ducha.

26 styczeń 2024 12:55

Muzeum Fabryki. Dziedzictwo Poznańskiego w Manufakturze w Łodzi

Muzeum Fabryki w Łodzi znajduje się w popularnym centrum Manufaktura, powstałym w XIX-wiecznej zabytkowej fabryce Izraela Poznańskiego. W Muzeum można poznać ciekawą historię zakładów włókienniczych jednego z największych fabrykantów łódzkich. To żydowski król bawełny, Izrael Poznański. Zaliczany do tzw. Twórców Łodzi. 

Poznasz tu również unikalną technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną, nie tylko żmudną, ale i trudną, a przede wszystkim niebezpieczną pracę robotników. To na niej wyrósł majątek Poznańskiego, wyceniony po jego śmierci na 12 milionów rubli. Dla porównania miesięczny zarobek ówczesnego tkacza wynosił około 12 rubli. Dziecko, które mogło w fabryce pracować po ukończeniu 12. roku życia, zarobiło przez miesiąc zaledwie 2 ruble, co starczało na około 8 bochenków chleba.

26 styczeń 2024 12:11

Jak wybrać odpowiednie miejsce do zorganizowania konferencji lub imprezy integracyjnej?

Imprezy integracyjne oraz konferencje są często organizowane przez różne firmy niezależnie od branży, w jakiej działają. Zazwyczaj wiąże się z tym wiele problemów, ponieważ trudno jest wybrać odpowiednie miejsce. Dodatkowo zarówno przy konferencjach jak i imprezach wybranie obiektu to dopiero początek. Później trzeba jeszcze zadbać o catering, nagłośnienie i wiele innych rzeczy. Na szczęście w obu przypadkach można sobie ułatwić to zadanie, decydując się na sale konferencyjne pod Warszawą. Są one dostępne w Hoteli Narvil, który dysponuje również odpowiednimi salami na imprezy integracyjne.

25 styczeń 2024 18:00

Scandinavia Resort - idealne miejsce na nocleg w Zatorze

Chociaż zima trwa jeszcze w najlepsze, już teraz możecie zastanowić się nad swoimi wakacyjnymi planami. Dzięki temu zyskacie więcej czasu na wymyślenie najlepszych dla swojej rodziny sposobów spędzenia wolnego czasu.

Możliwości jest naprawdę sporo. Co więcej - by przeżyć niezapomniane przygody wcale nie musicie wyjeżdżać z kraju. Jednym z miejsc oferujących doskonałe warunki dla rodzin z dziećmi jest małopolski Zator. Co konkretnie możecie w nim robić? Z czego słynie ta niezbyt duża miejscowość? Jak zarezerwować nocleg w tej miejscowości? Gdzie znajdziecie noclegi w komfortowych warunkach i oferujące oryginalne, niebanalne atrakcje? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule. 

25 styczeń 2024 15:00

Ulica Piotrkowska w Łodzi. Najdłuższy deptak w Polsce i Europie!

Ulica Piotrkowska to Łódź w pigułce! To główny deptak miasta, choć nie jest całkowicie wyłączona z ruchu kołowego. Jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez las. A czemu piotrkowski? Bo łączył Piotrków Trybunalski ze Zgierzem.

Dziś Piotrkowska znana jest w całej Polsce i stanowi nieodzowną wizytówkę miasta. Ciągnie się na długości ponad 4 km, pomiędzy placem Wolności i placem Niepodległości. Mówi się, że to nie tylko najdłuższy deptak w Polsce, ale i w Europie! 

23 styczeń 2024 22:04

Atrakcje dla dzieci w Zachodniopomorskim

Atrakcje dla dzieci w zachodniopomorskim to nie tylko piaszczysta plaża i kąpiel w Bałtyku, ale na przykład Pomerania Fun Park Kołobrzeg-Dygowo. Jest też wiele innych miejsc rozrywkowych i historycznych nie tylko w Kołobrzegu, ale w Rewalu, Szczecinie oraz w całym województwie.

19 styczeń 2024 11:56

Bory Tucholskie - leśny park narodowy z widokiem na Wyspę Miłości dla Zaawansowanych!

Wiosną odwiedziliśmy Bory Tucholskie. To był nasz pierwszy raz w tym miejscu i musimy przyznać, że ten bór z dominującą sosną, to jeden z najpiękniejszych lasów, w jakich spacerowaliśmy! Nie znajdziesz tu wielu atrakcji, a jednak jest tak przyjemnie i uroczo.

Co udało nam się zwiedzić w PN Bory Tucholskie?

- Punkt widokowy z piękną panoramą Jeziora Charzykowskiego i Wyspy Miłości dla Zaawansowanych. To żeglarze nadali jej tę nazwę, nie pytajcie 😉
- Dąb Bartuś. Liczy 600 lat i 22 metry wysokości. Nie jest kobietą, więc mogę zdradzić, że jego obwód to 718 cm !
- Kładki w Parku czyli Pętla Lipnickiego. Biegną obok czarnego szlaku i polecam nimi przejść. Bardzo lubię kładki, a tutaj nad stawem dodatkowo mega głośno rechotały nam żabki
- Plaża w Małych Swornegaciach. Nawiasem mówiąc dla Ślązaka nazwa Swornegacie rozwala system 😉 Ale miejsce jest bardzo przyjemne, ładna piaszczysta plaża, pomosty żeglarskie, wypożyczalnia sprzętu i ciacho czy tam burgery czekające na Ciebie z tym pięknym widokiem na Jezioro Charzykowskie

My przeszliśmy tutaj pętlę około 12 km po wytyczonych szlakach. Nie jednym konkretnym, ale kilkoma różnymi, m.in. Szlakiem Strugi Siedmiu Jezior, Szlakiem Kaszubskim czy czarnym Łącznikowym. Polecam Wam gorąco to miejsce!

18 styczeń 2024 18:33

Kraków. Najlepsze zabytki i atrakcje, które warto zwiedzić w mieście!

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski. To tętniące serce naszego kraju, uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku jesienią, a nawet zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom. Zobacz, co warto zwiedzić w Krakowie!

17 styczeń 2024 13:51

Chojnice - najlepsze atrakcje Bramy Pomorza i Wrót Kaszub

Chojnice to historyczne i zarazem piękne miasteczko w województwie pomorskim. Malowniczo położone na południu Kaszub, zachwyca zabudową starego miasta, z cudnym ratuszem i średniowiecznymi fortyfikacjami. Wielkim atutem Chojnic jest także Jezioro Charzykowskie, częściowo leżące w granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie. Warto odwiedzić miejscowy browar, w którym skosztujesz smacznego, kraftowego piwa. Chojnice nazywane są Wrotami Kaszub i Bramą Pomorza!

Chojnice nie są miastem obleganym przez turystów. Wręcz przeciwnie, są wciąż dość zaciszne i oferują spokojny wypoczynek w bliskości natury, w otoczeniu niecodziennej architektury. Zabytki i atrakcje potrafią tu zachwycić, toteż będąc w okolicy, koniecznie zajrzyj do tego miasta. Nasz przewodnik podpowie Ci, co warto zwiedzić w Chojnicach i jakie są najlepsze atrakcje Chojnic!

17 styczeń 2024 11:03

Kaszuby. Kraina zielonych lasów, wzgórz i jezior. Atrakcje Kaszub!

Kaszuby to przepiękna, a przy tym interesująca kraina historyczna z jeziorami, lasami, wzgórzami, ciszą i spokojem. Leży w północnej Polsce, i jest częścią Pomorza. Zasięg tego regionu wyznaczają miejscowości, w których zamieszkują Kaszubi - zachodniosłowiańska grupa etniczna odznaczająca się specyficzną mową kaszubską, niezrozumiałą dla przeciętnego Polaka i wyraźnym poczuciem odrębności.

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Ze względu na urzekające, niezwykle malownicze krajobrazy zakątek ten określa się często mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Najwyższe wzniesienie w tym regionie to Wieżyca, zresztą nie tylko na Kaszubach ale i całym Niżu Europejskim. Mierzy 328,6 m n.p.m., jest porośnięte lasem bukowym i objęte rezerwatem. Na jego szczycie wznosi się drewniana wieża widokowa

15 styczeń 2024 14:08

Piaszno. Wieża widokowa na Górze Lemana i osada Gotów!

Wieża widokowa na Górze Lemana w Piasznie na Kaszubach to miejsce bardzo ciche, skromne, a jakże ciekawe. Znajduje się nieco na południe od Bytowa. Mało kto o nim słyszał, my byliśmy tu zupełnie sami! A trafiliśmy tu trochę przypadkiem, przemierzając Szlak Zamków Gotyckich Pomorza.

Miejsce nosi miano Góra Lemana od gospodarza, który wystawił tu wieżę widokową, wysoką na nieco ponad 20 metrów. Platforma dostępna jest bezpłatnie, podobnie jak mały parking pod nią. Widoczki są tu naprawdę sielskie, na okoliczne jeziora, pola i Górę Siemierzycką. Sama Góra Lemana to wzniesienie o wysokości 220 m n.p.m. Najłatwiej dojedziesz tu drogą numer 20 z Bytowa. Końcówka to już droga bez asfaltu, pilnuj drogowskazów.

15 styczeń 2024 13:48

Soszów Wielki. Narciarska góra ze schroniskiem w Beskidzie Śląskim

Soszów Wielki (886 m n.p.m.) to interesujący szczyt w Beskidzie Śląskim. Oferuje kolej linową, stację narciarską i jedno z najstarszych schronisk w tym paśmie. Ponadto stoi tu ławeczka wiślańska.

Soszów wznosi się w paśmie Stożka i Czantorii, pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy. Ponad Wisłą i czeskim Nydkiem, gdyż grzbietem biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami. Wiedzie tu również Główny Szlak Beskidzki.

14 styczeń 2024 11:48

Zamek w Olsztynie na Jurze. Ruiny średniowiecznej warowni

Zamek w Olsztynie Jurajskim to ruiny dawnej, średniowiecznej budowli. Wznoszą się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa Szlaku Orlich Gniazd, głównego szlaku na Jurze. Tutejsze zamki bowiem przysiadły na skałach, niczym orle gniazda.

Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie! Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego. W jej konstrukcję włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych. Niezwykle malowniczy pejzaż tworzą resztki budowli wraz z otaczającym, jurajskim krajobrazem. Ta panorama szczególnie chwyta za serce widziana z drona!

12 styczeń 2024 11:47

Góra Biakło. Mały Giewont w Olsztynie na Jurze.

Góra Biakło czyli Jurajski Giewont albo Mały Giewont to cudowny ostaniec, a właściwie cały masyw skalny. Wznosi się na wysokość 340 m n.p.m., na Jurze, w Olsztynie koło Częstochowy. Wysokości może nie jest zbyt imponująca, ale Biakło do złudzenia przypomina tatrzański Giewont. Zarówno kształtem, jak i z tego powodu, że na szczycie również góruje metalowy krzyż. Wejdziesz na szczyt w zaledwie kilka minut!

Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego. Dlatego tak wyraźnie i pięknie wybija się ponad okolicą. Upodobali więc go sobie turyści, których jest tutaj coraz więcej. Latem bywa wręcz tłumnie w ciepłe niedziele. Wtedy polecam w okolicy mniej popularne Góry Towarne albo bardziej rozległe Sokole Góry.

11 styczeń 2024 14:29

Główny Szlak Beskidzki. Przebieg i atrakcje najdłuższego górskiego szlaku w Polsce!

Główny Szlak Beskidzki (GSB) imienia Kazimierza Sosnowskiego znakowany na czerwono to najdłuższy szlak w polskich górach. Liczy około 500 km i biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. To nie lada gratka dla turystów, ale i wielkie wyzwanie dla tych, którzy obiorą za cel przejście całego szlaku. Rzadko udaje się to podczas jednej wyprawy. W zamian oferuje niezapomniane widoki!

Szlak wiedzie najwyższymi partiami Beskidów, przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Wybrane miejscowości na szlaku to: Ustroń, Wisła, Węgierska Górka, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, czy Ustrzyki Górne.

08 styczeń 2024 12:39
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Zamów nocleg