49°58'40" N
18°56'34" W
Śląskie
2017-01-03 11:18:14
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Rynek w Pszczynie, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna kościół ewangelicki, Anna Piernikarczyk
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna Pokazowa Zagroda Żubrów, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Pszczyna, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Pszczyny (35)

Pszczyna to niezwykle urocze miasto w województwie śląskim, przepięknie położone wśród lasów, nad rzeką Pszczynką, na południe od Tychów, niedaleko Goczałkowic Zdrój i Jeziora Goczałkowickiego.Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, dlatego też nazywana jest Perłą Górnego Śląska, ale turystów przyciąga też tutaj wspaniała przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to uznawane jest za zielone płuca Śląska.

Pszczyna i jej okolice to świetny region turystyczny i rekreacyjny o malowniczym krajobrazie, przyciągający okolicznych mieszkańców oraz przybyszów z odległych rejonów.

Historia Pszczyny

Osada istniała tu z pewnością już w XI wieku, ale prawa miejskie Pszczynie nadano w II połowie XIII wieku. Średniowieczna osada powstała na szlaku kupieckim prowadzącym z Krakowa na Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej Europy.Zabytki w Pszczynie

- Pałac w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1 - największą sławę miasto zyskało właśnie dzięki okazałemu pałacowi będącym dawnym zamkiem książęcym. Budowla otoczona jest malowniczym zabytkowym parkiem, a cały kompleks należy do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w Polsce. W pałacu od lat mieści się Muzeum Zamkowe.

- Rynek w Pszczynie - w mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny zachowany do dnia dzisiejszego, z centralnie położonym Rynkiem z kamienicami, Ratuszem i kościołami oraz charakterystycznym układem uliczek odbiegających od Rynku. Są one niezwykle urokliwe, a główny deptak to Ulica Piastowska. Zimą na Rynku pszczyńskim dostępne jest lodowisko oraz Jarmark Świąteczny.

- Kościół ewangelicki w Pszczynie, Rynek - ta świątynia to największa ozdoba głownego placu pszczyńskiego, stojąca tuż koło Bramy Wybrańców prowadzącej na zamek (pałac).

Atrakcje w Pszczynie

- Parkw Pszczynie - Zabytkowy Park Pszczyński to ogromny park okalający słynny pałac stanowiący Muzeum Zamkowe. Składa się Parku Zamkowego, Parku Dworcowego i Dzikiej Promenady. W obrębie Parku spotkasz wiele ciekawych atrakcji, m.in.Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen okazy pomnikowe starodrzewia, małą architekturę czy stawy z mnóstwem kaczek.

- Skansen w Pszczynie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, ul. Parkowa (Park Dworcowy) - w Skansenie zwiedzić można najcenniejsze zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej ziemi pszczyńskiej.

- Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie, Dzika Promenada (Park Zwierzyniecki) - Pszczyna od lat kojarzy się z żubrami, na obszarze zabytkowego parku pszczyńskiego, niedaleko pałacu, odwiedzić można zagrodę żubrów, w której prócz tych ogromnych zwierząt zobaczysz muflony, jelenie, daniele, sarny orac ptactwo.

- Warownia Pszczyna, ul. Bielska 50 - już za centrum Pszczyny, przy głównej trasie do Bielska stanęła niedawno Warownia Pszczyńskich Rycerzy - restauracja ze smakowitą kuchnią, ponoć dawniej podobny zamek stał właśnie tutaj w Pszczynie, często odbywają się tu imprezy, wstęp do Warowni jest płatny, wiedzie tu kulinarny Szlak Śląskie Smaki

- Pola golfowe w Pszczynie - pola znajdują się w pobliżu zagrody żubrów.

- Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, ul. Piastowska 26 - to ciekawe Muzeum znajduje się niedaleko Rynku, przy głównym deptaku miasta. Placówka prezentuje dzieje drukarstwa i prasy na Śląsku.

- Zbiornik Łąka w Pszczynie - na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny, w którym wydzielono plażę miejską z kąpieliskiem, a ponadto można uprawiać sporty wodne.

Oficjalna strona Pszczyny

Czy wiesz, że?

Zdjęcie

W latach 1704-07 nadwornym kapelmistrzem Promnitzów w Pszczynie był Georg Philipp Telemann. Dziś w Muzeum w Pszczynie organizowane są koncerty muzyki kameralnej "Wieczory u Telemana".

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Zamek w Pszczynie (pałac) to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, znana w całym kraju, a na Śląsku niezwykle popularna. Dodatkowo zamek spopularyzował film Magnat, którego głównym bohaterem był pszczyński książę, a wnętrza zamkowe stały się scenerią podczas kręcenia filmu.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Makło
2016-05-01 21:24:51

Nie ma chyba bardziej klimatycznego miejsca.

 

 

2014-10-26 13:45:37

W Pszczynie najbardziej podoba mi się Zagroda Żubrów i Warownia Rycerzy. ♥

Ostatnio edytowany: 2014-10-26 13:46

2013-10-09 12:16:55

Bardzo podobało mi się w Pszczynie a szczególnie zagroda Żubrów, bo akurat trafiliśmy na małe żubrzątka :D

Ostatnio edytowany: 2013-10-09 12:17

2013-09-15 18:27:03

Dziękuję Wam, tak Pszczyna na pewno zasługije żeby ją zapisać na swoim szlaku turystycznym i to takim, do którego sie wraca, a nie tylko zalicza :)

Wieslawa
2013-09-15 13:30:19

Urokliwe miejsce.Doskonałe na wypady rodzinne i kulinarne.Warto je umiescić na szlakuturystycznym, bo Śląsk to nie tylko kopalnie.

2013-09-15 11:56:39

witam piekna wycieczka dziekuje

pikseleczka
2013-05-14 15:58:52

napewno jest tam bardzo ciekawie :)

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: