Pszczyna to niezwykle urocze miasto w województwie śląskim, przepięknie położone wśród lasów, nad rzeką Pszczynką, na południe od Tychów, niedaleko Goczałkowic Zdrój i Jeziora Goczałkowickiego.
Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, dlatego też nazywana jest Perłą Górnego Śląska, ale turystów przyciąga też tutaj wspaniała przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to uznawane jest za zielone płuca Śląska.
Pszczyna i jej okolice to świetny region turystyczny i rekreacyjny o malowniczym krajobrazie, przyciągający okolicznych mieszkańców oraz przybyszów z odległych rejonów.
Osada istniała tu z pewnością już w XI wieku, ale prawa miejskie Pszczynie nadano w II połowie XIII wieku. Średniowieczna osada powstała na szlaku kupieckim prowadzącym z Krakowa na Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej Europy.
- Pałac w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1 - największą sławę miasto zyskało właśnie dzięki okazałemu pałacowi będącym dawnym zamkiem książęcym. Budowla otoczona jest malowniczym zabytkowym parkiem, a cały kompleks należy do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w Polsce. W pałacu od lat mieści się Muzeum Zamkowe.
- Rynek w Pszczynie - w mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny zachowany do dnia dzisiejszego, z centralnie położonym Rynkiem z kamienicami, Ratuszem i kościołami oraz charakterystycznym układem uliczek odbiegających od Rynku. Są one niezwykle urokliwe, a główny deptak to Ulica Piastowska. Zimą na Rynku pszczyńskim dostępne jest lodowisko oraz Jarmark Świąteczny.
- Kościół ewangelicki w Pszczynie, Rynek - ta świątynia to największa ozdoba głownego placu pszczyńskiego, stojąca tuż koło Bramy Wybrańców prowadzącej na zamek (pałac).
- Park w Pszczynie - Zabytkowy Park Pszczyński to ogromny park okalający słynny pałac stanowiący Muzeum Zamkowe. Składa się Parku Zamkowego, Parku Dworcowego i Dzikiej Promenady. W obrębie Parku spotkasz wiele ciekawych atrakcji, m.in. Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen okazy pomnikowe starodrzewia, małą architekturę czy stawy z mnóstwem kaczek.
- Skansen w Pszczynie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, ul. Parkowa (Park Dworcowy) - w Skansenie zwiedzić można najcenniejsze zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej ziemi pszczyńskiej.
- Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie, Dzika Promenada (Park Zwierzyniecki) - Pszczyna od lat kojarzy się z żubrami, na obszarze zabytkowego parku pszczyńskiego, niedaleko pałacu, odwiedzić można zagrodę żubrów, w której prócz tych ogromnych zwierząt zobaczysz muflony, jelenie, daniele, sarny orac ptactwo.
- Warownia Pszczyna, ul. Bielska 50 - już za centrum Pszczyny, przy głównej trasie do Bielska stanęła niedawno Warownia Pszczyńskich Rycerzy - restauracja ze smakowitą kuchnią, ponoć dawniej podobny zamek stał właśnie tutaj w Pszczynie, często odbywają się tu imprezy, wstęp do Warowni jest płatny, wiedzie tu kulinarny Szlak Śląskie Smaki
- Pola golfowe w Pszczynie - pola znajdują się w pobliżu zagrody żubrów.
- Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, ul. Piastowska 26 - to ciekawe Muzeum znajduje się niedaleko Rynku, przy głównym deptaku miasta. Placówka prezentuje dzieje drukarstwa i prasy na Śląsku.
- Zbiornik Łąka w Pszczynie - na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny, w którym wydzielono plażę miejską z kąpieliskiem, a ponadto można uprawiać sporty wodne.
Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Pszczynie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
W Pszczynie najbardziej podoba mi się Zagroda Żubrów i Warownia Rycerzy. ♥
Ostatnio edytowany: 2014-10-26 13:46
witam piekna wycieczka dziekuje
Dziękuję Wam, tak Pszczyna na pewno zasługije żeby ją zapisać na swoim szlaku turystycznym i to takim, do którego sie wraca, a nie tylko zalicza :)