Pszczyna atrakcje, które warto zobaczyć w Pszczynie

Aktualizacja: 2024-02-15
Park i Zamek w Pszczynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Pszczyna to niezwykle urocze i zielone miasto w województwie śląskim. Z wieloma atrakcjami, przepięknie położone jest wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Niedaleko stąd do Goczałkowic Zdrój i słynnego Jeziora Goczałkowickiego. Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Perła Górnego Śląska

Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to nie bez kozery uznawane jest za zielone płuca Śląska. Dzięki tym niecodziennym walorom Pszczyna i jej okolice to wymarzony region turystyczny i rekreacyjny, o niezwykle malowniczym krajobrazie. Każdego roku przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i przybyszów z odległych regionów Polski i zagranicy.

Park Zamkowy w Pszczynie
Park Zamkowy w Pszczynie

Atrakcje w Pszczynie

Pszczyna jest bardzo lubiana przez turystów i chętnie odwiedzana. To śliczne i zarazem atrakcyjne miasto, oferujące wiele ciekawych obiektów i zakątków, również zacisznych. My również bardzo lubimy to miasto i byliśmy w nim wielokrotnie, toteż stworzyliśmy dla Was rzetelny przewodnik po Pszczynie, który ułatwi Wam planowanie i zwiedzanie tego uroczego miasta. 

Poznaj najlepsze atrakcje Pszczyny i jej najbliższej okolicy! Jeśli interesuje Cię bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji.

Zamek

Największą sławę miasto zyskało właśnie dzięki okazałemu pałacowi, będącemu dawnym zamkiem książęcym. Budowla otoczona jest ogromnym i bardzo malowniczym zabytkowym parkiem, a cały kompleks to jeden z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Dodatkowym atutem jest zachowany tutaj niemal kompletny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, co w Polsce, a szczególnie na Śląsku zdarza się bardzo rzadko. 

Niesamowity wystrój robiący kolosalne wrażenie zobaczysz odwiedzając Muzeum Zamkowe, mieszczące się od lat w środku budowli. Trudno wyjść z zachwytu spacerując po salach zamkowych. Już zdobna i wielka klatka schodowa sprawia, że czujesz się tutaj jak księżna czy hrabia wchodząc po tych okazałych schodach, ale prawdziwie piorunujący efekt robi Sala Lustrzana (musisz mieć świadomość, że dzieci w Muzeum będą pod czujnym okiem pracowników muzeum). W podziemiach zamku dostępna jest też za osobnym biletem Zbrojownia. Pszczyński zamek znalazł się na liście Pomników Historii. 

Historia zamku

A kiedy powstał? Już w XV wieku stanął tu murowany, obronny zamek, choć jego prawdziwy blask rozbłysnął w XIX stuleciu, w czasach rodziny Hochbergów, tych z Książa na Dolnym Śląsku. Pierwszym właścicielem pszczyńskiego zamku z tego rodu był Książę Jan Henryk X, który w 1850 roku otrzymał tytuł księcia von Pless (książę pszczyński). Dla pszczyńskiego zamku najważniejszy jednak okazał się Jan Henryk XI - drugi książę von Pless, dzięki któremu zyskał on dzisiejszy kształt. 

Wtedy też powstało ogromne założenie parkowe sięgające aż do zameczku myśliwskiego Promnice pod Tychami. Gościli tu królewscy goście z całej Europy, chętnie oddając się polowaniom. Kolejnym właścicielem zamku w Pszczynie był jego syn - książę Jan Henryk XV, choć bardziej sławna jest jego żona Daisy - znana ze swej niebywałej urody Angielka Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West. O niej słów kilka nieco niżej w naszym przewodniku. Kontakt do zamku w Pszczynie: https://zamek-pszczyna.pl
 

 
Adres: Zamek, ul. Brama Wybrańców 1
(w centrum czekają parkingi płatne, darmowe parkowanie dostępne jest np. za Kościołem Wszystkich Świętych - ul. Piwowarska, albo przed Skansenem lub za Stajniami Książęcymi na ulicy Dworcowej albo przy ulicy Żorskiej, niedaleko Zagrody Żubrów).
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Zabytkowy Park

Zabytkowy Park to ogromny, tak, naprawdę ogromny park rozciągający się za okazałym zamkiem, a dziś bardziej pałacem. Tak naprawdę łączy w sobie 3 parki - najcenniejszy historycznie Park Zamkowy, a dodatkowo Park Dworcowy i Dziką Promenadę czyli Park Zwierzyniec. Gorąco polecam Ci spacer po tym urokliwym parku, z ładną i bujną roślinnością, stawem, ptactwem wodnym oraz licznymi mostkami. To bardzo romantyczne miejsce na relaks, wśród alejek albo w bardziej dzikich zakamarkach. W sercu Parku czeka Herbaciarnia, atrakcyjna w dzień i po zapadnięciu zmroku. 

W obrębie Parku spotkasz wiele ciekawych atrakcji, m.in. Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen, okazy pomnikowe starodrzewu i małą architekturę. Zachwycają tu również okazałe Stajnie Książęce. O ile centralna część Parku za zamkiem w ciepłe weekendy bywa ludna, to okolice Skansenu czyli Park Dworcowy oraz Dzika Promenada pozostają zaciszne. Weź to pod uwagę planując wypad do Pszczyny, jeśli nie przepadasz za tłumami. 

 
Adres: Park Zabytkowy, ul. Brama Wybrańców, ul. Dworcowa, ul. Żorska i inne,
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Park Zamkowy

Herbaciarnia na wyspie

Herbaciarnia Daisy jest wyjątkowa! Skryła się w sercu Parku Zamkowego, na małej wysepce na stawie. Przejdź mostkami i zajrzyj koniecznie do tej Herbaciarni, która stanowi niewielki, ale urokliwy pawilon z XIX wieku. W ciepłe weekendy trzeba czasem poczekać na stolik ale warto, tym bardziej, że w tych okolicznościach przyrody to jest bardzo przyjemne. 

Herbaciarnia oferuje stoliczki na zewnątrz z cudnym widokiem na staw i zamek. To wymarzony zakątek na relaks przy ślicznym imbryku pełnym herbaty albo filiżance kawy i ciastku. Kosztowaliśmy, jest pysznie, a otoczenie - bajka 🙂 Po zmroku rozświetlone lampki jeszcze dodają uroku temu miejscu!
 

 
Adres: Herbaciarnia, wysepka w Parku Zamkowym
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Park Zamkowy

Stajnie Książęce w Parku

Za zamkiem, na terenie Parku Zamkowego znajdziesz okazałe Stajnie Książęce, o bardzo ciekawej architekturze. Niejeden chciałby mieć taki pałac jak pszczyńskie stajnie Hochbergów. W środku też wspaniale się prezentują! Można je zwiedzać w ramach specjalnego biletu do Muzeum Zamkowego. Dowiesz się tutaj, jak ważne w tamtych czasach były konie, a szczególnie dla osób rozkochanych w polowaniach. 

 
Adres: Stajnie Książęce, ul. Basztowa
Stajnie Książęce
Stajnie Książęce
Stajnie Książęce
Stajnie Książęce

Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Skansen zwany Zagrodą Wsi Pszczyńskiej znajduje się na terenie Parku Dworcowego będącego częścią Parku Zabytkowego. Zagłębisz się tutaj w ginącym już świecie drewnianej zabudowy, który osobiście bardzo lubię i cenię. Całość osadzona jest w niemal leśnej roślinności, co przydaje temu miejscu autentyczności. Zobaczysz tu najcenniejsze zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej ziemi pszczyńskiej - najstarszy tu spichlerz dworski z końca XVIII stulecia, ciekawą, ośmioboczną stodołę oraz chałupę z Grzawy, pamiętającą pierwsze dekady XIX wieku. 

Jakże inny ten wystrój i narzędzia od tych używanych dzisiaj. Wizyta w Skansenie to zawsze pouczająca i zarazem sentymentalna podróż. Zagroda Wsi Pszczyńskiej przedstawia dużą wartość historyczną i kulturalną, obiekty są wykonane z oryginalnych materiałów, a w ich wnętrzach zobaczysz autentyczne sprzęty, drzemie w nich duch i tradycja dawnych mieszkańców tych ziem, toteż skansen stał się elementem kulturowego Szlaku Architektury Drewnianej. Na miejscu czeka bezpłatny parking, obiekt dostępny jest dla wózków. 

 
Adres: Zagroda Wsi Pszczyńskiej, ul. Parkowa 20
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie

Zagroda Żubrów

Kto nie słyszał o pszczyńskich żubrach? Pszczyna od lat kojarzy się z królem puszczy i słusznie, bo te zwierzęta królują w Puszczy Pszczyńskiej już ponad 150 lat. Wszystko zaczęło się, gdy wspomniany wcześniej książę Jan Henryk XI sprowadził je z Puszczy Białowieskiej. Carowi Rosji - Aleksandrowi II w zamian za 4 żubry (byka i trzy krowy) oddał 20 pszczyńskich jeleni. Przygotował dla nich ogromny zwierzyniec. 

Bynajmniej nie chodziło o ich ratowanie (zresztą wtedy jeszcze nie było takiej potrzeby), wprost przeciwnie, Hochbergowie uwielbiali polować, a żubry stały się wielką atrakcją, dzięki której brylowali na europejskich salonach. Tak się szczęśliwie jednak złożyło, być może za sprawą jurności żubrów, a może dużych umiejętności hodowlanych czy niezbyt krwawych polowań, że majestatyczne, pszczyńskie żubry z powodzeniem opanowały tutejsze leśne królestwo i do dzisiaj żyje w okolicznych lasach ponad 40 osobników. Nawet uratowały one białowieskie żubry, gdy te zostały wytrzebione po I wojnie światowej. 

Na obszarze Zabytkowego Parku w Pszczynie, niedaleko pałacu, odwiedzić można Pokazową Zagrodę Żubrów, w której z bliska zobaczysz żubrzą rodzinę złożoną z kilku osobników, podczas codziennych czynności. Dodatkowo czekają tu jelenie, daniele, sarny, uroczy osiołek, pawie oraz ptactwo wodne. Dzieci na pewno będą zachwycone, jako i nasze córy były. Latem schować się przed skwarem a zimą ogrzać można się w budynku edukacyjnym, gdzie na wystawach poznasz wszystkie najciekawsze zwierzęta polskich lasów oraz zobaczysz film 3D o historii tutejszych żubrów. Cały obiekt, jak i dojście z bezpłatnego parkingu są dostępne dla wózków. 

 
Adres: Pokazowa Zagroda Żubrów, ul. Żorska 5, Dzika Promenada
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów

Żubrowisko w Jankowicach

A jeśli zamarzą Wam się żubry w bardziej dzikich okolicznościach, polecam Żubrowisko w pobliskich Jankowicach. Podpowiedziano nam, że tutejsze żubry lubią się paść na trawie z przodu z rana, a później zmierzają do lasu. I faktycznie tak było, kiedy pierwszy raz byliśmy o 14.00, żubrów nie było, zaś następnego ranka pasły się przed naszymi oczyma i mogliśmy je podziwiać do woli. 

Mieliśmy nawet szczęście zobaczyć je w lesie, w ich naturalnym środowisku. Pozwala na to specjalnie przygotowana ścieżka z kładkami, którą obchodzi się dookoła mniejsze żubrowisko. Dalej ciągnie się dużo większy ogrodzony obszar, gdzie większa liczba żubrów żyje jeszcze bardziej dziko. Polecam Wam spacer tą ścieżką, przejście tej pętli zajmuje około 30 minut i wraca się na bezpłatny parking przy pastwisku. Ścieżka dostępna jest dla wózków, choć przy gorszej pogodzie może być miejscami błoto. 

 
Adres: Żubrowisko - Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej,  ul. Żubrów 151, Jankowice
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach

Dzika Promenada

Choć Pszczyna jest licznie odwiedzana przez turystów, można tutaj znaleźć również miejsca mniej popularne, a przez to bardziej zaciszne. Na pewno należy do nich Dzika Promenada - leśna ścieżka wiodąca nad  Pszczynką, niedaleko Zagrody Żubrów, wśród stawów, z których największy nosi nazwę Cyranka. 

To dobra alternatywa dla tłumnego czasem Parku Zamkowego w Pszczynie. Dzika Promenada pozostaje zawsze cicha i klimatyczna. Rozlewają się tutaj stawy pełne ptactwa. Dla miłośników lasu i przyrody to prawdziwy rarytas! Jeśli wędrujecie z małym dzieckiem, na Dzikiej Promenadzie przyda się nosidło, bo wózkiem trudno się tutaj poruszać, a warto zajrzeć tu na dłuższą chwilę. Prowadzi tu czerwony szlak, którym można dostać się aż do Zbiornika Łąka. 

 
Adres: Dzika Promenada, dojście od ulicy Żorskiej, przy której czeka bezpłatny parking
Dzika Promenada
Dzika Promenada
Dzika Promenada
Dzika Promenada

Staw Cyranka przy Dzikiej Promenadzie

Przy Dzikiej Promenadzie rozlewają się malownicze stawy z ptactwem wodnym. Ten największy nazywany jest Cyranką. Można go obejść leśnymi ścieżkami. To bardzo urokliwe i zaciszne miejsce, spotkasz tu wędkarzy, łabędzie i kaczki. Nie ma tu betonu, jest las, natura i błoga cisza. 

 
Adres: Staw Cyranka, Dzika Promenada, bezpłatny parking czeka przy ulicy Żorskiej, ten sam który oferuje Zagroda Żubrów.
Pszczyna Dzika Promenada - Staw Cyranka
Pszczyna Dzika Promenada - Staw Cyranka
Dzika Promenada
Dzika Promenada

Pszczyński Rynek

W mieście zachował się do dzisiaj średniowieczny układ urbanistyczny miasta, z centralnie położonym Rynkiem z zdobnymi kamienicami, Ratuszem oraz okazałym kościołem ewangelickim, a także charakterystycznym układem uliczek odbiegających od Rynku. Uliczki są urokliwe, a główny deptak Pszczyny to Ulica Piastowska

Sam Rynek jest całkiem spory i bardzo ładnie utrzymany. Dookoła placu rosną niezwykle urokliwe platany ciekawie przycięte, co tworzy niecodzienny i ujmujący wręcz widok. Pełno tu gołębi i knajpek wokół. Polecam kawiarnię Maszkety u Jaśka, o której słów kilka poniżej. Zimą na Rynku pszczyńskim dostępne jest lodowisko oraz Jarmark Świąteczny. 

 
Adres: Rynek
Pszczyna rynek
Pszczyna rynek

Ławeczka Daisy na rynku

Na Rynku, niemal przed zamkiem, w którym mieszkała, siedzi dziś dumnie Księżna Daisy, na swej ławeczce. Pomnik Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless odsłonięto w maju 2009 roku. To dzieło miejscowego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka, które powstało w ramach Pszczyńskich Plenerów Artystycznych. Księżna Daisy zakochała się w zamku... ale nie pszczyńskim, tylko tym w Książu. 

Cóż się dziwić, ten w Pszczynie był rezydencją jej teścia, a ona lubiła iść pod prąd. Podobno pewnego dnia na przyjęcie rodzinne przybyła w sukni uszytej z worków po owsie. Księżna latami pisała pamiętniki, w których żaliła się na brak wielkiej miłości w swym życiu, bo choć mąż był dobry, nie okazywał jej czułości. 

A ona miała bardzo dobre serce, wielokrotnie organizowała w Pszczynie charytatywne przyjęcia dla ubogich i chętnie ogromnym majątkiem męża dzieliła się z potrzebującymi. Znamienne jest, że podczas I wojny światowej zajmowała się rannymi, a podczas II wojny światowej przekazywała więźniom obozu Groß-Rosen paczki żywnościowe. Wspomina się ją w Pszczynie do dziś, a ławeczka jest tego wyrazem. 

 
Adres: Ławeczka Daisy, Rynek
Ławeczka Daisy w Pszczynie
Ławeczka Daisy w Pszczynie

Kościół ewangelicki

Niezwykle efektowny jest kościół ewangelicki w Pszczynie, toteż warto o nim słów kilka napisać. Pierwszy kościół ewangelicki stanął tutaj w latach 1743-46 z fundacji Erdmanna Promnitza. Niestety spłonął w 1905 roku i 2 lata później jego odbudową zajął się mistrz budowlany Ludwig Scheinert (który później zajął się przebudową zamku Książ). Tak powstała śliczna, neobarokowa świątynia, stanowiąca największą salę w mieście. 

Fasadę od strony Rynku zdobią okazały portal z dwiema kolumnami jońskimi, wielkie okna pierwszego piętra oraz zupełnie malutkie na parterze. Kościół nakrywa dach mansardowy, noszący wieżę z okazałym hełmem miedzianym. Wewnątrz zobaczysz drewniane empory obiegające świątynię - charakterystyczny element ewangelicki kościołów. 

Uwagę przyciąga też ołtarz z obrazem Wniebowstąpienie Pana Jezusa, a na loży książęcej naprzeciw ambony widnieje herb książęcego rodu Hochberg. Z tyłu znajduje się niewielki chór muzyczny z organami. Kościół ewangelicki to największa ozdoba głównego placu pszczyńskiego, stojąca tuż koło Bramy Wybrańców prowadzącej na zamek. 

 
Adres: Kościół ewangelicki, Rynek
Pszczyna rynek
Pszczyna rynek

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Muzeum Prasy Śląskiej to unikatowy obiekt - jedyne tego typu muzeum w Polsce! Znajduje się około 200 metrów od Rynku, przy końcu głównego deptaku miasta. Muzeum prezentuje dzieje drukarstwa i prasy na Śląsku, warto więc zajrzeć do środka, bo to interesujący temat i jakże inaczej dziś osiągany. 

Dodatkowym atutem jest fakt, że muzeum mieści się w zabytkowej kamieniczce z przełomu XVIII i XIX wieku. To niski i bardzo uroczy domek. Cały obiekt leży na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie trwa około 1 godziny i jest stosunkowo tanie (bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł). Muzeum czynne jest codziennie poza poniedziałkami, a w poza sezonem turystycznym także poza niedzielami. 

 
Adres: Muzeum Prasy Śląskiej, ul. Piastowska 26
Pszczyna Muzeum Drukarstwa
Pszczyna Muzeum Drukarstwa

Zbiornik Łąka

Na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny, w którym wydzielono plażę miejską z kąpieliskiem. Ponadto można tu uprawiać sporty wodne. Kąpielisko czynne jest latem, zimą można przejść się zaporą, która jest dostępna dla pieszych i rowerzystów. Ten sztuczny zbiornik powstał w 1987 roku, po wybudowaniu zapory na rzece Pszczynka, około 3 km na zachód od Pszczyny. Zapora ma długość ponad 1100 metrów i wysokość 6 metrów. Maksymalna głębokość Zbiornika Łąka to 3,5 metra.

Największa plaża znajduje się na terenie Kąpieliska w miejscowości Łąka, jest tu przystań jachtowa z wypożyczalnią sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowerki wodne, a nawet deski windsurfingowe). Powstały tu boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, pole namiotowe, miejsce grillowania. Kąpielisko miejskie latem czynne jest codziennie. Po drugiej stronie zbiornika w miejscowości Poręba znajduje się mniejsza przystań jachtowa i mniejsza plaża ze sprzętem wodnym i polem namiotowym. Trudniej tu dojechać. 

 
Adres: Zbiornik Łąka, ul. Ks. Piotra Skargi, ul Pokoju i inne
Zalew Łąka w Pszczynie
Zalew Łąka w Pszczynie

Pole golfowe w Pszczynie

Pole golfowe znajduje się w pobliżu Pokazowej Zagrody Żubrów. Tutaj każdy może zakosztować tego elitarnego zajęcia, na luksusowym polu kryjącym 9 dołków. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, a pociąga Cię ta przygoda, wykwalifikowana kadra pomoże. 

 
Adres: Pole golfowe, ul. Sznelowiec 30

Jezioro Goczałkowickie

Jezioro Goczałkowickie co prawda nie leży już w Pszczynie, ale to tak piękne miejsce, że koniecznie trzeba je zobaczyć będąc w tej okolicy. To największy zbiornik wodny w całym województwie śląskim, nazywany Śląskim Morzem. A z tego morza wyłaniają się góry, niczym z tafli wody tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków, jaki mogę sobie wyobrazić. Zbiornik Goczałkowicki to zalew czyli sztuczne jezioro utworzone ręką ludzką. 

W niczym to nie przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię. Zwykle turyści skupiają się wokół zapory, gdzie czeka bezpłatny parking, dogodny teren spacerowy i wspaniały zachód słońca o stosownej porze, ale naprawdę zachęcam Was, by spojrzeć na Śląskie Morze z kilku innych punktów widokowych, znacznie bardziej czarujących, gdzie zamiast betonu zobaczysz przyrodę, dzikie wysepki i usłyszysz rozkrzyczane ptactwo. Widoki zapierają dech, szczególnie o wschodzie słońca, który dosłownie magnetyzuje.

Zalew Goczałkowicki
Zalew Goczałkowicki
Zalew Goczałkowicki
Zalew Goczałkowicki

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Podobnie jest z Kapiasami, to również nie Pszczyna, ale blisko i miejsce jest uwielbiane przez mieszkańców Śląska! Możesz się tu przenieść się do najdalszych zakątków Europy a nawet świata, bez samolotu, bez biletu, wprost do raju! To miejsce zrodzone z pasji do przyrody, ale tej ujarzmionej, bo właściciele z gołej ziemi kilkanaście lat temu wyczarowali tu przecudowne ogrody pokazowe, dostępne bezpłatnie dla każdego. To po prostu bajka. 

Znajdziesz tu ogród śródziemnomorski, japoński, skandynawski, angielski, ale także ogród ciszy, zachodzącego słońca czy romantyczny. Dekoracje i kreatywność zachwycają i wydają się tutaj nie mieć granic! Uwielbiamy to miejsce, jest śliczne o każdej porze roku! Latem bywa tutaj tłoczno, dlatego polecam Wam jesień, a nawet zimę, bo ogrody są całoroczne, a na miejscu ogrzejecie się w kawiarni lub restauracji. 

Nie musicie szukać inspiracji do własnego ogrodu, po prostu dajcie się zaprosić na fantastyczny spacer, nawet kilkugodzinny. Czas mija niepostrzeżenie wśród wysokich traw szumiących na wietrze, w tajemniczym domku hobbitów, na włoskim patio, wiejskim podwórku czy w brzozowym gaiku. 

 
Adres: Ogrody Kapias, ul. św. Anny 4, Goczałkowice-​Zdrój
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias

Pałac Bażantarnia w Pszczynie

W dzielnicy Pszczyny - Porębie stoi uroczy, klasycystyczny pałacyk nazywany Bażantarnią. To około 3 kilometry na zachód od Zamku Pszczyńskiego, przy szosie żorskiej i wodzisławskiej. Pałacyk powstał w końcu XVIII wieku. Jak nazwa wskazuje, hodowano tu bażanty, ale pałacyk służył też zabawie Hochbergom. Obecnie mieści się tutaj restauracja, czasem odbywają się koncerty.

 
Pałac Bażantarnia - Restauracja, ul. Barbórki 47, Pszczyna-Poręba 
Pałac Bażantarnia w Pszczynie, autor Bażantarnia
Pałac Bażantarnia w Pszczynie, autor Bażantarnia

Szlak Architektury Drewnianej w Pszczynie

Szlak Architektury Drewnianej województwa Śląskiego skupia najcenniejsze budowle drewniane regionu. To ciekawe zabytki, które warto odwiedzić podczas swych wędrówek. W Pszczynie na Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się Skansen w Pszczynie, zaś pod miastem na Szlaku zajrzyj też do kościółka Św. Marcina w Ćwiklicach.

 
Skansen w Pszczynie, ul. Parkowa
Kościół Św. Marcina w Ćwiklicach, ul. Zawadzkiego 9
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie

Szlak Śląskie Smaki

Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki" to ukłon w stronę tradycji i dobrej kuchni, które to stały się ważną sferą dla Polaków. "Śląskie Smaki" tworzą restauracje serwujące tradycyjne dania regionalne, przygotowywane wg dawnych receptur. Podróżując Szlakiem "Śląskie Smaki" można skosztować nie tylko typowej kuchni śląskiej, ale również jurajskiej, zagłębiowskiej czy beskidzkiej i przekonać się, jak bardzo są one różnorodne. Z typowej kuchni śląskiej trzeba skosztować rolady z kluskami i modrą kapustą. W Pszczynie ze Szlaku zaprasza Restauracja Frykówka pod numerem Rynek 3, zaś pod Pszczyną do Szlaku Śląskie Smaki należy Karczma Wiejska w Jankowicach. Pyszna!

 
Śląskie Smaki, Restauracja Frykówka, Rynek 3, Pszczyna
Karczma Wiejska w Jankowicach , ul. Żubrów 112 B
Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach

Drewniany kościół w Ćwiklicach

Drewniany kościół Św. Marcina w Ćwiklicach koło Pszczyny pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Jest to kościół konstrukcji zrębowej, pokryty gontem. Od zachodu do świątyni przylega wieża czołowa. Wnętrze kościółka w Ćwiklicach jest barokowe, głównie z XVII i XVIII wieku. Dodatkowo bardzo cenny jest tutaj tryptyk z XV wieku.

 
Kościół Św. Marcina, ul. Zawadzkiego 9, Ćwiklice
Kościółek w Ćwiklicach
Kościółek w Ćwiklicach

Muzeum Militarnych Dziejów Śląska

 
Muzeum Mil­i­tarnych Dziejów Śląska, ul. Katowicka 1
Muzeum Militariów w Pszczynie
Muzeum Militariów w Pszczynie

Warownia Pszczyńskich Rycerzy

Warownia Pszczyńskich Rycerzy to bardzo ciekawa restauracja, w której poznasz dawne smaki tych ziem. Znajduje się przy trasie prowadzącej ze Śląska, poza centrum miasta.

 
Warownia, ul. Bielska 50
Warownia Pszczyńskich Rycerzy
Warownia Pszczyńskich Rycerzy

Gdzie zjeść w Pszczynie

Miasto oferuje kilka ciekawych miejscówek, gdzie dobrze zjesz. Nas jednak najbardziej ujęła Karczma Wiejska w Jankowicach (ul. Żubrów 112 B)- przepyszna restauracja koło żubrowiska, leżąca na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. Bardzo lubimy wszelkie szlaki kulturowe, a ten jest wyjątkowo przyjemny. W Karczmie serwuje się oczywiście pyszną kuchnię śląską, a tutejsze dania to poezja. Podróżowanie dużą rodziną ma wielką zaletę, że można spróbować różnych dań. Oprócz zestawu polecanego przez Śląskie Smaki czyli zupy z podgrzybków, policzków wołowych w sosie własnym i autorskiej kopy jankowickiej z bitą śmietaną, skosztowaliśmy też gęsiny na Św. Marcina oraz typowo śląskiego dania - rolady z kluskami i modrą kapustą

To była prawdziwa uczta! W Karczmie poznacie śląskie słowo - bajtel czyli dziecko, bo dla maluszka można zamówić specjalne dania Bajtel Box, do których w gratisie dostaniesz gadżety. Dzięki nim dzieci nie nudzą się podczas posiłku i możesz spokojnie rozkoszować się smakiem.

Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach

Jeśli masz ochotę na kawę i słodkości, gorąco polecam Ci, poza Herbaciarnią w Parku, również Kawiarnię Maszkety u Jaśka na Rynku w Pszczynie. To pyszne miejsce, ciacho jest wyborne, a do tego te czekoladki - pyszne, bardzo pomysłowe, zarówno jeśli chodzi o fantazyjne kształty, jak i odjechane smaki. Cudo!

Rynek w Pszczynie
Rynek w Pszczynie
Rynek w Pszczynie
Rynek w Pszczynie

Jest jeszcze Warownia Pszczyńskich Rycerzy (ul. Bielska 50), poza centrum Pszczyny, przy głównej trasie do Bielska. Warownia to restauracja ze smakowitą kuchnią, ponoć dawniej podobny zamek stał właśnie tutaj w Pszczynie.

Pszczyna noclegi

W samym mieście masz do wyboru kilka ciekawych noclegów, jak np. Apartamenty Piano Nobile na rynku czy ciekawie brzmiący Daisy's Secret Apartment przy ulicy Wojciecha Korfantego. Wygodny nocleg zapewni Ci Hotel Imperium przy drodze nr 1, niedaleko dworca PKP lub luksusowy Pałac Bażantarnia przy ulicy Barbórki. My akurat spaliśmy na wylotówce, w AHotel Czechowice Dziedzice, który stanowi świetną i spokojna bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji. Przy hotelu działa też restauracja z grillem.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

 

Mapa atrakcji. Dojazd i parkingi w mieście

Najłatwiej i najwygodniej dojechać do Pszczyny samochodem, by móc bez przeszkód poruszać się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami w samej Pszczynie i w jej okolicach. W centrum miasta czekają parkingi płatne, ale możliwe jest też darmowe w weekendy parkowanie, np. za Kościołem Wszystkich Świętych niedaleko Rynku, my często tutaj parkujemy, to jest na ulicy Piwowarskiej. Można bezpłatnie parkować na ulicy Dworcowej koło Skansenu albo przy ulicy Żorskiej, niedaleko Zagrody Żubrów (od 2023 roku podobno płatny).

Bez problemu dostaniesz się też do Pszczyny pociągiem, np. relacji Katowice-Żywiec, dworzec kolejowy znajduje się na Placu Dworcowym, skąd ulicą Dworcową łatwo i szybko dojdziesz do Parku Zabytkowego czy na deptak miasta - ulicę Piastowską. Miasto nie jest duże, a Zabytkowy Park ta naprawdę łączy wszystkie najważniejsze atrakcje, toteż spacerkiem w miłych okolicznościach przyrody do nich dojdziesz. Dzięki temu zwiedzanie Pszczyny jest łatwe i przyjemne.

Historia Pszczyny

Długie są dzieje miasta. Osada z grodem istniała tu z pewnością już w XII wieku, ale prawa miejskie Pszczynie nadano w II połowie XIII wieku, choć to i tak kawał czasu temu. Średniowieczna osada powstała na szlaku kupieckim prowadzącym z Ukrainy przez Kraków, Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej Europy. Na pewno już wtedy, około XIII wieku stał tu zamek otoczony obwarowaniami i fosą, a do niego przylegało miasto z targowiskiem. 

Okolica była podmokła, a Pszczynka zdążająca ku Wiśle tworzyła liczne rozlewiska. W tych dawnych czasach ziemia pszczyńska należała do Małopolski, aż do 1178 roku, kiedy stała się częścią Śląska i przeszła we władanie piastowskiego księcia opolsko-raciborskiego. Pszczyna znana była jako jako „CIVITAS” - miasto założone obok istniejącego wcześniej grodu.

Park Zamkowy
Park Zamkowy

Kompozytor Telemann

W 1548 roku węgierski magnat Jan Turzo sprzedał księstwo pszczyńskie biskupowi wrocławskiemu - Baltazarowi Promnitzowi z Żar i przez dwa wieki tymi ziemiami władał jeden z najznakomitszych rodów śląskich. W tym czasie, a także nieco później, za panowania książąt Anhalt-Koethen, Pszczyna utrzymywała bliskie kontakty z Zamkiem Królewskim na Wawelu

Kultura kwitła, wtedy też, w latach 1704-08 nadwornym kapelmistrzem na zamku w Pszczynie był wybitny kompozytor niemieckiego baroku - Georg Filip Telemann. To na jego pamiątkę, od 1979 roku Muzeum w Pszczynie organizuje koncerty muzyki barokowej pod nazwą "Wieczory u Telemanna", a w 2000 roku Muzeum otrzymało nagrodę im. G. Telemanna władz miasta Magdeburga za "wybitne zasługi w interpretacji, pielęgnowaniu i działalności badawczej, dotyczącej życia i twórczości kompozytora".

Park Zamkowy
Park Zamkowy

Hochbergowie

W 1846 roku dobra pszczyńskie przeszły w ręce hrabiów Hochberg, których rodową siedzibą był zamek Książ. Wtedy zaczęły się najlepsze czasy dla zamku w Pszczynie. Była to bowiem jedna z najbogatszych rodzin magnackich ówczesnej Europy. W 1848 roku, po otrzymaniu tytułu książęcego Hochbergowie przybrali nazwisko von Pless, czyli książąt Pszczyny. Hochbergowie rozbudowywali swą letnią siedzibę myśliwską przez cały XIX wiek

Tutaj przyjeżdżały polować na żubry i jelenie koronowane głowy z całej Europy. W Pszczynie zaczęły działać zakłady sukiennicze, garbarskie, metalowe, a w cegielniach, olejarniach i kaflarniach wyrabiano dodatkowo broń. W I połowie XIX wieku powstały dwie drukarnie. Ta od Kristiana Schemmela wydawała m.in. "Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom" - pierwszą gazetę na Górnym Śląsku drukowaną w języku polskim.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Powstania Śląskie i wojna

Mieszkańcy Pszczyny walczyli w trzech powstaniach śląskich i ostateczne wyniki plebiscytu w 1921 roku, kiedy 74 procent ludności powiatu opowiedziało się za Polską, sprawiły, że ziemia pszczyńska wróciła do Macierzy. We wrześniu 1939 roku powstańcy i harcerze bohatersko bronili miasta. Toczyły się też ciężkie walki oddziałów Armii Kraków. 

Na przełomie 1944 i 1945 roku Pszczyna była tragicznym świadkiem "marszu śmierci" więźniów Oświęcimia. Miasto wyzwolono w lutym 1945 roku. Na szczęście nie doznało poważniejszych zniszczeń wojennych i w ten sposób ocalały cenne zabytki, które dziś możemy tu podziwiać.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego

Film o Pszczynie

Na koniec zapraszamy na film o tym pięknym mieście - TOP 5 naszymi oczami:

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Park i Zamek w Pszczynie
Pszczyna
Pszczyna Muzeum Drukarstwa
Park Zamkowy w Pszczynie
Żubrowisko w Jankowicach
Zalew Łąka w Pszczynie
Rynek w Pszczynie
Pszczyna rynek
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Park Zamkowy
Pszczyna Muzeum Prasy Śląskiej
Żubrowisko w Jankowicach
Zagroda Żubrów
Idziemy do Zagrody Żubrów
Pszczyna
Zagroda Żubrów
Zagroda Żubrów
Dzika Promenada
Dzika Promenada
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie
Skansen w Pszczynie
Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach
Karczma Wiejska w Jankowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Żubrowisko w Jaknowicach
Zamek w Pszczynie
Kościół ewangelicki w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Park Zamkowy
Rynek w Pszczynie
Rynek w Pszczynie
Zalew Łąka
Zalew Goczałkowicki
(4.6 głosów: 184)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 184)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
Piękny zamek, ciekawe miasto, zagroda żubrów

ładne i ciekawe miasto
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Jedno miejsce a tak wiele ciekawych atrakcji. Byliśmy z żoną dwukrotnie i jeszcze mamy w planach. Ogrody Kapias bardzo znane na nas czekają.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miasto. Najpiękniejszy park. Wnętrze pałacu też piękne. Rynek uroczy z super cukiernią 🙂 Są też żubry, ale zdecydowanie bardziej polecam te w Jankowicach.
elunia47
Warto odwiedzic, jak dla nas starszych ludzi,mozna spacerowac po wielkim parku nie narazajac sie na skwar sloneczny.Zamek naprawde piekny.
Avatar użytkownika Olisia♥ Luszo
Olisia♥ Luszo

W Pszczynie najbardziej podoba mi się Zagroda Żubrów i Warownia Rycerzy. ♥

Ostatnio edytowany: 2014-10-26 13:46

jjaga gazda

witam piekna wycieczka dziekuje

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Pszczyna to cudowne miasto, nieduże i bardzo urokliwe. Latem bywa tutaj sporo spacerowiczów, ale jeśli Ci to przeszkadza, warto wtedy odwiedzić zaciszne zakątki Pszczyny. Gwarantuję, że takie też są! Na pewno Pszczyna zasługuje żeby ją zapisać na swoim szlaku turystycznym i to takim, do którego się wraca, a nie tylko zalicza 🙂 My bywamy tutaj przynajmniej raz na kilka lat 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024