Pszczyna atrakcje, które warto zobaczyć w Pszczynie
Pszczyna to niezwykle urocze i zielone miasto w województwie śląskim. Z wieloma atrakcjami, przepięknie położone jest wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Niedaleko stąd do Goczałkowic Zdrój i słynnego Jeziora Goczałkowickiego. Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.
Perła Górnego Śląska
Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to nie bez kozery uznawane jest za zielone płuca Śląska. Dzięki tym niecodziennym walorom Pszczyna i jej okolice to wymarzony region turystyczny i rekreacyjny, o niezwykle malowniczym krajobrazie. Każdego roku przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i przybyszów z odległych regionów Polski i zagranicy.
Atrakcje w Pszczynie
Pszczyna jest bardzo lubiana przez turystów i chętnie odwiedzana. To śliczne i zarazem atrakcyjne miasto, oferujące wiele ciekawych obiektów i zakątków, również zacisznych. My również bardzo lubimy to miasto i byliśmy w nim wielokrotnie, toteż stworzyliśmy dla Was rzetelny przewodnik po Pszczynie, który ułatwi Wam planowanie i zwiedzanie tego uroczego miasta.
Poznaj najlepsze atrakcje Pszczyny i jej najbliższej okolicy! Jeśli interesuje Cię bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji.
Zamek
Największą sławę miasto zyskało właśnie dzięki okazałemu pałacowi, będącemu dawnym zamkiem książęcym. Budowla otoczona jest ogromnym i bardzo malowniczym zabytkowym parkiem, a cały kompleks to jeden z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Dodatkowym atutem jest zachowany tutaj niemal kompletny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, co w Polsce, a szczególnie na Śląsku zdarza się bardzo rzadko.
Niesamowity wystrój robiący kolosalne wrażenie zobaczysz odwiedzając Muzeum Zamkowe, mieszczące się od lat w środku budowli. Trudno wyjść z zachwytu spacerując po salach zamkowych. Już zdobna i wielka klatka schodowa sprawia, że czujesz się tutaj jak księżna czy hrabia wchodząc po tych okazałych schodach, ale prawdziwie piorunujący efekt robi Sala Lustrzana (musisz mieć świadomość, że dzieci w Muzeum będą pod czujnym okiem pracowników muzeum). W podziemiach zamku dostępna jest też za osobnym biletem Zbrojownia. Pszczyński zamek znalazł się na liście Pomników Historii.
Historia zamku
A kiedy powstał? Już w XV wieku stanął tu murowany, obronny zamek, choć jego prawdziwy blask rozbłysnął w XIX stuleciu, w czasach rodziny Hochbergów, tych z Książa na Dolnym Śląsku. Pierwszym właścicielem pszczyńskiego zamku z tego rodu był Książę Jan Henryk X, który w 1850 roku otrzymał tytuł księcia von Pless (książę pszczyński). Dla pszczyńskiego zamku najważniejszy jednak okazał się Jan Henryk XI - drugi książę von Pless, dzięki któremu zyskał on dzisiejszy kształt.
Wtedy też powstało ogromne założenie parkowe sięgające aż do zameczku myśliwskiego Promnice pod Tychami. Gościli tu królewscy goście z całej Europy, chętnie oddając się polowaniom. Kolejnym właścicielem zamku w Pszczynie był jego syn - książę Jan Henryk XV, choć bardziej sławna jest jego żona Daisy - znana ze swej niebywałej urody Angielka Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West. O niej słów kilka nieco niżej w naszym przewodniku. Kontakt do zamku w Pszczynie: https://zamek-pszczyna.pl
(w centrum czekają parkingi płatne, darmowe parkowanie dostępne jest np. za Kościołem Wszystkich Świętych - ul. Piwowarska, albo przed Skansenem lub za Stajniami Książęcymi na ulicy Dworcowej albo przy ulicy Żorskiej, niedaleko Zagrody Żubrów).
Zabytkowy Park
Zabytkowy Park to ogromny, tak, naprawdę ogromny park rozciągający się za okazałym zamkiem, a dziś bardziej pałacem. Tak naprawdę łączy w sobie 3 parki - najcenniejszy historycznie Park Zamkowy, a dodatkowo Park Dworcowy i Dziką Promenadę czyli Park Zwierzyniec. Gorąco polecam Ci spacer po tym urokliwym parku, z ładną i bujną roślinnością, stawem, ptactwem wodnym oraz licznymi mostkami. To bardzo romantyczne miejsce na relaks, wśród alejek albo w bardziej dzikich zakamarkach. W sercu Parku czeka Herbaciarnia, atrakcyjna w dzień i po zapadnięciu zmroku.
W obrębie Parku spotkasz wiele ciekawych atrakcji, m.in. Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen, okazy pomnikowe starodrzewu i małą architekturę. Zachwycają tu również okazałe Stajnie Książęce. O ile centralna część Parku za zamkiem w ciepłe weekendy bywa ludna, to okolice Skansenu czyli Park Dworcowy oraz Dzika Promenada pozostają zaciszne. Weź to pod uwagę planując wypad do Pszczyny, jeśli nie przepadasz za tłumami.
Herbaciarnia na wyspie
Herbaciarnia Daisy jest wyjątkowa! Skryła się w sercu Parku Zamkowego, na małej wysepce na stawie. Przejdź mostkami i zajrzyj koniecznie do tej Herbaciarni, która stanowi niewielki, ale urokliwy pawilon z XIX wieku. W ciepłe weekendy trzeba czasem poczekać na stolik ale warto, tym bardziej, że w tych okolicznościach przyrody to jest bardzo przyjemne.
Herbaciarnia oferuje stoliczki na zewnątrz z cudnym widokiem na staw i zamek. To wymarzony zakątek na relaks przy ślicznym imbryku pełnym herbaty albo filiżance kawy i ciastku. Kosztowaliśmy, jest pysznie, a otoczenie - bajka 🙂 Po zmroku rozświetlone lampki jeszcze dodają uroku temu miejscu!
Stajnie Książęce w Parku
Za zamkiem, na terenie Parku Zamkowego znajdziesz okazałe Stajnie Książęce, o bardzo ciekawej architekturze. Niejeden chciałby mieć taki pałac jak pszczyńskie stajnie Hochbergów. W środku też wspaniale się prezentują! Można je zwiedzać w ramach specjalnego biletu do Muzeum Zamkowego. Dowiesz się tutaj, jak ważne w tamtych czasach były konie, a szczególnie dla osób rozkochanych w polowaniach.
Zagroda Wsi Pszczyńskiej
Skansen zwany Zagrodą Wsi Pszczyńskiej znajduje się na terenie Parku Dworcowego będącego częścią Parku Zabytkowego. Zagłębisz się tutaj w ginącym już świecie drewnianej zabudowy, który osobiście bardzo lubię i cenię. Całość osadzona jest w niemal leśnej roślinności, co przydaje temu miejscu autentyczności. Zobaczysz tu najcenniejsze zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej ziemi pszczyńskiej - najstarszy tu spichlerz dworski z końca XVIII stulecia, ciekawą, ośmioboczną stodołę oraz chałupę z Grzawy, pamiętającą pierwsze dekady XIX wieku.
Jakże inny ten wystrój i narzędzia od tych używanych dzisiaj. Wizyta w Skansenie to zawsze pouczająca i zarazem sentymentalna podróż. Zagroda Wsi Pszczyńskiej przedstawia dużą wartość historyczną i kulturalną, obiekty są wykonane z oryginalnych materiałów, a w ich wnętrzach zobaczysz autentyczne sprzęty, drzemie w nich duch i tradycja dawnych mieszkańców tych ziem, toteż skansen stał się elementem kulturowego Szlaku Architektury Drewnianej. Na miejscu czeka bezpłatny parking, obiekt dostępny jest dla wózków.
Zagroda Żubrów
Kto nie słyszał o pszczyńskich żubrach? Pszczyna od lat kojarzy się z królem puszczy i słusznie, bo te zwierzęta królują w Puszczy Pszczyńskiej już ponad 150 lat. Wszystko zaczęło się, gdy wspomniany wcześniej książę Jan Henryk XI sprowadził je z Puszczy Białowieskiej. Carowi Rosji - Aleksandrowi II w zamian za 4 żubry (byka i trzy krowy) oddał 20 pszczyńskich jeleni. Przygotował dla nich ogromny zwierzyniec.
Bynajmniej nie chodziło o ich ratowanie (zresztą wtedy jeszcze nie było takiej potrzeby), wprost przeciwnie, Hochbergowie uwielbiali polować, a żubry stały się wielką atrakcją, dzięki której brylowali na europejskich salonach. Tak się szczęśliwie jednak złożyło, być może za sprawą jurności żubrów, a może dużych umiejętności hodowlanych czy niezbyt krwawych polowań, że majestatyczne, pszczyńskie żubry z powodzeniem opanowały tutejsze leśne królestwo i do dzisiaj żyje w okolicznych lasach ponad 40 osobników. Nawet uratowały one białowieskie żubry, gdy te zostały wytrzebione po I wojnie światowej.
Na obszarze Zabytkowego Parku w Pszczynie, niedaleko pałacu, odwiedzić można Pokazową Zagrodę Żubrów, w której z bliska zobaczysz żubrzą rodzinę złożoną z kilku osobników, podczas codziennych czynności. Dodatkowo czekają tu jelenie, daniele, sarny, uroczy osiołek, pawie oraz ptactwo wodne. Dzieci na pewno będą zachwycone, jako i nasze córy były. Latem schować się przed skwarem a zimą ogrzać można się w budynku edukacyjnym, gdzie na wystawach poznasz wszystkie najciekawsze zwierzęta polskich lasów oraz zobaczysz film 3D o historii tutejszych żubrów. Cały obiekt, jak i dojście z bezpłatnego parkingu są dostępne dla wózków.
Żubrowisko w Jankowicach
A jeśli zamarzą Wam się żubry w bardziej dzikich okolicznościach, polecam Żubrowisko w pobliskich Jankowicach. Podpowiedziano nam, że tutejsze żubry lubią się paść na trawie z przodu z rana, a później zmierzają do lasu. I faktycznie tak było, kiedy pierwszy raz byliśmy o 14.00, żubrów nie było, zaś następnego ranka pasły się przed naszymi oczyma i mogliśmy je podziwiać do woli.
Mieliśmy nawet szczęście zobaczyć je w lesie, w ich naturalnym środowisku. Pozwala na to specjalnie przygotowana ścieżka z kładkami, którą obchodzi się dookoła mniejsze żubrowisko. Dalej ciągnie się dużo większy ogrodzony obszar, gdzie większa liczba żubrów żyje jeszcze bardziej dziko. Polecam Wam spacer tą ścieżką, przejście tej pętli zajmuje około 30 minut i wraca się na bezpłatny parking przy pastwisku. Ścieżka dostępna jest dla wózków, choć przy gorszej pogodzie może być miejscami błoto.
Dzika Promenada
Choć Pszczyna jest licznie odwiedzana przez turystów, można tutaj znaleźć również miejsca mniej popularne, a przez to bardziej zaciszne. Na pewno należy do nich Dzika Promenada - leśna ścieżka wiodąca nad Pszczynką, niedaleko Zagrody Żubrów, wśród stawów, z których największy nosi nazwę Cyranka.
To dobra alternatywa dla tłumnego czasem Parku Zamkowego w Pszczynie. Dzika Promenada pozostaje zawsze cicha i klimatyczna. Rozlewają się tutaj stawy pełne ptactwa. Dla miłośników lasu i przyrody to prawdziwy rarytas! Jeśli wędrujecie z małym dzieckiem, na Dzikiej Promenadzie przyda się nosidło, bo wózkiem trudno się tutaj poruszać, a warto zajrzeć tu na dłuższą chwilę. Prowadzi tu czerwony szlak, którym można dostać się aż do Zbiornika Łąka.
Staw Cyranka przy Dzikiej Promenadzie
Przy Dzikiej Promenadzie rozlewają się malownicze stawy z ptactwem wodnym. Ten największy nazywany jest Cyranką. Można go obejść leśnymi ścieżkami. To bardzo urokliwe i zaciszne miejsce, spotkasz tu wędkarzy, łabędzie i kaczki. Nie ma tu betonu, jest las, natura i błoga cisza.
Pszczyński Rynek
W mieście zachował się do dzisiaj średniowieczny układ urbanistyczny miasta, z centralnie położonym Rynkiem z zdobnymi kamienicami, Ratuszem oraz okazałym kościołem ewangelickim, a także charakterystycznym układem uliczek odbiegających od Rynku. Uliczki są urokliwe, a główny deptak Pszczyny to Ulica Piastowska.
Sam Rynek jest całkiem spory i bardzo ładnie utrzymany. Dookoła placu rosną niezwykle urokliwe platany ciekawie przycięte, co tworzy niecodzienny i ujmujący wręcz widok. Pełno tu gołębi i knajpek wokół. Polecam kawiarnię Maszkety u Jaśka, o której słów kilka poniżej. Zimą na Rynku pszczyńskim dostępne jest lodowisko oraz Jarmark Świąteczny.
Ławeczka Daisy na rynku
Na Rynku, niemal przed zamkiem, w którym mieszkała, siedzi dziś dumnie Księżna Daisy, na swej ławeczce. Pomnik Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless odsłonięto w maju 2009 roku. To dzieło miejscowego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka, które powstało w ramach Pszczyńskich Plenerów Artystycznych. Księżna Daisy zakochała się w zamku... ale nie pszczyńskim, tylko tym w Książu.
Cóż się dziwić, ten w Pszczynie był rezydencją jej teścia, a ona lubiła iść pod prąd. Podobno pewnego dnia na przyjęcie rodzinne przybyła w sukni uszytej z worków po owsie. Księżna latami pisała pamiętniki, w których żaliła się na brak wielkiej miłości w swym życiu, bo choć mąż był dobry, nie okazywał jej czułości.
A ona miała bardzo dobre serce, wielokrotnie organizowała w Pszczynie charytatywne przyjęcia dla ubogich i chętnie ogromnym majątkiem męża dzieliła się z potrzebującymi. Znamienne jest, że podczas I wojny światowej zajmowała się rannymi, a podczas II wojny światowej przekazywała więźniom obozu Groß-Rosen paczki żywnościowe. Wspomina się ją w Pszczynie do dziś, a ławeczka jest tego wyrazem.
Kościół ewangelicki
Niezwykle efektowny jest kościół ewangelicki w Pszczynie, toteż warto o nim słów kilka napisać. Pierwszy kościół ewangelicki stanął tutaj w latach 1743-46 z fundacji Erdmanna Promnitza. Niestety spłonął w 1905 roku i 2 lata później jego odbudową zajął się mistrz budowlany Ludwig Scheinert (który później zajął się przebudową zamku Książ). Tak powstała śliczna, neobarokowa świątynia, stanowiąca największą salę w mieście.
Fasadę od strony Rynku zdobią okazały portal z dwiema kolumnami jońskimi, wielkie okna pierwszego piętra oraz zupełnie malutkie na parterze. Kościół nakrywa dach mansardowy, noszący wieżę z okazałym hełmem miedzianym. Wewnątrz zobaczysz drewniane empory obiegające świątynię - charakterystyczny element ewangelicki kościołów.
Uwagę przyciąga też ołtarz z obrazem Wniebowstąpienie Pana Jezusa, a na loży książęcej naprzeciw ambony widnieje herb książęcego rodu Hochberg. Z tyłu znajduje się niewielki chór muzyczny z organami. Kościół ewangelicki to największa ozdoba głównego placu pszczyńskiego, stojąca tuż koło Bramy Wybrańców prowadzącej na zamek.
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
Muzeum Prasy Śląskiej to unikatowy obiekt - jedyne tego typu muzeum w Polsce! Znajduje się około 200 metrów od Rynku, przy końcu głównego deptaku miasta. Muzeum prezentuje dzieje drukarstwa i prasy na Śląsku, warto więc zajrzeć do środka, bo to interesujący temat i jakże inaczej dziś osiągany.
Dodatkowym atutem jest fakt, że muzeum mieści się w zabytkowej kamieniczce z przełomu XVIII i XIX wieku. To niski i bardzo uroczy domek. Cały obiekt leży na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie trwa około 1 godziny i jest stosunkowo tanie (bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł). Muzeum czynne jest codziennie poza poniedziałkami, a w poza sezonem turystycznym także poza niedzielami.
Zbiornik Łąka
Na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny, w którym wydzielono plażę miejską z kąpieliskiem. Ponadto można tu uprawiać sporty wodne. Kąpielisko czynne jest latem, zimą można przejść się zaporą, która jest dostępna dla pieszych i rowerzystów. Ten sztuczny zbiornik powstał w 1987 roku, po wybudowaniu zapory na rzece Pszczynka, około 3 km na zachód od Pszczyny. Zapora ma długość ponad 1100 metrów i wysokość 6 metrów. Maksymalna głębokość Zbiornika Łąka to 3,5 metra.
Największa plaża znajduje się na terenie Kąpieliska w miejscowości Łąka, jest tu przystań jachtowa z wypożyczalnią sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowerki wodne, a nawet deski windsurfingowe). Powstały tu boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, pole namiotowe, miejsce grillowania. Kąpielisko miejskie latem czynne jest codziennie. Po drugiej stronie zbiornika w miejscowości Poręba znajduje się mniejsza przystań jachtowa i mniejsza plaża ze sprzętem wodnym i polem namiotowym. Trudniej tu dojechać.
Pole golfowe w Pszczynie
Pole golfowe znajduje się w pobliżu Pokazowej Zagrody Żubrów. Tutaj każdy może zakosztować tego elitarnego zajęcia, na luksusowym polu kryjącym 9 dołków. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, a pociąga Cię ta przygoda, wykwalifikowana kadra pomoże.
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie co prawda nie leży już w Pszczynie, ale to tak piękne miejsce, że koniecznie trzeba je zobaczyć będąc w tej okolicy. To największy zbiornik wodny w całym województwie śląskim, nazywany Śląskim Morzem. A z tego morza wyłaniają się góry, niczym z tafli wody tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków, jaki mogę sobie wyobrazić. Zbiornik Goczałkowicki to zalew czyli sztuczne jezioro utworzone ręką ludzką.
W niczym to nie przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię. Zwykle turyści skupiają się wokół zapory, gdzie czeka bezpłatny parking, dogodny teren spacerowy i wspaniały zachód słońca o stosownej porze, ale naprawdę zachęcam Was, by spojrzeć na Śląskie Morze z kilku innych punktów widokowych, znacznie bardziej czarujących, gdzie zamiast betonu zobaczysz przyrodę, dzikie wysepki i usłyszysz rozkrzyczane ptactwo. Widoki zapierają dech, szczególnie o wschodzie słońca, który dosłownie magnetyzuje.
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Podobnie jest z Kapiasami, to również nie Pszczyna, ale blisko i miejsce jest uwielbiane przez mieszkańców Śląska! Możesz się tu przenieść się do najdalszych zakątków Europy a nawet świata, bez samolotu, bez biletu, wprost do raju! To miejsce zrodzone z pasji do przyrody, ale tej ujarzmionej, bo właściciele z gołej ziemi kilkanaście lat temu wyczarowali tu przecudowne ogrody pokazowe, dostępne bezpłatnie dla każdego. To po prostu bajka.
Znajdziesz tu ogród śródziemnomorski, japoński, skandynawski, angielski, ale także ogród ciszy, zachodzącego słońca czy romantyczny. Dekoracje i kreatywność zachwycają i wydają się tutaj nie mieć granic! Uwielbiamy to miejsce, jest śliczne o każdej porze roku! Latem bywa tutaj tłoczno, dlatego polecam Wam jesień, a nawet zimę, bo ogrody są całoroczne, a na miejscu ogrzejecie się w kawiarni lub restauracji.
Nie musicie szukać inspiracji do własnego ogrodu, po prostu dajcie się zaprosić na fantastyczny spacer, nawet kilkugodzinny. Czas mija niepostrzeżenie wśród wysokich traw szumiących na wietrze, w tajemniczym domku hobbitów, na włoskim patio, wiejskim podwórku czy w brzozowym gaiku.
Pałac Bażantarnia w Pszczynie
W dzielnicy Pszczyny - Porębie stoi uroczy, klasycystyczny pałacyk nazywany Bażantarnią. To około 3 kilometry na zachód od Zamku Pszczyńskiego, przy szosie żorskiej i wodzisławskiej. Pałacyk powstał w końcu XVIII wieku. Jak nazwa wskazuje, hodowano tu bażanty, ale pałacyk służył też zabawie Hochbergom. Obecnie mieści się tutaj restauracja, czasem odbywają się koncerty.
Szlak Architektury Drewnianej w Pszczynie
Szlak Architektury Drewnianej województwa Śląskiego skupia najcenniejsze budowle drewniane regionu. To ciekawe zabytki, które warto odwiedzić podczas swych wędrówek. W Pszczynie na Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się Skansen w Pszczynie, zaś pod miastem na Szlaku zajrzyj też do kościółka Św. Marcina w Ćwiklicach.
Szlak Śląskie Smaki
Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki" to ukłon w stronę tradycji i dobrej kuchni, które to stały się ważną sferą dla Polaków. "Śląskie Smaki" tworzą restauracje serwujące tradycyjne dania regionalne, przygotowywane wg dawnych receptur. Podróżując Szlakiem "Śląskie Smaki" można skosztować nie tylko typowej kuchni śląskiej, ale również jurajskiej, zagłębiowskiej czy beskidzkiej i przekonać się, jak bardzo są one różnorodne. Z typowej kuchni śląskiej trzeba skosztować rolady z kluskami i modrą kapustą. W Pszczynie ze Szlaku zaprasza Restauracja Frykówka pod numerem Rynek 3, zaś pod Pszczyną do Szlaku Śląskie Smaki należy Karczma Wiejska w Jankowicach. Pyszna!
Drewniany kościół w Ćwiklicach
Drewniany kościół Św. Marcina w Ćwiklicach koło Pszczyny pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Jest to kościół konstrukcji zrębowej, pokryty gontem. Od zachodu do świątyni przylega wieża czołowa. Wnętrze kościółka w Ćwiklicach jest barokowe, głównie z XVII i XVIII wieku. Dodatkowo bardzo cenny jest tutaj tryptyk z XV wieku.
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska
Warownia Pszczyńskich Rycerzy
Warownia Pszczyńskich Rycerzy to bardzo ciekawa restauracja, w której poznasz dawne smaki tych ziem. Znajduje się przy trasie prowadzącej ze Śląska, poza centrum miasta.
Gdzie zjeść w Pszczynie
Miasto oferuje kilka ciekawych miejscówek, gdzie dobrze zjesz. Nas jednak najbardziej ujęła Karczma Wiejska w Jankowicach (ul. Żubrów 112 B)- przepyszna restauracja koło żubrowiska, leżąca na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. Bardzo lubimy wszelkie szlaki kulturowe, a ten jest wyjątkowo przyjemny. W Karczmie serwuje się oczywiście pyszną kuchnię śląską, a tutejsze dania to poezja. Podróżowanie dużą rodziną ma wielką zaletę, że można spróbować różnych dań. Oprócz zestawu polecanego przez Śląskie Smaki czyli zupy z podgrzybków, policzków wołowych w sosie własnym i autorskiej kopy jankowickiej z bitą śmietaną, skosztowaliśmy też gęsiny na Św. Marcina oraz typowo śląskiego dania - rolady z kluskami i modrą kapustą.
To była prawdziwa uczta! W Karczmie poznacie śląskie słowo - bajtel czyli dziecko, bo dla maluszka można zamówić specjalne dania Bajtel Box, do których w gratisie dostaniesz gadżety. Dzięki nim dzieci nie nudzą się podczas posiłku i możesz spokojnie rozkoszować się smakiem.
Jeśli masz ochotę na kawę i słodkości, gorąco polecam Ci, poza Herbaciarnią w Parku, również Kawiarnię Maszkety u Jaśka na Rynku w Pszczynie. To pyszne miejsce, ciacho jest wyborne, a do tego te czekoladki - pyszne, bardzo pomysłowe, zarówno jeśli chodzi o fantazyjne kształty, jak i odjechane smaki. Cudo!
Jest jeszcze Warownia Pszczyńskich Rycerzy (ul. Bielska 50), poza centrum Pszczyny, przy głównej trasie do Bielska. Warownia to restauracja ze smakowitą kuchnią, ponoć dawniej podobny zamek stał właśnie tutaj w Pszczynie.
Pszczyna noclegi
W samym mieście masz do wyboru kilka ciekawych noclegów, jak np. Apartamenty Piano Nobile na rynku czy ciekawie brzmiący Daisy's Secret Apartment przy ulicy Wojciecha Korfantego. Wygodny nocleg zapewni Ci Hotel Imperium przy drodze nr 1, niedaleko dworca PKP lub luksusowy Pałac Bażantarnia przy ulicy Barbórki. My akurat spaliśmy na wylotówce, w AHotel Czechowice Dziedzice, który stanowi świetną i spokojna bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji. Przy hotelu działa też restauracja z grillem.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Mapa atrakcji. Dojazd i parkingi w mieście
Najłatwiej i najwygodniej dojechać do Pszczyny samochodem, by móc bez przeszkód poruszać się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami w samej Pszczynie i w jej okolicach. W centrum miasta czekają parkingi płatne, ale możliwe jest też darmowe w weekendy parkowanie, np. za Kościołem Wszystkich Świętych niedaleko Rynku, my często tutaj parkujemy, to jest na ulicy Piwowarskiej. Można bezpłatnie parkować na ulicy Dworcowej koło Skansenu albo przy ulicy Żorskiej, niedaleko Zagrody Żubrów (od 2023 roku podobno płatny).
Bez problemu dostaniesz się też do Pszczyny pociągiem, np. relacji Katowice-Żywiec, dworzec kolejowy znajduje się na Placu Dworcowym, skąd ulicą Dworcową łatwo i szybko dojdziesz do Parku Zabytkowego czy na deptak miasta - ulicę Piastowską. Miasto nie jest duże, a Zabytkowy Park ta naprawdę łączy wszystkie najważniejsze atrakcje, toteż spacerkiem w miłych okolicznościach przyrody do nich dojdziesz. Dzięki temu zwiedzanie Pszczyny jest łatwe i przyjemne.
Historia Pszczyny
Długie są dzieje miasta. Osada z grodem istniała tu z pewnością już w XII wieku, ale prawa miejskie Pszczynie nadano w II połowie XIII wieku, choć to i tak kawał czasu temu. Średniowieczna osada powstała na szlaku kupieckim prowadzącym z Ukrainy przez Kraków, Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej Europy. Na pewno już wtedy, około XIII wieku stał tu zamek otoczony obwarowaniami i fosą, a do niego przylegało miasto z targowiskiem.
Okolica była podmokła, a Pszczynka zdążająca ku Wiśle tworzyła liczne rozlewiska. W tych dawnych czasach ziemia pszczyńska należała do Małopolski, aż do 1178 roku, kiedy stała się częścią Śląska i przeszła we władanie piastowskiego księcia opolsko-raciborskiego. Pszczyna znana była jako jako „CIVITAS” - miasto założone obok istniejącego wcześniej grodu.
Kompozytor Telemann
W 1548 roku węgierski magnat Jan Turzo sprzedał księstwo pszczyńskie biskupowi wrocławskiemu - Baltazarowi Promnitzowi z Żar i przez dwa wieki tymi ziemiami władał jeden z najznakomitszych rodów śląskich. W tym czasie, a także nieco później, za panowania książąt Anhalt-Koethen, Pszczyna utrzymywała bliskie kontakty z Zamkiem Królewskim na Wawelu.
Kultura kwitła, wtedy też, w latach 1704-08 nadwornym kapelmistrzem na zamku w Pszczynie był wybitny kompozytor niemieckiego baroku - Georg Filip Telemann. To na jego pamiątkę, od 1979 roku Muzeum w Pszczynie organizuje koncerty muzyki barokowej pod nazwą "Wieczory u Telemanna", a w 2000 roku Muzeum otrzymało nagrodę im. G. Telemanna władz miasta Magdeburga za "wybitne zasługi w interpretacji, pielęgnowaniu i działalności badawczej, dotyczącej życia i twórczości kompozytora".
Hochbergowie
W 1846 roku dobra pszczyńskie przeszły w ręce hrabiów Hochberg, których rodową siedzibą był zamek Książ. Wtedy zaczęły się najlepsze czasy dla zamku w Pszczynie. Była to bowiem jedna z najbogatszych rodzin magnackich ówczesnej Europy. W 1848 roku, po otrzymaniu tytułu książęcego Hochbergowie przybrali nazwisko von Pless, czyli książąt Pszczyny. Hochbergowie rozbudowywali swą letnią siedzibę myśliwską przez cały XIX wiek.
Tutaj przyjeżdżały polować na żubry i jelenie koronowane głowy z całej Europy. W Pszczynie zaczęły działać zakłady sukiennicze, garbarskie, metalowe, a w cegielniach, olejarniach i kaflarniach wyrabiano dodatkowo broń. W I połowie XIX wieku powstały dwie drukarnie. Ta od Kristiana Schemmela wydawała m.in. "Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom" - pierwszą gazetę na Górnym Śląsku drukowaną w języku polskim.
Powstania Śląskie i wojna
Mieszkańcy Pszczyny walczyli w trzech powstaniach śląskich i ostateczne wyniki plebiscytu w 1921 roku, kiedy 74 procent ludności powiatu opowiedziało się za Polską, sprawiły, że ziemia pszczyńska wróciła do Macierzy. We wrześniu 1939 roku powstańcy i harcerze bohatersko bronili miasta. Toczyły się też ciężkie walki oddziałów Armii Kraków.
Na przełomie 1944 i 1945 roku Pszczyna była tragicznym świadkiem "marszu śmierci" więźniów Oświęcimia. Miasto wyzwolono w lutym 1945 roku. Na szczęście nie doznało poważniejszych zniszczeń wojennych i w ten sposób ocalały cenne zabytki, które dziś możemy tu podziwiać.
Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego
Film o Pszczynie
Na koniec zapraszamy na film o tym pięknym mieście - TOP 5 naszymi oczami:
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Żywiec, odległość: 37.2 km
- Górny Śląsk, odległość: 33.8 km
- Bielsko-Biała, odległość: 18.8 km
- Wisła, odległość: 36.4 km
- Brenna, odległość: 28.6 km
- Wadowice, odległość: 40.8 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!