51°45'44" N
19°27'28" W
Łódzkie
2016-12-14 11:34:22
Zdjęcia Łodzi (39)

Łódź to niezwykłe miasto wojewódzkie położone w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. Choć mało kto o tym wie, korzenie Łodzi sięgają już prawdopodobnie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1332 roku.Przemysłowa Łódź

Dla większości jednak Łódź kojarzy się głównie z XIX-wiecznym przemysłem, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój i powstały liczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców. Do dzisiaj w Łodzi podziwiać można ślady takiej właśnie przemysłowej historii miasta, głównie w popularnym centrum handlowym i rekreacyjnym Manufaktura, które powstało na obszarze dawnej XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Obo zaś stoi piękny pałac Poznańskiego.

Bardzo ciekawa też pod tym względem jest dzielnica Księży Młyn z ogromną fabryką Scheiblera, osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów. Na Piotrkowskiej natomiast stoi słynna Biała Fabryka.

Łódź filmowa

Nie można pominąć też faktu, że Łódź to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. To właśnie tutaj mieście się popularna szkoła filmowa, a dokładniej Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Ciekawostką związaną z kinem w Łodzi jest też oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, znajdująca się na głównym trakcie - ulicy Piotrkowskiej. Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężna gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem - aktorów, reżyserów czy operatorów. Jest też Muzeum Kinematografii, a dla uczczenia Se-ma-fo-ru powstał ciekawy Szlak Bajkowa Łódź.Muzea w Łodzi

Na ciekawą podróż w przeszłość, również tą niedawną zapraszają fantastyczne łódzkie Muzea - Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Historii Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego. Muzeum Historii Sztuki prezentuje natomiast zbiór sztuki nowoczesnej, bo Łódź to interesujący twór, w którym miesza się historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii.

Ulica Piotrkowska

Kto nie ma wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musi chociaż przejść się osławioną ulicą Piotrkowską, ciągnącą się na długości niemal 5 km. To taka Łódź w pigułce, bowiem wokół tego traktu rozwijało się miasto i skupiły się charakterystyczne budowle. Majestatycznie wznoszą się tu pięknie odnowione secesyjne i eklektyczne kamienice, wille i okazałe pałace dawnych przedsiębiorców, wreszcie zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej z Białą Fabryką na czele. Stoi tu rownież wspaniała archikatedra.

No a ponadto muzea, puby, restauracje, dyskoteki, galerie sztuki i kina - jednym słowem wszystko. Można też tu zobaczyć modne ostatnio rzeźby, pomniki i inne twory małej architektury, np. Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Misia Uszatka itp. Na ścianach zabytkowych budynków natomiast rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale.

Imprezy kulturalne

No ale Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży "Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - "Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe.

Łódź atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Noclegi

Noclegi w Łodzi (12)

Czy wiesz, że?

Łódź.  Zamek rycerski z podzamczem. By go zobaczyć należy udać się

  blisko dworca Łódź Kaliska i Atlas Areny oraz bardzo blisko 80 tysięcznego blokowiska-noclegowni Retkinia do znajdujego się tam  kameralnego osiedla z lat 60tych XX wieku.  Dokładnie przy ul. Krzemienieckiej za Grodzieńską w kierunku Retkińskiej.

Gdy osiedle było budowane jeden z mieszkańców skrzyknął paru innych i w tak zwanym czynie społecznym, w swoim wolnym czasie, zamiast oglądać telewizornie zaczęli budować ów mały ale jednak zamek. Były to bowiem czasy (połowa lat 60tych ubiegłego wieku) kiedy wszyscy znali wszystkich sąsiadów, mówili sobie dzień dobry, powierzali sobie dzieci pod opiekę. Dzieci cały czas spędzały na powietrzu. To były czasy!

Gdy ten mały zamek z kaplicą i domkami dla obsługi oraz obowiązkowo z fosą został ukończony to dopiero dla dzieciarni była atrakcja. Zamek stoi pomiędzy blokami Krzemieniecka 16A a 18A. Przez dość długi czas był nawet lekko podświetlony. Wokół jest posadzonych parę iglaków i drobne kwiaty co dodaje dodatkowego uroku.

Po drugiej stronie Krzemienieckiej jest rezerwat Polesie Konstantynowskie a za nim Park Zdrowie, po parku-lesie Łagiewnickim jeden z większych łódzkich parków. Nad stawem w parku była kiedyś wypożyczalnia kajaków. W parku Zdrowie mieści się łódzkie ZOO, małe ale jest.

A po drugiej stronie Krzemienieckiej za wspomnianą ulicą Retkińską jest ogród botaniczny. Nie jest on całkowicie zagospodarowany ale takie fragmenty z łąkami też mają swój urok. Z żoną mamy wykupione roczne bilety wstępu i traktujemy nasz botanik jak sanatorium czy wczasowisko. Rzecz jasna czasem w bliższą lub dalszą Polskę wyruszamy. 

Ciekawostkę przesłał(a) tomtur

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2018-08-09 12:21:27

Warto pamiętać o tym, że zabytki Łodzi przemysłowej to nie tylko fabryki, ale także towarzyszące im pałace XIX-wiecznych przedsiębiorców: Poznańskiego, Scheiblera, Herbsta czy Heinzla. Te perełki architektury to dziś w znacznej części muzea, w których możemy zapoznać się z fascynującą historią miasta. Można je bez problemu znaleźć tutaj: https://www.dziswlodzi.pl/lodz/muzea Co do ulicy Piotrkowskiej - nie zapominajmy o słynnym OFFie! To kultowe miejsce przyciąga każdego dnia nie tylko turystów, ale przede wszystkim mieszkańców miasta. Obok tych wszystkich klubów, restauracji i kreatywnych pracowni nie sposób przejść obojętnie ;)

2014-03-05 15:00:41

Bardzo ciekawe maisto, poukładane i bogate turystycznie, polecam wszystkim

2013-12-13 08:09:24

Brakuje zdjęć w Łodzi w wielu atrakcjach, jesli macie jakieś pod dane atrakcje to prszę wrzućcie :) Bo smutno ta Łódź wygląda

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: