Łódź

Łódź

(4.2 głosów: 215)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter, z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. 

Choć mało kto o tym wie, korzenie Łodzi sięgają już prawdopodobnie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1332 roku. Dla większości jednak Łódź to głównie XIX-wieczny przemysł, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój i powstały liczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców.Łódź
Łódź
Biała Fabryka
Biała Fabryka

Atrakcje w Łodzi

Łódź to spore miasto, z mnóstwem atrakcji dla osób o różnym przekroju wieku i zainteresowań. Na pewno zachwyci się tu każdy miłośnik architektury, kina, ale też w Łodzi wybawią się dzieci. My kilkukrotnie przemierzaliśmy łódzkie uliczki w poszukiwaniu atrakcji turystycznych i na podstawie własnych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was przewodnik po najlepszych atrakcjach w Łodzi. 

Najpierw je wymieniam, po czym opisuję poniżej trochę bardziej dokładnie, a po szczegółowe opisy z informacjami praktycznymi zapraszam do poszczególnych opisów atrakcji po kliknięciu w niebieskie, podlinkowane nazwy atrakcji. Zobacz najlepsze atrakcje w Łodzi! • Ulica Piotrkowska w Łodzi
 • Łódź fabryczna
 • Zoo w Łodzi
 • Ogród Botaniczny i Palmiarnia w Łodzi
 • Szlak Bajkowa Łódź
 • Experymentarium w Łodzi
 • Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
 • Stary Cmentarz w Łodzi
 • Cmentarz żydowski w Łodzi
 • Murale w Łodzi
 • Mandoria w Rzgowie
Łódź
Łódź

1. Piotrkowska w Łodzi

Kto nie ma wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musi chociaż przejść się osławioną ulicą Piotrkowską, ciągnącą się na długości niemal 5 km. To taka Łódź w pigułce, bowiem wokół tego traktu rozwijało się miasto i skupiły się charakterystyczne budowle. Majestatycznie wznoszą się tu pięknie odnowione secesyjne i eklektyczne kamienice, wille i okazałe pałace dawnych przedsiębiorców, wreszcie zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej z Białą Fabryką na czele. Stoi tu również wspaniała archikatedra. 

No a ponadto muzea, puby, restauracje, dyskoteki, galerie sztuki i kina - jednym słowem wszystko. Można też tu zobaczyć modne ostatnio rzeźby, pomniki i inne twory małej architektury, np. Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Misia Uszatka itp. Na ścianach zabytkowych budynków natomiast rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale. Ulica Piotrkowska w Łodzi to wizytówka miasta a przy okazji najdłuższy deptak w Polsce, a może i w Europie!
  

Adres: Piotrkowska, ul. Piotrkowska, Łódź

Łódź
Łódź
Łódź Piotrkowska
Łódź Piotrkowska
Łódź
Łódź
Łódź
Łódź

2. Manufaktura i inne fabryki czyli Łódź fabryczna

Do dzisiaj w Łodzi podziwiać można ślady przemysłowej historii miasta, głównie w popularnym centrum handlowym i rekreacyjnym Manufaktura, które powstało na obszarze dawnej, XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Obok zaś stoi piękny pałac Poznańskiego. Bardzo ciekawa też pod tym względem jest dzielnica Księży Młyn z ogromną fabryką Scheiblera, osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów. W dawnej fabryce dziś mieszczą się loftowe apartamenty. Na Piotrkowskiej natomiast stoi słynna Biała Fabryka Ludwika Geyera - obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
 

 

Adres: Manufaktura, ul. Drewnowska 58, Łódź
Fabryka Scheiblera, ul. Tymienieckiego, Łódź
Biała Fabryka, ul. Piotrkowska 282-284, Łódź

Manufaktura
Manufaktura

3. Zoo w Łodzi

Zoo w Łodzi to Miejski Ogród Zoologiczny, który wkrótce będzie przyciągał swym zachodnim poziomem i niecodzienną atrakcją, bo jesienią 2021 ma się tutaj otworzyć budowane od kilku lat Orientarium, potężny, nowoczesny pawilon ze zwierzętami azjatyckimi. Będzie tu ciepło i kolorowo przez cały rok z dużą bioróżnorodnością. Głównymi mieszkańcami Orientarium będą słonie, które mają tu swój prywatny basen, a podczas kąpieli będzie je można z dołu podglądać. 

No i ten ogromny tunel z rekinami! Również stara część zoo jest ciekawa, z unikalnym lwem azjatyckim, koendu czy żyrafami. Łódzkie Zoo znajduje się niemal w centrum miasta, nieco na zachód od ulicy Piotrkowskiej. Pod samo Zoo podjedziesz samochodem, bo bezpłatny parking znajduje się niemal przy wejściu do ogrodu zoologicznego. Przy wejściu zobaczysz pomnik Maurycego i Hawranka. Zajrzeliśmy już do Orientarium i muszę przyznać, że robi to naprawdę spore wrażenie!
 

 

Adres: Zoo z Orientarium, ul. Konstantynowska 8/10, Łódź

Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium

4. Ogród Botaniczny  i Palmiarnia w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi to idealna enklawa spokoju, zapraszająca na spacery wśród bogatej roślinności. Ogród jest jednym z największych w Polsce, a powstał w 1929 roku, w miejscu, gdzie dziś stoi Palmiarnia, na terenie najstarszego łódzkiego parku - Parku Źródliska I. W obecnej lokalizacji Ogród powstał w latach 60. XX wieku, znajdziesz tu kolorowe kwiecie, Alpinarum, Ogród Japoński, labirynt grabowy, zabytkową aleję lipową i stawy, z kaczkami i kwitnącymi grzybieniami. 

Podobał nam się też Ogród roślin leczniczych i przemysłowych, z wielkimi, pięknymi słonecznikami, ziołami i dyniami. Palmiarnia łódzka stanowi oddział Ogrodu Botanicznego - to ciepłe i kolorowe miejsce, wspaniałe nie tylko latem, ale i w zimnych porach roku. Rosną tu ponad 130-letnie palmy i wiele innych, egzotycznych roślin.
 

 

Adres: Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36/38, Łódź
Palmiarnia, Al. Piłsudskiego 61, Łódź

Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny

5. Szlak Bajkowa Łódź

Szlak Bajkowa Łódź to świetna atrakcja dla małych i dużych. Maluchy po prostu lubią odnajdywać usiane w różnych częściach Łodzi, przy atrakcjach, bajkowe postaci, zaś dorośli z sentymentem patrzą na nie, bo przypominają im czasy dzieciństwa. Postaci ze Szlaku nawiązują bowiem do filmów zrealizowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for

Warto dodać, że w Łodzi powstało ponad 1400 filmów animowanych emitowanych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Każdy nasz rówieśnik dobrze je pamięta 🙂 Najsłynniejsze postaci Szlaku w Łodzi to Miś Uszatek na Piotrkowskiej, Maurycy i Hawranek pod Zoo czy Filemon i Bonifacy spod Muzeum Kinematografii.
 

 

Adres: Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87, Łódź
Adresy innych postaci znajdziesz po kliknięciu w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji powyżej

Łódź - Miś uszatek
Łódź - Miś uszatek
Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź

6. Experymentarium w Łodzi

Experymentarium w Łodzi to bardzo fajne miejsce dla całej rodziny, to ciekawe i interaktywne Centrum Nauki, mieszczące się w popularnej Manufakturze w Łodzi. W tym nietypowym parku rozrywki zrozumiesz różne zagadki naukowe poprzez dobrą zabawę. Nie byłeś orłem z fizyki, biologii czy chemii? 

Nie szkodzi, z Experymentarium z pewnością wyjdziesz mądrzejszy o ciekawe doświadczenia, a dzieci będą wspominać wizytę tutaj jako świetną zabawę.
 

 

Adres: Experymentarium, Manufaktura I piętro, ul. Drewnowska 58, Łódź

Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi

7. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

EC1 w Łodzi to nowa atrakcja w Łodzi, otwarta od 2018 roku. W tym czasie była też największą placówką tego typu w Polsce. Na sześciu kondygnacjach powstały tu 3 wystawy stałe: "Przetwarzanie energii" (związane z historią tego miejsca czyli pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi), "Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz "Mikroświat - Makroświat" pokazująca to, czego nie widzimy nieuzbrojonym okiem, od atomów, przez pyłki drzew po najdalsze głębie Kosmosu. Na pewno zachwyci Cię to miejsce.
 

 

Adres: Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3, Łódź

8. Stary Cmentarz w Łodzi

Stary Cmentarz w Łodzi jest cudowny, jeśli lubisz stare nekropolie, to spacer tutaj będzie dla Ciebie głębokim przeżyciem. To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych nekropolii Łodzi. Pochodzi z 1855 roku i jest trójwyznaniowy, podzielony na 3 części - katolicką, ewangelicką i najmniejszą prawosławną. Na cmentarzu zobaczysz mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich, z których najokazalsze jest neogotyckie mauzoleum Karola Scheiblera z lat 1885-88 w części ewangelickiej. 

Nad częścią katolicką dominuje neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów z przełomu XIX i XX wieku. Ujmuje za serce grób małego dziecka śpiącego na poduszce, pomiędzy dziecięcymi pomnikami, na tyłach kaplicy Scheiblera w części ewangelickiej. Obrośnięty bluszczem grób 4-letniego Gustawa Pietlicha z 1909 roku odkryto w 2006 roku.
 

 

Adres: Stary Cmentarz, ul. Ogrodowa, Łódź

Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz

9. Cmentarz żydowski w Łodzi

Warto też odwiedzić inną nekropolię w Łodzi, równie klimatyczną i niosącą duże emocjonalne przeżycia. To kirkut w Łodzi - największy cmentarz żydowski w Polsce i drugi co do wielkości w Europie po kirkucie berlińskim. Zostało tu pochowanych około 230 tys. Żydów, a do dziś zachowało się około 180 tys. nagrobków. Cmentarz pochodzi z 1892 roku i jest nadal czynny. Otacza go wysoki ceglany mur, a wejście znajduje się przy ul. Zmiennej. 

Za murem zobaczysz gęstwinę macew, poustawianych rzędami i ciągnących się na ogromnym obszarze. W większości są one skromne, z napisami w języku hebrajskim, ale jest też kilka większych grobowców, w tym mauzoleum fabrykanta Izraela Poznańskiego z lat 1903-05, i innych łódzkich przemysłowców - Jarocińskich, Hertzów czy Prussaków.
 

 

Adres: Kirkut, ul. Bracka 40, Łódź (wejście od ul. Zmiennej)

Kirkut
Kirkut
Kirkut
Kirkut

10. Murale w Łodzi

Z tego Łódź słynie w całej Polsce, z pięknych, a czasem zaskakujących murali. Usiane są po całym mieście, wystarczy zadrzeć głowę do góry i na pewno na jakiś się natkniesz. A pewnie nie jeden 🙂 Już na samej Piotrkowskiej zobaczysz murale. Zdobią ściany budynków i tworzą największą w Polsce zewnętrzną galerię miejską. 

Malują je znani artyści streetartowi z Polski (np. Proembrion, M-City, Etam) i zagranicy (np. Osgemeos, Eduardo Kobra czy Inti). Murale powstały m.in. w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms, a wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Graffiti.

Pierwszy współczesny łódzki mural powstał w 2001 roku za sprawą łódzkiej grupy artystycznej Design Futura. Mieści się przy ul. Piotrkowskiej 152 i został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Przez pewien czas był największym graffiti na świecie.

Teraz murale poszły jeszcze dalej i na ścianach budynków tworzą się całe instalacje, złożone dodatkowo z luster, prętów, a nawet części samochodowych. To nierozerwalna część klimatu Łodzi - jedynego takiego miasta w Polsce!

Łódź
Łódź

 

 

Murale, ul. Piotrkowska i inne ulice Łodzi

11. Mandoria w Rzgowie

Mandoria to nowa atrakcja, otwarta w lipcu 2021 roku. To kolejne wspaniałe rodzinne miejsce, co prawda poza granicami Łodzi, ale całkiem niedaleko, na terenie Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie. Wybawi się tu fantastycznie cała rodzina, w parku rozrywki pod dachem, z kilkunastoma atrakcjami, z których mogą korzystać również dorośli. 

Nasza Amelka była zachwycona, a my również. Nie musieliśmy czekać pod atrakcjami na naszego Malucha, tylko bawiliśmy się razem z nim 🙂 Mandoria nie jest tania, ale na pewno dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo dobrze się tutaj wybawią. Dla szalonej młodzieży Mandoria może być za wolna. Na miejscu jest sporo gastronomii i wielki, bezpłatny parking.
 

 

Adres: Mandoria, ul. Dąbrowskiego 1, Rzgów k. Łodzi

Mandoria
Mandoria

Zobacz też nasz film z Łodzi:

Łódź filmowa

Nie można pominąć też faktu, że Łódź to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. To właśnie tutaj mieście się popularna szkoła filmowa, a dokładniej Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Ciekawostką związaną z kinem w Łodzi jest też oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, znajdująca się na głównym trakcie - ulicy Piotrkowskiej. 

Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężne gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem - aktorów, reżyserów czy operatorów. Jest też Muzeum Kinematografii, a dla uczczenia Se-ma-for -u powstał ciekawy Szlak Bajkowa Łódź. Natomiast na Piotrkowskiej powstał bardzo klimatyczny hotel Stare Kino.

Łódź
Łódź
Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź

Muzea w Łodzi

Na ciekawą podróż w przeszłość, również tą niedawną zapraszają fantastyczne łódzkie Muzea - Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Historii Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego. Muzeum Historii Sztuki prezentuje natomiast zbiór sztuki nowoczesnej, bo Łódź to interesujący twór, w którym miesza się historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii.

Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi
Pałac Poznańskiego
Pałac Poznańskiego

Imprezy kulturalne w Łodzi

No ale Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży "Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - "Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe.

Gdzie jeść i spać w Łodzi

Restauracji, knajpek i kawiarni w Łodzi jest pod dostatkiem, podobnie zresztą, jak apartamentów i hoteli. W tym względzie prym wiedzie główny "deptak" miasta - ulica Piotrkowska. To tutaj jedliśmy w Restauracji Gruzińskiej Lavash (Piotrkowska 69), którą możemy gorąco Wam polecić, jest smaczna i unikatowa, a wiem, że gruzińskie smaki w Polsce cieszą się wielką popularnością. Na Piotrkowskiej na pewno warto też polecić Restaurację Imber (Piotrkowska 43), po rewolucjach Magdy Gessler, która serwuje dziś kuchnię żydowską nawiązującą do historii miasta i kamienicy, w której restauracja się znajduje. 

Taniej można też zjeść, znajdziesz na Piotrkowskiej smaczne kanapki i sałatki. Będąc ostatnio w Łodzi spaliśmy też na Piotrkowskiej - w hotelu Stare Kino - to świetna miejscówka, bardzo klimatyczna i zaciszna, mimo głównej ulicy, bo jest to w podwórku. Wspaniale wyposażone pokoje, nawiązujące wystrojem do znanych filmów, pyszne i zróżnicowane śniadanka, cicho i fantastycznie, mogę z serca polecić.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Łódź
Łódź
Łódź
Łódź

Łódź - dojazd

Jak dostać się do miasta? Do Łodzi dojedziesz na 3 różne sposoby:

 • Samochodem - Łódź położona centralnie w Polsce ma jedną z najlepszych lokalizacji. Pod kątem dojazdu miasto praktycznie nie ma sobie równych, w pobliżu Łodzi przebiegają autostrady A1 i A2 oraz droga ekspresowa S8. Niestety tłok w samym mieście sprawia, że warto też pomyśleć o innych środkach transportu
 • Pociągiem - miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z wieloma miastami, np. z Warszawą (podróż trwa tylko 1,5 godziny), Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem czy Szczecinem. W Łodzi istnieje kilka dworców kolejowych. Największy z nich to Łódź Fabryczna w centrum miasta, na terenie Nowego Centrum Łodzi
 • Autobusem - tym środkiem transportu też dojedziesz do łodzi bezpośrednio z kilku miast, m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Torunia czy również z Bydgoszczy. Zatrzymują się one na dworcach Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska.

Łódź - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Łodzi

Turyści najczęściej odwiedzają: Zoo Łódź z Orientarium, a potem Ulica Piotrkowska w Łodzi i Mandoria.

Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź
Zoo Łódź Orientarium
Łódź
Łódź Ogród Botaniczny
Lampiarz
Piotrkowska w Łodzi
Urząd Miasta
Twórcy Łodzi
Hotel Grand
Aleja Gwiazd
Manufaktura
Manufaktura w Łodzi
Manufaktura
Biała Fabryka
Skansen
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi
Archikatedra
Piotrkowska w Łodzi
Manufaktura
Łódź - pomnik Tuwima
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi
Kościół Zesłania Ducha Świętego, kasia ejsmont
, kasia ejsmont
, kasia ejsmont
Łódź, kasia ejsmont
łódź, kasia ejsmont
łódź, Danusia
Dom pod Gutenbergiem na Piotrkowskiej w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Szlak Bajkowa Łódź
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

xd.stasiak
Moje kochane miasto. Mój dom...
Południowa Hania
pewnie i tam tydzień można spędzić na wszystkich atrakcjach, byłam tam kiedyś i podobało mi się naprawdę
Anna Piernikarczyk
Łódź to świetne miasto, inne niż wszystkie, ze swoim specyficznym klimatem, modne i tradycyjne zarazem, z piękną architekturą i wieloma miejscami do posiedzenia 🙂
kasiullla89 nowak

Bardzo ciekawe maisto, poukładane i bogate turystycznie, polecam wszystkim

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022