Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Łódź

Łódź

(4.2 głosów: 214)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter, z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. Choć mało kto o tym wie, korzenie Łodzi sięgają już prawdopodobnie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1332 roku. Dla większości jednak Łódź to głównie XIX-wieczny przemysł, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój i powstały liczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców.Biała Fabryka
Biała Fabryka
Łódź
Łódź

Atrakcje w Łodzi

Łódź to spore miasto, z mnóstwem atrakcji dla osób o różnym przekroju wieku i zainteresowań. Na pewno zachwyci się tu każdy miłośnik architektury, kina, ale też w Łodzi wybawią się dzieci. My kilkukrotnie przemierzaliśmy łódzkie uliczki w poszukiwaniu atrakcji turystycznych i na podstawie własnych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was przewodnik po najlepszych atrakcjach w Łodzi. Najpierw je wymieniam, po czym opisuję poniżej trochę bardziej dokładnie, a po szczegółowe opisy z informacjami praktycznymi zapraszam do poszczególnych opisów atrakcji po kliknięciu w niebieskie, podlinkowane nazwy atrakcji. Zobacz najlepsze atrakcje w Łodzi!

  • Ulica Piotrkowska w Łodzi
  • Łódź fabryczna
  • Zoo w Łodzi
  • Ogród Botaniczny i Palmiarnia w Łodzi
  • Szlak Bajkowa Łódź
  • Experymentarium w Łodzi
  • Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
  • Stary Cmentarz w Łodzi
  • Cmentarz żydowski w Łodzi
  • Mandoria w Rzgowie
Łódź
Łódź
Łódź
Łódź

1. Piotrkowska w Łodzi

Kto nie ma wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musi chociaż przejść się osławioną ulicą Piotrkowską, ciągnącą się na długości niemal 5 km. To taka Łódź w pigułce, bowiem wokół tego traktu rozwijało się miasto i skupiły się charakterystyczne budowle. Majestatycznie wznoszą się tu pięknie odnowione secesyjne i eklektyczne kamienice, wille i okazałe pałace dawnych przedsiębiorców, wreszcie zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej z Białą Fabryką na czele. Stoi tu również wspaniała archikatedra. No a ponadto muzea, puby, restauracje, dyskoteki, galerie sztuki i kina - jednym słowem wszystko. Można też tu zobaczyć modne ostatnio rzeźby, pomniki i inne twory małej architektury, np. Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Misia Uszatka itp. Na ścianach zabytkowych budynków natomiast rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale. Ulica Piotrkowska w Łodzi to wizytówka miasta a przy okazji najdłuższy deptak w Polsce, a może i w Europie!
Adres: Piotrkowska, ul. Piotrkowska, ŁódźŁódź
Łódź
Łódź Piotrkowska
Łódź Piotrkowska
Łódź
Łódź
Łódź
Łódź

2. Manufaktura i inne fabryki czyli Łódź fabryczna

Do dzisiaj w Łodzi podziwiać można ślady przemysłowej historii miasta, głównie w popularnym centrum handlowym i rekreacyjnym Manufaktura, które powstało na obszarze dawnej, XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Obok zaś stoi piękny pałac Poznańskiego. Bardzo ciekawa też pod tym względem jest dzielnica Księży Młyn z ogromną fabryką Scheiblera, osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów. W dawnej fabryce dziś mieszczą się loftowe apartamenty. Na Piotrkowskiej natomiast stoi słynna Biała Fabryka Ludwika Geyera - obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Adres: Manufaktura, ul. Drewnowska 58, Łódź
Fabryka Scheiblera, ul. Tymienieckiego, Łódź
Biała Fabryka, ul. Piotrkowska 282-284, Łódź

Manufaktura
Manufaktura

3. Zoo w Łodzi

Zoo w Łodzi to Miejski Ogród Zoologiczny, który wkrótce będzie przyciągał swym zachodnim poziomem i niecodzienną atrakcją, bo jesienią 2021 ma się tutaj otworzyć budowane od kilku lat Orientarium, potężny, nowoczesny pawilon ze zwierzętami azjatyckimi. Będzie tu ciepło i kolorowo przez cały rok z dużą bioróżnorodnością. Głównymi mieszkańcami Orientarium będą słonie, które mają tu swój prywatny basen, a podczas kąpieli będzie je można z dołu podglądać. No i ten ogromny tunel z rekinami! Również stara część zoo jest ciekawa, z unikalnym lwem azjatyckim, koendu czy żyrafami. Łódzkie Zoo znajduje się niemal w centrum miasta, nieco na zachód od ulicy Piotrkowskiej. Pod samo Zoo podjedziesz samochodem, bo bezpłatny parking znajduje się niemal przy wejściu do ogrodu zoologicznego. Przy wejściu zobaczysz pomnik Maurycego i Hawranka. Zajrzeliśmy już do Orientarium i muszę przyznać, że robi to naprawdę spore wrażenie!
Adres: Zoo z Orientarium, ul. Konstantynowska 8/10, ŁódźZoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium

4. Ogród Botaniczny  i Palmiarnia w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi to idealna enklawa spokoju, zapraszająca na spacery wśród bogatej roślinności. Ogród jest jednym z największych w Polsce, a powstał w 1929 roku, w miejscu, gdzie dziś stoi Palmiarnia, na terenie najstarszego łódzkiego parku - Parku Źródliska I. W obecnej lokalizacji Ogród powstał w latach 60. XX wieku, znajdziesz tu kolorowe kwiecie, Alpinarum, Ogród Japoński, labirynt grabowy, zabytkową aleję lipową i stawy, z kaczkami i kwitnącymi grzybieniami. Podobał nam się też Ogród roślin leczniczych i przemysłowych, z wielkimi, pięknymi słonecznikami, ziołami i dyniami. Palmiarnia łódzka stanowi oddział Ogrodu Botanicznego - to ciepłe i kolorowe miejsce, wspaniałe nie tylko latem, ale i w zimnych porach roku. Rosną tu ponad 130-letnie palmy i wiele innych, egzotycznych roślin.
Adres: Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36/38, Łódź
Palmiarnia, Al. Piłsudskiego 61, Łódź

Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny

5. Szlak Bajkowa Łódź

Szlak Bajkowa Łódź to świetna atrakcja dla małych i dużych. Maluchy po prostu lubią odnajdywać usiane w różnych częściach Łodzi, przy atrakcjach, bajkowe postaci, zaś dorośli z sentymentem patrzą na nie, bo przypominają im czasy dzieciństwa. Postaci ze Szlaku nawiązują bowiem do filmów zrealizowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. Warto dodać, że w Łodzi powstało ponad 1400 filmów animowanych emitowanych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Każdy nasz rówieśnik dobrze je pamięta 🙂 Najsłynniejsze postaci Szlaku w Łodzi to Miś Uszatek na Piotrkowskiej, Maurycy i Hawranek pod Zoo czy Filemon i Bonifacy spod Muzeum Kinematografii.
Adres: Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87, Łódź
Adresy innych postaci znajdziesz po kliknięciu w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji powyżej

Łódź - Miś uszatek
Łódź - Miś uszatek
Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź

6. Experymentarium w Łodzi

Experymentarium w Łodzi to bardzo fajne miejsce dla całej rodziny, to ciekawe i interaktywne Centrum Nauki, mieszczące się w popularnej Manufakturze w Łodzi. W tym nietypowym parku rozrywki zrozumiesz różne zagadki naukowe poprzez dobrą zabawę. Nie byłeś orłem z fizyki, biologii czy chemii? Nie szkodzi, z Experymentarium z pewnością wyjdziesz mądrzejszy o ciekawe doświadczenia, a dzieci będą wspominać wizytę tutaj jako świetną zabawę.
Adres: Experymentarium, Manufaktura I piętro, ul. Drewnowska 58, Łódź

Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi

7. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

EC1 w Łodzi to nowa atrakcja w Łodzi, otwarta od 2018 roku. W tym czasie była też największą placówką tego typu w Polsce. Na sześciu kondygnacjach powstały tu 3 wystawy stałe: "Przetwarzanie energii" (związane z historią tego miejsca czyli pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi), "Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz "Mikroświat - Makroświat" pokazująca to, czego nie widzimy nieuzbrojonym okiem, od atomów, przez pyłki drzew po najdalsze głębie Kosmosu. Na pewno zachwyci Cię to miejsce.
Adres: Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3, Łódź

8. Stary Cmentarz w Łodzi

Stary Cmentarz w Łodzi jest cudowny, jeśli lubisz stare nekropolie, to spacer tutaj będzie dla Ciebie głębokim przeżyciem. To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych nekropolii Łodzi. Pochodzi z 1855 roku i jest trójwyznaniowy, podzielony na 3 części - katolicką, ewangelicką i najmniejszą prawosławną. Na cmentarzu zobaczysz mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich, z których najokazalsze jest neogotyckie mauzoleum Karola Scheiblera z lat 1885-88 w części ewangelickiej. Nad częścią katolicką dominuje neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów z przełomu XIX i XX wieku. Ujmuje za serce grób małego dziecka śpiącego na poduszce, pomiędzy dziecięcymi pomnikami, na tyłach kaplicy Scheiblera w części ewangelickiej. Obrośnięty bluszczem grób 4-letniego Gustawa Pietlicha z 1909 roku odkryto w 2006 roku.
Adres: Stary Cmentarz, ul. Ogrodowa, Łódź

Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz

9. Cmentarz żydowski w Łodzi

Warto też odwiedzić inną nekropolię w Łodzi, równie klimatyczną i niosącą duże emocjonalne przeżycia. To kirkut w Łodzi - największy cmentarz żydowski w Polsce i drugi co do wielkości w Europie po kirkucie berlińskim. Zostało tu pochowanych około 230 tys. Żydów, a do dziś zachowało się około 180 tys. nagrobków. Cmentarz pochodzi z 1892 roku i jest nadal czynny. Otacza go wysoki ceglany mur, a wejście znajduje się przy ul. Zmiennej. Za murem zobaczysz gęstwinę macew, poustawianych rzędami i ciągnących się na ogromnym obszarze. W większości są one skromne, z napisami w języku hebrajskim, ale jest też kilka większych grobowców, w tym mauzoleum fabrykanta Izraela Poznańskiego z lat 1903-05, i innych łódzkich przemysłowców - Jarocińskich, Hertzów czy Prussaków.
Adres: Kirkut, ul. Bracka 40, Łódź (wejście od ul. Zmiennej)

Kirkut
Kirkut
Kirkut
Kirkut

10. Mandoria w Rzgowie

Mandoria to nowa atrakcja, otwarta w lipcu 2021 roku. To kolejne wspaniałe rodzinne miejsce, co prawda poza granicami Łodzi, ale całkiem niedaleko, na terenie Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie. Wybawi się tu fantastycznie cała rodzina, w parku rozrywki pod dachem, z kilkunastoma atrakcjami, z których mogą korzystać również dorośli. Nasza Amelka była zachwycona, a my również. Nie musieliśmy czekać pod atrakcjami na naszego Malucha, tylko bawiliśmy się razem z nim 🙂 Mandoria nie jest tania, ale na pewno dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo dobrze się tutaj wybawią. Dla szalonej młodzieży Mandoria może być za wolna. Na miejscu jest sporo gastronomii i wielki, bezpłatny parking.
Adres: Mandoria, ul. Dąbrowskiego 1, Rzgów k. Łodzi

Mandoria
Mandoria

Zobacz też nasz film z Łodzi:

Łódź filmowa

Nie można pominąć też faktu, że Łódź to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. To właśnie tutaj mieście się popularna szkoła filmowa, a dokładniej Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Ciekawostką związaną z kinem w Łodzi jest też oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, znajdująca się na głównym trakcie - ulicy Piotrkowskiej. Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężne gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem - aktorów, reżyserów czy operatorów. Jest też Muzeum Kinematografii, a dla uczczenia Se-ma-for -u powstał ciekawy Szlak Bajkowa Łódź. Natomiast na Piotrkowskiej powstał bardzo klimatyczny hotel Stare Kino.

Łódź
Łódź
Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź

Muzea w Łodzi

Na ciekawą podróż w przeszłość, również tą niedawną zapraszają fantastyczne łódzkie Muzea - Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Historii Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego. Muzeum Historii Sztuki prezentuje natomiast zbiór sztuki nowoczesnej, bo Łódź to interesujący twór, w którym miesza się historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii.

Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi
Pałac Poznańskiego
Pałac Poznańskiego

Imprezy kulturalne

No ale Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży "Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - "Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe.

Gdzie jeść i spać w Łodzi

Restauracji, knajpek i kawiarni w Łodzi jest pod dostatkiem, podobnie zresztą, jak apartamentów i hoteli. W tym względzie prym wiedzie główny "deptak" miasta - ulica Piotrkowska. To tutaj jedliśmy w Restauracji Gruzińskiej Lavash (Piotrkowska 69), którą możemy gorąco Wam polecić, jest smaczna i unikatowa, a wiem, że gruzińskie smaki w Polsce cieszą się wielką popularnością. Na Piotrkowskiej na pewno warto też polecić Restaurację Imber (Piotrkowska 43), po rewolucjach Magdy Gessler, która serwuje dziś kuchnię żydowską nawiązującą do historii miasta i kamienicy, w której restauracja się znajduje. Taniej można też zjeść, znajdziesz na Piotrkowskiej smaczne kanapki i sałatki. Będąc ostatnio w Łodzi spaliśmy też na Piotrkowskiej - w hotelu Stare Kino - to świetna miejscówka, bardzo klimatyczna i zaciszna, mimo głównej ulicy, bo jest to w podwórku. Wspaniale wyposażone pokoje, nawiązujące wystrojem do znanych filmów, pyszne i zróżnicowane śniadanka, cicho i fantastycznie, mogę z serca polecić.

Łódź
Łódź
Łódź
Łódź

Mapa Łodzi z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Łodzi. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Łodzi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź
Zoo Łódź Orientarium
Łódź
Łódź Ogród Botaniczny
Lampiarz
Piotrkowska w Łodzi
Urząd Miasta
Twórcy Łodzi
Hotel Grand
Aleja Gwiazd
Manufaktura
Manufaktura w Łodzi
Manufaktura
Biała Fabryka
Skansen
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi
Archikatedra
Piotrkowska w Łodzi
Manufaktura
Łódź - pomnik Tuwima
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi
Kościół Zesłania Ducha Świętego, kasia ejsmont
, kasia ejsmont
, kasia ejsmont
Łódź, kasia ejsmont
łódź, kasia ejsmont
łódź, Danusia
Dom pod Gutenbergiem na Piotrkowskiej w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Szlak Bajkowa Łódź
51°45'44N, 19°27'28E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Południowa Hania
pewnie i tam tydzień można spędzić na wszystkich atrakcjach, byłam tam kiedyś i podobało mi się naprawdę
Anna Piernikarczyk
Łódź to świetne miasto, inne niż wszystkie, ze swoim specyficznym klimatem, modne i tradycyjne zarazem, z piękną architekturą i wieloma miejscami do posiedzenia 🙂
kasiullla89 nowak

Bardzo ciekawe maisto, poukładane i bogate turystycznie, polecam wszystkim

Łódź na blogu

Łódź - miasto inne niż wszystkie

Czy znacie dobrze Łódź? My już nie raz przemierzaliśmy łódzkie ulice w poszukiwaniu atrakcji i okazuje się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, miłośnicy architektury, historii, wystaw muzealnych, ale też dobrej kuchni, nocnej rozrywki czy rodzinnej, dobrej zabawy. Zobacz nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Łodzi i tak jak my zakochaj się w tym mieście!

30 sierpień 2021 13:06

Łódź na weekend rodzinny

Łódź ze słynną Piotrkowską to niesamowite miasto, jedni je kochają, inni niekoniecznie, dla wszystkich wszakże ma ciekawą ofertę turystyczną, piękną architekturę, niecodzienny klimat i mnóstwo przeróżnych knajpek. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter, ale tym razem mieliśmy się po prostu dobrze bawić z dziećmi, więc wybraliśmy Zoo, Ogród Botaniczny i dzień wcześniej Mandorię! Zobacz relację z naszego rodzinnego weekendu w Łodzi 🙂

27 sierpień 2021 13:14

Mandoria - Miasto Przygód nas porwało!

Mandoria w Rzgowie pod Łodzią to świetny park rodzinnej rozrywki, otwarty całkiem niedawno, bo w lipcu 2021 roku. Pod dachem, otwarty cały rok, zawsze piękny i gotowy na dobrą zabawę. Jesteście go ciekawi? Zobaczcie naszą relację, zapraszamy 🙂

26 sierpień 2021 10:23
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021