Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter, z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych.
Choć mało kto o tym wie, korzenie Łodzi sięgają już prawdopodobnie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1332 roku. Dla większości jednak Łódź to głównie XIX-wieczny przemysł, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój i powstały liczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców.


- Atrakcje w Łodzi 1. Piotrkowska w Łodzi 2. Manufaktura i inne fabryki czyli Łódź fabryczna 3. Zoo w Łodzi 4. Ogród Botaniczny i Palmiarnia w Łodzi 5. Szlak Bajkowa Łódź 6. Experymentarium w Łodzi 7. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi 8. Stary Cmentarz w Łodzi 9. Cmentarz żydowski w Łodzi 10. Murale w Łodzi 11. Mandoria w Rzgowie Zobacz też nasz film z Łodzi: Łódź filmowa Muzea w Łodzi Imprezy kulturalne w Łodzi Gdzie jeść i spać w Łodzi Łódź - dojazd Mapa z zaznaczonymi atrakcjami Pytania i odpowiedzi
Atrakcje w Łodzi
Łódź to spore miasto, z mnóstwem atrakcji dla osób o różnym przekroju wieku i zainteresowań. Na pewno zachwyci się tu każdy miłośnik architektury, kina, ale też w Łodzi wybawią się dzieci. My kilkukrotnie przemierzaliśmy łódzkie uliczki w poszukiwaniu atrakcji turystycznych i na podstawie własnych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was przewodnik po najlepszych atrakcjach w Łodzi.
Najpierw je wymieniam, po czym opisuję poniżej trochę bardziej dokładnie, a po szczegółowe opisy z informacjami praktycznymi zapraszam do poszczególnych opisów atrakcji po kliknięciu w niebieskie, podlinkowane nazwy atrakcji. Zobacz najlepsze atrakcje w Łodzi!
- Ulica Piotrkowska w Łodzi
- Łódź fabryczna
- Zoo w Łodzi
- Ogród Botaniczny i Palmiarnia w Łodzi
- Szlak Bajkowa Łódź
- Experymentarium w Łodzi
- Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
- Stary Cmentarz w Łodzi
- Cmentarz żydowski w Łodzi
- Murale w Łodzi
- Mandoria w Rzgowie

1. Piotrkowska w Łodzi
Kto nie ma wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musi chociaż przejść się osławioną ulicą Piotrkowską, ciągnącą się na długości niemal 5 km. To taka Łódź w pigułce, bowiem wokół tego traktu rozwijało się miasto i skupiły się charakterystyczne budowle. Majestatycznie wznoszą się tu pięknie odnowione secesyjne i eklektyczne kamienice, wille i okazałe pałace dawnych przedsiębiorców, wreszcie zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej z Białą Fabryką na czele. Stoi tu również wspaniała archikatedra.
No a ponadto muzea, puby, restauracje, dyskoteki, galerie sztuki i kina - jednym słowem wszystko. Można też tu zobaczyć modne ostatnio rzeźby, pomniki i inne twory małej architektury, np. Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Misia Uszatka itp. Na ścianach zabytkowych budynków natomiast rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale. Ulica Piotrkowska w Łodzi to wizytówka miasta a przy okazji najdłuższy deptak w Polsce, a może i w Europie!
Adres: Piotrkowska, ul. Piotrkowska, Łódź




2. Manufaktura i inne fabryki czyli Łódź fabryczna
Do dzisiaj w Łodzi podziwiać można ślady przemysłowej historii miasta, głównie w popularnym centrum handlowym i rekreacyjnym Manufaktura, które powstało na obszarze dawnej, XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Obok zaś stoi piękny pałac Poznańskiego. Bardzo ciekawa też pod tym względem jest dzielnica Księży Młyn z ogromną fabryką Scheiblera, osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów. W dawnej fabryce dziś mieszczą się loftowe apartamenty. Na Piotrkowskiej natomiast stoi słynna Biała Fabryka Ludwika Geyera - obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Adres: Manufaktura, ul. Drewnowska 58, Łódź
Fabryka Scheiblera, ul. Tymienieckiego, Łódź
Biała Fabryka, ul. Piotrkowska 282-284, Łódź

3. Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi to Miejski Ogród Zoologiczny, który wkrótce będzie przyciągał swym zachodnim poziomem i niecodzienną atrakcją, bo jesienią 2021 ma się tutaj otworzyć budowane od kilku lat Orientarium, potężny, nowoczesny pawilon ze zwierzętami azjatyckimi. Będzie tu ciepło i kolorowo przez cały rok z dużą bioróżnorodnością. Głównymi mieszkańcami Orientarium będą słonie, które mają tu swój prywatny basen, a podczas kąpieli będzie je można z dołu podglądać.
No i ten ogromny tunel z rekinami! Również stara część zoo jest ciekawa, z unikalnym lwem azjatyckim, koendu czy żyrafami. Łódzkie Zoo znajduje się niemal w centrum miasta, nieco na zachód od ulicy Piotrkowskiej. Pod samo Zoo podjedziesz samochodem, bo bezpłatny parking znajduje się niemal przy wejściu do ogrodu zoologicznego. Przy wejściu zobaczysz pomnik Maurycego i Hawranka. Zajrzeliśmy już do Orientarium i muszę przyznać, że robi to naprawdę spore wrażenie!
Adres: Zoo z Orientarium, ul. Konstantynowska 8/10, Łódź


4. Ogród Botaniczny i Palmiarnia w Łodzi
Ogród Botaniczny w Łodzi to idealna enklawa spokoju, zapraszająca na spacery wśród bogatej roślinności. Ogród jest jednym z największych w Polsce, a powstał w 1929 roku, w miejscu, gdzie dziś stoi Palmiarnia, na terenie najstarszego łódzkiego parku - Parku Źródliska I. W obecnej lokalizacji Ogród powstał w latach 60. XX wieku, znajdziesz tu kolorowe kwiecie, Alpinarum, Ogród Japoński, labirynt grabowy, zabytkową aleję lipową i stawy, z kaczkami i kwitnącymi grzybieniami.
Podobał nam się też Ogród roślin leczniczych i przemysłowych, z wielkimi, pięknymi słonecznikami, ziołami i dyniami. Palmiarnia łódzka stanowi oddział Ogrodu Botanicznego - to ciepłe i kolorowe miejsce, wspaniałe nie tylko latem, ale i w zimnych porach roku. Rosną tu ponad 130-letnie palmy i wiele innych, egzotycznych roślin.
Adres: Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36/38, Łódź
Palmiarnia, Al. Piłsudskiego 61, Łódź


5. Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź to świetna atrakcja dla małych i dużych. Maluchy po prostu lubią odnajdywać usiane w różnych częściach Łodzi, przy atrakcjach, bajkowe postaci, zaś dorośli z sentymentem patrzą na nie, bo przypominają im czasy dzieciństwa. Postaci ze Szlaku nawiązują bowiem do filmów zrealizowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.
Warto dodać, że w Łodzi powstało ponad 1400 filmów animowanych emitowanych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Każdy nasz rówieśnik dobrze je pamięta 🙂 Najsłynniejsze postaci Szlaku w Łodzi to Miś Uszatek na Piotrkowskiej, Maurycy i Hawranek pod Zoo czy Filemon i Bonifacy spod Muzeum Kinematografii.
Adres: Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87, Łódź
Adresy innych postaci znajdziesz po kliknięciu w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji powyżej


6. Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi to bardzo fajne miejsce dla całej rodziny, to ciekawe i interaktywne Centrum Nauki, mieszczące się w popularnej Manufakturze w Łodzi. W tym nietypowym parku rozrywki zrozumiesz różne zagadki naukowe poprzez dobrą zabawę. Nie byłeś orłem z fizyki, biologii czy chemii?
Nie szkodzi, z Experymentarium z pewnością wyjdziesz mądrzejszy o ciekawe doświadczenia, a dzieci będą wspominać wizytę tutaj jako świetną zabawę.
Adres: Experymentarium, Manufaktura I piętro, ul. Drewnowska 58, Łódź


7. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
EC1 w Łodzi to nowa atrakcja w Łodzi, otwarta od 2018 roku. W tym czasie była też największą placówką tego typu w Polsce. Na sześciu kondygnacjach powstały tu 3 wystawy stałe: "Przetwarzanie energii" (związane z historią tego miejsca czyli pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi), "Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz "Mikroświat - Makroświat" pokazująca to, czego nie widzimy nieuzbrojonym okiem, od atomów, przez pyłki drzew po najdalsze głębie Kosmosu. Na pewno zachwyci Cię to miejsce.
Adres: Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3, Łódź
8. Stary Cmentarz w Łodzi
Stary Cmentarz w Łodzi jest cudowny, jeśli lubisz stare nekropolie, to spacer tutaj będzie dla Ciebie głębokim przeżyciem. To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych nekropolii Łodzi. Pochodzi z 1855 roku i jest trójwyznaniowy, podzielony na 3 części - katolicką, ewangelicką i najmniejszą prawosławną. Na cmentarzu zobaczysz mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich, z których najokazalsze jest neogotyckie mauzoleum Karola Scheiblera z lat 1885-88 w części ewangelickiej.
Nad częścią katolicką dominuje neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów z przełomu XIX i XX wieku. Ujmuje za serce grób małego dziecka śpiącego na poduszce, pomiędzy dziecięcymi pomnikami, na tyłach kaplicy Scheiblera w części ewangelickiej. Obrośnięty bluszczem grób 4-letniego Gustawa Pietlicha z 1909 roku odkryto w 2006 roku.
Adres: Stary Cmentarz, ul. Ogrodowa, Łódź



9. Cmentarz żydowski w Łodzi
Warto też odwiedzić inną nekropolię w Łodzi, równie klimatyczną i niosącą duże emocjonalne przeżycia. To kirkut w Łodzi - największy cmentarz żydowski w Polsce i drugi co do wielkości w Europie po kirkucie berlińskim. Zostało tu pochowanych około 230 tys. Żydów, a do dziś zachowało się około 180 tys. nagrobków. Cmentarz pochodzi z 1892 roku i jest nadal czynny. Otacza go wysoki ceglany mur, a wejście znajduje się przy ul. Zmiennej.
Za murem zobaczysz gęstwinę macew, poustawianych rzędami i ciągnących się na ogromnym obszarze. W większości są one skromne, z napisami w języku hebrajskim, ale jest też kilka większych grobowców, w tym mauzoleum fabrykanta Izraela Poznańskiego z lat 1903-05, i innych łódzkich przemysłowców - Jarocińskich, Hertzów czy Prussaków.
Adres: Kirkut, ul. Bracka 40, Łódź (wejście od ul. Zmiennej)


10. Murale w Łodzi
Z tego Łódź słynie w całej Polsce, z pięknych, a czasem zaskakujących murali. Usiane są po całym mieście, wystarczy zadrzeć głowę do góry i na pewno na jakiś się natkniesz. A pewnie nie jeden 🙂 Już na samej Piotrkowskiej zobaczysz murale. Zdobią ściany budynków i tworzą największą w Polsce zewnętrzną galerię miejską.
Malują je znani artyści streetartowi z Polski (np. Proembrion, M-City, Etam) i zagranicy (np. Osgemeos, Eduardo Kobra czy Inti). Murale powstały m.in. w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms, a wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Graffiti.
Pierwszy współczesny łódzki mural powstał w 2001 roku za sprawą łódzkiej grupy artystycznej Design Futura. Mieści się przy ul. Piotrkowskiej 152 i został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Przez pewien czas był największym graffiti na świecie.
Teraz murale poszły jeszcze dalej i na ścianach budynków tworzą się całe instalacje, złożone dodatkowo z luster, prętów, a nawet części samochodowych. To nierozerwalna część klimatu Łodzi - jedynego takiego miasta w Polsce!

Murale, ul. Piotrkowska i inne ulice Łodzi
11. Mandoria w Rzgowie
Mandoria to nowa atrakcja, otwarta w lipcu 2021 roku. To kolejne wspaniałe rodzinne miejsce, co prawda poza granicami Łodzi, ale całkiem niedaleko, na terenie Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie. Wybawi się tu fantastycznie cała rodzina, w parku rozrywki pod dachem, z kilkunastoma atrakcjami, z których mogą korzystać również dorośli.
Nasza Amelka była zachwycona, a my również. Nie musieliśmy czekać pod atrakcjami na naszego Malucha, tylko bawiliśmy się razem z nim 🙂 Mandoria nie jest tania, ale na pewno dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo dobrze się tutaj wybawią. Dla szalonej młodzieży Mandoria może być za wolna. Na miejscu jest sporo gastronomii i wielki, bezpłatny parking.
Adres: Mandoria, ul. Dąbrowskiego 1, Rzgów k. Łodzi

Zobacz też nasz film z Łodzi:
Łódź filmowa
Nie można pominąć też faktu, że Łódź to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. To właśnie tutaj mieście się popularna szkoła filmowa, a dokładniej Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Ciekawostką związaną z kinem w Łodzi jest też oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, znajdująca się na głównym trakcie - ulicy Piotrkowskiej.
Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężne gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem - aktorów, reżyserów czy operatorów. Jest też Muzeum Kinematografii, a dla uczczenia Se-ma-for -u powstał ciekawy Szlak Bajkowa Łódź. Natomiast na Piotrkowskiej powstał bardzo klimatyczny hotel Stare Kino.


Muzea w Łodzi
Na ciekawą podróż w przeszłość, również tą niedawną zapraszają fantastyczne łódzkie Muzea - Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Historii Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego. Muzeum Historii Sztuki prezentuje natomiast zbiór sztuki nowoczesnej, bo Łódź to interesujący twór, w którym miesza się historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii.


Imprezy kulturalne w Łodzi
No ale Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży "Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - "Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe.
Gdzie jeść i spać w Łodzi
Restauracji, knajpek i kawiarni w Łodzi jest pod dostatkiem, podobnie zresztą, jak apartamentów i hoteli. W tym względzie prym wiedzie główny "deptak" miasta - ulica Piotrkowska. To tutaj jedliśmy w Restauracji Gruzińskiej Lavash (Piotrkowska 69), którą możemy gorąco Wam polecić, jest smaczna i unikatowa, a wiem, że gruzińskie smaki w Polsce cieszą się wielką popularnością. Na Piotrkowskiej na pewno warto też polecić Restaurację Imber (Piotrkowska 43), po rewolucjach Magdy Gessler, która serwuje dziś kuchnię żydowską nawiązującą do historii miasta i kamienicy, w której restauracja się znajduje.
Taniej można też zjeść, znajdziesz na Piotrkowskiej smaczne kanapki i sałatki. Będąc ostatnio w Łodzi spaliśmy też na Piotrkowskiej - w hotelu Stare Kino - to świetna miejscówka, bardzo klimatyczna i zaciszna, mimo głównej ulicy, bo jest to w podwórku. Wspaniale wyposażone pokoje, nawiązujące wystrojem do znanych filmów, pyszne i zróżnicowane śniadanka, cicho i fantastycznie, mogę z serca polecić.


Łódź - dojazd
Jak dostać się do miasta? Do Łodzi dojedziesz na 3 różne sposoby:
- Samochodem - Łódź położona centralnie w Polsce ma jedną z najlepszych lokalizacji. Pod kątem dojazdu miasto praktycznie nie ma sobie równych, w pobliżu Łodzi przebiegają autostrady A1 i A2 oraz droga ekspresowa S8. Niestety tłok w samym mieście sprawia, że warto też pomyśleć o innych środkach transportu
- Pociągiem - miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z wieloma miastami, np. z Warszawą (podróż trwa tylko 1,5 godziny), Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem czy Szczecinem. W Łodzi istnieje kilka dworców kolejowych. Największy z nich to Łódź Fabryczna w centrum miasta, na terenie Nowego Centrum Łodzi
- Autobusem - tym środkiem transportu też dojedziesz do łodzi bezpośrednio z kilku miast, m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Torunia czy również z Bydgoszczy. Zatrzymują się one na dworcach Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska.
Łódź - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Łodzi
Turyści najczęściej odwiedzają: Zoo Łódź z Orientarium, a potem Ulica Piotrkowska w Łodzi i Mandoria.




































