Łódź atrakcje. Co warto zobaczyć w Łodzi? Manufaktura, Piotrkowska, Księży Młyn. Muzea, murale, knajpki

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-01-29
Manufaktura w Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter. Z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. 

Czy wiesz, że potęga Łodzi oparta jest na delikatnej bawełnie? Mocno zderzyła się ona z żelaznymi prawami biznesu i krwiopijczymi magnatami, którzy zbudowali niepojęte majątki, bezdusznie wykorzystując robotników. Pozostały po nich pałace z olśniewającymi wnętrzami, niezniszczonymi w czasie wojny i dawne fabryki, wielkie kolosy z cegieł, w które dziś tchnięto nowego ducha.

Łódź, Manufaktura i Pałac Poznańskiego
Łódź, Manufaktura i Pałac Poznańskiego

Atrakcje w Łodzi

Łódź to spore miasto, z mnóstwem atrakcji dla osób o różnym przekroju wieku i zainteresowań. Na pewno zachwyci się tu każdy miłośnik architektury, kina, ale też wybawią się tutaj dzieci. My kilkukrotnie przemierzaliśmy tutejsze uliczki w poszukiwaniu atrakcji turystycznych. Na podstawie własnych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was przewodnik po największych atrakcjach w Łodzi. 

Po szczegółowe opisy z informacjami praktycznymi zapraszam do poszczególnych opisów atrakcji po kliknięciu w niebieskie, podlinkowane nazwy atrakcji. Zobacz najlepsze atrakcje w Łodzi!

EC1 atrakcje rodzinne w Łodzi
EC1 atrakcje rodzinne w Łodzi
Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej

Piotrkowska - Łódź w 1 dzień w pigułce

Kto nie ma wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musi chociaż przejść się osławioną Piotrkowską. Ją koniecznie trzeba zobaczyć! Ciągnie się na długości ponad 4 km km, a rozpoczyna się na Placu Wolności. Wokół tego traktu rozwijało się miasto i skupiły się charakterystyczne budowle. Majestatycznie wznoszą się tu pięknie odnowione, secesyjne i eklektyczne kamienice, wille oraz okazałe pałace dawnych przedsiębiorców. Wreszcie zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej z Białą Fabryką na czele. Czy wiesz, że swego czasu w mieście działało około 700 fabryk? Pejzaż traktu usiany był wówczas kominami.

No a ponadto powstały muzea, puby, restauracje, dyskoteki, galerie sztuki i kina. Zlokalizowana jest tu również wspaniała archikatedra. Jednym słowem wszystko. Można też tutaj zobaczyć rzeźby, pomniki i inne twory małej architektury, np. Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Misia Uszatka itp. Na ścianach zabytkowych budynków natomiast rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale. Piotrkowska w Łodzi to wizytówka miasta a przy okazji najdłuższy deptak w Polsce. A może i w Europie! Choć to umowne określenie, bo ulica nie jest pozbawiona ruchu samochodów.
Adres: ul. Piotrkowska

Łódź
Łódź
Łódź pomniki
Łódź pomniki

OFF Piotrkowska

To miejsce dla kreatywnych dusz. Pozostałość po fabryce, przekształcona w klimatyczny zaułek pełen pubów, kawiarni, czy showroomów projektantów. Wieczorem ładnie oświetlony, więc jeśli chcesz zobaczyć Łódź nocą, to warto rozpocząć właśnie tutaj.
Adres: ul. Piotrkowska 138/140

OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska
OFF Piotrkowska

 

Pasaż Róży na Piotrkowskiej

Pasaż Róży skrył się w jednym z podwórek słynnego traktu, blisko Placu Wolności. Ta niecodzienna wizja artystyczna wiąże się z tragicznymi przeżyciami artystki, Joanny Rajkowskiej i jej córki Róży. Wkrótce po jej urodzeniu wykryto u niej nowotwór oka, a te szkiełka w elewacji przypominają, jak cenny i ważny jest dla nas wzrok. Turyści chętnie tu zaglądają, bo to popularny ostatnio punkt na mapie Łodzi. Rozmach dzieła robi spore wrażenie!
Adres: Piotrkowska 3

Pasaż Róży
Pasaż Róży
Pasaż Róży
Pasaż Róży
Pasaż Róży
Pasaż Róży

 

Manufaktura - warto zobaczyć w Łodzi

Do dzisiaj w mieście podziwiać można ślady przemysłowej historii miasta. Podczas zwiedzania Łodzi nie pomiń popularnego centrum handlowego i rozrywkowego Manufaktura. Ten nowoczesny kompleks powstał na obszarze dawnej, XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Jego majątek po śmierci wyceniono na 12 milionów rubli. Dla porównania miesięczny zarobek ówczesnego tkacza wynosił około 12 rubli. Dziecko, które mogło w fabryce pracować po ukończeniu 12. roku życia, zarobiło przez miesiąc zaledwie 2 ruble, co starczało na około 8 bochenków chleba.

Zakład działał tu 120 lat, do końca praktycznie wykorzystując krosna z czasów twórcy. Ten sprowadzał je z Anglii, jako najnowocześniejsze maszyny na świecie. Mimo to, niemal każdego dnia zdarzały się wypadki, nawet śmiertelne. Jeśli chcesz poczuć klimat tych czasów, polecamy film Andrzeja Wajdy - Ziemia Obiecana

Dziś nowoczesny kompleks w dawnych zabudowaniach fabrycznych z najwyższą przędzalnią w mieście, czaruje butikami, strefą rozrywki i licznymi knajpami. Szczególnie polecam Muzeum Fabryki, niewielkie, ale jakże wymowne i upamiętniające miejscowe dziedzictwo.
Adres: ul. Drewnowska 58

Widok z tarasu Muzeum Fabryki na Manufakturę
Widok z tarasu Muzeum Fabryki na Manufakturę
Manufaktura
Manufaktura
Muzeum Fabryki, Łódź przemysłowa
Muzeum Fabryki, Łódź przemysłowa
Muzeum Fabryki w Manufakturze
Muzeum Fabryki w Manufakturze

 

Pałac Poznańskiego w Łodzi

Obok wyrasta przepiękny pałac tego przemysłowca. Najokazalszy budynek w mieście. Pełen przepychu, zwany później Małym Luwrem. Spośród łódzkich królów bawełny, to on cieszył się najbardziej wystawnym pałacem. Przynajmniej z zewnątrz. Ale i w środku zachwyca. Choć cieszył się to może złe określenie, bo tak naprawdę pałac skończono już po jego śmierci. Aktualnie urządzono w nim Muzeum Miasta Łodzi. Zwiedzając je zachwycisz się wystrojem.

Czemu jest tak imponujący? Izrael wcześniej pracował u Scheiblera, innego bajecznie bogatego fabrykanta. Dlatego pewnie chciał mu pokazać, kto jest tym najważniejszym w mieście. Nie miał dobrej reputacji, wyzyskiwał pracowników do cna. Dopiero z czasem, wpasowując się w modny ówcześnie wizerunek bogatego fabrykanta i społecznika, fundował sierocińce, świątynie, szkoły dla ubogich i szpitale.
Adres: ul. Ogrodowa 15

Pałac Poznańskiego w Łodzi
Pałac Poznańskiego w Łodzi
Pałac Poznańskiego w Łodzi
Pałac Poznańskiego w Łodzi
Pałac Poznańskiego w Łodzi
Pałac Poznańskiego w Łodzi

 

Serce WOŚP

Czy wiesz, że tu, w centrum Polski, bije serce Orkiestry? To nowy symbol miasta, odsłonięty w lipcu 2022 roku. Stoi na placu przy hotelu PURO, naprzeciw pałacu Izraela, czyli Muzeum Miasta. Odsłonił je Jurek Owsiak, ze Sztabami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serce jest wysokie na 3,5 metra i można się w nim przejrzeć jak w lustrze. Zostało wykonane przez kolektyw Sino Sculpture Group, który realizuje projekty w Nowym Jorku i Los Angeles.

Serce wyrasta jakby z ziemi, a nowoczesna i szlachetna blacha polerowana bez spoin sprawia, że wszyscy wykonują sobie tu zdjęcia nie z sercem, a "w sercu". Co odzwierciedla hojność i wspólne działanie, jakim wszyscy wykazujemy się każdego roku w ramach Finałów Orkiestry.
Adres: Plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ul. Ogrodowa

Serce WOSP w Łodzi
Serce WOSP w Łodzi

Księży Młyn w Łodzi

Czas opowiedzieć o kolejnym królu bawełny, jakim był Karol Scheibler. Rozsiadł się on na Księżym Młynie i stworzył tutaj wielkie, samowystarczalne, przemysłowe miasto. Działała tutaj przędzalnia, magazyny, gazownie, ale również szpital i szkoła, co było niezwykłą rzadkością. A do tego stały famuły, czyli robotnicze domy z cegły. Podobną zabudowę znamy u nas na Śląsku, tylko że u nas nazywają się one familoki. A najpiękniejsze znajdziesz na katowickim Nikiszowcu.

Famuły stały w 3 rzędach, a było ich 25. Mieszkało w nich nawet 3000 mieszkańców. Nie były to luksusy. Najmniejsze mieszkania miały zaledwie 24 metry kwadratowe, a bywało, że żyło w nich nawet 12 członków rodziny. Toalety były na dworze. Dziś pięknie zrewitalizowane famuły nadal kryją mieszkania, ale już w wyższym standardzie. Również najdłuższa przędzalnia w mieście została przeznaczona na mieszkania. Ale to już są luksusowe lofty. Przy konsumach, czyli dawnych sklepach, biegnie Koci Szlak, bo dawniej koty wychwytywały tu sklepowe myszki. Figurki kotków mają tu stanąć w niedługim czasie. Na razie można wbić do jednego z famułów na warsztaty wykonywania maskotek ze... skarpet i nie tylko. Świetna sprawa. To pod numerem 12. Czeka tu również Centrum Turysty z pamiątkami, przewodnikami i starociami. Można tu zamówić przewodnika, Panią Monikę Gajek (501-459-305). Polecamy gorąco!

Majątek Karola Scheiblera w chwili jego śmierci szacowano na 14 mln rubli. Był więc nieco większy, niż żydowskiego króla bawełny. Za to pałac miał skromniejszy, przynajmniej z zewnątrz. Ciekawostką jest, że do dzisiaj wszyscy pierworodni męscy potomkowie Scheiblera otrzymują imię Karol. 
Adres: ul. Przędzalniana, ul. Tymienieckiego i inne

Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn, markiza mauretańska
Księży Młyn, markiza mauretańska

Pałac Scheiblera - Muzeum filmowe

W pałacu Scheiblera zorganizowano muzeum opowiadające o początkach rodzimej, i nie tylko, kinematografii. Można sprawdzić tu zastosowanie wielu optycznych i filmowych wynalazków, działa tu np. fotoplastykon z 1900 roku. Wśród pamiątek stoi też oryginalny Oskar, zdobyty za film “Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Przechadzając się po kolejnych, bardzo ciekawych wystawach, podziwiać można też wspaniałe, zachowane  wnętrza pałacu. Na szczególną uwagę zasługują piękne stropy i wspaniałe piece. Najpiękniejsze, jakie do tej pory widziałam! Wiele z tych pomieszczeń grało w filmach. No bo jak nie wykorzystać takich wspaniałości.
Adres: pl. Zwycięstwa 1

Pałac Scheiblera
Pałac Scheiblera
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi, Oscar za Idę
Muzeum Kinematografii w Łodzi, Oscar za Idę
Pałac Scheiblera
Pałac Scheiblera
Pałac Scheiblera
Pałac Scheiblera

Muzeum Pałac Herbsta - oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

Odwiedzając MPH można obejrzeć dom historyczny -  wnętrza w pałacu Herbsta oraz Galerię Sztuki Dawnej w dawnym budynku powozowni.

Wnętrza pałacu Herbsta to prawdziwe arcydzieło i cudowna aranżacja. Obiekt nie jest duży, ale śliczne wnętrza zasługują na Twoją uwagę. Mieści się tutaj oddział Muzeum Sztuki, co wydaje się idealnym pomysłem. Najpiękniejszą jest Sala Lustrzana. Tutaj można się przekonać, w jakim ogromnym przepychu żyli przemysłowcy przełomu wieków.

Edward Herbst początkowo pracował dla Karola Scheiblera, jako dyrektor jego fabryki. Później ożenił się z jego najstarszą córką, Matyldą i wraz z synami bawełnianego króla zarządzał majątkiem po jego śmierci.

Warto wiedzieć, że córka Edwarda i Matyldy, Anna Maria, zmarła, mając niespełna 10 lat. Matylda poświęciła ogrom swojego majątku i czasu na działanie szpitali. Ufundowała pierwszy w Polsce szpital pediatryczny, który działa do dziś. Za swoją działalność charytatywną otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

W Powozowni, w Galerii Sztuki Dawnej, odnajdziesz wspaniałe obrazy, a wśród nich piękne, klasyczne dzieła wybitnych malarzy, takich jak Matejko, Tetmajer czy Wierusz-Kowalski. Postać tego ostatniego poznaliśmy bliżej, zwiedzając Suwałki.
Adres: ul. Przędzalniana 72

Pałac Herbsta na Księżym Młynie
Pałac Herbsta na Księżym Młynie
Pałac Herbsta Muzeum Sztuki w Łodzi
Pałac Herbsta Muzeum Sztuki w Łodzi
Pałac Herbsta
Pałac Herbsta
Pałac Herbsta
Pałac Herbsta
Galeria Sztuki Dawnej w wozowni
Galeria Sztuki Dawnej w wozowni

Biała Fabryka w Łodzi

Przy słynny trakcie miasta stoi Biała Fabryka Ludwika Geyera. Obecnie jest to siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa, dodatkowo z malutkim, ale urokliwym skansenem. To ogromne muzeum, na zwiedzanie którego można przeznaczyć nawet 4 godziny. Dokładnie przedstawia dzieje miasta. Budowniczy kompleksu, Geyer, był pionierem wśród bawełnianych królów. To on zbudował pierwszy fabryczny komin i zainstalował pierwszą maszynę parową. 

Możesz tutaj posłuchać huku pracujących krosien. Jest głośno! A to tylko kilka sztuk. Na hali mogło ich pracować nawet 300! Co ciekawe, wiele z oryginalnych maszyn jest ciągle na chodzie. Podobno, gdy Andrzej Wajda pokazywał w latach 70. XX wieku film “Ziemia Obiecana”,  opowiadający o początkach miasta, światowi filmowcy dziwili się, jak wysoki musiał być budżet dzieła, skoro odtworzył tak wiele wiekowych maszyn. Prawda była prosta i wstydliwa zarazem. Po prostu uruchomili krosna pozostawione przez przemysłowców, które wciąż działały w zakładzie.

Tkacze tak dobrze znali swoje maszyny, że bez problemu słyszeli, że któraś źle pracuje. Choć często zatykali uszy bawełną, by ocalić słuch.  Spróbowałam i ja przez moment trochę potkać. Utkałam 2 milimetry płótna i to nie pierwszej klasy. Muzeum pokazuje też końcowe kreacje, stworzone z materiałów. Te użytkowe, którymi handlowano na targach,  jak i artystyczne, wystawione w ogromnych, pozakładowych halach.

Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka
Biała Fabryka
Biała Fabryka
Biała Fabryka
Biała Fabryka
Biała Fabryka

 

Łódzki Park Kultury Miejskiej

Zupełnie inny wydźwięk mają wystawy w niewielkich, drewnianych domach w skansenie. Tutaj zrobiło się sentymentalnie, gdy dostrzegliśmy przedmioty zapamiętane z dzieciństwa. Każdy dom to historia innej rodziny, piękne opowieści w drewnie zaklęte. Wśród nich stoi też drewniany kościół oraz bardzo efektowna willa, również drewniana.
Adres: Biała Fabryka, ul. Piotrkowska 282-284

Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej
Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi
Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej

Orientarium Zoo Łódź - atrakcje dla dzieci w Łodzi

Zoo Łódź to Miejski Ogród Zoologiczny, który przyciąga zachodnim poziomem i niecodzienną atrakcją. A to za sprawą unikatowego Orientarium. Jak twierdzą, to najnowocześniejszy w Europie pawilon ze zwierzętami Azji południowo-wschodniej. Jest tu ciepło i kolorowo przez cały rok, z dużą bioróżnorodnością. Głównymi mieszkańcami Orientarium są słonie indyjskie. Na czele z doświadczonym Aleksandrem z jednym ciosem. Wychowuje on słoniową młodzież, która dołączyła niego. Słonie mają tu swój prywatny basen, a ich karmienie połączone z kąpielą to największa atrakcja tego miejsca. Każdego dnia przyciąga chętnych widzów. Słonie można wtedy podglądać z różnych miejsc, z dołu, z góry, oraz spod wody przez wielką szybę.

Niecodzienną ciekawostką jest też ogromny tunel z rekinami, płaszczkami i wieloma innymi rybami. Gdy byliśmy tu pierwszy raz, rekiny były malutkie. Teraz podziwialiśmy już większe okazy. Niedługo ich widok będzie mroził krew w żyłach! A dalej zobaczysz orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie, no i Krakena. To największy w Europie krokodyl gawialowy. Ma 5 metrów długości i jeszcze rośnie!

Również stara część obiektu jest ciekawa. Z unikalnym lwem azjatyckim, tygrysami, koendu, czy lemurami. Bardzo ciekawym wybiegiem zapraszają sępy, a wśród żyraf w styczniu 2024 roku pojawił się nowy, ciekawski maluch.

Łódzkie Zoo znajduje się niemal w centrum miasta. Pod sam obiekt podjedziesz samochodem. Parking położony najbliżej, wprost pod wejściem, jest płatny. Darmowego musisz szukać nieco dalej. Przy wejściu zobaczysz pomnik Maurycego i Hawranka.
Adres: ul. Konstantynowska 8/10

Zoo Łódź Orientarium, tunel
Zoo Łódź Orientarium, tunel
Zoo Łódź Orientarium, słoń Aleksander
Zoo Łódź Orientarium, słoń Aleksander
Zoo Orientarium atrakcje rodzinne w Łodzi
Zoo Orientarium atrakcje rodzinne w Łodzi
Zoo Łódź Orientarium, Krokodyl Kraken
Zoo Łódź Orientarium, Krokodyl Kraken
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium

Szlak Bajkowa Łódź - szlak turystyczny dla dzieci

Szlak Łodzi bajkowej to świetna atrakcja dla małych i dużych. Maluchy po prostu lubią odnajdywać usiane w różnych częściach miasta bajkowe postaci, zaś dorośli z sentymentem patrzą na nie, bo przypominają im czasy dzieciństwa. Postaci ze Szlaku nawiązują bowiem do filmów zrealizowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for

Warto dodać, że w Łodzi powstało ponad 1400 filmów animowanych, emitowanych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Każdy nasz rówieśnik dobrze je pamięta. Najsłynniejsze postaci Szlaku to Miś Uszatek, Maurycy i Hawranek czy Filemon i Bonifacy przy pałacu Scheiblera.
Adres: Uszatek, ul. Piotrkowska 87
Adresy innych postaci znajdziesz po kliknięciu w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji powyżej

Łódź - Miś uszatek
Łódź - Miś uszatek
Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź

EC1 Łódź - atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

EC1 to przykład fantastycznej rewitalizacji. To dawna elektrownia przekształcona w nowoczesną placówkę, oferującą zwiedzającym planetarium, centrum naukowe czy komiksów. Powstało w 2018 roku. Na pewno zachwyci Cię to miejsce.

Centrum Nauki i Techniki

W nowoczesnym wnętrzu, na kilku kondygnacjach zaznasz zarazem wiedzy i zabawy. Poprzez multimedialne gry pokierujesz tutaj pracą elektrociepłowni, która kiedyś spełniała swoje funkcje. Mapping na starej turbinie pomoże natomiast zrozumieć działanie tej ogromnej maszyny. Obejrzysz go 15 minut przed każdą pełną godziną. Mieści się tu również kino sferyczne, dostępne za osobnym biletem. Seanse odbywają się o pełnych godzinach. Na miejscu czeka szatnia, bar oraz kącik zabaw dla dzieci.

EC1 Łódź
EC1 Łódź
Centrum Nauki i Techniki EC1, mapping
Centrum Nauki i Techniki EC1, mapping

Centrum Komiksu

Nam najbardziej przypadło do gustu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, choć chyba lepszym dopełnieniem byłoby po prostu “gier”. Komiksy to niezwykła sztuka rysowania i dynamicznego opowiadania. Barwne wystawy niezwykle dogłębnie wnikają w ten świat. Muzeum docenią nie tylko starsi, dla których komiksy były kiedyś tak ważne, jak dzisiaj barwne seriale fantasy, ale również młodsi. Ci swój raj odnajdą głównie w strefie z grami, gdzie rządzi Wiedźmin, najpopularniejsza gra na świecie. Została wyprodukowana przez Polaków, a studio CD Projekt Red początkowo miało siedzibę właśnie w Łodzi. Proces tworzenia gry to kilka lat wytężonej pracy. Wszystkie te etapy możesz tutaj poznać. Co więcej, możesz wziąć w nich udział, testując błędy, tworząc środowisko czy przygotować narrację i przygody postaci. Całość podana jest w nowoczesny i przystępny sposób. A na koniec można wstąpić do salonu gier w stylu retro i samemu pograć na automatach lub starych pecetach.
Adres: ul. Targowa 1/3

Centrum Komiksu EC1
Centrum Komiksu EC1
Centrum Komiksu, Thorgal
Centrum Komiksu, Thorgal
EC1 atrakcje dla dzieci w Łodzi
EC1 atrakcje dla dzieci w Łodzi
Centrum Komiksu EC1
Centrum Komiksu EC1

 

Experymentarium w Łodzi

Experymentarium to bardzo fajne miejsce dla całej rodziny. To ciekawe i interaktywne Centrum Nauki, mieszczące się w popularnej Manufakturze. W tym nietypowym parku rozrywki zrozumiesz różne zagadki naukowe, poprzez dobrą zabawę. Nie byłeś orłem z fizyki, biologii czy chemii? Nie szkodzi, z Experymentarium z pewnością wyjdziesz mądrzejszy o ciekawe doświadczenia, a dzieci będą wspominać wizytę tutaj jako świetną zabawę.
Adres: Manufaktura I piętro, ul. Drewnowska 58

Experymentarium w Łodzi
Experymentarium w Łodzi

Stary Cmentarz w Łodzi

Stary Cmentarz jest cudowny. Jeśli lubisz stare nekropolie, to spacer tutaj będzie dla Ciebie głębokim przeżyciem. Warto wybrać się tutaj podczas zwiedzania miasta. To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych nekropolii Łodzi. Pochodzi z 1855 roku i jest trójwyznaniowy, podzielony na 3 części: katolicką, ewangelicką i najmniejszą prawosławną. Na cmentarzu stoją mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich. Najokazalsze jest neogotyckie mauzoleum Karola Scheiblera z lat 1885-88, w części ewangelickiej. 

Nad częścią katolicką dominuje neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów z przełomu XIX i XX wieku. Ujmuje za serce grób małego dziecka śpiącego na poduszce. Znajdziesz je pomiędzy dziecięcymi pomnikami, na tyłach kaplicy Scheiblera, w części ewangelickiej. Obrośnięty bluszczem grób 4-letniego Gustawa Pietlicha z 1909 roku odkryto w 2006 roku.
Adres: ul. Ogrodowa

Stary Cmentarz w Łodzi
Stary Cmentarz w Łodzi
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz

Cmentarz żydowski w Łodzi

Warto też odwiedzić inną nekropolię w Łodzi, równie klimatyczną i niosącą duże emocjonalne przeżycia. To kirkut, największy cmentarz żydowski pod względem powierzchni w Polsce i drugi co do wielkości w Europie. Po kirkucie berlińskim. Zostało tu pochowanych około 230 tys. Żydów, a do dziś zachowało się około 180 tys. nagrobków. Cmentarz pochodzi z 1892 roku i jest nadal czynny. Otacza go wysoki ceglany mur, a wejście znajduje się przy ul. Zmiennej. 

Za murem zobaczysz gęstwinę macew, poustawianych rzędami i ciągnących się na ogromnym obszarze. W większości są one skromne, z napisami w języku hebrajskim. Jest też kilka większych grobowców łódzkich przemysłowców: Jarocińskich, Hertzów czy Prussaków. Największy zdecydowanie góruje ponad resztą. To mauzoleum Izraela Poznańskiego. Pochodzi z lat 1903-05 i mówi się, że to największy żydowski grobowiec na świecie!
Adres: ul. Bracka 40, Łódź (wejście od ul. Zmiennej), wstęp płatny, bilet normalny 18 zł

Cmentarz żydowski, mauzoleum Poznańskiego
Cmentarz żydowski, mauzoleum Poznańskiego
Cmentarz żydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi
Kirkut w Łodzi
Kirkut w Łodzi
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski

Murale w Łodzi

 Mury wielu kamienic zdobią piękne malowidła. Czy wiesz, że w mieście jest już ich ponad 170? A ciągle powstają nowe. Są już sławne w całej Polsce. Malują je znani artyści streetartowi z Polski (np. Proembrion, M-City, Etam) i zagranicy (np. Osgemeos, Eduardo Kobra czy Inti). Murale powstały m.in. w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms, a wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Graffiti. Usiane są po całym mieście, wystarczy zadrzeć głowę do góry i na pewno na jakiś się natkniesz. To największa w Polsce zewnętrzna galeria miejska. 

Pierwszy współczesny łódzki mural powstał w 2001 roku, za sprawą łódzkiej grupy artystycznej Design Futura. Mieści się przy ul. Piotrkowskiej 152 i został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Przez pewien czas był największym graffiti na świecie.

Nas urzekło bajkowe podwórko z malowidłem Narodziny Dnia Wojciecha Siudmaka (ul. Więckowskiego 4). Spore wrażenie zrobiło też to z Wiedźminem. Wiąże się on mocno z miastem, bo stąd pochodzi zarówno autor bohatera, Andrzej Sapkowski, jak i studio CD Projekt Red, które stworzyło grę. Malowidło z Geraltem z Rivii w momencie powstania było największym w Polsce i jednym z największych na świecie. Ma ponad 70 metrów wysokości i obejmuje 24 piętra wieżowca przy Piotrkowskiej 182. Tworzyło go 8 osób pod okiem Jakuba Rebelki. 

Bardzo ciekawe i innowacyjne malowidło znajdziesz na ścianie hotelu Iness. Przy pomocy aplikacji Artivive można go animować. W pokojach odnajdziesz fototapety przedstawiające najbardziej kultowe fragmenty miasta. Niektóre z nich też się animują.

Graffiti wzbogacone o lustra, pręty i inne elementy to wyjątkowa ciekawostka i nierozerwalna część klimatu Łodzi, jedynego takiego miasta w Polsce!
Adres: ul. Piotrkowska i inne ulice

Mural Narodziny Dnia
Mural Narodziny Dnia
Wiedźmin w Łodzi
Wiedźmin w Łodzi
Murale w Łodzi
Murale w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi to idealna enklawa spokoju, zapraszająca na spacery wśród bogatej roślinności. Jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce, a powstał w 1929 roku. Początkowo w miejscu, gdzie dziś stoi Palmiarnia. W obecnej lokalizacji powstał w latach 60. XX wieku. Znajdziesz tu kolorowe kwiecie, Alpinarum, Ogród Japoński, labirynt grabowy, zabytkową aleję lipową i stawy, z kaczkami i kwitnącymi grzybieniami. Podobał nam się też zakątek roślin leczniczych i przemysłowych, z wielkimi, pięknymi słonecznikami, ziołami i dyniami.
Adres: ul. Krzemieniecka 36/38

Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź Ogród Botaniczny

Palmiarnia w Łodzi

Palmiarnia stanowi oddział Ogrodu Botanicznego. Znajduje się na terenie najstarszego łódzkiego parku, czyli Parku Źródliska I. Już z daleka widoczna jest szklana bryła architektoniczna palmiarni. To ciepłe i kolorowe miejsce. Wspaniałe nie tylko latem, ale i w zimnych porach roku. Właśnie wtedy to miejsce jest szczególnie atrakcyjne, gdy wokół jest zimno i ponuro. Rosną tu ponad 130-letnie palmy i wiele innych, egzotycznych roślin.
Adres: Palmiarnia, Al. Piłsudskiego 61

Park Ocalałych w Łodzi

Park ten o nieprzeciętnej wymowie, położony jest przy ul. Wojska Polskiego, w dolinie rzeki Łódki. To tereny przylegające w czasie wojny do granic getta. Warto udać się tutaj choć na moment, by zerknąć na Pomnik Polaków Ratujących Żydów czy Kopiec pamięci. Tutaj też, w nowoczesnym budynku mieści się Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Placówka prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną, promuje wielokulturowe dziedzictwo miasta, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej. Upowszechnia ideę tolerancji i przeciwdziałania przejawom rasizmu i ksenofobii.
Adres: ul. Wojska Polskiego

Mandoria w Rzgowie - atrakcje rodzinne Łodzi i okolic

Mandoria to park rozrywki dla dzieci, otwarty w lipcu 2021 roku. To kolejne wspaniałe rodzinne miejsce. Co prawda poza granicami Łodzi, ale całkiem niedaleko, na terenie Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie. Wybawi się tu fantastycznie cała rodzina, w parku rozrywki pod dachem, z kilkunastoma atrakcjami, z których mogą korzystać również dorośli. 

Nasza Amelka była zachwycona, a my również. Nie musieliśmy czekać pod atrakcjami na naszego Malucha, tylko bawiliśmy się razem z nim. Mandoria nie jest tania, ale na pewno dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo dobrze się tutaj wybawią. Dla szalonej młodzieży to miejsce może być za wolne. Na miejscu jest sporo gastronomii i wielki, bezpłatny parking.
Adres: ul. Dąbrowskiego 1, Rzgów k. Łodzi

Mandoria
Mandoria

Kąpielisko Arturówek w Łodzi

Arturówek znajduje się na północnych krańcach Łodzi, w Lesie Łagiewnickim. Czekają tu fantastyczne tereny rekreacyjne. Idealnie nadają się na spacer, leżakowanie i aktywny wypoczynek rodzinny. Pomysłowo zagospodarowano tu kilka zbiorników wodnych. Nad jednym powstała wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków. Przy drugim natomiast piaszczysta plaża z miejskim kąpieliskiem. 

Na przeciwnym brzegu, do którego dojdziesz w zaledwie kilka minut, też jest ciekawie. Dostępny jest tutaj plac zabaw dla dzieci, a tuż obok wodny plac zabaw. Bezpłatnie i bez tłumów. Nasza Amelia była zachwycona. Na miejscu stoją budki z lodami czy kawą. Całość otacza las, można spacerować do woli, jeździć na rowerze czy piknikować. Chłonąć przyrodę i uciec od wielkiego miasta, jakie rozciąga się tuż obok. To 15 minut jazdy z centrum miasta, dojeżdża tu np. autobus nr 85.
Adres: Arturówek, ul. Skrzydlata, ul. Studencka

Las Łagiewnicki Arturówek
Las Łagiewnicki Arturówek
Wodny plac zabaw Arturówek
Wodny plac zabaw Arturówek

Las Łagiewnicki w Łodzi

Pozostańmy w Lesie Łagiewnickim na dłużej, bo to bardzo ciekawe miejsce. Nie każdy wie, że Las Łagiewnicki to jeden z największych lasów miejskich w Europie. Jest pozostałością dawnej Puszczy Łódzkiej, która porastała tereny miasta jeszcze 200 lat temu. Przez ten lasek prowadzi sporo ścieżek spacerowych i trasy rowerowe. To część Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Teren Lasu Łagiewnickiego kryje wiele ciekawostek, jak choćby wspomniany Arturówek czy barokowe kapliczki drewniane.
Adres: ul. Łagiewnicka, ul. Skrzydlata, ul. Wycieczkowa i inne

Kapliczka Św. Rocha
Kapliczka Św. Rocha

Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi

Przy ulicy Wycieczkowej w Lesie Łagiewnickim warto zobaczyć dwie drewniane kapliczki. Stoją one dosłownie naprzeciw siebie. To kapliczka Św. Rocha i Sebastiana z XVIII wieku oraz kapliczka Św. Antoniego z XVII wieku, a dokładniej z 1676 roku. Co ciekawe, jest to najstarszy zachowany budynek w Łodzi! Wewnątrz kapliczki Św. Antoniego jest studzienka ze źródlaną wodą, uznawaną za cudowną. Obie kapliczki są otwarte i można zajrzeć do ich wnętrz. W sezonie od 8.00 do 20.00, poza sezonem do zmroku.
Adres: ul. Wycieczkowa 75

Kapliczka Św. Antoniego
Kapliczka Św. Antoniego
Kapliczka Św. Antoniego
Kapliczka Św. Antoniego

Rezerwat Struga Dobieszkowska

Nieco na północ od miasta, w miejscowości Dobieszków, rozlewa się malowniczy staw. Rozpoczyna się tutaj Rezerwat Przyrody Struga Dobieszkowska. Można wejść pieszo w las albo podążyć ścieżką rowerową. Płynie tu niewielka rzeka Młynówka.
Adres: Dobieszków

Struga Dobieszkowska
Struga Dobieszkowska

Skansen Nagawki

Skansen Nagawki to bardzo urocze miejsce pośrodku niczego. Ze śliczną zabudową drewnianą i dojazdem bez asfaltu. Normalnie mieści się tu Żywy Skansen Folkloru Polskiego, z Herbaciarnią, smaczną Karczmą U Zośki i pokojami gościnnymi. W ostatnich latach kompleks jest przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy. Nie przeszkadza to w pięknym spacerku po terenie Skansenu. Urzeka mnie takie dawne, drewniane budownictwo. Tym bardziej, że to nie tylko zwykłe chałupy, ale i okazałe budowle. Skansen Nagawki znajduje się około 30 minut jazdy z centrum Łodzi.
Adres: Nagawki 16 D, Dmosin

 Skansen Nagawki
Skansen Nagawki
Skansen Nagawki
Skansen Nagawki

Mapa atrakcji w Łodzi

Poniżej znajdziesz mapę ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w Łodzi. Jest ich naprawdę sporo. Zaznaczyliśmy też pomniki z Bajkowego Szlaku oraz polecane przez nas restauracje oraz noclegi. Zerknij na nią i zaplanuj swoją przygodę z odkrywaniem Łodzi. Z pewnością warto!

Łódź filmowa

Czy wiesz, że po II wojnie światowej pojawił się pomysł, żeby Łódź została stolicą Polski? Tego tytułu w końcu nie otrzymała, ale przybrała inne miano - filmowa stolica Polski. To właśnie tutaj mieści się popularna szkoła filmowa, a dokładniej Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Powstała jako pierwsza szkoła filmowa w Polsce i wyedukowała słynnych polskich artystów i reżyserów, jak Wajda, Polański, Kieślowski czy Zanussi.

Ciekawostką związaną z kinem jest też oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, znajdująca się na głównym pieszym trakcie. Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężne gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem: aktorów, reżyserów czy operatorów. Pierwszą z nich odsłonił Andrzej Seweryn w 1998 roku. To ten, który zagrał w "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy.

Bardzo ciekawe jest też Muzeum Kinematografii, a dla uczczenia Se-ma-for -u powstał ciekawy Szlak Bajkowa Łódź. Natomiast na Piotrkowskiej powstał bardzo klimatyczny hotel Stare Kino, w którym z tapet na ścianach spoglądają na nas słynni aktorzy.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Aleja Gwiazd w Łodzi
Aleja Gwiazd w Łodzi
Szlak Bajkowa Łódź
Szlak Bajkowa Łódź

Muzea w Łodzi

Na ciekawą podróż w przeszłość, również tą niedawną zapraszają fantastyczne Muzea: Centralne Muzeum Włókiennictwa z niewielkim skansenem, który tworzy Łódzki Park Kultury Miejskiej, niewielkie Muzeum FabrykiMuzeum Kinematografii w Pałacu Scheiblera czy Muzeum Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego. Muzeum Historii Sztuki mieści się w Pałacu Herbsta, ale prezentuje też zbiór sztuki nowoczesnej, bo Łódź to interesujący twór, w którym miesza się historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii. Swoiste Muzeum stanowi nowoczesne Centrum EC1.

Pałac Scheiblera
Pałac Scheiblera
Biała Fabryka
Biała Fabryka

Imprezy w Łodzi

No ale Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży "Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - "Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe.

Gdzie jeść czyli restauracje

Eleganckich restauracji, klimatycznych knajpek i przyjemnych kawiarni w mieście jest pod dostatkiem. W tym względzie prym wiedzie Piotrkowska. Na pewno warto odwiedzić przepyszną Restaurację Imber (nr 43) po rewolucjach Magdy Gessler. Serwuje dziś nowoczesną kuchnię łódzką i żydowską, nawiązującą do historii miasta i kamienicy, w której się znajduje. My skosztowaliśmy tu baranich pulpetów i piersi z kaczki. Dania były bardzo smaczne i ślicznie podane. Największe wrażenie zrobił na nas jednak deser - parfait z chałwą przypominającą bawełnę. Niebo w gębie!

Na tej słynnej ulicy jedliśmy też w Restauracji Gruzińskiej Lavash (nr 69). Też możemy Wam ją gorąco polecić. Jest smaczna i unikatowa, a wiem, że gruzińskie smaki w Polsce cieszą się wielką popularnością. Taniej też można zjeść, deptak oferuje smaczne kanapki i sałatki.

Na kulinarnej mapie Łodzi wybija się też Bawełna w Manufakturze. Warto zajrzeć i skosztować przepysznej kuchni włoskiej. My jedliśmy tu kilka past, były naprawdę fantastyczne. Wyborny jest też klimat miejscówki, a dodatkowo oferuje on swoje przetwory.

Niedaleko Księżego Młyna, w Parku Źródliska poleca się natomiast przytulna kawiarnia i restauracja o wdzięcznej nazwie Tubajka. Specjalnością są smakowite słodkości, ale serwuje się też domowe obiady. Zachęca miła atmosfera i wygodne fotele. Na samym Księżym Młynie w zimowy dzień rozgrzaliśmy się pysznym naparem w T.25 cafe.

Restauracja Bawełna w Manufakturze
Restauracja Bawełna w Manufakturze
Restauracja Bawełna w Manufakturze
Restauracja Bawełna w Manufakturze

 

Restauracja Imber
Restauracja Imber
Restauracja Imber
Restauracja Imber

 

Restauracja gruzińska w Łodzi
Restauracja gruzińska w Łodzi
T.25 Cafe
T.25 Cafe
Tubajka w Łodzi
Tubajka w Łodzi

 

Noclegi w Łodzi: hotele i glamping

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Łodzi, niż na 1 dzień, polecamy Ci kilka ciekawych noclegów w mieście. W ścisłym centrum spaliśmy w hotelu Stare Kino. To świetna miejscówka, bardzo klimatyczna i zaciszna. Mimo głównej ulicy, bo hotel mieści się w podwórku. Wspaniale wyposażone pokoje, nawiązujące wystrojem do znanych filmów, pyszne i zróżnicowane śniadanka, cicho i fantastycznie, mogę z serca polecić.

Mieliśmy też przyjemność spać w Iness Hotel, spędzając miły weekend w Łodzi. Znajduje się przy ulicy Wróblewskiego i przyciąga niecodziennym malowidłem na ścianie. Przy pomocy aplikacji Artivive można go animować. W jego pokojach odnajdziesz fototapety przedstawiające najbardziej kultowe fragmenty miasta. Niektóre z nich też się animują. Wyjątkowa ciekawostka. U nas był Pasaż Róży. Dodatkowo hotel oferuje w cenie fantastyczne śniadania, a przez cały dzień kawę, herbatę i gorącą czekoladę.

Miejsce zupełnie inne ale również wyjątkowe to Kaskada Glamping. Idealne dla Ciebie, jeśli chcesz zażyć przygody na łonie przyrody! To namioty w formie bardzo wygodnej. Tak właśnie określa się glamping - jako luksusowy kamping. Namiotów jest raptem kilka, na ogromnym terenie, wśród padoków z końmi. Toteż czujesz się swojsko i prywatnie. Jest prywatne jacuzzi pod daszkiem, własny grill, aneks kuchenny i łazienka. Z łóżka patrzyliśmy na stado koni z małymi źrebakami. Do tego pomysłowy, drewniany plac zabaw i plaża nad stawem - miejsce jak z bajki. Idealny do podróży w stylu slow.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Łódź noclegi, Hotel Stare Kino
Łódź noclegi, Hotel Stare Kino
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel

 

Kaskada Glamping
Kaskada Glamping
Kaskada Glamping
Kaskada Glamping

Na skróty. Najlepsze atrakcje turystyczne w Łodzi czyli top 10

  • Manufaktura
  • Ulica Piotrkowska
  • Pasaż Róży
  • Zoo Łódź
  • Biała Fabryka
  • Pałac Scheiblera z muzeum o kinematografii
  • Pałac Herbsta
  • EC1
  • Serce WOŚP
  • Szlak Bajkowa Łódź
Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi
Zoo Łódź Orientarium
Zoo Łódź Orientarium

Ciekawostki o Łodzi

  • W serialu "Komisarz Alex" komisariat policji mieścił się w zabytkowym budynku straży pożarnej przy ul. Tymienieckiego na Księżym M.
  • W filmie "Ziemia Obiecana" na bruku przed szkołą na Księżym M. kręcono scenę buntu pracowników
  • Rywalizacja przemysłowców była widoczna, Poznański miał Przędzalnię najwyższą, zaś Scheibler Przędzalnię najdłuższą. To ciekawe zabytki Łodzi. Ich majątki też miały zbliżoną wartość, choć nieco wyższą szczycił się Scheibler.
  • Choć ziemie te były pod zaborem rosyjskim, rozstaw torów kolei Scheiblera miał europejski wymiar: 1435 mm (tzw. normalnotorowy).
  • W Orientarium mieszka największy w Europie krokodyl gawialowy. Nosi imię Kraken i ma 5 metrów długości. Wciąż rośnie.
  • W mieście mieszka i stąd pochodzi Andrzej Sapkowski, autor Wiedźmina - postaci słynnej na całym świecie. Historię najpopularniejszych na świecie gry o Wiedźminie poznasz w tutejszym Centrum Komiksu.
  • Malowidło z Wiedźminem na głównym trakcie miasta to największy mural w Polsce, ma ponad 70 metrów wysokości
  • Przez niespełna 100 lat liczba mieszkańców miasta wzrosła z 767 osób w 1820 roku do 477.000 osób w 1914 roku
Mural Wiedźmin
Mural Wiedźmin

Historia Łodzi

Choć mało kto o tym wie, korzenie ośrodka sięgają już prawdopodobnie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1332 roku. Prawa miejskie Łodzia, bo tak kiedyś się nazywała ta średniowieczna, rolnicza osada, otrzymała już w XV wieku. Dla większości jednak miasto kojarzy się głównie z XIX-wiecznym przemysłem. Wtedy to nastąpił jej intensywny rozwój i powstały liczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców.

I słusznie. Od XV do XIX wieku, przez około 400 lat praktycznie nic się tutaj nie wydarzyło. Kariera ośrodka zaczyna się dopiero w 1820 roku, kiedy postanowiono przeznaczyć teren na ośrodek tkacki i włókienniczy ówczesnego Królestwa Polskiego. Rozwój potoczył się lawinowo. Wystarczy przytoczyć kilka liczb mówiących o liczbie mieszkańców miasta:

  • 1820 rok: 767 mieszkańców
  • 1865 rok: 40.000 mieszkańców
  • 1902 rok: 300.000 mieszkańców
  • 1914 rok: 477.000 mieszkańców

W czasie tego spektakularnego wzrostu teren miasta pozostawał pod zaborem rosyjskim. Potentatami jednak byli przede wszystkim Niemcy i Żydzi. Mniejszą rolę odgrywali Polacy. Żaden z naszych rodaków nie dorobił się bajecznego majątku. Wraz z przybyszami z różnych stron Europy rozkwitło też bogactwo kultur i religii. Widać to na wielowyznaniowym Starym Cmentarzu i kirkucie.

Cmentarz żydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi

 Dojazd do miasta

Jak dostać się do miasta samochodem, pociągiem i autobusem:

  • Samochodem: miasto położone centralnie w Polsce ma jedną z najlepszych lokalizacji. Pod kątem dojazdu, miasto praktycznie nie ma sobie równych. W pobliżu przebiegają autostrady A1 i A2 oraz droga ekspresowa S8. Niestety tłok w samym mieście sprawia, że warto też pomyśleć o innych środkach transportu.
  • Pociągiem: miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z wieloma miastami, np. z Warszawą (podróż trwa tylko 1,5 godziny), Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem czy Szczecinem. W mieście istnieje kilka dworców kolejowych. Największy z nich to Łódź Fabryczna w centrum miasta.
  • Autobusem: tym środkiem transportu też dojedziesz bezpośrednio z kilku miast, m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Torunia czy również z Bydgoszczy. Zatrzymują się one na dworcach Łódź Fabryczna i Kaliska.
Stajnia jednorożców w Łodzi
Stajnia jednorożców w Łodzi

Nasze filmy

Zobacz nasze filmy z kilku wypraw do tego wyjątkowego miasta.

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pałac Herbsta w Łodzi
Zoo Łódź Orientarium
Łódź Piotrkowska
Zoo Łódź Orientarium
Łódź
Łódź pomniki
Łódź noclegi, Hotel Stare Kino
Biała Fabryka
Biała Fabryka w Łodzi
Łódź
Zoo Łódź
Zoo Łódź Orientarium
Łódź
Łódź Ogród Botaniczny
Łódź
Lampiarz
Piotrkowska w Łodzi
Urząd Miasta
Twórcy Łodzi
Hotel Grand
Aleja Gwiazd
Archikatedra w Łodzi
Łódź - pomnik Tuwima
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi
Kościół Zesłania Ducha Świętego
łódź
Dom pod Gutenbergiem na Piotrkowskiej w Łodzi
Experymentarium w Łodzi
Stary Cmentarz
Stary Cmentarz
Szlak Bajkowa Łódź
Kąpielisko Arturówek
Kaskada Glamping
Struga Dobieszkowska
Noclegi w Łodzi, Iness Hotel
Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej
Biała Fabryka, przemysłowa Łódź
Biała Fabryka
Biała Fabryka
Park Kultury Miejskiej
Park Kultury Miejskiej
EC1 Łódź
EC1
Centrum Nauki i Techniki EC1
Kirkut w Łodzi
Kirkut w Łodzi
Grób Poznańskiego w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi
Księży Młyn
Lofty w Przędzalni
Fabryka Scheiblera w Łodzi
Pałac Scheiblera
(4.2 głosów: 223)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie