Szczecin. Atrakcje, które warto zwiedzić

Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Szczecin to historyczna stolica Księstwa Pomorskiego i nowoczesna stolica województwa zachodniopomorskiego. To niezwykłe miasto położone jest w północno - zachodniej części Polski, przy ujściu Odry do Bałtyku. Od wieków było to miejsce krzyżowania się ważnych tras tranzytowych Europy, dlatego też Szczecin nazywany jest polskim oknem na świat. Do dzisiaj Szczecin zachował swój niepowtarzalny charakter, turystów urzeka to miasto zabytkową i monumentalną architekturą oraz wspaniałą zielenią. Gwiaździste rozplanowanie placów przywodzi natomiast na myśl francuską stolicę, w związku z czym miasto bywa nieraz określane mianem Paryża Północy. Zobacz, jak wiele ma do zaoferowania to miasto!

Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Rynek Sienny
Rynek Sienny

Atrakcje w Szczecinie - co warto tutaj zobaczyć?

Szczecin to duże miasto, o bogatej historii i pięknej architekturze. Widać to na każdym kroku, gdzie monumentalne budowle zachwycają i zachęcają do spacerów po mieście, pięknie zrewitalizowanym. Przeczytaj nasz przewodnik, zobacz zdjęcia i poznaj najlepsze atrakcje miasta. Dowiesz się z pierwszej ręki, co warto zwiedzić w tym mieście! Najpierw przedstawiamy Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w kilku zdaniach. A jeśli chcesz znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknij w podlinkowaną (niebieską) nazwę atrakcji, która przenosi do szczegółowego opisu atrakcji z informacjami praktycznymi. Poznaj najlepsze atrakcje Szczecina!



  • Zamek Książąt Pomorskich
  • Wały Chrobrego
  • Bulwar Piastowski i inne Bulwary Nadodrzańskie
  • Ratusz Staromiejski
  • Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba
  • Jezioro Dąbie i żeglarskie regaty
  • Jezioro Szmaragdowe
  • Dolina Siedmiu Młynów z Jeziorem Głębokim
  • Ogród Różany Różanka
  • Brama Portowa
  • Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
  • Krzywy Las w Gryfinie pod Szczecinem

1. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Niezwykle okazały zamek w Szczecinie to dawna siedziba książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów. Dziś pięknie odremontowana budowla stanowi prawdziwą ozdobę miasta, udostępnioną dla turystów. Dziedzińce zwiedza się bezpłatnie, wnętrza odpłatnie. Organizowane są tutaj, poza wystawami stałymi, również wystawy czasowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Długa jest historia zamku, już we wczesnym średniowieczu stał tu słowiański gród. Drewniany dwór księcia Warcisława I rozbudował około 1224 roku książę Barnim I Dobry, który w tym czasie nadał prawa miejskie Szczecinowi. Dopiero jednak kolejny z gryfitów - książę Barnim III Wielki w 1346 roku dał tak naprawdę początek dzisiejszemu zamkowi, poprzez budowę tzw. Kamiennego Domu, kaplicy Św. Ottona oraz tzw. Dużego Domu z wieżą więzienną.
Adres: Zamek, ul. Korsarzy 34, Szczecin

Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Zamek
Zamek
Zamek
Zamek

2. Wały Chrobrego w Szczecinie

Wały Chrobrego to najbardziej malowniczy i przyjemny zakątek Szczecina - zielone tarasy prowadzące ku Odrze, przy których stoi m.in. Muzeum Morskie oraz piękna kolorowa fontanna. Każdy turysta powinien odwiedzić to miejsce, bo jest unikatowe i przywodzi na myśl europejskie ośrodki. Najbardziej charakterystycznym elementem wałów są efektowne schody i leżąca u ich podstawy wspomniana fontanna. Całe założenie architektoniczne ma już 100 lat, bo powstało w latach 1902-21 i początkowo nosiło miano Tarasu Hakena.
Adres: Wały Chrobrego, ul. Wały Chrobrego, Szczecin

Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego

3. Bulwar Piastowski i inne Bulwary Nadodrzańskie w Szczecinie

Piękne i niezwykle atrakcyjne Bulwary położone w rejonie Mostu Długiego i Trasy Zamkowej to wyjątkowe miejsce Szczecina, przyciągające spacerowiczów, rowerzystów ale i żeglarzy. Można tu zacumować łódkę i spacerować wzdłuż Alei Żeglarzy, w pięknej scenerii nad rzeką, z kwieciem, światłem, ławkami, kawiarniami i restauracjami, a dodatkowo z plenerową wystawą, która jest piękną opowieścią o morzu, żeglarzach i Szczecinie. Znajdziesz tu m.in. łódź Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku, rzeźby słynnych kapitanów, kota żeglarza, urządzenia nawigacyjne i tablice historyczne. Wszystko to ukazuje związki Szczecina z morzem.
Bulwary Nadodrzańskie to:
- Bulwar Piastowski – prowadzi od mostu kolejowego do Trasy Zamkowej
- Bulwar Gdyński – ponad półkilometrowy odcinek od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej
- Nabrzeże Starówka – kontynuacja Bulwaru Gdyńskiego, od Trasy Zamkowej do granicy Portu Rybackiego Gryf
- Bulwar Elbląski – biegnie naprzeciw Dworca Głównego PKP i jest miejscem cumowania jednostek sportowych, turystycznych oraz białej floty
- Nabrzeże Pasażerskie – zmodernizowany odcinek położony na północ od Wałów Chrobrego
Adres: Bulwar Piastowski, ul. Bulwar Piastowski, Szczecin

Bulwar Piastowski w Szczecinie
Bulwar Piastowski w Szczecinie

4. Ratusz Staromiejski i Rynek Sienny w Szczecinie

Stary Ratusz to piękna i bardzo efektowna, gotycka budowla stojąca na Rynku Siennym, nieco poniżej zamku. Pierwsze wzmianki o drewnianej hali kupieckiej stojącej w tym miejscu pochodzą z 1245 roku, ale dzisiejszy ratusz powstał w połowie XV wieku. Co ciekawe, jego elewację zdobią glazurowane kształtki. Obecnie w Ratuszu Staromiejskim mieści się Muzeum Historii Miasta - Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Adres: Ratusz, ul. Mściwoja II 8, Rynek Sienny, Szczecin



Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski
Rynek Sienny
Rynek Sienny

5. Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba  w Szczecinie

Katedra w Szczecinie to bardzo okazała budowla gotycka, wysoko sięgająca ku niebu wieżą, na której mieści się taras widokowy dostępny odpłatnie dla turystów. Ponad Odrą prowadzi do katedry Most Długi, nie tak długi, jak dzieje świątyni. Jej początki sięgają 1187 roku, a później była wiele razy rozbudowywana i odnawiana po licznych zniszczeniach. Dziś olbrzymia gotycka katedra posiada 5 naw nakrytych halowym dachem. Charakterystyczną cechą budowli są przypory we wnętrzu, pozwalające na ulokowanie pomiędzy nimi kilkunastu kaplic. Co ciekawe kościół kryje potężne prezbiterium, dorównujące wielkością hali głównej.
Adres: Katedra, ul. Św. Jakuba Apostoła, Szczecin

Szczecin - bazylika Św. Jakuba
Szczecin - bazylika Św. Jakuba
Szczecin - bazylika Św. Jakuba
Szczecin - bazylika Św. Jakuba

6. Jezioro Dąbie i żeglarskie regaty w Szczecinie

Malownicze Jezioro Dąbie w Szczecinie wyraźnie dzieli się na północne Dąbie Wielkie i południowe Dąbie Małe. To jezioro deltowe w Dolinie Dolnej Odry, w całości leży granicach Szczecina, a jest całkiem spore, bo pod względem wielkości zajmuje 4. miejsce wśród polskich jezior. Dzięki kanałom łączącym główny nurt Odry z jeziorem powstało tu kilkanaście wysp, w tym największa Dębina. Przez jezioro Dąbie przebiega tor wodny z portu Schwedt do Zatoki Pomorskiej, o długości 14,5 km, szerokości 150 m oraz głębokości 10 m. To jedyne jezioro w Polsce dostępne dla statków pełnomorskich. Nad Dąbiem zlokalizowanych jest kilka obiektów żeglarskich, znajdziesz tu mariny i przystanie żeglarskie oraz turystyczne. W sezonie często odbywają się tutaj regaty żeglarskie, w tym goszczące wielkie żaglowce regaty The Tall Ships Races.
Adres: Jezioro Dąbie, ul. Jana z Kolna i inne, Szczecin

7. Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe to cudna atrakcja przyrodnicza Szczecina, warto tutaj zawitać będąc w okolicy dla pięknych widoków, jakie oferuje to miejsce, wraz z pobliską Puszczą Bukową. To zielony zakątek Szczecina leżący na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Jezioro Szmaragdowe to sztuczne jezioro rozlewające się w Zdrojach - osiedlu Szczecina, a powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla. Swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu wody, związanemu z zawartością węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu.
Adres: Jezioro Szmaragdowe, ul. Kopalniana, Park Leśny Zdroje, Szczecin

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

8. Dolina Siedmiu Młynów z Jeziorem Głębokim

Dolina Siedmiu Młynów w Szczecinie to dziś ciekawe miejsce rekreacji na łonie natury, z infrastrukturą turystyczną. Polsko-niemiecki szlak "Siedem Młynów - Gubałówka" powstał w urokliwej dolinie Osówki, która od XIII wieku wykorzystywana była do nawadniania stawów młyńskich. Młynów w dolinie od XVII wieku było siedem, stąd nazwa szlaku i doliny. Idąc od początku szlaku przy Jeziorze Głębokim były to kolejno młyny: Zazulin, Ustronie, Zacisze, Uroczysko, Nagórnik, Łomot i Wyszyna. Z czasem młyny straciły na znaczeniu i do dziś zachowały się zabudowania tylko jednego z nich, natomiast miejsce wykorzystano jako przyjemne miejsce dla turystów. 
Adres: Dolina Siedmiu Młynów, ul. Zegadłowicza, Droga Siedmiu Młynów, Szczecin



9. Ogród Różany Różanka w Szczecinie

Popularna Różanka to historyczny ogród założony na Łęknie jeszcze w 1928 roku, z okazji zjazdu ogrodników. To piękne miejsce, w sezonie przyciągające nie tylko cudnymi, kwitnącymi wieloma kolorami różami, ale też plenerowymi koncertami. Ogród wojnę przetrwał w nienaruszonym stanie, ale potem zaczął popadać w ruinę. W latach 2006-07 został zrewitalizowany i przybrał formę z lat 30. XX wieku. Zasadzono tu wówczas ponad 9 tys. róż w 99 odmianach, a dodatkowo park zdobią schody, alejki, jest też plac zabaw. Zachowały się oryginalne egzotyczne drzewa i krzewy, jak kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański czy świerk serbski występujący jedynie w górach Bośni i Hercegowiny. Atrakcją ogrodu jest Ptasia Fontanna, odtworzona z klinkieru i marmuru na postawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej.
Adres: Różanka, ul. Pawła Jasienicy 8, Szczecin

Szczecin Różanka
Szczecin Różanka

10. Brama Portowa w Szczecinie

Brama Portowa to jedna z bram miejskich Szczecina, historycznie nosząca nazwę Brama Berlińska. Powstała w latach 1725-27 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe. To ten sam, co przebudował twierdzę kłodzką i magdeburską. Brama Portowa jest jedną z dwóch, obok Bramy Królewskiej, zachowanych bram, będących pozostałością dawnych fortyfikacji pruskich. Ciekawostką jest, że w czasie II wojny światowej zdemontowano zdobione szczyty bramy, by nie zostały zniszczone i ukryto w Lesie Arkońskim, a samą bramę obsadzono bluszczem. Tak przetrwała wojnę, natomiast w 1957 roku odnaleziono zdobne szczyty i z powrotem zamontowano na bramę.
Adres: Brama Portowa, Pl. Brama Portowa, Al. Niepodległości, Szczecin

Szczecin
Szczecin

11. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Szczecińska Filharmonia to budowla mocno przyciągająca uwagę, uważana jest za ikonę architektury współczesnej, wielokrotnie nagradzana w konkursach. We wnętrzu gości doskonała muzyka i liczne wydarzenia, nas jednak bardziej interesuje fakt, że filharmonia jest dostępna do zwiedzania dla turystów. Można ją zwiedzać w wybrane piątki, w języku polskim, angielskim i niemieckim. Trwa to około 45 minut i kosztuje 5 zł od osoby. 
Trasa zwiedzania prowadzi z holu Filharmonii przez salę kameralną, gdzie wyświetlany jest film, poprzez Galerię Poziom 4., salę symfoniczną, Galerię przy Cerkwi, aż do sklepu z pamiątkami i wydawnictwami.
Adres: Filharmonia, ul. Małopolska 48, Szczecin

Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie

12. Krzywy Las w Gryfinie pod Szczecinem

Krzywy Las to ciekawostka i osobliwość przyrodnicza, którą można zwiedzić zmierzając z południa do Szczecina. Rośnie niedaleko Szczecina, w Nowym Czarnowie, przy Elektrowni „Dolna Odra”, 4 km na południe od Gryfina. Krzywy Las to najpewniej najdziwniejszy las w Polsce! Tworzą go sosny tworzące tu malowniczy obrazek, bowiem drzewa mają charakterystyczne wybrzuszenia i rosną w nienaturalny sposób, zamiast pionowo w górę, zaraz nad ziemi rosną poziomo i dopiero powyżej wybrzuszenia pną się już pionowo w górę. Dzieje się tak najpewniej dlatego, że celowo przez człowieka były tak kształtowane, by pozyskać drewno o takim kształcie. Drzew było kiedyś kilkaset, obecnie pozostało dużo mniej.
Adres: Krzywy Las, ul. Przemysłowa, Nowe Czarnowo, Gryfino

Krzywy Las w Gryfinie
Krzywy Las w Gryfinie

Gdzie zjeść i spać w Szczecinie?

W tak dużym mieście nie będziesz miał problemu znaleźć smacznego miejsca, my gorąco polecamy położoną przy samym zamku maleńką Restaurację Kuś Mnie. My daliśmy się skusić i nie żałujemy, było pysznie wśród ciekawego wystroju. Serwuje się tutaj śniadania, obiady i również desery. Wszystko bardzo kolorowe, smaczne i zdrowe, na słodko lub wytrawnie, również w wersjach vege. Jest pizza, jak wszędzie, ale ponadto gofry, bajgle, bułki brioszki, makarony i pożywne zupy. Do tego spory wybór herbat i kaw, również wino. Czuć tutaj orientalną nutę, miejscówka bardzo przypadła mi do gustu.



Restauracja Kuś Mnie
Restauracja Kuś Mnie
Restauracja Kuś Mnie
Restauracja Kuś Mnie

Fajna czeska Hospudka znajdowała się naprzeciw Apartamentów Toress w Szczecinie, gdzie spaliśmy, przy ulicy Kaszubskiej, wśród wielu innych restauracji. Polecam Toress na nocleg, pięknie, nowocześnie, czysto, z aneksem kuchennym, niezależne wejście i blisko na zamek, my chodziliśmy spacerkiem. Dosłownie krok stąd też do Galerii Handlowej Kaskada, gdzie czekają też fast foodowe sieciówki, jak Pizza Hut, McDonald's i inne.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Hospudka w Szczecinie
Hospudka w Szczecinie
Apartamenty Toress
Apartamenty Toress

Jakie imprezy czekają w Szczecinie?

Ostatnimi czasy Szczecin to miasto niekonwencjonalnych wydarzeń. To właśnie tu ma miejsce jeden z najznakomitszych festiwali jazzowych "Zmagania Jazzowe", a na szczecińskich scenach podczas najstarszego w Polsce festiwalu teatralnego "Kontrapunkt" poszukuje się nowych wyzwań. Również w Szczecinie współcześni artyści malują rzeczywistość na swych płótnach prezentowanych w czasie najbardziej awangardowego festiwalu Malarstwa Współczesnego. Szczecin to zdecydowanie żeglarskie miasto, przez cały sezon odbywa się tutaj, na Jeziorze Dąbie wiele imprez o takiej tematyce. Regaty dla początkujących, regaty dla dzieci, regaty dla niepełnosprawnych, oczywiście również regaty dla wprawnych żeglarzy, a nade wszystko goszczące wielkie żaglowce regaty The Tall Ships Races. To bardzo ciekawe wydarzenia, szczególnie widokowe i emocjonujące jest to ostatnie, z racji imponujących jednostek, jakie wówczas można podziwiać w Szczecinie. Jesienią z kolei odbywają się tutaj Festiwal Euromusicdrama oraz Oktoberfest Szczecin czyli święto piwa.

Bulwar Piastowski w Szczecinie
Bulwar Piastowski w Szczecinie

Historia Szczecina

Szczecin jest miastem o ponad tysiącletniej tradycji i burzliwych dziejach. Jego okres świetności przypada na czasy panowania książąt z dynastii Gryfitów oraz przynależności miasta do Hanzy, czyli okres od XIII do XVII wieku. W tym czasie miasto było jednym z najpotężniejszych portów i ośrodków handlu na Pomorzu. 

Szczecin założyli Wkrzanie - średniowieczne plemię słowiańskie. Było to na przełomie VII i VIII stulecia, na terenie obecnego Wzgórza Zamkowego. Początkowo była to osada rolników i hodowców, ale z czasem rozwinął się tez handel i rzemiosło, co spowodowało rozwój grodu. Tak opisywał Szczecin Ibrahim ibn Jakub w X wieku, który nazwę miasta określał jako Sadżin. Był to ważny ośrodek kultu pogańskiego, kiedy w 1121 zdobył go Bolesław Krzywousty zmuszając mieszkańców do chrztu. Nie na wiele się to zdało, bo wkrótce Szczecin wszedł w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. 

Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich

W 1243 książę Barnim I Dobry - książę szczeciński i pomorski z dynastii Gryfitów nadał Szczecinowi prawa miejskie. Szybko miasto nabyło kolejne tereny - jezioro Dąbie i Police. W XIII wieku Szczecin stał się miastem hanzeatyckim, a w miejscu grodu słowiańskiego w XIV wieku książę Barnim III Wielki postawił swą nową siedzibę - tzw. „Kamienny Dom” oraz kaplicę Św. Ottona. To one dały początek dzisiejszemu zamkowi, zwanemu Zamkiem Książąt Pomorskich. W 1464 roku zmarł ostatni przedstawiciel szczecińskiej linii Gryfitów i miasto przejęli książęta Eryk II władający w Słupsku i Warcisław X władający w Wołogoszczy, broniąc tym samym dziedzictwo Gryfitów. Po śmierci Eryka II władzę w księstwie szczecińskim objął jego syn Bogusław X, który po śmierci stryja Warcisława X zjednoczył Pomorze Zachodnie i w 1491 roku przeniósł jego stolicę do Szczecina.



Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich

Wskutek kolonizacji niemieckiej, w 1514 roku w Szczecinie wprowadzono zakaz przyjmowania do cechu krawców osób, które miały słowiańskie pochodzenie. W ten sposób w mieście zaczęła dominować ludność niemiecka i stan ten zachował się aż do 1945 roku. Od roku 1589, kiedy urodził się ostatni książę Ulryk Rycerski, dynastia Gryfitów zaczęła gwałtownie wygasać. Kolejni książęta umierali i w 1618 roku, w chwili wybuchu wojny trzydziestoletniej, żyło ich tylko pięciu. Do roku 1625 zmarli bezpotomnie czterej z nich, a ostatni, Bogusław XIV, zmarł w Szczecinie 10 marca 1637 roku, gdy miasto było pod szwedzką okupacją wojenną. Potem było pruskie, a nawet francuskie. W XIX wieku, po zniesieniu statusu twierdzy, nastąpiła silna rozbudowa miasta.

W czasie II wojny światowej miasto ucierpiało podczas nalotów brytyjskich i amerykańskich. 26 kwietnia 1945 roku Szczecin zajęła Armia Czerwona, ale losy miasta ważyły się aż do 5 lipca 1945, kiedy to ostatecznie Szczecin stał się polski. Podczas tzw. „wydarzeń grudniowych” w Szczecinie śmierć poniosło 16 osób. Miasto odegrało też znaczącą rolę podczas Sierpnia 1980 oraz strajków w 1988. W 1990 roku zjednoczone Niemcy ostatecznie uznały przynależność Szczecina do Polski. Dziś Szczecin coraz częściej przyciąga turystów, pięknie zrewitalizowany, stał się modnym i ciekawym kulturalnie ośrodkiem, z burzliwą historią w tle. Dzieje Gryfitów poznasz najlepiej na zamku w Szczecinie.

Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski

Trasa spaceru po Szczecinie

Zabieramy Cię na krótki spacer po najpiękniejszych atrakcjach w samym centrum Szczecina. Sam spacer to około 1,5 godziny. 
Zaczynamy przy zdobnej Bramie Królewskiej. Tutaj już widać zamek, więc kierujemy się w jego stronę. Po lewej mijamy szczecińską Filharmonię. Przed kościołem najlepiej przejść na drugą stronę, bo później nie ma już pasów. Dochodzimy do zamku, gdzie przynajmniej trzeba wejść na dziedziniec, choć polecamy zwiedzenie jego wnętrz. Z zamku można wyjść urokliwą ulicą Kuśnierską. Idąc potem w lewo ulicą Panieńską przechodzimy koło baszty. Musimy się przedostać pod estakadą na drugą stronę, by dojść do Wałów Chrobrego - pięknych tarasów widokowych. 

Z wałów idziemy w kierunku Odry na Bulwar Chrobrego i dalej na Bulwar Piastowski (przejście tam jest, mimo, że na mapie pokazuje inaczej). Przy moście Długim (drugim z kolei) przechodzimy przez ulicę i Sienną dochodzimy do urokliwego Siennego Rynku. Tutaj można zatrzymać się na kawę lub obiad w licznych restauracjach. Z rynku wracamy do głównej alei Wyszyńskiego gdzie na pewno zobaczymy ogromną szczecińską katedrę. Za nią jest druga zdobna brama - Portowa. Tutaj zakończymy spacer. Żeby wrócić do Bramy Królewskiej należy iść w prawo Aleją Niepodległości, a potem w prawo w Plac Żołnierza Polskiego - to jakieś 800 metrów.

Film Spacer po Szczecinie

Zapraszam na nasz filmowy spacer po Szczecinie na podstawie trasy na górze.



 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Rynek Sienny
Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski
Rynek Sienny
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin Jasne Błonia
pomnik A.Mickiewicza
gmach Akademii Morskiej
 Plac Orła Białego
fontanna Orła Białego
Baszta 7 Płaszczy
kościół św. Jakuba
Książnica Pomorska
Urząd Miejski
Płonące ptaki,rzeźba Hasiora
aleja platanów na jasnych Błoniach
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 149)
Twoja ocena
Monika
Rozczarowanie, Szczecin na sezon wakacyjny całkowicie rozkopany, atrakcje nieczynne, teren w okolicy dworca PKP okropnie brudny. Szkoda bo stare miasto ma piękną architekturę.
Avatar użytkownika Marek91
Marek91
Jeszcze nigdy nie byłem w Szczecinie. Ale widzę, że warto się tam wybrać 🙂
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo ładne miasto. Na mnie największe wrażenie zrobiły Bulwary z Piastowskim na czele.
Avatar użytkownika violus
violus

 Szczecin to ładne miasto ,zwiedziłam też podziemny schron który znajduje się pod dworcem.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Szczecin to miasto urodzin  2 Caryc Rosji ,ktore  niszczyly Polske i Polskość .

 

 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024