Krzywy Las w Gryfinie

Krzywy Las w Gryfinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Krzywy Las to prawdopodobnie najdziwniejszy las w Polsce! Rośnie niedaleko Szczecina, w Nowym Czarnowie, przy Elektrowni „Dolna Odra”, 4 km na południe od Gryfina. Żeby dojść do Krzywego Lasu, przy bezpłatnym parkingu należy wejść pod łukiem rurociągu, tworzącym tu swoistą „bramę do lasu”. Po kilkuset metrach dochodzi się do magicznego, krzywego lasu z niezwykłymi drzewami. Miejsce wyjątkowo efektownie prezentuje się na zdjęciach! Na miejscu znajduje się tabliczka informacyjna o tym miejscu, a także przestrzegająca, by nie wchodzić na wybrzuszone drzewa i nie niszczyć ich. Widać jednak, że nie wszyscy biorą to sobie na poważnie, bo niektóre drzewa w wypukłych miejscach mają zdartą korę.

Krzywy Las w Gryfinie
Krzywy Las w Gryfinie

Co to ten Krzywy Las?

Krzywy Las to skupisko zdeformowanych sosen, posadzonych tu w latach 30. XX wieku. Co jest takiego dziwnego w tym lesie? Ano pnie sosen tuż nad ziemią, zamiast rosnąć pionowo w górę, skręcają pod kątem 90 stopni i wyginają się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym, a widok tworzony przez drzewa jest niesamowity, dlatego czasem to miejsce bywa też nazywane Bajkowym Lasem. Co ciekawe, sosny otaczające Krzywy Las rosną już normalnie, tym bardziej jest to zaskakujące, ale też sugeruje, że ktoś przyczynił się do pokrzywienia drzew. Krzywy Las w Gryfinie
Krzywy Las w Gryfinie

Dlaczego drzewa rosną tak dziwnie?

Dziś wiadomo, że było to celowe działanie, te charakterystyczne drzewa powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń, a przyczynił się do nich człowiek. Poziome wygięcia mają długość od 1-2 metrów, a ponad łukiem pnie rosną już prosto do góry. Sosny jak na swój wiek są niskie, nie przekraczają 15 m, prawdopodobnie były nacinane, gdy osiągnęły wiek około 7-10 lat. W gospodarce leśnej znane są przypadki specjalnego uszkadzania drzew w celu uzyskania nienaturalnych wygięć, na przykład do budowy łodzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego czy nawet do ozdoby. Sosny w „Krzywym Lesie” zapewne też miały służyć potrzebom człowieka, ale na razie zagadka nie została rozwiązana, dokładnie z jakiego powodu są tak wykrzywione. 

Przeczytałam gdzieś, że Krzywy Las to kilkaset wygiętych sosen, no ja tutaj nie naliczyłam się tylu, chyba już widać pewną degradację tej atrakcji. Myślałam, że efekt będzie bardziej emocjonujący, ale w terenie nie wygląda to aż tak imponująco, jak na zdjęciach. Oczywiście nadal to bardzo ciekawe miejsce na spacer, jest unikatowe i przyjemne.

Krzywy Las w Gryfinie
Krzywy Las w Gryfinie

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: w pobliżu jest bezpłatny parking, oddalony o kilkaset metrów od Krzywego Lasu
Obiekt jest średnio dostępny dla wózków, bo choć parking jest niedaleko, to droga wiedzie przez las
Obiekt dostępny dla psów
 

Krzywy Las
ul. Przemysłowa, Nowe Czarnowo, GryfinoNoclegi w Szczecinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 28)
Twoja ocena
Łukasz Piernikarczyk
Jest to zdecydowanie miła odmiana od sosen nudno rosnących pionowo do góry 🙂
Edyta
Niestety Krzywy Las swoje lata świetności miał już dawno temu. Zostało kilka drzew. Przejazdem można zobaczyć, ale żeby specjalnie, to niekoniecznie.
Dorota
Oryginalny, chociaż efekt psuje kilka wyciętych drzewek przy wejściu.
Dorota Skuza
Spokój, cisza i piękne pachnące sosny. Bardzo czysty las.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024