Przepiękne Karkonosze leżą w Sudetach Zachodnich i graniczą od zachodu z Górami Izerskimi, a od wschodu z Górami Kamiennymi. Jest to najwyższe pasmo Sudetów z kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m.), którą każdego roku odwiedzają prawdziwe pielgrzymki turystów. Grzbiet główny Karkonoszy ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej po Przełęcz Okraj, na długości ponad 35 km. Stanowi on granicę polsko - czeską.
Karkonosze odznaczają się kopulastymi szczytami, zwykle pokrytymi rumowiskiem skalnym. Całe pasmo jest niezwykle cenne zarówno pod względem krajobrazowym, jak i przyrodniczym. Dodatkowego uroku dodają liczne rzeki i potoki oraz malownicze jeziora polodowcowe - Mały i Wielki Staw. Dla ochrony tego niezwykle urodziwego obszaru w 1959 roku utworzono Karkonoski Park Narodowy.
Prócz najwyższej Śnieżki ciekawymi szczytami Karkonoszy są: Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Mały Szyszak (1440 m n.p.m.), narciarska Szrenica (1362 m n.p.m.) i Kopa (1375 m n.p.m.), na którą prowadzi kolej linowa.
Prastare Karkonosze mające nieodparty czar, przez wieki zostały owiane nutką tajemniczości. Już we wczesnym średniowieczu rejony te zamieszkiwał ponoć Duch Gór - Karkonosz, nazywany też Liczyrzepą. Wiele legend wiąże się z tą dziwną postacią, przedstawianą jako starca w myśliwskim stroju, innym razem znów jako jelenia z diabelskim ogonem.
Karkonosze to niezwykle atrakcyjne góry, przyciągające turystów zarówno latem, jak i zimą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, wędrowców urzekają wspaniałe widoki i możliwość wędrowania na szlakach w ciszy, w otoczeniu pięknej przyrody, amatorzy rowerowych szaleństw doznają na szlakach niezwykłych wrażeń. Na wszystkich turystów czeka bogata infrastruktura noclegowa i gastronomiczna, czy to w postaci schronisk turystycznych na szczytach czy hoteli, pensjonatów i agroturytyk w dolinach. Prócz typowych górskich atrakcji najważniejsze kurorty karkonoskie - Szklarska Poręba i Karpacz oferują inne atrakcje, np. słynny skandynawski kościółek Wang w Karpaczu, Western City w Ścięgnach koło Karpacza czy zawody psich zaprzęgów w Jakuszycach - dzielnicy Szklarskiej Poręby.
Narciarze będą zaskoczeni fantastycznymi warunkami i dobrze przygotowanymi stokami. W regionie działa kilkadziesiąt orczykowych wyciągów narciarskich. Dostępne są też wyciągi krzesełkowe - w kompleksie narciarskim Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie oraz wyciąg na Kopę w Karpaczu. Niezwykle malownicze trasy biegowe spotkamy natomiast w Jakuszycach.
Karkonosze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Karkonoszach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a feriie tuż tuż. Dlatego przygotowaliśmy infografikę przedstawiającą najważniejsze i najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie w Polsce. Znajdziecie tu liczbę i rodzaj wyciągów, długość i stopień trudności tras, informację o naśnieżaniu, oświetleniu oraz inne cenne wskazówki. Grafika informuje, kiedy w jakich województwach trwają ferie. Wszystko po to, aby ułatwić Wam zaplanowanie zimowych wyjazdów rodzinnych.
Mieszkam w Karkonoszach a to najpiękniejsze miejsce na relaks , turystykę i życie <3
Karkonosze moje ulubione. Piękne zdjęcia
Piękne miejsca, i co ciekawe wręcz niemożliwe jest żeby się tam zgubić.
Super Aniu to Przedstawilas
Mam nadzieję, że i nam się kiedyś przydadzą szlaki w Karkonoszach :)
Super. Przydadzą się do planowania kolejnych już jesiennych wypraw.