Tatry. Atrakcje, szlaki turystyczne, szczyty. Propozycje tras w Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach, rozłożony na granicy Polski i Słowacji. To jedyne góry w naszym kraju o charakterze alpejskim, o widokach zapierających dech w piersiach. Każdy, kto raz ujrzy te góry, będzie chciał powracać tu bez końca. Najwyższym szczytem Tatr polskich są Rysy (2499 m n.p.m.). Oferują spektakularne widoki. My zdobywaliśmy je od strony słowackiej, bo tak jest łatwiej! Najwyższym szczytem Tatr słowackich i całych Karpat jest natomiast Gerlach (2655 m n.p.m.). Zachwycająca przyroda tatrzańska jest chroniona poprzez Tatrzański Park Narodowy (TPN) i słowacki TANAP, czyli Tatranský národný park. To również element sieci Rezerwatów Biosfery. Daj się porwać tym górom!

Atrakcje Tatr - szczyty, doliny i szlaki
Tatry jako niesamowicie ciekawe góry przyciągają turystów przez cały rok. Tłumnie, o czym świadczą regularne korki na Zakopiance, drodze dojazdowej. To nie zniechęca do eksploracji, bo próżno szukać gdzie indziej w Polsce tak spektakularnych widoków! Oto najpiękniejsze atrakcje Tatr!
Szczyty tatrzańskie
Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy, wnoszące się na wysokość 2499 m n.p.m. Górują ponad Morskim Okiem, spod którego właśnie atakuje się szczyt od strony polskiej. Szlak ten jest stromy, eksponowany i uchodzi za trudny. Można też wybrać szlak na Rysy od strony słowackiej, który jest łatwiejszy.
Nieco niższe tatrzańskie szczyty nie są wcale mniej atrakcyjne. Jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach to Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). To góra narciarzy, na którą prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą. W pobliżu warto też zdobyć 2-tysięcznik Beskid, a nieco dalej widokową Świnicę (2302 m nad poziom morza).
Niekwestionowanym symbolem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza. Ze stolicy Tatr łatwo dostaniesz się na Gubałówkę, które również potrafi zachwycić panoramą ostrych wierzchołków.



Orla Perć - najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach
Osławiona i niebezpieczna dla amatorów Orla Perć to najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Znakowany na czerwono, prowadzi przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Na trasie spotkasz m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.). To najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski. Po drodze czekają łańcuchy, eksponowane granie i przepaści. Tylko dla odważnych!

Doliny tatrzańskie
Bardzo ciekawe są także tatrzańskie doliny, idealne na romantyczne spacery. Ładniejsze z nich to: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Roztoki, Dolina Chochołowska czy osławiona Dolina Kościeliska. To w niej ukryło się najwięcej tatrzańskich jaskiń, ale te największe jak dotąd odkryto w Dolinie Małej Łąki. Kościelisko skrywa też śliczny i tajemniczy zarazem Wąwóz Kraków.

Jaskinie tatrzańskie
W polskich Tatrach odkryto dotąd ponad 860 jaskiń. Tatrzańskie jaskinie to najdłuższe i najgłębsze jaskinie Polski. Zdecydowana ich większość występuje w Tatrach Zachodnich, a kilkanaście z nich to jaskinie lodowe. Rekordzistką jest Jaskinia Wielka Śnieżna położona w Dolinie Małej Łąki. Poznane korytarze mają ponad 23 km długości, a deniwelacja liczy 824 metry. To najgłębsza i najdłuższa jaskinia Tatr i całej Polski! Druga największa i najgłębsza jest Śnieżna Studnia (ponad 13 km i deniwelacja 805 m). Wciąż odkrywane są nowe jaskinie, jak np. Jaskinia Harda, albo okazuje się, że niektóre jaskinie są połączone i tworzą jeden system jaskiniowy. Przykładem jest Jaskinia Wielka Śnieżna, która powstała z połączenia pięciu jaskiń.
Większość podziemnych systemów w tym paśmie górskim ma ukształtowanie pionowe. Są niebezpieczne i trudne do eksploracji. Parę jaskiń poziomych udostępniono do zwiedzania:
- Jaskinia Mroźna - dostępna odpłatnie w Dolinie Kościeliska
- Jaskinia Mylna, Jaskinia Obłazkowa, Jaskinia Raptawicka, tworzące system Jaskiń Pawlikowskiego - dostępne bezpłatnie, połączone ciasnymi przejściami. Również w w Dolinie Kościeliska
- Smocza Jama - dostępna bezpłatnie niewielka grota w Wąwozie Kraków
- Dziura - dostępna bezpłatnie, niewielka, ale położona blisko Zakopanego

Schroniska w Tatrach
Na licznych tatrzańskich szlakach natrafimy na schroniska, w których można przenocować, albo przynajmniej wypić herbatkę czy coś przekąsić. Najbardziej znanymi schroniskami w Tatrach są: "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej, Schronisko nad Morskim Okiem albo "Ornak" na Małej Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliska. Najwyżej zaś w polskich Tatrach położone jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jeszcze wyżej położona jest Chata pod Rysami (2241 m n.p.m.), ale to już po słowackiej stronie.

Mapa Tatr - miejsce, które warto zobaczyć
Poniżej mapa z zaznaczonymi szczytami i innymi atrakcjami, które warto zobaczyć w Tatrach!
Propozycje tras w Tatrach - turystyka górska
W tych najwyższych i chyba zarazem najpiękniejszych polskich górach tras i szlaków odnajdziesz bardzo wiele. Z reguły są odległe i wymagające. Kilka nadaje się dla rodzin z dziećmi, jak np. asfaltowa trasa nad Morskie Oko, czy łatwa trasa przez Dolinę Kościeliska. Na większość innych warto się dobrze przygotować i odpowiednio ubrać. Najtrudniejszy znakowany szlak w polskich Tatrach to Orla Perć. Poniżej przedstawiamy opisy kilku ciekawych szlaków w Tatrach.
Szlak na Rysy od słowackiej strony
Cała trasa w obie strony to blisko 20 km i około 9 h marszu.
Trasa szlaku na Rysy od słowackiej strony: parking - niebieski szlak turystyczny spod Popradzkiego Stawu - Dolina Mięguszowiecka - czerwony szlak za wodospadem - Żabie Stawy Mięguszowieckie - fragment z łańcuchami i drabinkami - Chata Pod Rysami - Przełęcz Waga - Rysy
Cała trasa w obie strony to blisko 20 km i około 9 h marszu.
Szlak jest często wybierany przez polskich turystów, ponieważ jest łatwiejszy i mniej eksponowany od szlaku na Rysy od polskiej strony. Trasa rozpoczyna się z parkingu, godzinnym marszem po asfalcie. To bardzo łatwa część drogi, dostępna dla wózków. Warto przejść się na ten spacerek o długości 4 km, bo asfalt kończy się nad bardzo malowniczym Stawem Popradzkim (Popradske Pleso), gdzie znajdziesz też schronisko turystyczne i hotel.
Szlak niebieski przez Dolinę Mięguszowiecką
Kawałek przed schroniskiem należy odbić z asfaltu w lewo, w niebieski szlak, gdzie stoi budka z pakunkami. Można stąd wziąć ładunek na plecy i ruszyć do Chaty pod Rysami. Ładunki mają od 5 do 20 kilogramów. W ten sposób turyści mogą coś zjeść w schronisku, że inni starają się to tam wynieść. Dostają za to herbatkę za darmo. Niebieski szlak ma charakter bardziej beskidzki. Utwardzony grunt z wystającymi gdzieniegdzie kamieniami. Prowadzi przez gęsty las, przez który tylko czasami wyłaniają się skaliste szczyty Tatr. Tutaj szlak jest miejscami mokry, a głazy śliskie.
Szlak czerwony wzdłuż Żabich Stawów
Za wodospadem na Żabim Potoku trzeba skręcić w prawo w czerwony szlak, który towarzyszy już do samego szczytu. Tutaj jest już tylko kamieniste podłoże. Zaczynają się serpentyny. Nie jest trudno, ale żmudnie. Po lewej stronie ukazuje się woda. To Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki. Nazwę zawdzięcza skalistej wyspie pośrodku, która ma przypominać żabę. Od stawu szlak coraz bardziej pnie się w górę. Tutaj pojawiają się 2 drabinki i łańcuchy. To fragment, którym wielu spędza sen z powiek, ale nie jest on wcale straszny. Łańcuchy i drabinki czynią go bezpiecznym i w zasadzie jeżeli jesteś sprawny fizycznie, to bez problemu sobie z tym poradzisz. To tylko 250 metrów, gdzie trzeba się łańcuchami asekurować. Większym problemem mogą okazać się kolejki. Na górę czekaliśmy jakieś 10 minut, jednak gdy schodziliśmy, to staliśmy w ogonku około 40 minut.
Stąd zostało niecałe 500 metrów do schroniska. Za łańcuchami jest już tylko głazowisko. Przypomniało nam się przez to zdobywanie Scafell Pike, najwyższego szczytu Anglii i Snowdon, najwyższego szczytu Walii. Na Rysach zdarzało się w przeszłości bardzo dużo wypadków, w tym dość sporo śmiertelnych, także zachowajcie ostrożność i miejcie szacunek do gór.
Chata Pod Rysami
W górze widać już tryumfalną bramkę i wkrótce naszym oczom ukazał się budynek schroniska pod Rysami. Zanim do niego dojdziesz, zobaczysz przystanek autobusowy, z aktualnym rozkładem jazdy. To taki żart naszych południowych sąsiadów. To najwyżej położone schronisko w Tatrach. Powstało w 1933 roku i wiele razy było niszczone przez lawinę. Widoki stąd są fantastyczne. W środku zjedliśmy ciasto z makiem i wypiłam kofolę. Są też proste dania, jak zupy, gulasz czy smażony ser. Zapłacisz tu tylko gotówką w Euro. Kawałek za chatą znajduje się drewniany wychodek. Jest pięknie pomalowany i prawie wisi nad przepaścią. Dodatkowo od tej właśnie strony ścianka jest przeszklona, co daje fantastyczne wrażenie. Miejsce trzeba odwiedzić, od asfaltu to jedyna toaleta na trasie na rysy.
Od Chaty robi się stromo i męcząco. Na Przełęczy Waga pojawia się widok na północne stoki Wysokich Tatr ze stawami Zmarzłym i Ciężkim i polodowcową doliną Ciężką. Szlak prowadzi po zachodnim stoku Rysów. Są 3 kulminacje tej góry. 2 po stronie sąsiadów i trzeci to granica polsko-słowacka. To właśnie główny nasz cel i najwyższy punkt Polski - 2499 m n.p.m. Najwyższy ma 2501, a niektórzy uważają, że 2503 metry nad poziom morza. Trzeci punkt ma wysokość 2472 metrów nad poziom morza.
Końcowy fragment granią jest na tyle stromy, że bez pomocy rąk sobie raczej nie poradzisz. Skały są tu bardzo wysokie i nieregularne. To bardziej wspinaczka niż marsz. Świadomość, że pod Tobą jest przepaść i jest stromo, działa nieco na wyobraźnię i nie nazwałabym tego strefą komfortu, ale wyobrażałam to sobie gorzej i naprawdę kroczek po kroczku można to zrobić. Trzeba być ostrożnym, bo inni są obok. Bardzo blisko, szturchają, popychają i straszą kijkami wystającymi z plecaków. Tutaj też wielu ma już kaski na głowach, bo spod nóg osuwają się czasem luźne kamienie. Trzeba przejść na drugą stronę kopuły, by podziwiać Morskie Oko i Czarny Staw pod stronie polskiej. Panorama jest przepiękna. Widać stąd około 130 innych wierzchołków, w tym 80 w Tatrach oraz 13 jezior. Choć są tu jeszcze wyższe, jak np. Wysoka czy najwyższy Gerlach, to satysfakcja jest przeogromna!




Szlak na Morskie Oko i Dolinę Pięciu Stawów
Cała trasa w obie strony to około 24 km i około 9 h marszu
Aby dostać się nad Morskie Oko, z Zakopanego wyjeżdżamy ulicą Oswalda Balzera w kierunku Jaszczurówki (warto zobaczyć tutaj śliczną, drewnianą kapliczkę) i Zazadniej. Dojeżdżamy do Palenicy Białczańskiej (około 25 km), gdzie na parkingu musimy pozostawić samochód. Dalej, już w TPN-ie poruszamy się pieszo (ewentualnie konno), czeka nas tu około 8-kilometrowy odcinek asfaltowej, nieco nużącej trasy, którą można urozmaicać sobie czerwonym szlakiem biegnącym przez las (od Leśniczówki Pod Wantą szlak tworzy skróty).
Po około 3 km natrafiamy na wodospad zwany Wodogrzmoty Mickiewicza, po drodze możemy trochę poczytać o tutejszej, cennej przyrodzie. Od Polany Włosienica poruszamy się już tylko pieszo (kończą tutaj trasę tramwaje konne). W końcu docieramy do Morskiego Oka, którego widok z pewnością wynagrodzi niezbyt ciekawą trasę. Jezioro to, największe w Tatrach (35 ha) leży w przepięknym otoczeniu, na wysokości około 1400 m n.p.m. Przy Morskim Oku stoi ładne, zabytkowe schronisko, z jedzonkiem i spaniem.
Polecamy spacer czerwonym szlakiem wzdłuż pięknego brzegu jeziora, warto też odbić nim i wspiąć się nad Czarny Staw, z którego widok jest przedni. Dalej ten szlak prowadzi na Rysy (2499 m n.p.m.) - najwyższy polski szczyt, ale to już wyprawa na inną okazję. My wracamy nad Morskie Oko (jezioro można obejść całe), stąd niebieskim szlakiem ruszamy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po około 2 godzinach natkniemy się na Przedni Staw, mijamy schronisko - najwyżej położone w całej Polsce, a dalej Wielki Staw. Tutaj koniecznie przystańmy przy Wielkiej Siklawie - najpotężniejszym wodospadzie w Tatrach, który tworzy Potok Roztoka spadając z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki.
Całą piękną Dolinę Pięciu Stawów położoną ponad górną granicą lasu, porośniętą kosówką i zasłaną piargami, można przejść szlakiem niebieskim, który dalej, poprzez przełęcz Orlej Perci prowadzi do Doliny Gąsienicowej i nad schronisko "Murowaniec".
Ale my z Doliny Pięciu Stawów wracamy niebieskim szlakiem do Wielkiej Siklawy i wchodzimy do lesistej Doliny Roztoki (szlak zielony). Przemierzamy ją wzdłuż Potoku Roztoka aż do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie ponownie wkraczamy na trasę asfaltową, tym razem w przeciwnym kierunku, w stronę Palenicy Białczańskiej, gdzie zostawiliśmy samochód, który w ogólnym zmęczeniu radośnie witamy.



Trasa na Giewont, Kasprowy Wierch i Beskid
Cała trasa to około 20 km i około 8,5 h marszu.
Całodniowa, wyczerpująca wycieczka po szlakach tatrzańskich prowadzących na Giewont (1895 m n.p.m.), a dalej na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), przez Przełęcz Liliowe (1952 m n.p.m.) do Doliny Gąsienicowej.
Wycieczka rozpoczyna się w Kuźnicach (południowej dzielnicy Zakopanego), do których dochodzimy al. Przewodników Tatrzańskich. Stąd niebieskim szlakiem (aż do Giewontu) ruszamy w górę. Po około 30 minutach dotrzemy do Polany Kalatówki, gdzie stoi duży hotel PTTK. My idziemy dalej w kierunku Hali Kondratowej (około 40 minut), mijamy ładne schronisko, możemy nieco odsapnąć, bo teraz czeka nas godzinne podejście na Przełęcz Kondracką (1725 m n.p.m.). Tu rozpoczyna się atak szczytowy i po około 30 minutach stoimy na nosie "Śpiącego Rycerza" (1895 mn.p.m.), tuż przy 15-metrowym krzyżu. Koniecznie wykonujemy upamiętniającą fotkę i wracamy na Przełęcz Kondracką, bo jeszcze daleka droga przed nami.
Z Przełęczy czeka nas mozolne podejście (około 40 minut) żółtym szlakiem na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), która jest dzisiaj naszym pierwszym 2-tysięcznikiem. Z tego szczytu schodzimy szlakiem czerwonym do Przełęczy Pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.), skąd mamy 1,5 godziny marszu na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Na Kasprowym Wierchu można dłużej odsapnąć, zjeść, skorzystać z toalety, a nade wszystko podziwiać piękne widoki, które zresztą towarzyszą nam w trakcie całej wycieczki.
Z tego szczytu można zjechać kolejką, ale my radzimy schodzić pieszo malowniczą i ciekawą trasą. Z Kasprowego w kilka minut schodzimy czerwonym szlakiem do Suchej Przełęczy (1950 m n.p.m.), skąd podchodzimy na Beskid (2014 m n.p.m.) - drugi dzisiaj 2-tysięcznik. Dalej jest już w dół - do Przełęczy Liliowe (1952 m n.p.m.). Tu opuszczamy czerwony szlak (który podąża na Orlą Perć) i schodzimy zielonym, by po około 30 minutach wejść na żółty i czarny. One poprowadzą nas 20-minutowym spacerkiem na Halę Gąsienicową i do słynnego schroniska - "Murowańca" (1500 m n.p.m.).
Przed nami ostatnie 1,5 godziny marszu niebieskim szlakiem, który doprowadzi nas z powrotem do Kuźnic. Teraz już tylko auto albo bus i zasłużony wypoczynek. Nogi do wymiany, ale wrażenia piękne.
Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce



Noclegi w Tatrach
Zdobywając Rysy i zwiedzając inne miejsca w okolicy wybraliśmy Pensjonat Silverton w Kaniówce koło Białki Tatrzańskiej. Miejsce jest wyjątkowe, prawdziwa bajka. W zacisznym miejscu, pod stokiem narciarskim, z widokiem na Tatry. Z zewnątrz tradycja, w środku wygodna i elegancka nowoczesność. Pokoje są śliczne, w apartamencie mieliśmy małą kuchnię z czajnikiem, tosterem, lodówką i mikrofalą. Na miejscu czeka mini siłownia, sauna oraz balia z jacuzzi na zewnątrz. To wszystko w cenie noclegu. No i śniadania, to prawdziwa poezja, wyboru, smaku i przede wszystkim gustu. To najpiękniejsze śniadania hotelowe, jakie kiedykolwiek widziałam.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Tatrzański Park Narodowy TPN
Niecodzienne piękno Tatr wraz z całą przyrodą tu występującą chronione jest poprzez Tatrzański Park Narodowy. Aby wejść na jego teren, trzeba wykupić bilet. W bardziej dzikich jego fragmentach spotkać można nawet kozice, jelenie. Pełne adrenaliny okaże się na pewno spotkanie z niedźwiedziem. Wówczas najlepiej jak najspokojniej wycofać się, nie zaczepiając misia. Turyści w Tatrach chronieni są natomiast przez TOPR czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Warto pamiętać, że są to trudne góry i koniecznie mieć ubezpieczenie, szczególnie, gdy odwiedza się słowacką część masywu.
Tatry zróżnicowane są pod względem flory i fauny. Występuje tu piętrowy układ roślinności, tzn. od lasów mieszanych u podnóża poprzez iglaste, kosodrzewiny, hale po nagie skały szczytów. W zależności od występującej roślinności, spotykamy w Tatrach różnorodne zwierzęta, np. niedźwiedzie, rysie czy sarny w niższych partiach, natomiast wyżej przebywają kozice i świstaki, ponad turniami natomiast zobaczyć można orły. Niełatwo spotkać je na popularnych ścieżkach, gdzie jest gwarno przez cały rok.

Narciarstwo w Tatrach
Tatry to również wyciągi i trasy narciarskie. Zimą zjeżdża tu wielu amatorów białego szaleństwa, którzy okupują Kasprowy Wierch i inne zagospodarowane pod tym względem szczyty czyli Gubałówkę czy Nosal. Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, prócz kolei kabinowej działają tu wyciągi krzesełkowe, m.in. kolejka Gąsienicowa.
Atrakcje Zakopanego
Ostre wierzchołki najwyższych polskich gór sterczą ponad słynną miejscowością, jaką jest Zakopane. Nie wszyscy uwielbiają to miejsce, bowiem kicz i komercja przyćmiły nieco niesamowity urok tradycyjnej zabudowy. Sama zwykle mam tutaj mieszane uczucia, ale są miejsca, które na pewno warto tu odwiedzić. Wśród nich wymienić chcę stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku, kapliczkę na Jaszczurówce czy Muzeum Oscypka, w którym poznasz tradycje górali.
Tutaj znajdziesz więcej atrakcji Zakopanego

Podział: Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie
W granicach Polski wyróżnia się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Tatry Zachodnie są niższe, zbudowane z wapieni przepuszczających wodę, dlatego zachodzą tu procesy krasowe i masywy kryją liczne jaskinie, np. Jaskinię Mroźną udostępnioną dla turystów, Jaskinię Mylną czy Jaskinię Naciekową. Atutem tej części Tatr są piękne rozległe doliny, m.in. Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska, które mogą zwiedzać mniej wprawni turyści i dzieci, podziwiając przy okazji piękno i majestat Tatr.
Tatry Wysokie to zupełnie inna bajka. Zbudowane są ze skał krystalicznych, dzięki czemu woda utrzymuje się na powierzchni. Dlatego spotykamy tu piękne i malownicze jeziora, m.in. Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami czy Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tatrzańskie stawy bardzo licznie przyciągają turystów, gdyż z otaczającymi je turniami tworzą niezwykle malownicze pejzaże. Najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko, gdyż to niemal jedyna okazja, by bez wspinaczki oglądać wspaniałą panoramę Tatr Wysokich z tak bliska.
Równie piękne są tatrzańskie wodospady - ciąg kaskad tworzących słynne Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz najwyższy wodospad w Polsce - Siklawa, na pograniczu Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ale to skalne szczyty stanowią przede wszystkim o urodzie tych gór, a w tym względzie warto też poznać Tatry Bielskie, położone na Słowacji.
