Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Są to jedyne góry w naszym kraju o charakterze alpejskim, o widokach zapierających dech w piersiach. Każdy, kto raz ujrzy te góry, będzie chciał powracać tu bez końca.
Tatry Zachodnie
W granicach Polski wyróżnia się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Tatry Zachodnie są niższe, zbudowane z wapieni przepuszczających wodę, dlatego zachodzą tu procesy krasowe i masywy kryją liczne jaskinie, np. Jaskinię Mroźną udostępnioną dla turystów, Jaskinię Mylną czy Jaskinię Naciekową. Atutem tej części Tatr są piękne rozległe doliny, m.in. Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska, które mogą zwiedzać mniej wprawni turyści i dzieci, podziwiając przy okazji piękno i majestat Tatr.

Tatry Wysokie
Tatry Wysokie to zupełnie inna bajka, zbudowane są ze skał krystalicznych, dzięki czemu woda utrzymuje się na powierzchni, dlatego spotykamy tu piękne i malownicze jeziora, m.in. Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami czy Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tatrzańskie stawy bardzo licznie przyciagają turystów, gdyż z otaczającymi je turniami tworzą niezwykle malownicze pejzaże. Najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko, gdyż to niemal jedyna okazja, by bez wspinaczki oglądać wspaniałą panoramę Tatr Wysokich z tak bliska.
Równie piękne są tatrzańskie wodospady - ciąg kaskad tworzących słynne Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz najwyższy wodospad w Polsce - Siklawa, na pograniczu Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Układ roślinności w Tatrach
Tatry zróżnicowane są także pod względem flory i fauny. Występuje tu piętrowy układ roślinności, tzn. od lasów mieszanych u podnóża poprzez iglaste, kosodrzewiny, hale po nagie skały szczytów. W zależności od wystętującej roślinności, spotykamy w Tatrach różnorodne zwierzęta, np. niedźwiedzie, rysie czy sarny w niższych partiach, natomiast wyżej przebywają kozice i świstaki, ponad turniami natomiast zobaczyć można orły.
Szczyty w Tatrach
Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy wnoszące się na wysokość 2499 m n.p.m. i górujące ponad Morskim Okiem, spod którego właśnie atakuje się szczyt, choć można też od strony słowackiej zdobyć Rysy.



Ale nieco niższe tatrzańskie szczyty nie są wcale mniej popularne - osławiona i niebezpieczna dla amatorów Orla Perć to najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) - najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski.
Jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach to Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - góra narciarzy, na którą prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą. W pobliżu warto też zdobyć widokową Świnicę.

Niekwestionowanym symbolem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza.
Bardzo ciekawe są także tatrzańskie doliny, idealne na romantyczne spacery. Ładniejsze z nich to: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Roztoki i wspomniana już Dolina Kościeliska.

Schroniska w Tatrach
Na licznych tatrzańskich szlakach natrafimy na schroniska, w których można przenocować, albo przynajmniej wypić herbatkę czy coś przekąsić. Najbardziej znanymi schroniskami w Tatrach są: "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej, Schronisko nad Morskim Okiem albo "Ornak" na Małej Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliskiej. Najwyżej zaś położone jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Tatrzański Park Narodowy
Niecodzienne piękno Tatr wraz z całą przyrodą tu występującą chronione jest poprzez Tatrzański Park Narodowy, do którego wchodząc wykupujemy bilecik. W bardziej dzikich jego fragmentach spotkamy kozice, jelenie, a nawet niedźwiedzie. Turyści w Tatrach chronieni są natomiast przez TOPR czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.



Trasa na Morskie Oko i Dolinę Pięciu Stawów
Z Zakopanego wyjeżdżamy ulicą Oswalda Balzera w kierunku Jaszczurówki (warto zobaczyć tutaj śliczną, drewnianą kapliczkę) i Zazadniej. Dojeżdżamy do Palenicy Białczańskiej (około 25 km), gdzie na parkingu musimy pozostawić samochód.
Dalej, już w TPN-ie poruszamy się pieszo (ewentualnie konno), czeka nas tu około 8-kilometrowy odcinek asfaltowej, nieco nużącej trasy, którą można urozmaicać sobie czerwonym szlakiem biegnącym przez las (od Leśniczówki Pod Wantą szlak tworzy skróty).
Po około 3 km natrafiamy na wodospad zwany Wodogrzmoty Mickiewicza, po drodze możemy trochę poczytać o tutejszej, cennej przyrodzie.
Od Polany Włosienica poruszamy się już tylko pieszo (kończą tutaj trasę tramwaje konne). W końcu docieramy do Morskiego Oka, którego widok z pewnością wynagrodzi niezbyt ciekawą trasę. Jezioro to, największe w Tatrach (35 ha) leży w przepięknym otoczeniu, na wysokości około 1400 m npm. Przy Morskim Oku stoi ładne, zabytkowe schronisko, z jedzonkiem i spaniem.
Polecamy spacer czerwonym szlakiem wzdłuż pięknego brzegu jeziora, warto też odbić nim i wspiąć się nad Czarny Staw, z którego widok jest przedni. Dalej ten szlak prowadzi na Rysy (2499 m npm) - najwyższy polski szczyt, ale to już wyprawa na inną okazję.
My wracamy nad Morskie Oko (jezioro można obejść całe), stąd niebiekim szlakiem ruszamy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po około 2 godzinach natkniemy się na Przedni Staw, mijamy schronisko - najwyżej położone w całej Polsce, a dalej Wielki Staw. Tutaj koniecznie przystańmy przy Wielkiej Siklawie - najpotężniejszym wodospadzie w Tatrach, który tworzy Potok Roztoka spadając z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki.
Całą piękną Dolinę Pięciu Stawów położoną ponad górną granicą lasu, porośnietą kosówką i zasłaną piargami, można przejść szlakiem niebieskim, który dalej, poprzez przełęcz Orlej Perci prowadzi do Doliny Gąsienicowej i nad schronisko "Murowaniec".
Ale my z Doliny Pięciu Stawów wracamy niebieskim szlakiem do Wielkiej Siklawy i wchodzimy do lesistej Doliny Roztoki (szlak zielony). Przemierzamy ją wzdłuż Potoku Roztoka aż do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie ponownie wkraczamy na trasę asfaltową, tym razem w przeciwnym kierunku, w stronę Palenicy Białczańskiej, gdzie zostawiliśmy samochód, który w ogólnym zmęczeniu radośnie witamy.
Trasa na Giewont, Kasprowy Wierch i Beskid
Całodniowa, wyczerpująca wycieczka po szlakach tatrzańskich prowadzących na Giewont (1895 m npm), a dalej na Kasprowy Wierch (1987 m npm), przez Przełęcz Liliowe (1952 m npm) do Doliny Gąsienicowej.
Wycieczka rozpoczyna się w Kuźnicach (południowej dzielnicy Zakopanego), do których dochodzimy al. Przewodników Tatrzańskich. Stąd niebieskim szlakiem (aż do Giewontu) ruszamy w górę. Po około 30 minutach dotrzemy do Polany Kalatówki, gdzie stoi duży hotel PTTK.
My idziemy dalej w kierunku Hali Kondratowej (około 40 minut), mijamy ładne schronisko, możemy nieco odsapnąć, bo teraz czeka nas godzinne podejście na Przełęcz Kondracką (1725 m npm). Tu rozpoczyna się atak szczytowy i po około 30 minutach stoimy na nosie "Śpiącego Rycerza" (1895 m npm), tuż przy 15-metrowym krzyżu. Koniecznie wykonujemy upamiętniającą fotkę i wracamy na Przełęcz Kondracką, bo jeszcze daleka droga przed nami 🙂
Z Przełęczy czeka nas mozolne podejście (około 40 minut) żółtym szlakiem na Kopę Kondracką (2005 m npm), która jest dzisiaj naszym pierwszym 2-tysięcznikiem. Z tego szczytu schodzimy szlakiem czerwonym do Przełęczy Pod Kopą Kondracką (1863 m npm), skąd mamy 1,5 godziny marszu na Kasprowy Wierch (1987 m npm).
Na Kasprowym Wierchu można dłużej odsapnąć, zjeść, skorzystać z WC, a nade wszystko podziwiać piękne widoki, które zresztą towarzyszą nam w trakcie całej wycieczki. Naprawdę warto wziąć aparat fotograficzny.
Z tego szczytu można zjechać kolejką, ale my radzimy schodzić pieszo malowniczą i ciekawą trasą. Z Kasprowego w kilka minut schodzimy czerwonym szlakiem do Suchej Przełęczy (1950 m npm), skąd podchodzimy na Beskid (2014 m npm) - drugi dzisiaj 2-tysięcznik. Dalej jest już w dół - do Przełęczy Liliowe (1952 m npm).
Tu opuszczamy czerwony szlak (który podąża na Orlą Perć) i schodzimy zielonym, by po około 30 minutach wejść na żółty i czarny. One poprowadzą nas 20-minutowym spacerkiem na Halę Gąsienicową i do słynnego schroniska - "Murowańca" (1500 m npm).
Przed nami ostatnie 1,5 godziny marszu niebieskim szlakiem, który doprowadzi nas z powrotem do Kuźnic. Teraz już tylko auto albo bus i zasłużony wypoczynek. Nogi do wymiany, ale wrażenia piękne 🙂

Narcarstwo w Tatrach
Tatry to również wyciągi i trasy narciarskie. Zimą zjeżdża tu wielu amatorów białego szaleństwa, którzy okupują Kasprowy Wierch i inne zagospodarowane pod tym względem szczyty czyli Gubałówkę czy Nosal. Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, prócz kolei kabinowej działają tu wyciągi krzesełkowe, m.in. kolejka Gąsienicowa.
Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce

Noclegi w Tatrach
Tatry - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Tatr
Turyści najczęściej odwiedzają: Dolina Pięciu Stawów Polskich, a potem Tatrzański Park Narodowy i Giewont.





























