Ząb

Ząb atrakcje

(4.7 głosów: 193)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ząb to najwyżej położona miejscowość w Polsce (1013 m n.p.m), w województwie małopolskim, u podnóża Tatr, na północnym stoku Gubałówki, w gminie Poronin. To idealna baza w Tatry, szczególnie dla tych turystów, którzy nie lubią zgiełku, gdyż jest tu zacisznie i niezwykle malowniczo.

Kościół Św. Anny

Ząb szczyci się stylowym, drewnianym kościołem Św. Anny z początku XX wieku, z tradycyjnym wystrojem wnętrza, nawiązującym do góralskiego folkloru oraz pięknym cmentarzem z oryginalną roślinnością i kaplicą. Parafię erygował sam kardynał Stefan Sapieha.

Ząb - widok na Tatry
Ząb - widok na Tatry


Szlak Papieski

Przez Ząb przebiega słynny Szlak Papieski, którym 7 czerwca 1997 roku przejeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. Na pamiątkę tego wydarzenia stoi tu wieżyczka papieska z napisem "Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba".

Narciarstwo w Zębie

Zimą do dyspozycji narciarzy są tutaj wyciągi narciarskie dla narciarzy początkujących i średnio zaawansowanych. Przy wyciągach funkcjonuje serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Działa tutaj też profesjonalna Szkoła Narciarska "Ząb". Co ciekawe, w Zębie wychował się Kamil Stoch, nasz najlepszy obecnie skoczek narciarski!

widok z Zębu, toja1358
widok z Zębu, toja1358

Dodatkowo wspaniała panorama Tatr, bliskość pięknych szlaków turystycznych i rozwinięta infrastruktura noclegowa oraz gastronomiczna zachęcają do odwiedzenia wsi zarówno latem jak i zimą.

Noclegi w Zębie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Ząb - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Zębu

Turyści najczęściej odwiedzają: Morskie Oko w Tatrach, a potem Gubałówka w Tatrach i Kościół w Zębie.

Ząb
kosciół w Zębie, toja1358
Kościół w Zębie, toja1358
Kościół w Zębie, toja1358
Kościół w Zębie, toja1358
, toja1358
Ząb - drewniana tradycyjna zabudowa
Ząb
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Katarzyna Poczekaj
Piękna okolica, przecudni gospodarze i przyjaźni mieszkańcy. Blisko do Zakopanego, a przy tym Ząb to naprawdę ciche i spokojne miejsce (mieszkaliśmy przez tydzień przy ul. Jarosze). Trasy spacerowe bardzo malownicze, zachody słońca zapierały dech w piersiach. Baza gastronomiczna - jedzonko pyszne, świeże. Jeden duży sklep przy Szlaku Papieskim 244, gdzie można kupić dosłownie wszystko, czego Wam potrzeba (z przemiłą obsługą). Wiele mniejszych sklepików... Piękny Kościół św. Anny w stylu góralskim, z początku ub. wieku.
Marzena Kunat
Wspólnie z mężem tak pokochaliśmy góry, że postanowiliśmy się przeprowadzić z centrum Polski. Trafiliśmy do raju jakim jest Ząb. Jest tu po prostu cudnie. Widoki zapierające dech, czyste powietrze. Pięknie zimą pięknie latem♥️
Ewelina

miejsce piekne, szkoda, że tak mało zdjęć.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

ZĄB kojarzy mi sie tylko z  Kamilem Stochem -mistrzem Olimjskim

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023