Maków Podhalański to niewielka, zaciszna miejscowość położona malowniczo w Beskidzie Makowskim, w urokliwej dolinie Skawy, niedaleko Suchej Beskidzkiej, przy trasie nr 28, na szlaku ze Śląska do Zakopanego. To umiejscowienie sprawia, że Maków jest świetną bazą wypadową w okoliczne góry i ciekawe miasteczka.
Cisza i spokój
Maków to idealne miejsce dla turystów, którzy nie lubią tłoku i hałasu. Niewysokie okoliczne szczyty pozwalają odpocząć od dnia codziennego, a przy tym nie zmęczyć się zbytnio zdobywając je. Łatwo natomiast stąd wydostać się do popularnych regionów turystycznych, np. do Zawoi z Babią Górą czy do Rabki Zdroju, by na chwilę zasmakować tej specyficznej atmosfery.

Makowska Góra
W Makowie można aktywnie spędzać czas przez cały rok, latem zapraszają piesze szlaki i trasy rowerowe, zimą zaś trasy narciarskie. Wokół wyrastają piękne, choć niewysokie szczyty. Ponad Makowem zaprasza widokowa Makowska Góra. Na jej szczyt prowadzi asfaltowa droga z Rynku, poprzez serpentynki. Ledwie w kilka minut, nawet z małym dzieckiem, staniesz na polanie, z której roztacza się ładna panorama na Beskid Żywiecki z Babią Górą i majaczącymi Tatrami w tle!
Również nieodległa jest Koskowa Góra, jeszcze bardziej widokowa, z cudnym widokiem na Gorce i Tatry. Maków to również świetny punkt wypadowy na Babią Górę. Odbywają się tu rajdy rowerowe, ale także Tydzień Kultury Beskidzkiej czy Święto Miodu.

Kościół w Makowie
Maków Podhalański ma bogatą historię, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1378. Pierwszy kościół w Makowie powstał w 1569 roku, była to budowla drewniana z trzema ołtarzami oraz stojącą oddzielnie dzwonnicą. Następna świątynia, częściowo murowana, konsekrowana została w 1705 roku. Dopiero w latach 20. XIX wieku wybudowano dzisiejszy murowany kościół parafialny, będący słynnym w okolicy Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin.
Historia Makowa Podhalańskiego
Pierwsze wzmianki o Makowie pochodzą z XIV wieku, wtedy to tutejsi rzemieślnicy wyrabiali beczki do przechowywania soli dla kopalni w Wieliczce. Również w średniowieczu, kiedy była to wieś królewska, handlowano tu olejkiem makowym, stąd maki stały się symbolem miasteczka, stąd wzięła się nazwa i trzy makówki w herbie.



Ale Maków słynie też z hafciarstwa, w XIX wieku istniała tu słynna szkoła krawiecka i hafciarska, miejscowy haft jest unikatowy, bo haftowany biały na białym. Ponoć sam Jan Paweł II miał na swym stole w Watykanie obrus z haftu makowskiego. Dziś o hafciarstwie w Makowie przypomina pomnik hafciarki na rynku, która oddaje się temu zajęciu wśród maków.
Noclegi w Makowie Podhalańskim
Maków Podhalański - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Makowa Podhalańskiego
Turyści najczęściej odwiedzają: Makowska Góra, a potem Koskowa Góra i Sanktuarium w Makowie Podhalańskim.










