Maków Podhalański. Atrakcje, które warto zwiedzić

Maków Podhalański
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Maków Podhalański to niewielka, zaciszna miejscowość położona malowniczo w Beskidzie Makowskim, w urokliwej dolinie Skawy, niedaleko Suchej Beskidzkiej, przy trasie nr 28, na szlaku ze Śląska do Zakopanego. To umiejscowienie sprawia, że Maków jest świetną bazą wypadową w okoliczne góry i ciekawe miasteczka. 

Cisza i spokój

Maków to idealne miejsce dla turystów, którzy nie lubią tłoku i hałasu. Niewysokie okoliczne szczyty pozwalają odpocząć od dnia codziennego, a przy tym nie zmęczyć się zbytnio zdobywając je. Łatwo natomiast stąd wydostać się do popularnych regionów turystycznych, np. do Zawoi z Babią Górą czy do Rabki Zdroju, by na chwilę zasmakować tej specyficznej atmosfery.

Makowska Góra
Makowska Góra

Makowska Góra

W Makowie można aktywnie spędzać czas przez cały rok, latem zapraszają piesze szlaki i trasy rowerowe, zimą zaś trasy narciarskie. Wokół wyrastają piękne, choć niewysokie szczyty. Ponad Makowem zaprasza widokowa Makowska Góra. Na jej szczyt prowadzi asfaltowa droga z Rynku, poprzez serpentynki. Ledwie w kilka minut, nawet z małym dzieckiem, staniesz na polanie, z której roztacza się ładna panorama na Beskid Żywiecki z Babią Górą i majaczącymi Tatrami w tle!

Również nieodległa jest Koskowa Góra, jeszcze bardziej widokowa, z cudnym widokiem na Gorce i Tatry. Maków to również świetny punkt wypadowy na Babią Górę. Odbywają się tu rajdy rowerowe, ale także Tydzień Kultury Beskidzkiej czy Święto Miodu.

Maków Podhalański
Maków Podhalański

Kościół w Makowie

Maków Podhalański ma bogatą historię, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1378. Pierwszy kościół w Makowie powstał w 1569 roku, była to budowla drewniana z trzema ołtarzami oraz stojącą oddzielnie dzwonnicą. Następna świątynia, częściowo murowana, konsekrowana została w 1705 roku. Dopiero w latach 20. XIX wieku wybudowano dzisiejszy murowany kościół parafialny, będący słynnym w okolicy Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin.

Historia Makowa Podhalańskiego

Pierwsze wzmianki o Makowie pochodzą z XIV wieku, wtedy to tutejsi rzemieślnicy wyrabiali beczki do przechowywania soli dla kopalni w Wieliczce. Również w średniowieczu, kiedy była to wieś królewska, handlowano tu olejkiem makowym, stąd maki stały się symbolem miasteczka, stąd wzięła się nazwa i trzy makówki w herbie.

Maków Podhalański
Makowska Góra
Makowska Góra

Ale Maków słynie też z hafciarstwa, w XIX wieku istniała tu słynna szkoła krawiecka i hafciarska, miejscowy haft jest unikatowy, bo haftowany biały na białym. Ponoć sam Jan Paweł II miał na swym stole w Watykanie obrus z haftu makowskiego. Dziś o hafciarstwie w Makowie przypomina pomnik hafciarki na rynku, która oddaje się temu zajęciu wśród maków.

Noclegi w Makowie Podhalańskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Maków Podhalański
Maków Podhalański
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
Maków Podhalański
(4.1 głosów: 52)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 52)
Twoja ocena jest dla nas ważna

sympatyczne, nieturystyczne miasteczko. Obłędne lody na Rynku, fajny Rynek, piękne otoczenie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024