Sucha Beskidzka. Atrakcje, które warto zwiedzić

Zamek w Suchej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Sucha Beskidzka to miejscowość położona w województwie małopolskim, u stóp Beskidu Żywieckiego, przy trasie 946 prowadzącej do Żywca i trasie 28 prowadzącej do Zakopianki oraz w kierunku Pienin.

Miasteczko ulokowane u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy rozwijało się kiedyś w cieniu pięknego zamku magnackiego. Rozkwit przeżyło pod koniec XIX wieku wraz z powstaniem tu cesarskiej kolei, której szerokie zaplecze jest nadal wkomponowane w krajobraz miasta.

Zamek w Suchej
Zamek w Suchej

Prócz zamku o popularności Suchej decyduje historyczna Karczma Rzym, stojąca na tutejszym Rynku. Piękna okolica i bliskość gór sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na letni i zimowy wypoczynek.

Zabytki w Suchej

- Zamek w Suchej Beskidzkiej, ul. Zamkowa 1 - suski zamek nazywany jest "Małym Wawelem", cały kompleks tworzą: zamek, oranżeria, zabudowania gospodarskie, a poza murem zespołu przekształcony browar. Budynki otacza zabytkowy park. Początki zamku sięgają połowy XVI wieku, kiedy stanął tu drewniano-kamienny dwór obronny Kaspra Suskiego. Później warownia była kilkukrotnie rozbudowywana, m.in. przez Piotra Komorowskiego, Anna Wielopolską i Branickich. Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów, znajduje się tu Muzeum Miejskie, Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Kultury oraz Informacja Turystyczna.

- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej, ul. Kościelna - suską świątynię w stylu gotyckim wystawił Piotr Komorowski w 1614 roku, po tym, jak rozbudował tutejszy zamek. W kościele oglądać można późnorenesansowe detale architektoniczne i dekoracyjne. Pod koniec XIX wieku "stary" kościół stał się za ciasny dla parafian, dlatego w latach 1895-1907 powstał nowy okazały kościół, w którym na uwagę zasługuje ołtarz z 1912 roku, wykonany przez twórcę sarkofagu Św. Królowej Jadwigi na Wawelu

- Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, Rynek - stojąca w centralnym punkcie miasta zabytkowa karczma to wspaniały przykład ginących już obiektów tradycyjnej drewnianej architektury ludowej. Drewniana karczma z XVIII wieku jest budowlą zrębową z charakterystyczną kalenicą i arkadowymi podcieniami od frontu. Wnętrze suskiej karczmy nawiązuje do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Budowla znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

Zamek w Suchej
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Oficjalna strona Suchej Beskidzkiej

Noclegi w Suchej Beskidzkiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Sucha Beskidzka kościół
Sucha Beskidzka kościół
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Sucha Beskidzka kościół
Sucha Beskidzka kościół
Rynek w Suchej Beskidzkiej - Karczma Rzym
Karczma Rzym w Suchej
Sucha Beskidzka Park przyzamkowy
(4.2 głosów: 89)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 89)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024