Brenna

Brenna

(4.3 głosów: 115)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Brenna to zaciszna, górska miejscowość położona na Ziemi Cieszyńskiej, w dolinie rzeki Brennicy, u stóp malowniczych szczytów Beskidu Śląskiego, pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem. Brenna jest atrakcyjna, a nadal spokojna, w odróżnieniu od beskidzkich kurortów, jak Wisła czy Szczyrk. Dlatego też turyści chętnie tu zaglądają. Wały utworzone nad rzeką Brennicą to wymarzone miejsce na leżakowanie, kąpiele słoneczne i wodne, a nawet wędkowanie.

Brenna
Brenna

Atrakcje w Brennej

Brenna to wspaniałe miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miast, w otoczeniu czystej przyrody. Miejscowość zaskakuje turystów swymi urokami, licznymi ścieżkami rowerowymi i szlakami górskimi, przystaniami kajakowymi, zabytkami architektury drewnianej oraz kultywowanym tu folklorem.1. Park Turystyki w Brennej

Park Turystyki w centrum Brennej to wspaniałe miejsce rekreacji, duma Brennej, stworzone niedawno na miejscu dawnego, niezbyt ciekawego już parku. Ścieżki są wybrukowane, zieleń zadbana, powstały skalniaki i regionalne kramiki oraz punkty gastronomiczne. Najciekawsze obiekty to boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej oraz pole do mini-golfa, które zimą zmienia się w lodowisko. Jest też nowoczesny amfiteatr i plac zabaw dla dzieci. Park Turystyki sprawił, że Brenna stała się znacznie bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Organizowane są tutaj liczne imprezy plenerowe.

 
Park Turystyki, ul. Wyzwolenia/ul. Malinowa, Brenna
Park Turystyki w Brennej
Park Turystyki w Brennej

2. Kozia Zagroda w Brennej

Niedaleko Parku Turystyki, za rzeką Brennicą, usytuowała się Kozia Zagroda, zrekonstruowana dawna zagroda wołoska, gdzie dzisiaj zobaczyć można zabudowania gospodarcze oraz zagrodę z żywymi zwierzętami. Jest też plac zabaw oraz Gospoda w zrekonstruowanej chacie góralskiej z tradycyjnym jadłem góralskim.

 
Kozia Zagroda, ul. Sportowa 3, Brenna
www.koziazagroda.pl
kozia zagroda w brennej
kozia zagroda w brennej
Kozia Zagroda w Brennej
Kozia Zagroda w Brennej

3. Kościół Św. Jana Chrzciciela w Brennej

Zabytkowy kościół w Brennej powstał w 1796 roku. Ci ciekawe, pozwolenie na jego budowę wydane zostało za czasów panowania na tych ziemiach cesarza Franciszka II Habsburga. Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XIX wieku, ale w ołtarzu głównym widnieje obraz stworzony w XVIII stuleciu przez Stanisława Jastrzembskiego z Cieszyna. Przedstawia on chrzest Jezusa w Jordanie.

Pod koniec XIX wieku w świątyni zainstalowano organy słynnej firmy Rieger z Karniowa. Kościół Św. Jana Chrzciciela stoi w samym centrum Brennej, przy głównej ulicy, naprzeciw sezonowego wesołego miasteczka. 
Kościół, ul. Wyzwolenia, Brenna
kościół w Brennej
kościół w Brennej

4. Błatnia i schronisko PTTK na Błatniej w Beskidzie Śląskim

Błatnia o wysokości 917 m n.p.m. to widokowy szczyt Beskidu Śląskiego. Nieco poniżej szczytu znajduje się popularne i lubiane wśród turystów schronisko. To bardzo ciekawy fragment beskidów, z Brennej zajdziesz tu w niecałe 2 godziny zielonym szlakiem, albo troszkę szybciej, bo około 1,5 godziny połączeniem szlaków czarnym i dalej zielonym. Na czarny szlak można wejść w centrum Brennej, przy ulicy Jastrzębce. Czeka tam również bezpłatny parking.

 
Błatnia, szlak czarny, ul. Jastrzębce, Brenna
Błatnia
Błatnia

5. Hala Jaworowa w Beskidzie Śląskim

Hala Jaworowa (918 m n.p.m.) to cudne i lubiane miejsce. Idealne na zachody słońca, ale piękne o każdej porze dnia i roku. Wspaniała panorama Beskidów zapiera tu dech. Na miejscu czeka dostępna dla każdego bacówka. Dojdziesz tu niebieskim szlakiem z Brennej Hołcyny, gdzie czeka bezpłatny parking. Z tego ostatniego parkingu to niecałe 1,5 godziny spaceru na Halę. Szliśmy z dzieckiem, myślę, że marszem można dojść w godzinę.

 
Hala Jaworowa, ul. Kotarz, Brenna Hołcyna
parking bezpłatny w Brennej Hołcyna
Hala Jaworowa
Hala Jaworowa

6. Kotarz w Beskidzie Śląskim

Kotarz (974 m n.p.m.) to popularny szczyt w Beskidzie Śląskim, dostępny z niebieskim szlakiem z Brennej. Podąża się z Brennej tak jak na Halę Jaworową, skąd na Kotarz to kilka minut marszu. W sumie z parkingu w Brennej Hołcyna około 1,5 godziny. Przez szczyt przebiega też czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej. Na Kotarzu widoki są słabsze niż na Hali Jaworowej, ale jest tu też przyjemnie. Stoi otwarta bacówka oraz Ołtarz Europy. Działa też bar.

 
Kotarz, ul. Kotarz, Brenna
parking bezpłatny w Brennej Hołcyna
Kotarz
Kotarz

7. Chata Grabowa z Ogrodem Bajek w Brennej

Chata Grabowa to przepięknie położone schronisko prywatne w Brennej, u stóp szczytu Grabowa (907 m n.p.m.). To zabytkowa chata, przebudowana na dzisiejsze potrzeby. Miejsce jest wyjątkowe, bo rozciąga się tu śliczna panorama na beskidzkie szczyty, a do tego chatę otacza zadbany i kolorowy Ogród Bajek z rzeźbami nawiązującymi do mitologii słowiańskiej. Taras schroniska to bajka, ale ceny są tutaj raczej wysokie. 
Chata Grabowa, ul. Grabowa 52, Brenna
https://www.facebook.com/grabowachata/
Ogród Bajek w Grabowej Chacie w Brennej
Ogród Bajek w Grabowej Chacie w Brennej

8. Wesołe miasteczko w Brennej

W samym centrum  Brennej co roku w sezonie otwiera się wesołe miasteczko z rodzinnymi atrakcjami - karuzelami i trampolinami. Jest też koło młyńskie i niewielki rollercoaster.

 
Wesołe miasteczko, ul. Wyzwolenia, Brenna
Brenna
Brenna

9. Chlebowa Chata w Górkach Małych

Chlebowa Chata to ciekawe miejsce. Można tu upiec chleb, podpłomyki albo zrobić prawdziwy biały ser według tradycyjnej receptury.

 
Chlebowa Chata, ul. Breńska 113, Górki Małe
www.chlebowachata.pl
Górki Małe Chata Chlebowa, Gabriela Jaworowska
Górki Małe Chata Chlebowa, Gabriela Jaworowska

10. Pętla: Brenna Hołcyna - Hala Jaworowa - Kotarz - Chata Grabowa - Brenna Hołcyna

To bardzo fajna propozycja trasy na całodzienną wycieczkę w górach, z pięknymi widokami.
Przebieg trasy: Brenna Hołcyna - Hala Jaworowa (820-920 m n.p.m.) - Kotarz ((974 m n.p.m.) - Grabowa (907 m n.p.m) - Chata Grabowa (850 m n.p.m.) - Brenna Hołcyna 
Dystans: 11,5 km
Czas przejścia: 5 godzin z przystankami, samego marszu około 3,5 godziny
Parking: bezpłatny w Brennej Hołcyna
Gdzie zjeść na trasie? 
Bar na Kotarzu
Grabowa Chata na stoku Grabowej

Hala Jaworowa
Hala Jaworowa

11.  Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

W niedalekich Górkach Wielkich, położonych za Górkami Małymi jadąc od Brennnej, w dworku otoczonym pięknym parkiem, odwiedzić można Muzeum poświęcone pisarce Zofii Kossak-Szatkowskiej. Pisarka właśnie tutaj spędziła ostatnie lata swego życia.

 
Muzeum Zofii Kossak, Stary Dwór 2, Górki Wielkie
http://zofiakossak.pl/
Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej, Gabriela Jaworowska
Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej, Gabriela Jaworowska

12. Ośrodek Pod Brandysem w Górkach Wielkich

W Górkach Wielkich też powstało nowe ciekawe miejsce rekreacji, zwane przez mieszkańców Pod Brandysem. Ośrodek powstał nad rzeką Brennicą. Poza bulwarami i placem zabaw kryje np. boisko do piłki plażowej oraz ściankę wspinaczkową. 
Pod Brandysem, ul. Sportowa 6, Górki Wielkie

13. Narciarstwo w Brennej

Zimą natomiast Brenna staje się niezwykle atrakcyjna dla narciarzy biegowych oraz zjazdowych. W samym centrum znajdują się wyciągi narciarskie na stokach Starego Gronia, a w niedalekiej Dolinie Leśnicy czeka stacja narciarska.

Na tutejszych stokach w sezonie zimowym odbywają się zawody narciarskie przyciągające wielu sportowców oraz gapiów.

Przy wyciągach działają szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Organizowane są także kuligi, które mogą stać się ciekawą alternatywą dla tych, którzy nie zakładają nart, a lubią zimowy wypoczynek.

Potrzebujesz odzieży narciarskiej?
W sklepie Outhorn znajdziesz wiele ładnych rzeczy, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
Brenna, Adam Prończuk
Brenna, Adam Prończuk

Mapa atrakcji Brennej

Niżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami Brennej, które wymieniłam powyżej. Myślę, że się przyda podczas planowania wyjazdu.

Gdzie zjeść w Brennej?

Brenna nie jest dużą miejscowością, ale i tak okolica oferuje kilka ciekawych miejsc gastronomicznych. Zacznę może od słodkości. Na kawę i ciasto zdecydowanie warto polecić Cukiernię Bajka w centrum, przy ulicy Juroszka. Na pewno polecam Wam też ciacho w schronisku na Błatniej. Z górskimi widokami wszystko jeszcze lepiej smakuje, a poza ciastem zjesz tu dobre schabowe czy placki z gulaszem. Wcale nie jest drogo. Drożej jest w Chacie Grabowej u stóp Grabowej, przy ulicy Grabowej. Widoki stąd piękne.W samej Brennej dobrze zjesz w Karczmie na Kamieńcu w Parku Turystyki. Na szybkie jedzenie zdecydowanie polecam Breńskie Zapiekanki z pieca Yummy. Też w parku, a dodatkowo dostaniesz tu lody. W pobliskich Górkach Małych natomiast czeka klimatyczna restauracja Owce i Róża, przy ulicy Góreckiej 5. Przeszła ona jakiś czas temu Kuchenne Rewolucje Pani Magdy Gessler.

Grabowa Chata
Grabowa Chata
Schronisko na Błatniej
Schronisko na Błatniej

 

Noclegi w Brennej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Nasz filmik

Zapraszamy na nasz film z wyprawy na Halę Jaworową i Kotarz.

Dojazd do Brennej

Jeżeli podróżujesz samochodem, to do Brennej dostaniesz się drogą zwaną Wiślanką (DK81) lub z ekspresówki S52 na północ od Bielska-Białej. Wiślanka w weekendy i święta niestety potrafi się zakorkować. Dalej przez Górki Wielkie i Górki Małe trzeba lokalną drogą dojechać do Brennej. Jest to jedyna trasa prowadząca do tej górskiej miejscowości. Nie ma tutaj płatnej strefy parkowania, a włodarze zorganizowali kilka darmowych parkingów. Są one zaznaczone na mapie atrakcji powyżej.

Pociągiem bezpośrednio do Brennej się nie dostaniesz, bo nie ma tutaj dworca. Pozostaje autobus z pobliskiego Skoczowa (15 km) lub Cieszyna (30km). Cena z Cieszyna to koszt ok. 13 zł. Autobus kursuje mniej więcej co godzinę (stan na 2022 rok).Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Brennej

Polana Szarówka
Polana Szarówka
Brenna Hołcyna
Brenna Hołcyna
Hala Jaworowa
Hala Jaworowa
Kotarz
Grabowa
Grabowa Chata
Grabowa Chata
Grabowa Chata
Ogród Bajek w Grabowej Chacie w Brennej
Ogród Bajek w Grabowej Chacie w Brennej
Brenna centrum
Stary Groń
Rzeka Brennica
Park Linowy w Brennej
Kozia Zagroda
Kozia Zagroda
Brenna rzeka Brennica
Brenna amfiteatr
Brenna
Brenna kościół
Brenna
Brenna
Brenna Karczma na Kamieńcu
Brenna Stary Groń
Brenna Stary Groń
brenna, Adam Prończuk
Brenna
Brenna
Brenna
Brenna
brenna, Adam Prończuk
brenna, Adam Prończuk
Kotarz, Adam Prończuk
Kotarz, Adam Prończuk
Kotarz, Adam Prończuk
Brenna - i fajna stara drewniana zabudowa, Roman Świątkowski
zapora na Hołczy, Roman Świątkowski
Dworek Myśliwski, Gabriela Jaworowska
muzeum zofii kossak, mirosław
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Brenna jest świetna, zaciszna, z darmowymi parkingami, atrakcjami i pięknymi szczytami dookoła. Szczyty są nietrudne i dostępne niemal dla każdego, bo szlakami z Brennej można dojść w około 2 godziny
piotr

super miejsce zwłaszcza brynna leśnica


Tam jest wiele ciekawych szlaków,oczywiście na Błatnią,jak i na Klimczok oraz Równicę i Orłową.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023