Kotarz - ołtarz europejski, Wojtek

Kotarz w Beskidzie Śląskim

Kotarz (974 m n.p.m.) to szczyt leżący w grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Szczyt znajduje się pomiędzy dwoma przełęczami, najbardziej znanymi w tym paśmie gór - Przełęczą Karkoszczonką i Przełęczą Salmopolską.Ze szczytu Kotarz roztacza się widok na masyw Skrzycznego, a na zachodniej części zbocza rośnie las bukowo-świerkowy z licznymi rozpadlinami i rumowiskami skalnymi, przez który wiedzie szlak turystyczny niebieski z Brennej oraz dwie rozległe polany z których widać piękny krajobraz. Polany te stanowiły w przeszłości żywy ośrodek szałaśnictwa w Brennej, już od XVII wieku.

Kotarz - ołtarz europejski, Wojtek
Kotarz - ołtarz europejski, Wojtek

Góra Kotarz jest częścią Krajobrazowego Parku Beskidu Śląskiego, to tutaj, na polanach znajdują się jedne z najliczniejszych w Polsce stanowiska naparstnicy purpurowej. W 2008 roku na szczycie Kotarza stanął kamienny ołtarz Europy, do budowy którego wykorzystano kamienie przywiezione z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Finlandii, Etiopii, Birmy i Izraela. Dodatkowo zostały tam wbudowane nawet kamienie z kosmosu, tzn. kawałki meteorytów oraz z wielu miast Polski i po jednym z każdego kontynentu. Dla turystów przemierzających szlakiem przez Kotarz, przygotowano również zadaszone miejsce odpoczynku.Dojście na Kotarz

- Brenna, szlak niebieski, 2 h,

Kotarz, Roman Świątkowski
Kotarz, Roman Świątkowski

- Przełęcz Salmopolska, szlak czerwony, 45 min.,- Przełęcz Karkoszczonka (Schronisko Chata Wuja Toma), szlak czerwony, 1 h 40 min.

Kotarz, Roman Świątkowski
Kotarz, Roman Świątkowski

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Beskid Śląski
Szczyty i punkty widokowe
Normalna
szczyty
49°41'21N, 18°57'49E
15 luty 2017
28 styczeń 2020

Wasze opinie

MiMo
30 marzec 2020 15:20
Piękne miejsce, piękne widoki. W przyszłości na Kotarzu maja powstać górskie trasy rowerowe, to będzie można też super wycieczki rowerowe organizować.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację