Trzy Korony w Pieninach. Szlak żółty z Krościenka, cudne widoki z platformy na szczycie i ruiny zamku Pieniny
- Trzy Korony to drugi najwyższy szczyt Pienin i najwyższy szczyt Pienin Środkowych, tzw. Pienin Właściwych
- Najwyższe wierzchołki masywu to: Okrąglica, Płaska Skała i Pańska Skała
- Na Okrąglicy czeka metalowa platforma widokowa, dostępna w sezonie odpłatnie
- Widoki z tarasu są cudowne, zapierają dech w piersi, niektórym również z powodu lęku wysokości
- W ciepłe weekendy jest tutaj tłoczno i na wejście na platformę trzeba czekać w kolejce
- Polecamy szlak żółty z Krościenka, który opisaliśmy poniżej
- Staliśmy na parkingu płatnym u gospodarza, koło kapliczki Św. Rocha (ul. Trzech Koron)
Trzy Korony (982 m n.p.m.) to drugi najwyższy szczyt Pienin i najwyższy szczyt Pienin Właściwych. Jego uroda zachwyca, zarówno, gdy się go podziwia z dołu, a tym bardziej, gdy staniesz na jego wierzchołku. Widoki z Trzech Koron są niewyobrażalnie piękne. Nic więc dziwnego, że szczyt jest bardzo popularny, uwielbiany przez turystów i w ciepłe weekendy jest tutaj zwyczajnie tłoczno. Na sam wierzchołek z platformą wchodzi się metalową kładką, na którą trzeba wykupić bilet (w sezonie turystycznym). Łatwo tworzą się tutaj kolejki.
Szlaki na Trzy Korony
- Żółty szlak z Krościenka, potem niebieski, około 2,5 h (dokładnie opisany poniżej)
- Żółty szlak ze Sromowiec Niżnych, potem niebieski, około 2 h
- Niebieski szlak ze Szczawnicy, około 3,5 h, rozpoczyna się przy ulicy Głównej
Żółty szlak z Krościenka na Trzy Korony
Szlak żółty z Krościenka nad Dunajcem na szczyt Trzech Koron to jedna z najpopularniejszych tras turystycznych w Pieninach. Oferuje fantastyczne widoki, przy czym nie jest trudna. Największą trudność stanowi sama platforma na szczycie, która u niektórych osób budzi lęk wysokości, bowiem kładką po schodach trzeba się poruszać dość stromo pod górę, a na samej platformie wita nas niczym nieograniczona przestrzeń ze śliczną panoramą Tatr na wprost!
Informacje ogólne o trasie szlakiem żółtym i dalej niebieskim
- Długość trasy: około 9,7 km (przy szczycie zrobiliśmy pętelkę podchodząc pod ruiny zamku Pieniny)
- Czas przejścia pętli: około 4 godziny, nam z 6-letnim dzieckiem całość zajęła 4,5 h
- Suma podejść: około 700 m
- Punkt startowy: Parking w Krościenku, na ulicy Trzech Koron, przy kapliczce Św. Rocha
Opis trasy na wierzchołek Trzech Koron
Szlak żółty rozpoczyna się na Rynku w Krościenku lub przy pobliskich parkingach. My zaparkowaliśmy u gospodarza na ulicy Trzech Koron. Pierwszy odcinek prowadzi (szlakiem żółtym i zielonym) wzdłuż zabudowań Krościenka i po chwili wchodzi w las. Nie zrażaj się, początkowy stromy fragment szybko staje się bardziej łagodny. Początkowo ścieżka jest szeroka i dobrze utrzymana. Jest też łatwa, idealna na spacer nawet z dziećmi albo dla mniej doświadczonych turystów.
Skrzyżowania szlaków i miejsca na przystanki:
- Po około 1 km natrafiamy na miejsce, gdzie zielony szlak odbija w lewo na Czertezik (a stamtąd można dalej podążyć niebieskim szlakiem na Sokolicę). Na tym skrzyżowaniu rozpoczyna się Pieniński Park Narodowy. Nie ma tu żadnych ławek
- Bajków Groń (Bańków Gronik, 678 m n.p.m.) - skrzyżowanie szlaków, gdzie czekają ławki na odpoczynek. Tutaj żółty szlak łączy się z niebieskim, prowadzącym ze Szczawnicy na Sokolicę (dobiega do Czertezika i dalej wiedzie na słynny szczyt z sosną)
- Pieniński Potok (678 m n.p.m.) - miejsce z ławkami
- Polana Wyrobek - miejsce z ławkami, gdzie żółty szlak wiedzie na Przełęcz Szopka, a w lewo odbija niebieski szlak na Zamek Pieniny. My szliśmy żółtym dalej, a niebieskim wracaliśmy, to wygodniejsze rozwiązanie
- Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.) - główny punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Tatr Wysokich. To tutaj turyści często zatrzymują się na dłużej, by nacieszyć się widokami. Czeka tu dużo ławek na odpoczynek. Przełęcz nazywana jest też Chwała Bogu. To dlatego, że niegdyś wiódł tutaj szlak handlowy i przeprawa była tak trudna, że gdy tutaj docierano, to mówiono Chwała Bogu (że to już koniec)
Po minięciu Przełęczy Szopka szlak niebieski prowadzi już do kasy biletowej pod platformą na Trzech Koronach. Ostatni odcinek jest nieco bardziej stromy, ale nadal dostępny dla większości turystów
Platforma widokowa na Trzech Koronach
Na żółtym szlaku z Krościenka nad Dunajcem, choć jest on ładny i malowniczy, nie zaznasz wiele rozległych widoków. Ale ze szczytu zobaczysz panoramę, na widok której kolana miękną. Na najwyższym wierzchołku, Okrąglicy, powstała odpłatna galeria widokowa złożona z metalowej ścieżki ze schodami i niewielkiej platformy na samym szczycie. Wstęp jest tutaj w sezonie odpłatny (kasa mieści się na początku tarasu). Tutaj też jest pieczątka.
Może to dziwne, że za wejście na szczyt trzeba zapłacić. Ale po pierwsze bez platformy byłoby to bardzo trudne, bo jest stromo, a skała jest wąska. A dodatkowo w ten sposób ruch jest regulowany, bo chętnych na te pejzaże nie brakuje i zwyczajnie tworzą się kolejki. Na szczycie był pracownik Parku i w miły sposób zachęcał do równomiernego przemieszczania się. Dodatkowo wykonywał chętnym wspólne zdjęcia, bardzo fajna sprawa. Ma się też chwilę na podziwianie piękna w czystej postaci!
Panorama z Trzech Koron
A z platformy zobaczysz panoramę 360 stopni niczym nie zmąconą, bo to najwyższa góra w najbliższej okolicy. Na wprost wyrastają potężne Tatry, w dole płynie Dunajec swoją malowniczą wstęgą, meandrującą wśród skał. Niedaleko wznosi się Sokolica, a nieco dalej najwyższa w paśmie Wysoka w Małych Pieninach oraz szczyty Beskidu Sądeckiego z pasmem Radziejowej, Magurę Spiską i Gorce, a nawet Babia Góra w Beskidzie Żywieckim czy Góra Żar w Beskidzie Małym. Spojrzysz stąd również na Jezioro Czorsztyńskie, nad którym rankiem unoszą się mgiełki.
Oczu nie można oderwać od tych widoków. Chętnie stanęłabym tu jeszcze raz, kiedy nie będzie wokół tylu turystów i będę mogła chłonąć ten pejzaż przez dłuższą chwilę. Dobrze, że tak łatwo teraz o zdjęcia i w każdej chwili można do nich wrócić i ponownie przeżywać te błogie chwile w pamięci!
Powrót do Krościenka. Pętla przez Zamek Pieniny
Nie wracaliśmy całkiem tą samą drogą. Zrobiliśmy małą pętelkę przez Polanę Kosarzyska (824 m n.p.m.), by zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku Pieniny. Trzeba do niego podejść niebieskim szlakiem, momentami stromo, ale bardzo malowniczo, na Zamkową Górę. To najwyżej położony zamek w Polsce! Znajduje się na wysokości 750 metrów nad poziomem morza. Dziś to jedynie ruiny i to niezbyt okazałe, ale był to niegdyś spory zamek. Co ciekawe najstarszy murowany zamek w Małopolsce i jeden z pierwszych w Polsce. Najstarszy to zamek Wleń na Dolnym Śląsku.
Zamek Pieniński wiąże się z postacią Św. Kingi, która ufundowała go w średniowieczu, dla ochrony jej i sióstr klarysek ze Starego Sącza. W dzieciństwie Kinga 2 razy przeżyła najazd Mongołów i nauczona złymi doświadczeniami, zabezpieczyła się przed tym zagrożeniem. Właśnie po to powstała ta warownia i podczas kolejnego najazdu zakonnice schroniły się na pienińskim zamku i tak przetrwały. Budowla jednak do obecnych czasów nie dotrwała, ale jej malowniczo położone fundamenty można zwiedzać bezpłatnie.
Spod zamku niebieskim szlakiem, miejscami w tej okolicy dość wąskim nad stromym spadem, dotarliśmy do Polany Wyrobek i stąd już znajomą trasą wróciliśmy do Krościenka. Minęliśmy jednak parking i poszliśmy zjeść do centrum Krościenka. Wybraliśmy Restaurację Przełom niedaleko Rynku. To był dobry wybór, ceny trochę wysokie, ale miejsce jest ładne, wygodne, przestronne, a dania smaczne. Skosztowaliśmy m.in. placków ziemniaczanych w lokalnych smakach, np. z oscypkiem.
Mapa z trasą na Trzy Korony
Poniżej na mapce znajdziesz zaznaczoną naszą trasę żółtym i niebieskim szlakiem na Trzy Korony. Na pewno ułatwi Ci ona zaplanowanie swojej wędrówki na ten wierzchołek. To doskonała propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej doświadczonych turystów. Dzięki umiarkowanej trudności i pięknym widokom jest to idealne miejsce na weekendową wycieczkę w Pieniny.
Nazwa góry o 5 wierzchołkach
A wiesz, że szczyt kiedyś nazywał się Pieniny? Dopiero w XIX wieku nazwano go najpierw Korona, a jeszcze później Trzy Korony. Choć tak naprawdę masyw szczytu składa się z pięciu wierzchołków. Najwyższy z nich to Okrąglica, na której stanęliśmy. Na pozostałe szlaki nie prowadzą
Spływ Dunajcem w Pienińskim Parku Narodowym
Trzy Korony doskonale widoczne są podczas popularnego spływu przełomem Dunajca oraz z malowniczej Drogi Pienińskiej. Prowadzi ona wzdłuż wstęgi rzeki. Zarówno spływ, jak i spacer Drogą odbywają się w sercu Pienińskiego Parku Narodowego. To drugi najmniejszy park narodowy w Polsce, który mimo niewielkich rozmiarów, urzeka swą urodą!
Noclegi w Krościenku
Wędrując po Pieninach spaliśmy w Krościenku, w Pensjonacie Crosna Spa. Jest pięknie położony nad Dunajcem, oferuje prywatny, bezpłatny parking i ma wiele zalet. Najważniejszą są chyba śniadania. Są przepyszne. W ogóle podróżując po świecie, coraz bardziej doceniamy polskie śniadania i poziom, jaki reprezentują nasze rodzime noclegi w tej dziedzinie.
W Crośnie poza standardową zimną płytą, jajecznicą i kiełbaskami na ciepło, są dostępne bardzo smaczne sałatki, a dodatkowo urzekły nas świeżuteńkie racuchy i słodkie wypieki. Były wyśmienite. Poranny posiłek jest dla nas ważny, bo daje nam siły na dość wymagające zwiedzanie, jakie zazwyczaj planujemy.
A na wieczór natomiast polecamy relaks w postaci basenu i jacuzzi oraz sauny, które są dostępne w ramach noclegu. Do tego jest strefa zabawy dla najmłodszych, kącik zabaw połączony ze strefą wypoczynku dla dorosłych. Zmyślnie zaplanowane. Polecamy gorąco to miejsce. Na Trzy Korony czy na Sokolicę można wyjść pieszo z noclegu, oszczędzając na parkingu. Nadrabia się wtedy raptem około 1 km. W inne atrakcyjne miejsca w Pieninach również jest stąd niedaleko.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Schronisko Trzy Korony w Sromowcach Niżnych
Schronisko PTTK Trzy Korony to jedno z najładniej położonych schronisk w Polsce. Mieści się na wysokości 470 m n.p.m., u stóp Trzech Koron, z pięknym widokiem na charakterystyczne skałki na wierchu, które zdecydowały o jego nazwie. Schronisko oferuje tanie noclegi. A w pobliżu znajduje się wylot Wąwozu Szopczańskiego, którym biegnie jeden z najciekawszych szlaków turystycznych Pienin Właściwych. Niedaleko stąd również do słynnego Czerwonego Klasztoru.
Kiedy wybrać się na Trzy Korony
Trzy Korony to najwyższy szczyt w Pieninach Środkowych. Leży w samym sercu tego pasma, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Dodatkowo oferuje przecudowne widoki. Mimo, że nie należy do Korony Gór Polski, to Trzy Korony to idealne miejsce dla turystów. Dlatego góra jest bardzo chętnie wybierana jako cel wędrówek. Stąd w ciepłe weekendy tworzą się tutaj kolejki. Odradzam wakacyjne weekendy, zdecydowanie lepsze okażą się dni tygodnia i to najlepiej jesienią, gdy okolica się pięknie wyzłoci. Krajobrazy wtedy są oszałamiające. A jeśli nie możesz sobie pozwolić na dzień w tygodniu, to wybierz się tutaj wczesnym rankiem, kiedy jeszcze inni nie dotrą tutaj w tak dużej ilości.
My wędrowaliśmy z dziećmi właśnie jesienią, ale z powodu szkoły nie mogliśmy sobie pozwolić na inny dzień niż weekend, a dodatkowo nie chcieliśmy rano zrywać malucha z łóżka. Ale wyszliśmy w miarę wcześnie i kolejka nie była tak duża, jak podczas naszego powrotu ze szczytu. Pęknie też muszą wyglądać Pieniny zimą, ale jeszcze nie byliśmy. Natomiast pamiętaj, że Trzy Korony to wierzchołek, na którym rzadko kiedy panuje bezwietrzna pogoda. Warto wziąć coś, co uchroni Cię przed wiatrem i chłodem. Nam w połowie października trafiła się cudna pogoda, ze słońcem i bez wiatru!
Nasz film
Zapraszamy Cię do naszego filmu z Pienin rozświetlonych jesiennym slońcem. Trzy Korony zdobywamy po zaliczeniu Wysokiej.
Informacje praktyczne
Wstęp do PPN jest bezpłatny
Galeria widokowa na Trzech Koronach: płatna od 20 kwietnia do 15 listopada
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Cennik na stronie: https://piepn.gov.pl/trzy-korony-i-sokolica
Parking w Krościenku, na ulicy Trzech Koron, przy kapliczce Św. Rocha (10 zł za cały dzień, 2024)
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Sokolica w Pieninach, odległość: 1.9 km
- Spływ Dunajcem, odległość: 3.3 km
- Park Górny w Szczawnicy, odległość: 5.5 km
- Zamek w Niedzicy, odległość: 6.9 km
- Wąwóz Homole w Pieninach, odległość: 9.7 km
- Wieża widokowa na Koziarzu, odległość: 10 km
- Drewniany kościół w Dębnie, odległość: 15.8 km
- Leśne Molo w Starym Sączu, odległość: 22.6 km
- Rynek w Starym Sączu, odległość: 23.1 km
- Mogielica w Beskidzie Wyspowym, odległość: 28.6 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!