52°24'31" N, 16°56'3" E
Wielkopolskie
2020-01-17
2020-12-28 20:36

Opis Poznania

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.Top atrakcje w Poznaniu

Poznań turystów zachwyci z pewnością wspaniałym, zabytkowym Starym Miastem z wieloma cennymi zabytkami, ale też ciekawymi atrakcjami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, spotkasz wiele urzekających budowli. Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne ciekawe muzea, które również dostarczą nam rozrywki, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Poznaj top atrakcje Poznania!

Waga Miejska
Waga Miejska

1. Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów Tumski to najstarsza część miasta z potężną bazyliką archikatedralną (Ostrów Tumski 17) od wieków wpisaną w panoramę Poznania. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to Mieszko I obok palatium książęcego wzniósł trójnawową bazylikę wczesnoromańską.

Archikatedra w Poznaniu
Archikatedra w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu

2. Rynek w Poznaniu

Gdy przekroczymy malowniczo wijącą się Wartę pod Ostrowem Tumskim, nogi same poniosą na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. To ona kryje słynne poznańskie koziołki3. Domki budnicze w Poznaniu

Niczym dziateczki przycupnęły przy wielkim Ratuszu kolorowe domki budnicze - relikt dawnej zabudowy handlowej. Są to XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami, powstałe na miejscu wcześniejszych drewnianych bud. Poszczególne pierzeje Rynku zdobią okazałe kamienice o ozdobnych fasadach.

Poznań Rynek
Poznań Rynek

4. Zamek Królewski w Poznaniu 

Poznański zamek królewski początkami swymi sięga XIII wieku i Przemysła I, który zapoczątkował jego budowę, dzieło kontynuował syn Przemysł II a później Kazimierz Wielki, za którego czasów zamek stał się największą budowlą świecką w Polsce. Dziś wspaniale odbudowany zamek stał się ozdobą miasta, a jego wieża góruje ponad Rynkiem (Góra Przemysła 1).Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Królewski
Zamek Królewski

5. Brama Poznania

Niedawno powstało w Poznaniu bardzo nowoczesne i zarazem cenne Muzeum - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ze słynną Bramą Poznania, która została jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014! 

Brama Poznania
Brama Poznania
Brama Poznania
Brama Poznania

6. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci 

Genius Loci to ciekawe, a przy tym nowoczesne muzeum na Ostrowie Tumskim, z autentycznymi reliktami wałów grodowych Poznania.

Genius Loci
Genius Loci

7. Malta w Poznaniu

Urzekający kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Maltą to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. 

Poznań
Poznań

8. Nowe Zoo w Poznaniu

Poznań to jedyne miasto w Polsce, gdzie znajdziesz dwa Ogrody Zoologiczne, Nowy i Stary. O ile ten drugi znajduje się na terenie Starego Miasta, o tyle Nowe Zoo powstało właśnie przy Malcie, na sporym terenie. To wspaniałe miejsce rekreacji dla całej rodziny.

Poznań - Zoo
Poznań - Zoo

9. Zamek Cesarski w Poznaniu

Jest jeszcze jeden zamek w Poznaniu, ten przy ulicy Święty Marcin 80/82. To tzw. zamek cesarski, choć naprawdę jest to neoromański pałac. Dziś mieści się w nim Centrum Kultury.

Poznań
Poznań

10. Pałac Górków w Poznaniu

Również pałace i inne ciekawe gmachy w Poznaniu warte są poznania. Na uwagę zasługuje Pałac Górków przy ulicy Wodnej 27. Powstał on w XVI wieku z połączenia gotyckich kamienic. Brama wjazdowa od ul. Klasztornej ozdobiona jest ciekawym portalem. Wewnątrz mieści się Muzeum Archeologiczne - jedno z najstarszych muzeów w Polsce. 

11. Pałac Działyńskich w Poznaniu

Stoi na Starym Rynku (78/79) i pochodzi z XVIII wieku, to klasycystyczna budowla kryjąca filię Biblioteki Kórnickiej.

12. Park Cytadela w Poznaniu

Świetny park powstały w miejscu dawnej Cytadeli - coś dla miłośników historii, ale i dla rowerzystów czy rolkowców. Na spacerowiczów zaś czekają ławki, piękna roślinność i kwiaty, a nawet oswojone wiewiórki.

To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie 🙂 Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz, a dokładniej jego wysoką wieżę.

Poznań Ratusz
Poznań Ratusz

Oficjalny portal Poznania
Blog przewodnicki

Poznań Ratusz Poznań Rynek Domki Budnicze Bamberka Zamek Królewski Katedra w Poznaniu Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu Katedra w Poznaniu z Mostu Jordana Katedra w Poznaniu Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu  Śluza katedralna Twórca Ratusza Zamek Przemysła Widok z wieży zamkowej Zamek Królewski Domki Budnicze Poznań Domki Budnicze Ratusz Ratusz ołtarz w katedrze Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów Poznań Rynek Poznań katedra Poznań Poznań Kościół w Rogalinku Muzeum w Puszczykowie Muzeum w Szreniawie Kościół w Wierzenicy Ścieżka Przyrodnicza w Jeziercach Kościół w Węglewie Kościół w Jabłkowie Kościół w Raczkowie Kościół w Skokach Kościół w Rejowcu Kościół w Długiej Goślinie Kościół w Chludowie Jezioro Lusowskie

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Poznaniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Poznań na blogu

Zdjęcie Poznań
Poznań
Poznań to jedno z największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Zachwyca swą Starówką, na której koniecznie odwiedzić trzeba Ostrów Tumski ze wspaniałą archikatedrą oraz Stary Rynek z cudnym renesansowym Ratuszem. To na wieży ratuszowej codziennie w południe odbywa się przedstawienie przyciagające turystów, kiedy zegarowe koziołki trykają się ku uciesz dzieci i nie tylko 🙂 Poznań to również zamki - Królewski …
Wokół turystyki · 2014-10-21 10:22:11
Zdjęcie Poznań za pół ceny!
Poznań za pół ceny!
3-4 maj - "Poznań za pół ceny" po raz siódmy! W Majówkę, w weekend 3-4 maja Poznań serdecznie zaprasza turystów do siebie. Miasto kusi unikalnym programem turystycznym oraz 50-cio procentową zniżką oferowaną przez ponad 160 partnerów. Akcja "Poznań za pół ceny" organizowana jest w Poznaniu już po raz siódmy, a każda kolejna edycja staje …
Wokół turystyki · 2014-04-22 10:39:35
Zdjęcie Atrakcje turystyczne w Poznaniu
Atrakcje turystyczne w Poznaniu
W Poznaniu czeka na turystów mnóstwo ciekawych atrakcji, o których warto napisać kilka słów. Ostrów Tumski i Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – pierwsza w Polsce katedra (była romańska, gotycka, barokowa, neoklasycystyczna i... znów jest gotycka). Wewnątrz unikalna kolekcja późnogotyckich i renesansowych spiżowych płyt nagrobnych – mało znany smaczek nie tylko dla wykształconych historyków sztuki. W podziemiach ślady romańskiego baptysterium,...
Wokół turystyki · 2012-06-01 19:44:50

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-09-05 na

Planuję tam wypad na kilka dni ale dopiero latem

Avatar użytkownika
perlator Wędrowiec 134 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Moje miasto jest fantastyczne

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-22 na

zgadzam sie z w/w w 100% .

Poznan przyciaga jak magnes  ludzi z kraju i  za granicy .

Tutaj chce sie :

być , żyć  , pracować , wypoczywać itp.

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska .

w Poznaniu można zapoznać się z tysiącleciem dziejów Polski i Ostrowa Tumskiego .

Jest to  opowieść o naszych początkach, jest to dziedzictwo   Narodu Polskiego .

Z tarsu widokowego  bramy zobaczyc mozna caly Ostrow Tumski i śluzę

katedralna , Warte, Cybine oraz  mosty - w tym most  Jordana

 

Pozdrawiam Karol  Barsolis  Poznaniak

Turysta Kulturowy

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 13:46

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-09-21 na
Dziękujemy za sugestie :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021