Zdjęcia Poznania (99)

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.Zabytki w Poznaniu

Poznań turystów zachwyci z pewnością wspaniałą zabytkową Starówką i wieloma cennymi zabytkami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, koniecznie zajrzyj na Ostrów Tumski - jest to najstarsza część miasta z potężną bazyliką archikatedralną (Ostrów Tumski 17) od wieków wpisaną w panoramę Poznania. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to Mieszko I obok palatium książęcego wzniósł trójnawową bazylikę wczesnoromańską.

Gdy przekroczymy malowniczo wijącą się Wartę, nogi same poniosą nas na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. To ona kryje słynne poznańskie koziołki. Niczym dziateczki przycupnęły przy nim kolorowe domki budnicze - relikt dawnej zabudowy handlowej. Są to XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami powstałe na miejscu wcześniejszych drewnianych bud. Poszczególne pierzeje zdobią natomiast okazałe kamienice o ozdobnych fasadach.

Ponadto odnajdziemy w Poznaniu zamki - Zamek Cesarski (ul. Święty Marcin 80/82), w którym powstało Centrum Kultury oraz Zamek Królewski (Góra Przemysła 1) stojący niedaleko Rynku. Zamek Królewski w Poznaniu początkami swymi sięga XIII wieku i Przemysła I, który zapoczątkował jego budowę, dzieło kontynuował syn Przemysł II a później Kazimierz Wielki, za którego czasów zamek stał się największą budowlą świecką w Polsce. Dziś wspaniale odbudowany zamek stał się ozdobą miasta, a jego wieża góruje ponad Rynkiem.Również pałace i inne ciekawe gmachy w Poznaniu warte są poznania. Na uwagę zasługuje Pałac Górków (ul. Wodna 27) - powstał on w XVI wieku z połączenia gotyckich kamienic. Brama wjazdowa od ul. Klasztornej ozdobiona jest ciekawym portalem. Wewnątrz mieści się Muzeum Archeologiczne - jedno z najstarszych muzeów w Polsce.

Wspaniały jest też Pałac Działyńskich stojący na Starym Rynku (78/79) pochodzący z XVIII wieku, klasycystyczna budowla kryje filię Biblioteki Kórnickiej.

Atrakcje w Poznaniu

Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Urzekający jest kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Malta. Jest to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. Znajduje się tu również Nowe Zoo.

Świetny jest też Park Cytadela powstały w miejscu dawnej Cytadeli - coś dla miłośników historii, ale i dla rowerzystów czy rolkowców. Na spacerowiczów zaś czekają ławki, piękna roślinność i kwiaty, a nawet oswojone wiewiórki.

Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne ciekawe muzea (np. Muzeum Archeologiczne), które również dostarczą nam rozrywki, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Najnowszym i zarazem bardzo cennym jest Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ze słynną Bramą Poznania, która została jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014! Niedaleko na Ostrowie Tumskim warto też odwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Loci z autentycznymi reliktami wałów grodowych.

To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie :) Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz , a dokładniej jego wysoką wieżę ...

Oficjalny portal Poznania

Poznań atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Czy wiesz, że?

Warto zobaczyć jak powstają i dlaczego powstały rogale św. Marcina w Muzeum Rogali Marcińskich

w Poznaniu :)

Ciekawostkę przesłał(a) Michał

MALTA SKI  nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu to nie tylko stok narciarski, to centrum sportowo-rekreacyjne, rodzaj parku rozrywki dla całych rodzin. Latem można tu korzystać ze zjazdów na pontonach na stoku narciarskim, z letniego toru saneczkowego, gry w mini golfa, wypożyczalni rowerów oraz z nowości – Kolejki Górskiej Adrenaline. Dodatkowo na terenie MALTA SKI dostępne są bezpłatne drewniane place zabaw usytuowane nad samym brzegiem jeziora, a w wakacje działa bezpłatne Kino Letnie.
W sezonie zimowym od października do końca marca na stoku narciarskim królują narciarze i snowboardziści. MALTA SKI to idealne miejsce, aby nie wyjeżdżając z miasta nauczyć się jeździć na nartach pod okiem profesjonalnych instruktorów. Obok stoku również dostępna jest wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz serwis narciarski. Na terenie MALTA SKI jest również wiele dostępnych punktów gastronomicznych. Więcej info na www.maltaski.pl

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2019-01-02 10:46:10

będąc w Poznaniu po raz milionowy bardzo się zdziwiłam, że miasto jest nazywane 'kolebką państwa polskiego'. Są tam pochowani nasi pierwsi władcy, więc raczej nie bez powodu. 

2018-12-27 22:13:36

https://pieriedyszka.blogspot.com/2018/12/manufaktura-czekolady.html?m=1 Kolejny punkt na mapie Poznania wart odwiedzenia. Polecam zwłaszcza łasuchom. 

Edytowano: 2018-12-27 22:14:02

2018-12-13 12:51:14

Niesamowite miasto :) do tej pory mieszkałam pod Poznaniem, dojazdy jednak nie są przyjemne, a wręcz męczą :) planuję zamieszkać bliżej centrum, gdzie tętni życie, przeglądałam wiele ofert, ale tylko jenda przykóła moją uwagę :) Powiem szczerze, że chyba się zdecyduję, wygląda na to, że to pewny deweloper, a i cena mnie strasznie kusi, sami sprawdźcie http://www.familyhouse.pl/osiedlepoznanskie

2017-09-06 10:43:12

Razem z żoną pokochaliśmy to miasto! Przyjeżdżamy czasem na weekendy i czasu nam braknie na zwiedzanie :) Oprócz świetnej infrastruktury i ciekawych zabytków trzeba pochwalić za noclegi Poznan, który w tym aspekcie również się ciągle rozwija. Nie mieliśmy żadnych problemów ze spaniem, jak to bywało np. w Warszawie czy nad morzem. Pozdrawiam :)

Edytowano: 2017-09-06 10:43:32

Edytowano: 2017-09-06 10:48:54

2016-03-13 15:09:34

Jako atrakcje zapomniano wymienić np escape roomow dla młodzieży. Polecam,np zamknieciwpokoju.Z tego co wiem to organizują spotkania dla młodzieży. Ja byłam tam z rodziną więc polecam jako atrakcje wakacyjna;)

2016-02-03 17:42:17

Planuję tam wypad na kilka dni ale dopiero latem

2016-02-03 16:22:40

Moje miasto jest fantastyczne

2013-08-21 16:14:32

zgadzam sie z w/w w 100% .

Poznan przyciaga jak magnes  ludzi z kraju i  za granicy .

Tutaj chce sie :

być , żyć  , pracować , wypoczywać itp.

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska .

w Poznaniu można zapoznać się z tysiącleciem dziejów Polski i Ostrowa Tumskiego .

Jest to  opowieść o naszych początkach, jest to dziedzictwo   Narodu Polskiego .

Z tarsu widokowego  bramy zobaczyc mozna caly Ostrow Tumski i śluzę

katedralna , Warte, Cybine oraz  mosty - w tym most  Jordana

 

Pozdrawiam Karol  Barsolis  Poznaniak

Turysta Kulturowy

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 13:46

2013-04-29 21:33:30

zgadzam sie  z w/w.

Poznan to bardzo ladne i zadbane miasto  .

Posiada  bardzo duzo  odrestaurowanych  budynkow  w tym   :

Stary Rynek  ,Uniwerek  A. Mickiewicza,  Centrum Kultury Zamek , Katedra, Koscioly,  Muzea , Teatry,  kamiennice .

Te oderestaurowane budynki- zabytki wygladaja  bajkowo . 

Spacer wsrod takich perelek  to czysta  przyjemnosc  no i obowiazek dla kazdego wielkopolanina  .

 

Pozdrawaim Karol  Barsolis -  Poznaniak

franek
2008-03-14 08:09:06
;p poznań jest cool
Tomasz M.
2007-12-26 20:45:55
Czy jest albo była w Poznaniu manufaktura tkacka należaca do rodziny Janiszewskich bądz Januszewskich?. Wiem ze moj pra pra pradziadek pochodził z Poznania i tam miał zakład, a urodził sie około roku 1820.Prosze o pomoc. Z gory dziekuje.
MAJU1922
2007-12-14 08:31:52
LECH MOIM ŻYCIEM, POZNAN MOIM MIASTEM
2007-02-08 12:40:05
Dziękujemy za sugestie :)
M.G
2007-02-08 11:51:30
Poprawiliście Państwo usytuowanie zamku cesarskiego i zamku Królewskiego po mojej sugesti.Tylko obydwa stoją na mapie nie w tym miejscu.Cesarski św.Marcin -ok ale po drugiej stronie pomiędzy ul.Niepodległości a Kościuszki.Natomiast Królewski na Wzgórzu Przemysła a nie jak stoi u Was przy Sieroca-Franciszkańska.Ma być pomiędzy al.Marcinkowskiego a Zamkową na przedłużeniu ul.Ludgardy.
Gość
2007-01-07 17:32:04
Piękne zdjęcia Gniezna - Gniezno
bubu
2006-11-04 09:10:06
ale sie wysililiscie zeby to napisac
Gość
2006-04-05 18:39:43
Proszę o zmianę opisu zdjecia z teatrem.. informuję, że zdjecie przedstawia Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki..

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: