Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°24'31" N, 16°56'3" E
Wielkopolskie
2020-01-17
2020-02-03 02:00

Opis Poznania

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.Zabytki w Poznaniu

Poznań turystów zachwyci z pewnością wspaniałą zabytkową Starówką i wieloma cennymi zabytkami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, koniecznie zajrzyj na Ostrów Tumski - jest to najstarsza część miasta z potężną bazyliką archikatedralną (Ostrów Tumski 17) od wieków wpisaną w panoramę Poznania. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to Mieszko I obok palatium książęcego wzniósł trójnawową bazylikę wczesnoromańską.

Poznań Rynek
Poznań Rynek


Gdy przekroczymy malowniczo wijącą się Wartę, nogi same poniosą nas na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. To ona kryje słynne poznańskie koziołki. Niczym dziateczki przycupnęły przy nim kolorowe domki budnicze - relikt dawnej zabudowy handlowej. Są to XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami powstałe na miejscu wcześniejszych drewnianych bud. Poszczególne pierzeje zdobią natomiast okazałe kamienice o ozdobnych fasadach.

Ponadto odnajdziemy w Poznaniu zamki - Zamek Cesarski (ul. Święty Marcin 80/82), w którym powstało Centrum Kultury oraz Zamek Królewski (Góra Przemysła 1) stojący niedaleko Rynku. Zamek Królewski w Poznaniu początkami swymi sięga XIII wieku i Przemysła I, który zapoczątkował jego budowę, dzieło kontynuował syn Przemysł II a później Kazimierz Wielki, za którego czasów zamek stał się największą budowlą świecką w Polsce. Dziś wspaniale odbudowany zamek stał się ozdobą miasta, a jego wieża góruje ponad Rynkiem.

Również pałace i inne ciekawe gmachy w Poznaniu warte są poznania. Na uwagę zasługuje Pałac Górków (ul. Wodna 27) - powstał on w XVI wieku z połączenia gotyckich kamienic. Brama wjazdowa od ul. Klasztornej ozdobiona jest ciekawym portalem. Wewnątrz mieści się Muzeum Archeologiczne - jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Wspaniały jest też Pałac Działyńskich stojący na Starym Rynku (78/79) pochodzący z XVIII wieku, klasycystyczna budowla kryje filię Biblioteki Kórnickiej.Atrakcje w Poznaniu

Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Urzekający jest kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Malta. Jest to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. Znajduje się tu również Nowe Zoo.

Domki Budnicze
Domki Budnicze

Świetny jest też Park Cytadela powstały w miejscu dawnej Cytadeli - coś dla miłośników historii, ale i dla rowerzystów czy rolkowców. Na spacerowiczów zaś czekają ławki, piękna roślinność i kwiaty, a nawet oswojone wiewiórki.

Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne ciekawe muzea (np. Muzeum Archeologiczne), które również dostarczą nam rozrywki, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Najnowszym i zarazem bardzo cennym jest Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ze słynną Bramą Poznania, która została jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014! Niedaleko na Ostrowie Tumskim warto też odwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Loci z autentycznymi reliktami wałów grodowych.

Waga Miejska
Waga Miejska

To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie 🙂 Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz , a dokładniej jego wysoką wieżę ...

Oficjalny portal Poznania
Blog przewodnicki

Bamberka
Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Królewski
Katedra w Poznaniu Brama Poznania Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu Katedra w Poznaniu z Mostu Jordana Katedra w Poznaniu wnętrze Katedry w Poznaniu Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu Genius Loci Brama Poznania  Śluza katedralna Twórca Ratusza Zamek Przemysła Zamek Królewski Widok z wieży zamkowej Zamek Królewski Domki Budnicze Poznań Domki Budnicze Poznań Rynek Ratusz Ratusz Most Jordana Archikatedra w Poznaniu ołtarz w katedrze Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów Poznań Rynek Poznań Ratusz Poznań Poznań katedra Poznań Poznań Poznań Muzeum w Uzarzewie Jezioro Grzymisławskie Kościół w Śremie Kościół w Rogalinku Dworzec w Puszczykówku Centrum Tenisowe w Puszczykowie Muzeum w Puszczykowie Jezioro Góreckie Muzeum w Jeziorach Muzeum w Szreniawie Skansen w Swarzędzu Kościół w Wierzenicy Ścieżka Przyrodnicza w Jeziercach Kościół w Węglewie Kościół w Jabłkowie Kościół w Raczkowie Kościół w Skokach Kościół w Rejowcu Arboretum Leśne w Zielonce Wojnowo Kościół w Długiej Goślinie Rezerwat Śnieżycowy Raj Kościół Św. Jakuba w Murowanej Goślinie Dziewicza Góra Stanica Akwenmarina Akwen Tropicana w Owińskach Dąb Bartek w Owińskach Kościół i Klasztor w Owińskach Ruiny Kościoła w Chojnicy Park Wodny - Suchy Las Kościół w Chludowie Golęczewo Kościół w Lusowie Muzeum w Lusowie Jezioro Lusowskie Pływalnia w Obornikach Lądowisko w Słonawach Uniwersytet Przyrodniczy w Stobnicy Kościół w Obornikach Oborniki Poznań - Zoo Poznań - Stary Browar Poznań Poznań Poznań Poznań - Palmiarnia Poznań -Park Wilsona Poznań - Hala Arena

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Poznaniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134504 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Poznań na blogu

Zdjęcie Poznań
Poznań
Poznań to jedno z największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Zachwyca swą Starówką, na której koniecznie odwiedzić trzeba Ostrów Tumski ze wspaniałą archikatedrą oraz Stary Rynek z cudnym renesansowym Ratuszem. To na wieży ratuszowej codziennie w południe odbywa się przedstawienie przyciagające turystów, kiedy zegarowe koziołki trykają się ku uciesz dzieci i nie tylko 🙂 Poznań to również zamki - Królewski …
Atrakcje · 2014-10-21 10:22:11
Zdjęcie Poznań za pół ceny!
Poznań za pół ceny!
3-4 maj - "Poznań za pół ceny" po raz siódmy! W Majówkę, w weekend 3-4 maja Poznań serdecznie zaprasza turystów do siebie. Miasto kusi unikalnym programem turystycznym oraz 50-cio procentową zniżką oferowaną przez ponad 160 partnerów. Akcja "Poznań za pół ceny" organizowana jest w Poznaniu już po raz siódmy, a każda kolejna edycja staje …
Atrakcje · 2014-04-22 10:39:35

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-09-05 na

Planuję tam wypad na kilka dni ale dopiero latem

Avatar użytkownika
perlator Wędrowiec 134 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Moje miasto jest fantastyczne

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-22 na

zgadzam sie z w/w w 100% .

Poznan przyciaga jak magnes  ludzi z kraju i  za granicy .

Tutaj chce sie :

być , żyć  , pracować , wypoczywać itp.

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska .

w Poznaniu można zapoznać się z tysiącleciem dziejów Polski i Ostrowa Tumskiego .

Jest to  opowieść o naszych początkach, jest to dziedzictwo   Narodu Polskiego .

Z tarsu widokowego  bramy zobaczyc mozna caly Ostrow Tumski i śluzę

katedralna , Warte, Cybine oraz  mosty - w tym most  Jordana

 

Pozdrawiam Karol  Barsolis  Poznaniak

Turysta Kulturowy

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 13:46

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134504 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-09-21 na
Dziękujemy za sugestie :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020