Poznań Ratusz

Poznań

(4.5 głosów: 271)

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.Top atrakcje w Poznaniu

Poznań turystów zachwyci z pewnością wspaniałym, zabytkowym Starym Miastem z wieloma cennymi zabytkami, ale też ciekawymi atrakcjami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, spotkasz wiele urzekających budowli. Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne ciekawe muzea, które również dostarczą nam rozrywki, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Poznaj top atrakcje Poznania!

Waga Miejska
Waga Miejska

1. Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów Tumski to najstarsza część miasta z potężną bazyliką archikatedralną (Ostrów Tumski 17) od wieków wpisaną w panoramę Poznania. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to Mieszko I obok palatium książęcego wzniósł trójnawową bazylikę wczesnoromańską.Archikatedra w Poznaniu
Archikatedra w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu

2. Rynek w Poznaniu

Gdy przekroczymy malowniczo wijącą się Wartę pod Ostrowem Tumskim, nogi same poniosą na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. To ona kryje słynne poznańskie koziołki

3. Domki budnicze w Poznaniu

Niczym dziateczki przycupnęły przy wielkim Ratuszu kolorowe domki budnicze - relikt dawnej zabudowy handlowej. Są to XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami, powstałe na miejscu wcześniejszych drewnianych bud. Poszczególne pierzeje Rynku zdobią okazałe kamienice o ozdobnych fasadach.Poznań Rynek
Poznań Rynek

4. Zamek Królewski w Poznaniu 

Poznański zamek królewski początkami swymi sięga XIII wieku i Przemysła I, który zapoczątkował jego budowę, dzieło kontynuował syn Przemysł II a później Kazimierz Wielki, za którego czasów zamek stał się największą budowlą świecką w Polsce. Dziś wspaniale odbudowany zamek stał się ozdobą miasta, a jego wieża góruje ponad Rynkiem (Góra Przemysła 1).

Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Królewski
Zamek Królewski

5. Brama Poznania

Niedawno powstało w Poznaniu bardzo nowoczesne i zarazem cenne Muzeum - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ze słynną Bramą Poznania, która została jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014! 

Brama Poznania
Brama Poznania
Brama Poznania
Brama Poznania

6. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci 

Genius Loci to ciekawe, a przy tym nowoczesne muzeum na Ostrowie Tumskim, z autentycznymi reliktami wałów grodowych Poznania.

Genius Loci
Genius Loci

7. Malta w Poznaniu

Urzekający kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Maltą to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. 

Poznań
Poznań

8. Nowe Zoo w Poznaniu

Poznań to jedyne miasto w Polsce, gdzie znajdziesz dwa Ogrody Zoologiczne, Nowy i Stary. O ile ten drugi znajduje się na terenie Starego Miasta, o tyle Nowe Zoo powstało właśnie przy Malcie, na sporym terenie. To wspaniałe miejsce rekreacji dla całej rodziny.

Poznań - Zoo, Anna Gałażewska
Poznań - Zoo, Anna Gałażewska

9. Zamek Cesarski w Poznaniu

Jest jeszcze jeden zamek w Poznaniu, ten przy ulicy Święty Marcin 80/82. To tzw. zamek cesarski, choć naprawdę jest to neoromański pałac. Dziś mieści się w nim Centrum Kultury.

Poznań
Poznań

10. Pałac Górków w Poznaniu

Również pałace i inne ciekawe gmachy w Poznaniu warte są poznania. Na uwagę zasługuje Pałac Górków przy ulicy Wodnej 27. Powstał on w XVI wieku z połączenia gotyckich kamienic. Brama wjazdowa od ul. Klasztornej ozdobiona jest ciekawym portalem. Wewnątrz mieści się Muzeum Archeologiczne - jedno z najstarszych muzeów w Polsce. 

11. Pałac Działyńskich w Poznaniu

Stoi na Starym Rynku (78/79) i pochodzi z XVIII wieku, to klasycystyczna budowla kryjąca filię Biblioteki Kórnickiej.

12. Park Cytadela w Poznaniu

Świetny park powstały w miejscu dawnej Cytadeli - coś dla miłośników historii, ale i dla rowerzystów czy rolkowców. Na spacerowiczów zaś czekają ławki, piękna roślinność i kwiaty, a nawet oswojone wiewiórki.

To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie 🙂 Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz, a dokładniej jego wysoką wieżę.

Poznań Ratusz
Poznań Ratusz

Oficjalny portal Poznania
Blog przewodnicki

Poznań Rynek
Domki Budnicze
Bamberka
Zamek Królewski
Katedra w Poznaniu
Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu
Katedra w Poznaniu z Mostu Jordana
Katedra w Poznaniu
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu
 Śluza katedralna
Twórca Ratusza
Zamek Przemysła
Widok z wieży zamkowej
Zamek Królewski
Domki Budnicze
Poznań Domki Budnicze
Ratusz
Ratusz
ołtarz w katedrze
Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów
Poznań Rynek
Poznań katedra
Poznań
Poznań
Kościół w Rogalinku
Muzeum w Puszczykowie
Muzeum w Szreniawie
Kościół w Wierzenicy
Ścieżka Przyrodnicza w Jeziercach
Kościół w Węglewie
Kościół w Jabłkowie
Kościół w Raczkowie
Kościół w Skokach
Kościół w Rejowcu
Kościół w Długiej Goślinie
Kościół w Chludowie
Jezioro Lusowskie

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Poznaniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°24'31N, 16°56'3E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Lutodar

Planuję tam wypad na kilka dni ale dopiero latem

perlator

Moje miasto jest fantastyczne

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

zgadzam sie z w/w w 100% .

Poznan przyciaga jak magnes  ludzi z kraju i  za granicy .

Tutaj chce sie :

być , żyć  , pracować , wypoczywać itp.

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska .

w Poznaniu można zapoznać się z tysiącleciem dziejów Polski i Ostrowa Tumskiego .

Jest to  opowieść o naszych początkach, jest to dziedzictwo   Narodu Polskiego .

Z tarsu widokowego  bramy zobaczyc mozna caly Ostrow Tumski i śluzę

katedralna , Warte, Cybine oraz  mosty - w tym most  Jordana

 

Pozdrawiam Karol  Barsolis  Poznaniak

Turysta Kulturowy

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 13:46

Anna Piernikarczyk
Dziękujemy za sugestie 🙂
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021