Burmistrz Głogówka, Piotr Bujak, postanowił wykorzystać zainteresowanie Elona Muska zakupem zamku w Europie. Złożył mu ofertę nabycia renesansowego zamku w swoim mieście. W liście Bujak podkreślił, że zamek ma bogatą historię i korzystną lokalizację, blisko lotnisk w Katowicach i Wrocławiu oraz sześciu europejskich stolic w promieniu 400 km. Sam obiekt, o powierzchni około 3000 mkw., wymaga znacznych nakładów finansowych na remont, szacowanych na około 100 milionów złotych. Burmistrz zaznacza, że nawet jeśli Musk nie zdecyduje się na zakup, to jego oferta zwróci uwagę mediów na problem ochrony zabytków w regionie.
Zamek w Głogówku, zbudowany w II połowie XVI wieku przez Jana Oppersdorffa, ma swoje miejsce w historii jako gościnna rezydencja króla Jana Kazimierza, a także Ludwiga van Beethovena. W obliczu rosnącego zainteresowania europejskimi nieruchomościami przez miliarderów, Głogówek stara się zaistnieć jako atrakcyjna lokalizacja dla innowacyjnych projektów i rozwoju turystyki. Choć wnętrza są ogólnie niedostępne, my byliśmy na tym zamku i zwiedzaliśmy jego wnętrza. Zobacz zamek w Głogówku od środka!
Zamek Czocha to gotycka warownia budząca spore emocje i kolosalne wrażenie! Czy to najbardziej tajemniczy zamek w Polsce? Z pewnością jeden z najpiękniejszych. Skrywa się na zachodnim krańcu województwa dolnośląskiego. Nie pomiń go podczas zwiedzania atrakcji tej części Polski! Mroczne mury owiane są legendami, ale to nie one, a prawdziwe historie są tutaj bardziej ekscytujące. Wkrocz do niezgłębionego zamku pełnego wciąż nieodkrytych zagadek, który zachwyca od czasów średniowiecza po dziś dzień. To nie puste słowa, bowiem National Geographic Traveler w roku 2012 wybrał ten zamek jako jeden z 7 nowych cudów Polski. Obiekt oferuje nie tylko fascynujące zwiedzanie, ale możesz tu również przenocować, niczym arystokracja, w ciekawych pokojach tematycznych.
Wysoka Kopa to najwyższy szczyt Gór Izerskich, w Sudetach Zachodnich. To najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do Korony Gór Polski. Mierzy 1126 m n.p.m., ale na samą kopułę szczytową się nie wychodzi. Rogacz z tabliczką szczytową i pieczątką są nieco niżej, bowiem powyżej znajduje się ostoja cietrzewia, który kiedyś liczny w tych stronach, został mocno przetrzebiony. Nie ma krótkiego szlaku na Wysoką Kopę. Najczęściej wędrówkę rozpoczyna się na Rozdrożu Izerskim, między Świeradowem Zdrój i Szklarską Porębą.
Leśna to historyczna miejscowość w województwie dolnośląskim. Leży na Pogórzu Izerskim, na południe od Lubania i na zachód od Jeleniej Góry, nad rzeką Kwisą, która jest tutaj granicą pomiędzy Śląskiem i Łużycami. Niedaleko stąd do granicy zachodniej i południowej kraju. Gmina słynie głównie z tego, że skrywa cudowny i niezwykle tajemniczy Zamek Czocha, dostępny dla turystów przez cały rok.
Szukasz ślicznego i romantycznego miejsca na randkę o zachodzie słońca? Polecamy Ci Przełęcz Słopnicką w Beskidzie Wyspowym. Nie ma tu komercji, nie ma nawet ludzi. A jeśli randka kojarzy Ci się z kawą czy kolacją, to musisz sobie ją tu przynieść. Miejsce na koc jest!
Jest też przecudny widok na Beskidy i Tatry, który topi serce. Nas to miejsce urzekło spokojem i wyjątkową scenerią gór, z bujnymi lasami, kwitnącymi łąkami i łanami zbóż. To była niesamowita chwila wytchnienia po aktywnym dniu na rowerach, z naturą szepczącą nam do ucha swe najpiękniejsze historie.
Snowdon to najwyższy szczyt Walii. Trekking na wierzchołek urządziliśmy w październiku. Choć nie jest zbyt wysoki, bo liczy raptem 1085 m n.p.m., to jest to bardzo ciekawa i niełatwa góra. Można by go opisać tak: Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Czemu? Malowniczymi pejzażami i wysokością przypomina Bieszczady, trudnością szlaku Tatry, zaś kapryśną pogodą Babią Górę.
Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam właśnie pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Ale im wyżej, tym słońca było więcej, a chmury odsłaniały niebieskie niebo. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże!
Skała Afrodyty na Cyprze to naszym zdaniem najpiękniejszy zakątek wyspy miłości. Urzekł nas od pierwszego wejrzenia. Być może dlatego, że ukazał nam się w świetle cudnego zachodu słońca. To legendarne miejsce narodzin greckiej bogini miłości i mitologicznego uosobienia piękna, Afrodyty. Otoczone pięknymi plażami i klifami. To tutaj Afrodyta wyszła z piany. Dziś każdy może zaznać tu wspaniałego plażowania i zachwycać się fascynującym krajobrazem. Miejsce czaruje nie tylko swoim pięknem, ale też aurą tajemniczości.
Cape Greco to malowniczy przylądek na południowym wschodzie Cypru, który czaruje zjawiskowymi widokami, turkusową wodą i ostrymi skałami w kolorze piasku. Znany jest z niezwykłych formacji skalnych i krystalicznie czystej wody tworzących spektakularny krajobraz. To naturalne piękno sprawiło, że utworzono tu park narodowy, którego ozdobą są poszarpane linie brzegowe i liczne morskie groty. To idealne miejsce na trekking, ale również do nurkowania i snorkelingu. Jak widzicie, również śliczna miejscówka na niezapomniany zachód słońca.
Korona Gór Polskich to lista 28 szczytów. Zestawienie najwyższych wzniesień wszystkich pasm górskich. Jeśli chcesz zdobyć KGP, sprawdź ten wykaz, szlaki i pieczątki. Przyda Ci się nasz przewodnik, w którym znajdziesz również linki do szczegółowych opisów szlaków na najwyższe szczyty pasm w Polsce. Zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków. Poznaj wszystkie szczyty Korony Gór Polski!
Skopiec w Górach Kaczawskich to łatwy szczyt w Sudetach zachodnich. Mierzy 724 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Zobacz najkrótszy szlak na Skopiec, którym zdobędziesz wierzchołek w 20 minut!
Skopiec to jak dotąd nasz najłatwiej zdobyty szczyt w Koronie i wątpię, żeby trafił się łatwiejszy. Początkowo zaplanowaliśmy iść dłuższym szlakiem z Wojcieszowa, ale byliśmy z dziećmi i chcieliśmy jak najwięcej miejsc w okolicy zobaczyć. Dlatego wybraliśmy króciutki szlak niebieski z Komarna, z niewielkiego bezpłatnego parkingu ponad wsią Komarno, na Przełęczy Komarnickiej.
Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach, rozłożony na granicy Polski i Słowacji. To jedyne góry w naszym kraju o charakterze alpejskim, o widokach zapierających dech w piersiach. Każdy, kto raz ujrzy te góry, będzie chciał powracać tu bez końca. Najwyższym szczytem Tatr polskich są Rysy (2499 m n.p.m.).
Oferują spektakularne widoki. My zdobywaliśmy je od strony słowackiej, bo tak jest łatwiej! Najwyższym szczytem Tatr słowackich i całych Karpat jest natomiast Gerlach (2655 m n.p.m.). Zachwycająca przyroda tatrzańska jest chroniona poprzez Tatrzański Park Narodowy (TPN) i słowacki TANAP, czyli Tatranský národný park. To również element sieci Rezerwatów Biosfery. Daj się porwać tym górom!
Karczma Widokowa w Gliczarowie Górnym to miejsce wyjątkowe. Kto by nie chciał smacznie zjeść z cudną panoramą Tatr. Nazwa mówi za siebie. To nie tłoczne Zakopane, a zaciszny Gliczarów Górny, urzekający zakątek gór, który nas oczarował.
Obłędna panorama roztaczała się z tarasu restauracji. To prawdziwa magia. W środku też jest pięknie, przytulnie i z góralskim wystrojem. Ale mimo, że to był już październik, pogoda nam dopisała i z chęcią rozsiedliśmy się pod chmurką.
Karlova Studánka to prześliczna miejscowość, która ulokowała się tuż pod Pradziadem, w sercu czeskich Jesioników, na wysokości 800 m n.p.m. To maleńkie uzdrowisko z cudną, drewnianą zabudową z początku XIX wieku. I choć to Górny Śląsk, który wciąż niektórym kojarzy się głównie z kominami i tak dalej, to okazuje się, że tu jest najczystsze powietrze nie tylko w regionie, ale w całej Europie Środkowej! Miejscowość oferuje też zdrowotne wody, a w 2024 roku mieszkało tu niespełna 200 mieszkańców, dokładnie 176. Pewno dlatego jest tu tak klimatycznie, tym bardziej, że Karlova Studanka przycupnęła w malowniczej dolinie Białej Opawy, w otoczeniu cudnej przyrody.
Pradziad (Praděd) o wysokości 1492 m n.p.m. to najwyższy szczyt Jesioników (Jeseníky) oraz Sudetów Wschodnich. Leży w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w obrębie gminy Malá Morávka. To piąty co do wysokości szczyt w Republice Czeskiej. Co ciekawe, to również najwyższy szczyt Górnego Śląska, a więc zdobyliśmy kulminacyjny punkt naszego regionu! W Internecie znajdziesz też inne wysokości: 1491 czy 1493 m n.p.m. Góra Pradziad to popularna atrakcja turystyczna i raj dla rowerzystów, a zimą dla narciarzy biegowych. Z miejscowości Karlova Studanka można podjechać na samą górę trasą rowerową z asfaltem, która ciągnie się dalej w kierunku schroniska Svycarna.
Pafos to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Cyprze. Położone urokliwie na wybrzeżu, w zachodniej części wyspy, skrywa antyczne zabytki wpisane na listę UNESCO. Odkrycie jednego z nich wiąże się z polskimi naukowcami. Miasto było stolicą Cypru od II wieku p.n.e. A co warto zwiedzić w Pafos?
Cypr znany jest jako wyspa Afrodyty, a że to bogini miłości, to miejsce określane jest również mianem wyspy miłości. To miejsce oczarowało nas swoją magią. Tu greckie mity spotykają się ze słonecznymi plażami. Zagubione w górach malowane cerkwie zachwycają, a klify i wąwozy budzą podziw i respekt przed siłą natury. Dla polskich turystów Cypr jest łakomym kąskiem, szczególnie, gdy do Polski wkracza jesienno-zimowa szaruga.
Cypr to mieszanka wpływów greckich i tureckich. Taka też kuchnia jest tutaj serwowana. W wielu restauracjach serwowane są specjały kuchni greckiej, których chętnie kosztowaliśmy, bo bardzo nam do gustu przypadły te smaki, kiedy byliśmy na greckiej Krecie.
Ogólnie Cypr nie jest drogi, ale akurat ceny obiadów trochę nas zaskoczyły na minus. Trudno było znaleźć danie w restauracji za 10 euro. Lokalne specjały oscylowały w cenach 15 euro za posiłek, a słynne meze (mezze), czyli degustacyjny zestaw lokalnych dań to koszt rzędu 22 euro. Przy czym spotkaliśmy się z tym, że nie można było zamówić 1 meze, tylko co najmniej 2.
Kreta naszpikowana atrakcjami i bajkowymi widokami to największa grecka wyspa i zarazem jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Grecji. To południowy kraniec Europy, pełen egzotyki. To wymarzone miejsce na wakacje i totalny reset!
Ślicznych plaż na Krecie w Grecji jest pod dostatkiem, również luksusowych hoteli z basenami i często prywatnymi plażami. A jeśli leżenie dla Ciebie to za mało, tak jak dla nas, to odnajdziesz tu wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Pokażemy Ci te najpiękniejsze. Daj się porwać naszej opowieści, zobacz nie tylko najważniejsze atrakcje Krety, ale też dowiedz się innych ciekawostek i ważnych informacji, które na pewno przydadzą Ci się przy zwiedzaniu tej wyspy!
Jaskinia Drach na Majorce, a właściwie system jaskiń, znane w Polsce jako Smocze Jaskinie (Cuevas del Drach) to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych tej hiszpańskiej wyspy. Obiekt leży na wschodnim wybrzeżu Majorki, w pobliżu miejscowości Porto Cristo. Jak tu jest cudownie, cały podziemny kompleks ma wspólne wejście, dostępne po wykupieniu biletu. Jaskinie są prześliczne, skrywają niesamowite nacieki o przeróżnych kształtach i wielkości. Dodatkowo podziemne sale i korytarze zdobią jeziorka mieniące się niebieską barwą. Ten widok zapiera dech. A nad Jeziorem Martel, jednym z największych jezior podziemnych, wysłuchasz tu koncertu na łodzi. To niewiarygodnie klimatyczne wydarzenie, przyciągające każdego roku tysiące turystów z całego świata!
Alcudia to niesamowicie piękne i klimatyczne miasto na Majorce, w jej północnej części. To wg nas najpiękniejsze miasto tej hiszpańskiej wyspy. Zrobiło na nas największe wrażenie, a zwiedzaliśmy je jako ostatnie. Alcudia jest niezwykle malowniczo położona, ciekawi bogatą historią i urzeka nieco tajemniczym klimatem, a do tego zachwyca plażą. Znacznie bardziej kameralna niż inne majorkańskie miasta, znana jest z dobrze zachowanej starówki, otoczonej średniowiecznymi murami, po których można spacerować. To zachwyca!
Majorka, czyli największa wyspa archipelagu Balearów, to prawdziwy raj dla miłośników plaż. Ta hiszpańska wyspa słynie z pięknych plaż, które zachwycają turkusową wodą i białym piaskiem. Dlatego niektóre z nich porównywane są z plażami karaibskimi. Niewielkie zatoki wciśnięte w wysokie klify, czy szerokie, ciągnące się kilometrami otwarte plaże. Na wyspie zobaczysz i jedne, i drugie. Sprawdź najpiękniejsze zatoki i plaże Majorki, które zdecydowanie warto zobaczyć!
Cala del Moro, po majorkańsku Calo des Moro, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zatoczek na Majorce. Zachwyci Cię swą urodą, jestem przekonana. Słynie z wyjątkowego uroku i krystalicznie czystej wody. Położona jest na południowo wschodnim wybrzeżu wyspy, obok hiszpańskiej miejscowości Cala Llombards, 7 km od miejscowości Santanyí. To miejsce relaksu i bliskiego kontaktu z naturą, a dodatkowo skrywa grotę, z której można wykonać zdjęcie przypominające to z maltańskiej wyspy Gozo. W pobliżu skrywa się też Cala s'Almunia, czyli małą rybacką zatokę z kilkoma tradycyjnymi domkami. Poczujesz tu lokalny klimat. Turystów jest tu trochę mniej niż na innych plażach, a o zachodzie słońca na pobliskich klifach zobaczysz zachwycające pejzaże. Byliśmy tu sami i mieliśmy je tylko dla siebie!
Wiedeń, znany z przepięknej architektury, bogatej historii i kultury, staje się w okresie świątecznym prawdziwą krainą magii, dzięki jarmarkom bożonarodzeniowym. Już od około 10 listopada aż do Bożego Narodzenia, a nawet do pierwszych dni stycznia ulice i place miasta zamieniają się w rozświetlone milionem światełek festiwale. Jarmarków jest około 20! Całość rozpoczyna się wcześnie, ale to po to, by uprzyjemnić listopadową szarugę i wprowadzić radość i atmosferę Świąt, kiedy najbardziej jej potrzeba. Jarmarki w Wiedniu przyciągają turystów z całego świata, również Polaków. Wiele jarmarków rozkłada się przy najważniejszych atrakcjach stolicy Austrii, toteż wizyta na jarmarkach jest wspaniałą okazją do poznania miasta. Oto przegląd najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Wiedniu.
Wiedeń, stolica Austrii, to miasto o bogatej historii, kulturze i architekturze, które przyciąga turystów z całego świata. Od majestatycznych pałaców, tętniących życiem placów po urokliwe kawiarnie i kameralne zaułki. To miasto wielkich ludzi. Tu szalał Mozart, a Polak otworzył pierwszy fastfood. Mówi się, że również pierwszą kawiarnię. Jedna cesarzowa wprowadziła obowiązek 6-letniej szkoły, inna dbała o swój wygląd niczym współczesna influencerka. Jest też autograf Beethovena obok Snoop Doga. My zwiedzaliśmy Wiedeń w listopadzie, kiedy dodatkowo miasto zachwyca barwnymi jarmarkami świątecznymi. Zobacz je naszymi oczami!
Majorka to największa wyspa archipelagu Balearów w Hiszpanii. To miejsce o niezwykłej urodzie, które przyciąga turystów z całego świata. Oferuje nie tylko przepiękne plaże, ale także bogactwo atrakcji turystycznych, które zaspokoją różnorodne gusta. Niesamowite zabytki w stylu Gaudiego, harmonijne kamienne fasady z zielonymi okiennicami i donicami pełnymi kwiecia, niebiańskie lazurowe zatoki, postrzępione klify, niecodzienna kuchnia i mnóstwo palm. Na pewno nie będziesz się tu nudził!
Jura Krakowsko Częstochowska słynie z białych, sterczących ostańców o fantazyjnych kształtach i ciekawych nazwach, którzy ludzie od wieków im nadają. Skały na Jurze ślicznie kontrastują z błękitem nieba i zielenią drzew. Zdobią pejzaż, a gdy słońce je opromienia, to wprawiają w zachwyt. Jest ich na Wyżynie mnóstwo, czasem jako pojedyncze twory, jak Maczuga Herkulesa, w innych miejscach jako skupisko skał, np. Góra Zborów. Wiele z nich stanowi dogodne miejsce wspinaczki. Skały na Jurze są nie tylko atrakcją turystyczną, ale także świadectwem bogatej historii geologicznej tego obszaru.
Spływy kajakowe to wspaniała aktywność, która zyskuje w Polsce coraz więcej miłośników. Spływ kajakiem Wartą na Jurze Krakowsko Częstochowskiej to bardzo ciekawy sposób, by spojrzeć na ten region z innej perspektywy. To najpiękniejszy, przełomowy odcinek Warty. Rozpoczyna się w częstochowskim Mirowie, a kończy zwykle w Mstowie. Wrażenia są fantastyczne, a spływ jest średnio trudny, nie dla początkujących.
Dom. Tutaj inwestujemy swoje uczucia, czas, zaangażowanie. Ale to nie zawsze wystarcza. Potrzeba miejsca, które jest inną perspektywą. Które… nie jest domem. Babcia mawiała, że “las w głowie układa”. Nie tylko wyniosłe drzewa mają tę moc. Cała natura daje ukojenie. Szemrzące potoki. Wyniosłe skały. Tajemnicze podziemia.
Tak wyrastają nasze dzieci. Tak przekazujemy im ciekawość świata i głód przygód. Uczymy ich wrażliwości na piękno i potrzeby innych. Pokazujemy, jaki świat jest niesamowity z innej perspektywy. Jakie skarby mogą kryć podziemia. Jak natura jest zależna od nas, a my od niej. Wyniosłe warownie, których mury opowiadają zamierzchłe historie. Spacerujemy po niezliczonych szlakach i odkrywamy tajemnice oraz uroki tego świata. Czy to na swoich nogach, czy kołach. Pragniemy to robić niezależnie od pory roku. Jakaś siła wyższa nas do tego pcha. Bo kto powiedział, że tylko w jednym miejscu możesz czuć się jak u siebie.
Nasze miejsce na Ziemi to Jura Krakowsko Częstochowska!
A Ty masz swoje miejsce na ziemi?
Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, a przy tym jedno z najpiękniejszych miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej! Objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. To magiczne miejsce, które samo w sobie tworzy cudowny widok, a przy okazji jest idealnym punktem widokowym na rozległą okolicę!
Od kilku lat Góra Zborów stała się kultowym miejscem dla młodych par, które wykonują sobie tutaj zdjęcia ślubne. Kilka razy podczas naszych wizyt tutaj, natrafialiśmy na wiele par młodych. Najwięcej w jednym momencie na skałkach pozowało aż 9 par. Ten widok jest naprawdę niesamowity, kiedy wśród skał powiewają na wietrze welony, w promieniach chylącego się słońca.
Nie każdy wie, jaki skarb skrywa Siewierz na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. I nie mówię tutaj o ruinach gotyckiego zamku, choć i ten jest cenny i warty odwiedzenia. Mam na myśli romański kościół Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. To jeden z najstarszych zabytków w Polsce!
Z zewnątrz świątynia dostępna jest przez cały rok, bo znajduje się na cmentarzu. Surowe wnętrza można zobaczyć po umówieniu się telefonicznym z miejscowym wikarym, z parafii Św. Macieja w Siewierzu (ksiądz Daniel 509-260-137). Kościółek jest też otwierany dla wiernych 2 razy w roku. Msze święte odbywają się tu bowiem na Wszystkich Świętych oraz na odpust, czyli w czerwcu.
Geopark Północnej Jury to unikalny obszar w Polsce, łączący w sobie bogactwo geologiczne, przyrodnicze oraz kulturowe. Położony jest w malowniczym regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i oferuje cudne krajobrazy, a ponadto liczne atrakcje dla turystów oraz miłośników przyrody i przygody. Zapraszamy do Krainy Białych Skał i atrakcji geologicznych północnej Jury. Zobacz Górę Biakło, czyli Mały Giewont, jeziorko krasowe, Zamek Olsztyn i wiele innych ciekawych miejsc!
Papugarnia Jurajskie Ptaki w Żarkach to ciekawa atrakcja na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Idealna dla małych i dużych miłośników zwierząt. To niewielkie miasto skrywa wiele ciekawostek, a od maja 2023 roku pozwala cieszyć kolorowym i głośnym światem ptaków. Tu życie tętni serduszkami ponad 70 papug. Są ciekawskie, zaczepne i bardzo towarzyskie. Są zainteresowane karmą, ale nie tylko. Siadają na głowach, ramionach, podgryzają guziki, sznurówki i wszystko, czego nie ściągniesz przed wejściem do nich. Niektóre są na tyle grzeczne, by dać im całusa!
Gdy wejdziesz do ciepłego świata papug, przeżyjesz niezapomnianą przygodę, niezależnie od wieku. To pozytywne wrażenia, emocje i zwyczajnie dobra zabawa dla całej rodziny. Ale również dla klasy. Obiekt jest całoroczny, więc nawet zimą zaznasz tu nieco tropików.
Wysoka, zwana też Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, należący do Korony Gór Polski. Ma wysokość 1050 m n.p.m. (choć spotyka się też informacje, że 1052 metry nad poziom morza). Nie należy do najprostszych szczytów, za to czaruje pięknymi widokami, również na Tatry. My zdobyliśmy ją zielonym szlakiem przez malowniczy Wąwóz Homole, który dodatkowo podbija atrakcyjność tej wędrówki.
Trzy Korony (982 m n.p.m.) to drugi najwyższy szczyt Pienin i najwyższy szczyt Pienin Właściwych. Jego uroda zachwyca, zarówno, gdy się go podziwia z dołu, a tym bardziej, gdy staniesz na jego wierzchołku. Widoki z Trzech Koron są niewyobrażalnie piękne. Nic więc dziwnego, że szczyt jest bardzo popularny, uwielbiany przez turystów i w ciepłe weekendy jest tutaj zwyczajnie tłoczno. Na sam wierzchołek z platformą wchodzi się metalową kładką, na którą trzeba wykupić bilet (w sezonie turystycznym). Łatwo tworzą się tutaj kolejki.
Stolica Majorki nazywa się Palma (Palma de Mallorca), stąd w mieście zobaczysz dużo palm. To efektowne i spore miasto, nazywane jest małą Barceloną. To największe miasto Balearów. Tłoczne, tętniące życiem, ale i miejscami klimatyczne. Łączy bogatą i długą historię z nowoczesnością. Trzeba się tutaj wybrać, zwiedzając Majorkę. Ale naszym zdaniem to nie jest najpiękniejsze miasto, jakie oferuje największa wyspa Hiszpanii. Bardziej urokliwe są Valldemossa, magiczny Fornalutx czy Alcudia.
Zobacz najlepsze atrakcje Majorki!
Kraina Wygasłych Wulkanów to niesamowicie unikalny i ciekawy region, stanowiący geologiczny raj o fascynującej przyrodzie i niecodziennych atrakcjach. To jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Zobacz "Śląską Fudżijamę", prastare skalne organy niczym gigantyczny wachlarz, unikalne freski świeckie czy największą gotycką wieżę mieszkalną w Polsce!
Valldemossa (czyt. Wajdemoza) to piękne i klimatyczne miasteczko leżące w zachodniej części Majorki, hiszpańskiej wyspy. Raptem 17 km od Palmy, stolicy Balearów. Musieliśmy je odwiedzić, bo na każdym wyjeździe za granicą szukamy polskiego wątku. Właśnie tutaj taki odnaleźliśmy, w wątku miłosnym Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand. Już w trakcie dojazdu miejscowość zachwyca, ukazując w pełni swą niesamowitą zabudowę wciśniętą u stóp majestatycznych gór pasma Serra de Tramuntana (Sierra de Tramontana).
Miesiąc temu odwiedziliśmy wieżę w Siedlęcinie. Określa się ją mianem książęca. A to dlatego, że ufundował ją książę Henryk I Jaworski. Pochodzi z XIV wieku i jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą mieszkalną w Polsce jedną z największych wież tego typu w Europie. Ale ma klimat! Spacerując po wieży, aż mieliśmy ciarki. Uwielbiamy miejsca, gdzie aż tak dosadnie czuć atmosferę minionych wieków.
Kryje kilka kondygnacji, które dostępne są za biletem. Najlepsze czeka na trzeciej kondygnacji. To średniowieczne freski opowiadające legendę sir Lancelota - rycerza okrągłego stołu. Ponad nimi można jeszcze wejść na strych. Chodząc po tej budowli mieliśmy ciarki, a kiedy słyszymy, że i tu woda się wdarła, to tym większe.
I tutaj prośba moi drodzy, nie zapominajcie o tych miejscach. Wiele obiektów turystycznych ucierpiało w tym miesiącu na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Jak możemy im pomóc? Odwiedzając ich, płacąc za bilety, korzystając z ich oferty i namawiając do wizyty innych. Oczywiście można też dokonywać wpłat. Nie wyobrażam sobie, żeby te regiony miały być uboższe o jakąkolwiek atrakcję, bo to ich siła, piękno i magia. Bądźmy otwarci i współczujący na potrzeby innych!
Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce! Wznosi się w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków. Najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2501 m n.p.m. (spotyka się też wysokość 2503 m n.p.m.). Po polskiej stronie leży tylko jeden, północny wierzchołek Rysów. Jako najwyższa góra w Polsce, oczywiście stanowi diament w Koronie Gór Polski. Dlatego po niego sięgnęliśmy!
Zdecydowaliśmy się na szlak na Rysy od słowackiej strony, bo jest łatwiejszy od polskiego. Zobaczcie nasze wrażenie z wejścia na Rysy, opis szlaku i liczne informacje praktyczne!
Zamek w Olsztynie Jurajskim to ruiny dawnej, średniowiecznej budowli. Wznoszą się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa Szlaku Orlich Gniazd, głównego szlaku na Jurze. Tutejsze zamki bowiem przysiadły na skałach, niczym orle gniazda.
Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie! To gotycka budowla należąca do grupy zamków jaskiniowych. Niezwykle malowniczy pejzaż tworzą resztki budowli wraz z otaczającym, jurajskim krajobrazem. Ta panorama szczególnie chwyta za serce widziana z drona!
Lelów to niewielka miejscowość w województwie śląskim, w północno-wschodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Leży niedaleko Złotego Potoku, nad rzeką Białką, na skrzyżowaniu tras nr 46 i 794. Dziś Lelów to spokojna, mała miejscowość, a w czasach średniowiecza było to znaczące miasto. Ponadto to jeden z najważniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Posłuchaj chasydzkich opowieści.
Juromania to Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To świetna impreza plenerowa, organizowana na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Choć sama impreza nie ma jeszcze długich tradycji, to mówi o długich i dawnych tradycjach na tym terenie. To wspaniała, barwna i rodzinna impreza, która każdego września przyciąga na cudną Wyżynę wielu turystów. W 2023 roku Juromania odbywała się w 47 lokalizacjach, a w 2024 roku w ponad 50 lokalizacjach. Ostatnia Juromania miała miejsce w dniach 13-15 września 2024!
Zamek Wleń, nazywany też zamkiem Lenno to ruiny cennej budowli, które wznoszą się na potężnej Górze Zamkowej (383 m n.p.m.), ponad Wleniem. Piastowski zamek uchodzi za najstarszy na Śląsku, a pewnie i w całej Polsce. Do dziś zachował gotycką basztę, udostępnioną dla turystów. Z wieży tej roztacza się wspaniały widok na miasto i Sudety Zachodnie ze Śnieżką.
Stacja Muzeum w Warszawie to ciekawe muzeum kolejowe, które siedzibę ma w budynku dawnego dworca Warszawa Główna. To obowiązkowy punkt na industrialnej mapie Mazowsza. Tu przeżyjesz podróż w czasie i dzięki ekspozycjom krok po kroku przymierzysz dzieje kolejnictwa w Polsce i na świecie. Zapraszamy na ulicę Towarową 3 w Warszawie, gdzie odkryjesz wiele ciekawostek i wejdziesz do zabytkowych pociągów. Pociągiem retro natomiast przejedziesz się w oddziale placówki, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to oddział Stacji Muzeum w Warszawie, które ma siedzibę w dawnym dworcu Warszawa Główna. Sochaczewska kolejka wąskotorowa to jedyna w okolicy kolejka, która przetrwała. Nie tylko nie została rozebrana i nadal kursuje na swej dawnej trasie, ale dodatkowo na swym terenie udostępnia ciekawy skansen z jedynym w Polsce tak bogatym taborem wąskotorowym. Mega ciekawostką jest przejażdżka retro pociągiem.
Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy to pierwsza barokowa kaplica grobowa na Śląsku. Wspaniały i kunsztowny pomnik znamienitego rodu, wystawiony po śmierci, przedwcześnie zmarłego, ostatniego przedstawiciela Piastów, Jerzego Wilhelma. To wybitne dzieło sztuki dostępne jest dla turystów w ramach Muzeum Miedzi w Legnicy (bezpłatnie w każdą środę).
Legnica to piękne, średniowieczne miasto na Dolnym Śląsku. Nie jest duże, ale okazałe zabytki nagromadziły się tutaj gęsto i niezwykle urodziwie. Gdyby nie to, że wojska radzieckie po wojnie poturbowały stare miasto i wśród cennych budowli stanęła zabudowa XX wieku, to Legnica zwalałaby z nóg. W panoramie wyrastają wieże zamku i potężnych kościołów! Zauroczył nas ten widok, otulony promieniami chylącego się słońca. Sprawdź, co warto zwiedzić w Legnicy!
Gdzie wybrać się na nietrudny i bardzo przyjemny spływ? Polecamy malowniczą i czystą Liswartę, meandrującą przez północne fragmenty województwa śląskiego. To przepiękne tereny, zielone i spokojne. My spędziliśmy tu piękny weekend w kajakach. Przepłynęliśmy w sumie 33 km, kilka ostatnich już po Warcie, w województwie łódzkim. Zobacz szczegóły spływu Liswartą!
Jastrzębia Góra to popularna nadbałtycka miejscowość, leżąca w województwie pomorskim. Znajdziesz ją na wybrzeżu wschodnim, obok Władysławowa, które rozpoczyna Mierzeję ze słynnym Helem. Jastrzębia Góra od 2000 roku znana jest wszystkim Polakom, szczególnie uczniom, kiedy okrzyknięto ją najdalej na północ wysuniętym punktem Polski. Wcześniej uważano, że to Rozewie stanowi kraniec Polski.
Fokarium w Helu to najpopularniejsza atrakcja miasta. To część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest więc to placówka naukowa, a nie rozrywkowa, ale jest wyznaczonych kilka godzin pokazowego karmienia. Wtedy zobaczysz, jak foki bawią się i rozbawiają gapiów, wykonując polecenia wydawane przez opiekunów. W zamian dostają nagrodę w postaci rybek. Ma to zarazem na celu oględziny zwierzęcia pod kątem medycznym. Jeśli chcesz je dobrze zobaczyć, to ustaw się wcześniej przy barierce, najlepiej przy środkowym basenie. W fokarium żyje 5 fok pływających w 3 basenach. Zobacz informacje praktyczne!
Czy to najpiękniejszy fragment Polski? Na pewno niesamowity!
Hel to bardzo popularny i lubiany kurort turystyczny nad Bałtykiem. Leży na samej północy Polski, w województwie pomorskim, na malowniczej i zadziwiającej Mierzei Helskiej. Na samym jej krańcu. Dlatego Hel bywa nazywany początkiem Polski!
Usytuowanie Helu na cyplu Półwyspu Helskiego jest naprawdę wyjątkowe. Wody Bałtyku otaczają go z trzech stron, dając tym samym niesamowite wrażenie. Ponadto dogodne warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiły, że Hel szybko stał się znanym ośrodkiem wypoczynkowym, licznie przyciągającym letników.
Rezerwat Beka to jedno z ciekawszych miejsc przyrodniczych w Zatoce Puckiej. Powstał, by chronić słone łąki, czyli tak zwane słonawy. Specyficzne słone środowisko sprawia, że żyją tu wyjątkowe rośliny i zwierzęta. To azyl dla ptaków, ale też napotkaliśmy tutaj koniki polskie. To było bardzo miłe spotkanie. Polecamy Wam to zaciszne i urocze miejsce, gdzie przyroda gra pierwsze skrzypce!
Kliknij po więcej i sprawdź, gdzie znajdziesz ten piękny rezerwat!
Rewa to nadbałtycka wieś kaszubska, leżąca w województwie pomorskim, pomiędzy Puckiem i Rzucewem, a Gdynią. Ta ostatnia oddalona jest o 15 km. W Rewie najbardziej zachwyca tzw. "szperk" czyli Mierzeja Rewska czy Cypel Rewski. Przepiękny o zachodzie słońca, ale wtedy też najbardziej tłoczny. Warto tu zawitać o poranku.
Położenie Rewy na "końcu świata" sprawiało, że od wieków mieszkańcy trudnili się tutaj rybołówstwem przybrzeżnym, uprawianym do dziś. Liczną grupę mieszkańców od zawsze stanowili też marynarze, pływający dawniej statkami handlowymi zwanymi szkutami. Zobacz najlepsze atrakcje Rewy!
Pomiędzy słynnymi kurortami bałtyckimi, jak Władysławowo czy Gdynia, niedaleko Pucka, zagubiła się niewielka miejscowość Sławutowo. Nikt by o niej nie słyszał, gdyby nie wyjątkowa Osada Słowiańska. Miejsce niezwykłe, posadowione na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej. To zrekonstruowana osada średniowieczna z przełomu IX i X wieku, wspaniale przedstawiająca czasy przedchrześcijańskie jeszcze, kiedy Słowianie trwali tu w zgodzie z naturą i swoimi wierzeniami.
Niecodzienny jest klimat tego miejsca. Turyści są tu bardzo mile widziani, a sama osada jest niezwykle ciekawie zrekonstruowana i jeszcze ciekawiej przedstawiana. Odwiedziliśmy ją poznając atrakcje Zatoki Puckiej.
Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie to bardzo ciekawy teren archeologiczny, leżący na samym Cyplu Rzucewskim. Dokładnie tutaj istniała autentyczna osada łowców fok. Funkcjonowała w czasie V-II tys. lat p.n.e., a jej największy rozkwit miał miejsce 5 tysięcy lat temu. To epoka kamienia!
Zrekonstruowano tu kilka elementów tej pradawnej osady, np. chatę słupową, piec garncarski, półziemiankę, grób kurhanowy czy chatę szamana. Żeby zobaczyć wszystkie te obiekty, trzeba przejść kilkaset metrów szlakiem przez las. Niektóre są dostępne wokół chaty kaszubskiej, w której zorganizowano wystawę. Ponad nią powstała platforma widokowa, z której możesz podziwiać panoramę półwyspu.
Cypel Rewski, czyli mierzeja w Rewie, nazywana też przez miejscowych szperkiem, to niesamowicie efektowny kawałek Polski. Zaznasz tu widoków zapierających dech, szczególnie o zachodzie słońca. Tworzy go piaszczysta kosa, wcinająca się w wody Zatoki Puckiej na odległość 1 km. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałtykiem. Czy i Tobie podoba się taki krajobraz?
Jakże przyjemnie się tu spaceruje. Normalnie to miejsce jest całkiem spokojne, ale my byliśmy tu w ścisłym sezonie, w weekend i przed zachodem słońca. Było cudownie, ale ten moment miał jeden spory minus, duże ilości turystów! Ale za to widoki nas rozpieszczały. Jeśli możesz, to wybierz inny termin, a wtedy na pewno będzie spokojniej i przyjemniej i będziesz urzeczony zachodem słońca w tym miejscu!
Zamek Rzucewo, a właściwie pałac w Rzucewie, to wyjątkowe miejsce w maleńkiej wiosce kaszubskiej, nad spokojnymi wodami Zatoki Puckiej. Tak zaciszne miejsce nad polskim morzem rzadko się zdarza. Oczarowało nas tym samym, bo zaznaliśmy tu wyjątkowo magicznego wypoczynku. To niedaleko Pucka, na północ od Gdyni.
Zamek Rzucewo zamkiem jest tylko z nazwy, ale obiekt jest naprawdę zacny. Obecna budowla powstała jako neogotycki pałac dla rodu von Below w połowie XIX wieku. Od XVI wieku stał tu jednak dwór słynnych w okolicy Wejherów. Z czasem dwór dostał się w ręce samego króla Jana III Sobieskiego, bowiem ofiarowała mu go jego własna siostra. Dziś obiekt mieści hotel i restaurację.
Mogielica o wysokości 1170 m n.p.m. to najwyższy szczyt pasma, nazywany Królową Beskidu Wyspowego. Należy tym samym do grona gór objętych Koroną Gór Polski. Wznosi się ponad ciekawą wioską Słopnice. Już z licznych polan podziwiać można tu wspaniałe, niezwykle szerokie panoramy na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, a nawet Tatry. Najpiękniejsza w tym względzie jest Polana Stumorgowa, położona tuż pod szczytem.
Sam szczyt dość szczelnie pokryty jest lasem, dlatego od 2022 roku czeka tu na turystów nowa wieża widokowa, dzięki czemu atrakcyjność tego miejsca znacznie wzrosła. Pomaga w tym szlak zielony, którym z Chyszówek dojdziesz dość szybko i łatwo. Cały marsz tam i z powrotem mieści się w 3 godzinach. Zobacz też nasze wejście połączone z jazdą na rowerze!
Limanowa i jej okolice to bardzo piękne i atrakcyjne tereny, leżące w województwie małopolskim. Sama miejscowość leży w kotlinie u podnóża Łysej Góry (785 m n.p.m.), w przepięknych górach nazywanych Beskidem Wyspowym. Pasmo to od południa graniczy z Gorcami, zaś od wschodu z rzeką Dunajec. Limanowa ma długie dzieje, prawa miejskie otrzymała w 1565 roku, a jeszcze wcześniej jej patronem został Św. Walenty. Cudowne położenie i mnóstwo atrakcji turystycznych zachęcają do wypoczynku w tej okolicy, w otoczeniu gór i niesamowicie efektownego krajobrazu. Zobacz najlepsze atrakcje powiatu limanowskiego.