Płock atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w mieście nad Wisłą!
- Stare Miasto Płocka nie jest duże, niemal wszystkie piękne zabytki ulokowane są wzdłuż brzegu Wisły, blisko siebie
- W Płocku jest płatna strefa parkowania, ale w weekend zaparkujesz bezpłatnie
- Restauracji znajdziesz tu sporo, najwięcej przy ulicy Grodzkiej między dwoma głównymi placami
- Koniecznie przespaceruj się nad rzeką promenadą i molo, zobaczysz stąd ładny zachód słońca, a widoki są jeszcze lepsze, gdy wejdziesz schodami na szczyt skarpy
- Wejdź do środka gotyckiej katedry na Wzgórzu Tumskim, gdzie czeka kopia słynnych drzwi płockich i sarkofag 2 władców Polski
- Warto odwiedzić nowoczesne Muzeum Mazowieckie, na wystawie Art Deco czeka imponujące, czerwone auto - Jowett (bilet normalny 20 zł)
Jak to możliwe, że Płock jest tak mało popularny wśród turystów, skoro to tak śliczne miasto? Zobacz tylko!
A wiesz, że Płock był kiedyś stolicą Polski? I pochowano tu aż dwóch polskich władców? To przepiękne miasto w województwie mazowieckim o długiej historii i wielu efektownych zabytkach. Ślicznie położone nad szeroko rozlewającą się tu Wisłą. Na wysokiej jej skarpie, przez co podziwiać tu można cudne i rozległe panoramy, szczególnie ujmujące o zachodzie słońca.
Atrakcje w Płocku czyli co warto zobaczyć w Płocku?
Atrakcje miasta i ciekawe miejsca w Płocku licznie przyciągają tutaj turystów. Wystarczy w ciepły weekend zajrzeć nad Wisłę, aby się o tym przekonać. Całe Stare miasto niezwykle malowniczo ulokowało się nad tą rzeką, bardzo ładnie i pomysłowo zagospodarowaną. Ale warto zobaczyć w Płocku również fascynujące i cenne zabytki, tworzące zwartą zabudowę. Imponującą wręcz! Zobacz najlepsze atrakcje Płocka, zebrane w tym przewodniku po mieście!
Wzgórze Tumskie i katedra w Płocku, czyli z czego jest znany Płock?
Przy deptaku stoi okazała budowla, początkowo romańska z 1144 roku, fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. To bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najcenniejszy zabytek miasta i jedna z pięciu najstarszych katedr w Polsce. Wznosi się 60 metrów nad królową polskich rzek, na Wzgórzu Tumskim.
To miejsce można zwiedzać bezpłatnie. Wnętrze zachwyca, a dodatkowo jest to miejsce pochówku władców Polski. Na tyłach świątyni, w Kaplicy Królewskiej mieści się sarkofag władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Obok, w kruchcie podziwiać można kopię słynnych Drzwi płockich. Są starsze niż słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Dokładniej mówiąc, to starszy jest oryginał, bo obecnie w Płocku widoczna jest XX wieczna kopia. Odlane w XII wieku skrzydła znajdują się teraz w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Nie wiadomo, kiedy się tam dostały ani czy była to kradzież, czy też dar. Od środka bazyliki nie widać zdobień na drzwiach, bo wchodzi się do kościoła wejściem bocznym. Drzwi trzeba sobie samemu otworzyć.
Adres: Wzgórze Tumskie, ul. Tumska
Zamek w Płocku, czyli obecne Muzeum Diecezjalne
Przy katedrze powstał zamek książąt mazowieckich w XIV wieku, który jednak nie przetrwał próby czasu. Ostały się z niego tylko 2 wieże - Wieża Szlachecka i Wieża Zegarowa. W XVI stuleciu obiekt przebudowano na opactwo benedyktynów. W jego murach siedzibę ma dziś Muzeum Diecezjalne. To miejsce pełne historii i sztuki, nie tylko sakralnej, choć głównie. Zrobiło na nas kolosalne wrażenie, bo eksponaty są zacne. Najcenniejsza jest tutaj Biblia płocka. To manuskrypt spisany na pergaminie i ilustrowany w stylu romańskim. Biblia pochodzi z I połowy XII wieku i zawiera księgi Pisma Świętego z komentarzami oraz zapiski liturgiczne. A ponadto skrywa najstarsze w Polsce zapiski cudów dokonanych w katedrze płockiej. Pierwszy to uzdrowienie sparaliżowanej dziewczynki Wojuchy, drugie to uratowanie relikwiarza, które było strusim jajem, zawierającym szczątki świętych. Zawieszone było pod sufitem katedry, ale pewnego razu łańcuch zwyczajnie pękł i cudem w porę podbiegł Zachariasz i uratował je przed upadkiem.
Zachwyciła nas tu również piękna herma Św. Zygmunta. To również relikwiarz, ofiarowany katedrze przez króla Kazimierza Wielkiego. Ukoronowany jest diademem płockim, który pochodzi z XIII wieku. Urodziwa to i cenna “korona”, wykonana z pozłacanego srebra, przyozdobiona rubinami, szafirami czy perłami. Prawdziwe dzieło sztuki.
Adres: ul. Tumska
Molo w Płocku
Na nabrzeżu powstały liczne trakty, a także atrakcyjna kładka nad rzeką. Unikalna, bo nie wychodzi prostopadle ponad wodę, tylko prowadzi równolegle wzdłuż brzegu. Na końcu płockiego molo czeka kawiarnia Molo Cafe. Nieopodal powstały przyjemne plaże miejskie.
Adres: ul. Nabrzeże Stanisława Górnickiego
Promenada nad Wisłą w Płocku
Praktycznie wzdłuż całego Starego Miasta nad rzeką prowadzi promenada. Miejsce spacerów, spotkań i zabawy mieszkańców oraz turystów. To niesamowite, jak ładnie zagospodarowano ten teren, atrakcyjny dla osób w każdym wieku. Jest tu m.in. niewielki plac zabaw, ławeczki, restauracja, molo, kawiarnia. W ciepłe weekendy sporo osób korzysta tutaj ze słoneczka, aż do późnych godzin, gdy chowa się ono w toni.
Adres: ul. Nabrzeże Stanisława Górnickiego
Amfiteatr w Płocku
Amfiteatr to nowoczesna budowla z wachlarzowym dachem, który wyrósł nad rzeką, między promenadą a Starym Miastem. Wiosną i latem odbywają się tutaj ciekawe imprezy plenerowe, m.in. Płocka Noc Kabaretowa. Zazwyczaj trafisz na nią w pierwszy tydzień maja, a występują na niej twórcy z całej Polski.
Adres: Rybaki
Plaże nad Wisłą w Płocku
Za molem, w stronę starej fary nad samą rzeką rozciągają się duże połacie piasku, które w ciepłe dni przyciągają letników. To przyjemne miejsce rekreacji, z widokiem na wysoki brzeg Płocka, z wyraźnym wzgórzem katedralnym, czyli Tumskim.
Adres: Rybaki
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszym polskim muzeum. Przynajmniej publicznym. Powstało w 1821 roku decyzją władz Królestwa Polskiego. Niestety nie przetrwało próby czasu i zamknięto je po 15 latach. Przywrócono znów do życia w 1907 roku. Dziś to nowoczesne i niezwykle bogate w zbiory, eksponaty i dzieła sztuki muzeum, złożone z kilku Oddziałów. 3 z nich znajdują się w ścisłym centrum miasta, kolejne ciekawe wystawy odnajdziesz w czwartym oddziale muzeum mazowieckiego - spichlerzu na skarpie ponad Wisłą. Dodatkowo w ramach placówki dostępne jest Muzeum Żydów Mazowieckich o Żydach na Mazowszu (mieści się przy ul. Józefa Kwiatka 7, w dawnej bożnicy, tzw. Synagodze Małej) czy niewielki skansen. Łącznie Muzeum prezentuje ponad 85 000 eksponatów!
Art Deco
Płocka wystawa Art déco to największa, jeśli nie jedyna wystawa tego typu w Polsce. Przedstawia niezwykle barwne lata 20. XX wieku. W centralnym miejscu stoi piękny, czerwony samochód Jowett. Ekspozycja na głównym miejscu stawia kobietę, która w tym czasie zaczęła korzystać ze swych praw!
Adres: ul. Kolegialna 6
Secesja
W kamienicy secesyjnej, która jest raptem 100 metrów dalej, jest główny oddział muzeum. Budynek liczy aż 4 kondygnacje i kryje wiele dobrodziejstw. Secesja wita nas rzeźbami Bolesława Biegasa są nie tylko piękne, ale i niezwykle przejmujące, a jego wyobraźnia imponująca. Na pierwszych dwóch poziomach odnajdziesz ciekawe aranżacje średniozamożnych, mieszczańskich domów z przełomu XIX i XX wieku. To w praktyce spacer po dwóch mieszkaniach, w czasach wielkich zmian w sztuce i społeczeństwie.
Adres: ul. Tumska 8
X wieków Płocka
Nas najbardziej urzekł właśnie ten Oddział, mówiący o długich dziejach miasta. Całe tysiąclecie przedstawione jest tu na wystawach. Gwiazdą jest makieta miasta, przedstawiająca je z XVIII stulecia. Ma ona 40 metrów kwadratowych i jest niezwykle dokładna. Opowiada o niej lektor, a poszczególne fragmenty są wówczas podświetlane. W tym oddziale poznasz również czasy polskiej szlachty, rozbiorów i późniejsze. Są też elementy kultury żydowskiej. Wystawy są nowoczesne, z multimedialnymi elementami, do tego ciekawie zaaranżowane. Przyciągają uwagę i zapraszają do zgłębiania tematów.
Adres: ul. Tumska 8
Spichlerz w Płocku
Zabytkowy spichlerz bardzo malowniczo położony jest za farą, ponad rzeką. Spore wrażenie na nas zrobiła tu wystawa Sztuki Dalekiego Wschodu “Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Przyjemnie było doświadczyć tych klimatów, bo kierunki azjatyckie są nam jak dotąd obce. Na drugim piętrze zobaczysz wystawę etnograficzną i uświadomisz sobie, jak różnorodna była kultura całego Mazowsza. Mogłoby się wydawać, że tradycje i stroje regionu będą niemal identyczne. Każdy kolejny krok uzmysławia nam, jak bardzo ludzie chcą się wyróżniać i tworzyć własną tożsamość. Pasować do własnego mikroregionu.
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 11B
Stary Rynek i Ratusz w Płocku
Rozległy Stary Rynek jest dziś miejscem bardziej zacisznym, niż nabrzeże. Ozdobą jest tutaj okazały Ratusz - klasycystyczna budowla z XIX wieku. Co ciekawe wchłonął on dwie sąsiednie kamienice, tworząc jedną rozległą bryłę. To właśnie tutaj odbył się ostatni sejm Królestwa Polskiego, gdy dni Powstania Listopadowego były już policzone. Przy placu i wokół niego stoją zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku.
Fara w Płocku
Płocka fara to kolegiata Św. Bartłomieja. Ten najstarszy kościół parafialny w mieście jest zarazem jednym z jego najcenniejszych zabytków. Ufundował go sam król Kazimierz Wielki i działa nieprzerwanie od 1356 roku.
Dziś, po przebudowie, fara nie zachowała gotyckiego charakteru ani wystroju. Co ciekawe, w jednym z bocznych ołtarzy kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który ufundowała założycielka Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – Maria Franciszka Kozłowska.
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 1
Pomnik Krzywoustego w Płocku
Obok starej fary spogląda na nabrzeże i plażujących turystów Bolesław Krzywousty. Ten sam, który w swym testamencie rozpoczął rozbicie dzielnicowe. Okazały pomnik stoi na placyku, z którego roztacza się piękna panorama, ujmująca zwłaszcza podczas zachodu słońca.
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego
Zalew Sobótka w Płocku
Prócz plaży nad rzeką, obok czeka też plaża i kąpielisko nad niewielkim Zalewem Sobótka, w samym centrum miasta. To dawne starorzecze Wisły, a dziś małe jezioro. Woda jest czysta, a plaża piaszczysta. Czekają tu: boisko do gry w piłkę plażową, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Wokół poprowadzono ścieżki rowerowe i spacerowe. Czy trzeba czegoś więcej, żeby stało się ono ulubionym miejscem spacerów, przejażdżek rowerowych i treningu biegaczy? Zimą dodatkowo pojawiają się tutaj płockie Morsy.
Adres: Rybaki
Zoo Płock, czyli Ogród Zoologiczny. Co robić z dzieckiem w Płocku?
Płockie Zoo to fajna atrakcja rodzinna. My przyjechaliśmy do Płocka z naszą najmłodszą córką, dlatego chętnie odwiedziliśmy ładnie ulokowany park z licznymi zwierzętami. Nie jest on duży, ale to może i lepiej, bo zwierzęta chętniej podchodzą do zwiedzających, co potęguje frajdę u najmłodszych. Spotkasz tu najciekawsze światowe gatunki, jak lwy, tygrysy, żyrafy, słonie czy zebry. Zainteresowanie budził wilk grzywiasty, którego turyści przyrównywali do lisa czy hieny. Faktycznie najmniej przypominał właśnie typowego wilka.
Są też akwaria i terraria czy basen z fokami. A do tego miejsca uciechy dla dzieci, jak ZooLandia, czyli wioska linowa (osobno płatna), plac zabaw czy mini zoo z kózkami, kucami, kurami i króliczkami. Do zagrody z kozami można wejść, pogłaskać je czy nakarmić sianem. Co ciekawe, istnieją plany rozbudowy i unowocześnienia zoo, które prezentowane są na planszach. Wygląda to bardzo ciekawie.
Adres: ul. Norbertańska 2
http://www.zoo.plock.pl/
Kościół Starokatolicki Mariawitów w Płocku, czyli Świątynia Miłosierdzia i Miłości
Katedra mariawicka wybudowana została z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej, w latach 1911-14. Stoi tu również klasztor, który jest siedzibą władz Kościoła Mariawitów. Efektowny kompleks reprezentuje styl neogotyku angielskiego i jest udostępniony dla turystów bezpłatnie. Można wejść na teren przykościelny, a samą świątynię podziwiać można poprzez kratę.
Mariawityzm to jedyne wyznanie chrześcijańskie powstałe w Polsce. Na fali objawień zakonnicy Marii Franciszki Kozłowskiej, jeszcze w ramach kościoła rzymskokatolickiego, w Płocku założono wspólnotę, która w 1906 roku została ekskomunikowana przez papieża Piusa X. Działa do dziś jako niezależny od papiestwa byt. Szacuje się, że dzisiaj tę wiarę wyznaje 25 tys. Polaków i 20 tys. Francuzów, choć wierzących można odnaleźć na całym świecie. W Płocku ma siedzibę ich biskup.
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku
Sanktuarium stanowi cel licznych pielgrzymek. To tutaj 22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska, kanonizowana przez papieża Św. Jana Pawła II, miała pierwsze objawienie obrazu Jezusa Miłosiernego. W 100-lecie narodzin tej Świętej zostało tu otwarte Muzeum Św. Siostry Faustyny.
Adres: Stary Rynek/ul. Piekarska
Most Legionów Piłsudskiego w Płocku
Spacerując po płockiej promenadzie od razu w oczy rzuci Ci się potężny most, przerzucony przez bardzo szeroką Wisłę w tym miejscu. Szczególnie efektownie wygląda ten obiekt po zachodzie słońca, gdyż jest ładnie podświetlony. To żelazny most drogowo-kolejowy, wsparty na 8 betonowych filarach. Biegnie tędy linia kolejowa Kutno - Brodnica. Most powstał w latach 1937-38. We wrześniu 1939 roku polskie wojsko wysadziło 2 przęsła, a w 1943 roku okupacyjne władze niemieckie odbudowały most. Niestety w styczniu 1945 roku, podczas ucieczki, wysadzili 60%. Do czasu odbudowy mostu, czyli przez 5 lat, zorganizowano tu ciekawy system przeprawowy przy użyciu statków, pontonów i łodzi.
Adres: ul. Mostowa
Skansen w Sierpcu
Wśród atrakcji turystycznych okolicy Płocka szczególnie warte polecenia jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, tworzone głównie przez usytuowany poza miastem klimatyczny skansen. To chyba najbardziej filmowy park etnograficzny w Polsce, ale prawdziwą gwiazdą jest tutaj wiatrak koźlak, wciąż na chodzie. Jego kręcące się śmigi zobaczysz w Skansenie każdej niedzieli w sezonie turystycznym. Uwagę przykuwają tu również śliczne chaty w kolorze ultramaryna. To specyficzny, niebieski barwnik, idealnie pasujący do skansenowej scenerii.
Adres: ul. Gabriela Narutowicza 64, Sierpc
Nasz film
Zapraszamy na nasz film z tego pięknego miasta.
Mapa atrakcji Płocka
Aby ułatwić Ci planowanie zwiedzania Płocka, na mapie zaznaczyliśmy atrakcje, które warto odwiedzić. Do wielu z nich dotarliśmy podczas naszej weekendowej podróży do tego fascynującego miasta.
Mapa płatnego parkowania w Płocku
Na mapie zaznaczone są płatne parkingi w mieście.
Płatne parkowanie pn-pt 8.00-17.00
Ceny: od 2 zł za godzinę
Gdzie zjeść, czyli restauracje w Płocku?
Jeśli chcesz dobrze zjeść i do tego nie zapłacić fortuny za jedzenie, warto najpierw sprawdzić ocenę i poczytać opinie w Googlu. My zawsze tak robimy. Dobrym sposobem jest też obserwacja miejscowych. W ten sposób trafiliśmy pod koniec naszej wizyty do Vege Street Food Krzaki (Plac Gabriela Narutowicza 1). Restauracja z tarasem na zewnątrz była pełna, za każdym razem, kiedy tu przechodziliśmy. Modna, przyjemna, nie bardzo droga. Jak już nazwa wskazuje, mięsa tu nie zjesz, ale i tak bardzo nam tutaj smakowało. Warto wstąpić.
Godny polecenia i wart uwagi jest też Browar Tumski na Starym Rynku. To klimatyczna restauracja, gdzie od 2008 roku warzą własne, rzemieślnicze piwo, w różnych gatunkach.
Na kawę natomiast zaprasza pięknie zlokalizowana kawiarnia Molo Cafe nad wodą. Przy Muzeum Mazowieckim odpoczniesz i zaznasz słodyczy w Cukierni Słodki Zakątek.
Gdzie spać, czyli noclegi w Płocku
My spaliśmy w Płocku w Zajeździe Rybaki. Lokalizacja tego miejsca jest bardzo dobra, bo to niemal nad samą rzeką, przy promenadzie, blisko ścisłego centrum, dokąd zajdziesz pieszo bez problemu. Co prawda w sobotni wieczór było nieco głośno za oknem. Nocleg nie jest drogi i oferuje śniadania w cenie. Właściwie to na tyle zalet miejsca. Zajazd najlepsze lata ma za sobą. Nasz pokój zdecydowanie wymagał odświeżenia, szczególnie łazienka, która odbiegała od dzisiejszych standardów. Także jeśli chcesz ekonomicznie przenocować, to możesz pomyśleć o tym miejscu, ale ja raczej drugi raz bym go już nie wybrała.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Historia Płocka
Płock leżący między Warszawą i Włocławkiem to jedno z najstarszych polskich miast. Świadectwem jego tysiącletniej historii są licznie zachowane tu zabytki, którymi Płock naprawdę może się poszczycić. Miasto powstało w czasach formowania się Polski. Pierwszy gród stanął na Wzgórzu Tumskim, górującym na wysokim brzegu królowej rzek.
Płock w szczególności ukochali książęta polscy: Władysław Herman i B. Krzywousty. W czasach ich panowania istniało tu już biskupstwo, dlatego Herman przeniósł tu swój dwór z Krakowa i tak Płock stał się stolicą państwa na kolejne 60 lat. Szczątki obu władców spoczywają dziś w katedrze. Ta zresztą jest miejscem spoczynku wielu książąt mazowieckich.
Za czasów Mieszka II nastąpiła reakcja pogańska pustosząca kraj. Cześnik króla, Miecław, zbuntował się i ogłosił się władcą niezależnym od Piastów. Zaczął bić nawet swoją monetę. Jego państwo obejmujące Mazowsze i część Wielkopolski, nie przetrwało jednak długo. Został pokonany przez wracającego do kraju Kazimierza Odnowiciela i tak skończyły się jego marzenia o własnym kraju, które istniało jedynie w latach 1037–1047.
Historię miasta dobrze poznasz w Muzeum Mazowieckim, szczególnie na wystawie X wieków Płocka. Dziś to bardzo zadbane miasto, ślicznie zagospodarowane. Zdecydowanie warto zajrzeć tutaj, będąc na Mazowszu i zwiedzić w Płocku szereg zabytków. Tym bardziej, że atrakcje w okolicy też są ciekawe.
Dojazd do Płocka
Do miasta dojedziesz wygodnie samochodem lub pociągiem:
- samochodem z południa Polski dojedziesz szybko trasą A1, a dalej drogą nr 60 do samego Płocka
- pociągiem Kolei Mazowieckich wygodnie dojedziesz bezpośrednio z Warszawy. Podróż ta zajmie 2 godziny. Z dworca do Starego Miasta to 2-kilometrowy spacer. Można skorzystać z komunikacji miejskiej, choć czasowo wyjdzie niewiele krócej niż spacerkiem
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!