Muzeum Mazowieckie w Płocku. Czerwony kabriolet w środku kamienicy!

Aktualizacja: 2024-04-21
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Nasz pierwszy kontakt z tym muzeum to zjawiskowy, czerwony samochód cabrio. W środku wystawy robi oszałamiające wrażenie! Tobie też tak polecam zacząć.

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze muzeum w Polsce. Dodam, że publiczne, bo najstarsza kolekcja muzealna w Polsce powstała jeszcze wcześniej w Puławach. Płocka placówka powstała w 1821 roku. Nie przetrwała próby czasu i zamknięto ją po 15 latach, ale przywrócono znów do życia w 1907 roku. Początki placówki to 2 skromne sale w szkole, dziś natomiast to bardzo nowoczesne i ładnie zaaranżowane muzeum. Niezwykle bogate w zbiory, eksponaty i dzieła sztuki. Chyba najbogatsze, jakie dotąd widzieliśmy w naszym kraju.

Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Muzeum Mazowieckie w Płocku

Oddziały Muzeum Mazowieckiego

Muzeum Mazowieckie składa się z 7 Oddziałów. W samym Płocku zwiedzisz 5 i 2 poza miastem. 3 z nich mieszczą się w ścisłym centrum miasta. Kolejne ciekawe wystawy odnajdziesz w czwartym oddziale Muzeum - spichlerzu na skarpie ponad Wisłą. Dodatkowo w ramach placówki dostępne jest Muzeum Żydów Mazowieckich, które siedzibę ma w Synagodze Małej. Poza miastem czeka niewielki skansen w Wiączeminie Polskim oraz Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Łącznie MM prezentuje ponad 85 000 eksponatów!

Art Deco, czyli wyzwolone kobiety międzywojnia w Muzeum Mazowieckim

Płocka wystawa Art déco mieści się w zabytkowej kamienicy przy Kolegialnej 6. To największa, jeśli nie jedyna wystawa tego typu w Polsce. Przedstawia niezwykle barwne lata 20. XX wieku. W centralnym miejscu stoi piękny, czerwony samochód Jowett. To fascynujący kabriolet z 1926 roku. Ekspozycja na głównym miejscu stawia kobietę, która w tym czasie zaczęła korzystać ze swych praw! W ciekawie podświetlonej przestrzeni zobaczysz suknie, torebki i wszelkie bibeloty nadające kobietom seksapilu. Tę słynną piosenkę usłyszysz w minikinie Odeon, które również zostało tutaj zaaranżowane. Można tu na chwilę usiąść w dawnym, kinowym fotelu przed kolejnym, największym Oddziałem Muzeum.
Adres: ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco

Secesja, czyli oddział Muzeum Mazowieckiego pełen sztuki

W zabytkowej kamienicy secesyjnej, która stoi raptem 100 metrów dalej, przy ulicy Tumskiej, mieści się główny oddział Muzeum. Budynek liczy aż 4 kondygnacje i kryje wiele dobrodziejstw. Secesja wita nas wyjątkowymi rzeźbami Bolesława Biegasa. Są nie tylko piękne, ale i niezwykle przejmujące, a jego wyobraźnia imponująca. Na pierwszych dwóch poziomach odnajdziesz ciekawe aranżacje średniozamożnych, mieszczańskich domów z przełomu XIX i XX wieku. To w praktyce spacer po dwóch mieszkaniach, w czasach wielkich zmian w sztuce i społeczeństwie. Czeka tu stół nakryty do obiadu, sypialnia z wykrochmaloną pościelą, wykolejona kolejka w pokoju dziecięcym, buduar czy gabinet pana domu. Do tego sporo sztuki w postaci obrazów Malczewskiego, Mehoffera, Chełmońskiego, rzeźby Szymanowskiego, czy meble czołowych europejskich wytwórni. Jest też secesyjne szkło, ceramika europejska czy biżuteria tego okresu. Na drugim  piętrze secesji od grudnia 2023 zobaczysz aranżację sklepiku modniarskiego, czyli wszystko dla pań.
Adres: ul. Tumska 8

Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja

X wieków Płocka, czyli historia w Muzeum Mazowieckim

Nas najbardziej urzekł właśnie ten Oddział, mówiący o długich dziejach miasta. Całe tysiąclecie przedstawione jest tu na wystawach. Zaczyna się od archeologicznych artefaktów i makiety osady z VI wieku, z podpłockich Szelig. Gwiazdą tej wystawy jest makieta miasta, przedstawiająca je w końcu XVIII stulecia. Ma ona ponad 40 metrów kwadratowych i jest niezwykle dokładna. Opowiada o niej lektor, a poszczególne fragmenty są wówczas podświetlane. W tym oddziale poznasz również czasy polskiej szlachty, rozbiorów i późniejsze. Wystawy są nowoczesne, z multimedialnymi elementami, do tego ciekawie zaaranżowane. Przyciągają uwagę i zapraszają do zgłębiania tematów. Zaskakuje fotoplastikon, który oferuje bogaty zestaw starych pocztówek. Ale są też pamiątki z obozów, przypominające o zagładzie 1/3 mieszkańców Płocka w wyniku Holokaustu.
W ramach tego Oddziału zobaczysz też wystawę "Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów".
Adres: ul. Tumska 8

Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka

Spichlerz w Płocku czyli etnografia i Daleki Wschód w Muzeum Mazowieckim

Zabytkowy spichlerz bardzo malowniczo położony jest na skarpie ponad Wisłą. Spore wrażenie zrobiła tu na nas wystawa "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji". Przyjemnie było doświadczyć klimatów orientalnych, bo kierunki azjatyckie są nam jak dotąd obce. A tutaj zabrzmi śpiew tybetańskich lamów czy głos koreańskiego mistrza zen. Zachwycają japońskie drzeworyty wybitnych artystów - Hiroshige czy Hokusaia.

Na drugim piętrze zobaczysz wystawę etnograficzną i uświadomisz sobie, jak różnorodna jest kultura całego Mazowsza. Mogłoby się wydawać, że tradycje i stroje regionu będą niemal identyczne. Nic bardziej mylnego. Każdy kolejny krok uzmysławia nam, jak bardzo ludzie chcą się wyróżniać i tworzyć własną tożsamość. Zobaczysz tu 7 regionów etnograficznych Mazowsza. Ciekawie przestawione są też wierzenia i obrzędy mazowieckie. Dzieci znajdą tutaj swój kącik zabawy i twórczości. Nasza Amelka chętnie skorzystała z tej możliwości.
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 11B

Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia

Muzeum Żydów Mazowieckich, czyli wielokulturowość miasta 

Ten oddział siedzibę ma przy ulicy Józefa Kwiatka, w dawnej bożnicy, tzw. Synagodze Małej z XIX wieku. Multimedialna wystawa mówi o dziejach Żydów na ziemiach Polski, na przestrzeni wieków. Unikatem jest tutaj oryginalna szafa aron ha-kodesz. To szafa ołtarzowa, zwana "świętą arką". Co ciekawe, Muzeum to zaprasza regularnie na koncerty i spotkania poświęcone kulturze żydowskiej.
Adres: ul. Józefa Kwiatka 7

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego, czyli Olendrzy w Muzeum Mazowieckim

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim posiada obecnie największą w Polsce kolekcję pamiątek po Olendrach. Zagłębisz się tutaj w historię osadnictwa przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się na tych terenach od XVII do połowy XIX wieku. Zobaczysz tu charakterystyczne meble, w tym komody, kredensy, stoły i ławy, często malowane we wzory roślinne. Ponadto prezentowane są tutaj narzędzia ciesielskie i sprzęt gospodarski: prasy, kotły do wyrobu powideł buraczanych, maselnice oraz beczki do przechowywania suszonych owoców. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego działa od 2018 roku.
Adres: Wiączemin Polski 25

Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, czyli ciekawostki o królowej rzek w Muzeum Mazowieckim

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej powstało w 2012 roku, ale jako oddział MM funkcjonuje dopiero od 2018 roku. Mieści się na rynku. Skąd taka tematyka tutaj? Wyszogród od najdawniejszych czasów związany był z Wisłą, nad którą plemiona osiadały tu już w okresie neolitu. Liczne zabytki krzemienne mówią o intensywnym osadnictwie na tych terenach już od czasów mezolitu. Poznasz tu realia żeglugi handlu i obyczaje ludzi zamieszkujących tereny Środkowej Wisły.
Adres: ul. Rynek 1, Wyszogród

Nasz film

Pozostało jeszcze zaprosić na nasz film.

Dojazd do Muzeum Mazowieckiego

Muzeum znajduje się w samym centrum, a do miasta dojedziesz wygodnie samochodem lub pociągiem:

  • samochodem z południa kraju dojedziesz szybko trasą A1, a dalej drogą nr 60 do samego Płocka
  • pociągiem Kolei Mazowieckich wygodnie dojedziesz bezpośrednio z Warszawy. Podróż ta zajmie 2 godziny. Z dworca do Starego Miasta to 2-kilometrowy spacer. Można skorzystać z komunikacji miejskiej, choć czasowo wyjdzie niewiele krócej niż spacerkiem
Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie

 

Muzeum a osoby niepełnosprawne

Muzeum jest otwarte dla wszystkich grup odbiorców. Przestrzeń budynku w miarę możliwości jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, a pracownicy brali udział w szkoleniach zwiększających świadomość w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu i w spektrum autyzmu.

Ruch: W siedzibie głównej, gdzie są wystawy „Secesja” i „X wieków Płocka” oraz przy ul. Kolegialnej 6, gdzie zwiedzać można wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”, nie ma barier architektonicznych. Na każde piętro obu budynków można wjechać windami lub podnośnikiem. Toalety są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Słuch: W recepcji budynku przy ul. Kolegialnej 6, czyli Art Deco, znajduje się pętla indukcyjna pomocna osobom z niepełnosprawnością słuchu.

Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka

Informacje praktyczne

Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8, Płock
Godziny otwarcia: wszystkie Oddziały są nieczynne w poniedziałki, czynne są: wt-nd 10.00-17.00 (1.05-14.10), wt-nd 10.00-16.00 (15.10-30.04)
Zniżki z Kartą Dużej Rodziny
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://muzeumplock.eu/

Noclegi w Płocku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Art Deco
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, Secesja
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, X wieków Płocka
Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, Sztuka Dalekiego Wschodu
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia
Muzeum Mazowieckie, etnografia
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024