Gdzie na wakacje? Najlepsze turystyczne regiony w Polsce
Planujesz wakacje w Polsce i jaki region pierwszy wpada Ci do głowy? Czy polskie wybrzeże, tak jak to zwykle bywa? A może jesteś bardziej otwarty na poszukiwania nowego? Może wolisz każdą podróżą sięgnąć dalej, w nieznane Ci dotąd rewiry naszego kraju? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, w tym rankingu odnajdziesz regiony świetne na wakacje w Polsce oraz na krótsze wypady weekendowe. Idealne na rodzinną zabawę, ale i samotne wędrówki. Kilka z nich to pewniaki, ale może niektóre moje wybory Cię zaskoczą. Wierz mi, każdy region w Polsce może zafundować niezłą przygodę, ja wybrałam moim zdaniem 6 najlepszych turystycznych regionów. Jest to oczywiście w pełni subiektywne zestawienie, możesz się z nim zgadzać lub nie, ale każdy mój wybór dobrze uzasadniam. Mam nadzieję, że zachęcę Cię do podróży po naszym kraju, zobacz najlepsze regiony turystyczne w Polsce i zbieraj pomysły na wakacje 🙂
Najpierw przedstawiam Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w podlinkowaną (niebieską) nazwę regionu, która przenosi do szczegółowego opisu.
1. Małopolska
Któż nie kocha Małopolski? To najbardziej zróżnicowany region w Polsce, z najwyższymi górami, wspaniałymi zamkami, historyczną stolicą Polski i siedzibą naszych królów. Jeśli powiesz, że nigdy nie odwiedziłeś Małopolski, będę szczerze zdziwiona. Ale czy poznałeś trochę lepiej ten region czy Twoje podróże kończą się na Krakowie? Oczywiście to niezaprzeczalne serce Małopolski, przez wielu uważane za najpiękniejsze miasto w Polsce, ze wspaniałym Wawelem, który sam tylko można zgłębiać kilka dni. Koniecznie przejdź się też ulicą Kanoniczą i odwiedź krakowski Kazimierz, a kilka kilometrów dalej Kopalnię Wieliczkę. To jednak pewniaki, które wszyscy znają. Ja chcę Wam pokazać trochę mniej znane perełki. Może zamiast lub oprócz Wieliczki wybierz się do Kopalni Soli w Bochni, poza Wawelem odwiedź też zamek w Niepołomicach czy zacisznej Suchej Beskidzkiej. W ogóle zamkami Małopolska stoi, znajdziesz ich tutaj mnóstwo, moje dwa ulubione sterczą ponad Jeziorem Czorsztyńskim. To zamek Dunajec w Niedzicy i zamek w Czorsztynie, a ich okolica tworzy jedną z najpiękniejszych scenerii w Polsce. Uwielbiam to miejsce i na pewno jest świetne na wakacje w Polsce!
Zamiast Tatr i Zakopanego odwiedź tym razem Beskid Sądecki z wieżą na Słotwinach i Krynicę Zdrój, Pieniny ze Szczawnicą czy w ogóle zaciszne i niezadeptane Gorce. Kiedy tam byliśmy, nawet nie mieliśmy okazji wydać kasy, więc jest to świetna alternatywa na wypady z dziećmi, wystarczy wziąć ze sobą wałówkę i spędzić cudowne dni w górach na wędrówce i piknikach rodzinnych. Kolejne cudne miejscówki w Małopolsce to Lanckorona - Miasto Aniołów, renesansowy Tarnów i położona niedaleko wieś Zalipie z malowanymi domami. Nie są to miejsca bardzo popularne, a urodą potrafią zachwycić. A czy wiesz, że ledwie kilka kilometrów na południe od Tarnowa otwierają się widoki na góry z Tatrami w tle? To kraina winnic z pokojami gościnnymi, więc jeśli są Ci bliskie te tematy, wiesz, gdzie uderzyć 🙂 No i jeszcze rozrywka typowo rodzinna, to w Małopolsce, w niewielkim Zatorze, czekają świetne parki rozrywki - Energylandia i Zatorland, a w Inwałdzie słynny Park Miniatur.
Garść wiedzy praktycznej - w Krakowie spaliśmy w Qubus Hotel, to wysokiej klasy hotel biznesowy, z którego najlepiej zapamiętaliśmy pyszne i przebogate śniadania, przeszklony basen z widokiem na Stare Miasto i rejs po Wiśle, tak bezpłatnie gości przewożono pod Wawel. W Tarnowie spaliśmy w Hotelu Tarnovia, a jedliśmy w Restauracji Tatrzańskiej, Stara Łaźnia i Restauracji Różanej, wszędzie smacznie. W Gorcach polecam Pensjonat Jurkowski, na bardzo dobrym poziomie, gościnnie i smacznie jak w domu, zaś dla narciarzy odwiedzających Krynicę polecam Chatę na stoku na Słotwinach, która oferuje też pyszną pizzę.
2. Dolny Śląsk
Dolny Śląsk jest bardzo lubiany przez turystów i chętnie wybierany na wakacje. Trudno się temu dziwić, to bardzo rozległy teren, który odwiedzaliśmy już wiele razy, a i tak nie poznałam go jeszcze tak dobrze, jakbym chciała. Dość powiedzieć, że w jednym regionie nagromadziły się Karkonosze, Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka czy Dolina Baryczy na północy. Ta ostatnia to nasze niedawne odkrycie i prawdziwy zachwyt. Miejsce położone ledwie 40 minut jazdy samochodem na północ od Wrocławia, a tam przenosisz się do dzikiej krainy pełnej ptaków, karpi i nieskażonej przyrody. Polecam Ci odkryć ten czarowny zakątek położony wokół Stawów Milickich, idealny na slow travel albo aktywny wypoczynek na rowerze czy w kajaku.
Co pierwsze przychodzi Ci na myśl o Dolnym Śląsku? Zamki i słynny Książ? Tak, to perła w koronie Dolnego Śląska, ale ja polecam Ci również inne atrakcje Wałbrzycha, np. Starą Kopalnię czy Muzeum Porcelany, a spośród zamków dolnośląskich warto zwrócić też uwagę na zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, tajemniczy zamek Czocha w Leśnej, zamek Chojnik, zamek Grodziec na wulkanie czy zamek w Bolkowie i pobliskie ruiny zamku w Świnach. Godne polecenia są też pałace słynnej Doliny Pałaców i Ogrodów na zachodzie Dolnego Śląska. Tutaj zachwyca pałac Wojanów czy Pałac Pakoszów w Piechowicach. A stąd już bliziutko do Karkonoszy ze Śnieżką i niesamowitym schroniskiem Samotnia. Nie pomiń Szczelińca Wielkiego, trochę portfel odchudzisz wizytą w Błędnych Skałach, ale warto 🙂 No i oczywiście stolica regionu - nowoczesny i modny Wrocław, tego miejsca pominąć ani nie możesz, ani nie chcesz. Atrakcji tu moc, a zaprowadzą Cię do nich słynne wrocławskie krasnale, które zapoczątkowały właśnie taki sposób zwiedzania miasta - od figurki do figurki. Dziś wiele innych miast w Polsce poszło za przykładem Wrocławia i urządza trasy turystyczne z figurami nawiązującymi do historii czy tradycji.
Garść wiedzy praktycznej - we Wrocławiu polecić warto Art Hotel niedaleko Rynku, w zabytkowej kamienicy, ze śliczną restauracją niczym śródziemnomorskie podwórze. W Kotlinie Kłodzkiej zachwyciłam się Pałacem Kamieniec, urządzonym niezwykle harmonijnie w stylu gustawiańskim. Zarówno pyszna restauracja, jak i hotele są tu nadzwyczaj gustowne i bardzo przypadło mi do gustu to miejsce, położone w zacisznym miejscu. W Wałbrzychu nowoczesne pokoje oferuje Stara Kopalnia, zaś w Karkonoszach gościnnie przyjął nas Hotel Concordia i śliczny pałac Pakoszów z Doliny Pałaców i Ogrodów. W Dolinie Baryczy natomiast sprawdziliśmy Hotel Naturum, który ma po drodze z ekologią. Wszystko mi tutaj pasiło, nawet za wielki plus uznaję głośny świergot a właściwie krzyk ptaków już od godziny 6 rano. To było niezapomniane przeżycie. Na miejscu jest wypożyczalnia rowerów oraz Gospoda 8 Ryb. Bardzo gościnna i pyszna jest Hubertówka.
3. Kaszuby z wybrzeżem wschodnim
No i zrobiło nam się prawdziwie wakacyjnie. Kaszuby leżące na północy Polski to sielska kraina z lasami, wzgórzami i jeziorami usianymi wokół Kartuz. Wszystkiego jest tu po trochę, bo w ostatnim dniu stworzenia świata Bóg wychylił nad tym miejscem worek i wysypał wszystkie okruchy 🙂 My swego czasu spędziliśmy wyjątkowo udane wakacje nad malowniczym Jeziorem Ostrzyckim i poznawaliśmy magiczną okolicę. Nie oparła nam się Wieżyca z zawrotną wysokością ponad 320 m n.p.m. To najwyższe wzniesienie całego Niżu Europejskiego, porasta je las bukowy i obejmuje rezerwat. Na szczycie stoi drewniana wieża widokowa, dostępna za parę złociszy. Bezpłatna wieża natomiast stoi nad malowniczym kompleksem Jezior Wdzydzkich zwanych Kaszubskim Morzem. W jego pobliżu dłuższą chwilę spędziliśmy w Kaszubskim Parku Etnograficznym. Spacerowaliśmy też nad Jeziorem Klasztornym w Kartuzach, w Kościerzynie i próbowaliśmy rozwiązać zagadkę Kamiennych Kręgów w Węsiorach.
A wędrowaliście kiedyś wśród ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego koło Łeby? To również Kaszuby. Brniesz gołymi stopami wśród piasków, wiatr targa Ci włosy, ziarenka cisną się do oczu i nosa, a słońce praży mocno i razi odbijając się od jasnego piachu. Może nie brzmi to bardzo zachęcająco, a jednak jest cudownie i nigdzie indziej w Polsce nie przeżyliśmy takiej przygody. Nieco podobne, ale skromniejsze doznania mieliśmy na Pustyni Błędowskiej. Nie zapomnijcie też o Helu - wyjątkowo położonej miejscowości oraz o Trójmieście. To mój ulubiony zakątek nad Bałtykiem, z sopockim molo, zapierającymi dech żaglowcami w Gdyni, cudną plażą orłowską no i Gdańskiem, tak pięknym, że tęsknię za jego widokiem żyjąc na południu Polski. To wymarzone miejsce na wakacje w Polsce!
Garść wiedzy praktycznej - w Brodnicy Dolnej nad samym jeziorem spaliśmy w Pensjonacie LakeSide, polecam gorąco, mieliśmy tu prywatną plażę nad jeziorem, bardzo urokliwe miejsce. Stąd wybieraliśmy się aż nad Bałtyk - do Łeby, Władysławowa czy Trójmiasta. Zjeść można było w samym pensjonacie albo w centrum miejscowości, nad jeziorem. Bardzo dobrze wspominamy te rodzinne wakacje.
4. Podlasie
Podlasie mnie oczarowało. To najbardziej zaciszny, dziki i pierwotny region ze wszystkich wymienionych w tym rankingu regionów turystycznych w Polsce. Znajdziesz tu aż trzy parki narodowe, w tym największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy, słynny Białowieski Park Narodowy, to ten od żubrów i Narwiański Park Narodowy, w którym urzekły nas ręcznie poruszane barki na rozlewiskach, między miejscowościami Waniewo i Śliwno. Skoro mowa o rozlewiskach, te nad Biebrzą są unikatowe, a ostatnio nawet modne. Dotąd niemal nie odwiedzane, obecnie wiosną podczas roztopów przyciągają wędrowców, fotografów i ornitologów. Ptaki dają tutaj wtedy niezwykłe pokazy godowe, spektakularnie wyglądające zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. A wśród ptactwa natrafić można na dumnie kroczącego łosia.
Nie tylko przyrodą jednak żyje Podlasie. To swoisty żywy skansen, z urokliwą, drewnianą zabudową. Słyszałeś kiedyś o Krainie Otwartych Okiennic? To urok sam w sobie - stare drewniane chaty z malowanymi na biało okiennicami i ornamentami, skromne, ale bardzo zadbane cerkwie prawosławne - drewniane, ale barwne. A pośród nich starzy mieszkańcy tych ziem, siedzą na ławeczkach przy płotach, niespiesznie czekając jutra. Jeśli chcesz zobaczyć najładniejsze cerkwie i domy, udaj się do miejscowości Puchły, Soce, Trześcianka czy Narew. W Odrynkach natomiast, jakoby na końcu świata, czeka jedyny w Polsce skit czyli prawosławna pustelnia. Skoro mowa o prawosławiu, warto zajechać do Supraśla, gdzie stoi przepiękny monaster - klasztor prawosławny, zaś Grabarka to prawosławna Góra Krzyży, miejsce bardzo klimatyczne i refleksyjne. Z kolei w Tykocinie, poza zamkiem i Wsią Bocianią, polecam Ci okazałą synagogę żydowską. W ogóle Podlasie to tygiel kulturalno-religijny. Zaskoczyły nas bardzo Kruszyniany, przy samej granicy, ze smaczną Jurtą Tatarską, meczetem i mizarem - cmentarzem muzułmańskim. Mieszkają tu Tatarzy jeszcze od czasów króla Jana III Sobieskiego. Trzeba przyznać, że na Podlasiu przeżyliśmy wyjątkowe wakacje!
Garść wiedzy praktycznej - na Podlasiu nie mieliśmy jakiejś klimatycznej miejscówki do spania, która by pasowała do tego miejsca, ale wygodnie było nam w Hotelu Kresowiak w Siemiatyczach. Jeśli będziecie brali pod uwagę tak daleką eskapadę, gorąco polecam Tatarską Jurtę w Kruszynianach na smaczny i niecodzienny posiłek złożony z tradycyjnych przysmaków kuchni Tatarów. Na Podlasiu trzeba też czasem nastawić się na własny prowiant, bo nie każde miejsce ma tutaj ofertę gastronomiczną.
5. Ziemia Lubuska
Znasz województwo lubuskie? Wcale nie zdziwiłabym się, gdyby było Ci dość obce. To nadal mało popularny kierunek wśród Polaków. Z jednej strony trochę się nie dziwię, bo np. ze Śląska droga tam daleka, szczególnie w północne rewiry i każdy woli już nad morze, a z drugiej strony bardzo to zaskakuje, gdy już pozna się ten region, obfitujący w ciekawostki. Dwa miejsca zobaczyć tutaj po prostu trzeba - Łagów na północy i Mużaków na południu regionu. To perełki, które Wam gorąco polecam. Łagów to wyjątkowe miasteczko - historyczne, z zamkiem joannitów i bramami miejskimi, a przy tym tak atrakcyjne na lato, bo niemal na jego uliczki wlewają się wody dwóch jezior oblewających miasto od północy i południa. Pięknie to wygląda z wieży zamkowej. Jezioro Łagowskie oferuje sprzęt wodny i plaże, ludzi tu nie brakuje, zaś bardziej zaciszne, głębokie Jezioro Trześniowskie pozwala nurkować... nie tylko w jego wodach ale i w pięknej przyrodzie wokół zbiornika.
Przejeżdżając na południe w stronę Mużakowa warto odwiedzić Świebodzin, stolicę regionu - Zieloną Górę z bachuskami, Żary czy Kożuchów. My jeszcze zahaczyliśmy o Park Narodowy Ujście Warty. A Mużaków? To transgraniczny - polsko-niemiecki projekt ujęty na Liście Unesco. Pod tym hasłem kryje się cudny Park Mużakowski w Łęknicy, z zamkiem Bad Muskau po stronie niemieckiej (można spokojnie do niego podejść parkiem, przekraczając granicę na pieszym mostku). Urokliwe to miejsce, idealne na długie spacery albo przejażdżki rowerowe. W pobliżu koniecznie zajrzyj też na Geościeżkę Dawna Kopalnia Babina. To element Geoparku Łuk Mużakowa. Łuk Mużakowa to morena czołowa po zlodowaceniu, podobno jedyna morena czołowa na Ziemi widoczna z kosmosu. Geopark powstał dla jej ochrony i został doceniony przez Unesco. Przez środek moreny przełamuje się graniczna rzeka - Nysa Łużycka, tworząc piękny krajobraz, z pasmami wzniesień, wstęgą rzeki i licznymi kolorowymi jeziorkami antropogenicznymi czyli takimi, do których powstania przyczynił się człowiek. Wszystkich jeziorek na Łuku Mużakowa jest około 350, po polskiej stronie nieco ponad 100. To największe skupisko kolorowych jezior w całej Europie. Właśnie wśród nich wiedzie ścieżka Dawna Kopalnia Babina, jeziorka mienią się wieloma barwami. Panoramę tej okolicy i największe tutejsze jezioro Afryka podziwiać można z wieży widokowej na ścieżce. Szczerze polecam, można pieszo, można rowerem, spokojnie z wózkiem też da radę.
Garść wiedzy praktycznej - w Łagowie godny polecenia jest Pensjonat Sage nad Jeziorem Trześniowskim, położony na uboczu, w zacisznym miejscu, z zejściem nad samo jezioro. Smacznie tu zjesz dodatkowo, a na zewnątrz czeka ładny ogród. Miejsce ciekawe i przyjemne. Można też znaleźć miejsce na licznych campingach nad Jeziorem Łagowskim. Na południu regionu spaliśmy u miłej gospodyni w Agroturystyce Pod Brzozą w Olszynie. Trzeba było kawałek podjechać do Łęknicy, ale to urokliwe i spokojne miejsce, oferujące bardzo dobrą, domową kuchnię w wielkiej sali kominkowej. Sama Łęknica też ma dość bogatą ofertę hotelowo-gastronomiczną.
6. Śląsk
Pisząc Śląsk mam na myśli zarówno historyczny Górny Śląsk z Opolszczyzną, jak i obecny obszar województwa śląskiego. I już słyszę te głosy, jak to Śląsk znalazł się wśród najlepszych regionów? Z kominami, kopalniami i brudnym powietrzem? A ja Wam powiem, że ilością i gęstością atrakcji turystycznych Górny Śląsk może równać się spokojnie z Małopolską czy Dolnym Śląskiem, a może nawet je przewyższa, tylko urodą z pewnością im ustępuje. Ale i w tym względzie jest na Śląsku coraz lepiej, a wiem o czym piszę, bo mieszkam tu od dziecka i na moich oczach Śląsk się przeobraża z Kopciuszka w Księżniczkę 😉 Stare zakłady i tereny poprzemysłowe w wielu miejscach gustownie zrewitalizowano i stworzono w ich miejscu ciekawe muzea, centra rozrywkowe czy galerie. Dodatkowo przyroda robi swoje i zawłaszcza sobie na nowo postindustrialny krajobraz, tworząc niezwykłą mozaikę scenerii. Bliski memu sercu Górny Śląsk musiał więc znaleźć się w tym zestawieniu najlepszych regionów turystycznych, nie tylko dlatego, że to moja mała ojczyzna, ale dlatego, że po prostu na to zasługuje!
Czy każdy region w Polsce może pochwalić się obiektami Unesco? Górny Śląsk ma swoją Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga na tej prestiżowej Liście Dziedzictwa. Wiele cennych zabytków myśli technicznej znajdziesz tu na Szlaku Zabytków Techniki. Trasy turystyczne w nich poprowadzone albo obrazują ich pierwotną rolę, jak np. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu albo przeobraziły się np. w ciekawe muzea czy galerie, jak to jest w przypadku Muzeum Śląskiego powstałego na terenie dawnej kopalni Katowice czy Galerii Szyb Wilson. Zachwyca też Nikiszowiec uważany za najpiękniejsze osiedle robotnicze w Polsce! Ale nie tylko industrialne serce Śląska warto poznać, na Jurze czekają piękne orle gniazda czyli gotyckie zamki przysiadłe na wapiennych ostańcach. Zwykle pozostają w ruinie, ale zabezpieczonej, tworząc cudowną wręcz scenerię i dogodne punkty widokowe na jurajską krainę. Są też zamki i pałace nie jurajskie - znaczący zamek Piastowski w Raciborzu, zamek w Pszczynie, zamek w Tworkowie, pałac zwany zamkiem w Mosznej i wiele innych pałaców magnatów przemysłowych.
Na południu regionu wzywają wyzwania - malownicze szczyty Beskidu Śląskiego, na czele ze Skrzycznem, Baranią Górą czy Równicą. W drodze w góry warto zatrzymać się na dłuższą chwilę w Ogrodach Kapias, miejsce prawdziwie magiczne, gdzie pokazowe ogrody zaprojektowane w różnych stylach zachęcają do spacerów. Usiały się też tu i ówdzie parki rozrywki, żeby umilić czas rodzinie. Świetny jest Twinpigs, całkiem nowoczesna Legendia, no i Dream Park Ochaby. A niemal wszędzie, choć może niełatwo będzie Ci w to uwierzyć, znajdziesz na Śląsku przyrodnicze azyle - zielone ostoje ciszy, często nad stawami i jeziorami, z bogactwem ptactwa i innych zwierząt. Prym tu wiedzie Rezerwat Łężczok koło Raciborza, Żabie Doły w Bytomiu, Staw Ajska w Świętochłowicach, Dolina Bytomki, popularne tyskie Paprocany czy nieznana niemal nikomu Gierzyna koło Tarnowskich Gór. W pobliżu znajdziesz też w lesie kolorowe jeziorka dawnej kopalni Bibiela. Wiele z tych miejsc było całkowicie zdegradowanych, na terenach kopalnianych, a teraz przyroda położyła na nich swe macki i przywraca równowagę przyrody Górnego Śląska.
Garść wiedzy praktycznej - na Śląsku rzadko śpimy poza domem, z wiadomych względów, polecić mogę z serca Hotel Elbrus w Szczyrku z lekką i smaczną kuchnią, basenem z jacuzzi i saunami oraz udogodnieniami dla narciarzy. Gastronomia na Śląsku jest mocno rozwinięta i mogłabym wiele miejsc tutaj polecić. Jeśli będziecie odwiedzać Kopalnię i Sztolnię w Tarnowskich Górach, warto wstąpić do Restauracji Lando w Ptakowicach, gdzie poza smacznym jedzeniem czeka ładne obejście i konie. W Gliwicach można na Rynku zakosztować polskich dań z Restauracji Dobra Kasza Nasza albo gruzińskich dań w kameralnej Mojej Gruzji lub restauracji Ormiańska. Na Paprocanach czeka Dom Bawarski, po rewolucjach Magdy Gessler, sprawdziliśmy, jest pysznie. Na Nikiszowcu koniecznie skosztuj łakoci z Piekarni Michalski, nie tylko smakują wspaniale, ale i wyglądają!
Zachwyć się jak i my turystyczną Polską i poznawaj jej regiony, tak by nikt nie mógł Ci zarzucić powiedzenia cudze chwalicie, swego nie znacie 🙂 Wybierz się na wakacje w Polsce i to nie na utarte już ścieżki. A może już znasz wymienione w tym zestawieniu regiony? Napisz, które nie są Ci obce i co w nich lubisz najbardziej!
Zobacz też ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15
Zobacz też ranking: Najpiękniejsze miasta w Polsce. Top 10
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!