Łuk Mużakowa - Jezioro Afryka z wieży widokowej

Geopark Łuk Mużakowa

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Światowy Geopark Unesco

Geopark Łuk Mużakowa istniejący przy miejscowości Łęknica, na pograniczu polsko-niemieckim jest na tyle cudowny, że doceniony przez Unesco, ponieważ zyskał w 2015 roku status Światowego Geoparku Unesco. Wówczas był to jedyny polski geopark na tej Liście, obecnie dołączył do niego również Geopark Świętokrzyski. Geopark Łuk Mużakowa chroni morenę czołową powstałą podczas zlodowacenia środkowopolskiego, ponoć jest to jedyna morena czołowa na Ziemi widoczna z kosmosu. Ciągnie się od miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej aż po Weißwasser i Dobern po stronie niemieckiej.Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa

Ta morena pięknie się tu ukształtowała w formie właśnie łuku rozciągającego się na granicy Polski i Niemiec, na długości około 40 km. Prawie idealnie przez środek moreny przełamuje się graniczna rzeka - Nysa Łużycka, co tworzy wspaniały krajobraz, z pasmami wzniesień i wstęgą rzeki. Ten unikatowy na skalę światową twór geologiczny utworzył się tutaj około 450 tys. lat temu i aż trudno uwierzyć, że dopiero niedawno został zauważony i doceniony, poprzez utworzenie tu geoparku, a później uznania go w światowym gronie.

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Perła województwa lubuskiego

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa powstał dopiero w 2001 roku, w 2009 roku obszar ten zyskał certyfikat Krajowego Geoparku, a w 2015 roku docenił go świat, wpisując go na Listę Unesco jako Światowy Geopark. Wreszcie, bo to perła regionu, którą warto spopularyzować, by jak najwięcej turystów mogło ją podziwiać i cieszyć się urokami tego miejsca, a także rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Bowiem możesz tu skorzystać i z luksusowego hotelu i z wypożyczalni rowerów (również z fotelikami dla dzieci czy przyczepkami) czy z Informacji Turystycznej. Są też bezpłatne parkingi, o które tak ciężko przy fajnych atrakcjach w innych częściach Polski. Łuk Mużakowa
Łuk Mużakowa

Kolorowe jeziorka na Łuku Mużakowa

Dość znaczne różnice wysokości terenu sprawiają, że obszar Geoparku Łuk Mużakowa jest bardzo ciekawy. Niegdyś tereny te były mocno eksploatowane przez człowieka, płytkie pokłady kopalin umożliwiły rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących. Pozostałością po tej aktywności człowieka jest dziś jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne z cudnymi, barwnymi jeziorkami, mieniącymi się w słońcu szmaragdami, lazurami i czerwienią. Ostatnia kopalnia na tym terenie została zamknięta w 1974 roku, więc całkiem niedawno, toteż tutejsze wody w nieczynnych już wyrobiskach nadal są kwaśne, pełne związków żelaza, dlatego mają niespotykany, ochrowy kolor, a życie w nich zamiera. Tu i ówdzie można spotkać jeziorka z wystającymi, martwymi kikutami drzew, widok ten jest dość przejmujący.

Ścieżka Dawna Kopalnia Babina
Ścieżka Dawna Kopalnia Babina

Największym jeziorem jest tutaj Afryka, nazwane tak ponieważ jego kształt nawiązuje do kontynentu afrykańskiego. Całą panoramę zbiornika można zobaczyć z wysokiej wieży widokowej stojącej u jego brzegów. Piękny obrazek, ale ja polecam nie tylko wieżę, nie tylko ścieżkę, ale również zejście nad samą wodę, gdzie czeka nas krajobraz niecodzienny, wyglądający niczym tufy wulkaniczne, a do tego rdzawy odcień, wręcz mocna czerwień bijąca od niebieskiej tafli wody. Na jeziorze ciekawostką jest też półwysep nazywany "grzbietem słonia".Ścieżka Dawna Kopalnia Babina
Ścieżka Dawna Kopalnia Babina

Również do innych jeziorek warto podejść bliżej, te mienią się całkiem innymi barwami, choć ze względu na zawartości różnych kopalin lepiej do samej wody nie wchodzić, a już na pewno jej nie pić. Ciekawostką jest, że tylko po polskiej stronie jest około 110 kolorowych jeziorek, a z geościeżki widać około 10, tak więc można pobuszować po okolicy już na własną rękę, a raczej nogę 🙂 Wszystkich jeziorek na Łuku Mużakowa jest około 350, to największe skupisko kolorowych jezior w całej Europie i to właśnie w Polsce mamy taki cud natury!

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Od kilku lat wśród tych jeziorek prowadzi pięciokilometrowa, wygodna ścieżka Dawna Kopalnia Babina, z wysoką wieżą widokową i bajkowymi pejzażami na trasie. Jest ona udostępniana bezpłatnie. Koniecznie odwiedź to miejsce i zejdź ze ścieżki nad brzegi jeziorek, bo są naprawdę mega. Ich kolory i ogólne widoczki zapierają dech w piersi. Żałuję, że atrakcja ta nie leży bliżej mojego domu, abym mogła częściej tu zaglądać, bo naprawdę to miejsce mnie urzekło!

Ścieżka Dawna Kopalnia Babina
Ścieżka Dawna Kopalnia Babina

Po Geoparku Łuk Mużakowa wędrowali w podobnym czasie co my twórcy bloga ZbierajSie.pl czyli Magda i Jacek Zbieraj z dwoma córeczkami. Zbierali materiał do Mistrzostw Blogerów Polskiej Organizacji Turystycznej, w których zdobyli II miejsce! Ich tekst o Łuku Mużakowa przeczytasz tutaj.

Park Mużakowski

Elementem Łuku Mużakowa jest też wspaniały Park Mużakowski, również wpisany na Listę Unesco, w 2004 roku, położony po obu stronach granicy. To rozległa przestrzeń, którą można zwiedzać pieszo, ale jeszcze lepiej rowerem. Przez mostek przechodzi się na stronę niemiecką, gdzie stoi niezwykle okazały zamek Bad Muskau, właściwie pałac, którego wnętrza można zwiedzać, nawet po polsku się trochę tu dogadacie 🙂

Zamek Bad Muskau w Parku Mużakowskim
Zamek Bad Muskau w Parku Mużakowskim

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne przy Parku Mużakowskim i przy bramach na ścieżkę Dawna Kopalnia Babina
Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo rowerem, na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy
Ścieżka jest dostępna dla wózków, przynajmniej w dni suche

Adres

Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, zjazd z ul. Leśnej
Nowe Czaple, zjazd z drogi nr 350
tel. 530-365-800

Siedziba Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa"
Trzebiel, ul. Żarska 52
tel. 68/ 362-41-35
http://geopark.muzakowski.pl

GPS: 51°32'29N, 14°46'30E

Geopark Łuk Mużakowa na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Łęknicy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Łęknica noclegi

Łęknica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kolorowe jeziorka na Łuku Mużakowa
Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
51°32'29N, 14°46'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Geopark Łuk Mużakowa na blogu

Poznaj Nysę

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką.

21 sierpień 2020 14:02

15 najlepszych atrakcji w Polsce na 15 lat Polskich Szlaków

15 lat temu, właśnie w okolicach Majówki postanowiliśmy z mężem połączyć swoje pasje i stworzyć Polskie Szlaki - miejsce, w którym pokazujemy Wam piękną Polskę. 15 lat podróży przełożyło się dziś na tysiące atrakcji turystycznych w portalu.

Dzisiaj z tej okazji przygotowałam dla Was ranking 15 najlepszych atrakcji w Polsce, takie nasze subiektywne Top 15 - dla każdego coś miłego 🙂 Znajdziesz wśród nich unikatowe przyrodnicze zakątki, ciekawą architekturę, świetne miejsca spacerowe, ale też atrakcyjne miejscówki dla dzieci. Poznaj Top 15 najlepszych polskich atrakcji.

01 maj 2020 21:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021