Geopark Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa - Jezioro Afryka z wieży widokowej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Światowy Geopark Unesco

Geopark Łuk Mużakowa istniejący przy miejscowości Łęknica, na pograniczu polsko-niemieckim jest na tyle cudowny, że doceniony przez Unesco, ponieważ zyskał w 2015 roku status Światowego Geoparku Unesco. Wówczas był to jedyny polski geopark na tej Liście, obecnie dołączył do niego również Geopark Świętokrzyski. Geopark Łuk Mużakowa chroni morenę czołową powstałą podczas zlodowacenia środkowopolskiego, ponoć jest to jedyna morena czołowa na Ziemi widoczna z kosmosu. Ciągnie się od miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej aż po Weißwasser i Dobern po stronie niemieckiej.

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa

Ta morena pięknie się tu ukształtowała w formie właśnie łuku rozciągającego się na granicy Polski i Niemiec, na długości około 40 km. Prawie idealnie przez środek moreny przełamuje się graniczna rzeka - Nysa Łużycka, co tworzy wspaniały krajobraz, z pasmami wzniesień i wstęgą rzeki. Ten unikatowy na skalę światową twór geologiczny utworzył się tutaj około 450 tys. lat temu i aż trudno uwierzyć, że dopiero niedawno został zauważony i doceniony, poprzez utworzenie tu geoparku, a później uznania go w światowym gronie.

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Geopark - perła województwa lubuskiego

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa powstał dopiero w 2001 roku, w 2009 roku obszar ten zyskał certyfikat Krajowego Geoparku, a w 2015 roku docenił go świat, wpisując go na Listę Unesco jako Światowy Geopark. Wreszcie, bo to perła regionu, którą warto spopularyzować, by jak najwięcej turystów mogło ją podziwiać i cieszyć się urokami tego miejsca, a także rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Bowiem możesz tu skorzystać i z luksusowego hotelu i z wypożyczalni rowerów (również z fotelikami dla dzieci czy przyczepkami) czy z Informacji Turystycznej. Są też bezpłatne parkingi, o które tak ciężko przy fajnych atrakcjach w innych częściach Polski.

 Łuk Mużakowa
Łuk Mużakowa

Kolorowe jeziorka na Łuku Mużakowa

Dość znaczne różnice wysokości terenu sprawiają, że obszar Geoparku Łuk Mużakowa jest bardzo ciekawy. Niegdyś tereny te były mocno eksploatowane przez człowieka, płytkie pokłady kopalin umożliwiły rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących. Pozostałością po tej aktywności człowieka jest dziś jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne z cudnymi, barwnymi jeziorkami, mieniącymi się w słońcu szmaragdami, lazurami i czerwienią. Ostatnia kopalnia na tym terenie została zamknięta w 1974 roku, więc całkiem niedawno, toteż tutejsze wody w nieczynnych już wyrobiskach nadal są kwaśne, pełne związków żelaza, dlatego mają niespotykany, ochrowy kolor, a życie w nich zamiera. Tu i ówdzie można spotkać jeziorka z wystającymi, martwymi kikutami drzew, widok ten jest dość przejmujący.

Ścieżka Dawna Kopalnia Babina
Ścieżka Dawna Kopalnia Babina

Największym jeziorem jest tutaj Afryka, nazwane tak ponieważ jego kształt nawiązuje do kontynentu afrykańskiego. Całą panoramę zbiornika można zobaczyć z wysokiej wieży widokowej stojącej u jego brzegów. Piękny obrazek, ale ja polecam nie tylko wieżę, nie tylko ścieżkę, ale również zejście nad samą wodę, gdzie czeka nas krajobraz niecodzienny, wyglądający niczym tufy wulkaniczne, a do tego rdzawy odcień, wręcz mocna czerwień bijąca od niebieskiej tafli wody. Na jeziorze ciekawostką jest też półwysep nazywany "grzbietem słonia".

Ścieżka Dawna Kopalnia Babina
Ścieżka Dawna Kopalnia Babina

Również do innych jeziorek warto podejść bliżej, te mienią się całkiem innymi barwami, choć ze względu na zawartości różnych kopalin lepiej do samej wody nie wchodzić, a już na pewno jej nie pić. Ciekawostką jest, że tylko po polskiej stronie jest około 110 kolorowych jeziorek, a z geościeżki widać około 10, tak więc można pobuszować po okolicy już na własną rękę, a raczej nogę 🙂 Wszystkich jeziorek na Łuku Mużakowa jest około 350, to największe skupisko kolorowych jezior w całej Europie i to właśnie w Polsce mamy taki cud natury!

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Od kilku lat wśród tych jeziorek prowadzi pięciokilometrowa, wygodna ścieżka Dawna Kopalnia Babina, z wysoką wieżą widokową i bajkowymi pejzażami na trasie. Jest ona udostępniana bezpłatnie. Koniecznie odwiedź to miejsce i zejdź ze ścieżki nad brzegi jeziorek, bo są naprawdę mega. Ich kolory i ogólne widoczki zapierają dech w piersi. Żałuję, że atrakcja ta nie leży bliżej mojego domu, abym mogła częściej tu zaglądać, bo naprawdę to miejsce mnie urzekło!

Ścieżka Dawna Kopalnia Babina
Ścieżka Dawna Kopalnia Babina

Po Geoparku Łuk Mużakowa wędrowali w podobnym czasie co my twórcy bloga ZbierajSie.pl czyli Magda i Jacek Zbieraj z dwoma córeczkami. Zbierali materiał do Mistrzostw Blogerów Polskiej Organizacji Turystycznej, w których zdobyli II miejsce! Ich tekst o Łuku Mużakowa przeczytasz tutaj.

Park Mużakowski

Elementem Łuku Mużakowa jest też wspaniały Park Mużakowski, również wpisany na Listę Unesco, w 2004 roku, położony po obu stronach granicy. To rozległa przestrzeń, którą można zwiedzać pieszo, ale jeszcze lepiej rowerem. Przez mostek przechodzi się na stronę niemiecką, gdzie stoi niezwykle okazały zamek Bad Muskau, właściwie pałac, którego wnętrza można zwiedzać, nawet po polsku się trochę tu dogadacie 🙂

Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Zamek Bad Muskau w Parku Mużakowskim
Zamek Bad Muskau w Parku Mużakowskim

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne przy Parku Mużakowskim i przy bramach na ścieżkę Dawna Kopalnia Babina
Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo rowerem, na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy
Ścieżka jest dostępna dla wózków, przynajmniej w dni suche

Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, zjazd z ul. Leśnej
Nowe Czaple, zjazd z drogi nr 350
tel. 530-365-800

Siedziba Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa"
Trzebiel, ul. Żarska 52
tel. 68/ 362-41-35
http://geopark.muzakowski.pl

Noclegi w Łęknicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kolorowe jeziorka na Łuku Mużakowa
Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
(5 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
swiebodzik
Cudowne miejsce! Warto wybrać się przede wszystkim na rowery, bo jest co zwiedzać.
sylwerg
Najlepiej wybrać się z rowerem ,gdyż pieszo to ponad 10 km w dwie strony . Piękne miejsce z tzw.kolorowymi jeziorkami i dwu platformowa wieża widokowa .
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024