Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Geopark Łuk Mużakowa
Łęknica, zjazd z ul. Leśnej
Nowe Czaple, zjazd z drogi nr 350
tel. 530-365-800

Siedziba Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa"
Trzebiel, ul. Żarska 52
tel. 68/ 362-41-35
http://geopark.muzakowski.pl

51°32'29" N, 14°46'30" E

Światowy Geopark Unesco

Przy miejscowości Łęknica, na pograniczu polsko-niemieckim powstał Geopark Łuk Mużakowa, na tyle cudowny, że doceniony przez Unesco, ponieważ jako jedyny w Polsce zyskał w 2015 roku status Światowego Geoparku Unesco. Chroni on morenę czołową powstałą podczas zlodowacenia środkowopolskiego, ponoć jest to jedyna morena czołowa na Ziemi widoczna z kosmosu. Ciągnie się od miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej aż po Weißwasser i Dobern po stronie niemieckiej.Łuk Mużakowa

Ta morena pięknie się tu ukształtowała w formie właśnie łuku rozciągającego się na granicy Polski i Niemiec, na długości około 40 km. Prawie idealnie przez środek moreny przełamuje się graniczna rzeka - Nysa Łużycka, co tworzy wspaniały krajobraz, z pasmami wzniesień i wstęgą rzeki. Ten unikatowy na skalę światową twór geologiczny utworzył się tutaj około 450 tys. lat temu i aż trudno uwierzyć, że dopiero niedawno został zauważony i doceniony, poprzez utworzenie tu geoparku, a później uznania go w światowym gronie.

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa


Perła województwa lubuskiego

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa powstał dopiero w 2001 roku, w 2009 roku obszar ten zyskał certyfikat Krajowego Geoparku, a w 2015 roku docenił go świat, wpisując go na Listę Unesco jako Światowy Geopark. Wreszcie, bo to perła regionu, którą warto spopularyzować, by jak najwięcej turystów mogło ją podziwiać i cieszyć się urokami tego miejsca, a także rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Bowiem możesz tu skorzystać i z luksusowego hotelu i z wypożyczalni rowerów (również z fotelikami dla dzieci czy przyczepkami) czy z Informacji Turystycznej. Są też bezpłatne parkingi, o które tak ciężko przy fajnych atrakcjach w innych częściach Polski.

Kolorowe jeziorka

Dość znaczne różnice wysokości terenu sprawiają, że obszar Geoparku Łuk Mużakowa jest bardzo ciekawy. Niegdyś tereny te były mocno eksploatowane przez człowieka, płytkie pokłady kopalin umożliwiły rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących. Pozostałością po tej aktywności człowieka jest dziś jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne z cudnymi, barwnymi jeziorkami, mieniącymi się w słońcu szmaragdami, lazurami i czerwienią. Ostatnia kopalnia na tym terenie została zamknięta w 1974 roku, więc całkiem niedawno, toteż tutejsze wody w nieczynnych już wyrobiskach nadal są kwaśne, pełne związków żelaza, dlatego mają niespotykany, ochrowy kolor, a życie w nich zamiera. Tu i ówdzie można spotkać jeziorka z wystającymi, martwymi kikutami drzew, widok ten jest dość przejmujący.

Geopark Łuk Mużakowa
 Łuk Mużakowa
Grzbiet słonia na Jeziorze Afryka

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Od kilku lat wśród tych jeziorek prowadzi pięciokilometrowa, wygodna ścieżka Dawna Kopalnia Babina, z wysoką wieżą widokową i bajkowymi pejzażami na trasie. Jest ona udostępniana bezpłatnie. Koniecznie odwiedź to miejsce i zejdź ze ścieżki nad brzegi jeziorek, bo są naprawdę mega. Ich kolory i ogólne widoczki zapierają dech w piersi. Żałuję, że atrakcja ta nie leży bliżej mojego domu, abym mogła częściej tu zaglądać, bo naprawdę to miejsce mnie urzekło!Jezioro Afryka

Największym jeziorem jest tutaj Afryka, nazwane tak ponieważ jego kształt nawiązuje do kontynentu afrykańskiego. Całą panoramę zbiornika można zobaczyć z wysokiej wieży widokowej stojącej u jego brzegów. Piękny obrazek, ale ja polecam nie tylko wieżę, nie tylko ścieżkę, ale również zejście nad samą wodę, gdzie czeka nas krajobraz niecodzienny, wyglądający niczym tufy wulkaniczne, a do tego rdzawy odcień, wręcz mocna czerwień bijąca od niebieskiej tafli wody. Na jeziorze ciekawostką jest też półwysep nazywany "grzbietem słonia".

 Łuk Mużakowa
Łuk Mużakowa

Również do innych jeziorek warto podejść bliżej, te mienią się całkiem innymi barwami, choć ze względu na zawartości różnych kopalin lepiej do samej wody nie wchodzić, a już na pewno jej nie pić. Ciekawostką jest, że tylko po polskiej stronie jest około 110 kolorowych jeziorek, a z geościeżki widać około 10, tak więc można pobuszować po okolicy już na własną rękę, a raczej nogę 🙂 Wszystkich jeziorek na Łuku Mużakowa jest około 350, to największe skupisko kolorowych jezior w całej Europie i to właśnie w Polsce mamy taki cud natury!

Park Mużakowski

Elementem Łuku Mużakowa jest też wspaniały Park Mużakowski, również wpisany na Listę Unesco, w 2004 roku, położony po obu stronach granicy. To rozległa przestrzeń, którą można zwiedzać pieszo, ale jeszcze lepiej rowerem. Przez mostek przechodzi się na stronę niemiecką, gdzie stoi niezwykle okazały zamek Bad Muskau, którego wnętrza można zwiedzać, nawet po polsku się trochę tu dogadacie 🙂

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa  Łuk Mużakowa  Łuk Mużakowa Geopark Łuk Mużakowa Geopark Łuk Mużakowa  Łuk Mużakowa  Łuk Mużakowa Geopark Łuk Mużakowa Geopark Łuk Mużakowa Geopark Łuk Mużakowa

Łęknica noclegi

Łęknica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020