Kraków. Najlepsze zabytki i atrakcje, które warto zwiedzić w Krakowie

Wawel w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski - tętniące serce naszego kraju uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku jesienią, a nawet zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom. Zobacz, co warto zwiedzić w Krakowie!



Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Kosmopolityczny Kraków

Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. 

Dlatego wielu turystów wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego, coś pięknego. Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto jest to centrum kultury i rozrywki. Rynek niemal zawsze jest gwarny i często przeludniony, dlatego polecam Ci również żydowski Kazimierz, który ma niesamowity klimat, a jego czarujące uliczki nie są aż tak tłumne. Sporo turystów skrywa się tutaj w licznych knajpkach i klubach, oferujących nie tylko fantastyczny smak, ale i niecodzienną aurę.

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Atrakcje w Krakowie czyli co zobaczyć w Krakowie?

Odwiedzając Kraków po raz pierwszy nie sposób poznać wszystkich jego atrakcji. Tutaj niemal każda budowla jest piękna, ma swoją bogatą historię i ciekawą architekturę. My to miasto zwiedzaliśmy wiele razy, a po tych wszystkich wizytach przedstawiamy Ci przewodnik po Krakowie, który ułatwi Ci planowanie i zwiedzanie grodu Kraka. Zobacz najlepsze atrakcje Krakowa, od których możesz zacząć poznawanie tego cudnego miasta. Poniżej znajdziesz je zaznaczone na mapie!

Wawel w Krakowie - atrakcja na weekend w Krakowie

Wawel to kawał polskiej historii, siedziba władców polskich, a także ich nekropolia, symbol polskiej kultury i tradycji. Tu od wieków mają miejsce ważne wydarzenia dla Polaków, najważniejszymi obiektami na tym wzgórzu są Zamek Królewski oraz Katedra Św. Wacława i Stanisława (pierwszy kościół romański w tym miejscu stanął już w XI wieku, wtedy też powstał pałac Kazimierza Odnowiciela, a Wawel stał się główną stolicą państwa). 



Wawel udostępniony jest turystom codziennie, wzgórze i dziedziniec zamkowy bezpłatnie, zaś wystawy we wnętrzach odpłatnie, m.in. Wawel Zaginiony czy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Na zamku organizowane są też ciekawe wystawy czasowe.

 
Zamek na Wawelu, ul. Wawel 5
Wawel
Wawel
Wawel
Wawel
Wawel
Wawel

Smocza Jama - legendarna atrakcja Krakowa

Na Wawelu odwiedzić można krasową jaskinię jurajską, w której według legendy mieszkał straszny Smok Wawelski. Stąd zyskała miano Smoczej Jamy. Jaskinia dostępna jest odpłatnie, w sezonie turystycznym.

 
Smocza Jama, ul. Wawel 5
Smocza Jama
Smocza Jama

Smok Wawelski - warto odwiedzić w Krakowie

Pomnik Smoka stoi na bulwarach nadwiślańskich, pod Wzgórzem Wawelskim. Smok zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze zamieszkującym pobliską Smoczą Jamę. Obecnie obok smoka stanęła i owieczka. To bardzo popularne miejsce w Krakowie, chętnie odwiedzane przez turystów.

Zgodnie z legendą smok bardzo długo terroryzował gród Kraka i wszyscy mieszkańcy mieli go już dość. Toteż dzielny i sprytny szewc Skuba podrzucił pod jamę potwora owcę wypchaną siarką. Głodny smok pożarł barana, a wkrótce po tym poczuł ogromne pragnienie. Rzucił się do Wisły i począł pić wodę tak długo, aż pękł. Tak niepozorny szewc pokonał bestię, a na pamiątkę tego wydarzenia w Krakowie ustawiono postać smoka.



 
Smok, Bulwar Czerwieński
Smok Wawelski
Smok Wawelski

Rynek w Krakowie - koniecznie trzeba odwiedzić w Krakowie

Rynek w Krakowie to jeden z największych i najpiękniejszych Rynków w Europie, z Sukiennicami w miejscu centralnym, Kościołem Mariackim z odnowionym ołtarzem Wita Stwosza i zabytkowymi kamienicami. Rynek został wytyczony w XIII wieku i od tego czasu pozostaje centralnym punktem miasta, bijącym sercem Krakowa. Jego wymiary to 200x200 metrów, a pod płytą zwiedzić można udostępnione podziemia. Między sukiennicami a Kościołem Mariackim wznosi się wysoki pomnik Adama Mickiewicza, zwany tu popularnie "Adasiem". To zwyczajowe miejsce spotkań młodzieży.

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Podziemia Rynku - warto zobaczyć w Krakowie

Pod Rynkiem Głównym w Krakowie ciągnie się interesująca podziemna trasa turystyczna, która pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków, przy udziale najnowszej technologii. Wejście do podziemi znajduje się w Sukiennicach Krakowskich.

 
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Podziemia Rynku w Krakowie
Podziemia Rynku w Krakowie

Kościół Mariacki - hit Krakowa

Słynny kościół Mariacki będący największą ozdobą krakowskiego rynku to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy romański kościół w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, obecna świątynia swe początki bierze w XIV wieku, zdobią je 2 wysokie wieże, ta wyższa była wieki temu strażnicą, od tamtej pory co godzinę wybija na niej hejnał. Kościół słynie z zabytkowego ołtarza Wita Stwosza.

 
Kościół Mariacki, plac Mariacki 5
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Kościół Mariacki
Kościół Mariacki

Głowa w Krakowie - nowy symbol miasta Kraka

W pejzaż krakowskiego rynku wrosła już słynna głowa - jedna z młodszych atrakcji Krakowa. Ta rzeźba w formie ogromnej ludzkiej głowy to "Eros Bendato". Została podarowana miastu w 2005 roku przez jej autora - polskiego rzeźbiarza światowej klasy - Igora Mitoraja. Zażyczył on sobie, by właśnie stanęła na rynku. 

Tak się stało, choć początkowo pomnik ten budził wiele kontrowersji. Dziś przyjął się na dobre i liczba zainteresowanych turystów utwierdza, że był to jednak dobry pomysł. Autor rzeźby zmarł w Paryżu w 2014 roku. Jego rzeźby zdobią najważniejsze miasta Europy, zobaczyć je można także w Japonii czy Usa.



 
Głowa, Rynek
Głowa w Krakowie
Głowa w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza - miejsce spotkań w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza zwany popularnie Adasiem, stoi na Głównym Rynku. Odsłonięto go w 100. rocznicę urodzin wieszcza - 16 czerwca 1898 roku. Co prawda Adam Mickiewicz w Krakowie nigdy nie był, ale jego pomnik podnosił morale i wzmagał ducha narodowego. W czasie wojny zniszczony, potem zrekonstruowany i odsłonięty ponownie w 1955 roku. Pomnik wysoki na 10 metrów to tradycyjne miejsce spotkań Krakowian.

 
Adaś, Rynek
Rynek w Krakowie, pomnik Mickiewicza
Rynek w Krakowie, pomnik Mickiewicza

Plac Mariacki w Krakowie 

Urokliwy plac położony między Rynkiem Głównym, a Małym Rynkiem. Pośrodku placu stoi kościół Mariacki, zaś w jego cieniu skrywa się sporo mniejszy, ale również cudowny kościół Św. Barbary. Plac powstał po roku 1802, w miejscu zlikwidowanego cmentarza przy kościele Mariackim. Obszar dawnej nekropolii jest wyodrębniony białą kostką turecką.

Poza kościołami i ciekawymi kamienicami, uwagę przykuwa tutaj "studzienka gołębi" z figurą z brązu. Co ciekawe, owa figurka to powiększona replika jednej z rzeźb proroków z obramienia szafy środkowej słynnego ołtarza Wita Stwosza, z kościoła Mariackiego. Wykonał ją Franciszek Kalfas jako dar rzemieślników krakowskich dla miasta z 1958 roku.

Kraków
Kraków
Kościół Mariacki
Kościół Mariacki

Mały Rynek

Mały Rynek zwany był też kiedyś Starym Rynkiem, Starzyzną a nawet Tandetą. Wzięło się to z tego, że handlowano tu swego czasu rzeczami używanymi. Dawniej stały tu również jatki rzeźnicze i handlowano mięsem. Funkcja handlowa tego placu w Krakowie przetrwała do dziś. Obecnie kupisz tu rękodzieło i pamiątki z miasta.

Mały Rynek, choć wcale nie taki mały, bo liczy około 110x30 metrów, mieści się na tyłach kościoła Mariackiego i Św. Barbary. Odbywają się tu często imprezy, a niektóre z nich mają genezę w średniowiecznej tradycji miasta, jak na przykład święto pierogów nawiązujące do tradycji Św. Jacka.



 
Mały Rynek, ul. Mikołajska, ul. Sienna
Mały Rynek
Mały Rynek

Ulica Kanonicza w Krakowie - klimatyczny Kraków

Moja ulubiona ulica w całym Krakowie, bardzo urokliwa, choć już też zadeptana, bo podoba się wielu turystom. Nadal jednak można trafić na spokojny moment i nacieszyć oczy piękną architekturą w towarzystwie kwiecia i ciekawych roślin doniczkowych. To też jedna z najstarszych jeśli nie najstarsza ulica w mieście

Kiedyś mieściła domy kanoników katedralnych czyli księży zarządzających katedrą. Do dziś stoi tu kilka cudnych, renesansowych i barokowych kamienic, z zachwycającymi portalami. Zawsze chętnie zwracam na nie uwagę. Kanonicza biegnie równolegle do ulicy Grodzkiej, aż pod Wawel. Znajdziesz tu również kilka restauracji, ale raczej nie budżetowych. Pod numerem 19 mieści się Muzeum Archidiecezjalne.

Kanonicza w Krakowie
Kanonicza w Krakowie
Kanonicza
Kanonicza

Ulica Grodzka - trakt królewski Krakowa

Grodzka to jedna z najstarszych i najważniejszych ulic Krakowa. Jej nazwa pojawia się w dokumentach miejskich z drugiej połowy XIII wieku. Prowadzi z Rynku na Wawel i stanowi część Drogi Królewskiej, którą przejeżdżali królowie polscy na Wawel. Niegdyś wiódł tędy szlak handlowy wiodący z południa na północ. Przed lokacją Krakowa był to trakt z Węgier i Czech w stronę Mazowsza i Wielkopolski. 

Na Grodzkiej zobaczysz często krakowskie dorożki. Poustawiały się tu wspaniałe budowle, w tym dwie sakralne perełki - Kościół Św. Andrzeja ze strzelistymi wieżami oraz pokaźny Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1/3 długości idąc od rynku, znajduje się plac, który po wschodniej stronie nosi nazwę placu Dominikańskiego z kościołem dominikanów, a po zachodniej placu Wszystkich Świętych (na pamiątkę nieistniejącego już kościoła Wszystkich Świętych).

Kościół Św. Piotra i Pawła przy Grodzkiej

To pierwszy barokowy kościół w Krakowie, zbudowany na miejscu gotyckiej świątyni. Budowę rozpoczęto w 1596 roku, dla zakonu jezuitów. Niestety popełniono błędy i dopiero budowniczy króla Zygmunta III Wazy - Jan Trevano z Lombardii, w latach 1605-19 ukończył świątynię. Wzorowana jest ona na wczesnobarokowych jezuickich kościołach rzymskich. Wzniesiono ją na planie krzyża łacińskiego, a w miejscu naw bocznych jest dwuszereg połączonych ze sobą kaplic. Nawa nakryta jest wielką kopułą. Wnętrze kościoła zdobi dekoracja stiukowa z lat 1619-33 autorstwa włoskiego artysty Jana Chrzciciela Falconiego. Pośrodku prezbiterium, w posadzce widnieje płyta nagrobkowa Piotra Skargi Pawęskiego, jezuity i nadwornego kaznodziei królewskiego.



 
Kościół Św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 
Kościół Św. Piotra i Pawła
Kościół Św. Piotra i Pawła

Kościół Św. Andrzeja przy Grodzkiej

Sąsiadem kościoła jezuickiego jest romański kościół Św. Andrzeja, ufundowany najprawdopodobniej około 1086 roku przez księcia Władysława Hermana i jego żonę Judytę, jako votum z okazji narodzin ich syna Bolesława. To trzynawowa bazylika z nawą poprzeczną. Mury tworzy drobna kostka kamienna, a narożniki ciosy z piaskowca. Świątynia odznacza się dwoma smukłymi wieżami. U dołu są czworoboczne, natomiast w górnych partiach przechodzą w ośmioboki. 

Wąskie otwory strzelnicze to dowód na obronny charakter budowli w przeszłości. Ciekawostką jest, że w 1241 roku w kościele tym schronili się mieszkańcy Okołu. Dzięki temu przetrwali oblężenie Tatarów. Wnętrze zdobią barokowe stiuki i polichromia. W skarbcu kościelnym skrywają się gotyckie figury jasełkowe, jedne z najstarszych w Europie.

 
Kościół Św. Andrzeja, ul. Grodzka 54
Ulica Grodzka
Ulica Grodzka

Collegium Maius - warto zwiedzić w Krakowie

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego to najstarszy budynek Akademii Krakowskiej. Odznacza się cudownym dziedzińcem, na który polecam zajrzeć. Tym bardziej, że jest dostępny bezpłatnie. Budynek stoi przy ul. Jagiellońskej, na rogu z ul. Św. Anny.

Początki Collegium Maius sięgają roku 1400 i odnowy Akademii Krakowskiej. Wtedy od rodziny Pęcherzów król polski Władysław Jagiełło kupił narożną kamienicę, a czasem sąsiednie budynki. Po pożarze w 1492 roku budynki połączono i nadbudowano. To wtedy wewnętrzny dziedziniec zyskał arkadowe krużganki o późnogotyckich, kryształowych sklepieniach. Już wtedy używano nazwy Collegium Maius.

Już od XIX wieku w Collegium Maius istnieje muzeum, z tym, że na początku nie mogło tak być nazywane z racji zakazu zaborczych władz austriackich. Od 1947 roku mieści się tu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród eksponatów znajdziesz zacne ciekawostki: 



  • Kolekcja przyrządów astronomicznych, wśród których są takie, którymi posługiwał się sam Mikołaj Kopernik,
  • Astrolabium arabskie z 1054 roku
  • Globus Jagielloński, który jest jednym z najstarszych globusów, na którym umieszczono nazwę oraz lokalizację kontynentu amerykańskiego
 
Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Kraków Collegium Maius
Kraków Collegium Maius
Kraków Collegium Maius
Kraków Collegium Maius

Planty Krakowskie - atrakcje turystyczne w centrum Krakowa

Planty to swoisty park miejski, otaczający Stare Miasto. Powstał w XIX wieku, a dokładniej w latach 1822-30, w miejscu fortyfikacji: wyburzonych murów obronnych, fosy i wałów ziemnych. Dzisiaj Planty dzielą się na 8 ogrodów:

  • Wawel, od ul. Powiśle do ul. Franciszkańskiej
  • Uniwersytet, od ul. Franciszkańskiej do ul. św. Anny
  • Pałac Sztuki, od ul. św. Anny do ul. św. Tomasza
  • Florianka, od ul. św. Tomasza do ul. Sławkowskiej
  • Barbakan, od ul. Sławkowskiej do ul. Szpitalnej
  • Dworzec, od ul. Szpitalnej do ul. Mikołajskiej
  • Gródek, od ul. Mikołajskiej do ul. Dominikańskiej
  • Stradom, od ul. Dominikańskiej do ul. Grodzkiej i ul. Stradomskiej

Planty to jedno z pierwszych miejsc, gdzie w Krakowie co roku powitać można wiosnę, bo tutaj odnajdziesz kolorowe krokusy.

 
Planty, ul. Straszewskiego, Dunajewskiego, Basztowa, Westerplatte i inne
Planty Krakowskie
Planty Krakowskie
Planty Krakowskie
Planty Krakowskie

Muzeum Krakowa - zabytki Krakowa

Muzeum Krakowa powstało w 1899 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce, działa w 19 obiektach zabytkowych, m.in. w Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Fabryce Schindlera, Aptece Pod Orłem czy Synagodze Starej. Jeden z nowszy oddziałów to Rynek Podziemny, udostępniony turystom od 2010 roku. Najnowszy oddział natomiast to Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ulicy Fortecznej.

Główna siedziba Muzeum mieści się na Rynku w Pałacu Krzysztofory pod adresem Rynek 35. To taki Kraków w pigułce, choć oczywiście polecam wszystkie oddziały tego potężnego Muzeum.

 
Muzeum Krakowa, Rynek 35 i inne ulice
https://muzeumkrakowa.pl/
Muzeum Krakowa
Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

Żydowski Kazimierz - koniecznie zobacz w Krakowie

Będąc w Krakowie nie można pominąć Kazimierza - historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dawniej osobne miasto, do tego położone na wyspie, dziś najbardziej klimatyczna część miasta Krakowa.

Dobrze zachowane synagogi - m.in Synagoga Remu, Kupa i Synagoga Tempel oraz Muzeum w Starej Synagodze przenoszą turystów w świat judaizmu. Dodatkowo zaprasza tu mnóstwo ciekawych klubów i restauracji o niesamowitych wystrojach. Kazimierz w Krakowie to sceneria wielu filmów, w tym "Listy Schindlera".

Synagoga Remu jest nadal czynna, z regularnymi nabożeństwami, a obok zaprasza jeden z najstarszych kirkutów w Europie. Kompleks pochodzi z XVI wieku i jest dostępny odpłatnie, codziennie poza sobotami. Naprzeciw mieści się dawna synagoga Poppera, w której urządzono żydowską księgarnię Austeria. Przy Miodowej zaś czekają Synagoga Kupa z pięknym wnętrzem i najmłodsza Synagoga Tempel z efektowną fasadą, nadal czynna, ale z nabożeństwami odprawianymi okazjonalnie. Obie są miejscem wydarzeń podczas corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej, a na co dzień są odpłatnie dostępne dla zwiedzających, poza sobotami.

Kazimierz Krakowski
Kazimierz Krakowski
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Synagoga Tempel na Kazimierzu

Stara Synagoga na Kazimierzu

Ta najstarsza synagoga w Polsce powstała jeszcze w XV stuleciu, na wzór synagog niemieckich i czeskich. W kolejnym stuleciu przebudowano ją w stylu renesansowym. Niestety bardzo mocno ucierpiała w czasie wojny, ale później ją starannie odbudowano, zachowując rozkład sal modlitw - dla mężczyzn i osobną dla kobiet. 

We wnętrzach tych mieści się dziś  Oddział Muzeum Krakowa opowiadające historię Żydów, głównie krakowskich. Synagoga stoi w sercu Kazimierza, przy ulicy Szerokiej, w otoczeniu ciekawych restauracji oraz innych synagog.

 
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Kazimierz, ul. Szeroka, Miodowa, Józefa i inne
Synagoga Stara na Kazimierzu
Synagoga Stara na Kazimierzu
Synagoga Stara na Kazimierzu
Synagoga Stara na Kazimierzu

Poniżej zobaczysz na mapie naszą propozycję spaceru po tej klimatycznej dzielnicy

Zakrzówek - rekreacja w Krakowie

Zalew Zakrzówek rozlewa się w nieczynnym już kamieniołomie wapienia, w dzielnicy Dębniki. To śliczna sceneria. Można tu podjechać zarówno od strony północnej, jak i południowej. Z obu stron można znaleźć bezpłatny parking. Obecnie teren jest trochę rozkopany (wiosna 2023), ale i tak warto wybrać się tutaj na spacer czy rower, bo wokół całego kamieniołomu prowadzi ścieżka. Miejscówka jest wyjątkowa, od strony południowej powstały piękne pomosty spacerowe wiszące na wodzie. Tym samym dzika plaża zmieniła się w system basenów o różnej głębokości. Bardzo nam się tutaj spodobało.

 
Adres: Zakrzówek, ul. Zielna, ul. Wyłom
Zakrzówek
Zakrzówek
Zakrzówek
Zakrzówek

Kąpielisko Przylasek Rusiecki - spacer w Krakowie

Około 20 km od centrum Krakowa, na terenie dzielnicy Nowa Huta, rozlewa się kilka stawów o wspólnej nazwie Przylasek Rusiecki. Powstał tutaj niedawno bardzo przyjemny teren rekreacyjny. Nad zbiornikiem nr 1 stanęła ciekawa infrastruktura, zachęcając Krakowian i okolicznych mieszkańców do wypoczynku w tym miejscu.

Piękna kładka wśród wysokich traw, spora piaszczysta plaża i plac zabaw sprawiają, że to bardzo fajne miejsce rekreacyjne dla rodzin. Są też boiska do piłki plażowej i ścieżki ciągnące się wśród stawów. Piknik tutaj to była wielka przyjemność. Spory bezpłatny parking (wiosna 2023) pomieści wiele aut, nawet w ciepłą niedzielę.

 
Adres: Przylasek Rusiecki, ul. Rzepakowa, ul. Tatarakowa
Przylasek Rusiecki
Przylasek Rusiecki
Przylasek Rusiecki
Przylasek Rusiecki

Ogród Świateł - atrakcje dla dzieci w Krakowie

W Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, przy Alei Pokoju jesienią i zimą rozbłyska cudowna wystawa świetlna. Ogród Świateł to największy w Polsce Lighting Show, oparty na kanwie Alicji w Krainie Czarów, to trzeba zobaczyć 🙂 Po raz pierwszy Ogród zaświecił w 2020 roku.

 
Ogród Świateł, al. Pokoju 68
Alicja w Krainie Czarów Ogród Świateł
Alicja w Krainie Czarów Ogród Świateł

Ogród Doświadczeń - rodzinne atrakcje w Krakowie

Ogród Doświadczeń znajdujący się w Parku Lotników Polskich, przy Alei Pokoju 68 to ciekawy park rozrywki z urządzeniami pokazującymi prawidła fizyki. To świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, zimą pięknie oświetlona.

 
Ogród Doświadczeń, al. Pokoju 68
https://www.mit.krakow.pl/ogrod/
Ogród Doświadczeń
Ogród Doświadczeń

Barbakan w Krakowie - zabytek Krakowa

Barbakan w Krakowie to najbardziej na północ wysunięta pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miasta, które tworzyły 3-kilometrowy pas podwójnych murów, z 47 basztami i 7 bramami, fosą oraz barbakanem. To gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami, stanowiąca wycinek koła o średnicy wewnątrz prawie 25 metrów i grubości murów ponad 3 metrów. Barbakan powstał pod koniec XV wieku

 
Barbakan, ul. Basztowa
Barbakan
Barbakan

Kopce w Krakowie - symbole miasta Kraka

Miasto pochwalić może się aż 5. kopcami usypanymi bohaterom narodowym. Czyni to Kraków rekordzistą w Polsce w tym względzie. Są to: najpopularniejszy Kopiec Kościuszki, najstarsze Kopiec Wandy i Kopiec Krakusa, najwyższy Kopiec Piłsudskiego oraz najmłodszy i najmniejszy Kopiec Jana Pawła II. Ten ostatni powstał w 1997 roku i mierzy 7 metrów wysokości. Szczególnie 3 z nich stanowią idealne punkty widokowe na Kraków, a dodatkowo Kopiec Kraka jest wymarzony na zachód słońca. Oto one:

Kopiec Kościuszki

Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy, w dzielnicy Zwierzyniec. Dostępny jest codziennie, ale odpłatnie, w ramach biletu do powstałego tu Muzeum Kościuszkowskiego. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Usypywanie kopca rozpoczęło się 3 lata po śmierci bohatera, w 1820 roku, a zakończyło się w 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości, pod muzeum czeka bezpłatny parking.

Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Kopiec Piłsudskiego - największy kopiec w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Nie dojedziesz tu samochodem, najlepiej zaparkować na płatnym parkingu przy ulicy Kukułczej (wspólny parking z Zoo) i podejść zielonym szlakiem przez Lasek Wolski. To spacerek o długości około 2 km, niedostępny dla wózków. Jeśli chcesz wózkiem, to polecam nieco dłuższą trasę asfaltową z tego samego parkingu.

Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego

Kopiec Kraka

Kopiec Kraka nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek - Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m. W pobliżu znajduje się rozległy Kamieniołom Libana.

Wysokość Kopca Krakusa od podstawy do wierzchołka to 16 metrów. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca i panoramy Krakowa. Na miejscu znajdziesz parking lub bezpłatne miejsce postojowe przy ulicy.

 
Kopiec Kościuszki, al. Waszyngtona 1, https://www.kopieckosciuszki.pl
Kopiec Piłsudskiego, Las Wolski
Kopiec Wandy, ul. Ujastek Mogilski
Kopiec Kraka, ul. Maryewskiego
Kopiec Jana Pawła II, ul. Księdza Pawlickiego 1
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Rejsy po Wiśle - Kraków w jeden dzień

Po Wiśle - królowej polskich rzek, kursuje w Krakowie kilka statków oferujących rejsy w różne ciekawe miejsca miasta, np. do Tyńca. To ciekawa alternatywa do spaceru po mieście, by zobaczyć go z innej perspektywy.

Kładka Ojca Bernatka w Krakowie - sztuka w Krakowie

Kładka powstała w 2010 roku. To pieszo-rowerowa kładka w Krakowie przerzucona przez Wisłę. Łączy Kazimierz z Podgórzem. Nazwano ją imieniem o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w mieście. Kładka Bernatka to stalowy łuk o długości 145 metrów, do którego podwieszono 2 pomosty - dla pieszych i rowerzystów. Pomosty mają długość około 130 metrów. Całość waży ponad 700 ton.

 
Kładka Bernatka, ul. Mostowa
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka

Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu

Muzeum oferuje zabytkową Zajezdnię przy ulicy Św. Wawrzyńca oraz Hangar przy ulicy Os. 2 Pułku Lotniczego. W Muzeum zobaczysz zabytkowe tramwaje, a ponadto wystawę starych polskich samochodów, historii drukarstwa czy świetną multimedialną wystawę o szerokim zastosowaniu koła.

 
Muzeum Inżynierii
Zajezdnia, ul. Św. Wawrzyńca 15
Hangar, Os. 2 Pułku Lotniczego 26a

Balon widokowy w Krakowie - panorama Krakowa

Loty balonem w Krakowie rozpoczynają się przy Bulwarze Wołyńskim, pozwalają spojrzeć na Kraków i szeroką okolicę z innej perspektywy. Balon wznosi się na wysokość około 150 metrów i zabiera jednorazowo 10 osób.

 
Balon, ul. Marii Konopnickiej, Bulwar Wołyński 28
Kraków
Kraków

Tramwaj Papieski

Tramwaj Papieski to linia nr 8, Jan Paweł II był blisko związany z Krakowem i turyści bardzo lubią odwiedzać miejsca mu drogie, papieski tramwaj łączy punkty, które odwiedzał papież w centrum miasta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

 
Tramwaj, ul. Franciszkańska, Dominikańska i inne

Okno Papieskie w Krakowie

Okno Papieskie znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej, to słynne w całej Polsce okno w Pałacu Biskupim w Krakowie, gdzie zawsze podczas pielgrzymek do Polski pojawiał się Papież Polak, dziś Święty Jan Paweł II, na nieformalnych rozmowach z młodzieżą. Obecnie w oknie tym widnieje wizerunek naszego Papieża.

 
Okno Papieskie, ul. Franciszkańska
Okno Papieskie
Okno Papieskie

Park Wodny - rodzinne atrakcje w Krakowie

Słynny Park Wodny w Krakowie dostępny jest cały rok i kryje sporo ciekawostek. Oczywiście najprzyjemniejsze jest jacuzzi z cieplutką wodą, około 35 stopni Celsjusza. Wanien jacuzzi jest aż 8, toteż nawet w weekend można znaleźć miejsce dla siebie. Bardzo podobała nam się rwąca rzeka, w której prąd sam Cię porywa. Amelia była zachwycona brodzikiem dla dzieci z wyspą piratów, ze zjeżdżalniami i armatkami wodnymi. Jest też oczywiście basen pływacki, a dodatkowo wodna ścianka wspinaczkowa i tor przeszkód. Na odważnych czekają wysokie zjeżdżalnie, wijące się również poza obiektem. To super miejsce na relaks, rodzinny i nie tylko. Na terenie basenów dostępne jest także saunarium.

 
Park Wodny, ul. Dobrego Pasterza 126
https://www.parkwodny.pl/
Park Wodny
Park Wodny
Park Wodny
Park Wodny
Park Wodny
Park Wodny

 

Świąteczny Kraków

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym wiele miejsc w Polsce stroi się na Święta. Pojawiają się światełka, ozdoby, instalacje świetlne. Tak jest też w Krakowie, warto przejść się po mieście w poszukiwaniu świątecznych akcentów, szczególnie ulicą Grodzką i na Rynku. Pojawiają się tam wówczas piękne, duże anioły, ogromna bombka, wielka choinka, światła uliczne czy pięknie wystrojone drzewka.

Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków

Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Park Zdrojowy Mateczny w Krakowie to jedno z bardziej zielonych  miejsc w mieście. To tutaj w 2021 roku otwarto Pijalnię Zdrojową, w której można skosztować dwóch wód - bardziej zmineralizowanej wody Mateczny Zdrój i Anton o obniżonej mineralizacji. Nazwy pochodzą od Antoniego Matecznego - odkrywcy źródeł.

 
Krakowska Pijalnia Zdrojowa, ul. Wadowicka 1b

Opactwo w Tyńcu - perełka Krakowa

Opactwo w Tyńcu to jeden z najstarszych klasztorów w Polsce, a może i najstarszy. Pierwsze romańskie zabudowania powstały tutaj już w XI wieku. Opactwo znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, ślicznie ulokowane nad Wisłą. Z tego powodu wychodzą tu magiczne zdjęcia, głównie o zachodzie słońca. Klasztor jest udostępniony do zwiedzania, a na miejscu czynny jest też sklepik ze specjałami oraz restauracja.

 
Opactwo, Benedyktyńska 37, Tyniec
Kraków Tyniec
Kraków Tyniec

Kościół na Skałce

Kościół na Skałce zwany też po prostu Skałką to okazały kompleks klasztorny paulinów z bazyliką św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zgodnie z tradycją uznaje się ją za sanktuarium męczeństwa Św. Stanisława. Choć prawdopodobnie zginął on na pobliskim Wawelu, to niektórzy wierzą, że to właśnie tutaj stracił życie słynny biskup krakowski.

Kościół stanowi też Panteon Narodowy, bowiem w jego podziemiach mieści się Krypta Zasłużonych, w której spoczywają słynni polscy poeci i artyści, m.in. Czesław Miłosz czy Stanisław Wyspiański.

 
Kościół na Skałce, ul. Skałeczna 15
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce

Polonia Wax Museum - krakowskie Muzeum Figur Woskowych

Wax Museum Kraków to jedno z popularniejszych muzeów figur woskowych w Polsce. Początkowo powstało przy Rynku, ale teraz siedzibę ma na ulicy Floriańskiej, bliżej Bramy. Zobaczysz tu sporo postaci ze świata polityki, filmu czy sportu. Jest dość kontrowersyjne, bowiem postaci są tutaj odwzorowane nie do końca realistycznie. Niektóre tylko przypominają prezentowane gwiazdy czy sławy.

 
Wax Museum, ul. Floriańska 32
Muzeum figur woskowych
Muzeum figur woskowych

Ławka Banacha i Nikodyma - słynni w Krakowie

Na Plantach, niedaleko Wawelu, zobaczysz ławkę z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków - Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Stanęła tu w 2016 roku, w 100. rocznicę dyskusji matematycznej o całce Lebesgue'a, jaką odbyli tutaj naukowcy. Figury matematyków Banacha i Nikodyma wykonał wybitny krakowski rzeźbiarz - Stefan Dousa.

 
Ławka, Planty przy ul. Podzamcze

Mapa atrakcji Krakowa - co zwiedzić w Krakowie

Poniżej zaznaczyliśmy dla Ciebie atrakcje wymienione w tym artykule powyżej. Są tam tez wybrane restauracje i hotele. Mam nadzieję, że przyda Ci się mapa podczas planowania wyjazdu.

Gdzie zjeść w Krakowie? Polecane restauracje Krakowa

Na Rynku Głównym i w jego okolicy czeka mnóstwo restauracji i knajpek. Nie wszystkie na wysokim poziomie. Bardzo polecam Ci Gościnną Chatę przy ulicy Sławkowskiej, blisko Rynku. To restauracja z bardzo dobrym, regionalnym i polskim jadłem oraz pięknym, swojskim wystrojem. W porze obiadowej może być kłopot z wolnym stolikiem. Z karty Menu na pewno warto wybrać baraninę, jest delikatna i pyszna. Ogromne wrażenie robią też żeberka, kruche i wielkie! Wśród deserów intrygują na pewno naleśniczki ziemniaczane, bardzo smaczne, koniecznie spróbuj!. Skusiliśmy się również na sernik krakowski. Miejsce warte jest Twojej uwagi.

Bardzo polecam Ci też kulinarną wizytę na krakowskim Kazimierzu. Tutaj restauracji i klubów jest ogrom, są świetne, mają klimat, styl i mega smak. Spróbowaliśmy kilku z nich. W dawnym żydowskim domu modlitwy urządzono niezwykle uroczą restaurację Hevre, przy ulicy Beera Meiselsa. Ma świetny klimacik, zjedliśmy tu bardzo smaczne dania kuchni włoskiej i nie tylko. Fajne miejsce również do posiedzenia przy piwie czy winie, w sercu Kazimierza. Gdybyś chciał poznać wszystkie knajpy na Kazimierzu, mogło by się to źle skończyć dla Twojego portfela i żołądka. Jest tu ich naprawdę ogrom, a co jedna to ciekawsza. Na pewno warto odwiedzić Restaurację Pierwszy Stopień przy ulicy Krakowskiej. To modna knajpka z cudnym wystrojem i mnóstwem zieleni. Oczarowało mnie to wnętrze, podobnie jak sposób podania potraw. Smak też na wysokim poziomie. Głównie dania kuchni polskiej, polecam. No i jeszcze kultowe zapiekanki z Okrąglaka na Placu Nowym. Co okienko, to inna przygoda, a działają do 2.00-3.00 godziny nad ranem!

Ale ale, to nie wszystkie kulinarne odkrycia w Krakowie. Zachwycona wręcz byłam wizytą w restauracji Może Tu Resto koło Parku Wodnego, przy ulicy Dobrego Pasterza 120. Miejsce ma fajny, loftowy wystrój i oferuje kącik dla dzieci, ale to, co najbardziej tu urzeka, to oczywiście jedzenie. Prawdziwe wow! W karcie znajdziesz pyszności, do tego cudnie podane. Bardzo smakowało nam danie japońskie, mnie urzekła lekka kuchnia polska, a do tego jest kuchnia włoska, burgery, wyjątkowo udane zupy i dania wege. No i unikalne desery. My skosztowaliśmy tego z gruszką. Tutaj nic nie jest zwyczajne, prawdziwy kulinarny majstersztyk!

Restauracja Hevre na Kazimierzu
Restauracja Hevre na Kazimierzu
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Hevre na Kazimierzu
Restauracja Hevre na Kazimierzu

 

Może Tu Resto
Może Tu Resto
Może Tu Resto
Może Tu Resto

 

Może Tu Resto
Może Tu Resto
Może Tu Resto
Może Tu Resto

 

Gościnna Chata
Gościnna Chata
Gościnna Chata
Gościnna Chata
Gościnna Chata
Gościnna Chata
Gościnna Chata
Gościnna Chata

 

Noclegi w Krakowie - sprawdzone Hotele

Kraków to jedno z największych miast w Polsce, do tego bardzo popularne wśród turystów z całego świata, toteż oferta noclegowa jest tutaj bardzo bogata. Poniżej poznasz wiele ofert noclegowych w Krakowie. Ja natomiast polecę Ci Sky Hotel w Krakowie, szczególnie, gdy podróżujesz pociągiem, bo hotel położony jest przy samym dworcu PKP. Jeśli podróżujesz samochodem, to hotel ma własny parking, dodatkowo płatny. Dodatkowo oferuje usługę błyskawicznego zameldowania i wymeldowania. Pokój mieliśmy bardzo elegancki i wygodny, było w nim biurko, czajnik, lodówka, sejf, telewizor z płaskim ekranem oraz prywatna łazienka z prysznicem. Bezpłatne WiFi dostępne jest we wszystkich pomieszczeniach. Hotel oferuje też centrum fitness i bar.

Warty polecenia jest też Qubus Hotel Kraków, bo kilka lat temu mieliśmy okazję go przetestować. Akurat krakowski Qubus Hotel jest na bardzo wysokim poziomie, szczyci się bowiem 4. gwiazdkami. Pokoje może nas niczym nie zachwyciły, natomiast na długo w pamięci pozostają pyszne i bardzo zróżnicowane śniadania oraz przeszklony basen z cudownym widokiem na miasto. Coś co mnie jeszcze ujęło, to bezpłatne kursy stateczkiem po Wiśle, spod Hotelu pod Wawel.

Na Kazimierzu natomiast spaliśmy w Hotelu Great Polonia, w samym sercu tej żydowskiej dzielnicy, 200 metrów od Starej Synagogi. To bardzo wygodna i niezbyt droga baza przy zwiedzaniu Kazimierza, choć nocą słychać tętniące życie przy Okrąglaku 🙂 Śniadania trzeba sobie wykupić osobno, ale przez cały dzień można korzystać z kawy i wody w jadalni hotelu.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Sky Hotel Kraków
Sky Hotel Kraków
Hotel Great Polonia na Kazimierzu
Hotel Great Polonia na Kazimierzu

Nasze filmy z Krakowem w roli głównej

Oddajemy Tobie również nasze filmy o królewskim mieście. W pierwszym z nich zebraliśmy atrakcje, które można zwiedzić z dala od centrum jak kopce, Zakrzówek czy Przylasek Rusiecki. W drugim pospacerujemy klimatycznymi uliczkami Kazimierza, zwiedzimy słynne synagogi i zjemy w pysznych restauracjach. Zapraszam!

Wielowiekowa historia Krakowa

Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu w tym mieście będącym jednym z najstarszych ośrodków w Polsce. To tutaj chadzali królowie, tutaj kwitła kultura i wzrastali artyści.

Wawel
Wawel

Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść najbardziej znaną, a przy tym najpiękniejszą trasą w Krakowie - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu poprzez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Wracając warto przejść się ulicą Kanoniczą - to wspaniały, uroczy zakamarek Krakowa, jakich zresztą tu nie brakuje. W 1978 roku Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

A czy wiesz, że z Krakowa pociągiem łatwo dostaniesz się do pięknego Ołomuńca w Czechach? Zobacz nasz przewodnik po atrakcjach Ołomuńca!

Ulica Grodzka
Ulica Grodzka

Legendy krakowskie

Krakowskich legend jest bardzo wiele, a wśród nich są te słynne, znane niemal każdemu Polakowi, jak i mniej popularne. Jedną z bardziej znanych jest legenda o smoku Wawelskim. Zgodnie z nią smok bardzo długo terroryzował gród Kraka i mieszkańcy nie umieli sobie z nim poradzić. Szewc Skuba podrzucił pod jamę potwora barana wypchanego siarką. Gdy smok go pożarł, poczuł tak silne pragnienie, że rzucił się do Wisły. Pił wodę tak długo, aż pękł.

Legenda o gołębiach

Przez wieki Kraków był wielokrotnie oblężony przez nieprzyjacielskie wojska, bowiem budził zazdrość u sąsiadów bliższych i dalszych. Jedno z oblężeń trwało już bardzo długo i mieszkańcy byli zatrwożeni o swój los. Zajrzał im głód w oczach. Zaczęli nawet jeść gołębie, ale że miasto z nich słynie, szybko zabroniono polowań na ptaki. Sytuacja jednak nadal się pogarszała. Mieszczanie wpadli na wspaniały pomysł, by wypuścić gołębie poza mury, z listami błagającymi o pomoc. Wszak ptaki nie znają ograniczeń, z jakimi borykają się ludzie i mogą frunąć w dal ponad oblężonym miastem i wrogiem.

Wypuszczono więc kilka gołębi, każdy w innym kolorze. Po kilku dniach wrócił pierwszy z nich z wiadomością "Odsiecz w drodze. Sześć dni marszu." Wielka radość opanowała miasto, kolejne wracające ptaki niosły podobne wieści, tym więcej otuchy i wiary pojawiło się w sercach Krakowian. Wieczorem przed dniem, w którym miała nadejść pomoc, na wieży kościoła usiadł biały gołąb. Nikt go już nie złapał, gdyż całe miasto szykowało się do ataku. Skoro świt uderzyli na wroga z taką siłą, jaką daje świadomość ratunku i pomocy. Zaskoczony nieprzyjaciel zaczął się wycofywać, pozostawiając wozy z jedzeniem i cennymi łupami. Kraków był znów wolny.

Wieczorem ktoś złapał białego gołębia i przeczytał wiadomość "Odsiecz zatrzymały rozlane rzeki. Poddajcie miasto."

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Legenda o Skarbach Krzysztoforskich

Na Rynku Głównym, u zbiegu ulicy Szczepańskiej stoi Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa. A czy wiecie, że ciągnie się pod nim labirynt piwnic? Sięgają aż do Kościoła Mariackiego. Legenda niesie, że czarnoksiężnik Krzysztof ukrył w tych lochach złoto, a pilnował ich sam diabeł. Pewnego dnia kucharka w pałacu chciała zabić koguta na obiad, ale ten uciekł w podziemia. Gdy go odnalazła, przyznał, że jest owym diabłem i za darowanie mu życia obsypie ją złotem. Miała tylko wrócić do pałacu bez oglądania się za siebie, by tajemnice lochów pozostały bezpieczne.
Ciekawość kobieca jednak wygrała i podarowane złoto zmieniło się w śmieci, a cały skarb pozostał w piwnicach pałacu.

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Krakowem

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Wawel
Kraków
Rynek w Krakowie
Sukiennice w Krakowie
Wawel
Kraków Wawel
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Kraków Wawel
Wawel
Kościół MariackiRynek w Krakowie
Barbakan
Wieża Ratuszowa w Krakowie
Rynek w Krakowie Sukiennice
Ulica Grodzka
Rynek w Krakowie
Kraków
Rynek w Krakowie
Ulica Grodzka
Kanonicza w Krakowie
Kanonicza w Krakowie
Kanonicza w Krakowie
Wawel
Wawel
Wawel
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Kazimierz
Kazimierz
Restauracja Hevre na Kazimierzu
Kazimierz
Kazimierz
Synagoga Remu na Kazimierzu
Cmentarz Remu na Kazimierzu
Kazimierz
Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała
Wisła w Krakowie
Brama Floriańska
Floriańska
Floriańska
Rzeźba Matejki
Kazimierz Plac Wolnica
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Hevre na Kazimierzu
ulica Kanonicza
Kraków
Kraków
Kraków Wawel
Wawel Zaginiony
Ulica Kanonicza w Krakowie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 732)
Twoja ocena
Obiektywny
Naj... z naj.....w 100 %
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Kraków zawsze jest dobrym pomysłem na spacer, choć jeśli możecie to unikajcie ciepłych weekendów, bo wtedy jest naprawdę sporo turystów 🙂 Na Kazimierzu nieco spokojniej 🙂
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Tu zawsze każdy znajdzie coś dla siebie, Kraków to nie tylko rynek i sukiennice 😉
Avatar użytkownika turystka
turystka
Każdy znajdzie coś dla siebie
Frelka
najpiękniejsze miasto w Polsce ❤ uwielbiam ❤ mam nadzieję, że dane będzie mi tam kiedyś mieszkać ❤
krzysztofxp
miejsce ktore powinien każdy zobaczyć mnóstwem zabytków odwiedzanych przez turystów z całego świata
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Super miejsce! Bardzo ciekawy jest zamek na Wawelu
Avatar użytkownika oleander123
oleander123

Piękne polskie miasto. Tylu ludzi ważnych stąd pochodzi lub spędziło część swojego życia.

Ali

Po 35 latach (kiedyś bardziej intensywnie, co najmniej dwa razy w roku, teraz rzadziej) ale za to zarówno za dnia jak i w nocy (noce muzeów - 2 razy) wydawałoby się, że cóz jeszcze można zobaczyć w Krakowie i z takim samym zachwytem jak za pierwszym razem odkt ywam, że znów nowe atrakcje, muzea wystawy itd. Magiczne miasto

Avatar użytkownika perlator
perlator

I cóż tu pisać, miejsca zabraknie na suprlatywy

Michalina

Uwielbiam wracać i odkrywać na nowo to miasto

Avatar użytkownika Hancysia
Hancysia

Ja również jestem z Krakowa i bardzo polecam odwiedzić to miasto 🙂 Zwłaszcza magiczny kazimierz 🙂 muzeum żywych motyli i operę Krakowską 🙂

Angelika/dzelka87 Trojanowska

Kraków to piękne i tajemnicze miasto. Jest tu wiele ciekawych i zadziwiających miejsc. Szczególnie polecam odwiedzenie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ciekawą i dość nową atrakcją jest lot balonem w celu obejrzenia całej panoramy Krakowa z wysokości 125 metrów. To na prawdę robi wrażenie. Jedynym minusem są ceny na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego jest bardzo drogie a zwiedzanie poszczególnych części zamku skromne w stosunku do ceny.

allmak86

Kraków mnie zawiód, co prawda piękne miasto, ale zabrakło tego klimatu. Ludzie starsznie nie mili, drogo i nie przyjemnie. Wawel piękny i wart zobaczenia ale to wszystko.

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Ja też bardzo lubię Kraków.

turysta

Polecam Podgórze. Aby się tam znaleźć - z Kazimierza przechodzimy kładką Ojca Bernatka na drugą stronę Wisły. To obecnie najmodniejsze miejsce w Krakowie.

Avatar użytkownika tonka
tonka

No tak Rynek to serce Krakowa. Tłum ludzi. Proponuję Kazimierz na wieczorny spacer albo rejs statkiem po Wiśle do Tyńca. No i muzea i muzea.

Avatar użytkownika paweł rosiński
paweł rosiński

Kazimierz letnią wieczorową porą!!!.

Avatar użytkownika Darek
Darek
Fakt widać w rynku reklamy jak wszędzie w każdym innym mieście w Polsce. Jednak widać też wiele zmian pozytywnych, gdzie remontowane są sypiące się do tej pory budynki zabytkowe i mieszkalne - to też wpływa na pozytywny wizerunek Krakowa.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024