Wawel w Krakowie
Kraków
(4.7 głosów: 728)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Atrakcje w Krakowie. Najlepsze zabytki, miejsca i atrakcje do zobaczenia

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski - tętniące serce naszego kraju uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród innych rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom.Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Kraków Wawel
Kraków Wawel

Kosmopolityczny Kraków

Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. 

Dlatego wielu turystów wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego, coś pięknego. Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto jest to centrum kultury i rozrywki. Rynek niemal zawsze jest gwarny i często przeludniony, dlatego polecam Ci również żydowski Kazimierz, który ma niesamowity klimat, a jego czarujące uliczki nie są aż tak tłumne. Sporo turystów skrywa się tutaj w licznych knajpkach i klubach, oferujących nie tylko fantastyczny smak, ale i niecodzienną aurę.

Lubisz fajne ciuchy sportowe?
W sklepie Limango znajdziesz wiele pięknych ubrań, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Atrakcje w Krakowie

Odwiedzając Kraków po raz pierwszy nie sposób poznać wszystkich jego atrakcji. Tutaj niemal każda budowla jest piękna, ma swoją bogatą historię i ciekawą architekturę. My to miasto zwiedzaliśmy wiele razy, a po tych wszystkich wizytach przedstawiamy Ci przewodnik po Krakowie, który ułatwi Ci planowanie i zwiedzanie grodu Kraka. 

Poznaj najlepsze atrakcje Krakowa, od których możesz zacząć poznawanie tego cudnego miasta. Poniżej znajdziesz je zaznaczone na mapie!1. Wawel w Krakowie 

Wawel to kawał polskiej historii, siedziba władców polskich, a także ich nekropolia, symbol polskiej kultury i tradycji. Tu od wieków mają miejsce ważne wydarzenia dla Polaków, najważniejszymi obiektami na tym wzgórzu są Zamek Królewski oraz Katedra Św. Wacława i Stanisława (pierwszy kościół romański w tym miejscu stanął już w XI wieku, wtedy też powstał pałac Kazimierza Odnowiciela, a Wawel stał się główną stolicą państwa). 

Wawel udostępniony jest turystom codziennie, wzgórze i dziedziniec zamkowy bezpłatnie, zaś wystawy we wnętrzach odpłatnie, m.in. Wawel Zaginiony czy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Na zamku organizowane są też ciekawe wystawy czasowe.

 
Zamek na Wawelu, ul. Wawel 5
Wawel
Wawel
Kraków Wawel
Kraków Wawel

2. Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie to jeden z największych i najpiękniejszych Rynków w Europie, z Sukiennicami w miejscu centralnym, Kościołem Mariackim z odnowionym ołtarzem Wita Stwosza i zabytkowymi kamienicami. Rynek został wytyczony w XIII wieku i od tego czasu pozostaje centralnym punktem miasta, bijącym sercem Krakowa. Jego wymiary to 200x200 metrów, a pod płytą zwiedzić można udostępnione podziemia. Między sukiennicami a Kościołem Mariackim wznosi się wysoki pomnik Adama Mickiewicza, zwany tu popularnie "Adasiem". To zwyczajowe miejsce spotkań młodzieży.

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

3. Podziemia Rynku w Krakowie 

Pod Rynkiem Głównym w Krakowie ciągnie się interesująca podziemna trasa turystyczna, która pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków, przy udziale najnowszej technologii. Wejście do podziemi znajduje się w Sukiennicach Krakowskich. 
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Podziemia Rynku w Krakowie
Podziemia Rynku w Krakowie

4. Kościół Mariacki w Krakowie

Słynny kościół Mariacki będący największą ozdobą krakowskiego rynku to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy romański kościół w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, obecna świątynia swe początki bierze w XIV wieku, zdobią je 2 wysokie wieże, ta wyższa była wieki temu strażnicą, od tamtej pory co godzinę wybija na niej hejnał. Kościół słynie z zabytkowego ołtarza Wita Stwosza.

Nic tak nie poprawia humoru jak piękna sukienka :)
W sklepie Limango znajdziesz wiele pięknych ubrań, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
 
Kościół Mariacki, plac Mariacki 5
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

5. Głowa w Krakowie

W pejzaż krakowskiego rynku wrosła już słynna głowa - jedna z młodszych atrakcji Krakowa. Ta rzeźba w formie ogromnej ludzkiej głowy to "Eros Bendato". Została podarowana miastu w 2005 roku przez jej autora - polskiego rzeźbiarza światowej klasy - Igora Mitoraja. Zażyczył on sobie, by właśnie stanęła na rynku. 

Tak się stało, choć początkowo pomnik ten budził wiele kontrowersji. Dziś przyjął się na dobre i liczba zaintersowanych turystów utwierdza, że był to jednak dobry pomysł. Autor rzeźby zmarł w Paryżu w 2014 roku. Jego rzeźby zdobią najważniejsze miasta Europy, zobaczyć je można także w Japonii czy Usa.

 
Głowa, Rynek
Głowa w Krakowie
Głowa w Krakowie

6. Ulica Grodzka w Krakowie

Grodzka to jedna z ważniejszych ulic w Krakowie, część Traktu Królewskiego, prowadząca z Rynku na Wawel. Zobaczysz tu często krakowskie dorożki. Przy Grodzkiej poustawiały się wspaniałe budowle, w tym dwie sakralne perełki - Kościół Św. Andrzeja ze strzelistymi wieżami oraz pokaźny Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

Ulica Grodzka
Ulica Grodzka

7. Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa powstało w 1899 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce, działa w 19 obiektach zabytkowych, m.in. w Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Fabryce Schindlera, Aptece Pod Orłem czy Synagodze Starej. Jeden z nowszy oddziałów to Rynek Podziemny, udostępniony turystom od 2010 roku. Najnowszy oddział natomiast to Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ulicy Fortecznej.Główna siedziba Muzeum mieści się na Rynku w Pałacu Krzysztofory pod adresem Rynek 35. To taki Kraków w pigułce, choć oczywiście polecam wszystkie oddziały tego potężnego Muzeum.

 
Muzeum Krakowa, Rynek 35 i inne ulice
https://muzeumkrakowa.pl/
Muzeum Krakowa
Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

8. Smocza Jama w Krakowie

Na Wawelu odwiedzić można krasową jaskinię jurajską, w której według legendy mieszkał straszny Smok Wawelski. Stąd zyskała miano Smoczej Jamy. Jaskinia dostępna jest odpłatnie, w sezonie turystycznym.

 
Smocza Jama, ul. Wawel 5
Smocza Jama
Smocza Jama

9. Smok Wawelski w Krakowie

Pomnik Smoka stoi na bulwarach nadwiślańskich, pod Wzgórzem Wawelskim. Smok zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze zamieszkującym pobliską Smoczą Jamę. Obecnie obok smoka stanęła i owieczka. To bardzo popularne miejsce w Krakowie, chętnie odwiedzane przez turystów.

Zgodnie z legendą smok bardzo długo terroryzował gród Kraka i wszyscy mieszkańcy mieli go już dość. Toteż dzielny i sprytny szewc Skuba podrzucił pod jamę potwora owcę wypchaną siarką. Głodny smok pożarł barana, a wkrótce po tym poczuł ogromne pragnienie. Rzucił się do Wisły i począł pić wodę tak długo, aż pękł. Tak niepozorny szewc pokonał bestię, a na pamiątkę tego wydarzenia w Krakowie ustawiono postać smoka.

 
Smok, Bulwar Czerwieński
Smok Wawelski
Smok Wawelski

10. Żydowski Kazimierz

Będąc w Krakowie nie można pominąć Kazimierza - historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dawniej osobne miasto, do tego położone na wyspie, dziś najbardziej klimatyczna część miasta Krakowa.Dobrze zachowane synagogi - m.in Synagoga Remu, Kupa i Synagoga Tempel oraz Muzeum w Starej Synagodze przenoszą turystów w świat judaizmu. Dodatkowo zaprasza tu mnóstwo ciekawych klubów i restauracji o niesamowitych wystrojach. Kazimierz w Krakowie to sceneria wielu filmów, w tym "Listy Schindlera".

Synagoga Remu jest nadal czynna, z regularnymi nabożeństwami, a obok zaprasza jeden z najstarszych kirkutów w Europie. Kompleks pochodzi z XVI wieku i jest dostępny odpłatnie, codziennie poza sobotami. Naprzeciw mieści się dawna synagoga Poppera, w której urządzono żydowską księgarnię Austeria. Przy Miodowej zaś czekają Synagoga Kupa z pięknym wnętrzem i najmłodsza Synagoga Tempel z efektowną fasadą, nadal czynna, ale z nabożeństwami odprawianymi okazjonalnie. Obie są miejscem wydarzeń podczas corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej, a na co dzień są odpłatnie dostępne dla zwiedzających, poza sobotami.

 
Kazimierz, ul. Szeroka, Miodowa, Józefa i inne
Kazimierz Krakowski
Kazimierz Krakowski
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Synagoga Tempel na Kazimierzu

Tutaj masz naszą propozycję spaceru po tej klimatycznej dzielnicy

12. Stara Synagoga na Kazimierzu

Ta najstarsza synagoga w Polsce powstała jeszcze w XV stuleciu, na wzór synagog niemieckich i czeskich. W kolejnym stuleciu przebudowano ją w stylu renesansowym. Niestety bardzo mocno ucierpiała w czasie wojny, ale później ją starannie odbudowano, zachowując rozkład sal modlitw - dla mężczyzn i osobną dla kobiet. 

We wnętrzach tych mieści się dziś  Oddział Muzeum Krakowa opowiadające historię Żydów, głównie krakowskich. Synagoga stoi w sercu Kazimierza, przy ulicy Szerokiej, w otoczeniu ciekawych restauracji oraz innych synagog. 
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Synagoga Stara na Kazimierzu
Synagoga Stara na Kazimierzu
Synagoga Stara na Kazimierzu
Synagoga Stara na Kazimierzu

13. Ogród Świateł

W Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, przy Alei Pokoju jesienią i zimą rozbłyska cudowna wystawa świetlna. Ogród Świateł to największy w Polsce Lighting Show, oparty na kanwie Alicji w Krainie Czarów, to trzeba zobaczyć 🙂 Po raz pierwszy Ogród zaświecił w 2020 roku.

 
Ogród Świateł, al. Pokoju 68
Alicja w Krainie Czarów Ogród Świateł
Alicja w Krainie Czarów Ogród Świateł

14. Ogród Doświadczeń w Krakowie

Ogród Doświadczeń znajdujący się w Parku Lotników Polskich, przy Alei Pokoju 68 to ciekawy park rozrywki z urządzeniami pokazującymi prawidła fizyki. To świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, zimą pięknie oświetlona.

 
Ogród Doświadczeń, al. Pokoju 68
https://www.mit.krakow.pl/ogrod/
Ogród Doświadczeń
Ogród Doświadczeń

15. Barbakan w Krakowie

Barbakan w Krakowie to najbardziej na północ wysunięta pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miasta, które tworzyły 3-kilometrowy pas podwójnych murów, z 47 basztami i 7 bramami, fosą oraz barbakanem. To gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami, stanowiąca wycinek koła o średnicy wewnątrz prawie 25 metrów i grubości murów ponad 3 metrów. Barbakan powstał pod koniec XV wieku

 
Barbakan, ul. Basztowa
Kraków
Kraków

16. Kopce w Krakowie

Miasto pochwalić może się aż 5. kopcami usypanymi bohaterom narodowym. Czyni to Kraków rekordzistą w Polsce w tym względzie. Są to: najpopularniejszy Kopiec Kościuszki, najstarsze Kopiec Wandy i Kopiec Krakusa, najwyższy Kopiec Józefa Piłsudskiego (35 metrów) oraz najmłodszy i najmniejszy Kopiec Jana Pawła II. Ten ostatni powstał w 1997 roku i mierzy 7 metrów wysokości.

 
Kopiec Kościuszki, al. Waszyngtona 1
Kopiec Wandy, ul. Ujastek Mogilski
Kopiec Kraka, ul. Maryewskiego
Kopiec Piłsudskiego, Las Wolski
Kopiec Jana Pawła II, ul. Księdza Pawlickiego 1
Kopiec Kościuszki, Wojtek
Kopiec Kościuszki, Wojtek

17. Rejsy po Wiśle

Po Wiśle - królowej polskich rzek, kursuje w Krakowie kilka statków oferujących rejsy w różne ciekawe miejsca miasta, np. do Tyńca. To ciekawa alternatywa do spaceru po mieście, by zobaczyć go z innej perspektywy.18. Kładka Ojca Bernatka w Krakowie

Kładka powstała w 2010 roku. To pieszo-rowerowa kładka w Krakowie przerzucona przez Wisłę. Łączy Kazimierz z Podgórzem. Nazwano ją imieniem o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w mieście. Kładka Bernatka to stalowy łuk o długości 145 metrów, do którego podwieszono 2 pomosty - dla pieszych i rowerzystów. Pomosty mają długość około 130 metrów. Całość waży ponad 700 ton.

 
Kładka Bernatka, ul. Mostowa
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka
Kładka Bernatka

19. Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu

Muzeum oferuje zabytkową Zajezdnię przy ulicy Św. Wawrzyńca oraz Hangar przy ulicy Os. 2 Pułku Lotniczego. W Muzeum zobaczysz zabytkowe tramwaje, a ponadto wystawę starych polskich samochodów, historii drukarstwa czy świetną multimedialną wystawę o szerokim zastosowaniu koła.

 
Muzeum Inżynierii
Zajezdnia, ul. Św. Wawrzyńca 15
Hangar, Os. 2 Pułku Lotniczego 26a

20. Balon widokowy w Krakowie

Loty balonem w Krakowie rozpoczynają się przy Bulwarze Wołyńskim, pozwalają spojrzeć na Kraków i szeroką okolicę z innej perspektywy. Balon wznosi się na wysokość około 150 metrów i zabiera jednorazowo 10 osób.

 
Balon, ul. Marii Konopnickiej, Bulwar Wołyński 28
Kraków
Kraków

21. Tramwaj Papieski

Tramwaj Papieski to linia nr 8, Jan Paweł II był blisko związany z Krakowem i turyści bardzo lubią odwiedzać miejsca mu drogie, papieski tramwaj łączy punkty, które odwiedzał papież w centrum miasta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

 
Tramwaj, ul. Franciszkańska, Dominikańska i inne

22. Okno Papieskie w Krakowie

Okno Papieskie znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej, to słynne w całej Polsce okno w Pałacu Biskupim w Krakowie, gdzie zawsze podczas pielgrzymek do Polski pojawiał się Papież Polak, dziś Święty Jan Paweł II, na nieformalnych rozmowach z młodzieżą. Obecnie w oknie tym widnieje wizerunek naszego Papieża.

 
Okno Papieskie, ul. Franciszkańska
Okno Papieskie w Krakowie
Okno Papieskie w Krakowie

23. Park Wodny w Krakowie

Park wodny przy ulicy Dobrego Pasterza to popularna, całoroczna atrakcja w mieście, oferująca sporo ciekawostek wodnych pod dachem.

 
Park Wodny, ul. Dobrego Pasterza 126

24. Świąteczny Kraków

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym wiele miejsc w Polsce stroi się na Święta. Pojawiają się światełka, ozdoby, instalacje świetlne. Tak jest też w Krakowie, warto przejść się po mieście w poszukiwaniu świątecznych akcentów, szczególnie ulicą Grodzką i na Rynku. Pojawiają się tam wówczas piękne, duże anioły, ogromna bombka, wielka choinka, światła uliczne czy pięknie wystrojone drzewka.

Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków
Świąteczny Kraków

25. Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Park Zdrojowy Mateczny w Krakowie to jedno z bardziej zielonych  miejsc w mieście. To tutaj w 2021 roku otwarto Pijalnię Zdrojową, w której można skosztować dwóch wód - bardziej zmineralizowanej wody Mateczny Zdrój i Anton o obniżonej mineralizacji. Nazwy pochodzą od Antoniego Matecznego - odkrywcy źródeł.

 
Krakowska Pijalnia Zdrojowa, ul. Wadowicka 1b

26. Opactwo w Tyńcu

Opactwo w Tyńcu to jeden z najstarszych klasztorów w Polsce, a może i najstarszy. Pierwsze romańskie zabudowania powstały tutaj już w XI wieku. Opactwo znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, ślicznie ulokowane nad Wisłą. Z tego powodu wychodzą tu magiczne zdjęcia, głównie o zachodzie słońca. Klasztor jest udostępniony do zwiedzania, a na miejscu czynny jest też sklepik ze specjałami oraz restauracja.

 
Opactwo, Benedyktyńska 37, Tyniec
Kraków Tyniec
Kraków Tyniec

27. Kościół na Skałce

Kościół na Skałce zwany też po prostu Skałką to okazały kompleks klasztorny paulinów z bazyliką św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zgodnie z tradycją uznaje się ją za sanktuarium męczeństwa Św. Stanisława. Choć prawdopodobnie zginął on na pobliskim Wawelu, to niektórzy wierzą, że to właśnie tutaj stracił życie słynny biskup krakowski.

Kościół stanowi też Panteon Narodowy, bowiem w jego podziemiach mieści się Krypta Zasłużonych, w której spoczywają słynni polscy poeci i artyści, m.in. Czesław Miłosz czy Stanisław Wyspiański.

 
Kościół na Skałce, ul. Skałeczna 15
Kościół na Skałce
Kościół na Skałce

28. Ulica Kanonicza w Krakowie

Moja ulubiona ulica w całym Krakowie, bardzo urokliwa, choć już też zadeptana, bo podoba się wielu turystom. Nadal jednak można trafić na spokojny moment i nacieszyć oczy piękną architekturą w towarzystwie kwiecia i ciekawych roślin doniczkowych. To też jedna z najstarszych jeśli nie najstarsza ulica w mieście

Kiedyś mieściła domy kanoników katedralnych czyli księży zarządzających katedrą. Do dziś stoi tu kilka cudnych, renesansowych i barokowych kamienic z zachwycającymi portalami, na które zawsze chętnie zwraca, uwagę. Kanonicza biegnie równolegle do ulicy Grodzkiej aż pod Wawel. Znajdziesz tu również kilka restauracji, ale raczej nie budżetowych. Pod numerem 19 mieści się Muzeum Archidiecezjalne.

Kanonicza w Krakowie
Kanonicza w Krakowie

29. Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik Adama Mickiewicza zwany popularnie Adasiem, stoi na Głównym Rynku. Odsłonięto go w 100. rocznicę urodzin wieszcza - 16 czerwca 1898 roku. Co prawda Adam Mickiewicz w Krakowie nigdy nie był, ale jego pomnik podnosił morale i wzmagał ducha narodowego. W czasie wojny zniszczony, potem zrekonstruowany i odsłonięty ponownie w 1955 roku. Pomnik wysoki na 10 metrów to tradycyjne miejsce spotkań Krakowian.

 
Adaś, Rynek Główny
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

30. Polonia Wax Museum

Wax Museum Kraków to jedno z ciekawszych muzeów figur woskowych w Polsce. Początkowo powstało przy Rynku, ale teraz siedzibę ma na ulicy Floriańskiej, bliżej Bramy. Zobaczysz tu sporo postaci ze świata polityki, filmu czy sportu. 

 
Wax Museum, ul. Floriańska 32
Muzeum figur woskowych
Muzeum figur woskowych

Mapa atrakcji Krakowa

Poniżej zaznaczyliśmy dla Ciebie atrakcje wymienione w tym artykule powyżej. Są tam tez wybrane restauracje i hotele. Mam nadzieję, że przyda Ci się mapa podczas planowania wyjazdu.

Gdzie zjeść w Krakowie?

Na Rynku Głównym i w jego okolicy czeka mnóstwo restauracji i knajpek. Nie wszystkie na wysokim poziomie. Polecam Wam Restaurację Boscaiola z włoskim jedzeniem przy ulicy Szewskiej. Jeszcze bardziej natomiast polecam Wam kulinarną wizytę na krakowskim Kazimierzu. Tutaj restauracji i klubów jest ogrom, są świetne, mają klimat, styl i mega smak. 

Spróbowaliśmy kilku z nich. W dawnym żydowskim domu modlitwy urządzono niezwykle uroczą restaurację Hevre, przy ulicy Beera Meiselsa. Ma świetny klimacik, zjedliśmy tu bardzo smaczne dania kuchni włoskiej i nie tylko. Fajne miejsce również do posiedzenia przy piwie czy winie, w sercu Kazimierza. Gdybyś chciał poznać wszystkie knajpy na Kazimierzu, mogło by się to źle skończyć dla Twojego portfela i żołądka. Jest tu ich naprawdę ogrom, a co jedna to ciekawsza. Na pewno warto odwiedzić Restaurację Pierwszy Stopień przy ulicy Krakowskiej. To modna knajpka z cudnym wystrojem i mnóstwem zieleni. Oczarowało mnie to wnętrze, podobnie jak sposób podania potraw. Smak też na wysokim poziomie. Głównie dania kuchni polskiej, polecam. No i jeszcze kultowe zapiekanki z Okrąglaka na Placu Nowym. Co okienko, to inna przygoda, a działają do 2.00-3.00 godziny nad ranem!

Restauracja Hevre na Kazimierzu
Restauracja Hevre na Kazimierzu
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Hevre na Kazimierzu
Restauracja Hevre na Kazimierzu

 

Noclegi w Krakowie

Kraków to jedno z największych miast w Polsce, do tego bardzo popularne wśród turystów z całego świata, toteż oferta noclegowa jest tutaj bardzo bogata. Poniżej poznasz wiele ofert noclegowych w Krakowie. Ja natomiast polecę Ci Qubus Hotel Kraków, bo mieliśmy okazję go przetestować. Akurat krakowski Qubus Hotel jest na bardzo wysokim poziomie, szczyci się bowiem 4. gwiazdkami. Pokoje może nas niczym nie zachwyciły, natomiast na długo w pamięci pozostają pyszne i bardzo zróżnicowane śniadania oraz przeszklony basen z cudownym widokiem na miasto. Coś co mnie jeszcze ujęło, to bezpłatne kursy stateczkiem po Wiśle, spod Hotelu pod Wawel.

Na Kazimierzu natomiast spaliśmy w Hotelu Great Polonia, w samym sercu tej żydowskiej dzielnicy, 200 metrów od Starej Synagogi. To bardzo wygodna i niezbyt droga baza przy zwiedzaniu Kazimierza, choć nocą słychać tętniące życie przy Okrąglaku 🙂 Śniadania trzeba sobie wykupić osobno, ale przez cały dzień można korzystać z kawy i wody w jadalni hotelu.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Hotel Great Polonia na Kazimierzu
Hotel Great Polonia na Kazimierzu

Nasz film o Kazimierzu

Zobacz też nasz film o Kazimierzu. Pospacerujemy tymi klimatycznymi uliczkami, zwiedzimy słynne synagogi i zjemy w pysznych restauracjach. Zapraszam!

Wielowiekowa historia Krakowa

Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu w tym mieście będącym jednym z najstarszych ośrodków w Polsce. To tutaj chadzali królowie, tutaj kwitła kultura i wzrastali artyści.

Wawel
Wawel

Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść najbardziej znaną, a przy tym najpiękniejszą trasą w Krakowie - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu poprzez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Wracając warto przejść się ulicą Kanoniczą - to wspaniały, uroczy zakamarek Krakowa, jakich zresztą tu nie brakuje. W 1978 roku Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Ulica Grodzka
Ulica Grodzka

Legendy krakowskie

Krakowskich legend jest bardzo wiele, a wśród nich są te słynne, znane niemal każdemu Polakowi, jak i mniej popularne. Jedną z bardziej znanych jest legenda o smoku Wawelskim. Zgodnie z nią smok bardzo długo terroryzował gród Kraka i mieszkańcy nie umieli sobie z nim poradzić. Szewc Skuba podrzucił pod jamę potwora barana wypchanego siarką. Gdy smok go pożarł, poczuł tak silne pragnienie, że rzucił się do Wisły. Pił wodę tak długo, aż pękł.

Legenda o krakowskich gołębiach

Przez wieki Kraków był wielokrotnie oblężony przez nieprzyjacielskie wojska, bowiem budził zazdrość u sąsiadów bliższych i dalszych. Jedno z oblężeń trwało już bardzo długo i mieszkańcy byli zatrwożeni o swój los. Zajrzał im głód w oczach. Zaczęli nawet jeść gołębie, ale że miasto z nich słynie, szybko zabroniono polowań na ptaki. Sytuacja jednak nadal się pogarszała. Mieszczanie wpadli na wspaniały pomysł, by wypuścić gołębie poza mury, z listami błagającymi o pomoc. Wszak ptaki nie znają ograniczeń, z jakimi borykają się ludzie i mogą frunąć w dal ponad oblężonym miastem i wrogiem.

Wypuszczono więc kilka gołębi, każdy w innym kolorze. Po kilku dniach wrócił pierwszy z nich z wiadomością "Odsiecz w drodze. Sześć dni marszu." Wielka radość opanowała miasto, kolejne wracające ptaki niosły podobne wieści, tym więcej otuchy i wiary pojawiło się w sercach Krakowian. Wieczorem przed dniem, w którym miała nadejść pomoc, na wieży kościoła usiadł biały gołąb. Nikt go już nie złapał, gdyż całe miasto szykowało się do ataku. Skoro świt uderzyli na wroga z taką siłą, jaką daje świadomość ratunku i pomocy. Zaskoczony nieprzyjaciel zaczął się wycofywać, pozostawiając wozy z jedzeniem i cennymi łupami. Kraków był znów wolny.

Wieczorem ktoś złapał białego gołębia i przeczytał wiadomość "Odsiecz zatrzymały rozlane rzeki. Poddajcie miasto."

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Legenda o Skarbach Krzysztoforskich

Na Rynku Głównym, u zbiegu ulicy Szczepańskiej stoi Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa. A czy wiecie, że ciągnie się pod nim labirynt piwnic? Sięgają aż do Kościoła Mariackiego. Legenda niesie, że czarnoksiężnik Krzysztof ukrył w tych lochach złoto, a pilnował ich sam diabeł. Pewnego dnia kucharka w pałacu chciała zabić koguta na obiad, ale ten uciekł w podziemia. Gdy go odnalazła, przyznał, że jest owym diabłem i za darowanie mu życia obsypie ją złotem. Miała tylko wrócić do pałacu bez oglądania się za siebie, by tajemnice lochów pozostały bezpieczne.
Ciekawość kobieca jednak wygrała i podarowane złoto zmieniło się w śmieci, a cały skarb pozostał w piwnicach pałacu.

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Krakowem

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Krakowa

Turyści najczęściej odwiedzają: Rynek w Krakowie, a potem Kopalnia Soli w Wieliczce i Kościół Mariacki w Krakowie.

Kraków
Rynek w Krakowie
Kraków Wawel
Wawel
Kraków Wawel
Kościół MariackiRynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Wieża Ratuszowa w Krakowie
Rynek w Krakowie Sukiennice
Ulica Grodzka
Rynek w Krakowie
Kraków
Rynek w Krakowie
Ulica Grodzka
Kanonicza
Kanonicza w Krakowie
Kanonicza w Krakowie
Kanonicza w Krakowie
Wawel
Wawel
Wawel
Synagoga Tempel na Kazimierzu
Kazimierz
Kazimierz
Restauracja Hevre na Kazimierzu
Kazimierz
Kazimierz
Synagoga Remu na Kazimierzu
Cmentarz Remu na Kazimierzu
Kazimierz
Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała
Wisła w Krakowie
Brama Floriańska
Floriańska
Floriańska
Rzeźba Matejki
Kazimierz Plac Wolnica
Restauracja Pierwszy Stopień
Restauracja Hevre na Kazimierzu
ulica Kanonicza
Kraków
Kraków
Kraków Wawel
Wawel Zaginiony
Ulica Kanonicza w Krakowie
Kraków Wawel
Kraków Rynek
Kraków collegium maius
kościół Św. Andrzeja
Kazimierz - Okrąglak
Kościół Św. Piotra i Pawła w Krakowie
Panteon
kościół sw. Anny
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Poniżej jest lista najpopularniejszych atrakcji, wg oceny naszych użytkowników!

Wasze opinie

Obiektywny
Naj... z naj.....w 100 %
Anna Piernikarczyk
Kraków zawsze jest dobrym pomysłem na spacer, choć jeśli możecie to unikajcie ciepłych weekendów, bo wtedy jest naprawdę sporo turystów 🙂 Na Kazimierzu nieco spokojniej 🙂
OTTO
Tu zawsze każdy znajdzie coś dla siebie, Kraków to nie tylko rynek i sukiennice 😉
turystka
Każdy znajdzie coś dla siebie
Frelka
najpiękniejsze miasto w Polsce ❤ uwielbiam ❤ mam nadzieję, że dane będzie mi tam kiedyś mieszkać ❤
krzysztofxp
miejsce ktore powinien każdy zobaczyć mnóstwem zabytków odwiedzanych przez turystów z całego świata
DominikPL
Super miejsce! Bardzo ciekawy jest zamek na Wawelu
oleander123

Piękne polskie miasto. Tylu ludzi ważnych stąd pochodzi lub spędziło część swojego życia.

Ali

Po 35 latach (kiedyś bardziej intensywnie, co najmniej dwa razy w roku, teraz rzadziej) ale za to zarówno za dnia jak i w nocy (noce muzeów - 2 razy) wydawałoby się, że cóz jeszcze można zobaczyć w Krakowie i z takim samym zachwytem jak za pierwszym razem odkt ywam, że znów nowe atrakcje, muzea wystawy itd. Magiczne miasto

perlator

I cóż tu pisać, miejsca zabraknie na suprlatywy

Michalina

Uwielbiam wracać i odkrywać na nowo to miasto

Hancysia

Ja również jestem z Krakowa i bardzo polecam odwiedzić to miasto 🙂 Zwłaszcza magiczny kazimierz 🙂 muzeum żywych motyli i operę Krakowską 🙂

Angelika/dzelka87 Trojanowska

Kraków to piękne i tajemnicze miasto. Jest tu wiele ciekawych i zadziwiających miejsc. Szczególnie polecam odwiedzenie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ciekawą i dość nową atrakcją jest lot balonem w celu obejrzenia całej panoramy Krakowa z wysokości 125 metrów. To na prawdę robi wrażenie. Jedynym minusem są ceny na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego jest bardzo drogie a zwiedzanie poszczególnych części zamku skromne w stosunku do ceny.

allmak86

Kraków mnie zawiód, co prawda piękne miasto, ale zabrakło tego klimatu. Ludzie starsznie nie mili, drogo i nie przyjemnie. Wawel piękny i wart zobaczenia ale to wszystko.

Lutodar

Ja też bardzo lubię Kraków.

turysta

Polecam Podgórze. Aby się tam znaleźć - z Kazimierza przechodzimy kładką Ojca Bernatka na drugą stronę Wisły. To obecnie najmodniejsze miejsce w Krakowie.

tonka

No tak Rynek to serce Krakowa. Tłum ludzi. Proponuję Kazimierz na wieczorny spacer albo rejs statkiem po Wiśle do Tyńca. No i muzea i muzea.

paweł rosiński

Kazimierz letnią wieczorową porą!!!.

Darek
Fakt widać w rynku reklamy jak wszędzie w każdym innym mieście w Polsce. Jednak widać też wiele zmian pozytywnych, gdzie remontowane są sypiące się do tej pory budynki zabytkowe i mieszkalne - to też wpływa na pozytywny wizerunek Krakowa.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023