Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie

(4.6 głosów: 429)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek Główny w Krakowie to symbol miasta, z pewnością jeden z najpiękniejszych i największych (200 x 200 m) średniowiecznych rynków w Europie. Przyciąga niesamowitą atmosferą, zabytkami, rozrywką. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Bazylika Mariacka

Nad Królewskim Rynkiem góruje Bazylika Mariacka, ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Prezbiterium kościoła z ołtarzem zwiedza się odpłatnie. Z wyższej wieży kościoła zwanej Hejnalicą, co godzinę rozbrzmiewa hejnał grany na żywo przez trębaczy. Na wieżę można wejść po drewnianych schodach, po zakupieniu biletu. Rozlega się stąd ładna panorama miasta. Wieża jest nieczynna od grudnia do kwietnia i jest dostępna dla osób od 8 roku życia.Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Sukiennice

Centralne miejsce na Rynku zajmują zabytkowe Sukiennice - średniowieczna budowla handlowa, do dziś służąca kupcom. Można tu kupić albo pooglądać przepiękne, często typowo polskie wyroby, od biżuterii, przez ubiory po np. szachy.

Na Rynku dumnie stoi pomnik wieszcza narodowego - Adama Mickiewicza, słodko nazywanym tu Adasiem. Jest to zwyczajowe miejsce spotkań ludzi umawiających się na tym wielkim placu.

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie

Wieża Ratuszowa

Z 70-metrowej Wieży Ratuszowej umiejscowionej na Rynku roztacza się szeroka panorama miasta, wewnątrz natomiast znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obecnie wieża jest jedyną pozostałością po Ratuszu i pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku.

Rynek w Krakowie - Wieża Ratuszowa
Rynek w Krakowie - Wieża Ratuszowa

Piękne na Rynku są także liczne Kamieniczki o bogatej historii, dodające uroku temu miejscu. W wielu z nich mieszczą się obecnie knajpki, także na zewnątrz.

Podziemia Rynku

Pod Rynkiem natomiast ciągną się Podziemia Rynku Głównego, udostępnione zwiedzającym w 2010 roku, jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wejście do nich znajduje się w Sukiennicach.Podziemia Rynku w Krakowie
Podziemia Rynku w Krakowie

Pałac Krzysztofory

W narożniku Rynku znajduje się Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa. To taki Kraków w pigułce, wystawy można oglądać na piętrach kamienicy oraz w jej podziemiach.

Rynek w Krakowie - Pałac Krzysztofory
Rynek w Krakowie - Pałac Krzysztofory

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: miejskie płatne

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kraków
Głowa w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Kraków Rynek
widok z piętra sukiennic
Kraków Małopolska
Perełka
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków rynki place unesco
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

tomtur
Na krakowskim rynku można się zgubić, można się tu spotkać z ukochaną osobą. Słychać tu rozmowy w językach z całego świata. Zawsze spotkacie co najmniej jednego mima. Zawsze możecie kupić świeże kwiaty u którejś z kwiaciarek. I zawsze panuje tu niesamowita atmosfera specyficzna dla takich miejsc.
DominikPL
Super miejsce!
Karolina

Potężny plac, przystrojony pięknymi kamienicami oraz sukiennicami. Miejsce z kategorii tych które w Polsce trzeba odwiedzić. Co jest bardzo fajne rynek tętni życiem do późnych godzin nocnych lub porannych.

Marta

Cudowne miejsce tętniące życiem przez cały czas. I to otoczenie.... miejsce z klimatem które koniecznie trzeba zobaczyć

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023