Ojcowski Park Narodowy - zamek Ojców

Ojcowski Park Narodowy

(4.8 głosów: 333)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ojcowski Park Narodowy - perełka nad perełkami Małopolski! Jak w kilku słowach opisać można to cudowne miejsce? Białe, sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, soczysta zieleń pięknie kontrastująca z jasnymi ostańcami kryjącymi jaskinie, malowniczo wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, bryczki z końmi i roześmiani turyści, a ponad głowami zabytkowe pensjonaty. Koniecznie odwiedź to miejsce i sprawdź czy i na Tobie zrobi tak mocne wrażenie!

Najmniejszy park narodowy w Polsce

OPN położony jest na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w Polsce południowej, w województwie małopolskim, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, choć ilością atrakcji nie ustępuje innym. Powstał w styczniu 1956 roku z inicjatywy profesora W. Szafera.Ojcowski Park Narodowy - Rękawica
Ojcowski Park Narodowy - Rękawica

Ojcowski Park rodzinny

Ojcowski Park Narodowy to wymarzony cel weekendowych spacerów zarówno we dwoje, jak i całą rodziną. Samochodem można dojechać jedynie do zamku w Ojcowie. Tutaj parking jest płatny (12 zł, czerwiec 2020), za to wstęp na teren Parku jest bezpłatny, a z parkingu już pieszo, rowerem, bądź bryczką, które czekają u wylotu doliny na chętnych turystów.

Spacer po dolinie przysparza wielu wrażeń estetycznych ze względu na wyjątkową urodę tego miejsca, które, choć nieraz pełne turystów, emanuje spokojem. Jest to też jedno z niewielu miejsc na Jurze, które spokojnie można zwiedzać z malutkimi dziećmi, gdyż przez całą dolinę prowadzi droga asfaltowa i wózek nie stanowi żadnego problemu. Można zabrać też psa ze sobą 🙂Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdziesz cenne zabytki architektury:

1. Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała to wspaniale zachowana budowla renesansowa, rodowe gniazdo Szafrańców, powstałe co najmniej w XIV wieku. Zamek udostępniony jest dla turystów przez cały rok (Oddział Muzeum na Wawelu).
www.pieskowaskala.plOjcowski Park Narodowy - zamek Pieskowa Skała
Ojcowski Park Narodowy - zamek Pieskowa Skała

2. Ruiny zamku w Ojcowie 

Zamek w Ojcowie powstał w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego jako ważny element fortyfikacyjny chroniący Krakowa. Prawdopodobnie już wcześniej istniał tutaj gród drewniano-ziemny. Król Kazimierz Wielki nazwał zamek Ociec u Skały na pamiątkę tułaczki swego ojca - Władysława Łokietka, a nazwa ta przetrwała do dziś w formie Ojców. Z dawnego zamku zachowały się obecnie jedynie resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża i brama wjazdowa. Można stąd obejrzeć panoramę całej Doliny Prądnika.

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

3. Ekspozycja Przyrodnicza im. Prof. Szafera OPN 

Muzeum OPN-u mieści się w zabytkowym "Hotelu Pod Łokietkiem" - dawnym budynku pouzdrowiskowym z 1860 roku. Ekspozycja jest nowoczesna i ciekawa, a sama siedziba pięknie odremontowana.

4. Kaplica "Na Wodzie"

Kaplica na Wodzie to niezwykle interesujący zabytek, znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Kaplica św. Józefa Robotnika stoi na betonowych podporach ponad potokiem. Co ciekawe, stało się tak ponoć dlatego, że w opozycji do zarządzenia cara Mikołaja II zabraniającego budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, kaplicę postawiono "na wodzie".

Ojcowski Park Narodowy - Kaplica na Wodzie
Ojcowski Park Narodowy - Kaplica na Wodzie

5. Kościół i pustelnia bł. Salomei w Grodzisku

Ciekawe historycznie wzgórze sterczące ponad drogą wiodącą z Ojcowa do Zamku Pieskowa Skała, z dawną pustelnią błogosławionej Salomei

Ostańce w Ojcowskim Parku Narodowym

Park obejmuje malowniczą, przepiękną Dolinę Prądnika, w której bardzo licznie nagromadziły się majestatyczne ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Dlaczego ostańce? Ano dlatego, że zbudowane są z odporniejszego materiału i ostały się mimo erozji wiatru i wody. A ten odporny materiał to wapienie jurajskie, które w dużej mierze oparły się zjawiskom krasowym. Najsłynniejsze ostańce w Ojcowskim PN to Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska czy Rękawica.

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

Jaskinie w OPN-ie

Na obszarze Parku występuje największe na Jurze skupisko jaskiń i grot, m.in. udostępnione dla turystów w okresie od kwietnia do października Grota Łokietka (12/ 419-08-01) i Jaskinia Ciemna (12/ 380-10-11). Wszystkie jaskinie stanowią dogodne siedlisko dla nietoperzy - małych niesamowitych latających ssaków poruszających się za pomocą echolokacji. Ponadto Ojcowski Park Narodowy stanowi siedlisko bardzo ciekawych gatunków flory i fauny, jak chociażby brzozy ojcowskiej czy chrząszczy biegaczy.

Ojcowski Park Narodowy - pod Jaskinią Ciemną
Ojcowski Park Narodowy - pod Jaskinią Ciemną

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych, m.in:

- Czerwony Szlak Orlich Gniazd, który na obszarze OPN-u ma długość 12,5 km. Wchodzi na teren Parku w Prądniku Korzkiewskim i biegnie dnem Doliny Prądnika, a od Bramy Krakowskiej do Grodziska podąża wspólnie ze szlakiem niebieskim.

Ciekawe obiekty na czerwonym szlaku w OPN: chata pustelnika w skałce Sukiennice, Źródło Miłości, Źródło Św. Jana, willa "Pod Koroną" i sąsiednia skałka Igła Deotymy, okazy brzozy ojcowskiej, ruiny zamku w Ojcowie, kaplica "Na Wodzie", kościół i pustelnia bł. Salomei na skale Długiej w Grodzisku, Maczuga Herkulesa oraz zamek w Pieskowej Skale. Pomiędzy Ojcowem a Pieskową Skałą stoi kilka młynów z końca XIX wieku.

Ojcowski Park Narodowy - widok z Góry Koronnej
Ojcowski Park Narodowy - widok z Góry Koronnej

- Zielony szlak: Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - willa "Pod Koroną" - Jaskinia Ciemna - Góra Okopy - Dolina Prądnika - Brama Krakowska - Park Zamkowy, 6 km.

Atrakcyjny pod względem widokowym szlak prowadzi przez Park Zamkowy obok dawnych hoteli "Pod Łokietkiem" (Ekspozycja) i "Pod Kazimierzem", a dalej najpierw drogą do kasy Jaskini Ciemnej, a następnie ostro w górę do samej Jaskini. Ponad Jaskinią szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy ze śladami wałów ziemnych. Dalej szlak zielony ponownie schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa.

- Czarny szlak: Złota Góra (parking) - Park Zamkowy - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka, około 3 km.

Szlak prowadzi najkrótszą drogą do najczęściej odwiedzanego obiektu w Ojcowskim Parku Narodowym - Groty Łokietka. Odległość od Parku Zamkowego to 2,6 km (45 minut).

Gdzie zjeść w Ojcowskim Parku Narodowym?

Najbardziej kultowe miejsce w całym Parku to Pstrąg Ojcowski. To rodzinna hodowla, która uratowała historyczne stawy przed zagładą i zapomnieniem. Dziś to bardzo smaczna, zdrowa i popularna miejscówka, gdzie każdy chętnie sięga po wędzonego lub grillowanego pstrąga. Dodatkami zaś nie są frytki, a pyszny chlebek i kapusta kiszona w towarzystwie ogórków kiszonych. Tak, jak u babci, zdrowo i smacznie.

Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski

Obok pstrągarni warto wspiąć się na skałkę Jonaszówka, z której roztacza się widok na wieś Ojców i ruiny zamku. Następnie szlak prowadzi obok domu "Pod Berłem", przez Ostry Kamień na Górę Chełmową z Jaskinią Łokietka. Wracać można szlakiem niebieskim do Bramy Krakowskiej, a dalej do centrum Ojcowa.

Jonaszówka
Jonaszówka
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Trasa piesza w Ojcowskim Parku Narodowym

Propozycja trasy na cały dzień, choć sam spacer zajmie około 3-4 godzin. Łącznie ma około 8 kilometrów, z czego 2 kilometry prowadzi przez górski szlak (można go pominąć i wtedy trasa dostępna jest dla rodzin z małymi dziecmi w wózkach i dla osób niepełnosprawnych). Do czasu przejścia należy doliczyć czas na zwiedzanie kilku obiektów robienie zdjęć, odpoczynek itp. Samochód zostawiamy na parkingu pod zamkiem w Ojcowie. Parking jest płatny (12 zł w 2020 roku), a w dni wolne od pracy może być pełny, więc lepiej wybrać się wcześnie rano. Jeżeli będzie pełny, to zostaje parking w Złotej Górze, ale to niestety dodatkowo 1,5 km spaceru. Zamek widać z parkingu, więc to tam wybierzemy się na początek. Warto zwiedzić zamek, jeżeli nie dla samych wystaw wewnątrz budynków, to na pewno dla widoku z platformy widokowej. Zwiedzanie zamku powinno zająć jakieś 30 minut. Po zwiedzeniu zamku idziemy w kierunku Muzeum OPN, gdzie możemy zobaczyć ekspozycję przyrodniczą. Dalej idziemy prosto, czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd (nie na główną drogę), gdzie możemy podziwiać zabytkowe pensjonaty tego starego uzdrowiska. Dochodzimy do restauracji Pstrąg Ojcowski, w której możemy skosztować słynnego wędzonego lub grillowanego pstrąga - tym bardziej, że przed nami dość długa droga 🙂 Po posiłku warto wspiąć się na skałę Jonaszówkę (czarnym Szlakiem Groty Łokieta, frament niedostępny dla wózków), skąd roztacza się piękny widok na wieś i ruiny zamku.

Przechodzimy na główną drogę, na zielony szlak, po drodze mijamy Panieńskie Skały i Igłę Deotymy. Idziemy wraz ze szlakiem i skręcamy w kierunku Jaskini Ciemnej. Szlak prowadzi dość stromo pod górę, ale jest on bardzo dobrze utrzymany (nie jest dostosowany do wózków z dziećmi). Tak dochodzimy do Jaskini Ciemnej. Zwiedzanie Jaskini Ciemnej to dodatkowa adrenalina, bo nie ma tutaj oświetlenia - zwiedzamy ją ze świeczkami w dłoni 🙂 Wejście do jaskini jest co 40 minut, a zwiedzania nie można wcześniej umówić i zarezerwować terminu, więc trzeba to wziąć pod uwagę podczas planowania wizyty. Za Jaskinią Ciemną idziemy dalej wzdłóż zielonego Szlaku Jaskini Ciemnej, by wspiąć się na Górę Okopy. Po drodze mijamy parę punktów widokowych na skałę Rękawicę i piękną Dolinę Prądnika - tutaj można chwilę odpocząć. Na samej Górze Okopy jest kolejny piękny punkt widokowy - tutaj chyba najładniej widać wijącą się wstęgę Prądnika. Z góry schodzimy mijając grodzisko i kolejne jaskinie. Cały czas wzdłuż zielonego szlaku. Tak dochodzimy do czerwonego Szlaku Orlich Gniazd i wracamy nim na prawo, ale to nie koniec atrakcji na dzisiaj. Niedaleko jest super kawiarnia Niezapominajka z pięknym widokiem i równie pysznymi słodkościami. Szlak prowadzi nas do Źródełka Miłości - bo kochania nigdy za wiele 🙂 Dalej obowiązkowe przejście przez Bramę Krakowską i znów wracamy na czerwony szlak - chwilę główną drogą, a potem na lewo przy lesie. Za stawami przechodzimy przez mostek by nie wracać tą samą drogą do parkingu pod zamkiem.

Zalety
  • Piękna sceneria
  • Bezpłatny wstęp
  • Asfaltowa droga dla wózków, bez ruchu samochodowego
Wady
  • Latem w weekendy trudno znaleźć miejsce parkingowe

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne codziennie przez cały dzień
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: 12 zł

Adres

Ojcowski Park Narodowy
Ojców 9, Sułoszowa
tel. 12/ 389-20-05
www.ojcowskiparknarodowy.pl

GPS: 50°11'49N, 19°49'46E

TOP 8 atrakcji w pobliżu

W pobliżu (maksymalnie 20 kilometrów) koniecznie zobacz te atrakcje. Tutaj zobaczysz najlepsze atrakcje w promieniu 50 kilometrów

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ojcowski Park Narodowy - zamek Pieskowa Skała
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - źródełko Miłości
Ojcowski Park Narodowy
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie
Pustelnia Bł. Salomei
Pustelnia Bł. Salomei
Zamek w Ojcowie
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Brama Krakowska
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Zamek Pieskowa Skała
Maczuga Herkulesa
Ojcowski Park Narodowy
Dolina Prądnika
Igła Deotymy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy Skały Koronne
Ojców
Ojcowski Park Narodowy
Kaplica na Wodzie
Ojców
50°11'49N, 19°49'46E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Kamilos
Piękne miejsce polecam
Janusz1468@gmail.com
Bardzo ładne miejsce na spacer.
OTTO
Jest co zwiedzać w tym zamku w przeciwieństwie do reszty zaków Orlich gniazd
Surykatka Time
Super miejsce, świetne na rodzinny odpoczynek, przepiękne zamki, i szlaki.
tomtur
Ojcowski Park Narodowy jest mały ale robi wielkie wrażenie, Jeśli nie ma akurat tłumów turystów to odpoczywa się tam świetnie.
DominikPL
Polecam
Karolina Snowarska

Piekne miejsce

emil

Wspaniałe miejsce na weekendowy wypad!

Paweł

Byliśmy tam z rodzinką na wycieczce w ostatni weekend.Rewelacja. Wstyd się przyznać bo mieszkamy na Jurze i wszystkie okoliczne ruiny/skałki  znamy jak własną kieszeń ale w OPN nigdy nie byłem. Spaliśmy na polu namiotowym "Złota Góra" cena przystępna (30 za samochód, namiot, 3 osoby) ubikacje i prysznic w cenie.

Lucy i Tom

Ostatnio zwiedzałam Ojców zimą w zeszłym roku. Też mogę polecić 🙂

 

Anna Piernikarczyk

Właśnie Pawle, zauważyłam że jesteś z Jury (znaczek dziś wysyłam 🙂 ), to czekamy na nowości i aktualności z Jury wszelakie, nie wiem czy już wiesz, ale to mój konikowy obszar w Polsce 🙂

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022