W Jaskini Łokietka, Marcin_Henioo
Jaskinia Łokietka
(4.5 głosów: 185)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Najsłynniejsza jaskinia na Jurze

Jaskinia Łokietka w Ojcowie zwana inaczej Jaskinią Królewską czy Jaskinią Czajowską to najpopularniejsza jaskinia na Jurze i jedna z popularniejszych w całej Polsce, udostępniona dla turystów. Znajduje się w obrębie malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, na Chełmowej Górze, około 125 m ponad dnem Doliny Sąspowskiej. Jest to największa spośród wszystkich znanych jaskiń w Parku. Jej długość wynosi 320 m.

Legenda o Grocie Łokietka

Według bardzo prawdopodobnej legendy w grocie tej ukrywał się sam książę Władysław Łokietek przed wojskami Wacława II. Ten czeski król, na przełomie XIII i XIV wieku zaatakował Polskę i zajął Kraków. Wtedy władca tych ziem - książę Władysław zmuszony był do ucieczki. Postanowił schronić się właśnie w Ojcowie, w grocie. Władcę uratował pająk, bowiem w otworze jaskini uwita była ogromna sieć i dzięki tej pajęczynie wydawała się nie zamieszkana i zapomniana. Wojska Wacława odjechały, a Łokietek bezpiecznie przetrwał we wnętrzu groty.Jak to możliwe? Władca został do jaskini spuszczony na linie wąskim otworem od strony stropu. Miejscowa ludność przynosiła mu jedzenie i tak to do dzisiaj w tej ojcowskiej jaskini komory noszą nazwy związane z władcą. Jest tu Kuchnia Łokietka, Sypialnia z łożem Łokietka, gdzie spał oraz Sala Rycerska, w której żołnierze przysięgali mu wierność. Po tych wydarzeniach Łokietek wrócił do Krakowa i zasiadł na tronie, a jaskinię nazwano Grotą Łokietka lub też Jaskinią Królewską. Do dziś duży otwór prowadzący do groty jest zamknięty pajęczyną, ale metalową. Taką formę przybrała brama wejściowa 🙂

Grota Łokietka, Wojtek
Grota Łokietka, Wojtek

Zwiedzanie Jaskini Łokietka

Zwiedzanie Groty Łokietka w Ojcowie odbywa się od kwietnia do października. Tylko z przewodnikiem, po zakupieniu biletu. Jaskinia jest łatwa i wprawdzie jest tu zainstalowane elektryczne oświetlenie, ale własne źródło światła również nie zawadzi. W ten sposób można dostrzec więcej szczegółów. Pamiętaj o stosownym ubraniu w letnie upały, gdyż temperatura wewnątrz wynosi około 10 stopni Celsjusza. Składa się ona z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni. Szata naciekowa jaskini jest niestety uboga. Występują tu na ogół nieduże stalaktyty rurkowe oraz żeberka. Ściany są pokryte polewami. Zwiedzanie trwa około 30 minut.

Dojście do Jaskini

Jaskinia znajduje się w Dolinie Sąspowskiej, nieco na uboczu. Można tu dojść szlakiem niebieskim koło Bramy Krakowskiej i przez Wąwóz Ciasne Skałki lub krótszym czarnym szlakiem z parkingu w Ojcowie. Zimą przed jaskinią tworzą się ciekawe stalagmity lodowe zwane chłopkami lodowymi. 

wnętrze Groty Łokietka, Paweł
wnętrze Groty Łokietka, Paweł

Szlak Łokietka

Szlak Łokietka biegnący w Ojcowskim Parku Narodowym, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oznaczony jest kolorem czarnym i ma długość 3 km.

Z centrum Ojcowa podążamy do wylotu doliny Sąspowskiej, gdzie skręcamy na drewniany mostek, by wspiąć się na Górę Chełmową (478 m n.p.m.). Stąd roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika. Dalej wędrujemy przez las, mijamy Jaskinię Psią, Jaskinię Wilczy Dół i docieramy do otworu Groty Łokietka.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-X codziennie 9.00-19.00
Bilety: normalny 26 zł, ulgowy 13 zł
Parking: płatny pod zamkiem, 8 zł za cały dzień, Złota Góra 5 zł za cały dzień, płatne przez cały rok, codziennie, w parkomatach
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: http://www.grotalokietka.pl/

Adres

Grota Łokietka
szlak czarny lub niebieski, Ojców

GPS: 50°12'6N, 19°49'8E

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jura Krakowsko Częstochowska Ojców
Ważna
wstęp płatny czynne sezonowo podziemia jaskinie parking płatny groty jaskinie udostępnione
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023