Zagłosuj na nas!
Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn

(4.4 głosów: 139)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Rabsztyn, a właściwie jego pięknie zrekonstruowane ruiny, wznoszą się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Rabstein, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę. Zapraszamy Cię więc na opowieść o twierdzy na Kruczej Skale!


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Zwiedzanie zamku Rabsztyn na Jurze

Od maja 2015 roku zamek Rabsztyn był dostępny dla turystów, ale w roku 2019 i 2020 znów z powodu remontu pozostawał zamknięty. Obecnie opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Otwarcie zamku Rabsztyn dla turystów nastąpiło wiosną 2021 roku. Na turystów w budynku bramnym czeka niewielka ekspozycja poświęcona historii zamku, zaprezentowano tu przestrzenną makietę zamku, kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych na zamku. Nowością jest zwiedzanie częściowo zrekonstruowanego zamku górnego i baszty, na której znajduje się taras widokowy i balkon oraz niewielkie więzienie. Natomiast w odgruzowanych piwnicach pałacu z XVII wieku powstała kawiarnia, a także kasy i ubikacje. Na dziedzińcu stanął kamienny amfiteatr na plenerowe wydarzenia. Za parę lat natomiast zostaną też udostępnione dla zwiedzających zabudowania gospodarcze zamku średniego - dawna łaźnia i kuchnia, już tutaj prowadzi się prace w oszklonym pawilonie.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Imprezy na zamku Rabsztyn

Na zamku Rabsztyn co roku w lipcu organizowane są Turnieje Rycerskie, działa tu również Bractwo Rycerskie "Kruk". Jesienią natomiast sporo turystów pod zamek przyciąga Juromania - święto Szlaku Orlich Gniazd, kiedy organizowane są rekonstrukcje bitew i dostępne są inne atrakcje.Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego

Historia zamku Rabsztyn

Zamek w Rabsztynie powstał już pod koniec XIII wieku, jako drewniana budowla. Stanął na Wzgórzu Rabsztyńskim czyli Kruczej Skale o wysokości ponad 440 metrów. W kolejnym stuleciu król Kazimierz Wielki wzniósł tutaj murowaną twierdzę, która z czasem została rozbudowana. W XVII wieku składała się najprawdopodobniej z czterech części - zamku górnego, średniego i dolnego oraz renesansowego pałacu. Droga dojazdowa do zamku w Rabsztynie prowadziła od północy, gdzie nadal widoczne są ślady mostu zwodzonego. Od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem i pałacem. Największych zniszczeń na zamku dokonali Szwedzi w XVII wieku, podczas słynnego potopu, niedługo po tym, jak wybudowano tu okazały, renesansowy pałac. Potem warownia już nigdy nie została całkowicie odbudowana. Wysoka baszta zamku gotyckiego przetrwała co prawda najazd szwedzki, ale na przełomie XIX i XX wieku rabusie szukający skarbów wysadzili ją w powietrze. Tak w ruinie tkwił zamek jeszcze przez cały wiek XX.

Chata Kocjana
Chata Kocjana

W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn mające na celu ratowanie tej wspaniałej budowli od całkowitego zniszczenia. Dziś budowla jest pięknie zrewitalizowana, częściowo zrekonstruowana, odbudowano budynek bramny zamku dolnego oraz zamek górny. W czasie ostatnich badań archeologicznych na terenie zamku archeolodzy odnaleźli wiele artefaktów, m.in. na zamku górnym dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym ogrzewano zamek. Ponadto odnaleziono wiele elementów kamieniarki czy monety.Chata Kocjana

Niedaleko zamku, przy parkingu można zwiedzać Chatę Kocjana, w której powstała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne
V, VI VIII wt-pt 10.00-18.00, sb-nd 10.00-19.00
VII wt-pt 10.00-18.00, sb-nd 10.00-20.00
IX, X wt-pt 10.00-17.00, sb-nd 10.00-18.00
XI-IV nieczynne
Bilety: wt-pt normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
sb-nd normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Bilety weekendowe zapewniają usługi przewodników, którzy czekają o godzinach: 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00
Parking: 5 zł za cały dzień
Z parkingu na zamek jest 500 metrów, dojazd do zamku, jak i sam zamek nie jest zbytnio przystosowany dla wózków, lepiej sprawdzi się nosidło

Adres

Zamek Rabsztyn - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, Rabsztyn
tel. 32/ 706 52 36 - rezerwacje, przewodnicy
32/ 706 52 31 - kasa
http://zamekrabsztyn.pl

GPS: 50°17'59N, 19°35'34E

Zamek Rabsztyn na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
50°17'59N, 19°35'34E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Uwielbiam zamki a najbardziej te jurajskie. Cieszę się, że Rabsztyn przeszedł rewitalizację. Jeżeli byłeś tam dawno temu to z pewnością warto znów odwiedzić to miejsce.
Anna Piernikarczyk
29 maja 2021 zamek otwarł się po latach dla turystów, został ładnie zrewitalizowany i częściowo zrekonstruowany, kawka na tarasie i pyszne ciacho sprawiły, że wizyta to sama przyjemność, nawet da tych, co nie odwiedzają Jury zbyt często 🙂
kisiello86

świetne miejsce i coraz bardziej zadbane.

Zamek Rabsztyn na blogu

Zapraszamy na relację z Juromanii - święta Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania zaprosiła turystów już po raz czwarty na naszą ulubioną Jurę 🙂 Nie mogło i nas tam zabraknąć, tym bardziej, że jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia! Zobaczcie, jak świetnie można się zabawić na tym święcie, kiedy mania zwiedzania i dobrej zabawy ogarnia cały region!

21 wrzesień 2021 14:33

Zamek Rabsztyn z kawą i pysznym ciachem!

Wędrujemy po Jurze już wiele lat, zwiedziliśmy w tym czasie sporo zamków i to niejednokrotnie. I powiem Wam, że zamki jurajskie uwielbiamy, wiecie to dobrze, ale nie zdarza się często, żeby na jurajskim szlaku móc wypić na zamku kawę z pysznym ciastem. Z rozkoszą wypiliśmy ją pod chmurką, na tarasie, z cudnym widokiem na gotycką basztę zamku Rabsztyn i inne zrekonstruowane mury twierdzy na Kruczej Skale pod Olkuszem. Zobacz naszą relację 🙂

21 lipiec 2021 10:55

Srebrne Miasto na złotym jurajskim szlaku

Spieszmy się zwiedzać muzea, tak szybko nam je zamkną... !!!

Cieszę się niezmiernie, że już 9. tydzień udaje nam się realizować projekt Jurajskie Szlaki Jesienne bez większych przeszkód, mimo trudnej sytuacji wokoło. Dzisiaj zapraszam Was do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, ale i do jego pięknej, jurajskiej okolicy. 

Odwiedziliśmy aż 9 obiektów, zobacz je w naszej relacji i filmowej opowieści, prosimy jak zawsze o łapki w górę 🙂

05 listopad 2020 10:21
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021