Zamek Rabsztyn - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, Rabsztyn
tel. 32/ 494-39-66
http://zamekrabsztyn.pl

50°17'59" N, 19°35'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

W 2020 zamek nieczynny z powodu remontu
Otwarcie dla turystów ma nastąpić w kwietniu 2021
Parking: bezpłatny

Wznoszące się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza okazałe ruiny zamku są śladem pięknej niegdyś królewskiej średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku.Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Zwiedzanie zamku Rabsztyn

Od maja 2015 roku zamek Rabsztyn był dostępny dla turystów, ale w roku 2019 i 2020 znów z powodu remontu pozostawał zamknięty. Dziś opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Otwarcie zamku Rabsztyn dla turystów ma nastąpić w kwietniu 2021 roku. Na turystów w budynku bramnym czeka niewielka ekspozycja poświęcona historii zamku, zaprezentowano tu przestrzenną makietę zamku, kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych na zamku.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Nowością będzie zwiedzanie częściowo zrekonstruowanego zamku górnego i baszty, na której znajduje się taras widokowy i balkon oraz niewielkie więzienie. Natomiast w odgruzowanych piwnicach pałacu z XVII wieku powstanie kawiarnia, a także kasy i ubikacje. Na dziedzińcu powstał kamienny amfiteatr na plenerowe wydarzenia.Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn baszta zamku górnego

Za parę lat natomiast zostaną też udostępnione dla zwiedzających zabudowania gospodarcze zamku średniego - dawna łaźnia i kuchnia, już tutaj prowadzi się prace w oszklonym pawilonie.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Imprezy na zamku Rabsztyn

Na zamku Rabsztyn co roku w lipcu organizowane są Turnieje Rycerskie, działa tu również Bractwo Rycerskie "Kruk". Jesienią natomiast sporo turystów pod zamek przyciąga Juromania - święto Szlaku Orlich Gniazd.Zamek Rabsztyn podczas Juromani
Zamek Rabsztyn podczas Juromani

Historia zamku

Zamek w Rabsztynie rozbudowywany w ciągu wieków m.in. przez Kazimierza Wielkiego, składał się najprawdopodobniej z czterech części - zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. Do dzisiaj największe fragmenty murów zachowały się w części pałacowej.

Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego

Droga dojazdowa do zamku w Rabsztynie prowadziła od północy, gdzie nadal widoczne są ślady mostu zwodzonego. Od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem i pałacem.

Największych zniszczeń na zamku dokonali Szwedzi w XVII wieku, niedługo po tym, jak wybudowano tu okazały, renesansowy pałac. Potem warownia już nigdy nie została całkowicie odbudowana. Wysoka baszta zamku gotyckiego przetrwała co prawda najazd szwedzki, ale na początku XX wieku rabusie szukający skarbów wysadzili ją w powietrze.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn mające na celu ratowanie tej wspaniałej budowli od całkowitego zniszczenia. Budowla jest częściowo zrekonstruowana, odbudowano budynek bramny zamku dolnego oraz zamek górny.

W czasie ostatnich badań archeologicznych na terenie zamku archeolodzy odnaleźli wiele artefaktów, m.in. na zamku górnym dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym ogrzewano zamek. Ponadto odnaleziono wiele elementów kamieniarki czy monety.

Zamek Rabsztyn - ruiny pałacu
Zamek Rabsztyn - ruiny pałacu

Chata Kocjana

Niedaleko zamku, przy parkingu można zwiedzać Chatę Kocjana, w której powstała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2.

Zamek Rabsztyn Zamek Rabsztyn Zamek Rabsztyn Zamek w Rabsztynie Zamek Rabsztyn Zamek Rabsztyn Zamek Rabsztyn Zamek Rabsztyn

Rabsztyn noclegi

Rabsztyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
kisiello86 Weekendowy turysta 30 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-14 na

świetne miejsce i coraz bardziej zadbane.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021