Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn

(4.4 głosów: 135)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Rabsztyn, a właściwie jego pięknie zrekonstruowane ruiny, wznoszą się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku.Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Zwiedzanie zamku Rabsztyn

Od maja 2015 roku zamek Rabsztyn był dostępny dla turystów, ale w roku 2019 i 2020 znów z powodu remontu pozostawał zamknięty. Dziś opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Otwarcie zamku Rabsztyn dla turystów ma nastąpić w maju 2021 roku. Na turystów w budynku bramnym czeka niewielka ekspozycja poświęcona historii zamku, zaprezentowano tu przestrzenną makietę zamku, kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych na zamku.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Nowością będzie zwiedzanie częściowo zrekonstruowanego zamku górnego i baszty, na której znajduje się taras widokowy i balkon oraz niewielkie więzienie. Natomiast w odgruzowanych piwnicach pałacu z XVII wieku powstanie kawiarnia, a także kasy i ubikacje. Na dziedzińcu powstał kamienny amfiteatr na plenerowe wydarzenia.Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn baszta zamku górnego

Za parę lat natomiast zostaną też udostępnione dla zwiedzających zabudowania gospodarcze zamku średniego - dawna łaźnia i kuchnia, już tutaj prowadzi się prace w oszklonym pawilonie.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Imprezy na zamku Rabsztyn

Na zamku Rabsztyn co roku w lipcu organizowane są Turnieje Rycerskie, działa tu również Bractwo Rycerskie "Kruk". Jesienią natomiast sporo turystów pod zamek przyciąga Juromania - święto Szlaku Orlich Gniazd.Zamek Rabsztyn podczas Juromani
Zamek Rabsztyn podczas Juromani

Historia zamku

Zamek w Rabsztynie rozbudowywany w ciągu wieków m.in. przez Kazimierza Wielkiego, składał się najprawdopodobniej z czterech części - zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. Do dzisiaj największe fragmenty murów zachowały się w części pałacowej.

Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego

Droga dojazdowa do zamku w Rabsztynie prowadziła od północy, gdzie nadal widoczne są ślady mostu zwodzonego. Od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem i pałacem. Największych zniszczeń na zamku dokonali Szwedzi w XVII wieku, niedługo po tym, jak wybudowano tu okazały, renesansowy pałac. Potem warownia już nigdy nie została całkowicie odbudowana. Wysoka baszta zamku gotyckiego przetrwała co prawda najazd szwedzki, ale na początku XX wieku rabusie szukający skarbów wysadzili ją w powietrze.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn mające na celu ratowanie tej wspaniałej budowli od całkowitego zniszczenia. Budowla jest częściowo zrekonstruowana, odbudowano budynek bramny zamku dolnego oraz zamek górny. W czasie ostatnich badań archeologicznych na terenie zamku archeolodzy odnaleźli wiele artefaktów, m.in. na zamku górnym dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym ogrzewano zamek. Ponadto odnaleziono wiele elementów kamieniarki czy monety.

Zamek Rabsztyn - ruiny pałacu
Zamek Rabsztyn - ruiny pałacu

Chata Kocjana

Niedaleko zamku, przy parkingu można zwiedzać Chatę Kocjana, w której powstała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek w Rabsztynie
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

W 2020 zamek nieczynny z powodu remontu
Otwarcie dla turystów ma nastąpić w maju 2021
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek Rabsztyn - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, Rabsztyn
tel. 32/ 494-39-66
http://zamekrabsztyn.pl

GPS: 50°17'59N, 19°35'34E

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°17'59N, 19°35'34E
26 wrzesień 2019
07 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
17 maj 2021 19:48
Uwielbiam zamki a najbardziej te jurajskie. Cieszę się, że Rabsztyn przeszedł rewitalizację. Jeżeli byłeś tam dawno temu to z pewnością warto znów odwiedzić to miejsce.
Anna Piernikarczyk
17 maj 2021 18:01
29 maja 2021 zamek otwiera się po latach dla turystów, został ładnie zrewitalizowany
kisiello86
14 maj 2017 21:33

świetne miejsce i coraz bardziej zadbane.

Zamek Rabsztyn na blogu

Srebrne Miasto na złotym jurajskim szlaku

Spieszmy się zwiedzać muzea, tak szybko nam je zamkną... !!!

Cieszę się niezmiernie, że już 9. tydzień udaje nam się realizować projekt Jurajskie Szlaki Jesienne bez większych przeszkód, mimo trudnej sytuacji wokoło. Dzisiaj zapraszam Was do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, ale i do jego pięknej, jurajskiej okolicy. 

Odwiedziliśmy aż 9 obiektów, zobacz je w naszej relacji i filmowej opowieści, prosimy jak zawsze o łapki w górę 🙂

05 listopad 2020 10:21

XIII Turniej Rycerski na Zamku Rabsztyn

Od lat pierwszy weekend lipca to czas zmagań dzielnych wojów i licznych atrakcji dla spragnionych rozrywek mieszczan. A wszystko to na zamku w Rabsztynie, na Jurze, gdzie 1 i 2 lipca odbywać się będzie już XIII Turniej Rycerski, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Polskie Szlaki.pl objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem, dlatego już dziś zapraszamy serdecznie na barwny i ciekawy Turniej. …

21 czerwiec 2017 09:02

Inauguracja sezonu na Zamku Rabsztyn

29 kwietnia 2017 otwarcie sezonu na Zamku Rabsztyn W sobotę 29 kwietnia zapraszamy do zamku Rabsztyn na Jurze, gdzie odbędzie się Inauguracja Sezonu Turystycznego 2017. Impreza rozpoczyna się o godzinie 10.00 i aż do 18.00 turyści będą mogli skorzystać z akcji „Zamek Rabsztyn za złotówkę”, której będą towarzyszyły prezentacje multimedialne i quizy. O godzinie 11.30 zaplanowano dodatkowo …

18 kwiecień 2017 13:54
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację