Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek Rabsztyn, a właściwie jego pięknie zrekonstruowane ruiny, wznoszą się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś, królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. 

Przez lata nieco zapomniany, dziś pięknie zrewitalizowany i z pomysłem przygotowany dla turystów, którzy są tu mile widziani przez cały rok (zimą tylko w weekendy). Zapach kawy i pyszne ciacho w nowej kawiarni zrobiły robotę i szybko przyciągnęły na zamek wielu turystów. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Rabenstein, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę. W Europie jest kilka miast, dzielnic czy zamków o tej nazwie. W średniowieczu określano nią miejsce kaźni. Zapraszamy Cię na opowieść o podolkuskiej twierdzy na Kruczej Skale!

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Zwiedzanie zamku Rabsztyn na Jurze

Od maja 2015 roku zamek Rabsztyn był dostępny dla turystów, ale w roku 2019 i 2020 znów z powodu remontu pozostawał zamknięty. Obecnie opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Otwarcie zamku Rabsztyn dla turystów nastąpiło wiosną 2021 roku. Na turystów w budynku bramnym czeka niewielka ekspozycja poświęcona historii zamku, zaprezentowano tu przestrzenną makietę zamku, kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych na zamku. 

Nowością jest zwiedzanie częściowo zrekonstruowanego zamku górnego i baszty, na której znajduje się taras widokowy i balkon oraz niewielkie więzienie. Natomiast w odgruzowanych piwnicach pałacu z XVII wieku powstała kawiarnia, a także kasy i ubikacje. Na dziedzińcu stanął kamienny amfiteatr na plenerowe wydarzenia. Za parę lat natomiast zostaną też udostępnione dla zwiedzających zabudowania gospodarcze zamku średniego - dawna łaźnia i kuchnia, już tutaj prowadzi się prace w oszklonym pawilonie.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Imprezy na zamku Rabsztyn

Na zamku Rabsztyn co roku w lipcu organizowane są Turnieje Rycerskie, działa tu również Bractwo Rycerskie "Kruk". Jesienią natomiast, w okolicach połowy września, sporo turystów pod zamek przyciąga Juromania - święto Jury i Szlaku Orlich Gniazd, kiedy organizowane są rekonstrukcje bitew i dostępne są inne atrakcje. Wówczas pod zamkiem Rabsztyn, na błoniach stają armaty, nadjeżdżają konie i uczestnicy zabawy w strojach z epoki. Towarzyszą temu kulinaria i stoiska z pamiątkami.

Juromania na zamku Rabsztyn
Juromania na zamku Rabsztyn
Juromania na zamku Rabsztyn
Juromania na zamku Rabsztyn

Kawiarnia na zamku Rabsztyn

Przez wiele lat zamek w Rabsztynie był rewitalizowany i rekonstruowany. W efekcie dzisiaj jest bardzo ciekawym miejscem dla turystów, gdzie nie tylko czekają wieża widokowa, budynek bramny i inne fragmenty warowni, ale w dawnych piwnicach pałacu, które przez wieki były zasypane i niedostępne, obecnie otwarła się kawiarnia czynna w godzinach dostępności zamku. 

To strzał w 10! Kawiarnia z pyszną kawą w kilku rodzajach, a do tego pyszne ciasto i to w rozsądnej cenie jak na to miejsce, przyciągnęła od razu do Rabsztyna więcej turystów. My sami wkrótce po jej otwarciu, cieszyliśmy się kawką i rozkoszowaliśmy się smacznym ciachem jedzonym na tarasie zamku, z widokiem na średniowieczną basztę. Coś unikalnego i wspaniałego!

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Historia zamku Rabsztyn

Zamek w Rabsztynie powstał już pod koniec XIII wieku, jako drewniana budowla. Stanął na Wzgórzu Rabsztyńskim czyli Kruczej Skale o wysokości ponad 440 metrów. W kolejnym stuleciu król Kazimierz Wielki wzniósł tutaj murowaną twierdzę, która z czasem została rozbudowana. W XVII wieku składała się najprawdopodobniej z czterech części - zamku górnego, średniego i dolnego oraz renesansowego pałacu. Droga dojazdowa do zamku w Rabsztynie prowadziła od północy, gdzie nadal widoczne są ślady mostu zwodzonego. 

Od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem i pałacem. Największych zniszczeń na zamku dokonali Szwedzi w XVII wieku, podczas słynnego potopu, niedługo po tym, jak wybudowano tu okazały, renesansowy pałac. Potem warownia już nigdy nie została całkowicie odbudowana. Wysoka baszta zamku gotyckiego przetrwała co prawda najazd szwedzki, ale na przełomie XIX i XX wieku rabusie szukający skarbów wysadzili ją w powietrze. Tak w ruinie tkwił zamek jeszcze przez cały wiek XX.

W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn mające na celu ratowanie tej wspaniałej budowli od całkowitego zniszczenia. Dziś budowla jest pięknie zrewitalizowana, częściowo zrekonstruowana, odbudowano budynek bramny zamku dolnego oraz zamek górny. 

W czasie ostatnich badań archeologicznych na terenie zamku archeolodzy odnaleźli wiele artefaktów, m.in. na zamku górnym dobrze zachowane fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym ogrzewano zamek. Ponadto odnaleziono wiele elementów kamieniarki czy monety. Rekonstrukcja zamku trwa nadal, obecnie przygotowywane są do zwiedzania kolejne fragmenty warowni, m.in. dawna kuchnia.

Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn - baszta zamku górnego
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Udogodnienia na zamku dla osób niepełnosprawnych

Przy zamku Rabsztyn powstały miejsca parkingowe, z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Punkt Obsługi Klienta jest wyposażony w wózek inwalidzki umożliwiający przejazd od parkingu do wejścia głównego i umożliwiający przemieszczanie się po terenie Zamku Dolnego. Punkt Obsługi Klienta przy wejściu głównym na pierwszej kondygnacji jest wyposażony w schodołaz umożliwiający wjazd na Zamek Górny oraz Średni.

Punkt Obsługi Klienta jest wyposażony w laski dla osób niewidomych. Mieści się tu tablica tyflograficzna z rzutem zamku Zamku oraz legenda w języku Brajla. Na pierwszej kondygnacji czyli na Zamku Dolnym znajduje się makieta zamku oraz trzy tablice tyflograficzne z opisami w języku Braille’a.

Punkt Informacji Turystycznej wydaje audioprzewodniki z wycieczką po Zamku Rabsztyn metodą audiodeskrypcji. Oprowadzanie tą metodą jest możliwe również za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne dostępnej w sklepie Google Play i AppStore pod nazwą „Zamek Rabsztyn”. Za pomocy aplikacji mobilnej można też zwiedzać Zamek w Polskim Języku Migowym.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zalety
  • Zrewitalizowane ruiny
  • Zamek dostępny dla turystów przez cały rok
  • Wieża widokowa z piękną panoramą
  • Kawiarnia z pysznym ciachem
Wady
  • Parking płatny kilkaset metrów poniżej

Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn"

Stowarzyszenie powstało w 2000 roku i skupia miłośników lokalnej historii. Celem stowarzyszenia stało się ratowanie zamku Rabsztyn, co udaje się z wielkim sukcesem. Założycielem i pierwszym prezesem był Marian Maryszewski. Od 2018 roku w budynku bramnym zamku wisi tablica pamiątkowa poświęcona właśnie Panu Marianowi - założycielowi stowarzyszenia i inicjatorowi turniejów rycerskich, które odbywają się na zamku w Rabsztynie od 2003 roku w pierwszy weekend lipca.

Warownia w Rabsztynie na naszym Instagramie

Post o zamku Rabsztyn na naszym profilu na Instagramie rozszedł się rewelacyjnie, co na pewno dowodzi, że jest on ostatnio bardzo lubianym miejscem na Jurze wśród turystów. W dużej mierze przyczyniła się do tego kawiarnia 🙂 Ilość komentarzy jest bardzo duża, zobaczcie sami 🙂 

Nasze filmy o zamku Rabsztyn

Często wracamy na Jurę, bo kochamy ten region. Zobacz nasze filmy, w których występuje rabsztyński zamek.

Chata Kocjana

Niedaleko zamku, przy parkingu można zwiedzać Chatę Kocjana, w której powstała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2. To zrekonstruowany stary dom drewniany z połowy XIX wieku, w którym urodził się Antoni Kocjan.

Chata Kocjana
Chata Kocjana
Chata Kocjana
Chata Kocjana

Informacje praktyczne

pn nieczynne
VI-VIII wt-pt 10.00-18.00, sb-nd 10.00-20.00
III-V i IX-X wt-nd 10.00-18.00
XI-II sb-nd 9.00-16.30
Ostatnie wejście na zamek 30 minut przed zamknięciem

Bilety: wt-pt normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
sb-nd normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Bilety weekendowe zapewniają usługi przewodników, którzy czekają o godzinach: 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00
Aktualne godziny otwarcia i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://zamekrabsztyn.pl/
Na zamku można płacić kartą.

Parking: 5 zł za cały dzień
Z parkingu na zamek jest 500 metrów, dojazd do zamku, jak i sam zamek nie jest zbytnio przystosowany dla wózków, lepiej sprawdzi się nosidło

Obiekt dostępny dla psów pod warunkami. Nie wolno wprowadzać psów do pomieszczenia kasy/ kawiarni, z wyjątkiem psa przewodnika. Psy na pozostałym terenie Zamku muszą być prowadzane na smyczy. Na wieżę wejście z psem będzie utrudnione, ale jeśli się zdecydujesz, musi mieć w tym miejscu kaganiec.
Sam zamek nie jest dostępy dla rowerów, ale można je zostawić w zorganizowanych miejscach przy parkingu koło Chaty Kocjana wraz ze stacją naprawy rowerów albo bezpośrednio pod murami Zamku

Zamek Rabsztyn - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, Rabsztyn
tel. 32/ 706 52 36 - rezerwacje, przewodnicy
32/ 706 52 31 - kasa

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
(4.4 głosów: 150)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 150)
Twoja ocena jest dla nas ważna
zagadka
Świetna atrakcja turystyczna dla dużych i małych. Warto zwiedzić z rodziną, pospacerować w okolicy zamku, podziwiać widoki z wieży zamku. W pobliżu na polanie znajduje się plac zabaw dla dzieci. Polecam szczególnie zobaczyć coroczny lipcowy Turniej Rycerski i imprezę pod zamkiem Juromania czyli Święto Jury.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Uwielbiam zamki a najbardziej te jurajskie. Cieszę się, że Rabsztyn przeszedł rewitalizację. Jeżeli byłeś tam dawno temu to z pewnością warto znów odwiedzić to miejsce.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
29 maja 2021 zamek otwarł się po latach dla turystów, został ładnie zrewitalizowany i częściowo zrekonstruowany, kawka na tarasie i pyszne ciacho sprawiły, że wizyta to sama przyjemność, nawet da tych, co nie odwiedzają Jury zbyt często 🙂
Avatar użytkownika kisiello86
kisiello86

świetne miejsce i coraz bardziej zadbane.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024