Chata Kocjana

Chata Kocjana w Rabsztynie

(4.3 głosów: 12)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Tu urodził się Antoni Kocjan

W 2004 roku w Rabsztynie na Jurze, u stóp zamku, stanęła drewniana Chata Kocjana. Jest to zabytkowy dom z 1862 roku, który w 2004 roku rozebrano i przeniesiono do Rabsztyna z jednej z dzielnic pobliskiego Olkusza. W chacie tej mieszkał niegdyś i urodził się Antoni Kocjan, który w czasach II wojny światowej i przed nią był wybitnym konstruktorem szybowców i szefem wywiadu lotniczego AK. Człowiek, który wygrał wojnę

Antoni Kocjan aktywnie brał udział w ruchu oporu. To on odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. O Kocjanie mówi się nawet, że jest "człowiekiem, który wygrał wojnę", ponieważ jako szef Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK sprawił, że alianci zbombardowali niemiecką fabrykę rakiet na wyspie Uznam, co znacząco opóźniło produkcję broni V1 i V2.

Niestety Antoni Kocjan został zamordowany przez hitlerowskiego okupanta. Aresztowano go w sierpniu 1944 roku w Warszawie i po torturach rozstrzelano.Szybowce Kocjana

Kocjan zaprojektował szybowce: Czajka, Sroka, Sokół, Mewa czy Orlik, wśród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach 30. XX wieku, połowa to konstrukcje właśnie Antoniego Kocjana. Na jego szybowcach ustanowiono kilkadziesiąt krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe.

Wystawy w Chacie Kocjana

Dziś w zabytkowej, drewnianej chałupie urządzono Muzeum. Przygotowano w niej wystawę poświęconą konstruktorowi - Antoniemu Kocjanowi, zobaczysz tu pamiątki i zdjęcia oraz modele szybowców. W kilku innych izbach chaty powstała też wystawa etnograficzna ze sprzętami i elementami wyposażenia gospodarstwa domowego.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pt-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł
Parking: bezpłatny

Adres

Chata Kocjana - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, pod zamkiem Rabsztyn
tel. 32/ 494-39-66
http://zamekrabsztyn.pl

GPS: 50°18'3N, 19°35'46E

Rabsztyn noclegi

Rabsztyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°18'3N, 19°35'46E
16 wrzesień 2019
05 listopad 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Chata Kocjana w Rabsztynie na blogu

Srebrne Miasto na złotym jurajskim szlaku

Spieszmy się zwiedzać muzea, tak szybko nam je zamkną... !!!

Cieszę się niezmiernie, że już 9. tydzień udaje nam się realizować projekt Jurajskie Szlaki Jesienne bez większych przeszkód, mimo trudnej sytuacji wokoło. Dzisiaj zapraszam Was do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, ale i do jego pięknej, jurajskiej okolicy. 

Odwiedziliśmy aż 9 obiektów, zobacz je w naszej relacji i filmowej opowieści, prosimy jak zawsze o łapki w górę 🙂

05 listopad 2020 10:21
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację