Chata Kocjana w Rabsztynie

Chata Kocjana
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Tu urodził się Antoni Kocjan

W 2004 roku w Rabsztynie na Jurze, u stóp zamku, stanęła drewniana Chata Kocjana. Jest to zabytkowy dom z 1862 roku, który w 2004 roku rozebrano i przeniesiono do Rabsztyna z jednej z dzielnic pobliskiego Olkusza. W chacie tej mieszkał niegdyś i urodził się Antoni Kocjan, który w czasach II wojny światowej i przed nią był wybitnym konstruktorem szybowców i szefem wywiadu lotniczego AK. 

Człowiek, który wygrał wojnę

Antoni Kocjan aktywnie brał udział w ruchu oporu. To on odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. O Kocjanie mówi się nawet, że jest "człowiekiem, który wygrał wojnę", ponieważ jako szef Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK sprawił, że alianci zbombardowali niemiecką fabrykę rakiet na wyspie Uznam, co znacząco opóźniło produkcję broni V1 i V2.

Chata Kocjana w Rabsztynie
Chata Kocjana w Rabsztynie


Niestety Antoni Kocjan został zamordowany przez hitlerowskiego okupanta. Aresztowano go w sierpniu 1944 roku w Warszawie i po torturach rozstrzelano.

Szybowce Kocjana

Kocjan zaprojektował szybowce: Czajka, Sroka, Sokół, Mewa czy Orlik, wśród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach 30. XX wieku, połowa to konstrukcje właśnie Antoniego Kocjana. Na jego szybowcach ustanowiono kilkadziesiąt krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe.

Wystawy w Chacie Kocjana

Dziś w zabytkowej, drewnianej chałupie urządzono Muzeum. Przygotowano w niej wystawę poświęconą konstruktorowi - Antoniemu Kocjanowi, zobaczysz tu pamiątki i zdjęcia oraz modele szybowców. W kilku innych izbach chaty powstała też wystawa etnograficzna ze sprzętami i elementami wyposażenia gospodarstwa domowego.

Informacje praktyczne

IV-X pt-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł
Parking: bezpłatnyChata Kocjana - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, pod zamkiem Rabsztyn
tel. 32/ 494-39-66
http://zamekrabsztyn.pl

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 15)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024