Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Chata Kocjana - MOK Olkusz
Szlak Orlich Gniazd, pod zamkiem Rabsztyn
tel. 32/ 494-39-66
http://zamekrabsztyn.pl

50°18'3" N, 19°35'46" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pt-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł
Parking: bezpłatny

Tu urodził się Antoni Kocjan

W 2004 roku w Rabsztynie na Jurze, u stóp zamku, stanęła drewniana Chata Kocjana. Jest to zabytkowy dom z 1862 roku, który w 2004 roku rozebrano i przeniesiono do Rabsztyna z jednej z dzielnic pobliskiego Olkusza. W chacie tej mieszkał niegdyś i urodził się Antoni Kocjan, który w czasach II wojny światowej i przed nią był wybitnym konstruktorem szybowców i szefem wywiadu lotniczego AK. Człowiek, który wygrał wojnę

Antoni Kocjan aktywnie brał udział w ruchu oporu. To on odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. O Kocjanie mówi się nawet, że jest "człowiekiem, który wygrał wojnę", ponieważ jako szef Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK sprawił, że alianci zbombardowali niemiecką fabrykę rakiet na wyspie Uznam, co znacząco opóźniło produkcję broni V1 i V2.

Chata Kocjana w Rabsztynie
Chata Kocjana w Rabsztynie

Niestety Antoni Kocjan został zamordowany przez hitlerowskiego okupanta. Aresztowano go w sierpniu 1944 roku w Warszawie i po torturach rozstrzelano.

Szybowce Kocjana

Kocjan zaprojektował szybowce: Czajka, Sroka, Sokół, Mewa czy Orlik, wśród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach 30. XX wieku, połowa to konstrukcje właśnie Antoniego Kocjana. Na jego szybowcach ustanowiono kilkadziesiąt krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe.Wystawy w Chacie Kocjana

Dziś w zabytkowej, drewnianej chałupie urządzono Muzeum. Przygotowano w niej wystawę poświęconą konstruktorowi - Antoniemu Kocjanowi, zobaczysz tu pamiątki i zdjęcia oraz modele szybowców. W kilku innych izbach chaty powstała też wystawa etnograficzna ze sprzętami i elementami wyposażenia gospodarstwa domowego.

Rabsztyn noclegi

Rabsztyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020