Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa 28, Podzamcze, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-22-85
www.zamek-ogrodzieniec.pl

50°27'12" N, 19°33'9" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-VIII codziennie 9.00-20.00
IX codziennie 9.00-18.00
X codziennie 9.00-17.00
W kwietniu i listopadzie w wybrane dni
Bilety: normalny 17 zł, ulgowy 10 zł
Zamek i Gród: normalny 21 zł, ulgowy 13 zł
Gastronomia: na miejscu Karczma Rycerska, fast food na ulicy prowadzącej do zamku
Parking: brak, parkować można u okolicznych gospodarzy, 10 zł/cały dzień

W sercu Jury

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n.p.m. Nie ma zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku, a nawet poprzedniego stulecia, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród białych, masywnych skał. A skały te wytworzyły się tutaj tak wyjątkowo, że tworzą unikatowe skalne miasto, nazywane tu Skalnym Miastem Podzamcza. Nie trzeba więc jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka w Podzamczu w województwie śląskim!Bogaty jak Wawel

W przeszłości, w XVI wieku właścicielami twierdzy byli Bonerowie, jeden z najbogatszych rodów w całej Polsce, który urządził sobie tutaj wspaniałą, renesansową rezydencję, przepychem i bogactwem równającą się z samym Zamkiem Królewskim na Wawelu. Wówczas zamek Ogrodzieniec składał się z zamku górnego i podzamcza, miał 3 wieże, 3 dziedzińce, budynki mieszkalne i obronny bastion. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tej ogromnej budowli, ale i one są bardzo okazałe i robią kolosalne wrażenie na tle błękitu nieba i zieleni jurajskiego krajobrazu!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Orle gniazdo

Zamek w atrakcyjnym Podzamczu koło Ogrodzieńca świetnie wkomponowany jest w naturalne masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę. Trudno wyobrazić sobie, jak dawniej można było budować takie cuda, które do dzisiaj zapierają dech w piersi. To jedna z wielu warowni na Jurze tak posadowiona na szczycie ostańca, górująca ponad okolicą. Niedostępna, niczym orle gniazdo, stąd wzięła się nazwa głównego szlaku prowadzącego przez całą Jurę z północy na południe - Szlak Orlich Gniazd.

A czy wiecie, że przy budowie zamku wykorzystano wapno, jaja i padlinę? To zdecydowanie nie jedyna budowla w Polsce, przy powstaniu której użyto jaj i wapna 🙂 Podobny budulec posłużył np. przy budowie gotyckiego mostu w Kłodzku.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza


Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec

W sezonie turystycznym już żeby wejść na przedzamcze czyli dziedziniec zamkowy zewnętrzny trzeba zakupić bilet. Trasa zwiedzania jest na bieżąco rewitalizowana i została w ostatnich latach znacząco wydłużona. My już kilka razy odwiedzaliśmy zamek i za każdym razem nieco inaczej była poprowadzona trasa, która staje się coraz bardziej atrakcyjna i skomplikowana 🙂

Polecam spacer po całym zamku, bo trudno znaleźć podobną warownię w szerokiej okolicy! Trasa zwiedzania jest bardzo ciekawa i zróżnicowana, dodatkowo z punktami widokowymi. Na przedzamczu zobaczysz ostańce -skały z charakterystycznym, wysokim Wielbłądem, a dalej ostańce wkomponowane w zamkowe mury obwodowe - charakterystyczny Niedźwiedź i Dwie Siostry. W pobliżu odwiedzić można salę tortur.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec


Żeby dostać się do wnętrza zamku Ogrodzieniec, trzeba przejść przez główną bramę wjazdową w masywnej wieży bramnej. Tu faktycznie zaczyna się trasa zwiedzania, prowadząca przez Dziedziniec Pański. Obecnie można odwiedzić niemal wszystkie części tej wspaniałej niegdyś rezydencji, które dodatkowo zostały bardzo dobrze opisane, zarówno na samym zamku, jak i na planach dołączonych do biletów.

Z Dziedzińca Pańskiego można podejść do zamkowej kuchni kurnej, ale potem koniecznie wejść trzeba na zamek wysoki, wspinając się po krętych schodach. Dalej zobaczysz sypialnię Bonera - najbogatszego właściciela tego zamku, który wystawił go z takim przepychem, że porównywano go do Zamku Królewskiego na Wawelu!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Z tej części schody prowadzą na ganek i do wieży widokowej kredencerskiej, zaś niżej znajdują się izby rycerskie z Muzeum Zamkowym. Stąd schodami wykutymi w skale zejdziesz do Kurzej Stopy, gdzie zobaczyć można kilka wystaw.

Dalej czeka dziedziniec gospodarczy, zwany Ptasznikiem, z pięknymi, zrekonstruowanymi, drewnianymi krużgankami na Murze Kurtynowym. Trzeba się na nie wspiąć i przejść przez bastion beluardu aż do wieży skazańców. Stąd schodzimy do skarbca, mijając wieżę bramną, w której to niegdyś była kaplica zamkowa. Ta sama, gdzie zatrzasnęła się niewierna żona Bonera i umarła z głodu. Dziś pokazuje się na zamku Ogrodzieniec jako Biała Dama!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Spod skarbca krętymi schodami schodzimy znów na Dziedziniec Pański, gdzie rozpoczyna się i kończy zwiedzanie zamku Ogrodzieniec. Na dziedzińcu zaprasza Karczma Rycerska, bardzo klimatyczna, warto zajrzeć do wnętrz. Jest też kilka kramów.

Na trasie turystycznej po murach zamkowych zobaczysz też m.in. makiety zamku, salę tortur i kilka punktów widokowych z piękną panoramą okolicy. Już samo spojrzenie na ogromne ruiny zamkowe z góry robi niemałe wrażenie, a wokoło dodatkowo sterczą piękne ostańce.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Informacje dla rodziców z małymi dziećmi

Zamek Ogrodzieniec nie jest dostępny dla wózków, nawet trudno wózek zostawić w jakimś  bezpiecznym miejscu. Na trasie zwiedzania jest sporo schodów, najlepiej więc wziąć nosidło lub chustę. Nie polecam nosić dziecka na rękach, bo to może być niebezpieczne. Choć zwiedzanie nie jest bardzo długie, za to miejscami jest dość wysoko lub ciasno, a na śliskich schodach w niektórych miejscach trzeba się przytrzymywać łańcuchów.

Zamek Ogrodzieniec w Wiedźminie

Nie lada gratką jest fakt, że w 2019 roku na zamku Ogrodzieniec kręcono sceny do netfliksowego "Wiedźmina", którego pod koniec roku można było oglądać na platformie. Zamek cudnie prezentował się w kadrach filmu. To z pewnością przełoży się na wzrost popularności i tak już chętnie odwiedzanego zamku, już planowana jest tutaj impreza w klimacie Wiedźmina.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

W 2002 roku natomiast Zamek Ogrodzieniec stał się scenerią do filmu "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zjawiły się tu wówczas sławy polskiego kina - Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, a także Roman Polański.

Imprezy na zamku Ogrodzieniec

W sezonie w tym bardzo popularnym zamku na Jurze często odbywają się imprezy, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty, które przyciągają rzesze turystów. Jedną z popularniejszych imprez jest tutaj Najazd Barbarzyńców w maju, kiedy pod zamkiem rozbija się mnóstwo namiotów i wracamy do odległych czasów naszych przodków. Od niedawna cykliczną imprezą stała się też Juromania, odbywająca się co wrzesień w wielu miejscach na Jurze. W letnie niedziele odbywają się tutaj pokazy rycerskie, a w piątki Wieczory z Duchami czyli spacer z przewodnikiem, z legendami i upiorami ...

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Legenda o Czarnym Psie

Kiedy w połowie XVII wieku Szwedzi napadli na zamek Ogrodzieniec, podobnie jak na inne zamki Jury i całej Polski, wspaniała rezydencja ogrodzieniecka mocno ucierpiała. Wtedy właścicielem zamku został Stanisław Warszycki - słynny pan w okolicy, jednak pokryty złą sławą. Był to człowiek okrutny i siał strach wśród okolicznych mieszkańców. Często uciekał się do tortur i znany był ze skłonności do tyranii. Chociaż odratował zamek z upadku, zyskał Warszycki miano Słowiańskiej Drakuli. Nie szczędził nawet swej żony, którą kazał chłostać publicznie, gdy sprzeciwiała się jego okrucieństwu.

Mówi się, że ten Warszycki nie umarł śmiercią naturalną, a porwał go w zaświaty sam diabeł. Niejeden mieszkaniec widział w świetle księżyca na murach zamkowych wielkiego Czarnego Psa, z łańcuchem u szyi, szalejącego w ciemności. To ponoć duch pana Warszyckiego, pilnujący ukrytych w zamku skarbów...

Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza

Legenda o niewiernej żonie

Podobno bogaty właściciel zamku - Seweryn Boner, krakowski bankier i żupnik, miał śliczną i młodą żonę, która flirtowała z żołnierzami, gdy ten wyjeżdżał w interesach. Pewnego razu sumienie ją ruszyło i poszła pomodlić się do kaplicy zamkowej, a wtedy zerwał się silny wiatr i zatrzasnął żelazne drzwi do kaplicy. Gdy Boner wrócił na zamek, nie zastał żony w komnacie i nakazał jej szukać. Dopiero po czasie odkryli, że drzwi do kaplicy zostały zatrzaśnięte. Wyrwali je, a w środku znaleźli martwą kobietę. Zrozpaczony Boner urządził jej pogrzeb i wyjechał, a zbóje w tym czasie obrabowali zamek i porwali wyrwane drzwi do kaplicy. Herszt bandy wstawił je w Okienniku Wielkim, by chronić swego dobytku. Dziś te legendarne drzwi znajdują się w kościele w Ogrodzieńcu, przy wejściu do zakrystii.

Zamek Ogrodzieniec - historia

Już w XIII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego, powstały wśród skał pierwsze zabudowania grodu, które zniszczył najazd tatarski w 1241 roku. Pierwszy zamek w tym miejscu na Jurze stanął w połowie XIV wieku, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, a 20 lat później, zamek z nadania tegoż króla stał się własnością Przedb­ora Brzezia herbu Zadora - marsza­łka Królestwa Polskiego.

Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza

Pod koniec XIV wieku zamek, z nadania króla Władysława Jagiełły przeszedł w ręce Włodków z Chrabimowic herbu Sulima. W XV wieku stała tu trzykondygnacyjna wieża zamku wysokiego oraz budynek na skale południowej - obecny poziom izb rycerskich z Muzeum Zamkowym, a także prochownia i skarbiec. Baszta Południowa zwana Wieżą Skazańców miała wówczas wysokość dwóch kondygnacji. Główna brama wjazdowa do zamku prowadziła wtedy przez szczelinę między skałami od strony południowej, a od północy, nieosłoniętej skałami, zamku bronił wysoki wał drewniano-ziemny.

W kolejnych latach dość często zmieniali się właściciele zamku, którzy niewiele wnieśli w jego dziejach, za to około 1520 roku zamek Ogrodzieniec dostał się w ręce Bonerów i Ci mieli bardzo znaczący wpływ na warownię. Byli jed­nym z najbo­gat­szych rodów w całej Polsce za cza­sów Jagiel­lonów. Ta krakowska rodz­ina kupiecka, a zarazem bankierzy królewscy i właś­ci­ciele żup wielic­kich, przebudowali zamek Ogrodzieniec w cudną i okazałą rezydencję renesansową, która przepychem i bogactwem porównywana była z samym zamkiem królewskim na Wawelu!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Seweryn Boner zlikwidował wał drewniano ziemny i wzniósł na wapiennych skałach wysokie, czterokondygnacyjne skrzydło, w którym dodatkowo wykuto głęboką na 100 metrów studnię! Ponadto nadbudował zamek środkowy i wieżę południową o 2 kondygnacje oraz wzniósł Basztę Kredencerską i Basztę Bramną z mostem zwodzonym i fosą. Natomiast Stanisław Boner wzniósł dwukondygnacyjne skrzydło zachodnie z sypialnią i biblioteką, Kurzą Stopę, beluard oraz mur kurtynowy, gdzie dziś zrekonstruowano drewniane krużganki. W tym czasie powstały też gorzelnia i browar.

Za czasów Firlejów zamek zyskuje ozdoby zgodnie z duchem epoki baroku, powstaje wówczas Sala Marmurowa, która w rok po wybudowaniu została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, w połowie XVII wieku. Wtedy zaczyna się mroczny etap dziejów zamku, gdyż po potopie warownię przejmuje Stanisław Warszycki, okryty złą sławą! Co prawda odbudował zamek po zniszczeniach potopu, a dodatkowo zbudował stajnię i wozownię, których fundamenty stoją do dziś, ale był to pan okrutny i taką sławę zyskał, a w opowieściach przetrwała ona do czasów współczesnych.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Potem jeszcze wśród właścicieli pojawia się nazwisko Męciński i Jakliński, ale w 1810 roku ostatni właściciele opuścili ogrodzieniecki zamek i zaczął on popadać w ruinę. Co ciekawe, już w 1885 roku ruiny zamku odwiedził młody, bo 19-letni wówczas Aleksander Janowski, nazywany twórcą polskiej turystyki. Zainspirowany tutejszym widokiem, założył w 1906 roku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (późniejszy PTTK), a ruiny Zamku Bonerów stały się symbolem tej organizacji. Dziś jego "imię" nosi góra, na której stoi warownia ogrodzieniecka. Góra Janowskiego, inaczej zwana Górą Zamkową, to również najwyższe wzniesienie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Po II wojnie światowej państwo polskie przeprowadziło prace konserwatorskie i zabezpieczające ruiny zamku, po czym warownia została udostępniona do zwiedzania. Do dziś ruiny systematycznie są remontowane i w coraz bardziej ciekawy sposób pokazywane turystom!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Góra Birów

Niedaleko zamku Ogrodzieniec, również w Podzamczu, zwiedzić można zrekonstruowany Gród na Górze Birów (można wykupić wspólny bilet). To sprawa jeszcze dużo wcześniejsza niż zamek, osadnictwo toczyło się tutaj od neolitu, a także później, w epoce brązu. Archeolodzy odkryli ślady kultury łużyckiej, życie kwitło tu również około V w n.e. Dziś zrekonstruowany i udostępniony gród na Górze Birów pochodził z końca XIII wieku.

Atrakcje w okolicy

Przy samym zamku natomiast dostępne są Park Ogrodzieniec z kilkoma parkami rozrywki, park linowy AdrenaLinaPark oraz wspomniany już unikatowy labirynt, tzw. skalne miasto - skałki wspinaczkowe ze szlakiem turystycznym i trasami narciarstwa biegowego.

Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza
Zalety
  • Piękna budowla
  • Najbardziej okazałe ruiny na Jurze
  • Długa trasa zwiedzania
  • Punkty widokowe na trasie
  • Dużo imprez plenerowych
  • Możliwość wejścia na zewnętrzny dziedziniec zimą, kiedy zamek jest nieczynny
  • Śliczna okolica 
  • Atrakcje w pobliżu na czele ze Skalnym Miastem Podzamcza, które pozwala oglądać zamek z różnych, malowniczych perspektyw
Wady
  • Może razić komercja i kicz na uliczce prowadzącej do zamku, choć wśród kramów znajdziesz też rękodzieło
  • Brak parkingu zamkowego, trzeba parkować odpłatnie po okolicznych gospodarstwach
Skalne Miasto Podzamcza Skalne Miasto Podzamcza Skalne Miasto Podzamcza Skalne Miasto Podzamcza Skalne Miasto Podzamcza Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Skalne Miasto Podzamcza Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek w Podzamczu OgrodzieniecZamek Ogrodzieniec Turniej Rycerski w Podzamczu Skalne Miasto Podzamcza

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

izekryzek Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-24 na
Zdecydowanie warto odwiedzić Ogrodzieniec, a po drodze wstąpić do Parku Miniatur, gdzie dostępne są do obejrzenia miniatury wielu zamków i budowli. Dodatkowo przy zamku znajduje się plac zabaw dla dzieci, bardzo nowoczesny i z nieoczywistymi atrakcjami, oraz park linowy.
Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Bardzo ciekawy zamek!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-03-04 na

Byliśmy wczoraj na zamku Ogrodzieniec, na turnieju, polecam bardzo, dziś jeszcze też trwa impreza :)

Avatar użytkownika
kisiello86 Weekendowy turysta 30 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-14 na

Piękny Zamek na Jurze. Coraz lepiej odrestaurowany i z ciekawym otoczeniem. Dla miłośników wycieczek obiekt typu "must see" :)

Piotr Szymiec Domator 12 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-10-31 na

Przepiękne ruiny

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Niezaprzeczalnym plusem wizyty w Ogrodzieńcu w lutym jest brak tłumów, otwartych budek z piwem i pamiątkami oraz cisza. Minusem jest to, że obiekt jest zamknięty w miesiącach zimowych (a na pewno w lutym). Pomimo tego, że zamek był zamknięty i niemożliwe było jego zwiedzanie, to spacer wokół zamku był bardzo udany. 

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-23 na

Super miejsce, obok mnóstwo dodatkowych atrakcji.  Trasa zwiedzania ruin dobrze oznaczona no i praktycznie wszędzie można wejść :)

 

Avatar użytkownika
Nala Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-08 na

w zamku ogrodzeniec niczego nie brakuje ruwnież i ludzi.Jak jest pogoda to widać przepiękne widoczki.

Avatar użytkownika
Dominika Piernikarczyk Weekendowy turysta 28 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-03 na

uwielbiam takie żeczy ale ta jest najfajniejsza z fszystkih

 

Avatar użytkownika
kubarek23 Uzależniony od podróży 1616 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-07-24 na

Byłem tu wielokrotnie.

emil Uzależniony od podróży 1138 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-09-28 na

Miejsce naprawde suuper,

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-29 na

Byliśmy w ubiegłym roku. Świetny zamek, ale i okolice, np. góra Birów, ale i też atrakcja dla dzieci (i nie tylko)- miniatury zamków, świetna sprawa, można zobaczyć wszystki Orle Gniazda, i nie tylko.

Po zwiedzaniu zjedliśmy wspaniały posiłek w restauracji położonej prawie u stóp zamku ("Stodoła" bodajże się nazywała, pamiętam, że pomiędzy nogami gości kręciły się koty).

Polecam.

PS. Najważniejsze, że się rodzinie podobało.

Ostatnio edytowany: 2014-04-29 11:47

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-11-05 na

Co ja sądze, szybko odpowiem tak - Dlatego że często te ruiny odwiedzam to ta wiadomość jest Bombowa. Super, coś nowego. A zatory na trasie zwiedzania przez zwiedzających większości przy wiekszych grupach  były kłopotliwe, napewno wszystkie miejsca zapewne nie da się tak do końca załatwić by turyści nie blokowali się nawzajem (wejście na wieżę) ale napewno ułatwi. Pozdrawiam

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021