Zamek Ogrodzieniec

Zdjęcia (32)

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 515 m n.p.m. Nie ma zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku. W przeszłości, w XVI wieku właścicielami twierdzy byli Bonerowie, jeden z najbogatszych rodów w całej Polsce, który urządził sobie tutaj wspaniałą, renesansową rezydencję, przepychem i bogactwem równającą się z Zamkiem Królewskim na Wawelu.Zamek w Ogrodzieńcu świetnie wkomponowany jest w naturalne masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę. Trudno wyobrazić sobie, jak dawniej można było budować takie cuda, które do dzisiaj zapierają dech w piersi. Nie lada gratką jest fakt, że w 2019 roku kręcono tu sceny do netfliksowego "Wiedźmina", którego pod koniec roku można było oglądać na platformie. Zamek cudnie prezentował się w kadrach filmu.

Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec

Aby wejść na dziedziniec zamkowy trzeba zakupić bilet. Trasa zwiedzania jest na bieżąco rewitalizowana i została w ostatnich latach znacząco wydłużona. Obecnie można odwiedzić niemal wszystkie części zamku, które dodatkowo zostały bardzo dobrze opisane, zarówno na samym zamku, jak i na planach dołączanych do biletów. Dostępne są tutaj wystawy, na dziedzińcu stoją kramy z pamiątkami, a w podziemiach istnieje Karczma Rycerska.Imprezy na zamku

W sezonie w tym bardzo popularnym zamku na Jurze często odbywają się imprezy, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty, które przyciągają rzesze turystów. Jedną z popularniejszych imprez jest tutaj Najazd Barbarzyńców, kiedy pod zamkiem rozbija się mnóstwo namiotów i wracamy do odległych czasów naszych przodków. Od niedawna cykliczną imprezą stała się też Juromania, odbywająca się co wrzesień w wielu miejscach na Jurze.

Góra Birów

Niedaleko zamku Ogrodzieniec, również w Podzamczu, zwiedzić można zrekonstruowany Gród na Górze Birów (można wykupić wspólny bilet). To sprawa jeszcze dużo wcześniejsza niż zamek, osadnictwo toczyło się tutaj od neolitu, a także później, w epoce brązu. Archeolodzy odkryli ślady kultury łużyckiej, życie kwitło tu również około V w n.e. Dziś zrekonstruowany i udostępniony gród na Górze Birów pochodził z końca XIII wieku. Przy samym zamku natomiast dostępne są Park Ogrodzieniec z kilkoma parkami rozrywki, park linowy AdrenaLinaPark oraz unikatowy labirynt, tzw. Skalne Miasto - skałki wspinaczkowe ze szlakiem turystycznym i trasami narciarstwa biegowego.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-14 21:29:23 na

Piękny Zamek na Jurze. Coraz lepiej odrestaurowany i z ciekawym otoczeniem. Dla miłośników wycieczek obiekt typu "must see" :)

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-10-31 18:08:28 na

Przepiękne ruiny

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 08:28:13 na

Niezaprzeczalnym plusem wizyty w Ogrodzieńcu w lutym jest brak tłumów, otwartych budek z piwem i pamiątkami oraz cisza. Minusem jest to, że obiekt jest zamknięty w miesiącach zimowych (a na pewno w lutym). Pomimo tego, że zamek był zamknięty i niemożliwe było jego zwiedzanie, to spacer wokół zamku był bardzo udany. 

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-23 15:16:30 na

Super miejsce, obok mnóstwo dodatkowych atrakcji.  Trasa zwiedzania ruin dobrze oznaczona no i praktycznie wszędzie można wejść :)

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-08 08:10:15 na

w zamku ogrodzeniec niczego nie brakuje ruwnież i ludzi.Jak jest pogoda to widać przepiękne widoczki.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-03 14:08:32 na

uwielbiam takie żeczy ale ta jest najfajniejsza z fszystkih

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-07-24 22:54:00 na

Byłem tu wielokrotnie.

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-09-28 16:20:27 na

Miejsce naprawde suuper,

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-29 09:55:26 na

Byliśmy w ubiegłym roku. Świetny zamek, ale i okolice, np. góra Birów, ale i też atrakcja dla dzieci (i nie tylko)- miniatury zamków, świetna sprawa, można zobaczyć wszystki Orle Gniazda, i nie tylko.

Po zwiedzaniu zjedliśmy wspaniały posiłek w restauracji położonej prawie u stóp zamku ("Stodoła" bodajże się nazywała, pamiętam, że pomiędzy nogami gości kręciły się koty).

Polecam.

PS. Najważniejsze, że się rodzinie podobało.

Ostatnio edytowany: 2014-04-29 11:47

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-11-05 15:02:05 na

Co ja sądze, szybko odpowiem tak - Dlatego że często te ruiny odwiedzam to ta wiadomość jest Bombowa. Super, coś nowego. A zatory na trasie zwiedzania przez zwiedzających większości przy wiekszych grupach  były kłopotliwe, napewno wszystkie miejsca zapewne nie da się tak do końca załatwić by turyści nie blokowali się nawzajem (wejście na wieżę) ale napewno ułatwi. Pozdrawiam

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-28 09:19:53 na

Byliśmy wczoraj na zamku Ogrodzieniec, na turnieju, polecam bardzo, dziś jeszcze też trwa impreza :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: