Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa, Podzamcze, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-22-20
www.zamek-ogrodzieniec.pl

50°27'12" N, 19°33'9" E
Godziny otwarcia
 • poniedziałek: 10:00–19:00
 • wtorek: 10:00–19:00
 • środa: 10:00–19:00
 • czwartek: 10:00–19:00
 • piątek: 10:00–19:00
 • sobota: 10:00–19:00
 • niedziela: 10:00–19:00

W sercu Jury

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 515 m n.p.m. Nie ma zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku, a nawet poprzedniego stulecia, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród skał.Bogaty jak Wawel

W przeszłości, w XVI wieku właścicielami twierdzy byli Bonerowie, jeden z najbogatszych rodów w całej Polsce, który urządził sobie tutaj wspaniałą, renesansową rezydencję, przepychem i bogactwem równającą się z samym Zamkiem Królewskim na Wawelu. Wówczas zamek Ogrodzieniec składał się z zamku górnego i podzamcza, miał 3 wieże, 3 dziedzińce, budynki mieszkalne i obronny bastion.

Zamek Ogrodzieniec

Orle gniazdo

Zamek w atrakcyjnym Podzamczu koło Ogrodzieńca świetnie wkomponowany jest w naturalne masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę. Trudno wyobrazić sobie, jak dawniej można było budować takie cuda, które do dzisiaj zapierają dech w piersi. To jedna z wielu warowni na Jurze tak posadowiona na szczycie ostańca, górująca ponad okolicą, niedostępna, niczym orle gniazdo, stąd wzięła się nazwa głównego szlaku prowadzącego przez całą Jurę z północy na południe - Szlak Orlich Gniazd.

A czy wiecie, że przy budowie zamku wykorzystano wapno, jaja i padlinę? To zdecydowanie nie jedyna budowla w Polsce, przy powstaniu której użyto jaj i wapna :)

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Zwiedzanie zamku

Aby wejść na dziedziniec zamkowy trzeba zakupić bilet. Trasa zwiedzania jest na bieżąco rewitalizowana i została w ostatnich latach znacząco wydłużona. My już kilka razy odwiedzaliśmy zamek i za każdym razem nieco inaczej była poprowadzona trasa, która staje się coraz bardziej atrakcyjna i skomplikowana :)Obecnie można odwiedzić niemal wszystkie części zamku, które dodatkowo zostały bardzo dobrze opisane, zarówno na samym zamku, jak i na planach dołączanych do biletów. Dostępne są tutaj wystawy, na dziedzińcu wewnętrznym stoją kramy z pamiątkami, a w podziemiach istnieje Karczma Rycerska.

Zamek Ogrodzieniec

Na trasie turystycznej po murach zamkowych zobaczysz m.in. makiety zamku, salę tortur i kilka punktów widokowych z piękną panoramą okolicy. Już samo spojrzenie na ogromne ruiny zamkowe z góry robi niemałe wrażenie, a wokoło dodatkowo sterczą piękne ostańce.

Zamek Ogrodzieniec w Wiedźminie

Nie lada gratką jest fakt, że w 2019 roku na zamku Ogrodzieniec kręcono sceny do netfliksowego "Wiedźmina", którego pod koniec roku można było oglądać na platformie. Zamek cudnie prezentował się w kadrach filmu. To z pewnością przełoży się na wzrost popularności i tak już chętnie odwiedzanego zamku, już planowana jest tutaj impreza w klimacie Wiedźmina.

Zamek Ogrodzieniec

W 2002 roku natomiast Zamek Ogrodzieniec stał się scenerią do filmu "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zjawiły się tu wówczas sławy polskiego kina - Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, a także Roman Polański.

Imprezy na zamku

W sezonie w tym bardzo popularnym zamku na Jurze często odbywają się imprezy, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty, które przyciągają rzesze turystów. Jedną z popularniejszych imprez jest tutaj Najazd Barbarzyńców w maju, kiedy pod zamkiem rozbija się mnóstwo namiotów i wracamy do odległych czasów naszych przodków. Od niedawna cykliczną imprezą stała się też Juromania, odbywająca się co wrzesień w wielu miejscach na Jurze. W letnie niedziele odbywają się tutaj pokazy rycerskie, a w piątki wieczory z duchami.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Legenda o Czarnym Psie

Kiedy w połowie XVII wieku Szwedzi napadli na zamek Ogrodzieniec, podobnie jak na inne zamki Jury i całej Polski, wspaniała rezydencja ogrodzieniecka mocno ucierpiała. Wtedy właścicielem zamku został Stanisław Warszycki - słynny pan w okolicy, jednak pokryty złą sławą. Był to człowiek okrutny i siał strach wśród okolicznych mieszkańców. Często uciekał się do tortur i znany był ze skłonności do tyranii. Chociaż odratował zamek z upadku, zyskał Warszycki miano Słowiańskiej Drakuli. Nie szczędził nawet swej żony, którą kazał chłostać publicznie, gdy sprzeciwiała się jego okrucieństwu.

Mówi się, że ten Warszycki nie umarł śmiercią naturalną, a porwał go w zaświaty sam diabeł. Niejeden mieszkaniec widział w świetle księżyca na murach zamkowych wielkiego Czarnego Psa, z łańcuchem u szyi, szalejącego w ciemności. To ponoć duch pana Warszyckiego, pilnujący ukrytych w zamku skarbów...

Zamek Ogrodzieniec

Legenda o niewiernej żonie

Podobno bogaty właściciel zamku - Seweryn Boner, krakowski bankier i żupnik, miał śliczną i młodą żonę, która flirtowała z żołnierzami, gdy ten wyjeżdżał w interesach. Pewnego razu sumienie ją ruszyło i poszła pomodlić się do kaplicy zamkowej, a wtedy zerwał się silny wiatr i zatrzasnął żelazne drzwi do kaplicy. Gdy Boner wrócił na zamek, nie zastał żony w komnacie i nakazał jej szukać. Dopiero po czasie odkryli, że drzwi do kaplicy zostały zatrzaśnięte. Wyrwali je, a w środku znaleźli martwą kobietę. Zrozpaczony Boner urządził jej pogrzeb i wyjechał, a zbóje w tym czasie obrabowali zamek i porwali wyrwane drzwi do kaplicy. Herszt bandy wstawił je w Okienniku Wielkim, by chronić swego dobytku. Dziś te legendarne drzwi znajdują się w kościele w Ogrodzieńcu, przy wejściu do zakrystii.

Góra Birów

Niedaleko zamku Ogrodzieniec, również w Podzamczu, zwiedzić można zrekonstruowany Gród na Górze Birów (można wykupić wspólny bilet). To sprawa jeszcze dużo wcześniejsza niż zamek, osadnictwo toczyło się tutaj od neolitu, a także później, w epoce brązu. Archeolodzy odkryli ślady kultury łużyckiej, życie kwitło tu również około V w n.e. Dziś zrekonstruowany i udostępniony gród na Górze Birów pochodził z końca XIII wieku.

Zamek Ogrodzieniec

Atrakcje w okolicy

Przy samym zamku natomiast dostępne są Park Ogrodzieniec z kilkoma parkami rozrywki, park linowy AdrenaLinaPark oraz unikatowy labirynt, tzw. Skalne Miasto - skałki wspinaczkowe ze szlakiem turystycznym i trasami narciarstwa biegowego.

Zalety
 • Piękna budowla
 • Długa trasa zwiedzania
 • Punkty widokowe na trasie
 • Dużo imprez plenerowych
 • Możliwość wejścia na zewnętrzny dziedziniec zimą, kiedy zamek jest nieczynny
 • Śliczna okolica 
 • Atrakcje w pobliżu
Wady
 • Za dużo komercji i kiczu na uliczce prowadzącej do zamku
 • Brak parkingu zamkowego, trzeba parkować odpłatnie po okolicznych gospodarstwach
Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Zamek w Podzamczu OgrodzieniecZamek Ogrodzieniec Turniej Rycerski w Podzamczu Zamek Ogrodzieniec Zamek Ogrodzieniec Skalne Miasto Podzamcza Skalne Miasto Podzamcza

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Bardzo ciekawy zamek!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-03-04 na

Byliśmy wczoraj na zamku Ogrodzieniec, na turnieju, polecam bardzo, dziś jeszcze też trwa impreza :)

Avatar użytkownika
kisiello86 Weekendowy turysta 30 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-14 na

Piękny Zamek na Jurze. Coraz lepiej odrestaurowany i z ciekawym otoczeniem. Dla miłośników wycieczek obiekt typu "must see" :)

Piotr Szymiec Domator 12 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-10-31 na

Przepiękne ruiny

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Niezaprzeczalnym plusem wizyty w Ogrodzieńcu w lutym jest brak tłumów, otwartych budek z piwem i pamiątkami oraz cisza. Minusem jest to, że obiekt jest zamknięty w miesiącach zimowych (a na pewno w lutym). Pomimo tego, że zamek był zamknięty i niemożliwe było jego zwiedzanie, to spacer wokół zamku był bardzo udany. 

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-23 na

Super miejsce, obok mnóstwo dodatkowych atrakcji.  Trasa zwiedzania ruin dobrze oznaczona no i praktycznie wszędzie można wejść :)

 

Avatar użytkownika
Nala Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-08 na

w zamku ogrodzeniec niczego nie brakuje ruwnież i ludzi.Jak jest pogoda to widać przepiękne widoczki.

Avatar użytkownika
Dominika Piernikarczyk Weekendowy turysta 28 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-03 na

uwielbiam takie żeczy ale ta jest najfajniejsza z fszystkih

 

Avatar użytkownika
kubarek23 Uzależniony od podróży 1616 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-07-24 na

Byłem tu wielokrotnie.

emil Uzależniony od podróży 1138 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-09-28 na

Miejsce naprawde suuper,

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-29 na

Byliśmy w ubiegłym roku. Świetny zamek, ale i okolice, np. góra Birów, ale i też atrakcja dla dzieci (i nie tylko)- miniatury zamków, świetna sprawa, można zobaczyć wszystki Orle Gniazda, i nie tylko.

Po zwiedzaniu zjedliśmy wspaniały posiłek w restauracji położonej prawie u stóp zamku ("Stodoła" bodajże się nazywała, pamiętam, że pomiędzy nogami gości kręciły się koty).

Polecam.

PS. Najważniejsze, że się rodzinie podobało.

Ostatnio edytowany: 2014-04-29 11:47

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-11-05 na

Co ja sądze, szybko odpowiem tak - Dlatego że często te ruiny odwiedzam to ta wiadomość jest Bombowa. Super, coś nowego. A zatory na trasie zwiedzania przez zwiedzających większości przy wiekszych grupach  były kłopotliwe, napewno wszystkie miejsca zapewne nie da się tak do końca załatwić by turyści nie blokowali się nawzajem (wejście na wieżę) ale napewno ułatwi. Pozdrawiam

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020