Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

(4.7 głosów: 453)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n.p.m. Nie ma zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku, a nawet poprzedniego stulecia, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród białych, masywnych skał. A skały te wytworzyły się tutaj tak wyjątkowo, że tworzą unikatowe skalne miasto, nazywane tu Skalnym Miastem Podzamcza. Nie trzeba więc jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka w Podzamczu w województwie śląskim!Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Zamek w sercu Jury bogaty jak Wawel

W przeszłości, w XVI wieku właścicielami twierdzy byli Bonerowie, jeden z najbogatszych rodów w całej Polsce, który urządził sobie tutaj wspaniałą, renesansową rezydencję, przepychem i bogactwem równającą się z samym Zamkiem Królewskim na Wawelu. Wówczas zamek Ogrodzieniec składał się z zamku górnego i podzamcza, miał 3 wieże, 3 dziedzińce, budynki mieszkalne i obronny bastion. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tej ogromnej budowli, ale i one są bardzo okazałe i robią kolosalne wrażenie na tle błękitu nieba i zieleni jurajskiego krajobrazu!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Największe orle gniazdo

Zamek w atrakcyjnym Podzamczu koło Ogrodzieńca świetnie wkomponowany jest w naturalne masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę. Trudno wyobrazić sobie, jak dawniej można było budować takie cuda, które do dzisiaj zapierają dech w piersi. To jedna z wielu warowni na Jurze tak posadowiona na szczycie ostańca, górująca ponad okolicą. Niedostępna, niczym orle gniazdo, stąd wzięła się nazwa głównego szlaku prowadzącego przez całą Jurę z północy na południe - Szlak Orlich Gniazd.A czy wiecie, że przy budowie zamku Ogrodzieniec wykorzystano wapno, jaja i padlinę? To zdecydowanie nie jedyna budowla w Polsce, przy powstaniu której użyto jaj i wapna 🙂 Podobny budulec posłużył np. przy budowie gotyckiego mostu w Kłodzku.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec

W sezonie turystycznym już żeby wejść na przedzamcze czyli dziedziniec zamkowy zewnętrzny trzeba zakupić bilet. Trasa zwiedzania jest na bieżąco rewitalizowana i została w ostatnich latach znacząco wydłużona. My już kilka razy odwiedzaliśmy zamek i za każdym razem nieco inaczej była poprowadzona trasa, która staje się coraz bardziej atrakcyjna i skomplikowana 🙂Polecam spacer po całym zamku, bo trudno znaleźć podobną warownię w szerokiej okolicy! Trasa zwiedzania jest bardzo ciekawa i zróżnicowana, dodatkowo z punktami widokowymi. Na przedzamczu zobaczysz ostańce -skały z charakterystycznym, wysokim Wielbłądem, a dalej ostańce wkomponowane w zamkowe mury obwodowe - charakterystyczny Niedźwiedź i Dwie Siostry. W pobliżu odwiedzić można salę tortur.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Żeby dostać się do wnętrza zamku Ogrodzieniec, trzeba przejść przez główną bramę wjazdową w masywnej wieży bramnej. Tu faktycznie zaczyna się trasa zwiedzania, prowadząca przez Dziedziniec Pański. Obecnie można odwiedzić niemal wszystkie części tej wspaniałej niegdyś rezydencji, które dodatkowo zostały bardzo dobrze opisane, zarówno na samym zamku, jak i na planach dołączonych do biletów. Z Dziedzińca Pańskiego można podejść do zamkowej kuchni kurnej, ale potem koniecznie wejść trzeba na zamek wysoki, wspinając się po krętych schodach. Dalej zobaczysz sypialnię Bonera - najbogatszego właściciela tego zamku, który wystawił go z takim przepychem, że porównywano go do Zamku Królewskiego na Wawelu! Z tej części schody prowadzą na ganek i do wieży widokowej kredencerskiej, zaś niżej znajdują się izby rycerskie z Muzeum Zamkowym. Stąd schodami wykutymi w skale zejdziesz do Kurzej Stopy, gdzie zobaczyć można kilka wystaw.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Dalej czeka dziedziniec gospodarczy, zwany Ptasznikiem, z pięknymi, zrekonstruowanymi, drewnianymi krużgankami na Murze Kurtynowym. Trzeba się na nie wspiąć i przejść przez bastion beluardu aż do wieży skazańców. Stąd schodzimy do skarbca, mijając wieżę bramną, w której to niegdyś była kaplica zamkowa. Ta sama, gdzie zatrzasnęła się niewierna żona Bonera i umarła z głodu. Dziś pokazuje się na zamku Ogrodzieniec jako Biała Dama! Spod skarbca krętymi schodami schodzimy znów na Dziedziniec Pański, gdzie rozpoczyna się i kończy zwiedzanie zamku Ogrodzieniec. Na dziedzińcu zaprasza Karczma Rycerska, bardzo klimatyczna, warto zajrzeć do wnętrz. Jest też kilka kramów. Na trasie turystycznej po murach zamkowych zobaczysz też m.in. makiety zamku, salę tortur i kilka punktów widokowych z piękną panoramą okolicy. Już samo spojrzenie na ogromne ruiny zamkowe z góry robi niemałe wrażenie, a wokoło dodatkowo sterczą piękne ostańce.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Informacje dla rodziców z małymi dziećmi

Zamek Ogrodzieniec nie jest dostępny dla wózków, nawet trudno wózek zostawić w jakimś  bezpiecznym miejscu. Na trasie zwiedzania jest sporo schodów, najlepiej więc wziąć nosidło lub chustę. Nie polecam nosić dziecka na rękach, bo to może być niebezpieczne. Choć zwiedzanie nie jest bardzo długie, za to miejscami jest dość wysoko lub ciasno, a na śliskich schodach w niektórych miejscach trzeba się przytrzymywać łańcuchów. Najlepiej sprawdzi się nosidło lub chusta.

Zamek Ogrodzieniec w Wiedźminie

Nie lada gratką jest fakt, że w 2019 roku na zamku Ogrodzieniec kręcono sceny do netfliksowego "Wiedźmina", który można oglądać na platformie. Zamek cudnie prezentował się w kadrach filmu. To zdecydowanie przekłada się na wzrost popularności i tak już chętnie odwiedzanego zamku. W 2002 roku natomiast Zamek Ogrodzieniec stał się scenerią do filmu "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zjawiły się tu wówczas sławy polskiego kina - Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, a także Roman Polański.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Imprezy na zamku Ogrodzieniec

W sezonie w tym bardzo popularnym zamku na Jurze często odbywają się imprezy, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty, które przyciągają rzesze turystów. Jedną z popularniejszych imprez jest tutaj Najazd Barbarzyńców w maju, kiedy pod zamkiem rozbija się mnóstwo namiotów i wracamy do odległych czasów naszych przodków. Od niedawna cykliczną imprezą stała się też Juromania, odbywająca się co wrzesień w wielu miejscach na Jurze. W letnie niedziele odbywają się tutaj pokazy rycerskie, a w piątki Wieczory z Duchami czyli spacer z przewodnikiem, z legendami i upiorami.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Legenda o Czarnym Psie

Kiedy w połowie XVII wieku Szwedzi napadli na zamek Ogrodzieniec, podobnie jak na inne zamki Jury i całej Polski, wspaniała rezydencja ogrodzieniecka mocno ucierpiała. Wtedy właścicielem zamku został Stanisław Warszycki - słynny pan w okolicy, jednak pokryty złą sławą. Był to człowiek okrutny i siał strach wśród okolicznych mieszkańców. Często uciekał się do tortur i znany był ze skłonności do tyranii. Chociaż odratował zamek z upadku, zyskał Warszycki miano Słowiańskiej Drakuli. Nie szczędził nawet swej żony, którą kazał chłostać publicznie, gdy sprzeciwiała się jego okrucieństwu.

Mówi się, że ten Warszycki nie umarł śmiercią naturalną, a porwał go w zaświaty sam diabeł. Niejeden mieszkaniec widział w świetle księżyca na murach zamkowych wielkiego Czarnego Psa, z łańcuchem u szyi, szalejącego w ciemności. To ponoć duch pana Warszyckiego, pilnujący ukrytych w zamku skarbów...

Legenda o niewiernej żonie

Podobno bogaty właściciel zamku - Seweryn Boner, krakowski bankier i żupnik, miał śliczną i młodą żonę, która flirtowała z żołnierzami, gdy ten wyjeżdżał w interesach. Pewnego razu sumienie ją ruszyło i poszła pomodlić się do kaplicy zamkowej, a wtedy zerwał się silny wiatr i zatrzasnął żelazne drzwi do kaplicy. Gdy Boner wrócił na zamek, nie zastał żony w komnacie i nakazał jej szukać. Dopiero po czasie odkryli, że drzwi do kaplicy zostały zatrzaśnięte. Wyrwali je, a w środku znaleźli martwą kobietę. Zrozpaczony Boner urządził jej pogrzeb i wyjechał, a zbóje w tym czasie obrabowali zamek i porwali wyrwane drzwi do kaplicy. Herszt bandy wstawił je w Okienniku Wielkim, by chronić swego dobytku. Dziś te legendarne drzwi znajdują się w kościele w Ogrodzieńcu, przy wejściu do zakrystii.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Historia Zamku Ogrodzieniec

Już w XIII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego, powstały wśród skał pierwsze zabudowania grodu, które zniszczył najazd tatarski w 1241 roku. Pierwszy zamek w tym miejscu na Jurze stanął w połowie XIV wieku, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, a 20 lat później, zamek z nadania tegoż króla stał się własnością Przedb­ora Brzezia herbu Zadora - marsza­łka Królestwa Polskiego. Pod koniec XIV wieku zamek, z nadania króla Władysława Jagiełły przeszedł w ręce Włodków z Chrabimowic herbu Sulima. W XV wieku stała tu trzykondygnacyjna wieża zamku wysokiego oraz budynek na skale południowej - obecny poziom izb rycerskich z Muzeum Zamkowym, a także prochownia i skarbiec. Baszta Południowa zwana Wieżą Skazańców miała wówczas wysokość dwóch kondygnacji. Główna brama wjazdowa do zamku prowadziła wtedy przez szczelinę między skałami od strony południowej, a od północy, nieosłoniętej skałami, zamku bronił wysoki wał drewniano-ziemny.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

W kolejnych latach dość często zmieniali się właściciele zamku, którzy niewiele wnieśli w jego dziejach, za to około 1520 roku zamek Ogrodzieniec dostał się w ręce Bonerów i Ci mieli bardzo znaczący wpływ na warownię. Byli jed­nym z najbo­gat­szych rodów w całej Polsce za cza­sów Jagiel­lonów. Ta krakowska rodz­ina kupiecka, a zarazem bankierzy królewscy i właś­ci­ciele żup wielic­kich, przebudowali zamek Ogrodzieniec w cudną i okazałą rezydencję renesansową, która przepychem i bogactwem porównywana była z samym zamkiem królewskim na Wawelu!

Seweryn Boner zlikwidował wał drewniano ziemny i wzniósł na wapiennych skałach wysokie, czterokondygnacyjne skrzydło, w którym dodatkowo wykuto głęboką na 100 metrów studnię! Ponadto nadbudował zamek środkowy i wieżę południową o 2 kondygnacje oraz wzniósł Basztę Kredencerską i Basztę Bramną z mostem zwodzonym i fosą. Natomiast Stanisław Boner wzniósł dwukondygnacyjne skrzydło zachodnie z sypialnią i biblioteką, Kurzą Stopę, beluard oraz mur kurtynowy, gdzie dziś zrekonstruowano drewniane krużganki. W tym czasie powstały też gorzelnia i browar.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Za czasów Firlejów zamek zyskuje ozdoby zgodnie z duchem epoki baroku, powstaje wówczas Sala Marmurowa, która w rok po wybudowaniu została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, w połowie XVII wieku. Wtedy zaczyna się mroczny etap dziejów zamku, gdyż po potopie warownię przejmuje Stanisław Warszycki, okryty złą sławą! Co prawda odbudował zamek po zniszczeniach potopu, a dodatkowo zbudował stajnię i wozownię, których fundamenty stoją do dziś, ale był to pan okrutny i taką sławę zyskał, a w opowieściach przetrwała ona do czasów współczesnych. Potem jeszcze wśród właścicieli pojawia się nazwisko Męciński i Jakliński, ale w 1810 roku ostatni właściciele opuścili ogrodzieniecki zamek i zaczął on popadać w ruinę. Co ciekawe, już w 1885 roku ruiny zamku odwiedził młody, bo 19-letni wówczas Aleksander Janowski, nazywany twórcą polskiej turystyki. Zainspirowany tutejszym widokiem, założył w 1906 roku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (późniejszy PTTK), a ruiny Zamku Bonerów stały się symbolem tej organizacji. Dziś jego "imię" nosi góra, na której stoi warownia ogrodzieniecka. Góra Janowskiego, inaczej zwana Górą Zamkową, to również najwyższe wzniesienie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Po II wojnie światowej państwo polskie przeprowadziło prace konserwatorskie i zabezpieczające ruiny zamku, po czym warownia została udostępniona do zwiedzania. Do dziś ruiny systematycznie są remontowane i w coraz bardziej ciekawy sposób pokazywane turystom!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Góra Birów

Niedaleko zamku Ogrodzieniec, również w Podzamczu, zwiedzić można zrekonstruowany Gród na Górze Birów (można wykupić wspólny bilet). To sprawa jeszcze dużo wcześniejsza niż zamek, osadnictwo toczyło się tutaj od neolitu, a także później, w epoce brązu. Archeolodzy odkryli ślady kultury łużyckiej, życie kwitło tu również około V w n.e. Zrekonstruowany i udostępniony gród na Górze Birów pochodził z końca XIII wieku.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Atrakcje w okolicy

Przy samym zamku natomiast dostępne są Park Ogrodzieniec z kilkoma parkami rozrywki, park linowy AdrenaLinaPark oraz wspomniany już unikatowy labirynt, tzw. skalne miasto - skałki wspinaczkowe ze szlakiem turystycznym i trasami narciarstwa biegowego.

Zalety
  • Piękna budowla
  • Najbardziej okazałe ruiny na Jurze
  • Długa trasa zwiedzania
  • Punkty widokowe na trasie
  • Dużo imprez plenerowych
  • Możliwość wejścia na zewnętrzny dziedziniec zimą, kiedy zamek jest nieczynny
  • Śliczna okolica
  • Atrakcje w pobliżu na czele ze Skalnym Miastem Podzamcza, które pozwala oglądać zamek z różnych, malowniczych perspektyw
Wady
  • Może razić komercja i kicz na uliczce prowadzącej do zamku, choć wśród kramów znajdziesz też rękodzieło
  • Brak parkingu zamkowego, trzeba parkować odpłatnie po okolicznych gospodarstwach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-VIII codziennie 9.00-20.00
IX codziennie 9.00-18.00
X-IV pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-17.00 
Bilety: normalny 19 zł, ulgowy 13 zł
Zamek i Gród: normalny 24 zł, ulgowy 17 zł
Gastronomia: na miejscu Karczma Rycerska, fast food na ulicy prowadzącej do zamku
Parking: brak, parkować można u okolicznych gospodarzy, 10 zł/cały dzień

Adres

Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa 28, Podzamcze, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-22-85
www.zamek-ogrodzieniec.pl

GPS: 50°27'12N, 19°33'8E

Zamek Ogrodzieniec na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek w Podzamczu
OgrodzieniecZamek Ogrodzieniec
Turniej Rycerski w Podzamczu
Skalne Miasto Podzamcza
50°27'12N, 19°33'8E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Zamek Ogrodzieniec to perła Jury, jedno z moich ulubionych miejsc w tym regionie, ale niekoniecznie w weekend, bo bywa tłumnie, i nie tylko same ruiny, ale i ze skalnym miastem wokół. Uwielbiam ten krajobraz 🙂
izekryzek
Zdecydowanie warto odwiedzić Ogrodzieniec, a po drodze wstąpić do Parku Miniatur, gdzie dostępne są do obejrzenia miniatury wielu zamków i budowli. Dodatkowo przy zamku znajduje się plac zabaw dla dzieci, bardzo nowoczesny i z nieoczywistymi atrakcjami, oraz park linowy.
DominikPL
Bardzo ciekawy zamek!
kisiello86

Piękny Zamek na Jurze. Coraz lepiej odrestaurowany i z ciekawym otoczeniem. Dla miłośników wycieczek obiekt typu "must see" 🙂

Piotr Szymiec

Przepiękne ruiny

Karolina

Niezaprzeczalnym plusem wizyty w Ogrodzieńcu w lutym jest brak tłumów, otwartych budek z piwem i pamiątkami oraz cisza. Minusem jest to, że obiekt jest zamknięty w miesiącach zimowych (a na pewno w lutym). Pomimo tego, że zamek był zamknięty i niemożliwe było jego zwiedzanie, to spacer wokół zamku był bardzo udany. 

Marta

Super miejsce, obok mnóstwo dodatkowych atrakcji.  Trasa zwiedzania ruin dobrze oznaczona no i praktycznie wszędzie można wejść 🙂

 

Nala

w zamku ogrodzeniec niczego nie brakuje ruwnież i ludzi.Jak jest pogoda to widać przepiękne widoczki.

Dominika Piernikarczyk

uwielbiam takie miejsca ale to jest najfajniejsza miejscówka, jaką znam

kubarek23

Byłem tu wielokrotnie.

emil

Miejsce naprawde suuper,

Marcin_Henioo

Byliśmy w ubiegłym roku. Świetny zamek, ale i okolice, np. góra Birów, ale i też atrakcja dla dzieci (i nie tylko)- miniatury zamków, świetna sprawa, można zobaczyć wszystki Orle Gniazda, i nie tylko.

Po zwiedzaniu zjedliśmy wspaniały posiłek w restauracji położonej prawie u stóp zamku ("Stodoła" bodajże się nazywała, pamiętam, że pomiędzy nogami gości kręciły się koty).

Polecam.

PS. Najważniejsze, że się rodzinie podobało.

Ostatnio edytowany: 2014-04-29 11:47

Roman Świątkowski

Co ja sądze, szybko odpowiem tak - Dlatego że często te ruiny odwiedzam to ta wiadomość jest Bombowa. Super, coś nowego. A zatory na trasie zwiedzania przez zwiedzających większości przy wiekszych grupach  były kłopotliwe, napewno wszystkie miejsca zapewne nie da się tak do końca załatwić by turyści nie blokowali się nawzajem (wejście na wieżę) ale napewno ułatwi. Pozdrawiam

Zamek Ogrodzieniec na blogu

Zapraszamy na relację z Juromanii - święta Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania zaprosiła turystów już po raz czwarty na naszą ulubioną Jurę 🙂 Nie mogło i nas tam zabraknąć, tym bardziej, że jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia! Zobaczcie, jak świetnie można się zabawić na tym święcie, kiedy mania zwiedzania i dobrej zabawy ogarnia cały region!

21 wrzesień 2021 14:33

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Juromania 2020 za nami, było wspaniale!

W miniony weekend na Jurze miała miejsce Juromania 2020. Nie mogło nas tam zabraknąć, wszak Polskie Szlaki to Patron Medialny tego wspaniałego wydarzenia 🙂 Byliśmy w Bydlinie, na zamku Ogrodzieniec, w Żarkach i na zamku w Olsztynie!

Zobaczcie naszą ciekawą relację z tegorocznej Juromanii i już teraz zaplanujcie czas na kolejną edycję 🙂
Polecam też filmik z wczorajszej wizyty na zamku w Olsztynie. Jeśli nie chcesz żadnego z nich pominąć, zasubskrybuj nasz kanał 🙂

 

 

21 wrzesień 2020 14:01
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021