Lot balonem nad Jurą Krakowsko-Częstochowską. Spełnione marzenie!

Lot balonem na Jurze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Lecieliście kiedyś balonem? Nam wreszcie udał się lot balonem! Wskoczyliśmy do kosza, oderwaliśmy się od ziemi i podziwialiśmy widoki z góry na własne oczy tak, jak zwykle pokazuje nam to nasz dron Ziemowit! I na dodatek był to lot balonem nad Jurą Krakowsko-Częstochowską, naszą ulubioną. A dokładniej nad Zamkiem Ogrodzieniec, czyli najpopularniejszym elementem Szlaku Orlich Gniazd.

Lot balonem na Jurze
Lot balonem na Jurze

Lot balonem na Jurze

Lecieliśmy wraz z innymi balonami, a z dołu patrzyły na nas tłumy. A wszystko dlatego, że w weekend 18-19 sierpnia 2023 roku odbywała się Baloniada na Zamku Ogrodzieniec. Była to druga edycja tego wydarzenia. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się w niej uczestniczyć i to z góry. Od dołu warownię w Podzamczu znamy już bardzo dobrze. Tym sposobem spełniłam swoje marzenie, które w głowie urodziło się dawno temu. A Jura Krakowsko-Częstochowska na balon jest idealna, bo jest niezwykle widokowa i zadziwia swoim krajobrazem. Szczególnie, gdy trafi się zachód słońca, jak nam!Lot balonem na Jurze
Lot balonem na Jurze
Baloniada na Jurze
Baloniada na Jurze

Pogoda a lot balonem

Jak się okazuje, loty balonem są bardzo czułe na warunki pogodowe. Oczywistym dla mnie było, że nie może być w okolicy burzy. Nie może też padać. Ale dodatkowo dowiedzieliśmy się teraz, że nie może być zbyt gorąco i że podmuchy wiatru nie powinny być silniejsze niż 5 m/s. Ważny jest też kierunek wiatru. Zwykle loty odbywają się w okolicach wschodu słońca lub zachodu słońca, nie tylko ze względu na cudne widoki, ale też wtedy zazwyczaj wiatr jest najmniejszy.

My byliśmy umówieni na lot 19 sierpnia, w sobotę, na godzinę 17.00. Od rana prognozy mówiły o popołudniowych burzach, dlatego lot do końca nie był pewny. Ba, wszystko wskazywało, że się nie odbędzie. Ale Podzamcze lubimy, Jurę mamy niedaleko, toteż zdecydowaliśmy się pojechać na miejsce i liczyliśmy mocno, że jednak się wzniesiemy, choćby na chwilę.

W napięciu czekaliśmy przez 2 godziny na decyzję, czy wystartujemy. Z ekipą pilota zmienialiśmy kilka razy miejsce startu, bo wiatr zmieniał kierunek i ... robił nas w balona!
Wreszcie około 19.00 zapadła decyzja, że lecimy. Udało się idealnie, nie tylko w cudnym miejscu, ale i o wymarzonej porze dnia, o zachodzie słońca. Widoki były niesamowite, wrażenia z lotu również.

Lot balonem
Lot balonem

Czy widokowy lot balonem jest straszny?

Ani trochę!! Mam lekki lęk przestrzeni, trochę mocniejszy lęk wysokości, ale przyznam, że nie włączył mi się podczas lotu ani jeden, ani drugi. Nawet podczas unoszenia nie było wcale strasznie. Wszystko odbyło się sprawnie i szybko i już spokojnie lecieliśmy nad majestatycznym Zamkiem Ogrodzieniec. Lot był bardzo spokojny, jedynie nasze emocje sięgały zenitu. Byłam mocno podekscytowana, bo tak jest, gdy spełnia się marzenia. Łukasz miał większe obawy przed lotem, ale po wylądowaniu stwierdził, że strach ma wielkie oczy, bo w czasie lotu też nie bał się praktycznie wcale. Także jeśli tylko marzy Ci się balon, zachęcam bardzo. To wspaniała przygoda!Lot balonem na Jurze
Lot balonem na Jurze
Lot balonem
Lot balonem
Lot balonem nad Zamkiem Ogordzieniec
Lot balonem nad Zamkiem Ogordzieniec

Doświadczony pilot to podstawa - ekipa Kraków Ballon Team

A z kim lecieliśmy balonem na Jurze? Z bardzo fajną ekipą z Kraków Balloon Team. Pan Marek to chyba najlepszy pilot świata, a doświadczony pilot to w koszu podstawa! Czuliśmy się bezpiecznie, dobrze zaopiekowani i w profesjonalnych rękach. Wylądowaliśmy nie tylko bezpiecznie, ale i delikatnie. Ledwo poczuliśmy moment połączenia z ziemią. Do końca pozostaliśmy pod opieką. Żal, że lot przebiegł tak szybko, ale z drugiej strony jestem bardzo szczęśliwa, że warunki pogodowe pozwoliły na wzbicie się ponad ziemię. Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami lotnictwa cywilnego i z wszelkimi pozwoleniami na odbywanie lotów. Nie polecam inaczej!

A czy wiesz, że aby pilot wzbił się do lotu, to potrzebna jest ekipa złożona z kilku silnych męskich pomocników? Balon wydaje się delikatny, ale tak naprawdę jest ogromny i sporo waży. Dodatkowo walczy z potężnym żywiołem, jakim jest wiatr. To wszystko sprawia, że doświadczenie ma ogromne znaczenie. A Kraków Balloon Team z doświadczenia słynie. Latają od wielu lat, o każdej porze roku i nie tylko w całej Polsce, ale i w wielu miejscach świata. Kursy i certyfikaty lotnictwa cywilnego potwierdzają ich rzetelność. My polecamy z całego serducha. Chętnie wybiorę się z nimi w kolejną taką podróż, tym razem nad górami. To też idealny pomysł na prezent, wystarczy wykupić voucher.
Jeśli interesuje Cię lot balonem, zajrzyj na stronę Kraków Balloon Team.

Dziękujemy pięknie Małopolskiej Organizacji Turystycznej za zaproszenie, a Przemkowi z bloga Antek w podróży za super towarzystwo. To była niesamowita przygoda i zostanie w naszych wspomnieniach na zawsze! Oprócz naszej dwójki, w koszu było 2 pasażerów i pilot.

Lot balonem
Lot balonem
Lot balonem
Lot balonem

 Chrzest po pierwszym locie w balonie

Bardzo ciekawym przeżyciem jest chrzest po pierwszym locie. Najpierw trzeba na kolanach przebłagać wszystkie żywioły - ogień, wodę, ziemię i powietrze. Pojawiły się one wszystkie na naszych głowach! Potem musieliśmy jeszcze podziękować balonowi i ekipie, kładąc się na zwiniętym balonie. Bardziej doświadczeni lotnicy, czyli wszyscy, którzy już mieli przyjemność wcześniej latać, okładali nas kijem. No cóż, jak chrzest, to bojowy. Muszę przyznać, że ekipa była bardzo delikatna, może Łukasz dostał bardziej 🙂 Nie muszę pisać, że całość była świetną zabawą !

Lot balonem, chrzest po locie
Lot balonem, chrzest po locie
Chrzest po locie
Chrzest po locie

Baloniada na Zamku Ogrodzieniec

Impreza chwyciła nas za serca. W czasie jej trwania na zamku odbywało się sporo ciekawych koncertów, występów i pokazów. Były wyczyny skoczków spadochronowych, podniebne akrobacje ultralekkiego samolotu  czy akrobacje na szarfie. Jak zawsze w tym miejscu, impreza przyciągnęła na dziedziniec twierdzy sporą liczbę turystów. A nad ich głowami latały nie tylko balony, ale również helikoptery (każdy chętny mógł wykupić kilkuminutowy lot nad zamkiem) czy motolotnie. Startowisko znajdowało się za skalnym miastem i bunkrem.

Baloniada na Zamku Ogrodzieniec
Baloniada na Zamku Ogrodzieniec
Baloniada na Zamku Ogrodzieniec
Baloniada na Zamku Ogrodzieniec

Lot balonem - informacje praktyczne

  • Na lot należy umówić się wcześniej
  • W koszu nie jest chłodniej niż na zewnątrz, wręcz nawet cieplej. Nie odczuwa się też wiatru
  • Warto ubrać się w wygodny, sportowy strój, bo do kosza wchodzi się górą, stąpając po dwóch niewielkich otworach na nogi
  • Jeśli nie jest zbyt gorąco, warto wziąć długie spodnie i pełne buty. Nie do końca wiadomo, gdzie nastąpi lądowanie, na jakim podłożu. Ja miałam krótkie spodenki i sandały i w niczym mi to nie przeszkodziło, ale może zdarzyć się błoto czy ostre trawy itp.
  • Podczas przelotu można fotografować zarówno komórką, jak i aparatem. Przemek nawet wystawił kamerkę na 3-metrowym kijku, żeby uzyskać ujęcia nas w balonie. Sprzęt należy tylko schować i odłożyć na dno kosza na czas startu i lądowania, żeby mieć wolne ręce do trzymania się i żeby sprzęt nie wyrządził nam krzywdy. Start i lądowanie wymagają trzymania się oburącz uchwytów sznurowych. Istnieje bowiem możliwość, że kosz się przechyli przy lądowaniu, a nawet przewróci. U nas nic takiego się nie stało, ale jak to mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże
  • W żaden sposób nie przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia
  • Lot trwa zwykle około godziny, nasz trwał trochę krócej. Weź pod uwagę, że cała procedura trwa jednak znacznie dłużej, około 4 godziny!
  • Loty odbywają się przez cały rok
Lot balonem nad Zamkiem Ogordzieniec
Lot balonem nad Zamkiem Ogordzieniec

Baloniada w naszych mediach społecznościowych

Lot w przestworzach spodobał się naszym Czytelnikom na profilu Facebook i na Instagramie. Zobacz ich komentarze! Jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile na FB i IG !

Posted by Polskie Szlaki on Oryginalny post

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Lot balonem na Jurze
Lot balonem
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024