Zamek Bobolice. Odbudowana warownia na Jurze
Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Jest to prawdziwy unikat w regionie, bo większość warowni pozostaje w ruinie. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza. Cieszy niezmiernie, że zamek Bobolice powstał z ruin.
Odbudowany zamek
Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich, która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz płatne jest dodatkowo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.
Zobacz wszystkie zamki na Jurze!
Zwiedzanie zamku Bobolice
We wnętrzach zamku przygotowano muzeum udostępnione dla zwiedzających. Zobaczysz tu komnaty z wystawą zbroi czy mebli. Zza krat podziwiać dodatkowo możesz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku.
Filmowy zamek Bobolice
Pewnie wiesz, że zamek w Bobolicach stanowił scenerię serialu "Korona Królów"? Stał się wówczas średniowiecznym Wawelem w Krakowie. Ale nie każdy wie, że kręcono tutaj sceny do teledysku “Meridy Walecznej”, animowanego filmu Disneya.
Historia zamku Bobolice
Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.
W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego, Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.
Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy, dawni właściciele pobliskiego zamku w Mirowie.
Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować. Natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.
Zamek Bobolice - legenda o Białej Damie
Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol. Zakończenie tej historii nie było jednak szczęśliwe. Młodszy Bobol podczas nieobecności Mira uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata, a dziewczynę zamurował w lochu. Do dzisiaj ukazuje się ona na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć.
Mirowskie Skałki - Grzęda Mirowska
Według legendy dawniej połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami. Dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd.
Później grzęda przestała w całości być dostępna dla turystów i między zamkami stanęła siatka. Dziś cały teren należy do rodziny Laseckich. Można przejść z zamku do zamku ścieżką o długości około 1,5 km. Trzeba jednak za to zapłacić. Można to zrobić przy zamku w Mirowie albo zamku w Bobolicach. Na trasie można kawałek zboczyć, żeby odnaleźć Jaskinię Stajnia, gdzie odkryto zęby neandertalczyka. Bobolusa Jurajskiego.
Nasz spacer zaznaczony na mapie
Poniżej znajdziesz ciekawą propozycję trasy zaznaczoną na mapie. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.
Nasz film o Bobolicach i Mirowie
Zobacz nasz film o malowniczych zamkach w Bobolicach i Mirowie. Pospacerujemy też Grzędą Mirowską i zajrzymy do Jaskini Stajnia.
Gdzie spać i jeść w okolicy
Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Atrakcje w okolicy
A jeśli już zwiedzisz zamek Bobolice i zamek Mirów, to polecam również w okolicy Skały Rzędkowickie, Górę Zborów, strażnicę Łutowiec, Złoty Potok czy atrakcyjne Żarki.
Informacje praktyczne
Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://www.zamekbobolice.pl/
Zamek zwiedza się odpłanie
Osobno kupuje się bilet na błonia i parking
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie
Obok zamku znajduje się restauracja oraz hotel. Całość należy do rodziny Laseckich
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 8.6 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 10 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 10.1 km
- Pstrągarnia w Złotym Potoku, odległość: 10.2 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 18.3 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 18.3 km
- Rezerwat Sokole Góry w Olsztynie, odległość: 20.7 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 20.9 km
- Zamek w Olsztynie, odległość: 21.6 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 23.3 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!