Góra Biakło. Mały Giewont w Olsztynie na Jurze
Góra Biakło czyli Jurajski Giewont albo Mały Giewont to cudowny ostaniec, a właściwie cały masyw skalny. Wznosi się na wysokość 340 m n.p.m., na Jurze, w Olsztynie koło Częstochowy. Wysokości może nie jest zbyt imponująca, ale Biakło do złudzenia przypomina tatrzański Giewont. Zarówno kształtem, jak i z tego powodu, że na szczycie również góruje metalowy krzyż. Wejdziesz na szczyt w zaledwie kilka minut!
Wybitny ostaniec
Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego. Dlatego tak wyraźnie i pięknie wybija się ponad okolicą. Upodobali więc go sobie turyści, których jest tutaj coraz więcej. Latem bywa wręcz tłumnie w ciepłe niedziele. Wtedy polecam w okolicy mniej popularne Góry Towarne albo bardziej rozległe Sokole Góry.
Czarny szlak na Górę Biakło w Olsztynie
Zarówno z Olsztyna jurajskiego, jak i z pobliskich Sokolich Gór, możesz dostać się na Górę Biakło czarnym pieszym szlakiem turystycznym. Najłatwiej i najkrócej dojść tutaj z pobliskiego, bezpłatnego parkingu. Wystarczy z olsztyńskiego rynku wjechać w ulicę Kuhna. Przejechać obok słynnej Szopki Olsztyńskiej i kilkaset metrów za nią skręcić w lewo, właśnie na parking.
Stąd około 200 metrów pieszo zajdziesz pod sam Giewont Jurajski. Teren przy parkingu niedawno został ogrodzony, ale płot nie blokuje szlaku. Wystarczy przejść wzdłuż siatki, by dojść do wydeptanej ścieżki.
Spod samej skały na szczyt, pod krzyż zajdziesz w kilka minut. To dość strome, ale szybkie podejście. Wejdziesz tu bez sprzętu specjalistycznego. Po drodze w najbardziej stromym fragmencie jest metalowa barierka. Po drodze i na szczycie uważać trzeba, by się nie pośliznąć i nie spaść. Tak, jak na wszystkich jurajskich skałkach.
Z Biakła roztacza się piękna panorama okolicznych skałek, pobliskiego zamku w Olsztynie, oraz zalesionych wzgórz. Widać stąd pobliskie Lipówki, Olsztyn, Rezerwat Zielona Góra, Hutę, a w drugą stronę przede wszystkim Sokole Góry.
Góra Biakło to element Geoparku Północnej Jury
Biakło zimą
Popularność Biakła nie gaśnie nawet zimą. Spotkasz tu wędrowców i rodziny z dziećmi, które zjeżdżają na sankach, małych nartach i przeróżnych zjeżdżaczach. Zabawa się tutaj nie kończy, a piękna okolica tylko dodaje uroku. Nawet rowerzystów spotkasz tutaj zimą. Widoki są wtedy magiczne. Ja właśnie zimą wolę tę słynną olsztyńską górę, bo nie ma wtedy tłumów. A dodatkowo biała sceneria jeszcze bardziej przypomina Tatry.
Jak powstała Góra Biakło?
Wzgórze powstało w efekcie wyniesienia dna płytkiego morza jurajskiego. Było to miejsce rozwoju organizmów dennych, np. gąbek i glonów. Ówcześnie płycizny te przypominały dzisiejsze rafy oceaniczne. Wapień skalisty jest charakterystyczną formą powstałą przy udziale właśnie tych kolonii. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzeni skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia.
Jeszcze inne nazwy tego popularnego jurajskiego wzgórza to Brodło czy skałka z krzyżem. Ciekawostką jest, że krzyż na Małym Giewoncie został postawiony na pamiątkę pielgrzymki w to miejsce pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia.
Gdzie zjeść podczas spaceru na Biakło
Parking pod górą jest bezpłatny. Obok powstał Jura Food Park z kilkoma foodtruckami oferującymi różne smaki. Teren jest przyjemny, z hamakami i zielenią. Kawałeczek stąd, w stronę Olsztyna polecamy bardzo pyszną włoską knajpkę Przyjaciele Trattoria. Jest tu ślicznie i smakowicie, choć nie tanio. Zjesz tu włoskie dania, ale i desery. Czeka też wino.
Informacje praktyczne
Cały rok, całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Góra nie jest dostępna dla wózków, podejście jest krótkie, ale strome
Miejsce idealne na spacer z psem, choć wejście na szczyt należy przemyśleć
Na skałkach zachowaj ostrożność!
W razie potrzeby z pomocą przyjdą miejscowi ratownicy GOPR (tel. 34/ 315-20-00)
Góra Biakło
ul. Kuhna, Olsztyn
Czarny szlak pieszy
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Zamek w Olsztynie, odległość: 1.3 km
- Pstrągarnia w Złotym Potoku, odległość: 11.3 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 11.4 km
- Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach, odległość: 14 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 14.1 km
- Jasna Góra, odległość: 14.8 km
- Sanktuarium na Jasnej Górze, odległość: 14.8 km
- Zamek Bobolice, odległość: 20.9 km
- Góra Zborów, odległość: 25.9 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 29.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!