Góry Towarne

Góry Towarne

(4.7 głosów: 17)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Góry Towarne inaczej Towarnie czy Towarowe to piękna grupa skał, bezleśnych ostańców wapiennych, wznoszących się nieco na północ od Olsztyna Jurajskiego i olsztyńskiego zamku, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy drodze do Kusiąt, w pobliżu właśnie tej miejscowości. Najwyższe wzniesienie Gór Towarnych to Lisica wznosząca się na wysokość 349 m n.p.m. Nie tylko z niej roztacza się cudny widok na bardzo szeroką okolicę, głównie na lasy, wśród których m.in wyłaniają się ruiny na Górze Zamkowej. Przez Góry Towarne przebiegają ważne jurajskie szlaki, w tym czerwony Szlak Orlich Gniazd czy pomarańczowy Transjurajski Szlak Konny. Biegnie tu również ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał, znakowana na niebiesko.

Góry Towarne
Góry Towarne
Góry Towarne
Góry Towarne

Jaskinia Towarna

Wśród skał Gór Towarnych odnaleźć można całkiem spory otwór Jaskini Towarnej, zwanej też Niedźwiedzią, gdyż w przeszłości odnajdywano tu kości niedźwiedzia jaskiniowego, ale też i ślady bytności człowieka paleolitycznego. Ta łatwo dostępna i pozioma jaskinia łączy się ze znacznie ciaśniejszą Dzwonnicą, w której zachowały się ciekawe nacieki w formie mleka wapiennego. To tutaj pewnie ukrywano towary z karawan kupieckich prowadzonych z Krakowa, od których wzgórze wzięło nazwę.  Koniecznie zajdź w Góry Towarne będąc w północnej części Jury, bo to śliczny zakątek, z którego blisko też do unikatowego Jeziora Krasowego w Kusiętach.Jaskinia Towarna
Jaskinia Towarna
Jaskinia Towarna
Jaskinia Towarna

Dojście do Gór Towarnych

Niemal do samych Gór Towarnych prowadzi czerwony Szlak Orlich Gniazd, który wiedzie ulicą Mstowską z centrum Olsztyna. Wystarczy za cmentarzem ofiar II wojny światowej z tej ulicy skręcić w jedną z dwóch ścieżek odbijających w lewo. Przy obu można bezpłatnie zaparkować. W pobliżu warto też odwiedzić Górę Biakło - Jurajski Giewont.

Góry Towarne
Góry Towarne

Góry Towarne
Szlak Orlich Gniazd, Kusięta
 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy ścieżkach prowadzących w Góry Towarne
Ścieżka niedostępna dla wózków
Góry Towarne są dostępne dla psów
Na skałkach zachowaj ostrożność!
Odpłatnie natomiast możesz skorzystać z kursów wspinaczkowych, które oferuje wiele tutejszych firm
W razie potrzeby z pomocą przyjdą miejscowi ratownicy GOPR (tel. 34/ 315-20-00)

Adres

Góry Towarne
ul. Mstowska, Kusięta

GPS: 50°46'5N, 19°16'17E

Olsztyn Jurajski noclegi

Olsztyn Jurajski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Góry Towarne
Góry Towarne
Jaskinia Towarna
Góry Towarne
Jaskinia Towarna
Jaskinia Towarna
J. Dzwonnica
Jaskinia Towarna
Góry Towarne
Jura Krakowsko Częstochowska Olsztyn Jurajski
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny parking bezpłatny skałki przyroda
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023