Olsztyn

Olsztyn atrakcje

(4.3 głosów: 110)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Olsztyn nazywany miastem ogrodem z racji dużej ilości zieleni, to piękna stolica województwa warmińsko - mazurskiego, miasto przyjazne turystom, z ciekawymi zabytkami oraz fajnym klimatem małych knajpek na Starym Mieście i życiem tętniącym tu aż do późnych godzin wieczornych. Olsztyn stanowi ważny węzeł komunikacyjny regionu i świetną bazę wypadową na Warmię i pobliskie Mazury. Już w samym Olsztynie zaprasza do wypoczynku kilkanaście jezior, na czele z pięknie zagospodarowanym Jeziorem Ukiel.

Olsztyn
Olsztyn

Atrakcje w Olsztynie

Olsztyn to jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce, otoczone licznymi jeziorami i lasami. W samych granicach miasta znajduje się aż 11 jezior, a w centrum czeka na Ciebie sporo unikalnych zabytków architektury, świadczących o długiej i bogatej historii tego ośrodka, założonego około 1353 roku. Atrakcji starczy tu na weekend szybkiego zwiedzania, a jeśli chcesz się tym miejscem naprawdę nacieszyć, warto zaplanować tutaj wakacje. Poznaj atrakcje Olsztyna i daj się im skusić. Najpierw je wymieniam, po czym opisuję poniżej trochę bardziej dokładnie, a po szczegółowe opisy z informacjami praktycznymi zapraszam do poszczególnych opisów atrakcji po kliknięciu w niebieskie, podlinkowane nazwy atrakcji. Zobacz top atrakcje Olsztyna!Olsztyn Rynek
Olsztyn Rynek

1. Zamek kapituły w Olsztynie

Zamek kapituły w Olsztynie to najcenniejszy i najbardziej znany zabytek miasta. Ta gotycka warownia, która całkiem dobrze zachowała się do naszych czasów, mieści dziś Muzeum Warmii i Mazur, które poza galerią sztuki pokazuje cenne pamiątki przeszłości Olsztyna i jego najsłynniejszego mieszkańca - Mikołaja Kopernika. Zamek leży na Szlaku Zamków Gotyckich.
Adres: Zamek, ul. Zamkowa 2, Olsztyn

Olsztyn zamek
Olsztyn zamek
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn

2. Pomnik Mikołaja Kopernika w Olsztynie

Mikołaj Kopernik mieszkał w XVI wieku w Olsztynie, a jego domem był olsztyński zamek. Znaczące to było mieszkanie, nakryte cudnym sklepieniem kryształowym. Na pamiątkę rezydowania Kopernika w mieście dziś powstały tu jego pomniki. Tym najbardziej znanym jest ten w formie "ławeczki" pod zamkiem. Chętnie każdy na nim przysiada i robi sobie zdjęcia. Dowiesz się o tym stojąc pod pomnikiem, bo trzeba nieraz ustawić się w kolejce do zdjęcia, a udo Mikołaja jest już lśniące, złote i wygłaskane.
Adres: Pomnik Mikołaja Kopernika, ul. Zamkowa, Olsztyn

Olsztyn - pomnik Kopernika
Olsztyn - pomnik Kopernika

3. Wysoka Brama w Olsztynie

Wysoka Brama to potoczna nazwa zachowanej w mieście gotyckiej Wieży Bramy Górnej. Pochodzi ona z XIV wieku i stanowi wrota na Stare Miasto. Wieża to wizytówka miasta, którą wszyscy chętnie i podziwiają i focą, a dodatkowo w jej wnętrzach można nawet spędzić noc, jeśli ktoś lubi takie zabytkowe, mroczne klimaty.
Adres: Wysoka Brama, ul. Staromiejska, Olsztyn

Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą

4. Rynek ze Starym Ratuszem w Olsztynie

Serce Olsztyna stanowi Rynek otoczony zabytkowymi, skromnymi kamieniczkami z XVII-XIX wieku. Niektóre z nich mają zdobienia sgraffito i arkadowe podcienia. Na uwagę zasługuje najstarszy budynek na rynku, z XIV wieku, tzw. Dom Burmistrza (nr 11). Pośrodku placu stoi ceglany, całkiem uroczy Stary Ratusz wzniesiony w latach 1623-24, częściowo na fundamentach średniowiecznego ratusza, który spłonął w 1620 roku. Ratusz jest pięknie odnowiony, natomiast niektóre kamieniczki potrzebowałyby nieco odświeżenia. Mimo to rynek jest bardzo przyjemnym miejscem, gdzie aż chce się usiąść pod parasolami i zaznać chwili relaksu czy to z kawą, deserem czy lodami.
Adres: Rynek, OlsztynOlsztyn Rynek
Olsztyn Rynek
Olsztyn Rynek
Olsztyn Rynek
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą

5. Katedra w Olsztynie

Stojąca niedaleko rynku katedra to kościół Św. Jakuba - przepiękna świątynia gotycka, w której na uwagę zasługują zachowane sklepienia - sieciowe w nawie głównej i kryształowe w nawach bocznych. Budowę kościoła Św. Jakuba rozpoczęto w 1315 roku, a kontynuowano w XIV i XV wieku. Znajdziesz tu cenne organy, na których odbywają się słynne koncerty.
Adres: Katedra, ul. Staszica 12, Olsztyn

Bazylika
Bazylika
Bazylika
Bazylika
Bazylika
Bazylika

6. Park Podzamcze w Olsztynie

Park Podzamcze nazywany też Zamkowym to największy olsztyński park. Znajdziesz go na Starym Mieście, przy samym zamku, nad rzeką Łyną. Pięknie zrewitalizowany zaprasza do przyjemnych spacerów. Naprzeciw zamku, w parku usiądziesz i podegustujesz piwa w browarze, w malowniczej scenerii i przy szumie wody, po której pływają kajaki. W głębi parku zobaczysz też słynne wiadukty kolejowe w Olsztynie
Adres: Park Podzamcze, ul. Zamkowa, Nowowiejskiego i inne, Olsztyn

Olsztyn
Olsztyn

7. Jezioro Ukiel (Krzywe) w Olsztynie

W zachodniej części Olsztyna, przy trasie prowadzącej do Ostródy, rozlewa się malownicze jezioro Ukiel (Krzywe), całkiem spore, bo o powierzchni ponad 400 ha i bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Nad brzegami w ostatnich latach zagospodarowano przyjemne miejsca letniego wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Jest tu kąpielisko miejskie, molo, przystanie, wypożyczalnie sprzętu, a nawet cumuje statek wycieczkowy. Koniecznie zawitaj tutaj odwiedzając Olsztyn
Adres: Jezioro Ukiel, ul. Kapitańska, Olsztyn

Plaża miejska w Olsztynie, kasia ejsmont
Plaża miejska w Olsztynie, kasia ejsmont

8. Browar Warmia w Olsztynie

Browar Warmia mieści się w bardzo malowniczym miejscu, nad rzeką Łyną, w Parku Podzamcze, w nowoczesnym budynku powstałym na zrębach dawnego młyna. Możesz cieszyć się tu smakiem warzonego na miejscu piwa. A jakie smaki tu znajdziesz? Warmia Pils, Warmia Pszeniczne, Warmia Porter Bałtycki czy Warmia Ipa. Wierz lub nie, ale w tych okolicznościach piwo smakuje jeszcze lepiej 😉
Adres: Browar Warmia, ul. Nowowiejskiego 15, OlsztynOlsztyn
Olsztyn
Browar
Browar

9. Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie

Zabytkowe mosty umożliwiają przeprawę kolejową nad doliną Łyny. Te monumentalne budowle z czerwonej cegły na stałe wpisały się w pejzaż miasta, a dokładniej Parku Podzamcze. Mieszkańcy zwykli owe mosty nazywać wiaduktami. Pierwszy powstał w latach 1871-72, wraz z koleją linii Toruń-Królewiec. Drugi, południowy most, zbudowano 20 lat później. Oba wiadukty mają 3 przęsła, ponad 68 m długości i ponad 21 m wysokości. Zwykle podziwia się je z dołu, ale wystarczy krótka przejażdżka między Olsztynem Zachodnim a Głównym, by zobaczyć wiadukty z góry, a przy okazji podziwiać piękną panoramę miasta.
Adres: Wiadukty, ul. Wyzwolenia, Olsztyn

Olsztyn
Olsztyn

10. Rzeka Łyna i spływy na jej przełomach

Rzeka Łyna na terenie Olsztyna wraz z dopływem Wadągiem tworzy malownicze przełomy. Latem Łyna chętnie wykorzystywana jest tutaj przez miłośników kajakarstwa do organizacji różnego rodzaju spływów. Kajaki zobaczysz nawet nad tą rzeką w Parku Podzamcze, dosłownie z widokiem na zamek

Olsztyn
Olsztyn

11. Szlaki piesze i trasy rowerowe w Olsztynie

W Olsztynie poprowadzono liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, biegnące przez okoliczne parki i lasy. Pozwalają poznać piękną okolicę i nacieszyć się urokami obcowania z przyrodą.

Olsztyn
Olsztyn

12. Planetarium w Olsztynie

Planetarium ma około pół wieku i jest znaną atrakcją miasta. Od lat prowadzi się tutaj seanse naukowe i edukacyjne dla szkół oraz indywidualnych turystów.
Adres: Planetarium, al. Piłsudskiego 38, Olsztyn

Planetarium
Planetarium

Gdzie jeść w Olsztynie?

Nie chce się szukać innej knajpki w Olsztynie, jeśli raz odwiedziło się Cudne Manowce. Podaje się tutaj dania tradycyjne Warmii i Mazur, bazując na regionalnych dostawcach i często ekologicznych producentach. Miejsce jest niewiarygodne, choć, sława jest szeroka i na stolik nieraz trzeba czekać. Warto jednak, zarówno smaki, sposób podania, jak i wystrój restauracji są zachwycające. Nie może być inaczej, restauracja należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla i została wyróżniona w Żółtym Przewodniku Gault&Millau w 2017, 2018, 2019 oraz 2020 roku, a w 2021 roku wygrała plebiscyt Polskie Skarby Kulinarne w regionie Warmii i Mazur. Mazurska zupa karmuszka, której tu skosztowaliśmy, zagościła już u nad na stole w domu 😉 Z dziedziny gastronomii na pewno warto też polecić lody na rynku koło Starego Ratusza i miejscowe piwa z Browaru Kormoran i Warmia.

Cudne Manowce
Cudne Manowce
Cudne Manowce
Cudne Manowce

Noclegi w Olsztynie

Będąc w Olsztynie spaliśmy w sieciówce - nowoczesnym i obszernym Hotelu Hampton by Hilton, który mieści się tuż obok Planetarium. Pokoje nie są tu za duże, ale za to świetnie wyposażone. Śniadanie nas bardzo zadowoliło 🙂 Jeśli lubisz pozostać anonimowy, wygodnie się wyspać i rano dobrze zjeść, to miejsce będzie bardzo dobrym wyborem.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Planetarium
Planetarium

Olsztyn - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Olsztyna

Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek kapituły w Olsztynie, a potem Rynek w Olsztynie i Katedra w Olsztynie.

Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą
Olsztyn nocą
Olsztyn zamek
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn zamek
Wysoka Brama
Bazylika
Cudne Manowce
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn Rynek
Olsztyn Rynek
Olsztyn Rynek
Bazylika
Bazylika
Bazylika
Cudne Manowce
Cudne Manowce
Olsztyn
Olsztyn
Plaża miejska w Olsztynie, kasia ejsmont
Plaża miejska w Olsztynie, kasia ejsmont
zamkowy amfiteatr, Danusia
Planetarium, Danusia
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Dadaj
Polecam - Miasto ciekawe, z zabytkami i otaczającymi je jeziorami.
Monika drozd
Zamek porażka nic z historią wspólnego. Punkt informacji zero pkt. Mapkę dla turystów i inne należy zapłacić. Odczucia negatywne.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022