Warmia to historyczna kraina w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, ciągnąca się od Fromborka na północy, przez Braniewo po Olsztyn na południu, obejmując miejscowości: Orneta, Lidzbark Warmiński, Reszel, Dobre Miasto, Jeziorany, Barczewo czy Biskupiec.
Historia Warmii
Do XIII wieku Warmię zamieszkiwało pruskie plemię Warmów, stąd nazwa krainy. Od 1246 roku Warmia, podbita przez Krzyżaków stała się częścią państwa krzyżackiego i sytuacja ta miała miejsce do 1466 roku, kiedy to w wyniku II pokoju toruńskiego Warmia znalazła się w granicach Korony Polskiej, z zachowaniem pewnej autonomii.

Zabytki na Warmii
Warmia, długo pozostająca pod obcym panowaniem, wyróżnia się swoistą architekturą, strojem ludowym i tradycjami. Miejscowości leżące w granicach historycznej Warmii odznaczają się długimi dziejami, a co za tym idzie mogą pochwalić się ciekawymi zabytkami, przede wszystkim zamkami krzyżackimi i innymi średniowiecznymi budowlami.
- Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - kompleks zabudowań na Wzgórzu Katedralnym: Katedra, Dzwonnica, Pałac biskupi, Wieża Kopernika i Planetarium

- Zamek w Lidzbarku Warmińskim
- Mury miejskie z Bramą Wysoką w Lidzbarku Warmińskim



- Kościół farny Św. Anny w Barczewie
- Średniowieczne cuda Reszla: Zamek w Reszlu (zamek biskupów warmińskich), Kościół farny Św. Piotra i Pawła w Reszlu, Most Gotycki w Reszlu zwany Wysokim, fosa miejska z fragmentami obwarowań, średniowieczny układ Starego Miasta





Atrakcje Warmii
Noclegi w Warmii
Warmia - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Warmii
Turyści najczęściej odwiedzają: Szlak Zamków Gotyckich, a potem Zamek kapituły w Olsztynie i Zamek Gniew.




