Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Zamek w Olsztynie

Zamek kapituły w Olsztynie

(4.4 głosów: 40)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabytków miasta i Szlaku Zamków Gotyckich. Ta potężna, gotycka warownia stoi niedaleko uroczego rynku, na wzgórzu ponad Łyną. Jej budowę rozpoczęto około 1346 roku, a w XV i XVI wieku dobudowano skrzydło południowe i część wieży. Część wschodnia zamku powstała latach 1756-58. Zamek dobrze zachował się mimo zawirowań dziejowych tych ziem. Podczas II wojny światowej nie został spalony jak reszta miasta, bo traktowano go jako kościół, a te w Olsztynie w tym czasie były ocalone. Przed zamkiem wita pomnik Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego mieszkańca owego zamku, twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Cieszy się wielkim powodzeniem astronom, każdy przysiada mu na kolanach, o czym świadczy wygłaskane, złote udo!Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Kopernik w Olsztynie
Kopernik w Olsztynie

Zamek dzisiaj

Olsztyński zamek jest udostępniony dla turystów, od lat w północnym skrzydle zamku mieści się główna siedziba Muzeum Warmii i Mazur - największego muzeum w okolicy. Warto je odwiedzić, by zobaczyć cenne pamiątki po Mikołaju Koperniku, który mieszkał tu w XVI stuleciu, w całkiem sporym mieszkaniu. Pełnił obowiązki administratora dóbr kapituły, w latach 1516-19 i 1520-21. Nad głową miał cudowne sklepienie kryształowe. Jest fantastyczne i oryginalne, rzadko dziś spotykane, a co ciekawe, możesz je tu podziwiać również z góry i zobaczyć dokładnie, jak skomplikowany to element architektury ceglanego zamku. Sala pod sklepieniem prezentuje m.in. pamiątki związane z astronomem. Na jednej ze ścian krużganka zachowała się, również oryginalna, doświadczalna tablica astronomiczna, z 1517 roku. Całkiem prawdopodobne, że wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. To dzięki niej astronom mógł wyznaczyć równonoc wiosenną.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-VIII wt-nd 10.00-17.00
IX wt-śr i pt-nd 10.00-17.00
X-IV wt-śr i pt-nd 9.00-16.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny (2+1, 1+2) 32 zł, rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) 42 zł
Wejście na wieżę 9 zł
Aktualne godziny zwiedzania, ceny biletów i inne informacje praktyczne znajdziesz na oficjalnej stronie zamku:
http://muzeum.olsztyn.pl

Adres

Zamek kapituły - Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
ul. Zamkowa 2, Olsztyn
tel. 89/ 527-95-96

GPS: 53°46'39N, 20°28'29E

Zamek kapituły w Olsztynie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Warmii wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olsztyn noclegi

Olsztyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
53°46'39N, 20°28'29E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Ładny zamek w centrum dużego miasta. To że był i tworzył tutaj Kopernik tylko dodaje mu uroku.
Andzia75

Ciekawy zamek z ładnym dziedzińcem na którym stoi BABA

Zamek kapituły w Olsztynie na blogu

Olsztyn i Olsztynek czyli Warmia i Mazury

Zapraszam Was dzisiaj moi mili na kolejną opowieść o Warmii i Mazurach, gdzie odwiedziliśmy stolicę regionu - urokliwy Olsztyn i bardzo klimatyczny Skansen w Olsztynku. Nie zabrakło też pysznych doznań kulinarnych, sami zobaczcie 🙂

Zapraszamy również na filmik ze skansenu

07 wrzesień 2021 11:16

Szlak Zamków Gotyckich Pomorza, Warmii i Mazur

Dajcie się porwać w podróż Szlakiem Zamków Gotyckich. Przejechaliśmy ponad 400 km i zobaczyliśmy 7 najpiękniejszych zamków Pomorza, Warmii i Mazur, powstałych w czasach średniowiecza, głównie dla Krzyżaków, a dziś dostępnych dla turystów. Chcemy Wam je pokazać, zapraszamy! 🙂

24 sierpień 2021 11:56
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021