Skansen Olsztynek

Park Etnograficzny czyli Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to największy w województwie skansen zawierający liczne drewniane budowle z czterech historycznych regionów Prus Wschodnich: Warmii, Mazur, Powiśla oraz terenów Litwy.

Pierwotnie utworzony był w Królewcu w 1909 roku, ale powstałe na miejscu kopie zabudowań w latach 1938-42 przeniesiono pod Olsztynek. W czasie działań II wojny światowej wyposażenie wnętrz wielu chat uległo zniszczeniu.

Skansen Olsztynek

Na obszarze Skansenu znajdują się: stanowisko archeologiczne, grób kurhanowy z wczesnej epoki żelaza oraz 66 obiektów dużej i małej architektury, wyposażonych w narzędzia pracy charakterystyczne dla XIX i XX-wiecznej wsi.

Obiekty w Skansenie

Najciekawsze obiekty w Parku to: kopia kościoła z Rychnowa z polichromią i ołtarzem z połowy XVII wieku, chałupa mazurska z Gązwy koło Mrągowa, chałupa z wystawką podcieniową z Zielonki Pasłęckiej, wiatrak "holender" z Dobrocina oraz wozownia z garncarnią i piecem do wypalania ceramiki z Tomaszkowa.

Na obszarze Muzeum organizowane są lekcje muzealne, Targi Chłopskie prezentujące twórców i prace rękodzieła z Warmii i Mazur a także Festiwal Folkloru.

Na Rynku w Olsztynku natomiast stoi dawny kościół ewangelicki - obecnie Salon Wystawowy Skansenu.

Skansen Olsztynek

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
ul. Leśna 23, Olsztynek
tel. 89/ 519-21-64
http://muzeumolsztynek.com.pl
Godziny zwiedzania: 15 kwietnia - 31 października 9.00 - 15.00-20.00 (zależnie od miesiąca)

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-03-28 na

Ciekawe miejsce , godne polecenia nawet z małymi dziećmi. Obiekty zadbane , bardzo fajne są cykliczne imprezy. Polecam.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-20 na

Cudowne miejsce

 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: