Olsztynek skansen

Olsztynek

(4.3 głosów: 36)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Olsztynek to ciekawe zabytkowe i klimatyczne miasteczko, położone w województwie warmińsko-mazurskim, przy trasie nr 7 (E 77), około 30 km na południe od Olsztyna i tyle samo na północ od Nidzicypośród malowniczych jezior Pojezierza Olsztyńskiego. Założenie miasta związane było z osobą komtura ostródzkiego - Gunthera von Hohenstein. Z jego to inicjatywy na niewielkim wzgórzu zbudowano zamek, a obok powstała osada, która w 1359 roku otrzymała prawa miejskie i nazwę "Hohenstein", na cześć komtura.Olsztynek skansen
Olsztynek skansen

Atrakcje w Olsztynku

Dziś Olsztynek poszczycić może się kilkoma ciekawymi atrakcjami, usytuowanymi głównie wokół rynku, ale to przede wszystkim skansen przyciąga tu turystów nawet z odległych zakątków Polski i świata. Poznaj najlepsze atrakcje Olsztynka!

1. Skansen w Olsztynku

Muzeum Budownictwa Ludowego to najstarszy i największy Skansen w tej części Polski. Latem ten niecodzienny park etnograficzny często staje się areną fantastycznych imprez plenerowych. Skansen jest piękny i zarazem unikalny, bo zwykle w muzeach na powietrzu spotyka się drewnianą zabudowę, a tutaj spotyka się również budowle kamienne, albo drewniano-kamienne
Adres: Park Etnograficzny, ul. Leśna 23, OlsztynekOlsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen

2. Zamek w Olsztynku

Zamek w Olsztynku to średniowieczna, pokrzyżacka warownia, mieści dziś zespół szkół
Adres: Zamek, ul. Zamkowa, Olsztynek

Zamek w Olsztynku, autor Joanna
Zamek w Olsztynku, autor Joanna
Zamek w Olsztynku, autor Joanna
Zamek w Olsztynku, autor Joanna

3. Obwarowania w Olsztynku

Mury miejskie w Olsztynku są świetnie zachowane, pochodzą z XV wieku4. Kościół ewangelicki w Olsztynku

Dawny kościół ewangelicki mieści się na rynku w Olsztynku, jest to jeden z najstarszych budynków w mieście, zbudowany w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim, z wysoką wieżą dominującą ponad całym miastem. Dziś jest to Salon Wystawowy Muzeum Ludowego w Olsztynku
Adres: Dawny Kościół, ul. Zamkowa, Olsztynek

Dawny kościół w Olsztynku, autor Joanna
Dawny kościół w Olsztynku, autor Joanna

5. Dom Mrongowiusza w Olsztynku

Dom Mrongowiusza to zabytkowy dom stojący na rynku, w cieniu dawnego kościoła ewangelickiego. Powstał w dawnej baszcie, na linii średniowiecznych murów obronnych Olsztynka. A jak doszło do jego powstania? W XVI wieku niektóre średniowieczne baszty murów obronnych zmieniono w domy mieszkalne poprzez dostawienie ścian od strony miasta i przykrycie dachem. Dom w baszcie usytuowanej przy kościele powstał w II połowie XVI wieku i wówczas budynek należał do parafii ewangelickiej. Na parterze mieściła się szkoła ewangelicka, a na piętrze mieszkanie nauczyciela. W latach 1761-67 owy dom zamieszkiwała rodzina rektora Bartłomieja Mrongowiusza, stąd dzisiejsza nazwa zabytkowego domu w Olsztynku
Adres: Dom Mrongowiusza, ul. Zamkowa, Olsztynek

6. Jeziora wokół Olsztynka 

Jeziora to naturalne dobro tych ziem, zapraszające do wypoczynku na łonie przyrody, wśród około 40 malowniczych jezior w gminie warto wymienić Pluszne, Łańskie, Mielno, Maróz, Sarąg czy Jemiołowskie. Zbiorniki te, prócz typowo letnich uciech gwarantują udane połowy wędkarzom.

w Jezioro Pluski w Olsztynku, autor Joanna
w Jezioro Pluski w Olsztynku, autor Joanna
Jezioro Jemiołowo
Jezioro Jemiołowo

7. Rezerwaty przyrody w Olsztynku

"Rezerwat Krajobrazowo-Geomorfologiczny Źródeł Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy", rezerwat faunistyczny "Rzeka Drwęca", rezerwat "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce" oraz rezerwat "Bagno Nadworskie"

8. Szlaki rowerowe w Olsztynku

Rejony wokół Olsztynka idealnie nadają się na turystykę rowerową, a wytyczone trasy ułatwiają poruszanie się po okolicy

Olsztynek skansen
Olsztynek skansen

9. Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku

W Hucie zobaczysz, jak powstają szklane cudeńka, jak wprawne ręce trzeba mieć i sporo doświadczenia, by ze szkła wydobyć unikalne kształty, a ponadto wszelakie barwy.
Adres: Huta Szkła Artystycznego, ul. Mrongowiusza 38, Olsztynek

Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku, autor Joanna
Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku, autor Joanna

Zielony Piec w Olsztynku

A gdy zgłodniejesz i zechcesz odpocząć po trudach zwiedzania, zasiądź przy zielonym piecu albo w cudnym ogrodzie. Restauracja z Zielonym Piecem (Olsztynek, ul. Floriana 1) to przepyszne i piękne miejsce, gdzie na pewno uraczą Cię wspaniałym, domowym jadłem. Przykłada się tutaj wiele uwagi do szczegółów, zarówno w wystroju wnętrza, jak i wyglądzie podawanych dań, ale przede wszystkim dokładają tu starań, aby wszystko smakowało. Nam smakowało, a i owszem, schabowy był świetny, a sos grzybowy zapamiętam naprawdę na długo... Restauracja z Zielonym Piecem należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla i była wyróżniana w Żółtym Przewodniku Gault&Millau.

Olsztynek Zielony Piec
Olsztynek Zielony Piec
Olsztynek Zielony Piec
Olsztynek Zielony Piec
Olsztynek Zielony Piec
Olsztynek Zielony Piec

Mapa Olsztynka z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Olsztynku. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olsztynek noclegi

Olsztynek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Olsztynku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Olsztynek skansen
Rynek w Olsztynku, autor Joanna
Olsztynek Zielony Piec
Dawny kościół ewangelicki
Zamek w Olsztynku
53°35'26N, 20°17'18E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Olsztynek na blogu

Olsztyn i Olsztynek czyli Warmia i Mazury

Zapraszam Was dzisiaj moi mili na kolejną opowieść o Warmii i Mazurach, gdzie odwiedziliśmy stolicę regionu - urokliwy Olsztyn i bardzo klimatyczny Skansen w Olsztynku. Nie zabrakło też pysznych doznań kulinarnych, sami zobaczcie 🙂

Zapraszamy również na filmik ze skansenu

07 wrzesień 2021 11:16
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021