Barczewo to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Pisą Warmińską, nieco na północny wschód od Olsztyna.
Historia Barczewa
Pierwotnie Barczewo lokowane było w 1325 w miejscu, gdzie obecnie leży miejscowość Barczewko. Po zniszczeniu pierwszego grodu przez Litwinów miasto uzyskało prawa miejskie 4 lipca 1364. Barczewo wybudowano na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowano kościół farny Św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański Św. Andrzeja.

Miasto posiadało dwie bramy miejskie - Olsztyńską i Jeziorańską oraz Furtę Zamkową. W 1538 roku Barczewo odwiedził Mikołaj Kopernik, który jako przedstawiciel kapituły towarzyszył Dantyszkowi w czasie objazdu diecezji warmińskiej, gdy odbierał hołd od poddanych.
Ze względu na niemieckie brzmienie, 15 września 1946 roku władze polskie zmieniły nazwę miasta na Nowowiejsk, a od 4 grudnia 1946 roku ostatecznie na Barczewo dla uczczenia pamięci księdza Walentego Barczewskiego. Z miasteczkiem związany był też Feliks Nowowiejski (ur. 7 lutego 1877 w Barczewie na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu). Był polskim kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem i organistą. Początkowo uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce, później przebywał w Olsztynie i podjął tam pracę w pruskiej orkiestrze.

Nowowiejski kojarzy się też z „Rotą” Marii Konopnickiej. To właśnie chór pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewał po raz pierwszy te słowa. Zgromadzony tłum przyjął tę nową pieśń ze łzami w oczach. W Barczewie znajduje się przepiękne, bo zlokalizowane w uroczej kamienicy, Muzeum Nowowiejskiego.
Zabytki w Barczewie
- Kościół farny św. Anny

- Synagoga
- Barczewskie Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego

- Kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie
- Więzienie, znajduje się na terenie byłych ogrodów klasztornych zakonu franciszkanów, w 1810 roku władze pruskie po sekularyzacji majątku zakonu powołały tu dom karny, w styczniu 1945 roku zakład przejęły wojska radzieckie, a 9 marca roku następnego władze polskie. W barczewskim zakładzie karnym 12 listopada 1986 roku zmarł zbrodniarz wojenny Erich Koch. Więzienie to w latach 80-tych XX wieku było więzieniem politycznym, w którym przetrzymywano działaczy antykomunistycznych m.in. Leszka Moczulskiego, Władysława Frasyniuka, Adama Michnika
Pierwotny autor treści: Zbyszek Kraśnicki