Lidzbark Warmiński

Zdjęcia Lidzbarka Warmińskiego (11)

Lidzbark Warmiński to piękna miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim, przy trasie nr 51, niedaleko Dobrego Miasta, nad rzeką Łyną.Sam Lidzbark, jak i jego malownicze okolice leżą w jednym z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków naszego kraju, na obszarze tzw. "Zielonych Płuc Polski". Sprawiają to przepiękne krajobrazy usiane wzgórzami morenowymi, jeziorami i zasobnymi w grzyby lasami poprzecinanymi wijącymi się rzeczkami.

Lidzbark jako miasto powstał w XIV wieku, nad rzekami Łyną i Symsarną, by wkrótce stać się stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich.

Zabytki w Lidzbarku Warmińskim

Do dzisiaj zachowały się tutaj wspaniałe zabytki - pamiątki bogatej przeszłości miasta, a wśród nich okazały gotycki zamek biskupów warmińskich będący pomnikiem narodowym najwyższej klasy. Pozostaje on w świetnym stanie i jest jednym z elementów Szlaku Zamków Gotyckich.Ponadto warto zobaczyć w Lidzbarku XIV-wieczny kościół farny czy Wysoką Bramę - jeden z wielu zachowanych elementów średniowiecznych obwarowań miejskich.

Atrakcje w Lidzbarku

Niewątpliwym atutem Lidzbarka jest też niezwykle czysta przyroda, z którą można tu obcować na codzień, spotykając przy okazji rzadkie gatunki flory i fauny. Poznanie miasta i okolic ułatwiają wytyczone szlaki turystyczne piesze i rowerowe, a nawet kajakowe, których przemierzanie jest prawdziwą przyjemnością i ciekawą przygodą.

Spośród okolicznych jezior największe są: Jezioro Blanki (Gajlickie), Jezioro Symsar i Jezioro Wielochowskie. Wszystkie one obfitują w ryby, m.in. sandacze, leszcze, szczupaki oraz węgorze, co licznie przyciąga wędkarzy. W takiej okolicy nie zabrakło też gospodarstw agroturystycznych, których właściciele dbają o to, by turystom nie zabrakło najwspanialszych dóbr tej ziemi.

Lidzbark Warmiński atrakcje

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2008-11-11 12:33:43
Zwiedzałam Zamek Biskupów Warmińskich w czasie ostatnich wakacji, piękna budowla . Można było przenieść się w odległe czasy wypożyczając stroje z epoki. Pozdrawiam
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: