Barania Góra w Beskidzie Śląskim

49°36'41" N
19°0'38" E
Śląskie
2015-05-21 09:27:39
1207m npm
Ważna
Zdjęcia (14)

Barania Góra (1220 m n.p.m.) to popularny szczyt Beskidu Śląskiego, leżący w jego południowo - wschodniej części, na obszarze miasta Wisła. Jest to drugi, po Skrzycznem pod względem wysokości szczyt tego pasma, chętnie odwiedzany przez turystów.Na zachodnich stokach Barania Góra skrywa obszar źródliskowy Wisły, to tutaj początek bierze królowa rzek polskich za sprawą potoków: Biała i Czarna Wisełka. Obszar ten jest objęty ochroną w postaci rezerwatu "Barania Góra". To właśnie tutaj zobaczyć można Kaskady Rodła.

Na Baraniej skupia się węzeł szlaków turystycznych, prowadzących na okoliczne szczyty i do pobliskich miejscowości, m.in. na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Przez szczyt przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.Barania Góra stanowi świetny punkt widokowy, tym bardziej, że na szczycie stoi wieża widokowa. Na polanie Przysłop (900 m n.p.m.) pod Baranią Górą znajduje się Schronisko na Przysłopie oraz Muzeum Turystyki Górskiej.

Szlaki turystyczne na Baranią Górę

- szlak niebieski, z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki - 2,5 h
- szlak czarny i czerwony, z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki (szlak czarny do schroniska, później czerwony), 2,5 h
- szlak zielony i czerwony, z Istebnej Tartak przez Przysłop (szlak zielony do schroniska, później czerwony), 3,5 h
- szlak czerwony, z Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.), przez Stecówkę (760 m n.p.m.), 3 h
- szlak niebieski i czerwony, ze Zwardonia (szlak niebieski do schroniska, później czerwony), 6 h
- szlak zółty i czarny, z Milówki, 4 h

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-09-13 08:58:12

W czasie rodzinnego wypadu do Wisły postanowiłam wybrać się w pobliskie góry. Wybór padł na znajdującą się niedaleko Baranią Górę. Na sam szczyt można dostać się kilkoma szlakami, ja wybrałam drogę od Istebnej. Do Istebnej regularnie kursują autobusy z centrum Wisły. Szlak początkowo prowadzi asfaltową drogą co nie jest zbyt przyjemne, lecz z czasem przeistacza się w leśną drogę. Około 40 minut od szczytu znajduję się schronisko w którym można odpocząć i napić się zimnego piwka :). 

2009-06-24 22:05:33
Ten szlak o którym piszę dotyczy tego zółtego i czarnego z Milówki :) Z milówki jest to jednak kawałek pieszo więc lepiej podjechać PKSem do KAmesznicy.
2008-11-26 14:43:59
Jeszcze są dwa szlaki- jeden czarny - rozpoczynający się w Kamesznicy Złatnej przez Fajkówkę oraz Żółty z Kamesznicy Górnej przez Karolówkę na Przysłop. Generalnie z tych dwóch godny polecenia jest zółty,na czarnych trwa wyrąb drzew i szlak jest bardzo zabłocony.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: