Malinowska Skała, Wojtek

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to szczyt wznoszący się w głównym grzbiecie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Z tej kulminacji odchodzą grzbiety: przez Malinów ku Przełęczy Salmopolskiej, grzbiet ku Baraniej Górze, grzbiet ku Skrzycznemu oraz krótki grzbiet Kościelca.Malinowska Skała, podobnie jak Malinów i Przełęcz Salmopolska, zbudowana jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały. Trudno szukać tych skał w innych Beskidach. Są to zlepieńce kwarcowe zawierające okruchy łupków mikowych i granitów. Nieco na północ od szczytu zlepieniec ten buduje sporą wychodnię skalną w kształcie ambony o długości 13 m i wysokości około 5 m.

Malinowska Skała

Wychodnia na Malinowskiej Skale to jeden z symboli Beskidu Śląskiego, widoczny na wielu zdjęciach i widokówkach. Stanowi ona pomnik przyrody nieożywionej. Ciekawostką jest tu również naturalny, niewielki staw o średnicy około 10 m.

Szlaki na Malinowską Skałę

- szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej, 1 h 30 minut

- szlak zielony ze Skrzycznego, 1 h 15 minut

- szlak zielony z Baraniej Góry, 1 h 50 minut

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°38'60" N, 19°0'21" E
Śląskie
2015-09-02
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą