Malinowska Skała z wychodnią to symbol Beskidu Śląskiego. Zobacz szlaki na ten widokowy szczyt

Aktualizacja: 2023-12-08
Malinowska Skała
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to bardzo widokowy i popularny wśród turystów szczyt Beskidu Śląskiego. Wznosi się w głównym grzbiecie Baraniej Góry, około 6 km od Szczyrku. Wychodnia skalna na samym szczycie stała się symbolem pasma. Zobaczysz stąd jak na dłoni Skrzyczne i inne beskidzkie wierzchołki.

Najszybciej na Malinowską Skałę dostaniesz się czerwonym szlakiem turystycznym z Przełęczy Salmopolskiej. Ta trasa na szczyt liczy 4 km. Pokonasz ją wg znaków w 1,5 godziny, latem nawet szybciej. Przeczytaj nasz krótki przewodnik o tym miejscu i zaplanuj wypad na Skałę Malinowską. Warto, bo na górze czekają magiczne widoki, sam zobacz!

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę

 

Szlaki na Malinowską Skałę

Malinowska Skała
Malinowska Skała

Nasza trasa czerwonym szlakiem na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopolskiej

Czerwone znaki to najszybszy sposób, żeby dostać się na ten szczyt. Na Przełęcz prowadzi serpentynowa droga asfaltowa, łącząca Szczyrk i Wisłę. Na miejscu czeka parking (zimą jest bezpłatny) oraz ośrodek narciarski. Nawet podczas śnieżnych miesięcy bez problemu wjechaliśmy tu samochodem, bez żadnych łańcuchów.

Na czerwone szlakówki trzeba wejść za Zajazdem Biały Krzyż. Tutaj można coś zjeść i się załatwić, bo na szczycie nie ma żadnej infrastruktury. Cała trasa na szczyt wg oznaczeń zabiera około 1,5 godziny. Ale to wolnym tempem. My zimą z przystankami, dziećmi i najmłodszą córką w nosidle, szliśmy właśnie tyle. Cała trasa w obie strony liczy około 8 km.

Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę

Nasza trasa na mapie

Nasza trasa z tej wyprawy zaznaczona jest na mapie, ale nie uwzględnia podejścia do Jaskini Malinowskiej.

Opis szlaku

Wycieczka zaczyna się od dość stromego podejścia pod górę, a po drodze można podziwiać ładne miejsce widokowe. Po około 30 minutach doszliśmy do płaskiego, zalesionego i przez to niewidokowego szczytu Malinów (1115 m n.p.m.). Gdyby nie drewniany słup z tabliczką, można by ten szczyt w ogóle przeoczyć.

Jaskinia Malinowska

Dalej szliśmy płaskim odcinkiem, aż do odbicia w stronę jaskini, która znajduje się tuż przy szlaku. Trzeba do niej skręcić w prawo i po kilkuset metrach dochodzi się do otworu groty. Warto przejść ten kawałek, bo tu czeka ława ze stołem. Bardzo przyjemne miejsce piknikowe z ładnym widokiem. Sama jaskinia jest pionowa i dość niebezpieczna. Można do niej zejść po drabince metalowej, zamontowanej w skale. Ja zeszłam w dół tylko na chwilę. Rozejrzałam się wokół i wyszłam z powrotem. Trzeba uważać, bo drabinki zimą są śliskie i zimne.

W miejscu odbicia do jaskini zaczyna się strome zejście. Tracimy niestety całą wysokość, by znów po chwili wspinać się pod górę. Ale to już ostatnie podejście, nie tak bardzo strome, ale dość długie. Wreszcie zmęczeni wychodzimy na wierzchołek. Choć szlak jest wydeptany a śnieg ubity, to i tak idzie się po nim dość mozolnie. Na szczęście panoramy rekompensują trud. Z góry roztaczają się piękne widoki na wszystkie strony świata. Tym piękniejsze, że drzewa zostały tutaj niemal doszczętnie zniszczone i mają postać gołych kikutów.

Jaskinia Malinowska
Jaskinia Malinowska
Jaskinia Malinowska
Jaskinia Malinowska
Jaskinia Malinowska
Jaskinia Malinowska

 

Wychodnia skalna na szczycie

Jest pięknie, zimą wręcz magicznie. Nieco na północ od wierzchołka wyrasta wspomniana skała. Za nią prowadzi dalej trasa na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, do którego stąd jest około 1,5 godziny marszu, przez Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.) oraz Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.).

Spory skalny twór buduje zlepieniec. Ma on kształt ambony, o wymiarach 6 x 14 x 5 m. Ta słynna wychodnia skalna na Malinowskiej Skale. Najpiękniejszy symbol Beskidu Śląskiego, widoczny na wielu zdjęciach i widokówkach. Każdy robi sobie tutaj zdjęcie i trzeba przyznać, że wychodzą one niezwykle efektownie. Zimą i w czasie deszczu trzeba uważać, bo jest wtedy ślisko. Ponadto na skale zachowaj ostrożność również dlatego, że wychodnia ta stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Ciekawostką jest tu również naturalny, niewielki staw o średnicy około 10 m.

Malinowska Skała
Malinowska Skała

Informacje praktyczne o szlaku dla rodziców

Szlak czerwony na Malinowską nie jest dostępny dla wózków. Jeśli chcesz wziąć tutaj maluszka, to musisz mieć nosidło lub chustę. My tak właśnie szliśmy, z 3-letnią córką, która nie jest specjalnie skora do samodzielnego chodzenia po górach. Jest to do zrobienia, ale musisz mieć świadomość, że na trasie jest kilka dość stromych podejść. Amelka stanowiła mocne dociążenie Łukasza. Na szczycie, kiedy ją wypuściliśmy, porozglądała się chwilę z zainteresowaniem, ale kiedy spróbowała pokonać kilka kroków w kopnym śniegu, stanęła bezradna i wołała: gdzie mój wózek, ja chcę wózek! Z powrotem trasa nam minęła szybciej i łatwiej, na zabawie w śniegu.

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę

Widoki z Malinowskiej Skały

Ogromna bezleśna przestrzeń sprawia, że roztacza się tu cudna panorama, dookoła, na wszystkie strony świata! To naprawdę warto zobaczyć. Czyż nie jest magicznie? Zobaczysz tutaj Skrzyczne i inne szczyty Beskidu Śląskiego, np. pasmo Czantorii i Stożka, a ponadto Beskid Mały między innymi z Górą Żar i Leskowcem, Beskid Makowski z Koskową Górą, Beskid Wyspowy np. z Ćwilinem, Beskid Żywiecki oczywiście na czele z Babią Górą, Pilskiem czy Rysianką, a w dali majestatyczne Tatry, a także Niżne Tatry, Małą Fatrę z Krywaniem czy Pradziada w Sudetach. Majaczy też Biskupia Kopa w Górach Opawskich!

Takie widoki nie trafiają się zbyt często, dlatego szczyt ten jest tak chętnie odwiedzany przez turystów. Tym bardziej, że te pejzaże w połączeniu ze skalną wychodnią są naprawdę unikalne i niesamowicie wychodzą na fotografiach!

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę

Grzbiety górskie i zlepieńce

Z masywu odchodzą grzbiety: przez Malinów ku Salmopolskiej, ku Baraniej Górze (szlak zielony), ku Skrzycznemu (szlak zielony) oraz krótki grzbiet Kościelca. Cały obszar naszej trasy, również sama Przełęcz Salmopolska, zbudowany jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały. Trudno szukać tych skał w innych Beskidach. Są to skały kwarcowe, zawierające okruchy łupków mikowych i granitów.

Malinowska Skała - legenda

Tak cudna i tajemnicza skała, jak ta na Malinowskiej, nie może obyć się bez legendy. No bo przecież trzeba wyjaśnić, jak ona powstała. Jakoś musiało się to stać i na pewno moce czarowne maczały w tym palce. Nie inaczej! Jak legenda głosi, dobrze żyło się gazdom pod Baranią, ale brakowało im młyna. A żeby był trwały i wichurom umiał się oprzeć, koniecznie chciano postawić młyn kamienny na stoku Jawierznego Wierchu ponad Szczyrkiem. Płynął tam potok, który był, jak wiadomo, do młyna potrzebny. Gazdowie dźwigali kamienie na górę, ale przerosła ich ta robota. Pomyśleli, że tylko diabeł dałby radę temu zadaniu. I oto nagle stanął przed nimi człek obcy, któremu z nogawki tylko koniec strzępiastego ogona wystawał. Już oni wiedzieli, kto to. Ułożyli się z diabłem, że im kamienny młyn postawi w jedną noc, a oni za to oddadzą dwie dusze ze wsi.

Podpisali papier, czart jednak warunek dał, by mu nie przeszkadzać i by żaden kogut przed świtem nie zapiał. Tak to wójt musiał dać rozporządzenie, by wszystkie koguty w osadzie wybić. Tak się stało, ale stara babina mieszkająca w chylącej się chałupie pod lasem miała tylko starego kota i ulubionego koguta. Nie miała serca go zabijać, tylko pod pierzyną go schowała. Kiedy nad ranem ciemno jeszcze na świecie było, wyszła spod tej pierzyny wody zagrzać, a wtedy kogut wyskoczył i zapiał na cały głos.

Zadrżała ziemia. Ludzie myśleli, że to koniec świata. W blasku wschodzącego słońca ujrzeli powalony las na Malinowej Górze. Diabeł niósł wielki kamień na budowę młyna, ale kiedy kogut zapiał, diabeł puścił go. Malinową Górę od tej pory nazwano Skałą Malinowską, a gazdom odechciało się młyna i czarcich układów.

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Zalety
  • Przepiękne widoki na wszystkie strony świata, łącznie z Tatrami
  • Dość łatwa i szybka trasa szlakiem czerwonym
  • Blisko stąd na Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego
Wady
  • Latem parking na Salmopolskiej jest płatny
  • Zarówno latem jak i zimą bywa tu sporo turystów

Film z wyprawy

Zapraszamy jeszcze na film z zimowej Malinowskiej. Trasa prowadzi spod Zajazdu Biały Krzyż, przez Jaskinię na Malinowską. Piękne widoki towarzyszą całej podróży!

Informacje praktyczne

Skała Malinowska
szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej
Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking na przełęczy pod Malinowem, bezpłatny zimą
Z parkingu to ponad godzina marszu, w obie strony około 3 godziny, w sumie około 8 km, więc całkiem przyjemna trasa na krótki, zimowy dzień
Szczyt nie jest dostępny dla wózków, tylko nosidło wchodzi w grę, na trasie jest kilka dość stromych podejść
Na zimową wycieczkę warto zabrać termos z ciepłą herbatą
Na nas jeszcze w samochodzie czekały dodatkowo koce i suche skarpetki na zmianę, przydały się!

Skała Malinowska
szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej

Noclegi w Szczyrku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała w Beskidzie Śląskim
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Jaskinia Malinowska
Pod Jaskinią Malinowską
Pod Jaskinią Malinowską
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Szlak czerwony na Malinowską Skałę
Przełęcz Salmopolska
Przełęcz Salmopolska
Przełęcz Salmopolska
Przełęcz Salmopolska Zajazd Biały Krzyż
(4.9 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Troszkę przypomina mi to "Trzy świnki " w Karkonoszach, z tym że tam jest pusto a tu tłumy na kawałku skały, ciężko zdjęcie zrobić. Ale tak to jest jeśli gdzieś w pobliżu jest wyciąg (Skrzyczne) wygodne tłumy wyjeżdżają i walą by zrobić zdjęcie.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajny szczyt z pięknymi widokami. Największe wrażenie zrobiły na mnie kikuty drzew na szczycie.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Piękne miejsce 🙂 Idzie się całkiem dobrze, od strony Przełęczy Salmopolskiej, chcemy wrócić i jeszcze dotrzeć dalej na Skrzyczne tą trasą, bo ostatnio atakowaliśmy go z centrum Szczyrku 🙂
raffikk
obowiązkowo na szlaku od Skrzycznego przepiękny pejzaż
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024