Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Koskowa Góra

Koskowa Góra

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Koskowa Góra (866 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. To niezwykle urokliwe i widokowe miejsce! Na Koskową Górę można wejść żółtym szlakiem z Makowa Podhalańskiego, ale można też samochodem podjechać niemal na sam szczyt, bowiem jest on płaski i rozległy i prowadzi tędy droga asfaltowa. Koskowa wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka, a pod sam szczyt podchodzą zabudowania osiedla Majdówka należące do Bogdanówki. To najwyżej stojące zabudowania w całym regionie!Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra

Koskowa góra dla każdego!

Samochód można zaparkować na przełęczy między Koskową Górą a Parszywką, niedaleko kapliczki. Roztaczają się stąd szerokie panoramy, w różne strony. Szczyty nie są bardzo wysokie, ale to bardzo przyjemne miejsce na miły spacer, nawet z wózkiem, a najlepiej nosidłem, ale bez wyczerpujących podejść i długich wędrówek. Nam spacer dookoła pętelką na szczyt i powrót do samochodu zajął około godzinki. 

Kapliczka pod Koskową
Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową pochodzi z około 1910 roku, a ufundowana została przez Jana Koska. Kapliczka jest kamienna, pokryta gontem, a w jej wnętrzu znajduje się figura Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci. Jeśli wierzyć legendzie, miała ona trafić do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale woły ją ciągnące zatrzymały się w tym miejscu i nie chciały ruszyć dalej. Odczytano w tym Bożą wolę i ludzie wystawili tu kapliczkę i umieścili w niej rzeźbę.Przełęcz pod Koskową
Przełęcz pod Koskową

Cudne widoki z Koskowej Góry

Stąd można podążyć na szczyt Koskowej, choć on właściwie jest najmniej widokowy. Stoi tu słup, a ścieżka wiedzie ku wieży przekaźnika telekomunikacyjnego. To za nią rozciągają się najpiękniejsze widoki, które przypomniały mi nieco skromniejszą wersję Hali Gąsienicowej w Tatrach!

Koskowa Góra
Koskowa Góra

Tak sobie wędrując płaskim wierzchołkiem Koskowej zobaczysz po północnej stronie wzgórza w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej, garby Pogórza Wielickiego, a nawet próg Jury Krakowsko Częstochowskiej :) Na wschodzie pojawia się grzbiet Kotonia, Pasmo Łysiny i wierzchołki Beskidu Wyspowego. Południe to oczywiście Tatry, a bardziej na zachód dumnie góruje ponad innymi szczytami Babia Góra - królowa Beskidów!Koskowa Góra
Koskowa Góra

Jeszcze bardziej za zachód pojawiają się szczyty Beskidu Śląskiego, a widok zamyka zalesiony masyw Beskidu Małego. Kiedyś zobaczyłbyś całą tą panoramę z jednego miejsca, ale teraz szczyt zarasta i widok jest trochę rozczłonkowany. Wieża widokowa dałaby mega panoramę!

Szlaki na Koskową Górę

  • szlak niebieski: Jordanów - Łysa Góra - Grzybkówka -Groń - Magurka - Koskowa Góra (skrzyżowanie z żółtym szlakiem), 5h 30 minut
  • szlak niebieski: Koskowa Góra - Bieńkówka - Przełęcz Sanguszki - Groby - Lanckorona
  • szlak żółty: Maków Podhalański - Stańkowa - Koskowa Góra, 2h 20 minut
  • szlak żółty: Koskowa Góra - Parszywka - Przełęcz Dział, 1h 15 minut

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny

Adres

Koskowa Góra 
Os. Majdówka, Bogdanówka

GPS: 49°45'3N, 19°46'59E

Koskowa Góra na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Małopolski wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Maków Podhalański noclegi

Maków Podhalański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koskowa Góra
Przełęcz pod Koskową
Kapliczka pod Koskową
Koskowa Góra
Koskowa Góra
49°45'3N, 19°46'59E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Cudowne miejsce, gdzie nawet rodzice z małymi dziećmi odnajdą piękne górskie widoki 🙂
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021