Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Koskowa Góra

Koskowa Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Koskowa Góra (867 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. To niezwykle urokliwe i widokowe miejsce! Na Koskową Górę można wejść żółtym szlakiem z Makowa Podhalańskiego, ale można też samochodem podjechać niemal na sam szczyt, bowiem jest on płaski i rozległy i prowadzi tędy droga asfaltowa. Koskowa wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka, a pod sam szczyt podchodzą zabudowania osiedla Majdówka należące do Bogdanówki. To najwyżej stojące zabudowania w całym regionie!

Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra

Koskowa góra dla każdego!

Samochód można zaparkować na przełęczy między Koskową Górą a Parszywką, niedaleko kapliczki. Roztaczają się stąd szerokie panoramy, w różne strony. Szczyty nie są bardzo wysokie, ale to bardzo przyjemne miejsce na miły spacer, nawet z wózkiem, a najlepiej nosidłem, ale bez wyczerpujących podejść i długich wędrówek. Nam spacer dookoła pętelką na szczyt i powrót do samochodu zajął około godzinki. 

Kapliczka pod Koskową
Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową pochodzi z około 1910 roku, a ufundowana została przez Jana Koska. Kapliczka jest kamienna, pokryta gontem, a w jej wnętrzu znajduje się figura Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci. Jeśli wierzyć legendzie, miała ona trafić do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale woły ją ciągnące zatrzymały się w tym miejscu i nie chciały ruszyć dalej. Odczytano w tym Bożą wolę i ludzie wystawili tu kapliczkę i umieścili w niej rzeźbę.

Przełęcz pod Koskową
Przełęcz pod Koskową

Cudne widoki z Koskowej Góry

Stąd można podążyć na szczyt Koskowej, choć on właściwie jest najmniej widokowy. Stoi tu słup, a ścieżka wiedzie ku wieży przekaźnika telekomunikacyjnego. To za nią rozciągają się najpiękniejsze widoki, które przypomniały mi nieco skromniejszą wersję Hali Gąsienicowej w Tatrach!

Koskowa Góra
Koskowa Góra

Tak sobie wędrując płaskim wierzchołkiem Koskowej zobaczysz po północnej stronie wzgórza w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej, garby Pogórza Wielickiego, a nawet próg Jury Krakowsko Częstochowskiej :) Na wschodzie pojawia się grzbiet Kotonia, Pasmo Łysiny i wierzchołki Beskidu Wyspowego. Południe to oczywiście Tatry, a bardziej na zachód dumnie góruje ponad innymi szczytami Babia Góra - królowa Beskidów!

Koskowa Góra
Koskowa Góra

Jeszcze bardziej za zachód pojawiają się szczyty Beskidu Śląskiego, a widok zamyka zalesiony masyw Beskidu Małego. Kiedyś zobaczyłbyś całą tą panoramę z jednego miejsca, ale teraz szczyt zarasta i widok jest trochę rozczłonkowany. Wieża widokowa dałaby mega panoramę!

Szlaki na Koskową Górę

  • szlak niebieski: Jordanów - Łysa Góra - Grzybkówka -Groń - Magurka - Koskowa Góra (skrzyżowanie z żółtym szlakiem), 5h 30 minut
  • szlak niebieski: Koskowa Góra - Bieńkówka - Przełęcz Sanguszki - Groby - Lanckorona
  • szlak żółty: Maków Podhalański - Stańkowa - Koskowa Góra, 2h 20 minut
  • szlak żółty: Koskowa Góra - Parszywka - Przełęcz Dział, 1h 15 minut

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny

Koskowa Góra 
Os. Majdówka, Bogdanówka

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Koskowa Góra
Przełęcz pod Koskową
Kapliczka pod Koskową
Koskowa Góra
Koskowa Góra
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cudowne miejsce, gdzie nawet rodzice z małymi dziećmi odnajdą piękne górskie widoki 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024