Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Koskowa Góra 
Os. Majdówka, Bogdanówka

49°45'3" N, 19°46'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny

Koskowa Góra (866 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. To niezwykle urokliwe i widokowe miejsce! Na Koskową Górę można wejść żółtym szlakiem z Makowa Podhalańskiego, ale można też samochodem podjechać niemal na sam szczyt, bowiem jest on płaski i rozległy i prowadzi tędy droga asfaltowa. Koskowa wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka, a pod sam szczyt podchodzą zabudowania osiedla Majdówka należące do Bogdanówki. To najwyżej stojące zabudowania w całym regionie!Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra

Koskowa góra dla każdego!

Samochód można zaparkować na przełęczy między Koskową Górą a Parszywką, niedaleko kapliczki. Roztaczają się stąd szerokie panoramy, w różne strony. Szczyty nie są bardzo wysokie, ale to bardzo przyjemne miejsce na miły spacer, nawet z wózkiem, a najlepiej nosidłem, ale bez wyczerpujących podejść i długich wędrówek. Nam spacer dookoła pętelką na szczyt i powrót do samochodu zajął około godzinki. 

Kapliczka pod Koskową
Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową pochodzi z około 1910 roku, a ufundowana została przez Jana Koska. Kapliczka jest kamienna, pokryta gontem, a w jej wnętrzu znajduje się figura Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci. Jeśli wierzyć legendzie, miała ona trafić do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale woły ją ciągnące zatrzymały się w tym miejscu i nie chciały ruszyć dalej. Odczytano w tym Bożą wolę i ludzie wystawili tu kapliczkę i umieścili w niej rzeźbę.

Przełęcz pod Koskową
Przełęcz pod Koskową

Cudne widoki z Koskowej Góry

Stąd można podążyć na szczyt Koskowej, choć on właściwie jest najmniej widokowy. Stoi tu słup, a ścieżka wiedzie ku wieży przekaźnika telekomunikacyjnego. To za nią rozciągają się najpiękniejsze widoki, które przypomniały mi nieco skromniejszą wersję Hali Gąsienicowej w Tatrach!Koskowa Góra
Koskowa Góra

Tak sobie wędrując płaskim wierzchołkiem Koskowej zobaczysz po północnej stronie wzgórza w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej, garby Pogórza Wielickiego, a nawet próg Jury Krakowsko Częstochowskiej :) Na wschodzie pojawia się grzbiet Kotonia, Pasmo Łysiny i wierzchołki Beskidu Wyspowego. Południe to oczywiście Tatry, a bardziej na zachód dumnie góruje ponad innymi szczytami Babia Góra - królowa Beskidów!

Koskowa Góra
Koskowa Góra

Jeszcze bardziej za zachód pojawiają się szczyty Beskidu Śląskiego, a widok zamyka zalesiony masyw Beskidu Małego. Kiedyś zobaczyłbyś całą tą panoramę z jednego miejsca, ale teraz szczyt zarasta i widok jest trochę rozczłonkowany. Wieża widokowa dałaby mega panoramę!Szlaki na Koskową Górę

  • szlak niebieski: Jordanów - Łysa Góra - Grzybkówka -Groń - Magurka - Koskowa Góra (skrzyżowanie z żółtym szlakiem), 5h 30 minut
  • szlak niebieski: Koskowa Góra - Bieńkówka - Przełęcz Sanguszki - Groby - Lanckorona
  • szlak żółty: Maków Podhalański - Stańkowa - Koskowa Góra, 2h 20 minut
  • szlak żółty: Koskowa Góra - Parszywka - Przełęcz Dział, 1h 15 minut
Koskowa Góra Koskowa Góra Przełęcz pod Koskową Kapliczka pod Koskową Koskowa Góra Koskowa Góra

Maków Podhalański noclegi

Maków Podhalański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-21 na
Cudowne miejsce, gdzie nawet rodzice z małymi dziećmi odnajdą piękne górskie widoki :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020