Koskowa Góra

Koskowa Góra

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Koskowa Góra (867 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. To niezwykle urokliwe i widokowe miejsce! Na Koskową Górę można wejść żółtym szlakiem z Makowa Podhalańskiego, ale można też samochodem podjechać niemal na sam szczyt, bowiem jest on płaski i rozległy i prowadzi tędy droga asfaltowa. Koskowa wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka, a pod sam szczyt podchodzą zabudowania osiedla Majdówka należące do Bogdanówki. To najwyżej stojące zabudowania w całym regionie!

Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra
Koskowa Góra

Koskowa góra dla każdego!

Samochód można zaparkować na przełęczy między Koskową Górą a Parszywką, niedaleko kapliczki. Roztaczają się stąd szerokie panoramy, w różne strony. Szczyty nie są bardzo wysokie, ale to bardzo przyjemne miejsce na miły spacer, nawet z wózkiem, a najlepiej nosidłem, ale bez wyczerpujących podejść i długich wędrówek. Nam spacer dookoła pętelką na szczyt i powrót do samochodu zajął około godzinki. Kapliczka pod Koskową
Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową

Kapliczka pod Koskową pochodzi z około 1910 roku, a ufundowana została przez Jana Koska. Kapliczka jest kamienna, pokryta gontem, a w jej wnętrzu znajduje się figura Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci. Jeśli wierzyć legendzie, miała ona trafić do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale woły ją ciągnące zatrzymały się w tym miejscu i nie chciały ruszyć dalej. Odczytano w tym Bożą wolę i ludzie wystawili tu kapliczkę i umieścili w niej rzeźbę.

Przełęcz pod Koskową
Przełęcz pod Koskową

Cudne widoki z Koskowej Góry

Stąd można podążyć na szczyt Koskowej, choć on właściwie jest najmniej widokowy. Stoi tu słup, a ścieżka wiedzie ku wieży przekaźnika telekomunikacyjnego. To za nią rozciągają się najpiękniejsze widoki, które przypomniały mi nieco skromniejszą wersję Hali Gąsienicowej w Tatrach!

Koskowa Góra
Koskowa Góra

Tak sobie wędrując płaskim wierzchołkiem Koskowej zobaczysz po północnej stronie wzgórza w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej, garby Pogórza Wielickiego, a nawet próg Jury Krakowsko Częstochowskiej :) Na wschodzie pojawia się grzbiet Kotonia, Pasmo Łysiny i wierzchołki Beskidu Wyspowego. Południe to oczywiście Tatry, a bardziej na zachód dumnie góruje ponad innymi szczytami Babia Góra - królowa Beskidów!

Koskowa Góra
Koskowa Góra

Jeszcze bardziej za zachód pojawiają się szczyty Beskidu Śląskiego, a widok zamyka zalesiony masyw Beskidu Małego. Kiedyś zobaczyłbyś całą tą panoramę z jednego miejsca, ale teraz szczyt zarasta i widok jest trochę rozczłonkowany. Wieża widokowa dałaby mega panoramę!Szlaki na Koskową Górę

  • szlak niebieski: Jordanów - Łysa Góra - Grzybkówka -Groń - Magurka - Koskowa Góra (skrzyżowanie z żółtym szlakiem), 5h 30 minut
  • szlak niebieski: Koskowa Góra - Bieńkówka - Przełęcz Sanguszki - Groby - Lanckorona
  • szlak żółty: Maków Podhalański - Stańkowa - Koskowa Góra, 2h 20 minut
  • szlak żółty: Koskowa Góra - Parszywka - Przełęcz Dział, 1h 15 minut

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny

Adres

Koskowa Góra 
Os. Majdówka, Bogdanówka

GPS: 49°45'3N, 19°46'59E

Maków Podhalański noclegi

Maków Podhalański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Koskowa Góra
Przełęcz pod Koskową
Kapliczka pod Koskową
Koskowa Góra
Koskowa Góra
Małopolska Maków Podhalański
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Cudowne miejsce, gdzie nawet rodzice z małymi dziećmi odnajdą piękne górskie widoki 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023