221m npm
Ważna
Zdjęcia (5)

W Tyńcu - dzisiejszej dzielnicy Krakowa, wznosi się na wyniosłym skalnym brzegu Wisły słynne Opactwo Benedyktynów ufundowane w XI wieku przez Kazimierza Odnowiciela. Wkrótce po sprowadzeniu zakonników zbudowano tu romańską bazylikę, której fragmenty zachowały się do dziś, toteż kościół w Tyńcu leży na Szlaku Romańskim. W XV wieku powstał nowy kościół i klasztor, wielokrotnie rozbudowywany i równie często niszczony przez najeźdźców.

Obecnie ten kompleks budowli sakralnych prezentuje styl barokowy, z charakterystyczną dwuwieżową fasadą. W części zabudowań klasztornych obowiązuje klauzura, tak więc dla turystów dostępne są tylko niektóre obiekty. Z zewnątrz opactwo najokazalej prezentuje się z wałów wiślanych, toteż warto się nimi przespacerować.Chorał gregoriański i recitale organowe

Niezapomnianych wrażeń dostarcza wysłuchanie chorału gregoriańskiego, śpiewanego codziennie przez mnichów, również brzmienie tutejszych organów zapada w pamięć, szczególnie podczas letnich recitali organowych.

Opactwo Tynieckie
ul. Benedyktyńska 37, Kraków
tel. 12/ 688-54-52
tyniec@benedyktyni.pl
www.tyniec.benedyktyni.pl

Muzeum Opactwa z ekspozycjami stałymi i czasowymi
Godziny zwiedzania: pn-pt 9.00-17.00,sb-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zwiedzanie Opactwa z przewodnikiem: pn-pt 9.00-12.00, 14.00-17.00, sb 9.00-12.00, 14.00, 16.00-17.00, nd 10.15, 12.00-17.00
Bilety: Opactwo z przewodnikiem 7 zł
Bilety: Muzeum + Opactwo: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 6 wstęp wolnyCzy wiesz, że?

Ujęcie opactwa w Tyńcu zostało wykorzystane w filmie "Ogniem i mieczem" (reż. Jerzy Hoffman) jako widok zdobytego Baru.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Położone dziś w granicach administracyjnych Krakowa opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Pierwsi benedyktyni przybyli tu około połowy XI w.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W ostatnich latach rozpoczęło pracę Wydawnictwo TYNIEC. Jego głównym obszarem działalności jest edycja tłumaczeń tekstów źródłowych do dziejów i duchowości monastycznej oraz popularyzacja benedyktyńskiej tradycji.

W odbudowanym skrzydle dawnej biblioteki w klasztorze w Tyńcu rozpoczął swą działalność Benedyktyński Instytut Kultury.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W pięknie odrestaurowanym, ogrzewanym energią geotermalną budynku dawnej biblioteki mieści się ekspozycja muzealna, Benedyktyński Instytut Kultury oraz Dom Gości, gdzie, przy zachowaniu ściśle określonych reguł, przenocować może każdy.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Od kilku lat działa tutaj punkt Benedicite, zajmujący się promocją i sprzedażą produktów wytwarzanych według tradycyjnych klasztornych receptur.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: