Kazimierz w Krakowie - klimatyczna, Żydowska dzielnica
Kazimierz to słynna Żydowska Dzielnica Krakowa. To miejsce wyjątkowe. Piękne, klimatyczne, jednorazowe. To znaczy niepowtarzalne, bo bywać można nie raz i nie dwa. Po II wojnie światowej Kazimierz opustoszał i popadł w ruinę, jednak po latach wrócili tu dawni mieszkańcy oraz ich potomkowie i sprawiają, że to miejsce znów żyje. Każdego roku Krakowski Kazimierz odwiedzany jest przez miliony turystów z całego świata.
Chłonęłam jego atmosferę całą sobą. Z wielu klubów i knajpek wychodzi ona na ulice, wprost pod stopy, a właściwie przed oczy turystów. Niesamowite witryny i wejścia sprawiają, że nie chcesz opuszczać tego miejsca, do późnych godzin nocnych. Mam wrażenie, że Kazimierz nie zasypia nigdy.
Kazimierz - dawna wyspa z synagogami
A czy wiesz, że to była kiedyś wyspa? Było to oddzielne miasto niż Kraków, a pomiędzy nimi płynęła Wisła. Od wieków mieszkali tu Żydzi, tuż obok chrześcijan. Ci pierwsi zaczęli się tu osiedlać już w XIV wieku, w obrębie ulic Miodowej, Św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. W XX wieku, kiedy była to już dzielnica Krakowa, Żydzi zamieszkiwali cały Kazimierz, a przed II wojną światową stanowili jedną czwartą ludności miasta.
To na Kazimierzu skupiało się ich życie religijne, w kilku synagogach. Większość z nich podziwiać możemy do dziś, ale zwiedza się je odpłatnie. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz odwiedzić wnętrza bożnic, nie wybieraj się tu w sobotę, bo wtedy wszystkie są zamknięte. Ale Kazimierz to także sklepiki żydowskie, kluby czy galerie i charakterystyczną atmosferą, całkiem inną od tej panującej na Rynku Głównym w Krakowie.
Atrakcje na Kazimierzu
Choć Kazimierz nie jest zbyt duży, to kryje wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Na każdym kroku zaskakuje nas tutaj coś fantastycznego. Po naszej wizycie w tej uroczej dzielnicy Krakowa powstał przewodnik po Kazimierzu.
Na pewno ułatwi Ci zaplanowanie i zwiedzanie tej części grodu Kraka, tym bardziej, że atrakcje i ciekawe restauracje zaznaczyliśmy na mapce poniżej. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza w Krakowie!
1. Stara Synagoga na Kazimierzu
Synagoga Stara przy ulicy Szerokiej pochodzi z XV wieku i jest jedną z najstarszych w Polsce. Powstała na wzór gotyckich synagog niemieckich i czeskich, a w kolejnym stuleciu została przebudowana w stylu renesansowym, wg projektu Mateusza Gucciego.
W czasie II wojny światowej służyła jako magazyn i została mocno nadwyrężona. Po wojnie odrestaurowana, stanowi obecnie oddział Muzeum Krakowa i prezentuje historię i kulturę Żydów, głównie krakowskich.
2. Synagoga Remu na Kazimierzu
Ta synagoga udostępniona odpłatnie dla turystów pochodzi z XVI wieku. Jest maleńka, ale ciekawa. To jedna z kilku bożnic na Kazimierzu, gdzie nadal odbywają się nabożeństwa i jedyna, gdzie są one regularne. Po Synagodze Starej to drugi najstarszy żydowski dom modlitwy w Krakowie, toteż nazywany bywał Nowym.
Dzisiejsza nazwa pochodzi od hebrajskiego akronimu ReMU, którym określa się Mojżesza ben Israela Isserlesa. Był to wybitny rabin gminy żydowskiej w Kazimierzu, pochowany na tutejszym cmentarzu, na tyłach synagogi Remu.
3. Cmentarz żydowski Remu
Kirkut koło synagogi Remu to jeden z najstarszych kirkutów w Europie. Pochodzi z XVI wieku i również jest dostępny dla turystów odpłatnie, przy okazji zwiedzania synagogi.
Kirkut Remu z nagrobkiem rabina Remu i wieloma innymi macewami przypomina nam o tradycji żydowskiej, wg której miast zniczy i kwiatów, na grobach kładzie się kamienie. Podoba mi się ten zwyczaj, znacznie bardziej niż strojenie grobów katolickich.
4. Synagoga Tempel
Synagoga Tempel przy ulicy Miodowej jest najmłodsza wśród tych odwiedzonych przez nas i nadal czynna, tzn. nadal odbywają się tu nabożeństwa, choć nie regularnie. Najbardziej ze wszystkich przypomina kościół katolicki, bowiem powstała jako świątynia judaizmu reformowanego. Jest dostępna odpłatnie dla turystów, a na jej tyłach znajdziesz kolorowe parasolki 🙂
W Synagodze Tempel odbywa się sporo wydarzeń podczas corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu.
5. Synagoga Kupa
Synagoga Kupa powstała w XVII wieku, jako ostatnia synagoga w okresie istnienia miasta żydowskiego. Zwana też Szpitalną, ponieważ obok znajdował się dawny szpital żydowski oraz Synagogą Ubogich, ponieważ modlili się tu najbiedniejsi członkowie gminy żydowskiej. Północna ściana synagogi przylega do średniowiecznego muru Kazimierza.
Obecnie, po gruntownej renowacji wnętrz, potrafi zachwycić wystrojem, jednak nam nie udało się zajrzeć, bo wyjątkowo była w niedzielę nieczynna dla turystów. Jest to miejsce spotkań, koncertów czy wystaw, szczególnie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej.
6. Kościół Bożego Ciała na Kazimierzu
Cudowna, monumentalna Bazylika Bożego Ciała, pamięta czasy średniowiecza i króla Kazimierza Wielkiego. Ta świątynia stojąca niemal przy Placu Wolnica robi wielkie wrażenie już z zewnątrz, ale nas zachwyciło jej efektowne wnętrze i wystrój.
Kościół można zwiedzać bezpłatnie. A czy wiesz, że jest to podwójne sanktuarium? Najświętszej Maryi Panny - Matki Zbawiciela i Św. Stanisława Kazimierczyka.
7. Księgarnia Austeria
Unikalna, klimatyczna Księgarnia Austeria powstała w dawnej synagodze Poppera, przy ulicy Szerokiej, naprzeciw Synagogi Remu. Miejsce to promuje kulturę żydowską, do księgarni trzeba wejść przez bramę i podwórko z muralem.
8. Plac Wolnica
Plac Wolnica to dawny rynek Kazimierza. Przykuwa tu uwagę bardzo okazały ratusz, w którym obecnie mieści się wystawa stała Muzeum Etnograficznego. To nadal jeden z dwóch głównych placów dzielnicy. Warto dodać, że w pobliżu, przy ulicy Krakowskiej, w tzw. Domu Esterki mieści się wystawa czasowa Muzeum Etnograficznego.
9. Plac Nowy na Kazimierzu
Plac Nowy to drugi najważniejszy plac Kazimierza i zarazem miejsce kultowe, choć muszę przyznać, że na mnie nie wywarło dużego wrażenia i nie stało się moim ulubionym miejscem. Tak naprawdę to swoisty targ, na którym w różne dni handluje się przeróżnymi towarami - rękodziełem, starociami czy po prostu ciuchami.
Charakterystyczny jest tutaj Okrąglak z wieloma okienkami, w których serwuje się zapiekanki. Oczywiście to rozwiązanie budżetowe, bo znacznie lepiej zjesz w jednej z wielu tutaj knajpek.
10. Kościół na Skałce
Kościół na Skałce zwany też potocznie Skałką to bazylika Św. Michała Archanioła i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ten znany i cenny kompleks tworzy kościół oraz klasztor paulinów. Choć to jeszcze Kazimierz, to bardzo blisko Wawelu. Świątynia dumnie góruje na wzgórzu, zbudowana z białego wapienia, ślicznie lśni w popołudniowym słońca nad Wisłą.
Według tradycji Kościół na Skałce uchodzi za sanktuarium męczeństwa Św. Stanisława - biskupa krakowskiego. A ponadto pełni rolę Panteonu Narodowego. W podziemiach kościoła powstała Krypta Zasłużonych, gdzie spoczywają m.in.: poeta Czesław Miłosz, muzyk Karol Szymanowski, malarz Stanisław Wyspiański, poeta Adam Asnyk czy poeta Wincenty Pol.
11. Kładka Ojca Bernatka
Kładka Ojca Bernatka powstała w 2010 roku. To pieszo-rowerowa kładka w Krakowie, przerzucona przez Wisłę, a łącząca Kazimierz z Podgórzem. Powstała w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Nazwano ją imieniem o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie.
Kładka to stalowy łuk o długości 145 metrów, do którego podwieszone są dwa pomosty - dla pieszych i rowerzystów. Pomosty mają długość około 130 metrów, a całość waży ponad 700 ton.
Mapa atrakcji i trasa spaceru po Kazimierzu
Poniżej zaznaczyliśmy na mapie wszystkie atrakcje wymienione w naszym wpisie. Z pewnością Ci to pomoże w zaplanowaniu wizyty w tym klimatycznym miejscu. Niżej jest też trasa spaceru.
Nasz półtoragodzinny spacer (bez przystanków) zaczniemy przy kościele na Skałce. Na początku Bulwarami Inflanckimi pójdziemy na kładkę Ojca Bernatka. Do serca Kazimierza wkroczymy ulicą Mostową wprost na niegdysiejszy rynek. Stąd niedaleko do bazyliki Bożego Ciała z pięknym wnętrzem. Stamtąd, niezwykle klimatycznym przesmykiem koło "Mleczarni" dochodzimy do Placu Nowego z Okrąglakiem. Tu można spróbować słynnych zapiekanek. Zwiedzanie synagog zaczniemy od największej - Tempel. W drodze na ulicę Szeroką można zajrzeć też do synagogi Kupa w podwórzu. Przed nami otwiera się słynna ulica Szeroka z synagogami Remu, Poppera i Starą. Stamtąd klimatyczną ulicą Józefa i dalej Skałeczną dojdziemy do kościoła na Skałce, z którego zaczynaliśmy spacer.
Gdzie zjeść na Kazimierzu?
Poza synagogami, na Kazimierzu istniało wiele domów modlitwy. W jednym z nich dzisiaj urządzono restaurację Hevre, mieszczącą się przy ulicy Beera Meiselsa. Ma świetny klimacik, zjedliśmy tu bardzo smaczne dania kuchni włoskiej i nie tylko. Fajne miejsce również do posiedzenia przy piwie, w sercu Kazimierza. Gdybyś chciał poznać wszystkie knajpy na Kazimierzu, mogło by się to źle skończyć dla Twojego portfela i żołądka. Jest tu ich naprawdę ogrom, a co jedna to ciekawsza.
Na pewno warto odwiedzić Restaurację Pierwszy Stopień przy ulicy Krakowskiej. To modna knajpka z cudnym wystrojem i mnóstwem zieleni. Oczarowało mnie to wnętrze, podobnie jak sposób podania potraw. Smak też na wysokim poziomie. Głównie dania kuchni polskiej, polecam. No i jeszcze kultowe zapiekanki z Okrąglaka na Placu Nowym. Co okienko, to inna przygoda, a działają do 2.00-3.00 godziny nad ranem!
Noclegi na Kazimierzu
Będąc w Kazimierzu krakowskim, spaliśmy w samym jego sercu, na ulicy Józefa, w Hotelu Great Polonia. To 200 metrów od Starej Synagogi. Miejsce wygodne, niezbyt drogie, ale w nocy dobiega tu gwar z Placu Nowego. Śniadania trzeba wykupić osobno. Za to hotel stanowi idealną bazę do spacerów po Kazimierzu, również nocnych.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Festiwal Kultury Żydowskiej
Sławy Kazimierzowi przysparza popularny, coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. To znacząca impreza krzewiąca kulturę żydowską, już od 1988 roku. Wówczas na Kazimierzu odbywają się koncerty i wystawy, m.in. w Synagodze Tempel i Synagodze Kupa. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się latem.
31.jewishfestival.pl
Lista Schindlera na Krakowskim Kazimierzu
Kazimierz w Krakowie to miejsce tak wyjątkowe i klimatyczne, że kręconych było tutaj wiele filmów. Nawet podczas naszej ostatniej wizyty akurat kręcono sceny do indyjskiej produkcji na Placu Wolnica. Jednym z najsłynniejszych filmów, którego sceny kręcono na Krakowskim Kazimierzu jest "Lista Schindlera".
To fantastyczny film Stevena Spielberga oparty na faktach. Jest to historia przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym 1100 Żydów. "Lista Schindlera" została nagrodzona Oskarami.
Nasz film o Kazimierzu
Zapraszam na nasz film o Kazimierzu. Pospacerujemy jego niezwykle klimatycznymi uliczkami, zwiedzimy słynne synagogi i zjemy pyszne posiłki w niecodziennych restauracjach. Zapraszam!
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Synagogi zwiedza się odpłatnie, w sobotę są zamknięte poza Synagogą Starą
Liczne restauracje i kluby czynne są do późnych godzin nocnych
Krakowski Kazimierz
ul. Szeroka, ul. Miodowa, ul. Józefa i inne, Kraków
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Wawel w Krakowie, odległość: 0.8 km
- Kościół Mariacki w Krakowie, odległość: 1.1 km
- Rynek w Krakowie, odległość: 1.2 km
- Kopalnia Soli w Wieliczce, odległość: 11 km
- Opactwo w Tyńcu, odległość: 11 km
- Dolina Bolechowicka, odległość: 16.1 km
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 18.2 km
- Dolinki Krakowskie, odległość: 19.9 km
- Zamek Pieskowa Skała, odległość: 24.4 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 26.7 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!