Opactwo w Tyńcu

Tyniec atrakcje

(4.5 głosów: 76)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Popularny dziś Tyniec to dawna podkrakowska wieś, która w 1973 roku została wcielona do Krakowa i obecnie stanowi jego integralną część.

Tyniec znajduje się w zachodniej części miasta, na malowniczym prawym brzegu Wisły. Miejsce to znane jest głównie za sprawą klasztoru benedyktynów istniejącemu tu od 1044 roku. To jeden z najstarszych klasztorów w całej Polsce!

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy
Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

Nazwa Tyniec pochodzi od celtyckiego słowa "tyn", które oznacza mur lub ogrodzenie. Świadczy to o tym, że musiały znajdować się tutaj umocnienia lub obwarowania.

W Tyńcu uwagę przykuwa przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką oraz stepowy rezerwat przyrody Skołczanka utworzony w 1957 roku, bije tu również Źródło Świętojańskie, będące jedynym tego typu pomnikiem przyrody na terenie Krakowa. Przez setki lat funkcjonowała w Tyńcu naturalna przeprawa przez Wisłę.

Kraków Tyniec
Kraków Tyniec

Historia Tyńca

Ukształtowanie terenu oraz bliskość Wisły spowodowały wczesny rozwój osadnictwa na tym terenie. Na pobliskich Skałkach Piekarskich odkryto jedne z najstarszych w Polsce śladów osadnictwa człowieka, sprzed 12 tys. lat. Najstarsze ślady osadnictwa w Tyńcu pochodzą sprzed około 8000-4800 lat p.n.e. Liczne zabytki archeologiczne potwierdzają fakt istnienia osady na Górze Klasztornej, pochodzące sprzed 2300 lat p.n.e. Odnaleziono tu ślady pracowni ceramicznej wytwarzającej dobrej jakości ceramikę siwą oraz ślady najstarszej w Polsce mennicy, w której wyrabiano głównie srebrne monety celtyckie.

Opactwo w Tyńcu

Na początku X wieku Tyniec zamieszkiwali Wiślanie, a w XI wieku Kazimierz Odnowiciel lub jego syn Bolesław Śmiały oddał Tyniec benedyktynom. Fundacja opactwa w Tyńcu w połowie XI wieku była przełomowym momentem historycznym dla dziejów miejscowości.

Tyniec
Tyniec


W 1259 roku Tyniec został napadnięty przez Mongołów zmierzających z Krakowa na Śląsk. Miało to związek z dużym znaczeniem tutejszej przeprawy, która stała się dogodnym przejściem dla wojska przez Wisłę. Kolejnych poważnych zniszczeń Tyniec doznał podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku.

W 1772 roku Tyniec obsadzili konfederaci barscy, broniąc się przed wojskami rosyjskimi, wówczas poważnie zrujnowano klasztor, jak i całą wieś. Podczas I rozbioru Polski Tyniec został włączony do Austrii i w 1816 roku władze austriackie dokonali kasacji opactwa, które od tego momentu poczęło popadać w ruinę. W XX wieku ponownie do Tyńca przybyli benedyktyni i do dziś żyją w tynieckim klasztorze.

Kraków
Kraków

Przez wieki mieszkańcy Tyńca uprawiali ziemię, ale też zajmowali się flisactwem oraz dziewiarstwem. Spławiali zboże, węgiel kamienny oraz budowlane, np. drewno. Spływ w Tyńcu odbywał się na tratwach, galarach i krypach, a flisactwo istniało aż do końca XIX wieku, kiedy to zostało wyparte przez kolej.

Atrakcje Tyńca

Noclegi w Tyńcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Tyniec - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Tyńca

Turyści najczęściej odwiedzają: Opactwo w Tyńcu, a potem Małopolska Romańska i Studnia w Opactwie w Tyńcu.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022