Brama Bolechowicka

Dolinki Krakowskie

(4.6 głosów: 55)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dolinki Krakowskie lub inaczej dolinki podkrakowskie to malownicze doliny i wąwozy często niewielkich potoków, znajdujące się w południowej części Jury, nieco na zachód od Krakowa, stąd ich nazwa. To wyborne miejsca dla turystów, ale i fotografów, bo oferują cudne plenery! Wśród dolinek krakowskich znajdują się m.in.:Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

To, co Jura ma najlepszego!

Wiele dolinek krakowskich to bardzo łakomy kąsek dla turystów, gdyż oferują piękne krajobrazy, cudne ostańce, nierzadko zabytki i inne atrakcje, a wśród nich unikatowe na Jurze wodospady! To również jeden z lepszych rejonów wspinaczkowych na Jurze, a więc i w Polsce. Przez obszar ten prowadzi żółty Szlak Dolinek Jurajskich.

Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Na tym niezwykle malowniczym, a przy tym cennym przyrodniczo obszarze powstał Park Krajobrazowy "Dolinki Krakowskie" o powierzchni ponad 20 tys. ha. Rozciąga się on od Michałowic po Bukowno, obejmując teren 9 gmin: Bukowno, Jerzmanowice - Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Rezerwaty

Na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie powstało też kilka rezerwatów przyrody chroniących przyrodę żywą, ale co ciekawe, przede wszystkim przyrodę nieożywioną, tj. ostańce, jaskinie i wywierzyska czyli źródła krasowe. Najciekawsze rezerwaty na obszarze dolinek krakowskich to m.in. Wąwóz Bolechowicki, gdzie chroni się m.in. słynną Bramę Bolechowicką, Dolina Eliaszówki czy Dolina Racławki.

Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

Zabytki w Dolinkach Krakowskich

Kilka przykładów zabytków, które można spotkać na szlakach wędrując poprzez dolinki krakowskie:  • Klasztor Ojców Karmelitów w Czernej, z Sanktuarium, domkami pustelniczymi, źródłem Eliasza czy ruinami Mostu Diabelskiego
  • Drewniany kościół Św. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach
  • Zespół dworski w Garlicy Murowanej
  • Dwór w Modlnicy
  • Drewniany kościół Św. Narodzenia NMP w Racławicach
  • Zespół dworski w Kobylanach
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Atrakcje w Dolinkach Krakowskich

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Dolina Bolechowicka
Dolina Eliaszówki
Dolina Kobylańska
Żabi Koń w Dolinie Kobylańskiej
Dolina Kluczwody
Dolina Eliaszówki
Będkówka
Dolina Będkowska
Brama Bolechowicka
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wspinaczka na Jurze
Wodospad Szum
Dolina Szklarki
Dolina Szklarki

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp: bezpłatny
Parkingi: bezpłatne

Czerna noclegi

Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°10'24N, 19°44'27E
14 czerwiec 2018
30 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

arek.wiatrowski@gmail.com
26 lipiec 2021 22:11
Bardzo ciekawie zebrany materiał... brakuje mi tu jeszcze kilku perełek... między innymi Rezerwat przyrody Zimny Dół w Czułowie - to niedaleko Dolinki Mnikowskiej. Rezerwat także należy do Dolinek Podkrakowskich. Są tam bardzo ciekawe formacje skalne, jedyne w swoim rodzaju... warto tam zajrzeć :) pozdrawiam Wszystkich wędrowców i Twórcę tego materiału :)
Darbo
26 listopad 2020 10:15
piękne widoki i obcowanie z naturą w otoczeniu skał, doskonałe na spacer nawet z małymi dziećmi
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację