Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Dolina Będkowska - wodospad Szum

Dolina Będkowska

(4.6 głosów: 66)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych Krakowskich Dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii, nawet dla rodzin z małymi dziećmi, bo główna droga wiodąca przez Dolinę Będkowską jest asfaltowa. Od kilku lat możliwy jest wjazd do serca Doliny, bezpłatny parking znajduje się pod Brandysówką. Trzeba więc uważać na biegające pociechy, bo samochodów w letnie weekendy tu nie brakuje, co nieco zabrakło uroku temu ślicznemu miejscu. Zapraszam Cię na opis Doliny Będkowskiej, zobacz co warto tutaj zobaczyć!


Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając ten post!

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Najwyższy wodospad na Jurze

Co ciekawe, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. To najwyższa kaskada w tym regionie! Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica i niedaleko za nią, w lesie zobaczyć można właśnie malowniczy Wodospad Szum.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Wodospad w Dolinie Będkowskiej

Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Ale największe wrażenie robi Sokolica, stercząca 90-metrową, stromą ścianą ponad doliną – ulubione miejsce wspinaczy. Na jej szczycie pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku. Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Brandysówka

Dosłownie pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko. Można tu smacznie zjeść i niedrogo przenocować. W pobliżu Brandysówki dostępna jest wielka łąka idealna na piknik rodzinny, ale również do rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera. To obecnie najbardziej tłoczne miejsce w Dolinie Będkowskiej. Jeśli możesz, unikaj niedzieli.

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska - nad stawami
Dolina Będkowska - nad stawami

Spod Brandysówki nad stawy rybne prowadzi malowniczy i nadal dość zaciszny fragment Doliny Będkowskiej. Jest asfaltowy, więc idealnie nadaje się dla maluchów, również na rowery. W drugą stronę za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko - grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa wspomniany wodospad Szum. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia - drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.Dupa Słonia
Dupa Słonia

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową.

Wspinaczka na Jurze
Wspinaczka na Jurze

Dolina Będkowska dostępna dla wózków

Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności, szczególnie w weekendy. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z małymi dziećmi, bo to rzadkość wśród dolinek jurajskich. Obecnie lepszy fragment to spod Brandysówki w stronę stawów rybnych, bo jeździ tu mniej samochodów.

Dolina Będkowska dla wózków
Dolina Będkowska dla wózków

Dolina Będkowska na rowery

Dolina Będkowska nadaje się też na rowery, sama dolina pozwala na miłą przejażdżkę, bo jest asfaltowa, ale już dojazd do niej np. z Jerzmanowic, to teren i to dość trudny. Doliną Będkowską i dalej przez Dolinę Kobylańską prowadzi trasa rowerowa "Po Dolinkach Podkrakowskich".

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Nasza pętla rowerowa z Jerzmanowic, przez Dolinę Będkowską i Kobylańską, około 20 km, głównie w terenie:

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów w sezonie turystycznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstały też  lapidarium sklane oraz Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Dolina Będkowska
Brandysówka
ul. Pod Sokolicą, Będkowice

GPS: 50°10'20N, 19°44'30E

Dolina Będkowska na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Będkowice noclegi

Będkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sokolica na Jurze
Jaskinia Nietoperzowa
Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Wodospad Szum
Będkówka
Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Brandysówka
Będkówka
Iglica
Jaskinia Nietoperzowa
50°10'20N, 19°44'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Moja ulubiona Dolina na Jurze, piękna, malownicza, dla każdego, bo z asfaltową drogą, z tym, że uważam za nieporozumienie, że można teraz aż pod Brandysówkę dojechać samochodem, w ten sposób w letnie weekendy mocno straciła na uroku i wąska uliczka dojazdowa nie ma możliwości pomieścić samochodów, rowerów i pieszych. Trzeba w tym momencie jechać samochodem pod samą Brandysówkę, inaczej nie ma to sensu.

Dolina Będkowska na blogu

Rowerem i pieszo przez Dolinki Krakowskie

Drugi dzień naszego weekendu na Jurze już nie przebiegł w stylu slow travel. Co prawda przeżyliśmy swego rodzaju spa, ale było to jurajskie błotne spa na rowerach. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wiele tras rowerowych na Jurze to bardziej enduro jak przyjemna, spokojna jazda po równym terenie. W Chochołowym Dworze, w którym mieliśmy spędzić kolejną noc, wypożyczyliśmy rowerki terenowe i ruszyliśmy w dolinki krakowskie - Będkowską i Kobylańską. Pieszo natomiast przemierzyliśmy Dolinę Szklarki. Zobacz naszą fotorelację i film 🙂

23 lipiec 2021 12:53

Gdzie na Majówkę? Pomysły na jednodniówki w różnych częściach Polski

Majówka to ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Rok 2021 jest trudny, pogoda nam średnio dopisuje, a i pandemia nadal owocuje obostrzeniami, ale niech to nie będą powody, dla których zostaniecie w domu. Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe wycieczki, w różnych częściach Polski, żeby niemal każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród nich są też miejscówki nadające się wspaniale dla rodzin z małymi dziećmi, bo wiadomo, że dzieci tym chętniej spędzają czas na łonie natury, a i ich rodzice nie chcą czuć się odizolowani. Wiemy to dobrze z doświadczenia 🙂

29 kwiecień 2021 13:17

Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki

Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy 🙂

08 maj 2020 12:39
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021