Dolina Będkowska - dolinka krakowska dostępna dla wózków

Dolina Będkowska - wodospad Szum
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych Krakowskich Dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii, nawet dla rodzin z małymi dziećmi, bo główna droga wiodąca przez Dolinę Będkowską jest asfaltowa. Od kilku lat możliwy jest wjazd do serca Doliny, bezpłatny parking znajduje się pod Brandysówką. Trzeba więc uważać na biegające pociechy, bo samochodów w letnie weekendy tu nie brakuje, co nieco zabrakło uroku temu ślicznemu miejscu. Zapraszam Cię na opis Doliny Będkowskiej, zobacz, co warto tutaj zwiedzić!

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Szum - najwyższy wodospad na Jurze

Co ciekawe, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. To najwyższa kaskada w tym regionie! Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica i niedaleko za nią, w lesie zobaczyć można właśnie malowniczy Wodospad Szum.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Wodospad w Dolinie Będkowskiej

Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Największe wrażenie robi jednak Sokolica, stercząca blisko 100-metrową, stromą ścianą ponad doliną. To ulubione miejsce wspinaczy. Poprowadzono tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. 

A bokiem znad potoku da się wejść stromą ścieżką bez umiejętności wspinaczkowych. Dość łatwo można tu wejść od strony wschodniej z Będkowic, ścieżką koło cmentarza na wzgórzu. Na szczycie Sokolicy pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Brandysówka

Dosłownie pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko. Można tu smacznie zjeść i niedrogo przenocować. W pobliżu Brandysówki dostępna jest wielka łąka idealna na piknik rodzinny, ale również do rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera. To obecnie najbardziej tłoczne miejsce w Dolinie Będkowskiej. Jeśli możesz, unikaj niedzieli.

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska - nad stawami
Dolina Będkowska - nad stawami

Inne skałki w Dolinie

Spod Brandysówki nad stawy rybne prowadzi malowniczy i nadal dość zaciszny fragment Doliny Będkowskiej. Jest asfaltowy, więc idealnie nadaje się dla maluchów, również na rowery. W drugą stronę za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko - grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa wspomniany wodospad Szum. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia - drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową.

Dupa Słonia
Dupa Słonia
Wspinaczka na Jurze
Wspinaczka na Jurze

Dolina Będkowska dostępna dla wózków

Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności, szczególnie w weekendy. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z małymi dziećmi, bo to rzadkość wśród dolinek jurajskich. Obecnie lepszy fragment to spod Brandysówki w stronę stawów rybnych, bo jeździ tu mniej samochodów.

Dolina Będkowska dla wózków
Dolina Będkowska dla wózków

Dolina Będkowska na rowery

Dolina Będkowska nadaje się też na rowery, sama dolina pozwala na miłą przejażdżkę, bo jest asfaltowa, ale już dojazd do niej np. z Jerzmanowic, to teren i to dość trudny. Doliną Będkowską i dalej przez Dolinę Kobylańską prowadzi trasa rowerowa "Po Dolinkach Podkrakowskich".

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Nasza pętla rowerowa z Jerzmanowic, przez Dolinę Będkowską i Kobylańską, około 20 km, głównie w terenie:

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów w sezonie turystycznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstały też  lapidarium sklane oraz Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Atrakcje w okolicy

W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny parking znajduje się pod Brandysówką. Można też samochód zostawić w Łazach i przejść się do serca doliny spacerkiem.

Dolina Będkowska
Brandysówka
ul. Pod Sokolicą, Będkowice

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Sokolica na Jurze
Jaskinia Nietoperzowa
Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Wodospad Szum
Będkówka
Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Brandysówka
Będkówka
Iglica
Jaskinia Nietoperzowa
(4.6 głosów: 68)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 68)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Moja ulubiona Dolina na Jurze, piękna, malownicza, dla każdego, bo z asfaltową drogą, z tym, że uważam za nieporozumienie, że można teraz aż pod Brandysówkę dojechać samochodem, w ten sposób w letnie weekendy mocno straciła na uroku i wąska uliczka dojazdowa nie ma możliwości pomieścić samochodów, rowerów i pieszych. Trzeba w tym momencie jechać samochodem pod samą Brandysówkę, inaczej nie ma to sensu.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024