Dolina Będkowska - wodospad Szum

Dolina Będkowska

(4.6 głosów: 66)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych Krakowskich Dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii, nawet dla rodzin z małymi dziećmi, bo główna droga wiodąca przez Dolinę Będkowską jest asfaltowa. Od kilku lat możliwy jest wjazd do serca Doliny, bezpłatny parking znajduje się pod Brandysówką. Trzeba więc uważać na biegające pociechy, bo samochodów w letnie weekendy tu nie brakuje, co nieco zabrakło uroku temu ślicznemu miejscu. Zapraszam Cię na opis Doliny Będkowskiej, zobacz co warto tutaj zobaczyć!

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Najwyższy wodospad na Jurze

Co ciekawe, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. To najwyższa kaskada w tym regionie! Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica i niedaleko za nią, w lesie zobaczyć można właśnie malowniczy Wodospad Szum.Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Wodospad w Dolinie Będkowskiej

Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Ale największe wrażenie robi Sokolica, stercząca 90-metrową, stromą ścianą ponad doliną – ulubione miejsce wspinaczy. Na jej szczycie pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku. 

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Brandysówka

Dosłownie pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko. Można tu smacznie zjeść i niedrogo przenocować. W pobliżu Brandysówki dostępna jest wielka łąka idealna na piknik rodzinny, ale również do rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera. To obecnie najbardziej tłoczne miejsce w Dolinie Będkowskiej. Jeśli możesz, unikaj niedzieli.

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska
Dolina Będkowska - nad stawami
Dolina Będkowska - nad stawami

Spod Brandysówki nad stawy rybne prowadzi malowniczy i nadal dość zaciszny fragment Doliny Będkowskiej. Jest asfaltowy, więc idealnie nadaje się dla maluchów, również na rowery. W drugą stronę za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko - grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa wspomniany wodospad Szum. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia - drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.

Dupa Słonia
Dupa Słonia

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową.Wspinaczka na Jurze
Wspinaczka na Jurze

Dolina Będkowska dostępna dla wózków

Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności, szczególnie w weekendy. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z małymi dziećmi, bo to rzadkość wśród dolinek jurajskich. Obecnie lepszy fragment to spod Brandysówki w stronę stawów rybnych, bo jeździ tu mniej samochodów.

Dolina Będkowska dla wózków
Dolina Będkowska dla wózków

Dolina Będkowska na rowery

Dolina Będkowska nadaje się też na rowery, sama dolina pozwala na miłą przejażdżkę, bo jest asfaltowa, ale już dojazd do niej np. z Jerzmanowic, to teren i to dość trudny. Doliną Będkowską i dalej przez Dolinę Kobylańską prowadzi trasa rowerowa "Po Dolinkach Podkrakowskich".

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Nasza pętla rowerowa z Jerzmanowic, przez Dolinę Będkowską i Kobylańską, około 20 km, głównie w terenie:

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów w sezonie turystycznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstały też  lapidarium sklane oraz Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Dolina Będkowska
Brandysówka
ul. Pod Sokolicą, Będkowice

GPS: 50°10'20N, 19°44'30E

Jerzmanowice noclegi

Jerzmanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sokolica na Jurze
Jaskinia Nietoperzowa
Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Wodospad Szum
Będkówka
Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Brandysówka
Będkówka
Iglica
Jaskinia Nietoperzowa
Jura Krakowsko Częstochowska Jerzmanowice Będkowice
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków parking bezpłatny doliny jurajskie dolinki krakowskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Moja ulubiona Dolina na Jurze, piękna, malownicza, dla każdego, bo z asfaltową drogą, z tym, że uważam za nieporozumienie, że można teraz aż pod Brandysówkę dojechać samochodem, w ten sposób w letnie weekendy mocno straciła na uroku i wąska uliczka dojazdowa nie ma możliwości pomieścić samochodów, rowerów i pieszych. Trzeba w tym momencie jechać samochodem pod samą Brandysówkę, inaczej nie ma to sensu.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022