Sokolica na Jurze

Dolina Będkowska

(4.6 głosów: 65)
Oceń i napisz opinię

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych Krakowskich Dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii, nawet dla rodzin z małymi dziećmi, bo główna droga wiodąca przez Dolinę Będkowską jest asfaltowa.Najwyższy wodospad na Jurze

Co ciekawe, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. To najwyższa kaskada w tym regionie! Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica.

Wodospad Szum
Wodospad Szum
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Wodospad w Dolinie Będkowskiej

Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Ale największe wrażenie robi Sokolica, stercząca 90-metrową, stromą ścianą ponad doliną – ulubione miejsce wspinaczy. Na jej szczycie pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku. Brandysówka

Pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko. Można tu zjeść i przenocować. W pobliżu Brandysówki dostępna jest wielka łąka idealna na piknik rodzinny, ale również do rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera. 

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Brandysówka w Dolinie Będkowskiej

Za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko - grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa wspomniany wodospad. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia - drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.Dupa Słonia
Dupa Słonia

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową. 

Wspinaczka na Jurze
Wspinaczka na Jurze

Dolina Będkowska dostępna dla wózków

Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z małymi dziećmi, bo to rzadkość wśród dolinek jurajskich.

Dolina Będkowska dla wózków
Dolina Będkowska dla wózków

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów w sezonie turystycznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstały też  lapidarium sklane oraz Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Wodospad Szum
Będkówka
Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej
Wodospad Szum
Wodospad Szum
Dolina Będkowska Sokolica
Brandysówka
Będkówka
Iglica
Wodospad Szum
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Dolina Będkowska
Brandysówka
ul. Pod Sokolicą, Będkowice

GPS: 50°10'20N, 19°44'30E

Jerzmanowice noclegi

Jerzmanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°10'20N, 19°44'30E
15 październik 2018
12 listopad 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Dolina Będkowska na blogu

Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki

Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę.

I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy 🙂

08 maj 2020 12:39
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację