Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°10'24" N, 19°44'28" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–22:00
  • wtorek: 09:00–22:00
  • środa: 09:00–22:00
  • czwartek: 09:00–22:00
  • piątek: 09:00–22:00
  • sobota: 09:00–22:00
  • niedziela: 09:00–22:00

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych krakowskich dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii. Tutaj też, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica.Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Ale największe wrażenie robi Sokolica, stercząca 90-metrową, stromą ścianą ponad doliną – ulubione miejsce wspinaczy. Na jej szczycie pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku. Pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko, można tu zjeść i przenocować. Jest też duża łąka idealna na piknik.

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Brandysówka w Dolinie Będkowskiej


Za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko – grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa największy na Jurze wodospad Szum. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia – drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową. Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z malymi dziećmi.

Wodospad Szum
Sokolica w Dolinie Będkowskiej

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstał też Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Koń Piorun Wodospad Szum Wodospad w Dolinie Będkowskiej Wodospad Szum Wodospad Szum Będkówka Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej Wspinaczka na Jurze Wodospad Szum Wodospad Szum Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach Jaskinia Nietoperzowa Dolina Będkowska Dolina Będkowska Sokolica Brandysówka Będkówka Iglica Wodospad Szum Dupa Słonia

Będkowice noclegi

Będkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020