Dolina Będkowska
Brandysówka
ul. Pod Sokolicą, Będkowice

50°10'20" N, 19°44'30" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych Krakowskich Dolinek, którą odwiedzić trzeba koniecznie! To idealne miejsce na spacer w bardzo malowniczej scenerii, nawet dla rodzin z małymi dziećmi, bo główna droga wiodąca przez Dolinę Będkowską jest asfaltowa.Najwyższy wodospad na Jurze

Co ciekawe, na Będkówce utworzył się jeden z nielicznych na Jurze wodospadów - wodospad Szum. To najwyższa kaskada w tym regionie! Dolina Będkówki ciągnie się na długości około 7 km, od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Od południa otwiera ją skała o śmiesznej nazwie Dziadek i Babka, a za nią rozlewają się stawy rybne. Od północy pierwsza ze skałek to Iglica.

Wodospad Szum
Wodospad Szum
Wodospad w Dolinie Będkowskiej
Wodospad w Dolinie Będkowskiej

Sokolica

Do najciekawszego fragmentu Doliny prowadzi Brama Będkowska, do której można dojść od strony Będkowic, żółtym szlakiem Dolinek Jurajskich. Za nią wznoszą się okazałe ostańce - Pytajnik, Lajkonik i Wysoka. Ale największe wrażenie robi Sokolica, stercząca 90-metrową, stromą ścianą ponad doliną – ulubione miejsce wspinaczy. Na jej szczycie pozostały ślady dawnego gródka rycerskiego z około XII wieku. 

Brandysówka

Pod Sokolicą powstała Brandysówka - kultowe miejsce dla wspinaczy i nie tylko. Można tu zjeść i przenocować. W pobliżu Brandysówki dostępna jest wielka łąka idealna na piknik rodzinny, ale również do rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera. Brandysówka w Dolinie Będkowskiej
Brandysówka w Dolinie Będkowskiej

Za Sokolicą wyrasta Cmentarzysko - grupa skał rozpoczynająca się wysoką Iglicą, a po drugiej stronie ze ścian skalnych spływa wspomniany wodospad. Kawałek dalej stoi wielka skała o wymownej nazwie Dupa Słonia - drugi ulubiony ostaniec alpinistów w Dolinie Będkowskiej.

Dupa Słonia
Dupa Słonia

Opuścić Dolinę można kolejną bramą o mrocznej nazwie Czarcie Wrota, ale warto też pospacerować dalej, do krasowego Źródła Będkówki i dalej do skupiska ostańców - Wielkiej Turni, Zaklętego Muru i Łabajowej z Jaskinią Łabajową. Wspinaczka na Jurze
Wspinaczka na Jurze

Dolina Będkowska dostępna dla wózków

Obecnie cały obszar Doliny dostępny jest dla samochodów, choć drogi dojazdowe są wąskie, co sprawia czasem trudności. Można na przykład samochód zostawić w Łazach i dalej podążać pieszo, to przyjemny spacerek, trwający około 30 minut. Spokojnie przemierzysz tę trasę z wózkiem dziecięcym, więc sporo tu rodzin z małymi dziećmi, bo to rzadkość wśród dolinek jurajskich.

Dolina Będkowska dla wózków
Dolina Będkowska dla wózków

Jaskinia Nietoperzowa

W północnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94, przy niebieskim szlaku, znajduje się jedna z największych atrakcji w regionie - Jaskinia Nietoperzowa udostępniona dla turystów w sezonie turystycznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na oświetlonej trasie. Przy Jaskini powstały też  lapidarium sklane oraz Małpi Gaj, gdzie możliwe są zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

W pobliżu warto odwiedzić Dolinę Bolechowicką z najbardziej okazałą na Jurze bramą skalną zwaną Bramą Bolechowicką oraz Dolinę Kobylańską.

Sokolica na Jurze Wodospad Szum Sokolica w Dolinie Będkowskiej Sokolica w Dolinie Będkowskiej Wodospad Szum Wodospad Szum Będkówka Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej Wodospad Szum Wodospad Szum Dolina Będkowska Sokolica Brandysówka Będkówka Iglica Wodospad Szum Jaskinia Nietoperzowa Jaskinia Nietoperzowa Jaskinia Nietoperzowa

Będkowice noclegi

Będkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021